آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

چگونه ماشین لباسشویی خود را تعمیر کنیم ؟

آموزش تعمیرات ماشین لباسشوییچگونه ماشین لباسشویی خود را تعمیر کنیم ؟

در این مقاله میخواهیم به آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی و دلیل خرابی لباسوشی ، چگونگی تعمیر و تعویض قطعات لباسشویی بپردازیم ، مجموعه آی پی امداد آرزومند است با آموزش اولیه ، فنی و مفید مشکل شما عزیزان را بدون نیاز به تکنسین مربوطه برطرف نماید ، در غیر اینصورت جهت تعمیرات ماشین لباسشویی کلیک نمایید .

توجه توجه : شما عزیزان در انتهای صفحه میتوانید دیدگاه  و یا سوال  از تعمیرات لباسشویی خود را بپرسید و بدانید که کارشناسان آی.پی امداد به صورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات شما خواهند بود .

وقتی که به مطالعه این صفحه ( آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ) میپردازید ، چنانچه فنی باشید میتوانید به تعمیر ماشین لباسشویی الجی ، تعمیر ماشین لباسشویی آزمایش ، تعمیر ماشین لباسشویی فریجیدر ، تعمیر ماشین لباسشویی زیمنس ،  تعمیر ماشین لباسشویی ارج، تعمیر ماشین لباسشویی هیتاچی و ... بپردازید ، الجی ، آزمایش ، فریجیدر و هیتاچی را مثال زدیم که بدانید برند لباسشویی شما آمریکایی ، اروپایی ، آسیایی و یا ایرانی باشد با این اطلاعات میتوانید به رفع عیب آن بپردازید .

آموزش نحوه تراز نمودن صحیح ماشین لباسشویی

یکی از سؤالاتی که استفاده‌کنندگان از ماشین لباسشویی می‌پرسند مسئله تراز کردن دستگاه لباسشویی است. در ابتدا باید مسئله تراز بودن ماشین لباسشویی خود را کنترل کنیم در اینجا می‌توانید از یک دستگاه تراز کمک بگیرید و آن را بر روی ماشین لباسشویی خود قرار داده و سپس متوجه شوید که دستگاه شما چه مقداری برای تراز شدن لازم دارد این امکان وجود دارد که خارج شدن دستگاه شما از تراز مربوط به لگن دستگاه باشد که سست شده باشد. تغییر در پایه‌ها نیز می‌تواند موجب لرزش دستگاه شود بنابراین لازم است برای حل مسئله تراز کردن ماشین لباسشویی خود لگن آن را محکم کنید

بررسی پایه‌ها

همان‌طور که در بالا گفته شد گاهی اوقات تغییر در پایه‌ها باعث لرزش دستگاه می‌شود بنابراین پایه‌ها را باید به‌درستی تنظیم کرد دستگاه ماشین لباسشویی دارای چندپایه می‌باشد که در قسمت جلو و عقب این دستگاه قرارگرفته است در مورد نحوه تنظیم پایه‌ها باید گفت آن دسته از پایه‌هایی که در جلوی دستگاه قرار دارد با آچار می‌توان تنظیم کرد و پایه‌هایی را که در عقب دستگاه است به دلیل اینکه دارای فنر می‌باشند هنگامی‌که شما دستگاه را بالامی برید پایه‌هایی که در عقب هستند به فرم اولیه خود برمی‌گردند هنگامی‌که پایه‌هایی که در پشت قرار دارد کوتاه باشد فنری که در آن‌ها می‌باشد بازشده و باعث تراز شدن خود خواهند شد

داخل ماشین لباس‌شویی را ازنظر وجود اشیای مختلف بررسی کنید

هنگامی‌که وسایلی مانند پول فلزی و یا حتی دکمه لباس در درون دستگاه وجود داشته باشد با گردش ماشین لباسشویی این اشیا به جهات مختلف حرکت کرده و باعث ایجاد نویز می‌شود و احتمالاً دستگاه شما از تراز بیرون می‌آید بنابراین دستگاه خود را ازنظر وجود این موارد کوچک چک کنید و در صورت مشاهده اقلام این‌چنین آن‌ها را خارج کنید.

 نکته مهم جهت تراز نمودن صحیح لباسشویی

هنگامی‌که ماشین لباسشویی را تازه خریداری می‌کنید یک سری پیچ و مهره‌هایی در پشت دستگاه وجود دارد برای این‌که لگن دستگاه شما هنگام جابجایی آسیب نبیند هنگامی‌که می‌خواهید از دستگاه خود استفاده کنید لازم است این پیچ و مهره‌ها را از پشت دستگاه خارج کنید برای این کار باید درب ماشین لباسشویی را بازکرده و به سراغ مخزن داخلی دستگاه رفته و آن را به سمت عقب فشار دهید اگر متوجه صدای خیلی زیاد بودید دلیل آن این است که پیچ و مهره در پشت دستگاه شما موجود می‌باشد در اینجا برای رفع سروصدا این پیچ‌ها را بازکنید. سطحی که بر روی آن ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد باید هموار باشد بنابراین تراز بودن سطح را به‌خوبی بررسی کنید تمامی جوانب ماشین لباسشویی را ازنظر تراز بودن باید بررسی کرد. برای متوجه شدن این‌که آیا دستگاه شما تراز است یا خیر می‌توانید با تکان دادن یک‌گوشه دستگاه متوجه شوید.

شما می‌توانید هنگام خرید از ماشین لباسشویی‌هایی بهره ببرید که خاصیت ضد لرزش بودن دارد مطمئناً کم‌صدا بودن یک مزیت فوق‌العاده برای یک ماشین لباسشویی می‌باشد به یاد داشته باشید هنگام شستشو با توجه به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی اقدام به پر کردن آن کنید زیرا در غیر این صورت شاهد لرزش خواهید بود.

درصورتی‌که پایه‌های ماشین لباسشویی شما آسیب‌دیده است می‌توانید از موارد جایگزین مانند زیر دری‌های مناسب استفاده کنید.

برطرف کردن لرزش ماشین لباسشویی

در بازدید اولیه ، علت صدای بیش از اندازه خرابی بلبرینگ های دیگ لباسشویی یا موتور تشخیص داده میشود ، برای تشخیص عیب مذکور ، تسمه ماشین را از روی پولی بزرگ موتور جدا کنید و پولی را با دست به حرکت درآورید ؛ اگر بلبرینگهای موتور خراب باشد ، حتما صدای خرابی آن به گوش میرسد . در مرحله بعد پولی بزرگ سر شفت آبکش را به حرکت درآورید  با مشخص شدن عیب بلبرینگهای دیگ ، علت صدای بیش از اندازه مشخص میشود .

علت دیگر نیز میتواند از معیوب بودن کمکهای اصطکاکی آن دانست . برای تعویض بلبرینگهای دیگ ، حتما باید دیگ به صورت کامل باز و سپس مونتاژ شود ، بهتر است برای تعویض کمکهای معیوب زمانی که دیگ از داخل بدنه خارج شده ، اقدامات لازم انجام گیرد . به خواندن ادامه دهید و با آموزش تعمیرات ماشین لباسشووی آ.پی امداد همراه شوید .

تعمیر ماشین لباسشویی فیلکو و یا تعمیر ماشین لباسشویی اوشن تخصص میخواهد و برای برطرف کردن لرزش لباسشویی نیاز به قطعات فابریک دارید که این امکان در آی.پی امداد میسر میشود .

روش باز کردن و سرویس فیلتر ماشین لباسشویی

مکان فیلتر در پایین ماشین لباسشویی قرار دارد که محل جمع آوری کرک ، پشم ، ذرات خارجی و اشیای به جا مانده در لباسها مثل سوزن ، سنجاق ، دکمه و سکه میباشد . در ابتدا در روی فیلتر را باز نمایید  و سپس فیلتر را به سمت چی بچرخانید و سپس /ان را به طرف بیرون بکشید تا از جای خود خارج شود .

اقدام به شستشوی کامل فیلتر نمایید و سپس آن را در جای خود قرار دهید ، توجه داشته باشید که فیلترها در انواع مختلفی طراحی شده اند و در دفترچه راهنمای هر ماشین ، طیقه خارج کردن آن توضیح داده شده است .

در داخل فیلتر یک پمپ آب قرار دارد که عدم وجود فیلتر ، باعث وارد شدن اشیای خارجی به داخل پمپ آب و توقف حرکت پروانه پمپ و در نهایت سوختن الکتروموتور آن میشود .

توجه : به خواندن ادامه دهید تا با آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی به صورت کامل آشنا شوید .

روش باز کردن و تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی

روش باز کردن میکروسوئیچ ماشین لباسشوییآموزش تعمیر میکروسوئیچ لباسشوییآموزش تعویض میکروسوئیچ لباسشویی

دستگیره در را با کمی فشار به طرف خود بکشید تا در از لاستیک دور خود جدا شود . قوس مخصوص شیشه در به همراه لاستیک دور آن ، وظیفه آب بندی دیگ را به عهده دارند .

با باز شدن در لباسشویی ، لبه بیرونی لاستیک دور در ، نوع قوس شیشه ، قسمت داخلی آبکش استیل و محل قرار گرفتن اهرم ضامن در به خوبی دیده میشوند .

برای جدا کردن لبه لاستیک در از بدنه لباسشویی ، باید فنر بیرونی دور در را با یک پیچ گوشتی کوچک دوسو به طرف بیرون بکشید تا فنر آزاد شود . با آزاد شدن فنر بیرونی دور لاستیک ، فنر را از جای خودش خارج کنید ، سپس لاستیک در را به آرامی از یک طرف از بدنه جدا کنید ، در غیر این صورت با وارد شدن فشار بیش از اندازه به لاستیک آسیب خواهد رسید .

پس از جدا شدن لاستیک آن را در داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ در را خارج کنید . پیچهای میکروسوئیچ را باز نمایید ، به علت متصل بودن سیم به میکروسوئیچ در داخل بدنه به صورت معلق میماند .

و سپس با یک دست میکروسوئیچ را از پشت بدنه بیرون آورید .

اگر درب لباسشویی شما باز یا بسته نمیشود میکروسوئیچ شما مشکل دارد و به طور مثال اگر لباسشویی پارس یا الکترولوکس دارید برای تعمیر ماشین لباسشویی پارس یا تعمیر ماشین لباسشویی الکترولوکس باید از میکروسوئیچ فابریک آن برند استفاده نمودکه این امر در آی.پی امداد انجام میگردد .

روش باز کردن در روی لباسشویی

ابتدا دو شاخه را از پریز برق جدا کنید و شیلنگ خروجی را از ورودی فاضلاب خارج کنید . پس از بستن شیر آب ، شیلنگ ورودی آب را از ماشین جدا کنید . با یک آچار بوکس شماره 7 یکی از پیچهای نگهدارنده درپوش روی بئنه را نیز باز میکنیم تا در آزاد شود ، با باز شدن دو عدد پیچ نگهدارنده درپوش روی ماشین ، با هردو دست درپوش را به طرف جلو فشار دهید تا به صورت کشویی حرکت کند .با کمی فشار و به صورت هماهنگ از دو طرف ، درپوش به طرف جلو حرکت کرده  و شیارهای روی درپوش از روی خارهای موجود در بدنه ماشین جدا میگردد .، درپوش آزاد شده را به آرامی از روی بدنه بردارید ، در این مرحله احتمال شکستن خارهای روی بدنه زیاد است و باید دقت بیشتری کرد  .

شیارهایی در دوطرف درپوش بالا وجود دارد که باید در هنگام بستن درپوش دقت کنید تا خار روی بدنه به طور دقیق در داخل بریدگی شیار قرار گیرد . سپس درپوش را به طرف عقب ماشین کشیده و آن را درجای خود قرار دهید و پس از آن پیچهای درپوش را ببندید .

با برداشتن درپوش بالای ماشین قسمتهایی از اجزای ماشین شامل تایمر ، خازن پارازیت گیر ، دوعدد شیربرقی تکی ، مربوط به آب گرم و سرد ، جاپودری و وزنه سیمانی با روکش پلاستیکی به خوبی دیده میشوند .

**با آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ما را دنبال کنید **

روش باز کردن و تعویض لاستیک دور در ماشین لباسشویی در آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

روش باز کردن و تعویض لاستیک در لباسشوییآموزش تعویض لاستیک در ماشین لباسشویی

تعویض لاستیک لباسشویی

ابتدا به وسیله دستگیره در ، ضامن آن را آزاد کنید تا در باز شود .

در را به طور کامل باز کرده و سیم فنری محکم کننده لبه لاستیک به بدنه ماشین را از جای خود خارج کنید . به آرامی و از یک سمت ، لبه خارجی متصل به بدنه ماشین را جدا کنید . دقت کنید فشار بیش از اندازه و نادرست ، موجب آسیب رسیدن به لاستیک دور در میشود .

پس از باز شدن لاستیک از لبه روی بدنه ماشین ، آن را داخل دستگاه قرار دهید .

لاستیک از طرف دیگر برروی شیار مخصوص لبه دیگ بسته شده و به وسیله یک سیم فنری و پیچ و مهره بلند به دیگ محکم شده است . برای جدا کردن لاستیک از دیگ ، باید از یک پیچ گوشتی بلند استفاده کرد و پس از باز کردن پیچ ، سیم فنری را آزاد کرد .

پس از باز شدن پیچ ، میتوانید سیم فنری را از از روی لاستیک جدا کنید و آن را بیرون آورید .

سیم فنری و پیچ و مهره آن به خوبی دیده میشود . جنس این سیم فنری ، گالوانیزه است و در مقابل رطوبت و حرارت مقتوم است و زنگ نمی زند .

لاستیک را از لبه دیگ جدا کنید و به آرامی آن را از داخل دیگ بیرون بیاورید و سپس لاستیک را مورد بررسی قرار دهید ، چنانچه پوسیدگی یا زدگی کمی نیز در آن مشاهده شد نسبت به تعویض آن اقدام نمایید .

روش جدا کردن پانل جلوی ماشین لباسشویی

تعویض برد ماشین لباسشویی

ابتدا با گرفتن دستگیره جاپودری آن را به طرف بیرون کشیده و از جای خود خارج کنید .

جاپودری را از داخل جایگاهش بیرون آورید . جاپودری دارای سه قسمت است که در لباسشویی های مختلف ، به شکلهای گوناگون نام گذاری شده است :

قسمت اول : مقدماتی  قسمت دوم : اصلی  قسمت سوم : موادنرم کننده

قسمتهای مختلف جاپودری دارای اندازه یکسانی نیستند ، زیرا مقدار پودری که در قسمت شستشوی اصلی قرار میدهیم ، تقریبا دو برابر پودری است که در قسمت شستشوی مقدماتی می باشد .

قسمت سوم جاپودری که ویژه مواد نرم کننده می باشد به خوبی نشان داده شده است . لوله خروجی این قسمت ، کمی بالاتر از کف جاپودری و به ارتفاعی پایین تر از لبه محفظه جاپودری است . موادی که در این محفظه قرار میگیرد ، کمی پایین تر از لوله خارجی است و یک درپوش با حالتی مخصوص روی آن قرار دارد که با کف محفظه ، فاصله کمی دارد ومخلوط آب و مواد نرم کننده از زیر درپوش و از بالای لوله خروجی وارد دیگ میشوند .

با یک پیچ گوشتی چهار سو ، یکی از پیچهای نگهدارنده پانل را باز کنید .

پیچ دیگر پانل را نیز با همان پیچ گوشتی چارسو بازکنید . سوراخی که در پایین محفظه قرار دارد ، مجرای ورودی آب و پودر به داخل دیگ ماشین لباسشویی میباشد .

پانل را از دوطرف گرفته و با کمی فشار آن را به طرف جلو بکشید تا از بدنه لباسشویی جدا شود .

با جدا شدن پانل ، قسمتهای دیگری از اجزای لباسشویی شامل : کلیدها ، ولومها ، صفحه تقسیم آب در پشت ولوم و تایمر دیده میشوند .

