logo logo تعمیرات کولرگازی با ما در تماس باشید 021-58941

علت خنک نکردن کولر گازی

علت خنک نکردن کولر گازی
علت خنک نکردن کولر گازی
زمان مطالعه: 10 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت خنک نکردن کولر گازی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟ علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟ این ها از جمله سوالاتی هستند که بسیاری از کاربران به هنگام استفاده از کولرگازی و خنک نکردن دستگاه با آن مواجه می شوند و به دنبال رفع آن هستند. در برخی مواقع ممکن است کولرگازی های مختلف محیط را به خوبی خنک نکنند که علت بروز این مشکل می تواند متفاوت باشد. از جمله این دلایل می توان به کثیفی فیلتر، خرابی کمپرسور، ایراد در فن، عدم سرویس دستگاه و … اشاره کرد. از این رو اگر به دنبال یافتن علت سرما ندادن کولر گازی هستید، لازم است هریک از این عوامل را به دقت بررسی و رفع عیب نمایید. در این مقاله متخصصین آی پی امداد به بررسی علت سرد نکردن اسپیلت و ارائه راهکارهای رفع مشکل و جلوگیری از بروز آن برای شما پرداخته اند. در ادامه با ما همراه باشید.

کاربران گرامی؛ سوالات خود را در زمینه علت خنک نکردن کولرگازی، در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

خلاصه علت کم شدن سرمای کولر گازی در یک نگاه

خنک نکردن کولرگازی می تواند یک مشکل بسیار آزاردهنده بخصوص در روزهای گرم تابستان باشد. از این رو بررسی علت سرد نکردن اسپیلت در این مواقع و رفع آن می تواند بسیار ضروری باشد. در این بخش به دلایلی که منجر به بروز این مشکل در کولرگازی می شوند، می پردازیم تا بتوانید به راحتی ایراد دستگاه خود را عیب یابی نمایید.

سوال علت مشکل
علت کم شدن سرمای کولر گازی قدیمی
 1. خرابی کمپرسور
 2. عدم سرویس دستگاه
 3. انسداد فیلترها
 4. کمبود یا اتمام گاز
 5. ایراد در ورودی و خروجی هوا
 6. معیوب شدن سنسور
 7. خرابی رله اورلود
 8. خرابی فن یا موتور فن
 9. طول عمر زیاد
علت خنک نکردن کولر گازی جدید
 1. محل قرارگیری نامناسب کندانسور
 2. انتخاب ظرفیت نامناسب دستگاه
 3. کثیفی فیلتر اواپراتور
 4. گرفتگی کویل های کندانسور
 5. معیوب بودن خازن
 6. نشتی و کمبود گاز
علت سرد نکردن کولر گازی پنجره ای
 • ایراد در ترموستات
 • خرابی خازن
 • معیوب شدن رله اورلود
 • گرفتگی شبکه ها

سیستم سرمایش کولرگازی چگونه عمل می کند؟

سیستم سرمایش کولرگازی

در ابتدای امر بررسی علت خنک نکردن کولر گازی، ابتدا بهتر است با فرآیند سرماسازی کولرگازی خود آشنایی پیدا کنید تا بتوانید راحت تر علت بروز این مشکل در دستگاه خود را بیابید. در ادامه به صورت کامل این عملیات را برای شما شرح داده ایم:

 • مبرد گازی درون کمپرسور پس از فشرده شدن به سمت کندانسور می رود و در آنجا گرمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می گردد.
 • سپس مایع یاد شده از قسمت کندانسور و از بخش شیر انبساط عبور نموده و افت فشار شدیدی پیدا خواهد کرد.
 • تحت تاثیر این افت فشار، مایع حالت دوگانه (گاز و مایع) به خود گرفته و به سمت ورودی اواپراتور می رود.
 • در اواپراتور این مایع دوگانه تحت تاثیر عواملی چون دمای محیط و تبخیر مجددا به گاز تبدیل شده و سرمای خود را به سیم پیچ های اواپراتور منتقل می کند.
 • هوای گرم محیط که از طریق پنل داخلی وارد کولرگازی می شود، پس از عبور از سیم پیچ های اواپراتور سرد شده و از بخش دیگر به درون محیط منتقل می شود.
 • مبردی که درون اواپراتور تبخیر شده است، مجددا توسط کمپرسور مکش پیدا کرده و این عملیات تکرار می گردد.

چرا کولر گازی خنک نمی کند؟

کولرگازی یکی از سیستم های سرمایشی پرطرفدار میان کاربران است که ممکن است در برخی مواقع کارکرد درستی نداشته باشد. یکی از مشکلات رایج این دستگاه مربوط به خنک نکردن کولر گازی و خروج باد گرم از آن می باشد. به طور کلی کولرگازی مورد استفاده توسط کاربران ممکن است از نوع قدیمی، جدید و یا حتی مدل های پنجره ای باشد که علت سرما ندادن کولر گازی در هریک از این مدل ها می تواند متفاوت باشد. در برخی مواقع ممکن است کولرگازی قدیمی به دلیل عدم سرویس، خرابی کمپرسور، عمر زیاد دستگاه، کثیفی فیلترها و … عملیات خنک سازی را به درستی انجام ندهد.

