logo logo تعمیرات کولرگازی با ما در تماس باشید 021-58941

اورلود کولر گازی

اورلود کولر گازی
اورلود کولر گازی
زمان مطالعه: 8 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله اورلود کولر گازی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

اورلود کولر گازی یکی از قطعات اصلی این دستگاه است که بروز هرگونه مشکل و خرابی در آن در اکثر مواقع منجر به کار نکردن اسپیلت خواهد شد. ممکن است نام این قطعه برای بسیاری از افراد شناخته شده نباشد، اما برای افرادی که با قطعات کولرگازی آشنایی دارند، رله اورلود قطعه ای نام آشنا می باشد. در این مقاله برای آشنایی شما به معرفی این قطعه پرداخته ایم و توضیح خواهیم داد که علت اورلود کولر گازی شامل چه مواردی است. پس از آن نیز به مسائل دیگری نظیر روش تست اورلود کولر گازی و قیمت اورلود کولر گازی، خرید و تعویض آن می پردازیم. از این رو اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستید و می خواهید با اورلود اسپیلت آشنا شوید، می توانید ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه نحوه عیب یابی اورلود اسپیلت در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان سایت تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

هر آن چیزی که باید درباره اورلود کولر گازی بدانید!

اورلود کولر گازی قطعه الکتریکی بسیار مهمی در این دستگاه به شمار می رود که از سوختن موتور و سایر قطعات جلوگیری می نماید. از این رو در صورت خرابی باید در سریع ترین زمان اقدام به عیب یابی و رفع ایراد آن نمایید. در ابتدای این مقاله جدولی برای شما آماده کرده ایم که به کمک آن می توانید از تمامی نکات مهم در زمینه علت اورلود کولر گازی و رفع مشکل مربوط به این قطعه اطلاع پیدا کنید.

سوال پاسخ
انواع اورلود کولر گازی
 • اورلود اینترنال (داخلی)
 • اورلود اکسترنال (بیرونی)
دلیل اورلود کولر گازی
 1. آمپر کشیدن بیش از حد کمپرسور
 2. کیپ شدن لوله مویی
 3. گرفتگی شیر برقی
 4. خرابی خازن
 5. نوسانات برق
نشانه های اورلود اسپیلت
 • بالا بودن حرارت کمپرسور
 • عدم ارتباط میان پایه های کمپرسور

اورلود کولر گازی چیست؟

اورلود کولر گازی

قطعه اورلود کولر گازی در واقع بخشی کوچک در دستگاه است که از کمپرسور در برابر حرارت های زیاد که معمولا به دلیل مشکلات موجود در اسپیلت رخ می دهد، محافظت می کند. این قطعه در انگلیسی به نام overload Protector خوانده می شود که به معنی محافظ اورلود یا محافظ اضافه بار است و به صورت مخفف به نام OLP شناخته می شود. البته اورلود در بسیاری دیگر از قطعات الکترونیکی نیز کاربرد دارد و تنها خاص این دستگاه نیست، در اصل اورلود قطعه ای است که به واسطه ساختاری که دارد در هنگام بروز خطر از آسیب جدی به دستگاه محافظت می کند. ممکن است برای شما این پرسش ایجاد شود که اورلود کولر گازی کجاست، باید بگوییم که این قطعه داخل کمپرسور و در قسمت وسط کمپرسور قرار گرفته است.

انواع رله اورلود کولر گازی

به طور کلی اورلود ها به دو صورت هستند:

 • قطعه اورلود کولر گازی حرارتی که به صورت موازی در مدار کار می شوند و ساختمانی شبیه به بی متال دارند.
 • قطعه های حرارتی با بالا رفتن حرارت دستگاه جریان را قطع می کنند تا دستگاه به شرایط عادی باز گردد.
 • اورلود اسپیلت مغناطیسی که از نوع بوبینی هستند که با جریان زیاد واکنش نشان می دهد.
 • در صورتیکه جریان اضافی در مدار وارد شود وارد عمل می شوند و مدار را قطع می کنند.

در کولرهای گازی نیز دو نوع اورلود دیده می شود:

 • کولرهای گازی قدیمی تر به اورلودهای بیرونی یا خارجی مجهز هستند که از نوع سری یا حرارتی هستند و روی سیم COM بسته شده اند.
 • اما کولرهای جدید از اورلودهای داخلی یا اینترنال استفاده می کنند.
 • این نوع اورلود به دلیل اینکه در داخل کمپرسور کار گذاشته شده اند به این نام خوانده می شوند و عملا دسترسی به آن کار راحتی نیست.