طریقه بیرون آوردن ولوم تایمر و ترموستات قابل تنظیم لباسشویی

 • برای انتخاب برنامه ، ولوم تایمر را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید . ولی توجه داشته باشید هرگاه ولوم در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت چرخانده شود ، ولوم به صورت هرزگرد در می آید .
 • برای بیرون آوردن ولوم تایمر ، آم را 45 درجه در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت بچرخانید و سپس به طرف بیرون بکشید.
 • با کشیدن ولوم تایمر به طرف بیرون ، ولوم از روی گردونه تقسیم کننده آب جدا میشود . در این حالتگردونه تقسیم کننده آب و اهرم عمودی به خوبی دیده میشوند .
 • روی ولوم ترموستات قابل تنظیم اعدادی از 30 تا 95 درجه سانتیگراد نوشته شده است ، برای جدا کردن ولوم از شفت ترموستات ، ولوم را به طرف بیرون بکشید .
 • پس از آنکه ولوم را به طرف بیرون کشیدید ، ولوم به اسانی از روی شفت ترموستات قابل تنظیم جدا میشود ، در این ترموستاتها نقطه ای قبل از 30 درجه سانتیگراد وجود دارد که مدار المنت را قطع میکند و دستگاه باید با آب سرد کار کند.

روش باز کردن شیر الکتریکی لباسشویی

تعویض شیربرقی لباسشویی

 • ابتدا سر سیمهای برق ورودی به شیربرقی را جدا می کنیم . در این دستگاه ، دوعدد شیربرقی تک بوبین 180 درجه وجود دارد .
 • سر سیمهای هر دو شیر برقی که جدا شد ، سیم آبی رنگ مربوط به شیر آب سرد ، سیم قرمز رنگ مربوط به شیر آب گرم ، سیم مشترک آنها ، سبز و قرمز رنگ میباشد .
 • برای جدا کردن شیربرقی از بدنه لباسشویی ، ابتدا توسط یک پیچ گوشتی ، خار مخصوص محکم کننده آن به بدنه را آزاد کنید و سپس شیربرقی را به سمت چپ بچرخانید .
 • پس از چرخاندن شیربرقی در جهت عکس عقربه های ساعت ، آن را به طرف بیرون بکشید تا یارهای روی شیربرقی از شیارهای روی بدنه خارج شود و شیر آزاد گردد .
 • پس از کشیدن شیربرقی به طرف بیرون ، شیر از جای خود بیرون آمده و از بدنه جدا میشود . سپس توسط یک انبردست ، بست روی شیلنگ آب خروجی از شیربرقی به جاپودری را جدا کنید .

روش باز کردن سنگ پلاستیکی روی دیگ لباسشویی

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی برای باز کردن سنگ پلاستیکی رو دیگ لباسشویی

 • با یک آچاربکس 13 میلیمتری ، دوعدد پیچ روی سنگ را باز کنید تا سنگ از دیگ جدا شود .
 • پیچهای باز شده را از جای خود خارج کنید تا سنگ به طور کامل آزاد گردد .
 • پس از باز شدن دو پیچ بلند محکم کننده شنگ به دیگ ماشین ، سنگ را از طرفین و توسط هردو دست گرفته و از روی دیگ پلاستیکی جدا کنید .
 • سنگ را به آرامی از جای خود بلند کنید . توجه داشته باشید که داخل این سنگ پلاستیکی ، با مخلوطی از براده آهن پر شده و وزن آن در حدود 12/4 کیلوگرم میباشد و باید در هنگام بلند کردن یا جا به جا کردن آن ، با احتیاط عمل کرد و آن را به آهستگی روی زمین قرار داد . همچنین باید دقت کرد که ضربه ای به بدنه پلاستیکی سنگ وارد نشود .

روش باز کردن گردونه تقسیم کننده آب در داخل جاپودری لباسشویی

 • برای باز کردن گردونه تقسیم کننده آب ، با یک پیچ گوشتی چارسو ، پیچ محکم کننده گردونه تقسیم کننده آب را باز کنید.
 • پیچ چارسو را از جای خود خارج کنید . گردونه تقسیم کننده آب در ماشین لباسشویی مختلف و با یکدیگر فرق می کنند . چون باید با برنامه های مختلف تایمر هماهنگی داشته و در زمانهایی که تایمر فرمان میدهد به طور صحیح عمل کند .
 • گردونه را گرفته و به طرف بیرون بکشید تا ز روی محور تایمر جدا شود .
 • نوک شفت تایمر ، قسمت داخلی گردونه و اهرم عمودی که زائده آن در قسمت شیار داخلی گردونه تقسیم کننده آب قرار گرفته نشان داده شده است . حرکت تایمر و نوع شیارهای گردونه باعث می شود که اهرم به طرف راست و چپ کشیده شود . این فرمان از طریق اهرم افقی که قسمتی از آن در شکل دیده می شود به اهرم روی جاپودری منتقل می گردد و شیر مکانیکی را حرکت داده ، آب را در قسمتهای مختلف جاپودری می ریزد .

روش باز کردن تایمر ماشین لباسشویی

 • برای باز کردن تایمر دستگاه ، ابتدا با یک پیچ گوشتی چارسوی مناسب ، پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را باز کنید .
 • دومین پیچ نگهدارنده تایمر به بدنه را نیز باز کنید ، دقت کنید تایمر را قبل از باز شدن کامل ، با دست دیگر بگیرید و بعد پیچ را به طور کامل باز کنید .
 • پس از باز شدن پیچ های نگهدارنده تایمر به بدنه ، تایمر را از جای خود خارج کنید .
 • قسمت دیگر تایمر را نشان می دهد ، در این نوع تایمرها ، به جای فیشهای ورودی و خروجی در کنار تایمر ، از یک فیبر چاپی و فیش های مخصوص اتصالات به تمام اجزای الکتریکی ماشین استفاده شده است ، همچنین برای تغییر سرعت در موتورهای اونیورسال ، از یک کیت تغییر سرعت که برروی  تایمر دارد ، استفاده میشود .

تایمر لباسشویی مغز اصلی دستگاه شما میباشد که تعمیر آن تخصص میخواهد و تعویض آن باید توسط نمایندگی مربوطه انجام گردد به طور مثال برای تعمیر ماشین لباسشویی مجیک یا تعمیر ماشین لباسشویی الگانس و یا تعمیر ماشین لباسشویی ایندزیت باید از نمایندگی مربوطه و استفاده از قطعات فابریک خدمات گرفت که آی.پی امداد با استفاده از قطعات فابریک این امر را میسر مینماید .

روش باز کردن در پشت ماشین لباسشویی

برای تعمیر یا بازدید تسمه ، باید در پشت دستگاه را باز کنید ، برای این کار از یک پیچ گوشتی چهارسو استفاده کرده و پیچهای آن را باز کنید . پس از باز کردن 12 عدد پیچ محکم کننده در پشت به بدنه دستگاه ، قیمت پایین در را گرفته و به طرف جلو بکشید و سپس به طرف پایین فشار دهید تا قسمت بالای در نیز از زیر قاب آزاد شود . پس از آزاد شدن در ، آن را از بدنه دستگاه جدا کنید و تا پایان کار عملی ف در جای مناسبی قرار دهید تا رنگ آن آسیب نبیند .

روش آزاد کردن کمکها از بدنه لباسشویی

 • برای خارج کردن دیگ از داخل بدنه ماشین لباسشویی ، لازم است یک طرف کمک را از کف دستگاه و یا دیگ جدا کنید ، برای این کار میتوانید از یک آچاربوکس شماره 17 میلیمتری استفاده کنید و پیچ را باز کنید  ، پیچ را  از جای خود بیرون بیاورید تا بتوانید کمک را از بدنه جدا کنید ، در ضمن مهره ، روی بئنه پایه جوش خورده است .
 • پس از باز کردن پیچ پایه ، بازوی متحرک کمک را به طرف بالا فشار دهید تا کمک جمع شود و از پایه جدا گردد . دقت کنید در موقع نصب کمک ، قسمت متحرک آن در پایین قرار گرفته باشد .
 • با یک آچار بکس شماره 17 میلی متری پیچ محکم کننده سر کمک به پایه کف را باز کنید .
 • پس از باز شدن پیچ و خارج کردن آن از جای خود ، کمک به آسانی از بدنه جدا میشود .

روش آزادسازی خرطومی دیگ به پمپ آب ماشین لباسشویی

 • برای جدا کردن خرطومی دیگ به پمپ آب ، دوسر بست را به وسیله انبردست بگیرید و آنها را به هم نزدیک کنید تا بست آزاد شود .
 • پس از آزاد شدن بست ، آن را به طرف بیرون بکشید و سپس دو سر آن را رها کنید .
 • با کم شدن فشار بست از روی دهانه سر خرطومی دیگ به پمپ آن را به راحتی با دست از پمپ مغناطیسی جدا کنید ، سر خرطومی را به طرف پایین گرفته و خرطومی را چند بار حرکت دهید تا اشیای ریز ، مثل سوزن و دکمه که احتمالا در بین شیارها باقی مانده اند به بیرون ریخته شوند .

روش بیرون آوردن دیگ ماشین لباسشویی

آموزش بیرون آوردن دیگ لباسشویی

 • پس از جدا کردن تمام اتصالات مکانیکی دیگ از بدنه می توان آن را بیرون آورد  توجه داشته باشید که به علت بالا بودن وزن دیگ بهتر است از جرثقیل برای خارج کردن آن استفاده کرد . این کار باید به آرامی و بدون کمک دیگران انجام گیرد . در صورتی که به هر دلیل نتوان از جرثقیل استفاده کرد ، باید به کمک نفر دیگری دیگ را از آن خارج کنید .
 • بهتر است با یک دست زنجیر و با دست دیگر ، دیگ را در هنگام خارج شدن کنترل کرد .
 • دیگ را تا حدی که فنرها کمی آزاد شوند بالا آورده و سپس فنرها را از دیگ جدا کنید .
 • برای اینکه هیچ فشاری به بدنه ، دیگ و لوازم ماشین وارد نشود ، قاب پشت ماشین را باز میکنیم تتا دیگ به راحتی از جای خود بیرون آورده شود .
 • پس از باز کردن چهار عدد پیچ چهارسو در پشت و دو عدد پسچ چهارسو در بالا ، توسط یک پیچ گوشتی مناسب ، قاب پشت ماشین آزاد میشود .
 • با آزاد شدن قاب پشت دیگ ، تسمه شیاردار و پولی بزرگ به خوبی دیده میشود ، در این حالت دیگ آماده خارج شدن میباشد .
 • با دست راست زنجیر را کم کم به طرف پایین بکشید تا دیگ از بدنه خارج شود و با دست دیگر ، دیگ را در وسط قرار دهید تا به اجزای دیگر لباسشویی برخوردی نداشته باشد . اگر در موقع بالا آمدن دیگ ، متوجه درگیر شدن دیگ با سیم یا لاستیکی شدید ، به آسانی میتوانید با کشیدن زنجیر ، سمت چپ دیگ را کمی پایین بیاورید تا گیر ایجاد شده برطرف شود و مجددا دیگ را بالا ببرید .
 • باید توجه داشت که چون اتصال سیمهای اجزای الکتریکی بین دیگ و بدنه برقرار است ، دیگ به آرامی و با دقت خارج گردد و نیازی به بالا بردن بیش از اندازه آن نیست .

روش باز کردن سنگ پلاستیکی زیر دیگ ماشین لباسشویی

برای تعویض بلبرینگهای دیگ ، ابتدا دیگ را روی یک حلقه لاستیکی قرار دهید و سپس توسط یک آچاربکس شماره 13 میلی متر ، پیچ محکم کننده سنگ به دیگ را باز کنید ، پس از باز شدن پیچ نگهدارنده سنگ زیر ، آن را از جای خود خارج کنید ، با آچار بکس شماره 13 میلی متر ، پیچ دیگر نگهدارنده سنگ زیر را باز کنید . دقت کنید هنگام خارج کردن آخرین پیچ نگهدارنده سنگ ، آن را با دست دیگر نگه دارید تا ایمنی بیشتری ایجاد شود .

پس از باز شدن پیچهای نگهدارنده ، سنگ زیر آن را با دو دست گرفته و از جای خود بردارید تا از دیگ جدا شود ، وزن این سنگ حدود 11/3 کیلوگرم میباشد .

 نحوه باز کردن در دیگ لباسشویی

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی را دنبال نمایید : برای باز کردن در دیگ لباسشویی هایی که روی آنها نشانه ای وجود ندارد ، باید روی قسمتی از آن علامت گذاری کرد تا در هنگام بستن مجدد ، جابه جایی ایجاد نشود .

 • بستهای فنری را به آرامی و با فشار کمی به ترتیب باز کنید .
 • ابست های فنری باقیمانده را باز کنید .
 • آخرین بست فنری را بردارید تا در دیگ و لاستیک ، باهم از بدنه دیگ جدا شوند .
 • برای برداشتن در دیگ ، یک پیچ گوشتی دوسو را به آرامی بین در و بدنه دیگ ، اهرم کنید تا در دیگ جدا شود . دقت کنید اگر از چکش برای زدن ضربه های شدید به پیچ گوشتی استفاده شود ، احتمال سوراخ شدن دیگ با پریدن لبه در و یا پاره شدن لاستیک آب بندی وجود خواهد داشت .
 • با جدا شدن در دیگ ، آن را از جای خود بردارید .
 • در دیگ به آسانی از جای خود خارج شده و قسمت هایی از اجزای ماشین شامل : لاستیک آب بندی دور در و آبکش استیل ضد زنگ به خوبی دیده می شوند .

برای تعویض دیگ لباسشویی و یا تعمیر ماشین لباسشویی آریستون ، تعمیر ماشین لباسشویی کندی و تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی کلیک نمایید .

روش برداشتن تسمه از روی پولی های دیگ و موتور

 • برای برداشتن تسمه از روی پولی موتور ، ابتدا تسمه را از یک طرف گرفته و کمی به طرف جلو بکشید .
 • سپس تسمه و پولی را با هم در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت بچرخانید .
 • حرکت تسمه و پولی بزرگ را ادامه دهید تا تسمه آزاد شود .
 • تسمه را از جای خود خارج کنید .

توجه : در تسمه های نوع شیاردار ، حتما پولی سر موتور شیاردار و پولی بزرگ دیگ ، از نوع صاف و بدون شیار می باشند ، در تسمه های معمولی که مقطع آنها ذوزنقه ای است ، پولی سر موتور و پولی بزرگ دیگ هردو شیار دار هستند و تسمه داخل شیار آنها قرار می گیرد .

روش قرار دادن تسمه روی پولی های دیگ و موتور

 • برای سوار کردن تسمه ، ابتدا تسمه را روی پولی سر موتور قرار دهید و تسمه را به طرف بالا کشیده و یک طرف تسمه را روی پولی بزرگ بگذارید ، سپس تسمه و پولی را با هم در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید .
 • حرکت چرخش تسمه و پولی بزرگ را تا جایی ادامه دهید که برای ادامه حرکت پولی بزرگ نیاز به فشار بیشتری باشد .
 • همزمان با نگهداشتن دست خود یرروی تسمه ، فشار بیشتری روی آن وارد کنید تا با فشار روی پولی بزرگ قرار گیرد ، دقت کنید اگر تسمه شل باشد ، نمی تواند دیگ را به حرکت درآورد .

روش جدا کردن پولی بزرگ از شفت آبکش

 • برای جدا کردن پولی بزرگ ، ابتدا یک عدد پیچ گوشتی بزرگ را بین فرورفتگی دیگ و یکی از پره های پلی اهرم کنید تا پلی هنگام باز شدن پیچ حرکت نکند .
 • با آچار بوکس شماره 13 میلی متری پیچ سر شفت را در جهت عکس حرکت عقربه های ساعت بچرخانید تا پیچ باز شود.
 • پس از باز شدن کامل پیچ سر شفت آبکش ، پیچ و واشر را از جای خودش خارج کنید .
 • با برداشتن پیچ و واشر سر شفت آبکش ، پولی بزرگ با کمی فشار از روی هزار خار سر شفت آبکش ، جدا میشود . دقت کنید که سوراخ وسط پولی بزرگ نیز ، هزار خار می باشد .

روش بیرون آوردن آبکش از داخل دیگ

 • برای شفت هایی که به راحتی از جایگاه خودشان بیرون نمی آیند ، حتما باید پیچ سر شفت را در جای خود محکم بسته و آنگاه ضربه را روی سرپیچ بزنید تا آبکش آزاد شود .
 • با آزاد شدن شفت آبکش ، میتوانید آن را از طرف دیگر بیرون بکشید .
 • آبکش را از داخل دیگ خارج کنید ، جنس آبکش از استیل ضد زنگ میباشد و تمام دور آن سوراخ است تا موقع خشک کردن لباس ، آبها به راحتی از آن خارج شود ، آبکش به وسیله شفت و سه نظام میتواند به صورت افقی کار کند .
 • با بیرون آمدن کامل آبکش از داخل دیگ ، محل قرار گرفتن شفت آبکش و داخل دیگ به خوبی قابل مشاهده هستند .

روش بیرون آوردن بلبرینگ و کاسه نمد معیوب

 • برای خارج کردن بلبرینگ معیوب ، با یک چکش و یک عدد سنبه بلند سر پهن بلبرینگ بیرونی دیگ را از جای خود خارج کنید .
 • بلبرینگ معیوب را برداشته و مشخصات آن را یادداشت کنید ، پسوند در ادامه شماره بلبرینگ گویای این است که در دو طرف آن ، محافظ فلزی وجود دارد .
 • اگر به جایگاه بلبرینگ توجه کنید ، محل قرار گرفتن بلبرینگ به صورت فلزی بوده و دیگ با شیارهای بلندی روی آن پرس شده است که باعث چندین برابر شدن مقاومت آن میگردد .
 • برای خارج کردن کاسه نمد معیوب یک عدد پیچ گوشتی بزرگ دسته کوتاه را از داخل دیگ ، به صورت اهرم زیر کاسه نمد قرار دهید و آن را از جای خود خارج کنید .

توجه : شماره کاسه نمد به این صورت است (ارتفاع - قطر خارجی - قطر داخلی)

 • برای بیرون آوردن بلبرینگ داخل دیگ ، ابتدا دیگ را طوری قرار دهید که لبه های آن آسیب نبیند و یا دیگ را روی یک لوله بلند با قطر حدود 100 میلی متر به گونه ای قرار دهید که مقر بلبرینگ و کاسه نمد ، در داخل لوله قرار گیرند و آنگاه با ضربه چکش ، بلبرینگ را از جای خود خارج کنید ، بهتر است ارتفاع این لوله چند سانتی متر از عمق دیگ بیشتر باشد تا لبه دیگر روی زمین قرار نگیرد .

روش جاگذاری بلبرینگ دیگ لباسشویی

 • قبل از جاگذاری بلبرینگ ، حتما محل قرار گرفتن بلبرینگ را با برس نرم و دستمال گرد گیر به طور کامل پاک کنید . سپس بلبرینگ را به صورت تراز در جای خود قرار دهید .
 • برای جا زدن بلبرینگ ، نیاز به بوش مخصوصی می باشد که مقطع آن به اندازه نیم میلی متر کمتر از قطر خارجی بلبرینگ باشد و سر دیگر آن به صورت مخروطی بوده و چکش خور باشد . این وسیله را میتوانید در کارگاه بسازید .
 • باید توجه داشت که بوش و بلبرینگ کاملا تراز باشد و بوش نیز عمود بر بلبرینگ قرار گیرد  ، سپس توسط یک چکش مناسب ، با دقت و به صورت عمود بر روی بوش ضربه بزنید تا بلبرینگ کم کم و به صورت یکنواخت در جای خود قرار گیرد .
 • پس از اینکه در آخرین ضربه چکش ، متوجه شدید که صدای ضربات تغییر کرده ، دیگر نیازی به ادامه کار نمی باشد و بوش را از روی بلبرینگ بردارید .

توجه : دقت کنید که نباید کوچکترین ضربه ای به حلقه وسط بلبرینگ وارد شود .

روش جاگذاری کاسه نمد داخل دیگ لباسشویی

 • برای جا انداختن کاسه نمد ابتدا محل قرار گرفتن آن را تمیز کنید .
 • مشخصات فنی کاسه نمد معیوب را یادداشت نمایید و نوع سالم آن را تهیه نمایید .
 • برای جلوگیری از زنگ زدن فنر کاسه نمد ، قبل از جا انداختن کاسه نمد ، مقداری گریس روی فنر آن قرار دهید ، سپس آن را در جای خود قرار داده و تا جایی که امکان دارد با فشار دست جا بیندازید .
 • به وسیله یک چکش دسته کوتاه که بتواند در داخل دیگ جا بگیرد ، به ترتیب و به صورت قرینه ضرباتی روی کاسه نمد بزنید تا دقیقا در جای خود قرار گیرد .

روش تعویض کمک معیوب لباسشویی

 • قسمت متحرک کمک را از پوسته جدا کنید .
 • با بیرون آوردن قسمت متحرک کمک ، معیوب بودن آن مشخص میشود و به علت کارکرد طولانی و خشک شدن روغن داخل آن لنت های اصطکاک پوسیدگی پیدا کرده و باید تعویض گردد .
 • با یک آچار بوکس شماره 17 ، پیچ مربوط به کمک معیوب را باز کرده و آن را از جای خود خارج کنید .
 • پس از خارج کردن پوسته کمک ، مشابه کمک معیوب را تهیه کنید و روی دستگاه در جای خود قرار داده و پیچ آن را ببندید.
 • دقت کنید که قسمت انتهای پوسته کمک را در جایگاه زیر دیگ قرار دهید و سپس پپیچ مربوطه را در جای خود محکم کنید.
 • پس از بیتن پیچ کمک سمت چپ ، به همان ترتیب و با دقت کامل ، کمک سمت راست را نیز تعویض کرده و پیچ آن را محکم کنید .

چطور یک ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم

در بالا به نحوه تعویض و تعمیرات پرداختیم حال در اینجا میخواهیم به این موضوع که مشکل لباسشویی از کجاست و دلیل آن چیست بپردازیم ، به خواندن ادامه دهید ...

اگر ماشین لباسشویی شما خراب شده و دقیقا نمی دانید مشکل از کجاست، به جای درستی مراجعه کرده اید . در اینجا ، فهرستی از علامت های خرابی ماشین لباسشویی تهیه شده است که با مراجعه به هرکدام ، می توانید مشکل دستگاه خود را حدس زده و راه حل آن را پیدا کنید :

 • صدای زیاد ماشین لباسشویی
 • نشتی ماشین لباسشویی
 • روشن نشدن ماشین لباسشویی
 • عدم چرخش در ماشین لباسشویی
 • تایمر ماشین لباسشویی کار نمیکند
 • پمپ در ماشین لباسشویی نمی چرخد
 • لرزش و جابجایی در ماشین لباسشویی
 • ماشین لباسشویی درست آبگیری نمی کند
 • ماشین لباسشویی مدام آبگیری می کند
 • بوی سوختگی از ماشین لباسشویی
 • در ماشین لباسشویی باز نمی شود
 • دمای آب در ماشین لباسشویی مناسب نیست
 • ماشین لباسشویی همزمان هم آبگیری می کند هم تخلیه می کند

صدای زیاد ماشین لباسشویی  ( چرا ماشین لباسشویی صدا میدهد ؟ )

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث ایجاد صدای بیش از حد در ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

پمپ و موتور پمپ

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی برای تخلیه آب از دستگاه در طول شستشو و بعد از آن کاربرد دارد. ممکن است پمپ  با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور جداگانه ای برای خود داشته باشد. صدای غیر نرمال از ماشین لباسشویی در هنگام یا بعد از شستشو می تواند نشان گر این باشد که پمپ تخلیه دچار محدودیت شده یا به کل معیوب است.

پنل جلو را برداشته و پمپ را پیدا کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا مطمئن شوید صدا از پمپ است. احتیاط کنید چون با قطعات متحرک و مدار الکتریکی در تماس هستید. اگر مطمئن شدید که صدا از پمپ است، دستگاه را از برق بکشید و شیلنگ ورودی به پمپ را جدا کنید. از یک ظرف برای خالی کردن آب موجود در شیلنگ و پمپ استفاده کنید. پروانه پمپ را بررسی کنید تا اگر جسمی در آن گیر کرده و باعث ایجاد صدا و صدمه به پروانه شده است، متوجه شوید. پروانه را با دست بچرخانید تا ببینید که گیر نکرده و یا ساییده نشده باشد. ماشین لباسشویی های کیلویی و اتوماتیک اغلب دارای پمپ آبکشی الکتریکی مستقل هستند که ممکن است موتور آنها صدمه دیده باشد که در آن صورت کل پمپ باید تعویض شود. هر گونه شیء خارجی که در پروانه گیر کرده را بیرون آورده و یا پمپ را تعویض کنید. سپس با دقت کلمپ های شیلنگ را بسته و قبل از نصب دوباره ی پنل بررسی کنید که نشتی نداشته باشد.

تسمه محرک

تسمه ماشین لباسشویی

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین های لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین لباسشویی های اتوماتیک است. تسمه ی محرک ممکن است یک تک تسمه ی V شکل و یا یک تسمه ی چند دنده باشد و اغلب اوقات از لاستیک ساخته شده است اما ممکن است پوشش پارچه ای داشته باشد. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک تسمه محرک اغلب از نوع چند دنده ست. تسمه محرک ماشین لباسشویی های سطلی V شکل با پوشش پارچه ای بوده همراه با قرقره که اصطکاک را هنگامی که موتور شروع به کار می کند کاهش می دهد.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد صدای اضافی شوند. اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است صدا ایجاد شود. اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

کمک فنر

تمام ماشین لباسشویی های اتوماتیک دارای کمک فنر هستند که در کاهش حرکت دیگ در دوره های آبکشی مفید هستند. کمک فنرها به چهارچوب اصلی و به بدنه ی خارجی دیگ چسبیده و برای دسترسی به ان باید پنل جلو یا عقب را بردارید. زمانی که کمک فنرها ضعیف شوند یا صدمه ببینند، دستگاه صدای زیادی در مرحله آبکشی تولید می کند و اگر به این مشکل رسیدگی نشود، منجر به آسیب دیدن بقیه اجزای دستگاه می شود. کمک ها را بررسی کنید و اگر نشانه هایی از قطع شدن اتصالات، نشتی آب و یا ضعیف شدن عمل ضربه گیری پیدا کردید، هر دو کمک فنر را تعویض کنید.

تسمه تعدیل دیگ

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از تسمه تعدیل دیگ برای کنترل حرکت دیگ در طول مرحله آبکشی استفاده می کنند. 4 تسمه به دیگ و چهار گوشه ی بدنه متصل شده است. این تسمه از جنس لاستیک هستند و ممکن است در اثر استفاده پاره شوند.

هنگامی که این تسمه ها دچار پارگی شوند و یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند، دیگ در زمان انجام آبکشی با بدنه تماس پیدا کرده و باعث ایجاد صدا می شود. تحمیل بار سنگین به ماشین لباسشویی بطور مداوم و استفاده زیاد باعث می شود تسمه ها زودتر دچار خرابی می شوند. برای بررسی اینکه آیا صدای اضافی از خرابی تسمه ها نشات می گیرد یا خیر، باید ماشین لباسشویی را بالا ببرید. اگر هر کدام از آن تسمه ها ظاهر پاره یا فرسوده داشته باشند، باید آنها را تعویض کنید. پیشنهاد ما این است که هر 4 تسمه را همزمان تعویض کنید.

موتور محرک

نقش موتور محرک در یک ماشین لباسشویی سطلی، بکار انداختن گیربکس، چرخاندن سبد شستشو و در برخی دستگاه ها تامین نیروی پمپ می باشد. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، موتور محرک از طریق یک تسمه، پولیِ سبد شستشو را به کار می اندازد. نشانه ی ایراد موتور متحرک، صدایی مثل وزوز در هنگامی که موتور شروع به کار می کند، می باشد که گاهی با بوی خفیف سوختگی همراه است. موتور محرک محافظ اضافه بار حرارتی دارد که هنگامی که حرارت بیش از حد بالا رود، برق سیم پیچ ها را قطع می کند تا موتور خاموش شود. این مسئله ممکن است به علت گیر گردن یکی از اجزای متحرک موتور و یا ایرادی از خود موتور به وجود آید. اگر موتور محرک نتواند خودش آزادانه بچرخد، باید تعویض شود.  اگر همچین ایرادی وجود نداشت و هیچ علامتی از فرسودگی موتور نبود، احتمالا دو گروه از قطعات موتور را از روشن شدن باز می دارند.

یک خازن خراب در بخش روشن شدن موتور می تواند این مشکل را ایجاد کرده باشد. اگر دستگاه شما در بخش روشن شدن موتور داری خازن است، ایت خازن عموما در نزدیکی موتور قرار دارد و با یک سیم به سوییچ روشن/خاموش موتور متصل است. سیم مذکور را چک کنید که قطع نشده و یا خوردگی نداشته باشد. خازن را بررسی کنید که دچار شکستگی و ورم نشده باشد. در صورت مشاهده، خازن را دقیقا با نوع و مدل خودش تعویض کنید. قبل از شروع تعمیر، دستگاه را از برق  جدا کنید. همچنین باید اجزای مکانیکی که موتور به حرکت در می آورد را چک کرده تا مطمئن شوید درست کار می کنند. مطمئن شوید که گیربکس و پمپ به راحتی چرخیده و سبد شستشو در مسیر چرخش به درستی حرکت می کند. بیرینگی که گیر کرده باشد، پمپی که ایراد داشته باشد و یا گیر کردن یک تکه لباس در دیگ و یا پمپ می توانند منجر به روشن نشدن موتور شوند.

پولی موتور متحرک، پولی گیربکس، پولی پمپ

در ماشین لباسشویی های تسمه دار، پولی های موتور تسمه و در برخی موارد تسمه ی پمپ را ساپورت می کند.  گاهی نیز پمپ و گیربکس دارای پولی هستند. این پولی ها باعث تجمع تدریجی گریس، مواد لاستیکی و یا گرد و غبار می شوند که حرکت موتور را سخت کرده و موتور در در هنگام حرکت جیر جیر می کند. اگر دستگاه شما در هنگام چرخیدن، تخلیه و یا آبکشی همچین صدایی می دهد، باید پولی ها را از نظر تجمع ذرات نا خواسته چک کنید.  مطمئن شوید که پولی ها تمیز هستند و اثری از کج شدگی ندارند. تسمه ها را نیز چک کنید که فرسوده و یا آسیب دیده نباشند و در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید.

تسمه پمپ

در ماشین لباسشویی های سطلی تسمه ای، تسمه ی پمپ است که در مرحله ی تخلیه پولی پمپ تخلیه را به حرکت در می آورد. به مرور زمان در اثر استفاده تسمه ی پمپ دچار ترک خوردگی و فرسودگی شده که منجر به ایجاد صدایی اضافه مانند جیرجیر در زمان مرحله ی آبکشی می شود. این مورد ممکن است همراه با بوی لاستیک سوخته باشد و یا حتی تخلیه بطور کامل انجام نشود. تسمه را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید و مطمئن شوید که پولی ها آزادانه می چرخند. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. لزوما همه تسمه های ماشین لباسشویی ها نباید سفت باشند.

