logo logo تعمیرات کولرگازی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت خنک نکردن کولر گازی

علت خنک نکردن کولر گازی
علت خنک نکردن کولر گازی
زمان مطالعه: 10 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت خنک نکردن کولر گازی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

چرا کولر گازی باد خنک نمی زند؟ علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟ این ها از جمله سوالاتی هستند که بسیاری از کاربران به هنگام استفاده از کولرگازی و خنک نکردن دستگاه با آن مواجه می شوند و به دنبال رفع آن هستند. در برخی مواقع ممکن است کولرگازی های مختلف محیط را به خوبی خنک نکنند که علت بروز این مشکل می تواند متفاوت باشد. از جمله این دلایل می توان به کثیفی فیلتر، خرابی کمپرسور، ایراد در فن، عدم سرویس دستگاه و … اشاره کرد. از این رو اگر به دنبال یافتن علت سرما ندادن کولر گازی هستید، لازم است هریک از این عوامل را به دقت بررسی و رفع عیب نمایید. در این مقاله متخصصین آی پی امداد به بررسی علت سرد نکردن اسپیلت و ارائه راهکارهای رفع مشکل و جلوگیری از بروز آن برای شما پرداخته اند. در ادامه با ما همراه باشید.

کاربران گرامی؛ سوالات خود را در زمینه علت خنک نکردن کولرگازی، در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

خلاصه ای از علت سرما ندادن کولر گازی در یک نگاه

خنک نکردن کولرگازی می تواند یک مشکل بسیار آزاردهنده بخصوص در روزهای گرم تابستان باشد. از این رو بررسی علت سرد نکردن اسپیلت در این مواقع و رفع آن می تواند بسیار ضروری باشد. در این بخش به دلایلی که منجر به بروز این مشکل در کولرگازی می شوند، می پردازیم تا بتوانید به راحتی ایراد دستگاه خود را عیب یابی نمایید.

سوال علت مشکل
علت کم شدن سرمای کولر گازی قدیمی
 1. خرابی کمپرسور
 2. عدم سرویس دستگاه
 3. انسداد فیلترها
 4. کمبود یا اتمام گاز
 5. ایراد در ورودی و خروجی هوا
 6. معیوب شدن سنسور
 7. خرابی رله اورلود
 8. خرابی فن یا موتور فن
 9. طول عمر زیاد
علت خنک نکردن کولر گازی جدید
 1. محل قرارگیری نامناسب کندانسور
 2. انتخاب ظرفیت نامناسب دستگاه
 3. کثیفی فیلتر اواپراتور
 4. گرفتگی کویل های کندانسور
 5. معیوب بودن خازن
 6. نشتی و کمبود گاز
علت سرد نکردن کولر گازی پنجره ای
 • ایراد در ترموستات
 • خرابی خازن
 • معیوب شدن رله اورلود
 • گرفتگی شبکه ها

سیستم سرمایش کولرگازی چگونه عمل می کند؟

در ابتدای امر بررسی علت خنک نکردن کولر گازی، ابتدا بهتر است با فرآیند سرماسازی کولرگازی خود آشنایی پیدا کنید تا بتوانید راحت تر علت بروز این مشکل در دستگاه خود را بیابید. در ادامه به صورت کامل این عملیات را برای شما شرح داده ایم:

 • مبرد گازی درون کمپرسور پس از فشرده شدن به سمت کندانسور می رود و در آنجا گرمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می گردد.
 • سپس مایع یاد شده از قسمت کندانسور و از بخش شیر انبساط عبور نموده و افت فشار شدیدی پیدا خواهد کرد.
 • تحت تاثیر این افت فشار، مایع حالت دوگانه (گاز و مایع) به خود گرفته و به سمت ورودی اواپراتور می رود.
 • در اواپراتور این مایع دوگانه تحت تاثیر عواملی چون دمای محیط و تبخیر مجددا به گاز تبدیل شده و سرمای خود را به سیم پیچ های اواپراتور منتقل می کند.
 • هوای گرم محیط که از طریق پنل داخلی وارد کولرگازی می شود، پس از عبور از سیم پیچ های اواپراتور سرد شده و از بخش دیگر به درون محیط منتقل می شود.
 • مبردی که درون اواپراتور تبخیر شده است، مجددا توسط کمپرسور مکش پیدا کرده و این عملیات تکرار می گردد.