علت اورلود کولر گازی چیست؟

علت اورلود کولر گازی

اورلود اسپیلت همواره امر بدی نیست و می تواند از سوختن موتور و همچنین آسیب جدی به دستگاه جلوگیری کند. اما باید بدانید که همواره دلیلی برای اورلود وجود دارد که این دلایل را نمی توان به صورت دقیق مشخص کرد. هر اتفاقی می توان باعث اورلود اسپیلت شود، اما دلایل اورلود کمپرسور کولر گازی که بنا بر تجربه کارشناسان ما در شرکت تعمیر کولر گازی آی پی امداد مشهود بوده است، موارد زیر می باشد که باعث شده اند کولرهای گازی بدون در نظر گرفتن برند اورلود کنند:

 • برق ورودی دستگاه مشکل دارد مثلا ممکن است ولتاژ پایینی داشته باشد و یا دچار نوسان جریان شده باشد.
 • خازن کمپرسور از کار افتاده است یا خراب شده است.
 • ممکن است سیم پیچ راه انداز یا استارتر سوخته باشد و یا کمپرسور بیش از 10 آمپر اضافه بار داشته باشد.
 • برخی از کولرهای گازی دارای سیستم لوله مویی هستند که گرفتگی این لوله و گرفتگی شیربرقی علت اورلود کمپرسور کولر گازی خواهد بود.

روش تست اورلود کولر گازی

تشخیص اورلود کولر گازی کار فنی و تخصصی است که بهتر است تعمیرکار حرفه ای عیب یابی کولر گازی را انجام دهد. اما عمدتا به دو روش در صورت نیاز می توانید تشخیص دهید که عیب کولر گازی شما اورلود کردن کمپرسور کولر است.

 • تست بدنه کمپرسور می تواند در تشخیص اورلود اسپیلت تعیین کننده باشد.
 • صرف نظر از اینکه اورلود داخلی است یا بیرونی، در چنین مواقعی حرارت بدنه کمپرسور به شدت بالا می رود.
 • یعنی با لمس دست هم به راحتی حرارت آن و زیاد بودن حرارت مشخص می شود.
 • دومین راه نیاز به شناخت کار اهم متر دارد.
 • برای این منظور باید با استفاده از اهم متر پایه های کمپرسور را تست کنید.
 • برای این کار باید یک سر اهم متر را به پایه C گذاشته و سایر پایه ها را با سر دیگر امتحان کنید.
 • اگر این پایه به سایر پایه ها ارتباط نداشت و راه نداد، معلوم می شود که این قطعه در کولر گازی مشکل پیدا کرده است.
 • البته ممکن است اورلود هم خراب باشد که باید خود اورلود هم تست گردد.

آیا می توان کولر گازی را از اورلود خارج کرد؟

معمولا اورلود کولر گازی به دلیل ساختار مکانیکی که دارد، در شرایط اضطرار واکنش نشان می دهد و اتصال را قطع می کند. طبیعتا در چنین حالتی وقتی کولر به حالت عادی باز گردد، اورلود ول کرده و مجددا دستگاه قادر به راه اندازی می باشد.

اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه همانگونه که توضیح داده شد، علتی باعث این مسئله می شود و نمی توان از کنار اورلود کولر گازی به راحتی گذشت. البته شاید برای یک بار نوسان جریان برق این اتفاق را رقم زده باشد که اگر اورلود تکرار نشد، جایی برای نگرانی نیست. اما اگر این اتفاق مجددا تکرار شد، حتما باید یک متخصص تعمیر کولر گازی مشورت نمایید. اورلود را نمی توان از کولرگازی خارج نمود، اگر این اتفاق بیفتد، باعث سوختن و خراب شدن کمپرسور می شود.

نحوه رفع اورلود کولر گازی

رفع اورلود کولر گازی

در صورتی که به هنگام انجام تست های اولیه مشخص شد که کولرگازی شما دچار وضعیت اورلود شده است، باید هرچه سریع تر برای رفع اورلود اسپیلت کاری انجام دهید. در این شرایط اولین اقدام این است که دلایل اورلود کمپرسور کولر گازی را شناسایی نمایید. اگر ایراد از موتور یا کمپرسور دستگاه باشد، عیب یابی و تعمیرات کمپرسور در اولویت قرار خواهد گرفت. چنانچه کندانسور دچار مشکل شده باشد، با ترمیم یا تعمیر این بخش می توانید مشکل دستگاه خود را برطرف نمایید.

به طور گلی جهت جلوگیری از از تاثیرات نامناسب ناشی از نوسانات برق، بهتر است همواره برای روشن کردن کولرگازی خود از محافظی باکیفیت و مطمئن استفاده نمایید. از آنجایی که قطعات اسپیلت از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند، برای رفع هرگونه مشکل نظیر رله اورلود کولر گازی بهتر است از تعمیرکاران مجرب در این زمینه کمک بگیرید. تعمیرکاران متخصص با حضور در محل، ضمن بررسی و عیب یابی علت اورلود دستگاه، مشکل دستگاه شما را به بهترین شکل برطرف خواهند کرد.

تعویض اورلود کولر گازی

همانطور که در بخش بالا نیز اشاره کردیم، رله اورلود یکی از مهترین قطعات کولرگازی است که اگر بنا به هر دلیلی کارکرد درستی نداشته باشد، دستگاه نیز به خوبی کار نخواهد کرد. همچنین بهتر است بدانید که بروز هرگونه خرابی در اورلود می تواند منجر به از کار افتادن کمپرسور و خاموش شدن آن گردد. در چینین مواقعی اگر رله اورلود کولر گازی دچار ایراد شده باشد، باید اقدام به تعویض آن نمایید. البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که تعویض اورلود اسپیلت به دلیل تخصص بالای این امر باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. از این رو چنانچه پس از بررسی اورلود متوجه شدید که ایراد از این بخش است، بهتر است از تعمیرکار متخصص بخواهید تا این قطعه را با یک قطعه نو جایگزین نماید.

قیمت اورلود کولر گازی

ممکن است شما نیز پس از یافتن دلیل اورلود کولر گازی به دنبال تعویض این قطعه و قیمت اورلود اسپیلت باشید. در زمینه بررسی هزینه اورلود لازم است بدانید که این هزینه با توجه به برند و مدل دستگاه شما تعیین خواهد شد. معمولا تکنسین متخصص پس از یافتن علت بروز این مشکل، هزینه تعویض این قطعه را برای شما مشخص خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است مشکل اورلود به دلیل بروز گرفتگی باشد که با رفع گرفتگی و سرویس دستگاه مشکل رفع خواهد شد و نیازی به تعویض این قطعه نمی باشد. اما اگر به دنبال خرید اورلود کولر گازی هستید، می توانید با کارشناسان متخصص آی پی امداد در واحد فروش قطعات کولرگازی تماس حاصل نموده و قطعه مورد نظر خود را با قیمت مناسب تهیه نمایید.

نتیجه گیری از مقاله اورلود توسط تعمیرکار کولرگازی آی پی امداد

در این مقاله به بررسی تمامی نکات مهم در زمینه علت اورلود کولر گازی پرداختیم. به نتیجه گیری مقاله اورلود اسپیلت توسط تعمیرکار کولرگازی آی پی امداد در ادامه توجه نمایید:

 • اورلود قطعه ای در کمپرسور کولرگازی است که دارای فیوز حرارتی می باشد.
 • فیوز حرارتی که در اورلود قرار دارد، کار آن ضمانت سلامت کمپرسور است.
 • زمانی که فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود، اورلود فررمان قطع کردن موتور را صادر می کند.
 • اگر بدنه کمپرسور بیش از حد گرم شده باشد، کمپرسور مجدد اورلود می کند.
 • اگر همچنان بدنه کمپرسور بیش از حد داغ بود، لازم است که اورلود باید تعویض شود.
 • در صورتی که شیربرقی و لوله مویی بدنه بیش از حد کیپ باشد، کمپرسور اورلود می کند.

تعویض یا تعمیر اورلود یک تخصص کاملا حرفه ای تعمیرکار است. برای این کار تعمیرکار متخصص آی پی امداد ابتدا دلیل اورلود را مشخص و برطرف می کند و سپس به سراغ تعمیر و تعویض این قطعه می پردازد به همین منظور انتخاب تعمیرکار اسپیلت اهمیت زیادی دارد. تکنسین های متخصص آی پی امداد می توانند به شما در زمینه کمک نموده و کار تعمیر کولرگازی شما را در کوتاه ترین زمان انجام دهند.

109 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. شهرام 22 شهریور 1401

  سلام کولر گازی سوپر جنرال 12هزار دارم، بعد از مدتی کار آمپر به حدود 7 که میرسه کمپرسور اورلود میکنه تا دوباره خنک بشه که راه بیوفته، کندانسور توی سایه است و دستگاه تمیزه و کمتر از یکساله نصب شده، گازش تکمیله و مشکلی نداره

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 شهریور 1401

   سلام خازن و شیر برقی چک شود

   پاسخ دادن
 2. عارف 09 شهریور 1401

  سلام بنده اهواز هستم و مشکلی واسه کولرم پیش آمده ولی متاسفانه اینجا تعمیرکارها نتونستن بفهمند که مشکل چیه کولر ۳۶ هزار اسپیلت گری است و از پارسال یه مشکلی براش پیش اومده و اون اینکه اگر کولر بمدت بیش از ۲ روز خاموش بمونه و بخوام روشنش کنم کمپرسور سریع اولود میکنه بطوریکه نور چراغهای خونه یه لحظه ضعیف میشه و بعدش کمپرسور روشن نمیشه اتفاقی متوجه شدم که معمولا آخر شب یا اول صبح که هوا خنکتره و ولتاژ کمی بیشتره ، روشنش کنم و بدون هیچ مشکلی راحت روشن میشه و آمپرش نرمال و خنکیش عالیه و بعدش اگر خاموشش کنم و روشنش کنم بدون هیچ مشکلی استارت میشه مشکل فقط زمانیه که کولر بیش از ۲ روز خاموش بمونه تا الان چندبار تعمیرکار اومده و خازن را تعویض و گاز را تخلیه و گازگیری مجدد کردن ولی مشکل حل نشد خودم فکر میکنم که یه عیب یا گرفتگی توی سیستم وجود داره. لطفا کمکم کنید ممنون

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 10 شهریور 1401

   سلام، اواپراتور و کندانسور را کامل تمیز کنید. یک خازن باید اضافه کنید، نه اینکه خازنو تعویض کنید

   پاسخ دادن
  وحید پناهی 01 مرداد 1401

  سلام خسته نباشید کولر ۱۲ هزار سوپر‌جنرال معمولا ساعت ۱۱ صبح از کار میفته و فقط باد گرم میده بیرون بعد ۱ ساعت ک‌خاموشش میکنم دوباره کار میکنه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 01 مرداد 1401

   سلام، سنسور اواپراتور در ابتدا بررسی شود و سپس یک خازن هارداستارتر اضافه نمایید

   پاسخ دادن
  عظیمی 21 تیر 1401

  سلام و درود خسته نباشید تشکر ازسایت خوبتون .من کولراسپیلت مارک. تراست. دارم چن سال هست استفاده میکنم چن روزی هست 3 الی 4 ساعت کار میکنه بعد خاموش میشه هر یکی دو دقیقه اتومات روشن خامموش میشه خازن را هم تعویض کردم نتجه نگرفتم خودم هم فنی هستم ولی نتونستم عیبشو پیدا کنم.لطفاً راهنمایی کنید با تشکر.

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 تیر 1401

   سلام، در اوج مصرف برق یک خازن باید اضافه کنید.

   پاسخ دادن
   خانی 22 مرداد 1401

   سلام و خسته نباشید من سه عدد کولر 12000سوپر اوجنرال دارم ، اللن هر سه تاشون ، بعد از حدود نیم ساعت کار کردن ، کمپرسور تریپ میخوره ، و باد گرم میدن بیرون ، و هر از گاهی خطای EC نشون میدن ، کندانسورها تو سایه هستند و این مشکل ، شب ها هم تکرار میشه اگر ممکنه راهنمایی فرمایید ،

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 23 مرداد 1401

    سلام، کندانسور و اواپراتور را کامل بشویید و اگر کمپرسور تو مدار نمیاد یک خازن اضافه نمایید

    پاسخ دادن
  فرهاد۲۲ 07 تیر 1401

  سلام اورلود داخلی موتور کولر گیر میاد؟

  پاسخ دادن
  بندر 15 شهریور 1400

  ساام کولر رو کمپرسور نمیره همی ک میخواد بره خطایH3میزنه وست پوینت ۲۴هزار

  پاسخ دادن
  اشکان 11 مرداد 1400

  سلام اسپیلت ۱۸۰۰۰ پاناسونیک دارم موتور بالای پشت بام هست گاهی وقت ها که بیرون خیلی گرمه موتور خاموش میشه یکی دو ساعت میذارم خاموش بمونه بعد دوباره روشن میکنم خوب کار میکنه باید تعمیرکار بیارم چک کنه یا طبیعی هست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 12 مرداد 1400

   سلام، اگر قطع نمیکند و از مدار خارج میشود یک خازن هارداستارتر اضافه نمایید

   پاسخ دادن
1 2 3