یاتاقان دیگ

هر دو ماشین لباسشویی های سطلی و کیلویی دارای یاتاقان دیگ هستند که سبد شستشو و یا دیگ آزادانه بچرخند. ماشین های سطلی معمولا یک یاتاقان در زیر و یا ورودی گیربکس و یک یاتاقان در جایی که شفت به دیگ داخلی می چسبد دارند. ماشین لباسشویی های کیلویی معمولا دو یاتاقان برای ساپورت کردن شفت سبد شستشو دارند که در پشت سبد خارجی قرار دارد. یاتاقان ها توسط کاسه نمد در برابر آب محافظت می شوند. ممکن است این کاسه نمد در اثر استفاده در مرور زمان، مواد شوینده قوی و یا اضافه بار دستگاه شکسته شده و آب به یاتاقان ها برسد و در نتیجه یاتاقان ها صدمه ببینند.

اگر با صدای غرش در مرحله ی آبکشی مواجه هستید، معمولا به این دلیل است که یاتاقان های دیگ مشکل دارند. همراه با این صدا ممکن است دیگ داخلی بازی کند و یا در مجاورت کاسمه نمد نشتی آب مشاهده کنید. دراین صورت باید دیگ داخلی و یا سبد شستشو را جدا کرده تا به یاتاقان ها و کاسه نمد دسترسی پیدا کنید. در ماشین لباسشویی های سطلی، باید جعبه دنده را نیز جدا کنید. برای انجام این تعمیرات معمولا ابزار دستی استاندارد و معمولی کافی ست اما برخی مدل های ماشین لباسشویی به ابزار ویژه ای برای جدا کردن و سوار کردن یاتاقان ها و کاسه نمد نیاز دارند. هنگاهی که یاتاقان را تعویض می کنید، کاسه نمد را هم عوض کنید مخصوصا اگر علت خرابی یاتاقان ها تماس با آب و زنگ زدگی است. قبل از شروع، حتما دستگاه را از برق بکشید.

کلاچ

برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می کنند. به مرور زمانی اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدای خراشیدن کند. یک کلاچ فرسوده می تواند ماشین لباسشویی را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز بدارد و یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس ها به خوبی خشک نخواهند شد. علامت های دیگری که نشان دهنده ی مشکل کلاچ است، تراشه ای و خرده فلزهایی ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید و همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه ی خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

آیا لباسشویی بوش ، آاگ ، دوو یا بلومبرگ شما صدا میدهد ؟ برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش ، تعمیر ماشین لباسشویی آاگ ، تعمیر ماشین لباسشویی دوو یا تعمیر ماشین لباسشویی بلومبرگ خود کلیک نمایید تا با استفاده از قطعات فابریک و نمایندگی تعمیرات در تهران خدمات بهره مند شوید .

دلیل چکه کردن ماشین لباسشویی ( چرا از ماشین لباسشویی آب چکه میکند ؟ )

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث نشت آب در ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

شیلنگ ها

اولین قطعاتی که در چکه کردن ماشین لباسشویی باید به آن ها شک کنید، شیلنگ ها هستند. در ماشین لباسشویی انواع مختلفی شیلنگ وجود دارد که مهم ترین آن ها شیلنگ تخلیه و شیلنگ ورودی آب به ماشین هستند. شیلنگ ورودی آب، شیر آب را به دستگاه وصل می کند و معمولا در پشت دستگاه قرار دارد. بررسی کنید که محل های اتصال شیلنگ ورودی آب به شیر و دستگاه محکم است و منشا نشت آب، شیر نیست. شیلنگ تخلیه نیز در پشت دستگاه قرار دارد و ممکن است به خوبی به دستگاه متصل نشده باشد. مطمئن شوید که چکه کردن آب به علت مسدود شدن دریچه تخلیه و جمع شدن آب در پشت لوله قائم نیست. هرگز شیلنگ را به لوله قائم مهر و موم نکنید تا در این موارد بتوانید از عدم انسداد دریچه را مطمئن شوید.

ماشین لباسشویی ها دارای شیلنگ های داخلی نیز هستند که شیر داخلی را به دیگ یا درام متصل می کنند. اگر این شیلنگ سوراخ باشد، در هنگام آبگیری آب از دستگاه چکه می کند. برای دسترسی به این شیلنگ ها، بدنه خارجی دستگاه را بردارید. شیلنگ ها را بررسی کنید که ساییدگی یا پارگی نداشته باشند. همچنین، اجزای دیگر سیستم ورودی آب مانند زانویی و سیستم تزریق به دیگ را چک کنید.  بعضی ماشین لباسشویی های اتوماتیک، آب را از محل توزیع کننده شوینده به درام تزریق می کنند. این ناحیه باید در زمان آبگیری دستگاه چک شود. اگر چکه کردن در مرحله شستشو اتفاق بیفتد، ممکن است مشکل از شیلنگِ متصل کننده دیگ به پمپ تخلیه باشد. کلمپ ها را بررسی کنید که شل نشده و اثر خوردگی نداشته باشند. همچنین شیلنگ ها را چک کنید که سوراخ نباشند. برای دسترسی به این ناحیه ها معمولا نیاز به برداشتن پنل جلو یا عقب و در برخی مدل ها کل بدنه دارید.

پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ آب یا پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب از دیگ را دارد. ممکن است پمپ با تسمه و پولی و یا موتور کار کند و یا موتور مستقلی برای خود داشته باشد. این پمپ یک شیلنگ خروجی یا تخلیه، یک شیلنگ ورودی از طرف دیگ و ممکن است یک شیلنگ گردش آب نیز داشته باشد. اگر در مرحله شستشو و تخلیه نشت آب مشاهده کردید، به پمپ تخلیه و اتصالات و شیلنگ هایش نگاهی بیندازید. ابتدا واشرها و شیلنگ ها را چک کنید. اگر نشت آب از جانب پمپ باشد، تعویض آن ضروری ست. پمپ تخلیه معمولا در چارچوب دستگاه قرار دارد و یا به موتور چسبیده است. برای دسترسی به آن پنل جلو یا عقب را بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

واشر درپوش دیگ

واشر درپوش دیگ در ماشین لباسشویی های سطلی برای آب بندی دیگ و درپوش آن به کار می رود. اگر در مرحله شستشو و یا آبکشی آب از دستگاه شما چکه می کند، ممکن است عامل آن خرابی واشر درپوش دیگ باشد. به دنبال نشانه هایی از لکه های آب یا شوینده در این ناحیه برای تشخیص مشکل باشید. برای دسترسی به آن پنل جلو را بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

شیر ورودی آب

شیر ورودی آب در ماشین لباسشویی ورود آب داغ یا سرد را به دستگاه کنترل می کند. این شیر در پشت دستگاه قرار دارد و با برداشتن پنل بالا یا پشت در دسترس قرار می گیرد. اگر در هنگام آبگیری از پشت ماشین لباسشویی نشت آب مشاهده کردید، ممکن است مشکل از شیر آب دستگاه باشد. مطمئن شوید که شیلنگ ها به خوبی به دستگاه متصل شده اند و کلمپ شیلنگ خروجی محکم شده است. شیر ورودی آب دستگاه را چک کنید که شکستگی نداشته باشد و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. برای انجام این کارها نیاز است ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

لاستیک دور در ماشین لباسشویی

لاستیک دور در ماشین لباسشویی های اتوماتیک برای آب بندی در و دیگ به کار می رود. گاهی سایش معمولی و یا اجسام تیز باعث خراشیدگی و پاره شدن این لاستیک ها شده و منجر به نشت آب می شوند. اگر دستگاه شما در ناحیه ی در چکه می کند، ممکن است لاستیک دور آن خراب باشد. در را باز کرده، و به دنبال پارگی، کثیفی و تجمع مواد شوینده باشید که اجازه نمی دهد در محکم بسته شود. مراقب اجسام تیز باشید. ممکن است در لا به لای چین های لاستیک باقی مانده و باعث پارگی آن و همچنین ایجاد خطر شوند. برای بررسی آن نیاز است پنل جلو را بردارید. قبل از شروع، ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

کلید سطح سنج آب، کلید فشار سنج و لوله گنبدی هوا

اگر ماشین لباسشویی تان در مرحله آبگیری چکه می کند، احتمال دارد که بیش از حد آب می گیرد. کلید سطح سنج آب نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. این بخش در پشت پنل تنظیمات قرار دارد و توسط یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل به دیگ متصل می شود. در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، این کلید در قسمت زیر دیگ قرار دارد. همزمان که آب در دیگ در حال پر شدن است، این کلید هوا را در لوله گنبدی شکل فشرده کرده و به طرف یک دیاگرام در داخل کلید هل می دهد. اگر لوله گنبدی نشتی داشته باشد، ممکن است فشار به قدر کافی به کلید نرسد و در نتیجه جریان آب قطع نشده و دستگاه بیش از حد پر شود. اگر کلید نیز خراب باشد، همان مشکل پر شدن زیاد دستگاه از آب پیش می آید. برای تشخیص اینکه آیا کلید سطح سنج مشکل دارد یا خیر، ابتدا باید لوله گنبدی را جدا کنید و بررسی کنید که شکستگی، ترک و یا فرسودگی ندارد. لوله را به درون آب فرو ببرید، یک طرف آن را بسته و از طرف دیگر در آن بدمید. اگر حباب مشاهده کرددید، لوله سوراخ است و باید تعویض شود. در غیر این صورت، کلید ایراد دارد.

نگهدارنده ی در

نگهدارنده ی در ماشین لباسشویی های اتوماتیک مسئول بسته نگه داشتن در طول انجام شستشو است. قفل کردن در توسط یک نگه دارنده یا قلاب برای جلوگیری از باز شدن در ماشین لباسشویی انجام می شود. اگر این نگهدارنده معیوب باشد، ممکن است ظاهرا در را بسته نگه دارد اما خاصیت آب بندی نداشته و باعث چکه کردن آب می شود. نگهدارنده را از نظر خراب یا شکسته بودن بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

کاسه نمد دیگ

کاسه نمد دیگ در ماشین لباسشویی برای آب بندی کردن قسمت ورود شفت گیربکس یا شفت سبد به دیگ به کار می رود. اگر این کاسه نمد معیوب باشد، ابتدا باعث نشت آب و سپس منجر به از کار افتادن یاتاقان اصلی دیگ می شود. اگر ماشین لباسشویی شما در مرحله آبگیری یا همزدن آب چکه می کند، ممکن است کاسه نمد دیگ آسیب دیده باشد که در آن صورت نیاز به تعویض دارد. برای حصول اطمینان از این موضوع، پنل جلو را برداشته و اجازه دهید دستگاه آبگیری کند. قسمتی که شفت گیربکس وارد دیگ می شود را با دقت نگاه کنید که چکه می کند یا نه. در ماشین لباسشویی های سطلی، برای این کار باید پنل پشت را برداشته و ببینید حفره هایی که نزدیک به یاتاقان پشتی هستند چکه می کنند یا خیر. اگر کاسه نمد در هر دو ماشین لباسشویی اتوماتیک و سطلی نیاز به تعویض داشت، نیاز است کل دیگ را بیرون بیاورید. فراموش نکنید قبل از این کار برق دستگاه را قطع کنید .

چرا ماشین لباسشویی روشن نمی شود ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • سوئیچ در و فعال کننده درِ ماشین لباسشویی های سطلی

سوئیچ در، در ماشین لباسشویی های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. همچنین در برخی مدل ها جریان آب ورودی به دستگاه نیز توسط این سوییچ  کنترل می شود. اگر سوئیچ در خراب شود، ماشین لباسشویی روشن نمی شود. مطمئن شوید که سوئیچ از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند. اگر سوئیچ فعال باشد اما برق به موتور یا شیرهای آب نرسد، پس ایراد از سوئیچ است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

 • کلید استارت و تایمر

کلید استارت در برخی ماشین لباسشویی های سطلی بخشی از تایمر است و با کشیدن دکمه ی تایمر فعال می شود. هر چند ممکن است کلید استارت یک قطعه جدا نباشد، اما می توان آن را با مولتی متر چک کرد. برای این کار باید برق دستگاه را قطع کرده و سیم های استارت را از تایمر جدا کنید. در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، کلید استارت تماسی لحظه ای با تایمر داشته و بر کنسول کنترل قرار دارد. این سوئیچ ها را می توانید زمانی که دکمه تایمر را نگه داشته اید با مولتی متر چک کنید. دستگاه را از برق بکشید و حداقل یکی از سیم های سوئیچ ها را اول تست کنید.

 • دکمه ها

در مدل هایی که سوئیچ قسمتی از تایمر است، باید دکمه تایمر را نیز چک کنید تا مطمئن شوید با شفتی که کلید را فعال می کند درگیر است. اگر این دکمه هرز شده باشد، به شفت گیر نکرده و سوئیچ را فعال نمی کند. دستگاه را از برق بکشید و پشت تایمر را بررسی کنید که با کشیده شدن دکمه با شفت درگیر می شود یا خیر.

 • موتور محرک

همه ماشین لباسشویی ها موتوری دارند که مسئول چرخیدن و همزدن در سیکل شستشو می باشد. بسیاری از ماشین لباسشویی های سطلی از موتور معکوس استفاده می کنند. به این معنا که موتور برای همزدن در یک جهت می چرخد و برای تخلیه و آبکشی در جهتی دیگر. اگر موتور روشن نشود ولی صدایی وزوزو مانند ایجاد کند، نشان دهنده ی خراب بودن آن است. جهت اطمینان، تسمه های محرک و پمپ را از موتور جدا کرده و دوباره موتو را روشن کنید. در موتورهای دایرکت درایو یا بدون تسمه، باید پمپ و کوپلینگ را از گیربکس جدا کنید. اگر موتور روشن شد، مشکل از گیربکس یا پمپ است. برای یافتن عامل مشکل، به نوبت پمپ و گیربکس را به موتور وصل کرده و روشن کنید. با هر کدام از آن ها اگر موتور روشن نشد، آن قطعه نیاز به تعویض دارد. در هنگام کار با موتور احتیاط کنید زیرا دارای مدار الکتریکی و قطعات متحرک می باشد. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، موتور سبد را با تسمه به حرکت در می آورد. تسمه را جدا کنید و موتور را روشن کنید. اگر روشن شد، مطمئن شوید که سبد آزادانه می چرخد و چیزی بین آن و دیگ گیر نکرده است.

 • برد اصلی کنترل

در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، برد اصلی کنترل اجزای مختلف دستگاه از جمله مدار آبگیری و موتور محرک را به کار می اندازد. درست مثل مدل هایی که تایمر دستی دارند. اگر برد کنترل ولتاژ مورد نیاز موتور محرک، شیر آب ورودی، موتور تخلیه و یل قفل در را تامین نکند، دستگاه روشن نمی شود. عیب یابی برد کنترل پیچیده است و بدون ابزار مناسب و دستورالعمل مخصوص مشکل است. می توانید آن را به صورت چشمی از نظر سوخته بودن یا آسیب دیدگی اجزای آن بررسی کنید. هنگام تعویض برد کنترل احتیاط کنید زیرا گاهی سوختن اجزای آن به علت ایراد برخی اجزای خارجی اتفاق می افتد. در نتیجه ابتدا باید به مشکلات دیگر اجزا رسیدگی شود. این خدمات باید توسط افراد متخصص انجام شوند.

آیا ماشین لباسشویی اسنوا ، سامسونگ و یا زیرووات شما عزیزان روشن نمیشود و نیاز به تعمیرات دارد ، برای تعمیر ماشین  لباسشویی اسنوا ، تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ و تعمیر ماشین لباسشویی زیرووات کلیک نمایید .

