021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیرات کولر گازی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی
علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی موضوعی است که در این قسمت از آی.پی امداد به شرح آن میپردازیم.کمپرسور قلب تپنبده کولر گازی است که در صورت وجود ایراد در آن تمامی سیستم کولر گازی دچار اختلال و کارکرد بد می شود. تقریبا هر نشانه ای از خرابی می تواند به نوعی گاها با کمپرسور هم مرتبط باشد و تمام نشانه هایی که نشان از خرابی کمپرسور می دهد هم باز ممکن است از خود کمپرسور بصورت مستقیم نباشد.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای کمپرسور های کولر گازی اتفاق می افتد داغ شدن بیش از حد و یا استاندارد کولر گازی است که نگرانی های زیادی را بخصوص برای افرادی که در خصوص سلامت تجهیزات خود حساسیت بیشتری دارند فراهم می کند.بنابراین باید از علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی مطلع باشید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه داغ شدن کمپرسور کولر گازی میتوانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشناسان آی پی امداد، در میان بگذارید.

تشخیص صحیح داغ کردن کمپرسور کولرگازی

اگر از جمله افرادی هستید که بازدید دوره ای از کولر گازی خود را انجام نمی دهند چند راه برای تشخیص خرابی و داغ کردن کمپرسور کولر گازی وجود دارد که از ان جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در زمانی که به هنگام روشن کردن کولر گازی پس از چند ثانیه از کار می افتد
 • وقتی کمپرسور علی رغم به کار افتادن فن روشن نمی شود
 • زمانی که کولر اصلا گرامی لازم را برای محیط ندارد.

در چنین شرایطی متخصص تعمیر کولر گازی برای دریافت علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی ابتدا باید موارد زیر را بررسی کند:

 • برق ورودی دستگاه و اتصال بنده کمپرسور و کولر گازی
 • بررسی و تست کنتاکتور برای روشن شدن این مطلب که آیا خازن سالم است و برق کنتاکتور به خوبی عمل می کند یا خیر
 • بررسی خود خازن برای اطمینان از سالم بودن خازن کمپرسور

اگر شرایط اولیه نشان از سالم بودن بررسی های اولیه داشت این بار نوبت بررسی و کنترل خود کمپرسور می باشد.

علت های شایع داغ کردن کمپرسور کولر گازی

گفتیم که با تست بدنه و بازدید از کولر گازی می توان به راحتی متوجه داغ شدن بیش از اندازه کولر گازی شد و یا با نشانه هایی در کارکرد کولر گازی به این مشکل پی برد و سپس به دنبال علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی گشت.

 • کثیف شدن بیش از اندازه کندانسور
 • خرابی فن دستگاهپ
 • ولتاژ نا مناسب و کم زیاد شدن ولتاژز برق
 • کیفیت پایین سیم های استفاده شدن در موتور
 • خراب بودن و یا کیفیت بد سیم پیچ راه انداز یا کمکی موتور

اصلی ترین علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی هستند.

قطع سیم های موتور از دلایل اصلی داغ کردن کمپرسور کولر گازی

قطع سیم های موتور از دلایل اصلی داغ کردن کمپرسور کولر گازی به شرح زیر است:

 • اصلی ترین دلیلی که باعث داغ شدن و در نهایت سوختن کمپرسور کولر گازی درمقاله علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی می شود اتصال برق و یا قطع سیم های موتور می باشد.
 • این موضوع بخصوص با خراب شدن و عایق های موتور کمپرسور اتفاق می افتد.
 • وقتی این عایق ها از دست بروند عملا موتور و کمپرسور آسیب پذیر می شوند و به راحتی وجود رطوبت و عملکرد های به هم پیوسته باعث اتصالی و سوختن و داغ کردن کمپرسور می شود.
 • مدت زمان ماندگاری سیم های موتور به درجه داغ شدن موتور کولر گازی رابطه مستقیم دارد .
 • به این صورت که با بیشتر شدن دمای کمپرسور ، اگر کمپرسور را به موقع خاموش نکنید و همچنان به کار خود ادامه دهد ، این حرارت زیاد باعث داغ شدن برخی از بخش های کمپرسور و سیم های رابط آن می شود.
 • این داغ بودن برای کمپرسور کشنده است و به راحتی باعث سوختن کلی و یا جزئی کمپرسور می شود.

راه های تشخیص دلیل سوختن کمپرسور کولر گازی و یا داغ شدن آن

راه های تشخیص دلیل سوختن کمپرسور کولر گازی و یا داغ شدن آن به قرار زیر است:

 • کمپرسور های کولر گازی سه فیش اصلی دارند که برای راه اندازی کمپرسور کاربرد دارند.
 • متخصص تعمیر کولر گازی با بررسی این سه فیش است که می تواند در اغلب موارد علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی یا سوختن کمپرسور را تشخیص دهد.
 • سه فیش کمپرسور کولر گازی را با حروف C،S،M مشخص می کنند.
 • هر گاه اتصال کوتاه و یا قطعی رابطه بین سیم های M و C اتفاق افتاده باشد نشان دهنده سوختن سیم پیچ اصلی است.
 • هر گاه رابطه بین S و C از دست رفته باشد و یا اتصال کوتاه داده باشد نشان دهنده سوختن استارت و یا سیم پیچ راه انداز کولر گازی می باشد.

نکته ای که باید در مقاله علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی به خوبی در نظر داشته باشید این است که سوختن موتور کمپرسور کولر گازی یک حالت اسیدی از خود به جای می گذارد که همین حالت اسیدی باعث خراب شدن و تجزیه روغن کمپرسور خواهد شد.

عیب یابی علت داغ کردن کمپرسور های بسته و نیمه بسته

عیب یابی علت داغ کردن کمپرسور های بسته و نیمه بسته به شرح زیر است:

 • تفاوتی ندارد نوع کمپرسور چه باشد تا بتوانید علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی را تشخیص دهید زیرا در هر صورت چه کمپرسور از نوع نیمه بسته باشد و یا بسته.
 • در هر صورت این گاز مبرد است که کار خنک کنندگی را در رفت و برگشت الکتروموتور انجام می دهد.
 • بنابراین اسیدی شدن و آلوده شدن گاز موجبات خوردگی سیم ها و عایق های روی سیم پیچ موتور کمپرسور را فراهم می کند و این موضوع با از بین رفتن این عایق های روی سیم پیچ باعث اتصال کوتاه در کولر گازی و سوختن کمپرسور می شود.
 • در چنین حالتی ما با دو نوع سوختگی سر و کار خواهیم داشت. یا کمپرسور بصورت خفیف و یا اصطلاحا نقطه ای سوخته است و یا به کلی و بصورت کامل سوخته است.

در ادامه به بررسی سوختگی نقطه ای و کامل کمپرسور میپردازیم:

علت سوختگی نقطه ای و کامل کمپرسور و نحوه رفع آن

علت سوختگی نقطه از دلایل داغ کردن کمپرسور و نحوه رفع آن به شرح زیر است:

 • سوختگی نقطه ای تنها روی سیم پیچ موتور کمپرسور اتفاق می افتد و این به دلیل اتصال کوتاه در این نقطه است هر چند همین موضوع هم به راحتی کمپرسور را از کار می اندازد.
 • معمولا اگر زود عیب تشخیص داده شود دلیل داغ شدن کمپرسور کولر گازی همین است.
 • برای مرتفع شدن این عیب به یاد داشته باشید که کولر را باید فورا خاموش کنید تا سوختگی کلی تر نشود و جاهای دیگر کولر نیز سالم بماند.
 • تعمیرکار کولر گازی در این حالت سیم پیچ کمپرسور را عوض می کند و سپس روغن آن را تعویض و فیلتر درایر را هم تعویض و راه اندازی می کند.
 • سپس یک روز باید کولر کار کند و دوباره روغن کمپرسور و میزان اسیدیته ان باید بررسی شود.

هر گاه در اطراف کمپرسور و حتی پنل کولر گازی نشانه هایی از دوده دیدید بدانید که این دوده به دلیل سوختن و اسیدی شدن موتور کمپرسور می باشد. به دلیل حالت اسیدی برای هر چه کمتر شدن آسیب ها باید فورا با کارشناسان تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

 • برای تعمیر موتور کمپرسور کولر گازی که بصورت شدید سوخته است باید ابتدا در مدار مکش کمپرسور و بعد از اواپراتور یک فیلتر مکش قرار داده شود. هر چند امروزه اغلب کولر های گازی بصورت پیش فرض در ساختشان این فیلتر تعبیه شده است.

خلاصه مقاله علت داغ کردن کمپرسور کولر گازی

خلاصه مقاله علت داغ کردن کمپرسور کولر گازی به شرح زیر است:

تجربه ما در گروه تعمیرات ای پی امداد نشان می دهد که نوع سوختگی شدید در کمپرسور کولر های گازی بیشتر اتفاق می افتد. این به دو دلیل است. اول اینکه کاربر خیلی دیر متوجه مشکل می شود و دوم اینکه حرارت فوق العاده زیاد قسمت زیادی از سیم پیچ کمپرسور را می سوزاند که این به مدار تبرید و سایر تجهیزات کولر گازی هم آسیب می زند.