سیستم سرمایش کولرگازی

چرا کولر گازی سرد نمیکنه؟

کولرگازی یکی از سیستم های سرمایشی پرطرفدار میان کاربران است که ممکن است در برخی مواقع کارکرد درستی نداشته باشد. یکی از مشکلات رایج این دستگاه مربوط به خنک نکردن کولر گازی و خروج باد گرم از آن می باشد. به طور کلی کولرگازی مورد استفاده توسط کاربران ممکن است از نوع قدیمی، جدید و یا حتی مدل های پنجره ای باشد که علت سرما ندادن کولر گازی در هریک از این مدل ها می تواند متفاوت باشد. در برخی مواقع ممکن است کولرگازی قدیمی به دلیل عدم سرویس، خرابی کمپرسور، عمر زیاد دستگاه، کثیفی فیلترها و … عملیات خنک سازی را به درستی انجام ندهد.

عمده ترین دلایلی که می توان برای علت سرد نکردن اسپیلت های جدید نام برد، می تواند مربوط به ظرفیت و محل نامناسب کندانسور، اتمام گاز، کثیفی کندانسور و … باشد. چنانچه از کولرگازی پنجره ای برخوردار هستید نیز بهتر است به هنگام مواجهه با این مشکل به بررسی ترموستات، خازن، کثیفی شبکه ها و سایر عوامل مرتبط بپردازید. در صورتی که کولر گازی باد سرد نمیزند، باید هریک از عواملی که در ادامه به شرح آنها می پردازیم را بررسی کنید.

9 علت سرد نکردن کولر گازی قدیمی

اگر کولر گازی را مدت زمان زیادی است که خریداری کرده اید و به دنبال علت سرد نکردن کولر گازی هستید، در این بخش علت بروز این مشکل در کولرگازی های قدیمی را برای شما شرح داده ایم. از عمده ترین دلیل خنک نکردن کولر گازی که می تواند در خنک نکردن کولر های گازی با عمر کاری چند ساله نقش داشته باشد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم سرویس کولر گازی
 2. مسدود شدن فیلتر اسپیلت
 3. خرابی یا سوختن فن یا موتور فن کولر گازی
 4. اتمام و یا کمبود گاز در سیستم کولر گازی
 5. کار نکردن کمپرسور کولر گازی
 6. خرابی ورودی و یا خروجی های هوای کولر گازی
 7. مشکلات اورلود کولرگازی
 8. ایراد در سنسور دیفراست دستگاه
 9. عمر زیاد کولرگازی

در ادامه این بخش هریک از این موراد ذکر شده را به طور کامل شرح داده ایم.

عدم سرویس منظم دستگاه

یکی از مهمترین مواردی که جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل نظیر سرد نکردن کولر گازی باید نسبت به انجام منظم آن اقدام نمود، سرویس کولرگازی می باشد.

 • عدم سرویس به موقع کولرگازی یکی از عواملی است که موجب می شود تا دستگاه شما بازدهی کمتری داشته و به خوبی محیط را خنک نکند.
 • به طور کلی سرویس کولرگازی شامل تمیز کردن کویل ها، شستشوی فیلترها، بررسی لوله های مسی و … است که عدم انجام آنها در طولانی مدت می تواند دستگاه شما را با مشکلاتی مواجه نماید.

مسدود شدن فیلتر کولر گازی

مسدود شدن فیلتر کولر گازی

در برخی مواقع علت سرما ندادن کولر گازی قدیمی مربوط به کثیفی زیاد و انسداد فیلترهای آن است.

 • فیلتر کولر گازی از جمله بخش های مهم دستگاه است که کار تهویه هوای محیط را انجام می دهد.
 • این فیلترها هوای محیط را به بیرون منتقل کرده و سپس آن را توسط کندانسور به داخلی انتقال می دهند.
 • چنانچه هوا مملوء از آلودگی و گرد و غبار باشد، به مرور این آلودگی ها بر روی فیلتر جمع شده و موجب مسدود شدن آن می شوند.
 • در اثر بروز این مشکل و عدم گردش صحیح هوا، محیط نیز به خوبی خنک نخواهد شد که نیاز به شستشوی فیلترها یا تعویض آنها می باشد.

خرابی یا سوختگی فن یا موتور فن

فن کولر از دسته قطعات حیاتی دستگاه به شمار می آیند که بروز هرگونه خرابی در فن و یا موتور آن می توانید از دیگر دلایل خنک نکردن کولر گازی قدیمی باشد. در برخی مواقع ممکن است سیم های فن قطع شده و دیگر بخش های این قطعه با مشکل مواجه شود که نیاز به بررسی و عیب یابی دقیق دارد.

اتمام و یا کمبود گاز کولر گازی

به طور کلی مبرد یا گاز کولرگازی در عملکرد صحیح سیستم دستگاه تاثیر بسیار مهمی دارد؛ زیرا با تغییرات دمایی گاز است که امکان ایجاد سرما توسط کولرگازی فراهم می شود.

 • بروز هرگونه نشتی و یا کم شدن گاز دستگاه می تواند در کاهش میزان خنکی باد کولرگازی تاثیرگذار باشد.
 • دقت داشته باشید که نشتی کولرگازی در بسیاری از مواقع ممکن به دلیل کوچکی از دید شما پنهان باشد که همین مسئله منجر به کم شدن گاز دستگاه می شود که با نشت یابی و شارژ گاز قابل رفع می باشد.

کار نکردن کمپرسور

کمپرسور یا موتور کولرگازی که به عنوان قلب دستگاه شناخته می شود، مهمترین و اصلی ترین قطعات کولرگازی است که در صورت از کار افتادگی، می تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد نماید.

 • با خراب شدن کمپرسور کولرگازی، گاز پمپاژ نمیشود و دستگاه قادر به خنک کردن محیط نخواهد بود و در صورت عدم رفع مشکل این قطعه، دستگاه در کوتاه ترین زمان از کار خواهد افتاد.
 • بررسی اینکه کمپرسور ایراد دارد یا خیر، از طریق تست موتور کولر گازی صورت می گیرد.

کار نکردن کمپرسور کولر گازی

خرابی ورودی و یا خروجی های هوا کولر گازی

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن کولر گازی این است که دستگاه کار می کند اما ورودی و خروجی های هوای آن دچار ایراد یا انسداد شده است.

 • در این شرایط کولرگازی به صورت مداوم کار می کند، اما هیچگونه باد خنکی ایجاد نخواهد کرد.
 • برای بررسی و عیب یابی این مشکل باید ورودی و خروجی های دستگاه خود را به دقت بررسی نمایید تا دچار خرابی یا انسداد نشده باشد.

معیوب شدن اورلود

در برخی مواقع که کولرگازی قادر به خنک کردن محیط و ایجاد سرمای مطلوب نباشد، ایراد ار اورلود کولرگازی است.

 • اورلود قطعه ای است که در صورت داغ شدن زیاد سیم پیچ کمپرسور، مسیر جریان اصلی کمپرسور را قطع می کند.
 • به دنبال بروز مشکل در این قطعه، کمپرسور کارکرد درستی نداشته و در نتیجه نمی تواند اقدام به کار کردن و ایجاد باد خنک نماید.

ایراد در سنسور علت سرما ندادن کولر گازی

ایراد در سنسور دمای کولرگازی

سنسور دمای کولرگازی با مقایسه دمای محیط و میزان دمای تنظیم شده برای کمپرسور اقدام به صدور فرمان جهت روشن یا خاموش شدن کمپرسور می نماید. در صورتی که این قطعه دچار خرابی یا از کار افتادگی شود، نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد که همین مسئله علت خنک نکردن اسپیلت خواهد بود.

عمر زیاد دستگاه دلیل سرد نکردن کولر گازی

کولرهای گازی امروزی کارایی و قابلیت های بیشتری نسبت به مدل های قدیمی تر دارند و هر روز نیز بر قابلیت و توان انها افزوده می شود.

 • گذر عمر در کولر های گازی درست همانند سایر تجهیزات و وسایل دیگر باعث افت توان و کیفیت آنها می شود.
 • کولرهای گازی با عمر حدود 20 ساله بالغ بر 40 درصد و نزدیک با نیمی از قدرت خود را از دست می دهند و این در صورتی است که به خوبی کار نگهداری و تعمیرات کولر گازی انجام شده باشد.

6 دلیل خنک نکردن کولر گازی جدید

چنانچه کولر گازی را تازه خریده اید و یا نسبت به سلامت تجهیزات و قطعات کولر گازی اطمینان یافته اید، اما همچنان کولر گازی باد سرد نمی زند و به دنبال علت خنک نکردن کولر گازی هستید، مشکلات مرسوم در این زمینه را می توان به صورت زیر نام برد:

 1. محل نامناسب قرار گرفتن کندانسور
 2. انتخاب ظرفیت نامناسب نسبت به مکان
 3. گرفتگی کویل کندانسور
 4. کثیفی فیلترهای اواپراتور
 5. مشکلات گاز
 6. ایراد در خازن

در ادامه مقاله به شرح کامل 6 علت خنک نکردن کولر گازی می پردازیم.

محل نامناسب قرارگیری کندانسور

کولر های گازی برای اینکه به خوبی بتوانند هوای خنک اتاق شما را تامین کنند، از یک کمپرسور استفاده می کنند.

 • این کمپرسور در کولرهای گازی معمولی در پنل خارجی دستگاه و در کولرهای پنجره ای در قسمت بیرونی دستگاه تعبیه می شوند.
 • در اغلب ساعات روز نور خورشید به صورت مستقیم بر روی کمپرسور می تابد که باعث می شود که باد کولر خنکی مناسبی نداشته باشد.
 • بنابراین زمانی که محیط گرم تر باشد، باد خروجی کولر هم گرم تر و در زمانی که محیط خنک تر باشد، باد کولر خنک تر می شود.
 • در مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توصیه می کنیم همواره به یاد داشته باشید که گرم شدن و ضعیف شدن کمپرسور به راحی کولر را آسیب پذیر می کند.
 • تابش نور خورشید به صورت مستقیم به کمپرسور نه تنها باعث فشار زیاد به این قطعه برای تامین سرمایش لازم می شود، بلکه برق مصرفی دستگاه را نیز بسیار زیاد می کند.

محل نامناسب کندانسور کولر گازی

اغلب کولرهای گازی در دمای بین 46 تا 48 یا کار خود را متوقف می کنند و یا به کلی روند نزولی دارند.

 • کمپرسورهای کولر گازی اگر در چنین وضعیتی قرار داشته باشند طبیعتا نمی توانند به خوبی کار کنند و باد خنک نمی زنند.
 • بهتر است برای آنها سایبان تهیه شود و یا در صورتی که تازه در حال نصب کولر گازی هستید، حتما در منطقه ای که سایه بیشتری دارد، آن را نصب کنید.

ظرفیت نامناسب کولر گازی

مشکل اصلی برخی از افراد این است که کولر گازی را تنها با توجه به میزان بودجه خود انتخاب می کنند و نه با توجه به میزان خنک کنندگی و یا ظرفیت کولر گازی. اما انتظار دارند که به همان میزان که اتاق کوچک تر خنک می شود، این کولرها بتوانند در محیط های بزرگتر هم همان کارایی را داشته باشند. بنابراین باید در هنگام خرید دستگاه برای جلوگیری از احتیاج پیدا کردن به یافتن علت سرد نکردن کولر گازی باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت:

 • ظرفیت باد کولر
 • میزان گرمای محیط
 • تعداد کولر های گازی محیط
 • فعالیت و تعداد نفراتی که در یک محیط کار می کنند.

با در نظر گرفتن این پارامترها و برخی دیگر از موضوعات می توانید کولر گازی را در بهترین حالت و متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

گرفتگی در کویل کندانسور

در صورتی که کویل های کندانسور با گذشت زمان از هرگونه گرد و خاک و آلودگی تمیز نشوند، منجر به بروز مشکل خنک نکردن کولر گازی خواهند شد.