چرا همزن ماشین لباسشویی کار نمی کند ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث می شوند همزن ماشین لباسشویی کار نکند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • همزن

در ماشین لباسشویی های سطلی همزن نقش حرکت دادن لباس ها در میان آب و مواد شوینده را دارد و توسط شفت خروجی گیربکس حرکت می کند. شفت خروجی گیربکس دارای  دندانه ای ست که از وسط همزن پلاستیکی محکم به آن متصل می شود. بسته به مدل ماشین لباسشویی، همزن ممکن است یک طرفه باشد یا دوطرفه. اگر در حین شستشو همزن به عقب و جلو نوسان نداشته باشد، ممکن است قسمتی که به دندانه شفت گیر می کند هرز شده باشد که در این صورت باید همزن را تعویض کنید. اکثر همزن ها با پیچ و مهره در بالای شفت گیربکس نگه داشته شده اند و در زیر توزیع کننده شوینده قرار دارند. در برخی مدل ها همزن از قسمت استوانه ای بدنه اش و درست در بالای قاعده، به شفت گیربکس پیچ شده است و در برخی مدل ها برای استحکام بیشتر از واشر لاستیکی استفاده می کنند. با جدا کردن این نگه دارنده ها، قادر خواهید بود همزن را از شفت جدا کنید.

 • دندانه های هدایت گر همزن

در ماشین لباسشویی های سطلی ای که از همزن دو طرفه استفاده می کنند، ممکن است قسمت بالایی همزن از قسمت پایینی رها شود. قسمت بالایی همزن توسط داندانه های هدایت گری حرکت می کند که از پلاستیک سخت تشکیل شده اند و در اثر استفاده زیاد فرسوده می شوند. اگر بخش بالایی همزن در هر دو جهت می چرخید و صدای گوش خراشی ایجاد می کرد، دندانه های هدایت گر همزن باید تعویض شوند. پوشش توزیع کننده ی شوینده را بردارید تا به پیچی که قسمت بالای همزن را نگه داشته است دسترسی پیدا کنید. با این کار می توانید دندانه های هدایت گر همزن را تعویض کنید.

 • قطعه متصل کننده همزن و شفت گیربکس

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی های سطلی، بین شفت گیربکس و همزن از یک متصل گر استفاده می کنند. این متصل گر یک مادگی برای اتصال به گیربکس و یک نری برای اتصال به همزن دارد. اگر ماشین لباسشویی شما صدایی شبیه به ساییده شدن ایجاد کرده و همزن به جایی وصل نمی باشد، ممکن است قطعه متصل گر ایراد داشته باشد. برای جدا کردن همزن آن را مستقیم به بالا بکشید. این کار معمولا به نیروی زیادی احتیاج دارد. سپس پیچ های قطعه متصل کننده را باز کرده و از شفت گیر بکس جدا کنید. قبل از نصب متصل کننده جدید مطمئن شوید که دندانه های شفت گیربکس تمیز هستند و زنگ زدگی ندارند. از پیچ و واشر جدید که مناسب متصل کننده باشد استفاده کنید. دندانه های همزن را نیز از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید.

 • کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده است از دو عدد قطعه پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به شفت موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر شفت ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن شفت موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و با کلاچ و گیربکس درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ این است که ماشین لباسشویی آبگیری و تخلیه را مطابق معمول انجام می دهد ولی آبکشی و همزدن را انجام نمی دهد. در اکثر مدل ها باید ابتدا بدنه خارجی را بردارید. پمپ و موتور را هم بردارید تا به کوپلینگ دسترسی پیدا کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

 • تسمه محرک

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده از تسمه استفاده می کنند. اگر ماشین لباسشویی همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد. پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر. تسمه ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می دهند یا ایجاد صدا می کنند. مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می چرخد و هر دو پولی های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند. قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی ها اطمینان حاصل کنید. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

 • گیربکس

گیربکس مسئول تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکت جلو و عقب همزن می باشد. گیربکس یک شفت ورودی دارد که توسط موتور چه به صورت مستقیم و چه توسط تسمه به حرکت در می آید و یک شفت خروجی دارد که توسط آن همزن را به حرکت در می آورد. اگر شفت خروجی که مسئول حرکت دادن همزن است نوسان ندارد، ابتدا باید مطمئن شوید که شفت ورودی حرکت می کند. اگر شفت ورودی حرکت می کند و شفت خروجی حرکت نمی کند، پس گیربکس ایراد دارد. بیشتر تولید کننده ها لوازم یدکی گیربکس را تولید نمی کنند در نتیجه کل گیربکس باید تعویض شود. همچنین باید کاسه نمد مربوط به ورود شفت به دیگ را تعویض کنید.

 • موتور محرک

در تمام ماشین لباسشویی های سطلی موتور گیربکس را به کار می اندازد تا همزن را حرکت دهد. بسیاری از ماشین لباسشویی ها از موتور معکوس استفاده می کنند. به این معنا که موتور برای همزدن در یک جهت می چرخد و برای تخلیه و آبکشی در جهتی دیگر. ممکن است موتور در جهت تخلیه و آبکشی درست کار کند ولی در جهت همزدن نه. اگر موتور ماشین لباسشویی شما در جهت همزدن نچرخید، آن را تعویض کنید. قبل از تعویض موتور، از درست وصل شدن سیم ها در پایانه مناسب اطمینان حاصل کنید. برای این کار از دیاگرام سیم کشی کمک بگیرید. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. اگر موتور در هر یک از جهت ها نچرخد، باید عوض شود.

 • تایمر

موتور محرک توسط تایمر، سوئیچ در، سوئیچ سطح سنج آب و گاهی سوئیچ انتخابگر کنترل می شود. نقش تایمر این است که نیروی برق را برای چرخیدن موتور در جهت مناسب فراهم کند. اگر موتور در سیکل شستشو برق دریافت نکند، تایمر ایراد دارد. برای بررسی اتصالات تایمر از مولتی متر استفاده کنید. همچنین با استفاده از دیاگرام سیم کشی دستگاه، از درست بودن سیم ها در پایانه های موتور اطمینان حاصل کنید. برای بررسی تایمر ابتدا دستگاه را از برق بکشید.

 • سوئیچ در

سوئیچ یا کلید درپوش در ماشین لباسشویی های سطلی وسیله ای ایمنی ست. کلید در بطور معمول در زیر درپوش قرار دارد و با مدار موتور به صورت سری است و باید فعال باشد تا موتور کار کند. وقتی در بسته است، یک پین در درپوش اهرم سوئیچ در را هل می دهد و سوئیچ را می بندد. اگرهمزن ماشین لباسشویی شما کار نمی کند و یا موتور برق نمی گیرد، باید کلید در را چک کنید. برق دستگاه را قطع کنید و کلید را با استفاده از مولتی متر چک کنید. اگر کلید در قطع شدگی نداشت، باید بقیه قسمت های مدار موتور از جمله تایمر و کلید انتخابگر را بررسی کنید.

 • کلید انتخابگر

کید انتخابگر در برخی مدل های ماشین لباسشویی برای کنترل سرعت موتور محرک به کار می رود. اگر این سوئیچ خراب باشد، ممکن است مانع کار کردن موتور شود. می توانید سوئیچ انتخابگر را با مولتی متر چک کنید. از دیاگرام سیم کشی کمک بگیرید تا متوجه شوید کدام پایانه ها را باید بررسی کنید. حتما قبل از شروع، برق دستگاه را قطع نمایید.

 • کلید سطح سنج آب

کلید سطح سنج آب در ماشین لباسشویی های سطلی نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. همچنین این کلید برای تامین نیروی برق موتور محرک بکار می رود. هنگامی که سطح آب به میزان مناسب رسید، کلید برق را از شیر آب ورودی قطع کرده و به مدار موتور محرک وصل می کند. اگر ماشین لباسشویی شما آبگیری می کند اما همزن کار نمی کند، ممکن است کلید فشاری ایراد داشته باشد. مطمئن شوید که موتور برقی دریافت نمی کند و کلید در و تایمر درست به هم متصل شده اند. این کار با اعمال ولتاژ به مدار برق دستگاه انجام می شود و شما حتما باید صلاحیت و توانایی انجام این کار را داشته باشید. دستگاه را از برق بکشید و کلید فشاری را با مولتی متر چک کنید. با استفاده از دیاگرام سیم کشی، سیم ها و پایانه ها را چک کنید.

چرا تایمر ماشین لباسشویی کار نمی کند ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث کار نکردن تایمر ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • سوئیچ در

سوئیچ در، در ماشین لباسشویی های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. این سوئیچ معمولا در زیر درپوش قرار دارد و داری یک پین است که به درپوش چسبیده است و وقتی در بسته است کلید را فعال می کند. سوئیچ در برای مدار موتور و تایمر برق فراهم می کند. مطمئن شوید که سوئیچ از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند. اگر سوئیچ فعال باشد اما برق به تایمر نرسد، پس ایراد از سوئیچ است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

 • تایمر و موتور تایمر

تایمر طراحی شده است تا کلیه عمل های ماشین لباسشویی را کنترل کند. تایمر یک سری اتصالات برقی دارد که توسط یک قطعه بادامکی به کار می افتند. این قطعه بادامکی توسط موتور تایمر کار می کند. اگر تایمر ماشین لباسشویی تان پیشروی نکند، تایمر یا موتور تایمر ایراد دارد. می توانید تایمر را با مولتی متر چک کنید اما برای اطلاع از درستی پایانه ها به شماتیک الکتریکی آن نیاز دارید. همچنین باید موتور تایمر را با مولتی متر چک کنید.  در بیشتر مدل های ماشین لباسشویی، موتور تایمر به تنهایی موجود نیست. برای انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • کنترل سطح آب

کنترل سطح آب در ماشین لباسشویی ها، جریان آب ورودی به دستگاه را برای ایجاد سطح مناسبی از آب، قطع و وصل کرده و همچنین برق موتور تایمر را هنگامی که آب به سطح مناسبی رسید، وصل می کند. اگر ماشین لباسشویی شما آبگیری کرد اما تایمر آن کار نکرد، ممکن است کلید سطح سنج آب معیوب باشد. وقتی شیر آب ورودی بسته می شود، می توانید کلید سطح سنج آب را با مولتی متر چک کنید. برق دستگاه را قطع کنید و سیم های مربوطه را جدا کنید. از درست بودن جایگاه سیم ها با کمک شماتیک الکتریکی دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

 • دکمه تایمر

دکمه تایمر به شفت تایمر چسبیده است و همزمان با پیشروی تایمر در سیکل شستشو، می چرخد. دکمه تایمر ممکن است به عنوان استارت سیکل استفاده شود به این صورت که با کشیدن آن کلیدی در تایمر را فعال کند. دکمه تایمر معمولا پلاستیکی است که در قسمت اتصال به شفت تایمر با یک قطعه فلزی مستحکم شده است. ممکن است در صورت فرسودگی، این دکمه هرز شده و همراه با شفت تایمر نچرخد. این موضوع تنظیم تایمر در سیکل شستشوی مورد نظر را مشکل می کند و همچنین باعث می شود شماره گیر در طول سیکل همراه با شفت تایمر نچرخد. قبل از تعویض دکمه تایمر یا شمارنده، ابتدا باید برق دستگاه را قطع کنید تا سهوا آن را روشن نکنید. اکثر دکمه های تایمر، شمارنده جداگانه ای دارند که هنگامی که دکمه را می چرخانید با آن درگیر شده و کشیده می شود. برای جدا کردن دکمه باید آن را در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید. در بعضی مدل ها ابتدا باید کلاهکی را بردارید تا به یک گیره نگاه دارنده برسید و دکمه را از شمارنده جدا کنید. همچین در برخی دیگر، باید به پشت بدنه تایمر دسترسی پیدا کنید که شفت نگه دارنده را جدا کنید که نقش امینی برای تایمر را دارد. همیشه مطمئن شوید که هر گونه گیره فلزی نگه دارنده را از روی شفت برداشته اید.

 • پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب را از دیگ در پایان سیکل شستشو دارد. اگر پمپ تخلیه کار خود را انجام ندهد، ماشین لباسشویی متوجه خالی شدن دیگ نشده و به مرحله بعد نمی رود. اگر ماشین لباسشویی بعد از شستشو و قبل از آبکشی متوقف شد، بررسی کنید که پمپ درست کار می کند. برخی مدل هایی که کنترل الکترونیکی دارند، در این حالت پیام خطا می دهند. اگر ماشین لباسشویی شما در این حالت پیام خطا داد، به لیست خطاهای معمول رجوع کرده و علت را پیدا کنید.

 • شیر آب ورودی

شیر آب ورودی برای تامین آب سرد و گرم در زمان آبگیری دستگاه به کار می رود. این شیر حداقل دو مارپیچ کهربایی دارد که در زمان لازم شیر را باز می کنند. اگر ماشین لباسشویی بعد از انجام شستشو به مرحله بعدی نرفت، ممکن است ایراد از شیر آب ورودی باشد. ابتدا مطمئن شوید که شیلنگ های آب ورودی پیچ خوردگی و انسداد ندارند و فیلترهای شیر آب تمیز هستند. سپس مارپیچ کهربایی را با مولتی متر چک کنید. برای این کار برق دستگاه را قطع کنید. اگر هر کدام از مارپیچ های کهربایی مدار باز بودند، شیر آب را عوض کنید. در غیر این صورت ولتاژ مارپیچ های کهربایی را در زمان آبگیری بررسی کنید. این کار باید توسط افراد با صلاحیت انجام شود. اگر ولتاژی یافت نشد، باید اجزای مدار مخصوص آبگیری از جمله تایمر، کلید سطح سنج آب، کلید انتخابگر و کلید در را چک کنید.

چرا ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث  اشکال در آبگیری ماشین لباسشویی می شوند را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و با جعبه دنده و کلاچ درگیر نشوند. نشانه بارز معیوب بودن کوپلینگ موتور این است که دستگاه آبگیری و تخلیه می کند اما همزن کار نمی کند و همچنین آبکشی انجام نمی شود. اکثرا باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

 • قفل در یا قفل داخلی

قفل در یا قفل داخلی، یک مکانیزم ایمنی ست که در ماشین لباسشویی های اتوماتیک یا سطلی از باز شدن در هنگامی که ماشین در حال کار کردن است، جلوگیری می کند. این مکانیزم شامل یک کلید است که به بُرد کنترل و تایمر اطلاع می دهد که در قفل است تا اجازه دهند عمل آبکشی انجام شود. وقتی قفل در خراب شود، یا در قفل نمی شود؛ یا کلید در متوجه نمی شود که در قفل  شده است در نتیجه اجازه هم زدن یا آبکشی داده نخواهد شد. در ماشین لباسشویی هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند، یک پیام خطا نشان داده می شود. اگر نشانه ها ی مذکور را در ماشین لباسشویی خود دیدید و یا پیام خطا را مشاهده کردید، احتمالا باید قفل در را تعویض کنید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

 • موتور مومی

موتور مومی یک دستگاه عملگر خطی ست که با استفاده از رفتار تغییر فاز موم ها، انرژی گرمایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. بعضی از ماشین لباسشویی های اتوماتیک از موتور مومی برای به کار انداختن مجموعه ی قفل در استفاده می کنند. با شروع یک سیکل،  یک جریان الکتریکی در موتور مومی فراهم می شود که باعث می شود یک پین را به طرف بیرون فشار دهد و در را قفل کند. اگر این موتور مومی ایراد داشته باشد، قفل در کار نمی کند و اجازه آبکشی به دستگاه نمی دهد. تشخیص خرابی موتور مومی با چشم می تواند دشوار باشد. می توانید با مولتی متر آن را چک کنید. مقاومت آن باید بین 1500 تا 1900 اهم باشد. اگر موتور مومی مدار باز باشد، خراب است.

 • کلید درپوش

کلید درپوش، در ماشین لباسشویی های سطلی یک وسیله امنیتی ست که از کار کردن موتور هنگاهی که در ماشین لباسشویی باز است، جلوگیری می کند. اگر کلید درپوش خراب شود، ماشین لباسشویی آبگیری نمی کند. مطمئن شوید که کلید از لحاظ مکانیکی سالم بوده و اهرم ها و فعال کننده ها صدمه ندیده اند. اگر کلید فعال باشد اما برق به موتور نرسد، پس ایراد از کلید است. دستگاه را از برق کشیده و سیم ها را از سوئیچ جدا کنید. سپس با یک مولتی متر از عدم قطعی آن اطمینان حاصل کنید. به شدت توصیه می کنیم که سوئیچ در را از مدار حذف نکنید زیرا این قطعه از خطرات جدی جلوگیری می کند.

 • کلاچ

برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای قفل کردن ورودی شفت جعبه دنده به محرک سبد شستشو در مرحله ی آبکشی از کلاچ استفاده می کنند. به مرور زمان اصطکاک صفحه کلاچ با پوشش محافظ موجب فرسایش آن شده و ممکن است تولید صدایی خراش مانند کند. یک کلاچ فرسوده می تواند ماشین لباسشویی را در مرحله آبکشی از چرخیدن باز دارد و یا باعث شود چرخش آن با سرعت کمتری انجام شود که در نتیجه لباس ها به خوبی خشک نخواهند شد. علامت های دیگری که نشان دهنده مشکل کلاچ است، تراشه ها و خرده فلزهایی ست که ممکن است در زیر دستگاه پیدا کنید و همچنین بوی خفیف سوختگی و صدای بلند در هنگام آبکشی ست. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید و یا کلاچ ظاهری فرسوده داشت، آن را تعویض کنید. معمولا کلاچ در زیر دیگ خارجی قرار دارد. برای دسترسی به آن باید بدنه خارجی، موتور محرک و جعبه دنده را بیرون بیاورید.

 • تسمه محرک

نقش تسمه محرک اتصال موتور محرک به قسمت انتقال قدرت در بعضی از ماشین های لباسشویی سطلی و یا اتصال موتور محرک به سبد شستشو در اکثر ماشین لباسشویی های اتوماتیک است. اگر ماشین لباسشویی شما آبکشی نمی کند، باید تسمه محرک را از نظر فرسودگی، داغ شدگی و یا ساییدگی بررسی کنید. قبل از تعویض تسمه آسیب دیده، مطمئن شوید تمام پولی ها سالم اند و به راحتی می چرخند. در ماشین لباسشویی های سطلی، باید مطمئن شوید که پولی های گیربکس به راحتی در هر دو جهت همزدن و آبکشی چرخیده و هیچ چیز مانع حرکت همزن و سبد شستشو نمی شود. همچنین نشت آب بر روی تسمه و یا پولی ها را چک کنید. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، با دستتان چرخیدن دیگ را چک کنید. دقت کنید که نمونه نوع مناسبی از تسمه را جایگزین تسمه معیوب کنید زیرا اندازه و نوع پوشش آن ها بر عملکرد دستگاه تاثیرگذار می باشد. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

چرا آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نمی شود ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث می شوند آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نشود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • شیر آب ورودی

شیر آب ورودی برای تامین آب سرد و گرم دستگاه در مراحل آبگیری و شستشو به کار می رود. این شیر توسط دو مارپیچ کهربایی کار می کند. این مارپیچ ها توسط تایمر، برد کنترل الکترونیکی، کلید سطح سنج آب و یا کلید انتخابگر فشاری کنترل می شود. اگر آبگیری توسط دستگاه قطع نمی شود، ممکن است شیر ورودی آب ایراد داشته باشد. برای اطمینان، زمانی که مشاهده کردید آبگیری متوقف نمی شود، برق دستگاه را قطع کنید. اگر آبگیری ادامه داشت، شیر آب ورودی خراب است. اگر با قطع برق آبگیری متوقف شد، مشکل در مدار برق کنترل کننده شیر آب می باشد.

 • کلید سطح سنج آب، کلید فشاری و لوله گنبدی هوا

کلید سطح سنج آب کلیدی ست که با فشار فعال شده و نقش تعیین میزان مناسب آب در دیگ را دارد. این بخش در پشت پنل تنظیمات قرار داشته و توسط یک شیلنگ یا لوله گنبدی شکل به دیگ متصل می شود. در ماشین لباسشویی هایی که کنترل الکترونیکی دارند، این کلید در زیر دیگ قرار دارد. همزمان که آب در دیگ در حال پر شدن است، این کلید هوا را در لوله گنبدی شکل فشرده کرده و به طرف یک دیافراگم در داخل کلید هل می دهد. این کلید شیر آب ورودی را تحت کنترل دارد و زمانی که آب به سطح مناسبی برسد، شیر آب را قطع می کند. اگر لوله گنبدی نشتی داشته باشد، ممکن است فشار به قدر کافی به کلید نرسیده و فعال نشود و در نتیجه جریان آب قطع نمی شود و دستگاه بیش از حد پر می شود. اگر مشکل از خود کلید نیز باشد، همان مشکل عدم توقف آبگیری پیش می آید.

برای تشخیص اینکه آیا کلید سطح سنج مشکل دارد یا خیر، ابتدا باید لوله گنبدی را جدا کنید و بررسی کنید که شکستگی، ترک و یا فرسودگی ندارد. لوله را به درون آب فرو ببرید، یک طرف آن را بسته و از طرف دیگر در آن بدمید. اگر حباب مشاهده کردید، لوله سوراخ است و باید تعویض شود. شیلنگ را نیز به همان روش چک کنید. اگر شیلنگ هم سالم بود، کلید سطح سنج آب ایراد دارد. کلید را از نظر مکانیکی چک کنید و بررسی کنید که آشغال در حفره هایش گیر نکرده باشد. برای چک کردن کلید با مولتی متر، باید ابتدا فشار هوای مناسب برای لوله گنبدی هوا فراهم کنید. راحت ترین راه برای این کار این است که دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید به تا حد مناسب پر از آب شود و سپس سیم برق دستگاه را از پریز جدا کنید. کلید فشاری را پیدا کرده و سیم های آن را جدا کنید و با مولتی متر چک کنید. در  زمانی که سطح آب مناسب است، باید مولتی متر برای مقاومت عدد بی نهایت و یا مدار باز بودن کلید را نشان دهد. در غیر این صورت، کلید خراب است.

چرا در ماشین لباسشویی باز نمی شود ؟

خرابی ماشین لباسشویی در بسیاری از خانه ها ممکن است فاجعه محسوب شود. ما سعی کرده ایم در این مقاله شما را در تعمیر ماشین لباسشویی که درش باز نمی شود، یاری کنیم. با اینکه تعمیر ماشین لباسشویی ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما از نظر بسیاری از مخاطبان ما کار ساده ای است. برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث باز نشدن در ماشین لباسشویی می شود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • قفل در یا قفل داخلی

قفل در یا قفل داخلی، یک مکانیزم ایمنی ست که در ماشین لباسشویی های اتوماتیک یا سطلی از باز شدن در، هنگامی که ماشین در حال کار کردن است، جلوگیری می کند. این سیستم شامل یک دستگیره که به در محکم شده است و قفل در که در پشت پنل جلو قرار دارد، می باشد. مکانیزم قفل تشکیل شده است از چند کلید و معمولا یک سیم پیچ برای قفل و باز کردن در و یا سیم پیچ موتور مومی. وقتی سیکل شستشو شروع می شود، کنترل دستگاه سیم پیچ قفل یا موتور مومی را فعال کرده تا مانع باز شدن در شود. در پایان سیکل، کنترل دستگاه قفل شدن در توسط سیم پیچ قفل یا موتور مومی را غیر فعال می کند. سیم پیچ موتور مومی معمولا بین 1 یا 2 دقیقه طول می کشد که فعال یا غیر فعال شود. اگر بعد از اتمام سیکل در باز نشود، ممکن است سیستم قفل در معیوب باشد. بسیاری از ماشین لباسشویی ها مجهز به یک ضامن دستی هستند که در این مواقع می توانید مکانیزم قفل را غیر فعال کنید و در را باز کنید. ضامن مذکور معمولا در زیر قفل در و یا در بعضی دستگاه ها درون توزیع کننده شوینده قرار دارد.

در ماشین لباسشویی هایی که صفحه نمایش دیجیتالی دارند، علاوه بر باز نشدن در، یک پیام خطا نشان داده می شود. وقتی در را به صورت دستی باز کردید، می توانید به مجموعه قفل در درسترسی پیدا کرده و بررسی کنید. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، باید پنل جلو را بردارید تا به قفل دسترسی داشته باشید. به دنبال نشانه هایی از داغ شدگی سیم پیچ قفل یا موتور مومی و یا اشکالات مکانیکی در سیستم قفل باشید. همچنین می توانید کلید های قفل و سیم پیچ را با مولتی متر چک کنید و اگر ایراد داشتند آن ها را تعویض کنید. بیشتر قفل های در به صورت کلی در بازار موجود هستند و نمی توانید تک تک اجزا را تعویض کنید.  قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید و هرگز سیستم قفل در را از مدار خارج نکنید.

 • قلاب یا دستگیره در

نگه دارنده یا قلاب بخشی از مکانیزم ایمنی ماشین لباسشویی های اتوماتیک است. در ماشین لباسشویی های سطلی این قلاب برای فعال کردن کلید درپوش به کار می رود. در ماشین لباسشویی های اتوماتیک، قلاب در برای درگیر شدن با قفل به کار می رود.  اگر قلاب در صدمه ببیند، نمی تواند قفل در را فعال کند و یا  در ماشین لباسشویی های اتوماتی قادر نخواهد بود از قفل جدا شود. قلاب در معمولا از پلاستیک سخت تشکیل شده است و امکان دارد در اثر استفاده بشکند. همچنین اگر زمانی که در قفل است سعی کنید آن را با اعمال نیرو باز کنید، این قلاب می شکند. این قلاب با دو پیچ به در متصل شده و به راحتی قابل تعویض است. اگر قلاب در فرسوده و یا کج شده بود، باید آن را تعویض کنید. در ماشین لباسشویی های سطلی، قلاب در برای درگیر شدن با کلید درپوش از طریق یک سوراخ به هنگام بسته بودن درپوش طراحی شده است. اگر این قلاب آسیب دیده باشد، ممکن است با کلید درپوش درگیر نشود و یا در سوراخ گیر کند و مانع باز شدن درپوش شود. در صورت معیوب یا کج بودن قلاب، آن را تعویض کنید.

 • لولا و پین درپوش

در ماشین لباسشویی های سطلی استاندارد، دو لولا برای اتصال درپوش به بدنه وجود دارد. این لولاها ممکن است از جنس فلز یا پلاستیک باشند و در اثر مرور زمان فرسوده شوند. اگر در باز کردن درپوش ماشین لباسشویی سطلی مشکل دارید، ممکن است لولاها ایراد داشته باشند. پین های لولاها را چک کنید و اگر صدمه دیده بودند آن ها را تعویض کنید. ممکن است بخشی از لولا که به بدنه متصل است، از درون متصل باشد و مجبور باشید پنل بالا را بردارید تا به آن دسترسی داشته باشید. با این کار برخی مدارهای الکتریکی را خواهید دید در نتیجه باید قبل از هر اقدام برق دستگاه را قطع کنید.

چرا ماشین لباسشویی بوی سوختنی میدهد ؟

برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می شود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ی ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

 • تسمه محرک یا تسمه آبکشی

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده، از تسمه استفاده می کنند. اگر ماشین لباسشویی همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد. پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر. تسمه ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می دهند یا ایجاد صدا می کنند. مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می چرخد و هر دو پولی های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند. قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی ها اطمینان حاصل کنید. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

 • تسمه پمپ

در برخی ماشین لباسشویی های سطلی، تسمه پمپ، پمپ تخلیه را به حرکت در می آورد. این تسمه معمولا به شکل V می باشد و پولی موتور را به پمپ تخلیه وصل می کند. همچنین ممکن است مجموعه ای از پولی ها نیز برای ایجاد کشش در تسمه به کار روند. اگر از ماشین لباسشویی بوی سوختگی لاستیک حس کردید، باید تسمه پمپ را بررسی کنید. اگر نشانه هایی از فرسودگی شدید یا داغ شدگی دیدید، آن را تعویض کنید. مطمئن شوید که پمپ آزادانه می چرخد و در صورت وجود، چرخش پولی هایی که ایجاد کشش در تسمه می کنند را نیز بررسی کنید. همچنین به دنبال نشانه هایی از نشت آب یا روغن بر روی تسمه یا پولی ها بگردید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • پولی موتور

موتور محرک از یک پولی برای چرخاندن تسمه محرک و در برخی موارد تسمه پمپ استفاده می کند. این پولی طوری طراحی شده است که بیشترین تماس را با تسمه ها داشته باشد و احتمالا از فلز یا مواد مصنوعی تشکیل شده است. اگر پولی موتور فرسوده شود یا زنگ بزند، ممکن است تولید اصطکاک اضافی و حرارت زیاد کند که باعث صدمه دیدن تسمه و ایجاد بوی سوختگی  می شود. وقتی می خواهید یک تسمه ی فرسوده یا سوخته را تعویض کنید، باید پولی را نیز از نظر فرسودگی و خوردگی چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی نقش تخلیه آب را قبل و در هنگام مرحله آبکشی دارد. این پمپ ممکن است تسمه ای باشد، با موتور دستگاه کار کند و یا موتور الکتریکی جداگانه داشته باشد. اگر از ماشین لباسشویی در هنگام یا بعد از مرحله آبکشی بوی سوختگی به مشام برسد، نشان دهنده این است که پمپ تخلیه گیر می کند و به راحتی نمی چرخد. در مدل های تسمه ای، بوی  سوختگی معمولا ناشی از لغزش تسمه بر روی پولی هاست. در مدل هایی که پمپ تخلیه الکتریکی دارند، بوی سوختگی مربوط به موتور بوده و شاید بیشتر بوی موتور الکتریکی باشد. قبل از تعویض پمپ، ورودی آن را بررسی کنید که چیزی حرکت پروانه پمپ را محدود نکرده باشد. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

برای تعویض پمپ تخلیه و استفاده از خدمات نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی بکو و نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی کنوود کلیک نمایید .

 • پولی های تامین کننده کشش و بازوهای آنها

برخی ماشین لباسشویی های سطلی از یک مجموعه پولی در تسمه محرک یا تسمه پمپ استفاده می کنند تا کشش مناسب تسمه ها را فراهم کنند. اگر این پولی ها گیر کنند و یا بازوهای تکیه آن ها آزادانه نچرخند، کشش مورد نیاز تسمه ها تامین نمی شود و در نتیجه تسمه ها لغزش و اصطکاک اضافی خواند داشت که موجب ایجاد بوی سوختگی می شود. اگر مشاهده کردید که تسمه پمپ یا تسمه محرک سوخته اند، ابتدا مجموعه پولی های تامین کننده کشش و بازوهای آن ها را از لحاظ چرخش مناسب بررسی کنید. در صورت مشاهده فرسودگی و خوردگی در پولی ها، آن ها را تعویض کنید. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

 • کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی های سطلی به جای تسمه، از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است. یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد بوی سوختگی شوند. اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است بوی سوختگی ایجاد شود. در اکثر مدل ها باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

 • کلاچ

برخی ماشین لباسشویی های سطلی برای به حرکت در آوردن سبد شستشو در مرحله آبکشی، از کلاچ استفاده می کنند. بوی سوختگی ماشین لباسشویی می تواند ناشی از فرسودگی کلاچ باشد که همراه با صدای زیاد در مرحله آبکشی است. نشانه دیگر فرسودگی کلاچ، وجود خرده ها و تراشه های فلزی در زیر ماشین لباسشویی می باشد. اگر هر کدام از این علامت ها را مشاهده کردید، باید کلاچ را تعویض کنید. کلاچ معمولا در ورودی محرک سبد شستشو قرار دارد و برای دسترسی به آن، باید پوسته خارجی دستگاه را بردارید. کلاچ معمولا زیر فنرها قرار دارد و برای تعویض  آن باید لباس ایمنی پوشیده و برق دستگاه را قطع کنید.

 • فنر و گلاید

بعضی از ماشین لباسشویی ها از فنر در موتور برای کشش تسمه استفاده می کنند. معمولا موتور یک تکیه گاه لولایی در چهارچوب دستگاه و یک فنر برای تامین کشش تسمه دارد. یک قطعه پلاستیکی با پوشش روغنی (گلاید) در زیر موتور قرار دارد تا به آن اجازه سر خوردن روی چهارچوب دستگاه را بدهد. به این ترتیب، تسمه محرک یا تسمه پمپ مقدار در هنگام شروع به کار موتور کمی سر خورده و مانند کلاچ رفتار می کنند. اگر گلاید امکان سر خوردن را فراهم نکند، تسمه ها داغ شده و ایجاد بوی سوختگی می کنند. مطمئن شوید که موتور به راحتی روی لولا می چرخد و فنر ها خاصیت کششی خود را از دست نداده اند و همه سطوح تمیز و عاری از گرد و خاک و کثیفی ست. گلاید ها را روغن کاری کنید یا در صورت لزوم تعویض کنید. تسمه ها را نیز در صورت سوخته شدن تعویض کنید. فنر موتور و گلایدها معمولا در بالای چهارچوب قرار دارند و با برداشتن پنل جلو قابل دسترس هستند. قبل از اقدام، حتما برق دستگاه را قطع کنید.

 • موتور محرک

در اکثر ماشین لباسشویی ها، موتور محرک قسمت های مکانیکی سیکل شستشو نظیر هم زدن، چرخیدن و آبکشی را به کار می اندازد. همچنین ممکن است وظیفه به کار انداختن پمپ تخلیه نیز  بر عهده موتور اصلی باشد. وقتی مشکلی در یکی از اجزایی که توسط موتور کار می کنند ایجاد شود، باعث می شود موتور داغ شده و بوی سوختگی بدهد. اگر مشکل شدید باشد، حتی ممکن است باعث شود موتور بسوزد. علامت رایج در مواقع مشکل موتور، صدای وزوز در هنگام شروع کار موتور است. اگر با بوی سوختگی از جانب موتور مواجه شدید، ابتدا تمام اجزای مکانیکی در ارتباط با موتور را که احتمالا موجب داغ شدن موتور شده اند چک کنید. بررسی کنید که پمپ،  جعبه دنده و سبد شستشو دچار محدودیت حرکت نشده باشند. اگر موتور قادر نیست آزادانه به تنهایی بچرخد، احتمالا خراب است و باید تعویض  شود. اگر ماشین لباسشویی شما دارای خازن موتور می باشد، ممکن است ایراد از این خازن باشد و باعث داغ شدن موتور شده باشد. قبل از انجام هر گونه تعمیر، دستگاه را از برق بکشید.

حال که با تعمیرات لباسشویی آشنا شده اید و از معایب و محاسن برندهای مختلف آگاه شده اید لازم است با راهنمای خرید ماشین لباسشویی و بهترین ماشین لباسشویی نیز آشنا شوید . و همچنین از علت کد خطای ماشین لباسشویی نیز آگاه شوید .

Rating: 4.3/5. From 8 votes.
Please wait...

474 دیدگاه

 • حامد

  سلام
  نكات كليدى بسيار خوبي را اشاره كرده بوديد
  مخصوصا در قسمتي كه نوشته بوديد اگر شفت به راحتي از ديگ خارج نشد، قبلش پيچ سر شفت را ببنديم و بعد با چكش به سر شفت ضربه بزنيم .
  آخه من خودم به شخصه يكبار سر شفتو خراب كردم و مجبور به تعويض سه نظام شدم . و جالبه كه راهي براش نداشتم تا مطلب بسيار مفيد شما رو خوندم .

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • محمدفاطمی

  سلام خسته نباشید در صورت امکان لطفا راهنمایی بفرماییدماشین لباس شویی الجی هفت کیلو وقتی میخواهد ابکشی کند اب از زیر ش چکه میکرد قاب پشت را باز کردیم دیدم درست از پشت پولی بزرگ چسبیده به دیگ از لای یکی از پره مانندها یه سوراخ کوچک هست از اونجا میرزه شاید هم سوراخ نداشته وتازه شده
  اگر اوجا را با چسب بگیریم درست میشه یا اب میمونه ایراد دیگری پیش میاید

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، با چسب بگیرید مشکل حل میشه

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   • راشد

    ببخشید سه نظام عوض کردم دیگ شست و شو یکم در حد یک میل کمتر تاب داره. سه نظام هم تنظیم داره؟

    No votes yet.
    Please wait...
    • مدیر

     شفت دیگ چک شود .

     No votes yet.
     Please wait...
  • م. محمدی

   سلام. از ماشین لباسشویی سامسونگ، بعد از اتمام کار هنگامی که در ماشین را باز کردم دود سفید رنگی همراه بوی سوختگی خارج میشد. احساس میکنم دیگ ماشین هم قدری به طرف بالا انحراف دارد و وقتی با دست ان را به عقب فشار میدهیم کمی به جلو و عقب حرکت میکند. فکر میکنید مشکل از کجا باشد. ممنون.

   Rating: 4.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   • مدیر

    سلام ، باید ببینید کجا اتصالی کرده .

    Rating: 5.0/5. From 1 vote.
    Please wait...
   • زهرا سروری

    با سلام
    چند وقتیه ماشین لباسشویی ویرپولم از زیرش آب میده
    مشکل چی میتونه باشه
    و برآورد هزینه تعمیر رو هم بفرمایید ممنون میشم

    No votes yet.
    Please wait...
    • مدیر

     سلام ، لباسشویی ویرپول شما درب از بالا است یا درب از جلو ؟

     No votes yet.
     Please wait...
 • فاطمی

  ممنونم

  Rating: 5.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • دارابی

  سلام یک ماشین لباسشویی دوو دارم خطای E2 نشان میده و پمپ تخلیه مدام کار میکند لطفا راهنمایی کنید علتش چیه؟

  Rating: 3.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ماشین لباسشویی دوو شما بردش خرابه و نیاز به تعمیر داره

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • محمد

  سلام لباسشویی الجی 13کیلو درب بالا تازه خریدمش فقط دوسه بار باهاش لباس شستم والا ن روشن میشه اب پرمیکنه وخالی میشه خودبه خود قبل از اینگه لباسا رو دور بزنه مشکل کجاست لطفا راهنمایی کنید

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام هیدرواستارت ماشین لباسشویی شما مشکل دارد .

   Rating: 3.5/5. From 2 votes.
   Please wait...
 • محمد

  لباسشویی الجی دارم 13 کیلو که مادام اب رو تخلیه میکنه چکار کنم

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • امیر مظاهری

  وقت بخیر
  ماشین لباسشویی Bauknecht دارم. (٧ کیلویی – سلکتور)
  زمان شستوشوی برنامه ماشین رو تنظیم میکنیم و ماشین رو روشن میکنیم و با موارد زیر مواجه میشیم:
  – گاهاً، سلکتور در همان حالت می مونه، چراغ چشمک زن روشن خاموش میشه و انگار موتور قدرت چرخوندن دیگ رو نداره.
  – زمانی که سلکتور درست کار کنه، زمان شستوشو تقریبا نسبت به قبل بیشتر هست.
  – زمان آبکشی (دیگ در حال چرخش) ماشین صدای شدیدی میده و لرزش زیادی داره.
  – و در آخر زمان اتمام کار ماشین لباس ها نسبت به قبل تقریبا خیس و آبدار هستند.

  تعمیر کاری اومد ماشین رو بررسی کرد و موارد زیر رو برای درست شدن دستگاه باید انجام بشه:
  -تقریبا چیزی که یادمه گفتن: چون قطعه فلزی (چرخدنده)به برد تایمر پرس شده، قابل تعمیر نیست و باید تعویض بشه. (۱٧۵ تومن)
  – یکی از کمک های پایین روغن داده و یکی از علت های صدا هست و بهتر هست جفتش تعویض بشه. (جفت کمک ٧۰ تومن)
  – یِ قطعه ای از موتور (فکر کنم گفت گاتلوخ موتور) باید تعویض بشه. (۵۵ تومن)
  – زمانی که دیگ رو باز کرد گفت بلبرینگ هم ایراد داره و باید تعویض بشه. (۱۱۰ تومن) من صفحه پولی پشت دیگ رو تابوندم ولی صدایی نمی داد گیر خاصی هم بنظرم نداشت نسبت به این توضیحاتی که تو سایتتون راجب بولبرینگ خوندم.

  در کل ممنون میشم اگر کمی من رو راجب این مسائل مطرح شده راهنمایی فرمایید.

  مطالب این صفحه خیلی خوب بود و برای من که اکثر کارهام رو اینترنتی انجام میدم، خیلی تعجب برانگیز بود که با حوصله و دقیق و شفاف کسی این موارد رو توضیح بده.

  با تشکر فراوان

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر ماشین لباسشویی ، کاسه نمد و بلبرینگ نیز مشکل دارد .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • haleh

  با سلام.یک سوراخ بسیار کوچک در بالای لاستیک و در زاویه ی حدودا ۱۶۰ درجه نسبت به پایین‌ترین نقطه به وجود آمده.آیا نیاز به تعمیر داره یا ممکنه در حرارت ۶۰ درجه باز بشه یا با توجه به اینکه تقریبا بالا قرار گرفته مشکلی‌ ایجاد نمیکنه.ممنون میشم راهنماییم کنین

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام لاستیک دور درب لباسشویی شما باید تعویض شود .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • محمد

  با سلام
  میشه بفرمایید ولوم تایمر آبسال مدل afs536
  چه جوری باز میشه مشکلش اینه که ولوم با تایمر درگیر نمیشه و تایمر رو نمی چرخونه
  با تشکر

  Rating: 5.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • ایمان کاوه

  سلام . ماشین لباسشویی کنوود ۵کیلویی داریم که بعد از کمی کار کردن از حرکت وای میسته و با توجه به اینکه ۳ چراغ هشدار دهنده همزمان با هم روشن شده و شروع به چشمک زدن میکنند به دفترچه راهنما مراجعه کرده و علت را جویا شدم که نوشته موتور از کار افتاده… میشه راهنماییم کنیید

  Rating: 3.5/5. From 4 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، طبق مطالعه خودتون موتور لباسشویی کنوود شما از کار افتاده .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • مریم

  سلام .لباسشویی ال جی ۷ کیلویی ما جدیدا در هنگام ابکشی صدای خیلی بلند و خشکی دارد علت ان چیست.در ضمن از در ان هم درحین کار مقداری اب بیرون میریزد علت چیست؟

  Rating: 3.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، پمپ تخلیه لباسشویی ال جی شما مشکل دارد ، و هنگامی که در حین کار آب به بیرون میریزد لاستیک درب لباسشویی شما مشکل دارد .

   Rating: 4.0/5. From 2 votes.
   Please wait...
   • ایزدمهر احمدی

    سلام.لباسشویی ال جی دارم.گیربکس.موتورش خیلی سنگین کار میکنه.مثل حالتیه که تو ترمز حرکت کنه.بعد موقع چرخش یه صدایی تو موتورش میاد.باز ش کردم اهنرباهای اطرافش هم خراب نبودن.موتور دو سه دور که میزنه علامت LE میزنه جستجو کردم علامت سنگین بودن بار نشون میده.

    Rating: 3.0/5. From 1 vote.
    Please wait...
    • مدیر

     سلام ، در ابدا ذغال های موتور و سپس کلاج های گیربکس چک شود .

     No votes yet.
     Please wait...
 • هانیه

  سلام ماشین لباسشویی بوش 8کیلویی برق رد نمیکنه و وقتی سیمش رو با دست فشار میدم روشن میشه باز خاموش میشه مشکل از کجاست ممنون

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام لباسشویی بوش شما اتصالی دارد ، باید توسط تکنسین لبکترونیک رفع اتصالی شود .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • اکبری

  سلام.لباسشوئی ۵کیلوئی ال جی دارم از اون مدلها که درجه شون فشاریه اتوماتیک نه چرخشی…۸ساله دارمش وهرگز خراب نشده،وهمیشه هم هردوسه ماه برای نظافت خوددستگاه کامل با آب شستمش!!! میدونم کاراشتباهیه ولی بعدیکی دوروز که خوب خشک شده ازش استفاده کردم ومشکلی نداشتم توی این۸سال.امابخاطر یه جابجائی که داشتیم گویا ترک کوچکی به روی جلدلباسشوئیم افتادکه فکرمیکنم همون باعث شده اینبارکه ماشین رو شستشو دادم آب به داخلش نفوذ کرده!!! امروز بعد۲روز ازشستشوی ماشین،روشنش کردم و خواستم لباسهارو بشوره،کمتراز۵-۶دقیقه کامل ودرست کارکرد ولی یهو خاموش شد ودیگه هرکاری کردم اصلأروشن نشد،نه چراغی نه صدائی نه عکس العملی!!!کاملأ خاموش شده! عیب از دوشاخه وپریز هم نبوده مشکل لباسشوئی من چیه؟؟؟آب رفته توی سیستمش یعنی؟حالاباید چیکارکنم چقدر هزینه شه؟عیبش چیه؟؟؟ممنونم

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام اول چک کنید ببینید درب لباسشویی شما باز میشه یا نه ؟ چون احتمال دارد مشکل از میکروسوئیچ باشد و سپس برد الکترونیکی لباسشویی خود را چک کنید .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • اکبری

  سلام مجدد من اکبری هستم۱۶ آبان پیام دادم خدمتتون.فرمودین درب لباسشوئی رو چک کنم،درب از همون لحظه خرابی هم بازمیشه مشکلی نداره،اصلأکامل لباسشوئی ازکارافتاده روشن نمیشه،دوباره چک کردم چندین روز از شستشوونظافت ماشین میگذره و اگه آب هم به سیستم برقیش نفوذ کرده تابحال باید خشک شده باشه ولی روشن نمیشه اصلأ،هیچ عکس العملی نداره نه چراغی نه صدائی!!! یعنی سوخته؟؟؟؟!!! چطور برد الکترونیکی شو چک کنم که فرمودین اونو چک کنم؟؟؟بلد نیستم میشه راهنمائی کنین؟اگه از بردش باشه خیلی هزینه داره؟گارانتی شاملم نمیشه ۸ساله لباسشوئی رو دارم وهیچوقت خراب نشده! ممنون میشم راهنمائیم کنین؟

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام عزیز جان ما سعی نمودیم آموزش تعمیرات لباسشویی را تحت پوشش قرار دهیم ، به مطالعه کامل بپردازید ، برد الکترونیکی لباسشویی خود هم با اهم متر چک کنید .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • امیرحسین خوش آهنگ

  سلام لباسشویی الجی ۷ کیلویی داریم
  در امروز در موقع دور چرخشش زیاد میشد
  صدایی میداد انگار با مشت میزنی روش
  دیگش هم که با دست به طرف خودم میکشیدم یکم تکون میخورد حدود ۲ هفته هست خریدیم

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام کاسه نمد بلبرینگ یا کمک شما مشکل دارد

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • مهدی گلزار

  سلام .لباس شویی ایندوزیت 5کیلوی دارم دیروز بعد از روشن شدن چراغش چند بار چشمک زد وبعداز اون حرکت دستگاه آروم شد و آب داخلش میاد ولی آب خارج نمیشه انگار زور نداره یا برق کافی بهش نمی رسه دور تند نمیز نه کلا فکر میکنم برق کامل به قطعات نمیاد.؟ علتش چی می تونه باشه متشکرم از آقای مدیر
  اگه جواب منو بده ممنون میشم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر لباسشویی ایندزیت شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • Mohamaf

  سلام.لطفا جواب بدید.. سر سیمی که میخوره به پیریز ماشین لباس شویی قطع شده ..چگونه درستش کنم بعداش چرا سه تا سیم داره؟؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام یک دوشاخه ساده است وصل کنید .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • Mamad

  سلام ..ماشین لباس شوی..هنگام روشن شدن ..هی چشمک میزنه ..جوری که برق خونه هم هی میپره مثل چشمک زدن..و ماشین هم صدا میده پت و پت میکنه..دلیلش چیه؟؟

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام موتور لباسشویی شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • محمد

  سلام
  وقتی ماشین لباسشویی رو روشن میکنیم مطابق برنامه کارو تموم نمیکنه مثلا به جای نیم ساعت شستشو ۲ ساعت طول میده. کن وود مدل ۲۰۰۷

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر لباسشویی شما مشکل دارد .