شرکت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد با بیش از نیم قرن سابقه در تعمیر لوازم خانگی مختلف در هر ساعت از شبانه روز و با استفاده از متخصص ترین و برترین کارشناسان تعمیر کولر گازی آماده ارائه خدمات عیب یابی و تعمیر کولر گازی در هر منطقه ای از تهران بزرگ و با استفاده از اصلی ترین قطعات انواع کولر گازی می باشد.

ضمانت 12 ماهه تعمیرات و انجام خدمات تعمیر کمپرسور کولر گازی و یا مشکل کولر گازی ار افتخارات ما می باشد. شما هم در صورت خراب بودن کمپرسور کولر گازی و یا نیاز به تعمیر آن همین امروز با ما تماس گرفته و ضمن دریافت خدمات فوری و حرفه ای ما بلافاصله و در کمترین زمان به گروه مشتریان ما نیز بپیوندید.

375 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. مهدی 03 شهریور 1400

  سلام کمپرسور کولر میتسوبشی ۳۲ بیش از حد داغ میشه و آف میکنه با آب خنک میش دوباره کار میافته علت چیست خازن سالمه گاز نرماله سرویس هم شده تشکر

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 04 شهریور 1400

   سلام، ابتدا اواپراتور و کندانسور رو کامل بشورید، برد و سنسور دستگاهتون هم باید چک بشه.

   پاسخ دادن
 2. قاسم 24 مرداد 1400

  سلام.کمپرسور بعد از چند دقیقه کار کردن خاموش میشود فقط فن روشن میماند. فشار کمپرسور بالا میرود تقریبا ۱۰

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 24 مرداد 1400

   سلام، ابتدا چک نمایید که کمپرسور قدرت لازم برای کمپرس گاز را دارد یا خیر و یا لوله ها کیپ نکرده باشد

   پاسخ دادن
  افشین 02 مرداد 1400

  سلام خدمت شما من کولر دوتکه تراست دارم تازه موتور عوض کردم کولر مت ۳۶هزار هست مدل موتور۵۵۴۲گذاشتم .بعد از اینکه موتور عوض کردم ساعت۱تا۵کولر دیگه فقط روی فن کار میکند چون موتور زیاد زیاد داغ میشود که مجبود به ریختن اب بر روی کمپرستور تا خنک بشود لطفا راهنمایی کنید دلیل این چی هست راستی خازن هم گرم میشود

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 03 مرداد 1400

   به خازن دستگاه فشار میاد، باید علاوه بر خازن موجود یه خازن هارد استارتر هم اضافه کنید.

   پاسخ دادن
  حسن 22 تیر 1400

  باسلام خدمت مهندس گرامی بنده اهواز نشتسم و کولر ۳۲۰۰۰ سوپر جنرال دارم و و قتی روشنش میکنم کمپرس نمیکنه و خاموش میشه یا واسه چند ثانیه کمپرس میکنه باد سرد هم میده دوباره خاموش میشه و فقط فن کندانسور روشن میمونه برق خونه ۳ فاز هستش و ولتاژ۲۲۴ و وقتی کمپرس کنه ولتاژ ۱۰ عدد میاد پایین و خاموش میشه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 تیر 1400

   سلام، ابتدا کندانسور، اواپراتور وفیلترها را بشویید و یک خازن هارداستارتر اضافه نمایید تا کمپرسور تو مدار بیاد

   پاسخ دادن
  امیدی 07 تیر 1400

  سلام کولر دوتیکه من ۳۶هزار asr هست و موتور به شدت داغ میشه،بعضی مواقع از زیر بار در می ره دوباره خنک که بشه روشن میکنم میره رو موتور،بنظرتون علت چی میتونه باشه،خازنها سالمن، رادیات سالمه و مرتب شستشو میکنم،کنتکتور سالمه،گاز نرماله، ولی موتور واقعا دس میزنم داغ داغه، آیا امکان داره موتور سوخته باشه،حتی سیم کشی هم سالمه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 07 تیر 1400

   سلام، اگر موتور بیش از حد داغ است فن داخل کندانسور چک شود و اگر بیش از حد داغ باشد موتور میسوزد. بررسی نمایدی که مدار گاز کیپ نکرده باشد. چون کمپرسور توان لازم برای کمپرس گاز ندارد. باید مدار شستشه شود و طبق اصول شارژگاز شود.

   پاسخ دادن
  محمد 01 خرداد 1400

  سلام من یک کولر گازی گری g4 ماتیک با گاز r410 دارم که گاز اصلی دستگاه تخلیه شده روش گاز گیری به چه صورت هست؟

  پاسخ دادن
1 2 3
همکاری با ما
برای اخذ نمایندگی از آی پی امداد در سراسر کشور کلیک نمایید
اخذ نمایندگی