 • درون کندانسور کولرگازی که شامل بخش بیرونی دستگاه می باشد، به مرور زمان گرد و غبار جمع می شود.
 • گرد و غبار موجود در کویل های کندانسور کولرگازی باعث مشکل در سیستم خنک کننده می شود.
 • برای رفع مشکل دستگاه خود باید به تمیز کردن کویل کندانسور بپردازید.
 • توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن کویل کندانسور بسیار مهم است.

چرا کولرگازی خنک نمیکنه

 کثیف شدن فیلترهای اواپراتور

به طور کلی جریان هوا و باد خنکی که از دریچه کولر گازی به سمت شما پرتاب می شود، در دو مرحله از فیلترهای اواپراتور عبور می کند.

 • این فیلترهای هوا را می توان در درون پنل داخلی کولر و در پنل بیرونی جستجو کرد.
 • به مرور زمان ذرات گرد و خاک و آلودگی های موجود در هوا توسط فیلترها جذب شده و بر روی آنها جمع می شوند.
 • در صورتی که تجمع آلودگی زیاد باشد، می تواند سبب گرفتگی مسیر باد شود.
 • یکی از رایج ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی، کثیف بودن فیلترهای اواپراتور است که باید تمیز شوند.

مشکل گاز در مدار

مشکل گاز در مدار نیز در بساری از مواقع باعث عدم سرد شدن کولرگازی می شود:

 • اگر مدار کولرگازی کیپ شده باشد، دستگاه شما برودت لازم را نخواهد داشت.
 • اگر مدار گاز نشتی داشته باشد، باز هم سرمای مطلوبی در کولرگازی نخواهید داشت.
 • برای رفع مشکل خنک نکردن کولر گازی، به بررسی مشکل نشتی در اتصالات، شیرها و لوله ها بپردازید.
 • کف صابون را به قسمت های ذکر شده بمالید، اگر حباب مشاهده کردید، بدانید که نشتی گاز دارد و ابتدا باید نشت یابی و سپس طبق استاندارد شارژگاز شود.
 • برای رفع مشکل کیپ شدن هم باید مدار را با ازت شستشو دهید.

مشکل در گاز باعث خنک نشدن کولرگازی میشه

خراب شدن خازن کمپرسور

خرابی خازن از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی سرد نکردن محیط توسط کولرگازی می باشد که باید به دقت بررسی گردد.

 • اگر خازن کمپرسور به هر دلیلی آسیب ببیند، کولرگازی سرمای خود را از دست می دهد.
 • چنانچه خازن معیوب باشد، کمپرسور استارت نمی زند.
 • در نتیجه خرابی خازن باعث عدم کارکرد صحیح کمپرسور می شود.

4 علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای

در صورتی که کولرگازی پنجره ای شما به درستی هوا را خنک نمی کند، دلایل عمده ای وجود دارد که باید هریک از دلایل خنک نکردن کولر گازی پنجره ای خود را به دقت عیب یابی و بررسی نمایید. از این رو در این بخش عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل را برای شما بیان خواهیم کرد:

 1. ایراد در ترموستات دستگاه
 2. خراب شدن خازن کولرگازی
 3. معیوب شدن رله اورلود
 4. گرفتگی شبکه های کولرگازی

ایراد در ترموستات

ترموستات یکی از قطعات کولرگازی پنجره ای است که جهت تشخیص دمای دستگاه استفاده می شود و وجود آن برای کارکرد دستگاه ضروری است. عدم تنظیمات ترموستات می تواند موجب اختلال در دمای باد خروجی شود.

 • در این شرایط باید ابتدا دمای کولرگازی خود را روی 5 الی 6 درجه پایین تر از دمای محیط خود تنظیم نمایید و سپس عملکرد آن را بررسی کنید.
 • همچنین باید روشن بودن کمپرسور و فن بیرونی را نیز بررسی نمایید.
 • چنانچه ایراد از ترموستات دستگاه باشد، دستگاه باد سر ایجاد نخواهد کرد.

ایراد در ترموستات کولرگازی

خراب شدن خازن

خازن کولرگازی نقش بسیار مهمی در عملکرد این دستگاه دارد و به استارت اولیه و راه اندازی کمپرسور آن کمک می نماید. در صورت بروز هرگونه خرابی و مشکل دستور روشن شدن به کمپرسور صادر نشده و در نهایت عدم خنک سازی محیط خواهد شد. همچنین اگر این قطعه مشکلی داشته باشد، دستور اشتباه به کمپرسور داده و علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای و … می‌شود.