   Rating: 4.5/5. From 4 votes.
   Please wait...
 • سعید رحمتی

  سلام وقت بخیر
  ماشین8کیلو8114دوو
  تو دور زیاد برا خشک کردن لرزش داره و بعضی وقت ها هم حرکت دار
  هر دو کمک و هر دو فنر عوض کردم بهتر شد اما درس نشد
  ممنون میشم در اسرع وقت راهنمایی کنید

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام هنگامیکه لباسشویی در زمان خشک کردن لرزش دارد به خاطذه بلبرینگ کاسه نمد و سه نظام هست .

   No votes yet.
   Please wait...
 • فضلی

  با سلام. ماشین لباسشویی ایندزیت اتومات مدل wt125 دارم. اخیرا وقتی روشن می کنی شروع به آبگیری میکنه بعد دکمه برنامه ریزی ماشین شروع به هرز گردیدن می کنه و دیگه لباسشویی هیکاری انجام نمیده. فیلتر تخلیه رو هم باز کردم و تمیز کردم. لطفا بفرمایید علت اش چی میتونه باشه؟

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر ماشین لباسشویی ایندزیت شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • منوچهر ورزنده

  سلام.لباسشوئی کن وود5کیلویی 1200 دا رم روشن میشودچراغ استارت چشمکزن میشودوابگیری نمیکندکه شیرالکتریکی رابه برق 220 وصل کردم ابگیری انجام میشودلطفا راهنمایی کنیدمشکل کجاست.تشکر

  Rating: 2.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام مشکل از شیربرقی لباسشویی کنوود شما هست .

   No votes yet.
   Please wait...
 • امید

  سلام
  لباسشویی ایندزیت داریم به محض اتصال به برق چراغهای دستگاه شروع به چشمک زدن میکنه وکلیدها کار نمیکنه

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام لطفا اتصالات لباسشویی بکو خود را همراه با برد چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
   • ناشناس

    سلام عرض کردم لباسشویی ایندزیت است
    همه اتصالات درخت سیمش رو چک کنم یا فقط برد روبه تنهایی

    No votes yet.
    Please wait...
   • امید

    سلام
    لباسشویی ایندزیته – همه اتصالات درخت سیمش رو چک کنم یا فقط بردش رو

    No votes yet.
    Please wait...
    • مدیر

     اتصالات همراه برد

     No votes yet.
     Please wait...
 • حامد

  سلام لباسشویی دوو داریم. خطای فیلتر داد. وقتی دریچه رو باز کردم چهارده تا ساچمه بیرون آوردم. بعد مجدد روشن کردم تا لباسها کامل شسته شد.
  آیا ساچمه ها متعلق به بلبرینگ،بوده؟
  چکار باید بکنم؟
  ماشین داره کار میکنه البته

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، اگر بلبرینگ بوده حتما مربوطه ولی لباسشوی بدون بلبرینگ کار نمیکنه

   No votes yet.
   Please wait...
 • محمد

  سلام ماشین لباسشویی من دوو هست یه چند روزی تو در کند هم صدا داره یعنی انگار تو هر دور که میزنه یکی با چکش داخلش ظربه میزنه لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام شما باید کمک لباسشویی ، تراز بودن آن را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • مهدی رضایی

  با سلام . ماشین لباسشویی ۵ کیلویی کنوود دارم و مدتی هست بعد از شستن لباس با حجم مناسب ، در هنگام باز کردن درب ماشین لباسشویی ،دود از داخل بلند میشه .
  بعد از شستن ماشین لباسشویی با جوش شیرین ، نمک و سرکه سفید ، اوضاع خوب میشه ولی بعد از چند بار استفاده ، مجددا دود مشاهده میشه . علتش چی ممکنه باشه . ممنون میشم راهنمایی بفرمائید .

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، اگه دود بلند شه استفاده برای شما غیر ممکنه ، شما بباید جرم گیری کنید و نباید با جوش شیرین تتمیز کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • احمد

  سلام ماشین لباسشویی 5 کیلویی سامسونگ دارم یکی دو روزی هست که دیگ داخلی رو با دست که میچرخونی تو یه قسمتش گیر میکنه و یه صدایی شبیه گیر کردن یه تکه سنگ یا یه جسم خارجی که گیر کرده میده البته زمانی که آب تو ماشینه و موقع شستشو مشکلی نداره ولی وقتی میره رو خشک کن و آب تو ماشین خالی میشه شروع به صدای اون جسم خارجی که توی دور زدن دیگ داخلی بهش برخورد میکنه میاد

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، امکان دارد کاسه نمد بلبرینگ شما مشکل پیدا کرده باشد و یا یک شی داخل گیر کرده باشد

   No votes yet.
   Please wait...
 • احمد رضا پوراحمدی

  سلام .ماشین لباسشویی دوو ما موقع خشک کردن لباس بعد اینکه اب راتخلیه کرد.شروع به صدای زیاد وحرکت کردن از جایی خود را می کند .وپیش سه استاد کار بردیم درست نکردن .می خواستم راهنمایی کنید.ممنون از شما مدیر محترم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، صدای لباسشویی شما میتونه از پمپ تخلیه باشه و اینکه در حین کار حرکت میکنه میتونه مشکلایی اعم از : یلبرینگ ، فنر ، نبودن تراز و … باشه .

   No votes yet.
   Please wait...
 • ناشناس

  سلام لباسشویی اسنوا ۷کیلویی داریم دستگاه میشوره ولی تخلیه نمیکنه انگارکه چیزی جلوشوگرفته باشه فیلتر روهم بازکردم ولی چیزی نبود لطفاراهنماییم کنیدبدونم ازکجاس وکجاروبازکنم

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اسنوا شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • کامران نادری

  سلام لباسشویی ما فریجیدر است یکدفعه از کار افتاده صفحه دیجیتال ندارد فقط زمانی که به برق میزنم چراغ شروع بکار قرمز رنگ یکسره روشن میشود حتی بدون اینکه کلید شروع بکار تایمر را بزنم یکسره تا زمانی به برق است چراغ روشن است به نظر شما عیب از چی میتونه باشه باتشکر فراوان

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، تایمر لباسشویی فریجیدر شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • لیلا ربیع

  سلام
  ماشین لباسشویی حایر دارم که دیگ داخلش لق میزنه با دست که میچرخونم گیر داره انگار ، موقع شستشو بیشتر از یک تکه لباس بندازم دیگه نمیچرخه ، از طرفی همون یک تکه لباس رو دوساعت زمان میبره بشوره از اون مدل حایر هایی هست که دو حالت شستشو داره پیچیه ، صدا هم خیلی زیاد میده ، کلا داغونه .
  مشکلاتم چیه بنظرتون ؟
  ممنون

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، کاسه نمد ، بلبرینگ مشکل دارد و آبکش افتاده است .

   No votes yet.
   Please wait...
 • مجید

  با سلام . ماشین لباس شویی در حال شستشو قدرت چرخاندن مخزن را نداره و خیلی به سختی بعضی وقت ها مخزن رو می چرخونه. علت چیه لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام موتور ماشین لباسشویی خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • حسین

  سلام لباسشویی سامسونگ دارم اصلا تمیز نمیشوره

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر برنامه و شوینده لباسشویی خود را چک کنید ، در ضمن چنانچه نیاز به جرم گیری داشت انجام دهید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • فرهاد

  باسلام وخسته نباشید لباسشویی ارج پنج کیلویی داریم محفظه تایدش ااب خیلی کم میادشاید به اندازه یه قاشق تاید خیس نمیشه که بره داخل مخزن برای شستن لباس.لطفا راهنماییمون کنین باتشکر

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام.شیلنگ خروجی لباسشویی شما مسدود شده و باید تمیز شود.

   No votes yet.
   Please wait...
 • روژ

  لباسشويي من LGدرايو. الماني مدام اب رو تخليه ميكنه مشكل فاز كجاست؟

  Rating: 2.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، پمپ تخلیه و تایمر لباسشویی خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • لیلا

  باسلام لباسشویی اسنوای هفت کیلویی دارم که وقتی به تایم خشک کن میره مثلا تایم 11 یا 33 عملیات خشک کن انجام نمیده و فقط اروم میچرخد آنقدر این کارو میکنه تا دو باره ماشین عملیات آبکشی رو انجام میده بدون اینکه لباسشویی روی دور تند بیفته ولباسها خشک بشه البته لباسشویی ابو تخلیه میکنه

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام تایمر ماشین لباسشویی شما مشکل دارد .

   Rating: 4.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • بابایی

  سلام
  درب شامپو افتاده در جا پودری لباسشویی سامسونگ و رفته پایین.چطور بیارمش بیرون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ابتدا جاپودری را باز کنید ( پیچهای روی جا پودری را باز کنید ) سپس درب شامپو را در بیارید

   No votes yet.
   Please wait...
 • اسدی

  لباس شویی AEGدارم در زمان کارکردن ناگهان بایک صدای زیاد و ناگهانی دیگر حرکت نمی کند و قطع میشود و کار نمی کند علتش چیه؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، میل شفت لباسشویی شما شکسته و به دیگ آسیب رسانده و کار نمیکند .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • میثم

  سلام ميخواستم بدونم که ما لباسشویی ابسال داریم این قسمت فیلتر پمپ باز نميشه البته دو قسمت داره اولی باز ميشه دوباره یکی ديگه داخلشه باز نميشه اگه ميشه راهنمایی کنید ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام با کمی فشار و چرخاندن برعکس عقربه های ساعت باز میشود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • مهدي رحماني

  سلام خسته نباشين ،ميشه لطفا راهنمايي بفرمايين /ماشين لباسشويي سوپر جنرال الکتريک بنده براي دومين بار وقتي خواستيم کليد پاور شستشو رو بزنيم به يکدفعه فيوض آپارتمان پريد اما با وصل مجدد برق ماشين فقط چراغ پاورش روشن ميشه و ديگه کار نميکنه/ شش ماه پيش يک بار اين مشکل پريدن فيوض پيش اومد اما با وصل شدن برق ماشين به خوبي مراحل خودش رو طي کرد /هيچ بوي سوختگي احساس نميشه در ضمن 13 سالي هم ميشه ماشين کار ميکنه

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، خازن موتور لباسشویی جنرال الکتریک خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
   • مهدي رحماني

    سپاسگزارم از وقتي که گذاشتين و پاسخ دادين

    No votes yet.
    Please wait...
    • مدیر

     سلام ، خواهش میکنم و در خدمتم .

     No votes yet.
     Please wait...
 • vahidmodazadeh

  سلام ما لباس شویی مون برقش قطع شده بود با اطلاعاتی که خوندم پشت کلید استارتش یکیش سیاه شده بود من جای اونا رو عوضکردم الان داره کار میکنه مشکلی پیش نمیاد

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام نباید عوض میکردید ، پلاتینهای کلید شما خشک شده ، تعویض میکردید مشکل حل میشد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • esfand

  وقت بخیر
  لباسشویی سامسونگ امروز کاملا از کار افتاد … برق تا پست مدار کنترل میاد ولی کلید خاموش روشن کار نمیکنه و مانیتور و صفحه کنترل خاموش هست …
  درب لباسشوی هم با اهرم مکانیکی باز کردم و با اسپرس شستشو دادم … ولی همچنان خاموش هست 🙁

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام برد الکترونیکی ماشین لباسشویی شما مشکل دارد .

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • کاویانی

  سلام خسته نباشید لباسشویی 6کیلو ال جی دارم موقع شستشو بعضی وقتا صدا میداد باز کردم دیدم بلبرینگش خرابه تعویض کردم اما بعد تعمیر موتور با دست راحت میچرخه ولی میزنی برق زور میزنه که یا نمیچرخه یا اگه بچرخه صدای جیغی از قسمت آرمیچرش میاد لطفا راهنمای کنید.ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام موتور لباسشویی شما مشکل دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • مرتضی شویکلو

  سلام وقت بخیر .من یه لباس شویی پارس دارم زمانی که کار نمی کنه آب جمع میشه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام شیربرقی لباسشویی پارس خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • یاشار

  سلام نحوه در آوردن بلبرینگ و بلبرینگ جدید را توضیح دهید

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، حتما .

   No votes yet.
   Please wait...
 • محمد دولت خواه

  سلام
  ببخشید من یه لباس شویی ۱۱کیلویی ال جی دارم موقع خشک کردن صدا میده نمایندگی هم اومده میگه این مدل صدا میده
  می خواستم ببینم مال بلییرنگ نیست
  2.نمایندگی تعمیرات تو شیراز ندارید؟
  ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام بلبرینگ ، کاسه نمد لباسشویی الجی شما مشکل دارد .

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • حسین قلبی

  با سلام وخسته نباشید. مدتی است ماشین لباسشوئی سامسونگ ما در زمان دور تند صدای بسیار بالائی داره البته لرزش ویا حرکت نداره فقط خیلی صدادار شده مثل خشک بودن بلبرینگ ضمنا زیاد هم تمییز نمیشوید .لطف میکنید بفرمایید اشکال از چی میتونه باشه .ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام کمک و یا کاسه نمد ، بلبرینگ لباسشویی سامسونگ شما مشکل دارد ف چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • حسن زاده

  سلام ماشین لباس شوی من آریستون avl 109 می باشد ظاهرا تمام مراحل درست عمل می کند ولی دیگ نمی چرخد موتور را برسی کردم نه گیر دارد و نه بوی سوختگی برد اصلی را ظاهری بررسی کزدم چیزی دیده نشد ولی متاسفانه نقشه مدار سیم کشی نتوانستم پیدا کنم خواهش می کنم راهنمایی فرمایید ایراد از کجاست .و ضمنا احیانا قیمت برد اصلی چقدر است

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، تسمه لباسشویی آریستون خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • حجت صفرلو

  با سلام خدمت كارشناسان محترم .لباسشويي من ويرپول 8 كيلويي هست چراغ مربوط به كثيفي فيلتر روشن شده كه من فيلتر رو تميز كردم .يكي دوبار دكمه ريست رو زدم ولي الان كلا ماشين كار نميكنه و گردش و آبگيري نداره .فقط پمپ تخليه كار ميكنه.

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، تایمر ماشین لباسشویی ویرپول خود را چک کنید .

   No votes yet.
   Please wait...
 • مهدی ج

  با سلام
  ماشین لباسشویی بوش ۶ کیلویی دارم.
  چند وقت است که لباس ها را خوب تمیز نمیکند
  مخصوصا یقه و سر آستین
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام میتواند از شوینده ها و یا تایمر لباسشویی بوش شما باشد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • ناشناس

  با سلام، لباسشویی باکنشت 7 کیلویی دارم که هنگام آبگیری از جاپودری آب به بیرون پرتاب میکند.جاپودری را باز کردم و تمیز کردم. بنظرم نیاز به جرمگیری حد فاصل جا پودری تا دیگ می باشد. بدون باز کردن قطعات چگونه میتوان جرمگیری کرد؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، با استفاده از جرم گیر لباسشویی ، بدون باز کردن قطعات .

   No votes yet.
   Please wait...
 • الهام اعظمی

  سلام. من ماشین لباسشویی آ ا گ دارم. وقتی لباس میشورم ، نرم کننده محفظه نرم کننده باقی میمونه و ماشین نرم کننده رو تخلیه نمیکنه.کلا محفظه رو در آوردم و تمیز کردم. اما باز هم مواد نرم کننده رو با آب مخلوط میکنه اما توی محفظه نرم کننده باقی میمونه.

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام شیلنگهای خروجی محفظه لباسشویی آاگ شما گرفتگی دارد .

   No votes yet.
   Please wait...
 • میرقادری

  سلام ماشین لباسشویی پاک شوما دارم پمپ تخلیه کار نمی کند