021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علل خرابی خازن در کولرگازی

علل خرابی خازن در کولرگازی
علل خرابی خازن در کولرگازی
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

کولرهای گازی که به عنوان یک وسیله برای مطبوع کردن هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند موجب سرما و یا گرما در محیط بسته اطراف ما شوند. در کولرگازی قطعات مهمی برای کارایی بهتر آن به کاررفته است که بردهای الکترونیکی یکی از قطعات مهم تشکیل‌دهنده کولرگازی به شمار می‌روند. از آنجایی کولرگازی وسیله‌ای برقی بوده؛ ممکن است با ایراداتی روبه‌رو شود. یکی از ایرادات ایجاد شده در برد الکترونیکی کولرگازی، خرابی خازن است. در این مقاله قصد داریم به علل خرابی خازن در کولرگازی بپردازیم.

کاربران گرامی؛ چنانچه خازن کولرگازی شما نیازمند تعویض است با همراهی تعمیرکاران لوازم خانگی آی پی امداد در این مقاله می توانید به تعمیر و تعویض این قطعه در منزل بپردازید.

کارایی خازن کولرگازی چیست؟

خازن در یک مدار الکترونیکی وظیفه ذخیره‌سازی برق و آزاد کردن آن در زمان مورد نیاز را برعهده دارد. خازن در کولرگازی برای استارت زدن موتور کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد از این رو می‌توان گفت یکی از اجزای مهم در کولرگازی که نقش به سزایی در راه‌اندازی دارد، خازن کولرگازی است. نحوه کارکرد کلی آن به این صورت است که زمانی که کولرگازی روشن است، خازن از طریق ترموستاک هر چند دقیقه یکبار کمپرسور را روشن می‌کند. این عمل در طول شبانه روز چندین بار تکرار می‌شود که می‌تواند علل خرابی خازن در کولرگازی باشد.

انواع خازن مورد استفاده در کولرگازی

خازن‌های مورد استفاده در کولرگازی انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خازن کمپرسور کولرگازی
 • خازن فن داخلی کولرگازی
 • خازن فن بیرونی کولرگازی

نشانه‌های خرابی خازن کولرگازی

خرابی خازن در کولرگازی می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. برای تشخیص خرابی خازن در کولرگازی راه‌هایی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • یکی از نشانه‌های خرابی خازن، خراب شدن موتور کولرگازی است. به این معنی که با خراب شدن موتور کولرگازی، خازن کولرگازی بار اضافی را تحمل می‌کند که این موضوع موجب خرابی خازن نیز می‌شود.
 • همچنین اگر موتور کولرگازی دچار مشکلاتی در سیم‌پیچ‌ها شود، موتور مجبور به تحمل بار اضافی شده و به خازن فشار وارد شده و در نتیجه باعث خرابی خازن می‌گردد.
 • در صورتی که کلید فن روشن نشود، می‌توان روشن نشدن آن را به خاطر خرابی خازن دانست. زیرا در حالت ۱ کلید فن موتور صدا می‌دهد و شروع به آمپرکشی می‌کند، اگر به موقع کلید فن خاموش نگردد؛ ممکن است موتور فن بسوزد.
 • گاهی اوقات با روشن کردن کولرگازی به محض حرکت ترموستات در جهت عقربه‌های ساعت موتور میل به حرکت از خود نشان می‌دهد؛ اما روشن نمی‌شود و به راه نمی‌افتد که در چنین حالتی به علت جریان اضافی که کمپرسور در این حالت می‌کشد، عمل اورلود نیز اتفاق می‌افتد.
 • در صورتی که دما کولرگازی از حد مجاز خود تجاوز کند، باعث استهلاک در خازن شده و در نتیجه خازن خراب می‌شود. این مشکل معمولا زمانی رخ می‌دهد که کولرگازی در جای مناسبی نصب نشده باشد. در این صورت است که فن کولرگازی به خوبی عمل نکرده و دمای کولرگازی از حد مجاز بیشتر می‌شود.

روش تست خرابی خازن کولرگازی

ساده‌ترین روش تست خازن این است که اگر فکر می‌کنید مشکل کولرگازی شما از خازن است، خازنی با همان مشخصات را در مدار جای‌گذاری کنید؛ در صورتی که مشکل حل شد، حدس شما درست بوده است.

