logo logo نمایندگی تعمیرات اجاق گاز با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

نشت گاز از اجاق گاز

نشت گاز از اجاق گاز
نشت گاز از اجاق گاز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله نشت گاز از اجاق گاز به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

نشتی گاز از اجاق گاز یکی از مهمترین و خطرناک ترین مشکلاتی است که باید در سریع ترین زمان رفع گردد تا موجب بروز آسیب هایی به افراد نشود. این مشکل ممکن است در انواع اجاق گازهای رومیزی، صفحه ای، مبله و … رخ داده و موجب گاز گرفتگی و یا انفجار شود و هر دو این موارد به مسمومیت و یا مرگ اعضای خانواده منجر می گردد. اگر در آشپزخانه بوی گاز استشمام نموده یا علائم نشتی گاز از اجاق گاز مشاهده کردید، سریعا پنجره ها را باز نموده و با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن این مشکل را رفع کند. در این مقاله از آی پی امداد، هریک از دلایل نشت گاز از اجاق گاز را به همراه نشانه های بروز مشکل و اقدامات لازم در صورت مواجهه با آن برای شما ذکر کرده ایم.

کاربران گرامی؛ در صورت بروز هرگونه سوال در زمینه نشت گاز از اجاق گاز می توانید در بخش دیدگاه های همین مقاله و یا قسمت پرسش و پاسخ از کارشناسان آی پی امداد سوال نموده تا آنلاین پاسخ گوی شما عزیزان باشند.

از کجا بفهمیم گاز اجاق گاز نشتی دارد؟

ممکن است در ابتدا برای شما این پرسش ایجاد شده باشد که نشت گاز از اجاق گاز چگونه اتفاق می افتد و چه نشانه هایی دارد. اولین مرحله در روند نشت گاز از اجاق گاز، ایجاد شکاف یا سوراخ در شیلنگ گاز یا لوله های گاز است. این شکاف یا سوراخ می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. پس از ایجاد شکاف یا سوراخ در شیلنگ گاز یا لوله های گاز، گاز به محیط اطراف نفوذ می کند. گاز طبیعی بوی خاصی دارد که به راحتی قابل تشخیص است. بنابراین، بوی گاز یکی از اولین نشانه های نشت گاز است. در ادامه سایر نشانه ها را بررسی خواهیم کرد:

 • صدای نشت گاز: ممکن است در صورت نشت گاز، صدای نشتی مانند سوت را نیز بشنوید.
 • وجود حباب در اطراف اجاق گاز: اگر اطراف اجاق گاز حباب دیدید، نشانه نشت گاز می باشد.

اگر یکی از این نشانه ها را مشاهده کردید، باید بلافاصله اجاق گاز را خاموش کنید و پنجره ها را باز کنید. سپس، باید با یک تکنسین متخصص در امر تعمیر اجاق گاز تماس بگیرید. لازم به ذکر است که نشت گاز از اجاق گاز می تواند بسیار خطرناک باشد. گاز می تواند باعث انفجار یا آتش سوزی شود. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه نشانه ای از نشت گاز، بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید.

4 دلیل نشتی گاز از اجاق گاز + راه‌حل

بروز مشکل نشت گاز از اجاق گاز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این علت ها برای انواع اجاق گاز اعم از گاز رومیزی، فرگاز، گاز مبله و … می توانند مشابه یکدیگر باشند. از این رو در صورتی که مصرف کننده هریک از انواع اجاق گازها هستید، می توانید از موارد زیر برای عیب یابی و رفع مشکل دستگاه خود کمک بگیرید:

 1. ایراد در بست اتصالی بین شلنگ گاز و شیر اصلی
 2. نقص در اتصال شلنگ و شیر اجاق گاز
 3. مشکل در شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز
 4. پوسیدگی لوله های گاز اجاق گاز

در ادامه سعی کرده ایم تا محتمل ترین دلایل نشت گاز از اجاق گاز را با هم مرور کنیم تا به راحتی شما بتوانید به ترتیب اولویت این مشکلات را بررسی کرده و آنها را رفع نمایید. البته به خاطر داشته باشید که در صورت رفع نشدن مشکل، باید بلافاصله با مرکز تعمیرات اجاق گاز در آی پی امداد تماس بگیرید تا تعمیرکار در کمترین زمان ممکن برای رفع ایراد در منزل شما حاضر شود. هرگز این مشکل را به زمان های آینده موکول نکنید.

1. ایراد در بست اتصالی بین شلنگ گاز و شیر اصلی

اتصالات همواره یکی از نقطه ضعف های بزرگ در هر دستگاهی می باشند. به دلیل اینکه این نقاط از لوازم خانگی در خانه توسط کاربر به هم مرتبط می شوند، همیشه در معرض نواقص بیشتری نسبت به سایر موارد قرار دارند. بست اتصالی بین شلنگ گاز و شیر اصلی وظیفه محکم نگه داشتن شلنگ گاز را بر عهده دارد. بنابراین در صورتی که بست گاز را به خوبی سفت نکرده باشید، شیلنگ از کیفیت لازم برخودار نبوده یا قدیمی و پوسیده باشد، در محل اتصال خمیدگی زیادی وجود داشته باشد، طول شیلنگ بیشتر از حد استاندارد باشد یا حتی به اندازه کافی شیلنگ و سر شیلنگی در هم فرو نرفته باشند، موجب نشتی گاز از اجاق گاز می شود.