معیوب شدن رله اورلود

یکی از قطعات درونی کمپرسور اورلود می‌ باشد که برای حفاظت از کمپرسور روی آن تعبیه شده است.

 • در برخی مواقع که کولر گازی فشار زیادی را در اثر جریان بالا و یا کثیف بودن یونیت خارجی متحمل می‌ شود، باعث داغ شدن کمپرسور می گردد.
 • اورلود برای محافظت از کمپرسور اتصال آن را قطع کرده و تا زمانی که کمپرسور سرد نشود، اجازه کار کردن به آن را نخواهد داد و علت حنک نکردن کولرگازی خواهد شد.

گرفتگی در شبکه کولر گازی

یکی از دلایل سرما ندادن کولرگازی، کثیف بودن شبکه های است که ذر ادامه به بررسی این مشکل پرداخته ایم:

 • توجه داشته باشید که شبکه ها یکی از قسمت‌ های مهم در کولرگازی های پنجره ای شکل هستند و وظیفه اصلی آنها انتقال هوا بین دستگاه و محیط بیرونی است.
 • اگر این هوای دارای آلودگی هایی باشد، پس از مدتی شبکه ها دچار کثیفی یا گرفتگی می‌ شوند.
 • در صورتی هم که این شبکه ها پس از مدتی تعویض یا شسته نشوند، عملکرد دستگاه مختل شده و کو خنک نخواهد کرد.

مسدود شدن شبکه های کولر گازی

نحوه رفع مشکل سرما ندادن کولر گازی

در بخش های قبل با علت خنک نکردن کولر گازی قدیمی، اسپیلت های جدید و کولرگازی پنجره ای آشنا شدید. در این بخش قصد داریم جهت برطرف کردن مشکل سرما ندادن کولر گازی برای شما راه حل هایی را ارائه دهیم که با دنبال کردن آنها می توانید به راحتی مشکل دستگاه خود را رفع نمایید.

 • در صورتی که کندانسور کولرگازی شما در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار گرفته است، بهتر است مکان آن را تغییر داده و یا از یک سایه بان برای آن استفاده نمایید.
 • چنانچه مدت زمان طولانی است که کولرگازی خود را سرویس نکرده اید، باید در سریع ترین زمان اقدام به انجام آن نمایید.
 • لوله ها و شیلنگ های کولرگازی خود را بررسی کنید و در صورت بروز مشاهده هرگونه نشتی یا خرابی آنها را تعمیر یا تعویض نمایید.
 • فیلترها و شبکه های کولرگازی را به دقت چک کنید و در صورت تجمع گرد و غبار آنها را به خوبی با آب شستشو دهید و رد صورت نیاز فیلتر را تعویض کنید.
 • به هنگام مشاهده ایراد در ترموستات آن را به درستی تنظیم کرده و و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض نمایید.
 •  چنانچه خازن مشکلی داشته باشد یا از نظر ظاهری دچار فرورفتگی یا برآمدگی باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.
 • در صورتی که گاز دستگاه دچار نشتی بوده و یا کم شده است، باید آن را شارژ گاز نمایید.
 • در صورت نیاز به عیب یابی، تعمیر یا تعویض قطعه حتما از تعمیرکار متخصص کولر گازی کمک بگیرید تا مشکلات بیشتری برای دستگاه شما ایجاد نشود.

راهکارهای جلوگیری از سرد نکردن اسپیلت

برای اینکه بتوانید از مشکل سرد نکردن اسپیلت یا کولرگازی خود پیشگیری نمایید، لازم است نکاتی را دنبال کنید که هریک از آنها را در ادامه آورده ایم:

 • پیش از اینکه اقدام به خریداری کولرگازی کنید، حتما شرایط محیطی نصب دستگاه را در نظر داشته باشید.
 • بهتر است همواره با توجه به مکان مورد نظر خود، کولرگازی با ظرفیت مناسب تهیه نمایید.
 • جهت استفاده بهتر از کولرگازی، در ساعات مشخصی دستگاه را روشن کنید.
 • بهتر است زمانی که کولر گازی روشن است، یک پنجره باز کنید تا محیط دم نکرده و هوا خنک شود.
 • برای نگهداری صحیح و سرویس به موقع کولر گازی به صورت سالیانه اقدام نمایید.

