علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

آخرین به روزرسانی: 28 اردیبهشت 1399
علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

علت تکان خوردن زیاد ماشین لباسشویی چیست و چگونه برطرف می شود؟

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را همراه با آموزش نحوه عیب یابی و رفع این مشکل در آی پی امداد شرح داده ایم ، در مقاله دلیل لرزش و تکان در لباسشویی به موارد زیر پرداخته ایم:

 • علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی در مدل های مختلف
 • اگر لباسشویی شما میلرزد یا تکان میخورد چه قطعاتی آسیب دیده است ؟
 • برای رفع مشکل لرزش در لباسشویی چه باید کرد ؟

توجه : کاربران گرامی هرگونه سوالی در زمینه علت لرزش و تکان در لباسشویی دارید کافی است در انتهای صفحه ( قسمت دیدگاه ) پرسش نمایید تا تعمیرکاران آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

یکی از سوالات متداول و شکایت اکثر کاربران لباسشویی این است که چرا ماشین لباسشویی در حین حرکت بیش ‌از حد می‌لرزد و از جای خود حرکت می‌کند؟ شاید مدت زیادی از ماشین لباسشویی خود استفاده کرده‌اید و یا اینکه به ‌تازگی دستگاه لباسشویی گرفته‌اید باید بدانید که بروز این مشکل در لباسشویی هیچگونه ارتباطی به مدت‌ زمانی که شما از دستگاهتان استفاده کرده‌اید ندارد. در این مطلب که توسط آی.پی امداد، نمایندگی تعمیرات لباسشویی در تهران، جمع‌آوری‌شده است قصد داریم شما را با علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی در حین کار آشنا کنیم و اطلاعات کامل و مفیدی در این‌ باره در اختیار شما بگذاریم؛ پس درصورتی‌که ماشین لباسشویی شما دچار این مشکل شده است جهت کسب اطلاعات بیشتر ما را در ادامه همراهی کنید.

دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی های جدید و قدیم

در ابتدا بهتر است علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را در صورتی‌که دستگاهتان را به ‌تازگی خریداری کرده‌اید و درصورت استفاده طولانی ‌مدت از ماشین لباسشویی بررسی نماییم و نحوه رفع عیب آن را نیز به شما آموزش دهیم.

اگر به ‌تازگی ماشین لباسشویی خود را خریده‌اید و بعد از روشن کردن دچار لرزش شده است باید:

 • قرار گرفتن صحیح لباس‌ها را در لباسشویی چک کنید.
 • از قرار دادن لباس‌ها به‌ صورت گلوله در لباسشویی خودداری نمایید.
 • از تراز بودن لباسشویی خود مطمئن شوید و درصورت تراز نبودن آن را تراز کنید.
 • از قرار دادن لباس بیش ‌از حد ظرفیت ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 • به استاندارد مقدار لباس در لباسشویی طبق دفترچه راهنما دقت نمایید.
 • از تخلیه شدن آب در ماشین لباسشویی مطمئن شوید چون در برخی از مواد ممکن است تخلیه نشدن آب علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی شما باشد.

اگر مدت زیادی است که از دستگاه لباسشویی خود استفاده می‌کنید؛ ولی جدیداً دچار لرزش و تکان خوردن شده است باید:

 • کمک‌های ماشین لباسشویی که برای جلوگیری از لرزش آن تعبیه‌ شده است را چک کنید.
 • از سالم بودن آن اطمینان حاصل پیدا نمایید چون این کمک‌ها بعد از چند سال استفاده خراب می‌شود و نیاز به تعویض دارد.
 • تراز بودن ماشین لباسشویی را بررسی کنید چون در برخی از موارد ممکن است تراز نبودن ماشین لباسشویی باعث ایجاد این مشکل شده باشد.
 • درصورت تراز نبودن می‌توانید با تنظیم پایه‌های ماشین لباسشویی آن را تراز کنید.

بررسی مشکلات فنی در لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

اگر علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی به دلیل اشکال در تراز بودن آن نباشد معمولاً به دلیل مشکلات فنی و ایجاد مشکل دریکی از قطعات دستگاه می‌باشد. این قطعات عبارتند از:

 • وزنه‌های بالانس کردن ماشین لباسشویی :

برای بالانس بودن ماشین لباسشویی وزنه‌هایی وجود دارد که جدا شدن این وزنه‌ها یکی از موارد علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی است. شما در هنگام لرزش ماشین لباسشویی باید این وزنه‌ها را بررسی کنید و درصورت جدا شدن آن را در جایگاه خود قرار دهید.

 • خراب شدن قطعات موجود در مخزن میتواند علت لرزش و تکان در ماشین لباسشویی باشد :

در مخزن ماشین‌های لباسشویی قطعاتی وجود دارد که ایجاد مشکل و خراب شدن در آن قطعات باعث لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی می‌شود. برای مثال یکی از قطعات موجود در مخزن بلبرینگ است که ایجاد مشکل در آن ‌یکی از عوامل لرزش ماشین لباسشویی می‌باشد.

 • خراب شدن فلکه آبکشی در ماشین لباسشویی میتواند دلیل لرزش و تکان باشد :

فلکه آبکشی در لباسشویی که به آن قطعه فولی نیز گفته می‌شود قطعه‌ای در ماشین لباسشویی است که خراب شدن آن ‌یکی از علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی می‌باشد.

 • ایجاد مشکل در قطعه تاخو میتواند دلیل لرزش و تکان در لباسشویی باشد :

تاخو قطعه‌ای در ماشین لباسشویی است که باعث تنظیم جریان برق درون دستگاه می‌شود و خراب شدن آن باعث بهم خوردن تنظیمات جریان برق و لرزش ماشین لباسشویی می‌شود.

تراز نبودن دستگاه در لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی تاثیرگذار است

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره ‌شده است یکی از دلایل رایجی که ممکن است باعث ایجاد لرزش در ماشین لباسشویی شود تراز نبودن دستگاه است. درصورت تراز نبودن ماشین لباسشویی شما به‌ راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

برای برطرف کردن آن به‌ راحتی می‌توانید در صورت داشتن ابزار تراز دستگاه را تراز نمایید. درصورتی‌که در منزلتان این ابزار را ندارید نگران نشوید چون راه‌حل دیگری نیز وجود دارد که شما بدون استفاده از ابزار تراز نیز می‌توانید مشکل آن را رفع نمایید و آن راه حل قرار دادن ماشین لباسشویی بر روی یک‌تخته سه لایه می‌باشد.

لازم به ذکر است بدانید درصورتی‌که دستگاه لباسشویی خود را جدیداً خریده‌اید در هنگام نصب و راه‌اندازی دستگاه برای جلوگیری از تکان خوردن و لرزش آن حتماً پیچ ترنسفر که باعث عدم لرزش و حرکت کردن ماشین لباسشویی می‌شود را بازکنید.

خراب شدن کمک‌فنر میتواند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد

در تمام ماشین‌های لباسشویی که دارای درب جلو هستند قطعه‌ای به نام کمک‌فنر وجود دارد که حرکات دیگ در ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد. خراب شدن و ضعیف شدن این قطعه در ماشین لباسشویی نیز باعث ایجاد لرزش دستگاه و تولید صدای بلند در حین کار ماشین لباسشویی می‌شود. شما در هنگام بروز مشکل در این قطعه باید سریعاً آن را بررسی کرده و مشکل آن را رفع نمایید چون درصورت بی‌توجهی به این مسئله ممکن است قطعات دیگری در ماشین لباسشویی نیز دچار مشکل شود.

خراب شدن فنرهای نگهدارنده دیگ میتواند دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد

دیگ ماشین لباسشویی به ‌وسیله فنرهایی در جایگاه خود معلق و ثابت ‌شده است. باید بدانید که این فنرها علاوه بر نگهداری دیگ ماشین لباسشویی از لرزش و تکان خوردن آن نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

در صورت بروز مشکلات مختلف مانند آسیب دیدن فنرهای دیگ، جدا شدن فنرهای دیگ و… ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد و سروصدای زیادی را نیز تولید می‌کند. در این هنگام باید فنرهای دیگ دستگاه به‌وسیله تعمیرکار متخصص در زمینه‌ی تعمیرات لباسشویی بررسی شود و درصورت نیاز فنرهای دیگ دستگاه تعویض شود.

نتیجه گیری از علت های لرزش و تکان خوردن های ماشین لباسشویی

اگر از لرزش و تکان‌های شدید ماشین لباسشویی خود خسته شده‌اید و با دانش و اطلاعاتی که درزمینه‌ی تعمیرات ماشین لباسشویی دارید نتوانستید علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را شناسایی و مشکل آن را برطرف کنید می‌توانید با یکی از بهترین نمایندگی‌های مجاز تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران، آی.پی امداد تماس بگیرید و حل مشکلات دستگاه خود را به تعمیرکاران آن بسپارید.

نمایندگی آی.پی امداد دارای تعمیرکاران متخصص و متبحر درزمینه‌ی تعمیر لباسشویی برندهای مختلفی هستند که علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی شما را سریعاً شناسایی می‌کنند و در کوتاه‌ترین زمان آن را رفع می‌نمایند.

مطالب پیشنهادی

21 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
avatar
مینا لطفی 30 مهر 1399

سلام ، مااشین لباسشویی من تازگیا خیلی صدا میده و از جای خود میاد بیرون مشکلش چیه ؟ بایدبه نامایندگیش زنگ بزنیم ؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 30 مهر 1399

  با سلام، کمک های زیر دیگ را بررسی نمایید، پایه های زیر لباسشویی چک شود. همچنین وزنه تعادل روی دیگ را نیز بررسی نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
احسانی 21 مهر 1399

سلام ماشین لباسشویی دوو هست. یه مدت بدنه ش و حتی خود مخزن برق داشت، خودش خود به خود درست شد. الان یه صدای اضافی میده موقع آب کشی مخصوصا. میخواستم ببینم مشکلش چیه.

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 21 مهر 1399

  سلام، ابتدا المنت را بررسی نمایید و موقع صدا دادن هم پمپ را بررسی نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
امیر 16 مهر 1399

سلام. ماشین آل جی دارم. امروز موقع خشک کردن لرزشش خیلی زیاد شد و چرخشش متوقف شد و دوباره شروع به چرخیدن کرد و بازم ایستاد. فقط داشت همین حرکتو تکرار میکرد که خاموشش کردم. لطفا بگید مشکلش چیه؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 17 مهر 1399

  سلام، ابتدا پایه ها را بررسی نمایید تا تراز باشند، در مررحله بعد کمک ها بررسی شود تا مشکلی نداشته باشند، سپس کاسه نمد، شفت، بلبرینگ چک شود و در آخر در صورت عدم رفع مشکل موتور بررسی شود.

  پاسخ دادن
avatar
امیرم 31 شهریور 1399

سلام من ماشین لباسشویی مدیا خریدم تمام موارد چک کردم اما هنوز تکون میخوره . حتی یکبار هم استفاده نشده . روز اول موقع نصب خودش آبگیری و تخلیه میکرد بردشو دادم تعمیر و تعمیرکار آوردم دید گفت عیب ندارد ممنون میشم کمک کنید

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 07 مهر 1399

  با سلام، پایه های زیر لباسشویی را تراز نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
علی 26 شهریور 1399

احتمال داره که مخزن فلزی تاب داشته باشه و باعث صدای زیاد بسه

پاسخ دادن
avatar
محمد 29 تیر 1399

سلام ماشین لباسشویی من ال جی هست ، تکان نمیخوره ولی موقع کار کردن خیلی صدا میده علتش چی میتونه باشه

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 30 تیر 1399

  سلام، کمک ها، پایه ها، وزنه روی دیگ، کاسه نمد، بلبرینگ و شفت بررسی شود.

  پاسخ دادن
avatar
شاهین 23 تیر 1399

با سلام یک لباسشویی lg 9 کیلویی که در حالت خشک کن بدون لباس درست کار میکند اما وقتی لباس یه مقدار کافی میریزم بدنه لباسشویی شروع به حرکت میکند.کمک فنر و سه نظام وبلبرینگ دستگاه هم سالم است و تراز نیز هست ممنون میشم اگه بگید مشکل از گجاست؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 23 تیر 1399

  سلام، کمک ها، فولی، سه نظام، شفت، بلبرینگ وتراز بودن دستگاه باید بررسی شود.

  پاسخ دادن
avatar
جلال قادری 12 تیر 1399

با سلام.ماشین ما آبسال 5کیلوه وسط شستشو متوقف میشه وبا عوض کردن برنامه شستشو به کار می افته ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از کجاست.

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 14 تیر 1399

  سلام، تایمر بررسی شود

  پاسخ دادن
avatar
شهری 01 خرداد 1399

سلام یک لباسشویی داریم که مخزن استیل آن کمی لق میزند و هنگام دور تند هم سروصدای زیادی ایجاد میکند به نظر شما به کدام قسمت های لباسشویی ممکن است آسیب دیده باشد متشکرم

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 03 خرداد 1399

  سلام ، به شفت آبکش ، کاسه نمد و بلبرینگ

  پاسخ دادن
   avatar
   حميد 16 تیر 1399

   سلام ماشين لباس شويي ال جي 5 كيلويي 15 سال پيش خريدم خوشبختانه تا كنون خرابي نداشته ولي جديدا موقع آبكشي وحشتناك تكون تكون ميخوره و خودشو به كابينت ميكوبونه. پايه هاشو خودم رگلاژ كردم ولي بازم خوب نشد. نميدونم ازچيه؟ از كجا ميشه دقيق فهميد؟ كه از جك يا مسائل ديگه هست؟ ميدونم اگه تعميركاره شهرمون بياد مي گه اوه اوه موتور گيربكس سوخته فنر شكسته كلا داغونه . پوله يه ماشين لباسشويي رو بايد بدم . خواهشمندم راهنمايي فرمائيد. با تشكر رضائي

   پاسخ دادن
    avatar
    آی پی امداد 16 تیر 1399

    سلام، ابتدا کمک های زیر لباسشویی را بررسی نمایید، اگر کمک ها زیاد بازی داشتند اقدام به تعویض نمایید، سپس کاسه نمد، بلبرینگ، شفت باید بررسی شود.

    پاسخ دادن
     avatar
     جواد 06 مرداد 1399

     سلام ماشين ال جي ٧كيلويي نو خرديم دور خشك بشدت لرزش داره در حدي كه بايد خاموشش كنم ، ترازش رو هم چك كردم درست هست ، ممنون ميشم راهنمايي كنيد ، در مورد پيچ ترنسليت توي گوگل خوندم ولي نميدونم چي هست ؟

     avatar
     آی پی امداد 06 مرداد 1399

     سلام، پایه های جلو و عقب کاملا باید فیت و تراز باشد و سپس کمک های زیر دیگ را بررسی نمایید.

پیشگیری از ویروس کرونا