اما بهترین و اصولی‌ترین راه برای تشخیص خرابی خازن کولرگازی استفاده از اهم‌متر است. در صورتی که دو سیم را به دو سر خازن متصل کردید، اگر عقربه به سرعت تا انتها رفته و دوباره به آرامی تا وسط صفحه برگشته و از آنجا به کندی به جای اول خود بازگردد، نشانه سالم بودن خازن است. در غیر این صورت خازن معیوب شده است.

از دیگر روش‌های تشخیص علائم خرابی خازن برآمدگی،ترکیدگی و یا فرورفتگی در خازن است.

5 علل اصلی خرابی خازن در کولرگازی

از علل خرابی خازن در کولرگازی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جریان برق در کولرگازی: نوسان برق در کولرگازی باعث باد کردن و یا ترکیدن خازن می شود.
 • دمای کارکرد کولرگازی: گرم شدن بیش از حد کمپرسور کولر گازی در فصل تابستان باعث خراب شدن خازن می‌شود.
 • ولتاژ ورودی به کولرگازی: روی هر خازن ولتاژ نامی آن درج شده است؛ در صورتی که این ولتاژ از حد مجاز افزایش یابد، باعث سوختن خازن می‌گردد.
 • سرویس نکردن به موقع کولرگازی: سرویس نکردن کولرگازی در طولانی مدت نیز ممکن است باعث خرابی خازن شود.
 • عمر خازن: همه قطعات الکترونیکی برای عمر مشخصی طراحی شده‌‌اند. این قطعات الکترونیکی به مرور ظرفیت خود را از دست می‌دهند که باید تعمیر و یا تعویض شوند.

نحوه عیب‌یابی خازن کولرگازی

همانطور که تا به اینجای علل خرابی خازن در کولرگازی اشاره کردیم ممکن است با روشن کردن کولرگازی موتور فن روشن شود ولی کمپرسور روشن نگردد. در صورتی که مشکل کولرگازی شما اینگونه است؛ باید به خرابی خازن پی ببرید.

همچنین در صورتی که کلید فن را روی کلیه حالت‌ها قرار دادید؛ اما فن روشن نشد، علت آن می‌تواند خرابی خازن باشد که در چنین حالتی نیاز به تست خازن برای اطمینان از خرابی آن است.

آموزش نحوه تعویض خازن کولرگازی

خازن کولرگازی در کنار کمپرسور قرار گرفته است. در صورتی که متوجه خرابی خازن کولرگازی شدید برای تعویض خازن باید به صورت زیر عمل نمایید:

 • ابتدا باید برق کولر را قطع نمایید.
 • با استفاده از یک پیچ گوشتی بست خازن قبلی را از بدنه مدار الکترونیکی باز کنید. برای اینکه دچار اشتباه نشوید؛ باید یکی یکی سیم‌های خازن قدیمی را از جای خود خارج و به خازن جدید اتصال دهید. هر سیم را دقیقا به ورودی مشابه متصل نمایید و دقت کنید که COM در ورودی دو سیم قرار دارد، از این رو باید دو سیم از خازن قبلی جدا و به خازن جدید وصل شود.
 • پس از انجام مرحله بالا خازن قبلی را از مدار خارج نمایید و به کمک بست، خازن جدید را در جای خود فیکس نمایید.
 • سپس برق را وصل کرده و کولر را روشن کنید.

نحوه تعمیر خازن کولرگازی توسط آی پی امداد

در بالا به نحوه تعویض خازن کولرگازی اشاره کردیم. گاهی معیوب بودن خازن کولرگازی قابل تعمیر است و نیازی به تعویض خازن نیست. البته ناگفته نماند که تعمیر خازن کولرگازی کار چندان ساده‌ای نیست و لازم است که شما برای تعمیر و یا حتی تعویض آن، این کار را به نیروهای متخصص و حرفه‌ای بسپارید تا به سایر قسمت‌های کولرگازی شما آسیب وارد نشود. متخصصان و کارشناسان کارآزموده آی پی امداد با تخصصی که در این زمینه دارند، همچنین با داشتن تجهیزات به رفع مشکل و خرابی در کولرگازی شما پرداخته و آن را مانند روز اول درست کرده و به شما تحویل می‌دهند.

 

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست