logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت کپک زدن پنیر در یخچال

علت کپک زدن پنیر در یخچال
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت کپک زدن پنیر در یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

در این مطلب از آی پی امداد قصد داریم در مورد یکی از محبوب ترین لبنیات در کل دنیا صحبت کنیم. بله منظور ما پنیر است. موضوع اصلی این مقاله در مورد علت کپک زدن پنیر در یخچال و راه های جلوگیری از کپک زدن انواع پنیر در یخچال می باشد. اگر شما هم مانند هزاران نفر در کل دنیا عاشق پنیر هستید و آن را در وعده صبحانه و عصرانه میل می کنید، بهتر است در مورد شرایط نگهداری پنیر در یخچال اطلاعات لازم را داشته باشید. اگر موضوع این مقاله برای شما جالب است، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

خلاصه ای از دلیل کپک زدن پنیر در یخچال در یک نگاه

در ابتدای این بخش از مقاله آی پی امداد به بررسی خلاصه ای از مهمترین عوامل موثر در کپک زدن انواع پنیر در یخچال برای شما خواهیم پرداخت:

دلایل کپک زدن یخچال توضیحات
رطوبت بالا
 • یکی از شرایط ایجاد قارچ و باکتری در پنیر و عامل کپک در پنیر رطوبت است.
 • دقت داشته باشید که هوای درون یخچال از رطوبت بالایی برخوردار نباشد.
دمای پایین نامناسب
 • دمای نامناسب میتواند شرایط رشد باکتری و کپک را ایجاد کند.
 • لازم است درجه مناسبی برای یخچال خود تنظیم نمایید.
بسته بندی نامناسب
 • قرار گرفتن پنیر در بسته بندی مناسب میتواند باعث ورود هوا و رطوبت به داخل پنیر شود.
 • همواره بهتر است پنیر را در یک ظرف دربسته و مناسب نگهداری کنید.
مدت زمان نگهداری طولانی
 • نگه داشتن پنیر برای زمان طولانی مدت ممکن است باعث خراب شدن آن شود.
 • لازم به ذکر است که نباید پنیر را مدت زمان طولانی در یخچال نگهداری کنید.

کپک زدن پنیر در یخچال یعنی چه؟

قصد داریم این مقاله را با این سوال کلیدی شروع کنیم که کپک زدن پنیر در یخچال به چه معناست؟

 • هنگامی که باکتری ها و قارچ ها به داخل پنیر نفوذ می کنند و علائم تخمیر در بافت پنیر دیده شده و بافت و ظاهر پنیر دچار تغییرات فیزیکی و شیمایی می شود، می گویند پنیر کپک زده است.
 • پنیر کپک زده در یخچال را به هیچ عنوان نمی توان استفاده کرد؛ زیرا رنگ، طعم و بوی آن تحت تاثیر قرار می گیرد و حتی در مواردی ممکن است سمی بوده و خوردن آن برای سلامتی بسیار مضر باشد.
 • قارچ ها و باکتری ها به محیط نامناسبی برای رشد نیاز دارند و با قرار دادن پنیر در بیرون از یخچال، شرایط رشد کپک روی پنیر سریعتر فراهم می شود.
 • پنیر از جمله لبنیاتی است که باید همیشه در یخچال نگهداری شود، در غیر اینصورت کپک می زند و دیگر قابل استفاده نیست. ممکن است پنیر با وجود اینکه در یخچال نگهداری می شود، همچنان کپک بزند، نگران نباشید، مشکلی برای یخچال شما به وجود نیامده است، فقط ممکن است دمای آن را به خوبی تنظیم نکرده باشید.
 • کپک زدن پنیر در یخچال نمی تواند دلیلی بر خرابی و عملکرد نامناسب یخچال باشد، کافی است دما را متناسب با فصل و مواد غذایی که در آن قرار می گیرد، تنظیم کرده و به تاریخ انقضای مواد غذایی به خصوص لبنیات توجه کنید.

کپک زدن پنیر در یخچال یعنی چه؟

اگر ادامه مطلب را مطالعه کنید به علت کپک زدن پنیر در یخچال خواهیم پرداخت و همچنین روش هایی برای نگهداری پنیر در یخچال را خواهیم گفت.