چگونه باد کولر گازی را خنک کنیم؟

چگونه باد کولر گازی را خنک کنیم؟

چنانچه کولرگازی شما از هر برند و مدلی محیط را به خوبی خنک نمی کند و قصد دارید تا باد خروجی از دستگاه خود را خنک کنید، نکاتی که در ادامه آورده شده است را مدنظر قرار دهید:

 • ابتدا سرمایش کولرگازی خود را به درستی تنظیم کنید و دما را بین بازه 18 الی 26 درجه تنظیم نمایید.
 • هر چقدر تنظیم دما عدد کوچکتر باشد، سرمای بیشتری حاصل میشود.
 • بهتر است به هنگام روشن کردن کولرگازی درب و پنجره ها بسته باشد تا هوای خنک از محیط خارج نشود.
 • دقت داشته باشید که زمان افت ولتاژ برق و یا اوج گرما ممکن است سرمای دستگاه کاهش پیدا کند و این موضوع طبیعی است.
 • اما برای رفع این مشکل میتوانید یک خازن هارداستارتر به کمپرسور اضافه نمایید.
 • لازم است در شرایط عادی، فیلترها هر دو هفته یک بار شسته شود.
 • با توجه به میزان و محل استفاده‌ کولرگازی، هر 6 ماه یکبار و یا هر سال دستگاه خود را سرویس کنید.

خلاصه مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توسط تعمیرکار آی پی امداد

در این مقاله تمامی عواملی موجب سرد نکردن کولرگازی در مدل های قدیمی، جدید و پنجره ای می شوند، نظیر کار نکردن کمپرسور، کثیفی فیلترها و شبکه ها، گرفتگی کویل های کندانسور، مشکل در گاز، خرابی خازن، ایراد در اورلود و … به طور کامل بررسی کرده و شرح دادیم. برای اینکه وقت کمتری هنگام مطالعه از شما عزیزان گرفته شود، در ادامه به نتیجه گیری و خلاصه مقاله علت خنک نکردن کولر گازی توسط تعمیرکار آی پی امداد پرداخته ایم:

 • کولرگازی نیاز به سرویس دوره ای دارد.
 • در فصل گرما، به صورت ماهیانه به سرویس کولرگازی خود بپردازید.
 • قسمت کندانسور و اواپراتور را همیشه تمیز نگه دارید و به شستشو بپردازید.
 • برای رفع مشکل خنک نکردن کولرگازی به بررسی گاز و نحوه عملکرد خازن بپردازید.

شرکت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد بهترین انتخاب برای نصب، تعمیرات و بازدید دوره ای کولر های گازی شما خواهد بود. متخصصین ما با تحصیلات و دانش بالا ، تجربه زیاد و ابزار پیشرفته عیب یابی و تعمیر کولر گازی در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات به مشتریان خود در کمترین زمان می باشند. استفاده از قطعات اورجینال و مورد تایید کارخانه تولید کننده، ضمانت ماهه تعمیر کولر گازی، انجام خدمات در محل مشتری، استفاده از جدید ترین ابزار برای تشخیص عیب کولر گازی و … را تنها از کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولرگازی آی پی امداد بخواهید.

3.9/5 - (28 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

288 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • سعید 28 خرداد 1403

  سلام وقت بخیر یه کولر گازی نو خریدیم هایسنس هستش ولی اصلا باد سرد نمیده یعنی خیلی باد سردش کم هستش ۲۴ هزار هم هستش

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 29 خرداد 1403

   درود، احتمالا زمانی که نصب شده نشتی گاز داشته و یا کمپرسور به درستی در مدار قرار نمی گیرد که باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
 • براتیان 26 خرداد 1403

  چرا لوله خروجی گاز از کمپرسور به رادیاتور داغ میشود ولی کولر گازی سرد نمی کند؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 26 خرداد 1403

   درود، ممکن است دستگاه کیپ کرده و یا کندانسور و اواپراتور آن کثیف شده باشد که نیاز به سرویس دارد.