عمده ترین دلایلی که می توان برای علت سرد نکردن اسپیلت های جدید نام برد، می تواند مربوط به ظرفیت و محل نامناسب کندانسور، اتمام گاز، کثیفی کندانسور و … باشد. چنانچه از کولرگازی پنجره ای برخوردار هستید نیز بهتر است به هنگام مواجهه با این مشکل به بررسی ترموستات، خازن، کثیفی شبکه ها و سایر عوامل مرتبط بپردازید. در صورتی که کولر گازی باد سرد نمیزند، باید هریک از عواملی که در ادامه به شرح آنها می پردازیم را بررسی کنید.

9 علت سرد نکردن کولر گازی قدیمی

اگر کولر گازی را مدت زمان زیادی است که خریداری کرده اید و به دنبال علت سرد نکردن کولر گازی هستید، در این بخش علت بروز این مشکل در کولرگازی های قدیمی را برای شما شرح داده ایم. از عمده ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی که می تواند در خنک نکردن کولر های گازی با عمر کاری چند ساله نقش داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم سرویس کولر گازی
 2. مسدود شدن فیلتر اسپیلت
 3. خرابی یا سوختن فن یا موتور فن کولر گازی
 4. اتمام و یا کمبود گاز در سیستم کولر گازی
 5. کار نکردن کمپرسور کولر گازی
 6. خرابی ورودی و یا خروجی های هوای کولر گازی
 7. مشکلات اورلود کولر گازی
 8. ایراد در سنسور دیفراست دستگاه
 9. عمر زیاد کولرگازی

در ادامه این بخش هریک از این موراد ذکر شده را به طور کامل شرح داده ایم.

عدم سرویس منظم دستگاه یکی از علت های خنک نکردن کولر گازی است

یکی از مهمترین مواردی که جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل نظیر خنک نکردن کولر گازی باید نسبت به انجام منظم آن اقدام نمود، سرویس کولرگازی می باشد.

 • عدم سرویس به موقع کولرگازی یکی از عواملی است که موجب می شود تا دستگاه شما بازدهی کمتری داشته و به خوبی محیط را خنک نکند.
 • به طور کلی سرویس کولرگازی شامل تمیز کردن کویل ها، شستشوی فیلترها، بررسی لوله های مسی و … است که عدم انجام آنها در طولانی مدت می تواند دستگاه شما را با مشکلاتی مواجه نماید.

مسدود شدن فیلتر علت سرد نکردن کولر گازی

مسدود شدن فیلتر کولر گازی

در برخی مواقع علت سرما نداشتن کولر گازی قدیمی مربوط به کثیفی زیاد و انسداد فیلترهای آن است.

 • فیلترها از جمله بخش های مهم دستگاه کولرگازی هستند که کار تهویه هوای محیط را انجام می دهند.
 • این فیلترها هوای محیط را به بیرون منتقل کرده و سپس آن را توسط کندانسور به داخلی انتقال می دهند.
 • چنانچه هوا مملوء از آلودگی و گرد و غبار باشد، به مرور این آلودگی ها بر روی فیلتر جمع شده و موجب مسدود شدن آن می شوند.
 • در اثر بروز این مشکل و عدم گردش صحیح هوا، محیط نیز به خوبی خنک نخواهد شد که نیاز به شستشوی فیلترها یا تعویض آنها می باشد.

خرابی یا سوختگی فن یا موتور فن علت سرد نکردن اسپیلت است

فن کولرگازی از دسته قطعات حیاتی دستگاه به شمار می آیند که بروز هرگونه خرابی در فن و یا موتور آن می توانید از دیگر دلایل خنک نکردن کولر گازی قدیمی باشد. در برخی مواقع ممکن است سیم های فن قطع شده و دیگر بخش های این قطعه با مشکل مواجه شود که نیاز به بررسی و عیب یابی دقیق دارد.

اتمام و یا کمبود گاز از دلایل خنک نکردن کولر گازی

به طور کلی مبرد یا گاز کولرگازی در عملکرد صحیح سیستم دستگاه تاثیر بسیار مهمی دارد؛ زیرا با تغییرات دمایی گاز است که امکان ایجاد سرما توسط کولرگازی فراهم می شود.

 • بروز هرگونه نشتی و یا کم شدن گاز دستگاه می تواند در کاهش میزان خنکی باد کولرگازی تاثیرگذار باشد.
 • دقت داشته باشید که نشتی کولرگازی در بسیاری از مواقع ممکن به دلیل کوچکی از دید شما پنهان باشد که همین مسئله منجر به کم شدن گاز دستگاه می شود که با نشت یابی و شارژ گاز قابل رفع می باشد.

کار نکردن کمپرسور علت سرما ندادن کولر گازی

کار نکردن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا موتور کولرگازی که به عنوان قلب دستگاه شناخته می شود، مهمترین و اصلی ترین قطعات کولرگازی است که در صورت از کار افتادگی، می تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد نماید.

 • با خراب شدن کمپرسور کولرگازی، گاز پمپاژ نمیشود و دستگاه قادر به خنک کردن محیط نخواهد بود و در صورت عدم رفع مشکل این قطعه، دستگاه در کوتاه ترین زمان از کار خواهد افتاد.
 • بررسی اینکه کمپرسور ایراد دارد یا خیر، از طریق تست کمپرسور کولر گازی صورت می گیرد.

خرابی ورودی و یا خروجی های هوا کولر گازی

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن کولر گازی این است که دستگاه کار می کند اما ورودی و خروجی های هوای آن دچار ایراد یا انسداد شده است.

 • در این شرایط کولرگازی به صورت مداوم کار می کند، اما هیچگونه باد خنکی ایجاد نخواهد کرد.
 • برای بررسی و عیب یابی این مشکل باید ورودی و خروجی های دستگاه خود را به دقت بررسی نمایید تا دچار خرابی یا انسداد نشده باشد.

معیوب شدن اورلود علت کم شدن سرمای کولر گازی

در برخی مواقع که کولرگازی قادر به خنک کردن محیط و ایجاد سرمای مطلوب نباشد، ایراد ار اورلود کولرگازی است.

 • اورلود قطعه ای است که در صورت داغ شدن زیاد سیم پیچ کمپرسور، مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع می کند.
 • به دنبال بروز مشکل در این قطعه، کمپرسور کارکرد درستی نداشته و در نتیجه نمی تواند اقدام به کار کردن و ایجاد باد خنک نماید.

ایراد در سنسور علت سرما ندادن کولر گازی

ایراد در سنسور دمای کولرگازی

سنسور دمای کولرگازی با مقایسه دمای محیط و میزان دمای تنظیم شده برای کمپرسور اقدام به صدور فرمان جهت روشن یا خاموش شدن کمپرسور می نماید. در صورتی که این قطعه دچار خرابی یا از کار افتادگی شود، نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد که همین مسئله علت خنک نکردن اسپیلت خواهد بود.

عمر زیاد دستگاه دلیل سرد نکردن کولر گازی

کولرهای گازی امروزی کارایی و قابلیت های بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند و هر روز نیز بر قابلیت و توان انها افزوده می شود.

 • گذر عمر در کولر های گازی درست همانند سایر تجهیزات و وسایل دیگر باعث افت توان و کیفیت آنها می شود.
 • کولرهای گازی با عمر حدود 20 ساله بالغ بر 40 درصد و نزدیک با نیمی از قدرت خود را از دست می دهند و این در صورتی است که به خوبی کار نگهداری و تعمیرات کولر گازی انجام شده باشد.

6 دلیل خنک نکردن کولر گازی جدید

چنانچه کولر گازی را تازه خریده اید و یا نسبت به سلامت تجهیزات و قطعات کولر گازی اطمینان یافته اید، اما همچنان کولر گازی باد سرد نمی زند و به دنبال علت خنک نکردن کولر گازی هستید، مشکلات مرسوم در این زمینه را می توان به صورت زیر نام برد:

 1. محل نامناسب قرار گرفتن کندانسور
 2. انتخاب ظرفیت نامناسب نسبت به مکان
 3. گرفتگی کویل کندانسور
 4. کثیفی فیلترهای اواپراتور
 5. مشکلات گاز
 6. ایراد در خازن

در ادامه مقاله به شرح کامل 6 علت خنک نکردن کولر گازی می پردازیم.

محل نامناسب قرارگیری کندانسور دلیل سرد نکردن کولر گازی

محل نامناسب کندانسور کولر گازی

کولر های گازی برای اینکه به خوبی بتوانند هوای خنک اتاق شما را تامین کنند، از یک کمپرسور استفاده می کنند.

 • این کمپرسور در کولرهای گازی معمولی در پنل خارجی دستگاه و در کولرهای پنجره ای در قسمت بیرونی دستگاه تعبیه می شوند.
 • در اغلب ساعات روز نور خورشید به صورت مستقیم بر روی کمپرسور می تابد که باعث می شود که باد کولر خنکی مناسبی نداشته باشد.
 • بنابراین زمانی که محیط گرم تر باشد، باد خروجی کولر هم گرم تر و در زمانی که محیط خنک تر باشد، باد کولر خنک تر می شود.
 • در مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توصیه می کنیم همواره به یاد داشته باشید که گرم شدن و ضعیف شدن کمپرسور کولر گازی به راحی کولر را آسیب پذیر می کند.
 • تابش نور خورشید به صورت مستقیم به کمپرسور نه تنها باعث فشار زیاد به این قطعه برای تامین سرمایش لازم می شود، بلکه برق مصرفی دستگاه را نیز بسیار زیاد می کند.

اغلب کولرهای گازی در دمای بین 46 تا 48 یا کار خود را متوقف می کنند و یا به کلی روند نزولی دارند.

 • کمپرسورهای کولر گازی اگر در چنین وضعیتی قرار داشته باشند طبیعتا نمی توانند به خوبی کار کنند و باد خنک نمی زنند.
 • بهتر است برای آنها سایبان تهیه شود و یا در صورتی که تازه در حال نصب کولر گازی هستید، حتما در منطقه ای که سایه بیشتری دارد، آن را نصب کنید.