علت کپک زدن پنیر در یخچال

تا اینجا نکاتی را در زمینه معنای ایجاد کپک روی پنیر بیان کردیم، اما ابتدا باید علت کپک زدن پنیر در یخچال را بشناسید و سپس از شرایط نگهداری آن مطلع شوید.

رطوبت بالا

یکی از شرایط مهم پرورش قارچ و باکتری روی پنیر رطوبت زیاد است. اگر رطوبت درون محفظه یخچال زیاد باشد، باعث خراب شدن و کپک زدن زودهنگام پنیر می شود. پس سعی کنید همیشه دما و رطوبت یخچال را چک کنید و در شرایط مناسب قرار دهید.

گذاشتن پنیر با غذای دیگر

اگر از جمله افرادی هستید که غذاهای مختلف مانند گوشت و میوه را بدون ظرف یا درب مناسب در یخچال نگهداری می کنید، لبنیات به خصوص پنیر را در ظروف در بسته و دور از سایر مواد غذایی نگهداری کنید؛ زیرا پنیر با جذب بوی سایر مواد غذایی و رطوبت آن ها زودتر خراب می شود.

 • بهتر است پنیر را در قسمتی از یخچال قرار دهید که با سایر غذاها تداخل نداشته باشد.
 • نگهداری طولانی مدت پنیر یکی دیگر از علل کپک زدن پنیر در یخچال است. بهتر است لبنیات و به خصوص پنیر را در مدت زمان کوتاهی مصرف کنید.
 • اگر پنیر مانده و کهنه باشد بیشتر مستعد کپک زدن است. بهتر است پنیر را به مقدار کم بخرید و سریع مصرف کنید.

چگونه پنیر را در شرایط بهتری نگهداری کنیم؟

اکنون که علت کپک زدن پنیر را می دانیم، روش های نگهداری پنیر در یخچال را بررسی می کنیم.

 • برای جلوگیری از کپک زدن پنیر در یخچال بهتر است از ظروف دربسته استفاده کنید. این ظروف اجازه نفوذ هوا را نمی دهند و این از کپک زدن پنیر جلوگیری می کند.
 • استفاده از کاغذ روغنی برای محافظت پنیر در برابر نفوذ هوا و رطوبت بسیار مناسب است. می توانید پنیر را در کاغذ روغنی بپیچید و سپس در یخچال قرار دهید.
 • قبلا هم گفتیم که پنیر را حتما باید در یخچال بگذارید، بهتر است دمای پنیر را در یخچال  با دمایی بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.
 • از پارچه مرطوب  به عنوان روش دیگری برای نگهداری صحیح پنیر در یخچال استفاده کنید. این به پنیر کمک می کند تا دیرتر خشک شود و می توان برای مدت طولانی تری از آن استفاده کرد.
 • حتما به تاریخ انقضای پنیر دقت کنید. اگر پایان تاریخ انقضای پنیر نزدیک است، قبل از فاسد شدن آن را زودتر مصرف کنید.

چگونه پنیر را در شرایط بهتری نگهداری کنیم

آیا کپک زدن پنیر در یخچال یک تغییر فیزیکی مضر است؟

بله، پنیر کپک زده در یخچال علاوه بر ایجاد تغییرات طبیعی و قابل مشاهده می تواند یک تغییر شیمیایی نیز باشد. به همین دلیل توصیه می شود پنیر کپک زده مصرف نشود؛ زیرا منجر به مسمومیت می شود.

نتیجه گیری از علت کپک زدن پنیر در یخچال

در این مطلب سعی کردیم در مورد اینکه چرا پنیر در یخچال کپک می زند و روش های نگهداری صحیح پنیر در یخچال توضیحاتی را ارائه نماییم. حال می دانیم که اگر پنیر را بدون نگهداری در ظرف مناسب و به همراه سایر مواد غذایی در یخچال قرار دهیم، ممکن است کپک بزند، همچنین رطوبت محفظه یخچال عامل کپک زدن پنیر است. اگر به پایان تاریخ انقضای پنیر توجه نکنید و پنیر را برای مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید، کپک خواهد زد. امیدواریم خواندن این مطلب از سایت آی پی امداد برای شما مفید و کابردی بوده باشد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
اینستاگرام آی پی امداد