   پاسخ دادن
 • سید علی مکی نژاد 23 خرداد 1403

  درود یه کولر گازی ۳۰۰۰۰ هست روی حالت سرمایش باد خنک نمیزنه گازش r22 در حالت روشن گازشو چک کردم گازش ۱۵۰ بود لوله رفت و برگشت هم هیچ دمایی نداره معمولیه نه سرد میشه نه گرم انگار گاز داخلش نیست

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 23 خرداد 1403

   درود، احتمالا مدار دستگاه شما کیپ کرده است که باید مدار باز گاز مخصوص کاملا شسته و شارژ گاز انجام شود. همچنین پیش از آن ابتدا کندانسور و بخش های مختلف اواپراتور را به صورت کاملا شستشو و سرویس نمایید.

   پاسخ دادن
 • محمد 13 اردیبهشت 1403

  من کولر اسپلیت تی اس ال ۱۸ هزار گرفتم. اتکیت یا نشانی نداره. گاز کولر چی بزنم؟ یکی میگه آر۲۲ و یکی میگه آر ۴۱۰ موتور بزرگ هست. لطفا کسی هست راهنمایی کنه. جفت گاز هم تزریق کردیم ولی متاسفانه باد گرم میاره. مشکل از کجاست؟ اوستاکارم مونده توش بلد نیست منم مجبور شدم به سایت شما مراجعه کنم. لطفا کمک کنید تا نسوخته

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 14 اردیبهشت 1403

   درود، بدون استثنا بر روی تمامی کمپرسورها و کولرگازی ها نوع گاز تزریقی حک شده است که حتما باید با توجه به اطلاعات درج شده اقدام به شارژ گاز نمایید.

   پاسخ دادن
 • شهاب خراسانی 13 مهر 1402

  سلام ، درجه کولر را از ۱۹ به ۲۴ تبدیل کردم و دیگر روی کمپرسور نیفتاد لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 13 مهر 1402

   درود، زمانی که درجه افزایش می یابد، دستگاه اورلود کرده و پس از گذشت مدت زمانی روشن می شود. اگر روشن نشد، رله اورلود و خازن کمپرسور را چک کنید.

   پاسخ دادن
 • علی 30 شهریور 1402

  سلام اسپیلت گری اینورتر نو داخل کارتن خریدم مدل ic matic. وقتی نصب و روشن کردیم، اصلا سرد نمی کنه و چند دقیقه کار میکنه و ارور h3 میده و وقتی روی فن میذاریم، کار می کنه.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 30 شهریور 1402

   درود، مشکل از برد الکترونیکی یا گاز کولر است که نیاز به بررسی دارد.

   پاسخ دادن
 • رحیمی 26 شهریور 1402

  سلام خسته نباشید. دیشب علامت df روی کولرم دراومد. خاموش کردم از برق هم کشیدیم. امروز روشن کردیم، اصلا هوا نداره نه خنک نه گرم. لطفا جواب بدین چکار کنم

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 26 شهریور 1402

   درود، مشکل از برد الکترونیکی، موتور، رله اورلود یا خازن کولر است که باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
 • هادی 24 مرداد 1402

  سلام، یه کولرگازی جنرال مکس دارم تازه گرفتم. خوب خنک میکرد اما روی کنترل حالت auto گذاشتم. بعد که مجدد به حالت cool برگردوندم، دیگه خنکی قبلو نداره. نمیدونم مشکل کجاست. لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 24 مرداد 1402

   درود، زمانی که کولر را روی حالت auto قرار می دهید، پس از آن باید حالت کنترل را روی cool و high و درجه را نیز روی 19 قرار دهید تا خنک شود.

   پاسخ دادن
 • حسین فلاح 12 مرداد 1402

  سلام، من یک کولر گازی جنرال گلد دارم. وقتی جمعیت زیاده خوب خنک نمیکنه ولی جمعیت کم خوب خنک می‌کنه و 24 هزار هست.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 12 مرداد 1402

   درود، مشکلی ندارد و طبیعی است.

   پاسخ دادن
1 5 6 7