ظرفیت نامناسب کولر گازی نسبت به محیط از دلایل خنک نکردن کولر گازی

مشکل اصلی برخی از افراد این است که کولر گازی را تنها با توجه به میزان بودجه خود انتخاب می کنند و نه با توجه به میزان خنک کنندگی و یا ظرفیت کولر گازی. اما انتظار دارند که به همان میزان که اتاق کوچک تر خنک می شود، این کولرها بتوانند در محیط های بزرگتر هم همان کارایی را داشته باشند. بنابراین باید در هنگام خرید دستگاه برای جلوگیری از احتیاج پیدا کردن به یافتن علت سرد نکردن کولر گازی باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت:

 • ظرفیت باد کولر
 • میزان گرمای محیط
 • تعداد کولر های گازی محیط
 • فعالیت و تعداد نفراتی که در یک محیط کار می کنند.

با در نظر گرفتن این پارامترها و برخی دیگر از موضوعات می توانید کولر گازی را در بهترین حالت و متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

گرفتگی در کویل کندانسور علت سرما ندادن کولر گازی

چرا کولرگازی خنک نمیکنه

در صورتی که کویل های کندانسور با گذشت زمان از هرگونه گرد و خاک و آلودگی تمیز نشوند، منجر به بروز مشکل خنک نکردن کولر گازی خواهند شد.

 • درون کندانسور کولرگازی که شامل بخش بیرونی دستگاه می باشد، به مرور زمان گرد و غبار جمع می شود.
 • گرد و غبار موجود در کویل های کندانسور کولرگازی باعث مشکل در سیستم خنک کننده می شود.
 • برای رفع مشکل دستگاه خود باید به تمیز کردن کویل کندانسور بپردازید.
 • توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن کویل کندانسور بسیار مهم است.

 کثیف شدن فیلترهای اواپراتور دلیل خنک نکردن اسپیلت

به طور کلی جریان هوا و باد خنکی که از دریچه کولر گازی به سمت شما پرتاب می شود، در دو مرحله از فیلترهای اواپراتور عبور می کند.

 • این فیلترهای هوا را می توان در درون پنل داخلی کولر و در پنل بیرونی جستجو کرد.
 • به مرور زمان ذرات گرد و خاک و آلودگی های موجود در هوا توسط فیلترها جذب شده و بر روی آنها جمع می شوند.
 • در صورتی که تجمع آلودگی زیاد باشد، می تواند سبب گرفتگی مسیر باد شود.
 • یکی از رایج ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی، کثیف بودن فیلترهای اواپراتور است که باید تمیز شوند.

مشکل گاز در مدار علت کم شدن سرمای کولر گازی

مشکل در گاز باعث خنک نشدن کولرگازی میشه

مشکل گاز در مدار نیز در بساری از مواقع باعث عدم سرد شدن کولرگازی می شود:

 • اگر مدار کولرگازی کیپ شده باشد، دستگاه شما برودت لازم را نخواهد داشت.
 • اگر مدار گاز نشتی داشته باشد، باز هم سرمای مطلوبی در کولرگازی نخواهید داشت.
 • برای رفع مشکل خنک نکردن کولر گازی، به بررسی مشکل نشتی در اتصالات، شیرها و لوله ها بپردازید.
 • کف صابون را به قسمت های ذکر شده بمالید، اگر حباب مشاهده کردید، بدانید که نشتی گاز دارد و ابتدا باید نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژگاز شود.
 • برای رفع مشکل کیپ شدن هم باید مدار را با ازت شستشو دهید.

خراب شدن خازن کمپرسور علت سرد نکردن کولر گازی

خرابی خازن از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی سرد نکردن محیط توسط کولرگازی می باشد که باید به دقت بررسی گردد.

 • اگر خازن کمپرسور به هر دلیلی آسیب ببیند، کولرگازی سرمای خود را از دست می دهد.
 • چنانچه خازن معیوب باشد، کمپرسور استارت نمی زند.
 • در نتیجه خرابی خازن باعث عدم کارکرد صحیح کمپرسور می شود.

4 علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای

در صورتی که کولرگازی پنجره ای شما به درستی هوا را خنک نمی کند، دلایل عمده ای وجود دارد که باید هریک از دلایل خنک نکردن کولر گازی پنجره ای خود را به دقت عیب یابی و بررسی نمایید. از این رو در این بخش عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل را برای شما بیان خواهیم کرد:

 1. ایراد در ترموستات دستگاه
 2. خراب شدن خازن کولرگازی
 3. معیوب شدن رله اورلود
 4. گرفتگی شبکه های کولرگازی

ایراد در ترموستات دلیل سرد نکردن کولر گازی

ایراد در ترموستات کولرگازی

ترموستات یکی از قطعات کولرگازی پنجره ای است که جهت تشخیص دمای دستگاه استفاده می شود و وجود آن برای کارکرد دستگاه ضروری است. عدم تنظیمات ترموستات می تواند موجب اختلال در دمای باد خروجی شود.

 • در این شرایط باید ابتدا دمای کولرگازی خود را روی 5 الی 6 درجه پایین تر از دمای محیط خود تنظیم نمایید و سپس عملکرد آن را بررسی کنید.
 • همچنین باید روشن بودن کمپرسور و فن بیرونی را نیز بررسی نمایید.
 • چنانچه ایراد از ترموستات دستگاه باشد، دستگاه باد سر ایجاد نخواهد کرد.

خراب شدن خازن علت خنک نکردن کولر گازی

خازن کولرگازی نقش بسیار مهمی در عملکرد این دستگاه دارد و به استارت اولیه و راه اندازی کمپرسور آن کمک می نماید. در صورت بروز هرگونه خرابی و مشکل دستور روشن شدن به کمپرسور صادر نشده و در نهایت عدم خنک سازی محیط خواهد شد. همچنین اگر این قطعه مشکلی داشته باشد، دستور اشتباه به کمپرسور داده و علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای و … می‌شود.

معیوب شدن رله اورلود علت کم شدن سرمای کولر گازی

یکی از قطعات درونی کمپرسور اورلود می‌ باشد که برای حفاظت از کمپرسور روی آن تعبیه شده است.

 • در برخی مواقع که کولر گازی فشار زیادی را در اثر جریان بالا و یا کثیف بودن یونیت خارجی متحمل می‌ شود، باعث داغ شدن کمپرسور می گردد.
 • اورلود برای محافظت از کمپرسور اتصال آن را قطع کرده و تا زمانی که کمپرسور سرد نشود، اجازه کار کردن به آن را نخواهد داد و علت حنک نکردن کولرگازی خواهد شد.

گرفتگی در شبکه دلیل خنک نکردن کولر گازی

مسدود شدن شبکه های کولر گازی

یکی از دلایل سرما ندادن کولرگازی، کثیف بودن شبکه های است که ذر ادامه به بررسی این مشکل پرداخته ایم:

 • توجه داشته باشید که شبکه ها یکی از قسمت‌ های مهم در کولرگازی های پنجره ای شکل هستند و وظیفه اصلی آنها انتقال هوا بین دستگاه و محیط بیرونی است.
 • اگر این هوای دارای آلودگی هایی باشد، پس از مدتی شبکه ها دچار کثیفی یا گرفتگی می‌ شوند.
 • در صورتی هم که این شبکه ها پس از مدتی تعویض یا شسته نشوند، عملکرد دستگاه مختل شده و کو خنک نخواهد کرد.

نحوه رفع مشکل سرما ندادن کولر گازی

در بخش های قبل با علت خنک نکردن کولر گازی قدیمی، اسپیلت های جدید و کولرگازی پنجره ای آشنا شدید. در این بخش قصد داریم جهت برطرف کردن مشکل سرما ندادن کولر گازی برای شما راه حل هایی را ارائه دهیم که با دنبال کردن آنها می توانید به راحتی مشکل دستگاه خود را رفع نمایید.

 • در صورتی که کندانسور کولرگازی شما در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار گرفته است، بهتر است مکان آن را تغییر داده و یا از یک سایه بان برای آن استفاده نمایید.
 • چنانچه مدت زمان طولانی است که کولرگازی خود را سرویس نکرده اید، باید در سریع ترین زمان اقدام به انجام آن نمایید.
 • لوله ها و شیلنگ های کولرگازی خود را بررسی کنید و در صورت بروز مشاهده هرگونه نشتی یا خرابی آنها را تعمیر یا تعویض نمایید.
 • فیلترها و شبکه های کولرگازی را به دقت چک کنید و در صورت تجمع گرد و غبار آنها را به خوبی با آب شستشو دهید و رد صورت نیاز فیلتر را تعویض کنید.
 • به هنگام مشاهده ایراد در ترموستات آن را به درستی تنظیم کرده و و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض نمایید.
 •  چنانچه خازن مشکلی داشته باشد یا از نظر ظاهری دچار فرورفتگی یا برآمدگی باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.
 • در صورتی که گاز دستگاه دچار نشتی بوده و یا کم شده است، باید آن را شارژ گاز نمایید.
 • در صورت نیاز به عیب یابی، تعمیر یا تعویض قطعه حتما از تعمیرکار متخصص کولر گازی کمک بگیرید تا مشکلات بیشتری برای دستگاه شما ایجاد نشود.

راهکارهای جلوگیری از سرد نکردن اسپیلت

برای اینکه بتوانید از مشکل سرد نکردن اسپیلت یا کولرگازی خود پیشگیری نمایید، لازم است نکاتی را دنبال کنید که هریک از آنها را در ادامه آورده ایم:

 • پیش از اینکه اقدام به خریداری کولرگازی کنید، حتما شرایط محیطی نصب دستگاه را در نظر داشته باشید.
 • بهتر است همواره با توجه به مکان مورد نظر خود، کولرگازی با ظرفیت مناسب تهیه نمایید.
 • جهت استفاده بهتر از کولرگازی، در ساعات مشخصی دستگاه را روشن کنید.
 • بهتر است زمانی که کولر گازی روشن است، یک پنجره باز کنید تا محیط دم نکرده و هوا خنک شود.
 • برای نگهداری صحیح و سرویس به موقع کولر گازی به صورت سالیانه اقدام نمایید.

چگونه باد کولر گازی را خنک کنیم؟

چگونه باد کولر گازی را خنک کنیم؟

چنانچه کولرگازی شما از هر برند و مدلی محیط را به خوبی خنک نمی کند و قصد دارید تا باد خروجی از دستگاه خود را خنک کنید، نکاتی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • ابتدا سرمایش کولرگازی خود را به درستی تنظیم کنید و دما را بین بازه 18 الی 26 درجه تنظیم نمایید.
 • هر چقدر تنظیم دما عدد کوچکتر باشد، سرمای بیشتری حاصل میشود.
 • بهتر است به هنگام روشن کردن کولرگازی درب و پنجره ها بسته باشد تا هوای خنک از محیط خارج نشود.
 • دقت داشته باشید که زمان افت ولتاژ برق و یا اوج گرما ممکن است سرمای دستگاه کاهش پیدا کند و این موضوع طبیعی است.
 • اما برای رفع این مشکل میتوانید یک خازن هارداستارتر به کمپرسور اضافه نمایید.
 • لازم است در شرایط عادی، فیلترها هر دو هفته یک بار شسته شود.
 • با توجه به میزان و محل استفاده‌ کولرگازی، هر 6 ماه یکبار و یا هر سال دستگاه خود را سرویس کنید.

خلاصه مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توسط تعمیرکار آی پی امداد

در این مقاله تمامی عواملی موجب سرد نکردن کولرگازی در مدل های قدیمی، جدید و پنجره ای می شوند، نظیر کار نکردن کمپرسور، کثیفی فیلترها و شبکه ها، گرفتگی کویل های کندانسور، مشکل در گاز، خرابی خازن، ایراد در اورلود و … به طور کامل بررسی کرده و شرح دادیم. برای اینکه وقت کمتری هنگام مطالعه از شما عزیزان گرفته شود، در ادامه به نتیجه گیری و خلاصه مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توسط تعمیرکار آی پی امداد پرداخته ایم:

 • کولرگازی نیاز به سرویس دوره ای دارد.
 • در فصل گرما، به صورت ماهیانه به سرویس کولرگازی خود بپردازید.
 • قسمت کندانسور و اواپراتور را همیشه تمیز نگه دارید و به شستشو بپردازید.
 • برای رفع مشکل خنک نکردن کولرگازی به بررسی گاز و نحوه عملکرد خازن بپردازید.

شرکت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد بهترین انتخاب برای نصب، تعمیرات و بازدید دوره ای کولر های گازی شما خواهد بود. متخصصین ما با تحصیلات و دانش بالا ، تجربه زیاد و ابزار پیشرفته عیب یابی و تعمیر کولر گازی در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات به مشتریان خود در کمترین زمان می باشند. استفاده از قطعات اورجینال و مورد تایید کارخانه تولید کننده، ضمانت ماهه تعمیر کولر گازی، انجام خدمات در محل مشتری، استفاده از جدید ترین ابزار برای تشخیص عیب کولر گازی و … را تنها از کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولرگازی آی پی امداد بخواهید.

257 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. میلاد عطایی 25 مرداد 1401

  سلام بنده يك كولر گازي جنرال ١٢٠٠٠ شكاري مدل لبخند دارم سال هاست كه خريداري كردم اما طي سال ها كولر گازي وصل نبود و داخل انباري بود و امسال كولر رو نصب كردم در يك اتاق ٨ متري حدودا لوله مسي مشكل داشت و تعويض كردم رفت و برگشت مقداري گاز كم شده بود كه گاز زده شد البته به گفته نصاب لوله بزرگ يخ هست و لوله كوچك مقداري از لوله بزرگ گرمتر كندانسور رو كاملا شستم و پنل اوپراتور هم شستم كه كثيفي ها خارج شود اما در حال حاضر وقتي روشن ميكنيم و درجه روي ١٨ است و ١٦ باد سرد ميدهد اما باد يخ نميدهد كه اتاق ٨ متري را خنك كند البته داخل اتاق دريچه كولر داكت اسپيليت هست اما اون هم بستم گفتم شايد باد سر داخل كولر ميشود و ترموستات به خوبي عمل نميكند مشكل از چي ميتوانيد باشد ؟؟ خازن؟؟ ترموستات ؟؟ اوپراتور ؟؟ يا اينكه بايد گاز تخليه ميشده و مجدد گاز پر ميشده ؟؟ نوع گاز هم r22 // ٨٤٠ گرم است و پشت پنجره خوب آفتاب هم ميخوره به كندانسور؟؟ فاصله پنل و كندانسور هم ٣ متر است ما تهران هستيم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 مرداد 1401

   سلام، احتمالا مشکل از شارژگاز و کیپ بودن اواپراتور میباشد

   پاسخ دادن
 2. علی 18 مرداد 1401

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون ، کولر من در زمان بعدازظهر و پیک مصرف باد خنک نمیده چیکار باید بکنم

  پاسخ دادن
  کاظم 15 مرداد 1401

  سلام من یک کولر 30هزار ویسپونت دارم تازه گاز شارژ کردم پنل داخلی و بیرونی راهم شستم کمپرسور هم کار میکنه اصلن هم قطع نمیکنه ولی متاسافانه سرمای خوبی نداره بااینکه همه چیشو چک کردم سالم بودن مشکل از چی میتونه باشه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 15 مرداد 1401

   سلام، یا نشتی گاز داره یا کمپرسور قدرت لازم نداره

   پاسخ دادن
  امیر 06 مرداد 1401

  سلام من‌یه‌کولر ۳۰ هزار تراست دارم تو شرجی اهواز درست خنک‌ نمیکنه شرجی نباشه بهتر خنک میکنه ایراد از چیه چیکار باید کنم؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 06 مرداد 1401

   سلام، فقط باید کندانسور و اواپراتور را مرتب بشویید.

   پاسخ دادن
   علی 15 مرداد 1401

   سلام کولر ما تو شب باد خنکیش عالیه ولی چند روزیه روزا قشنگ خنک نمیکنه قبلا اینطوری نبود چیکار کنیم

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 16 مرداد 1401

    سلام، به خاطر اوج مصرف برق در ظهر است

    پاسخ دادن
  حسین محمد نژاد 02 مرداد 1401

  سلام ما دو ماه پیش کولرAKATخریدیم سرد نمیکنه روی دستگاه هم درجه کولر نوشته نده الت

  پاسخ دادن
  حسن 21 تیر 1401

  سلام کولر گازی ال جی دو پنل دارم، سرویس کامل انجام شده، شارژ گاز هم شده، یکی از پنل ها خیلی خوب کار میکنه و سریع محیط خنک میکنه ولی پنل دوم به خوبی خنک نمیکنه و سر ظهر کم میاره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 21 تیر 1401

   سلام یا خازن و یا کمپرسور مشکل داره که در گرما کم میاره

   پاسخ دادن
  ایوی سالاری 13 تیر 1401

  سلام و خسته نباشید اسپلیت ۳۰ هزار گرفتم دو روز پیش مدل ایوولی نصبش کردم داخل سوپر مارکت ۴۰ متری حالا که نصبش کردیم فقط خنکه سردی نداره. لوله های بالا هر دو خنکن فقط و عرق میکنن. جلو کولر که بایستی باید سوز سرما رو حس کنی ولی فقط خنکه همین. مشکل چیست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 13 تیر 1401

   سلام، مبنای انتخاب کولرگازی بر اساس ارتفاع، متراژ، استفاده از لوازم روشنایی در اون محیط میباشد. روی چه درجه ای میذارید؟ ارتفاع چقدره؟

   پاسخ دادن
  سالار 13 خرداد 1401

  سلام من یه اسپلیت ۳۰ هزار الجی سری گلد پلاس قدیمیه دارم نصاب امد نصب کرد واسم از نصبشون زیاد راضی نبودم چوا پنل پایین لولهاشو از سوراخی که از دیوار کردن اینقدر اینور اونور کردن به زور جا دادن احساس میکنم لوله های از دم پنل پایین دچار مشکل شدن چون کولر چند چند روز اول بسیار خننک میکرد حتی تو درجه ۲۴ میزاشتم خونه یخچال میشد الا روز ۵ هست کولر ۳۰ هزار هستش روی دمای ۱۸ هم میزارم کولر در حد یک کور ۱۲ هزار هم نیست خیلی خنک نمیکنه ولی لوله ها خنک هستن به نظرتون چکار کنم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 16 خرداد 1401

   سلام، ارتباطی به لوله ها نداره. کندانسور و اواپراتور کیپ کرده. باید کامل بشویید و فیلتر هارو کامل تمیز کنید.

   پاسخ دادن
  راتا 13 آبان 1400

  سلام وقت بخیر. از اهواز مزاحم میشم. من مغازم 15 متر هستش ولی نصفش کردم که درحال حاضر از هشت متر آن استفاده میکنم مغازم تو پاساژ هست. کولر گازی اجنرال 18 000 دارم که تابستون اصلا خنک نمی‌کرد دقیقا بالای در مغازه هستش فقط روبروش یه ذره باد خنک میداد. خیلی گرم بوده. الانم که هوا شرجیه خنک میکنه. و ابریزی زیاد داره از بیرون. تعمیرکار آوردم دیدش ولی گفت فضای مغازه گرمه و نیاز به سرویس و گاز گیری نداره. من چکار کنم که کل فضا رو خنک کنه.؟ نیاز به گاز گیری داره؟ شنیدم چون توی پاساژ هست و فضای باز نداره باد گرم مستقیم به محل برميگرده. آیا درسته؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 14 آبان 1400

   سلام، نیاز به سرویس کامل پنل و نشت یابی و شارژگاز میباشد

   پاسخ دادن
  بهزاد امین زاده 21 مرداد 1400

  باسلام از شیراز مزاحمتون می شم ، یه اسپیلت سامسونگ ۳۱۰۰۰ دارم که لوله های بالاییش یخ میزد و از پنل داخلی هم بعض اوقات آب چکه میکردبودبه نمایندگی سامسونگ زنگ زدم یه نفر روفرستاد گفت بایستی پنل داخلی سرویس بشه که شستشو داد و هچنینی یک کیلو گاز R22 به پنل بالایی تزریق کرد، دیگه آب از پنل داخلی چکه نمی کنه ، لوله های بالایی هم یخ نمی زنه ولی اسپیلت سرمای خوبی نداره بادش خوب سردنیست الان بااینکه روی درجه ۱۶ میگذارمش موقع کارکردن ، ولی سرمای خوبی نداره قبلا بااینکه گازش کم بودولی سرمای خیلی خوبی داشت . لطفا راهنمایی کنید چکار می تونم انجام بدم .

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 مرداد 1400

   سلام، ابتدا کندانسور و اواپراتور را بشویید و احتمالا گاز کم تزریق شده

   پاسخ دادن
    مهند 24 تیر 1401

    سلام اسپیلت ما ۱۸هزار است سه سال ک خریدم خیلی سلام اسپلیت ۱۸۰۰۰ خریدم سه سالست خوب کار کرده از دیروز تا حالا سرد نمیکنه هفته پیش فیلترشو تمیز کردیم ولی از دیروز بعدظهر هواش عین پنکه است دلیلش چی میتونه باشه

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 24 تیر 1401

     سلام، اواپراتور و کندانسور هم تمیز کنید و چک نمایید که کمپرسور در مدار قرار میگیرد یا خیر

     پاسخ دادن
  علی 13 تیر 1400

  سلام و خسته نباشید ،اسپیلت من جدیدا وقتی پیک مصرف برق میشه باد خنک نمیده و کمپرسور به مدار نمیاد چطور باید رفع مشکل کرد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 13 تیر 1400

   سلامف خازن اضافه نمایید

   پاسخ دادن
  ناشناس 12 تیر 1400

  سلام کولر اسپیلت 18 هزار موقع روشن میکنی چند سرد میکنه بد میره سر فن دیگه گاز نمیاره بالا باد گرم فقط مشکل چیه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 13 تیر 1400

   سلامف کمپرسور از مدار خارج میشه. یک خازن هارداستارتر اضافه نمایید و چک کنید که نشتی گاز نداشته باشد

   پاسخ دادن
  naha 09 تیر 1400

  سلام کولر ما از صبح خوب بود سرمایش الان ۱۷هستش ولی مثل باد کولر هستش لوله های کومپر گرم هستش چیکار کنم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 09 تیر 1400

   سلام، احتمالا مدار گاز کیپ کرده. ابتدا دستگاه را سرویس نمایید و شستشو دهید و اگر مشکل برطرف نشد، مدار گاز باید طبق اصول شستشو داده شود و سپس شارژگاز نمایید.

   پاسخ دادن
    محمد 02 مرداد 1400

    سلام کولر 12000گری نو نصب کردم و بعد از سه هفته سرما نمیده و کمپرسور بعد 10دقیقه فعالیت خاموش میشه و 10دقیقه بعد دوباره شروع به کار می‌کنه علتش چیه

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 02 مرداد 1400

     سلام، احتمالا نیاز به نصب یه خازن هارد استارتر روی دستگاهتون هست، احتمال نشت گاز هم وجود داره.

     پاسخ دادن
  ایمان 06 تیر 1400

  سلام . وقتتون بخیر یه اسپیلت ۲۴۰۰۰ گری نو نصب کردم ولی دو تا مشکل دارم. مشکل اول مربوط به برقه که بعد از ۲۰ دقیقه فیوز میپره. باید یه برقکار بیارم تا برق جداگانه ای برای کولر بکشه. ولی در همین مدتی که کولر کار میکنه سرمای زیادی نداره. کمپرسور روشن میشه و باد خنک هم خارج میشه ولی سرمای کافی رو نداره. اون هم در شهر همدان که منطقه سردسیره و هوا چندان گرم نیست. نصاب کولر ،شارژ گاز و نشتی رو چک کرد و گفت مشکلی نداره.این سرمای کم میتونه بدلیل مشکل برق باشه یا دلیل دیگه ای داره؟ خیلی ممنونم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 06 تیر 1400

   سلام، کمپرسور در مدار نمی آید. یک خازن هارداستارتر اضافه نمایید و کولر را کاملا سرویس و فیلترها را تمیز نمایید.

   پاسخ دادن
   بهادر 18 تیر 1400

   با سلام کولر اسپیلت ۱۸۰۰۰ هایسنس دارم گازش میزانه لوله ها سرده ولی باد خنک نداره مشکل چیه حتی کمپرسور رو آب گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید آبی هم که کولر تولید میکنه زیاده آیا کمپرسور باید با فشار زیاد آب بگیرم

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 18 تیر 1400

    سلام، کندانسور، اواپراتور شسته شود و فیلتر داخل اواپراتور را تمیز نمایید.

    پاسخ دادن
    آی پی امداد 18 تیر 1400

    سلام، کندانسور، اواپراتور شسته شود و فیلتر داخل اواپراتور را برای رفع مشکل تمیز نمایید.

    پاسخ دادن
  .... 28 خرداد 1400

  سلام خسته نباشید اسپیلت گری صفر خریدم خنک زیاد نمی کنه نمی دونم مال برق یا خود اسپیلت اما کولر پنجره ای ها خیلی خوب کار می کنند

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 30 خرداد 1400

   سلام، بررسی نمایید که کمپرسور در مدار می آید یا خیر

   پاسخ دادن
  محمداکبر 19 خرداد 1400

  سلام کولر فوجی 18000 خریدم همین امشب نصب کردم،ولی از همون اول اصلا انگار هیچ سرمایی نداره،فقط باد داره و آب تقطیر که از کولر میزنه بیرون خیلی خنک است مشکل از کجاست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 19 خرداد 1400

   سلام، کولر 18000 برای چه متراژی خریداری کرده اید؟ آیا بررسی کرده اید که نشت گاز دارد یا خیر؟

   پاسخ دادن
    محمداکبر 19 خرداد 1400

    نشتی نداره برای حدود ۴۰ متر خریدم

    پاسخ دادن
1 4 5 6