 • برای عیب یابی مشکل، باید بست اتصالی را به دقت بررسی کنید.
 • اگر بست اتصالی شل باشد، باید آن را محکم کنید و اگر ترک داشته باشد، باید آن را تعویض کنید.
 • برای بررسی و محکم کردن آن باید اجاق گاز را خاموش کنید و از برق جدا کنید.
 • درب اجاق گاز را باز کرده و بست اتصالی را پیدا کنید که معمولا در پشت اجاق گاز قرار دارد.
 • با استفاده از یک آچار، پیچ های بست اتصالی را محکم کرده و آن را تست کنید.
 • کمی صابون به منطقه مورد نظر بمالید. ایجاد حباب نشان از نشتی گاز در این مناطق خواهد بود.

ایراد در بست اتصالی بین شلنگ گاز و شیر اصلی

2. نقص در اتصال شلنگ و شیر اجاق گاز

نقص در اتصال شلنگ و شیر اجاق گاز نیز ممکن است علت نشتی گاز از اجاق گاز باشد. اتصال نادرست میان این دو نیز از عوامل رایج و محتمل برای بروز نشت گاز می باشد. این اتصال به دلیل اینکه به خوبی در دسترس نیست، همیشه با ایراداتی روبرو است. عدم ایجاد فشار کافی نیز ممکن است باعث بروز نشتی در این قسمت شود.

 • برای رفع مشکل باید محل اتصال شلنگ گاز و شیر اجاق گاز را پیدا کنید.
 • شلنگ گاز و شیر اجاق گاز را به دقت بررسی کنید.
 • در صورت وجود هرگونه پارگی یا ترک خوردگی، شلنگ گاز و شیر را تعویض کنید.
 • پس از تعویض شلنگ گاز و شیر اجاق گاز، دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید.

نقص در اتصال شلنگ و شیر اجاق گاز

3. مشکل در شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز

شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز وظیفه دارند که میزان گاز ورودی به مشعل را کنترل کنند. در صورتی که این شیرها دچار مشکل شوند، گاز به صورت کنترل نشده وارد مشعل شده و یا اینکه از محل اتصال شیر به شلنگ یا به مشعل نشت می کند. برخی از مشکلات شایع شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز عبارتند از:

 • سایش یا خوردگی اجزای داخلی شیر
 • خرابی یا از بین رفتن دیافراگم شیر
 • آسیب دیدن بست یا واشر اتصال شیر به شلنگ
 • شکستگی یا ترک خوردگی بدنه شیر

هریک از این مشکلات می تواند باعث نشت گاز از اجاق گاز شود. در صورتی که نشتی گاز را مشاهده کردید، باید سریعا اجاق گاز را خاموش کرده و شیرهای کنترل مشعل را بررسی و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید. همچنین ممکن است برخی از آنها مسدود شده باشند که باید اقدام به رفع انسداد نمایید.

مشکل در شیرهای کنترل مشعل اجاق گاز

4. پوسیدگی لوله های گاز اجاق گاز

با گذشت زمان، شیلنگ گاز یا لوله های گاز ممکن است فرسوده شوند و دچار پارگی یا ترک خوردگی شوند. گاز طبیعی یک ماده قابل اشتعال است و هرگونه نشتی در لوله های گاز می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار شود. پوسیدگی لوله های اجاق گاز معمولا به دلیل استفاده از لوله های نامناسب، عدم رعایت شرایط مناسب نگهداری و تعمیر و قرار گرفتن لوله ها در معرض مواد خورنده رخ می دهد.

 • برای رفع مشکل نشت گاز از اجاق گاز ناشی از پوسیدگی لوله ها، باید لوله های پوسیده تعویض شوند.
 • در صورتی که لوله ها قابل تعمیر باشند، تعمیرکار با تعویض بخش های پوسیده، مشکل را برطرف می کند.

پوسیدگی لوله های گاز اجاق گاز

وقتی بوی گاز میاد چیکار کنیم؟

اگر در آشپزخانه شما بوی گاز می آید، به موارد زیر دقت نمایید:

 • در ابتدا بررسی نمایید که میزان بوی گاز چه اندازه است تا میزان خطر را اندازه گیری کنید.
 • اگر تنفس برای شما سخت شده است یا صدای نشت گاز را میشوید یا بوی آن بسیار شدید است، سریعا خانه را ترک کنید و به دیگران هشدار دهید.
 • به هیچ عنوان کلیدهای خانه روشن نکنید. امکان منفجر شدن وجود دارد.
 • از کبریت یا از هز وسیله اشتعال زا استفاده ننمایید.
 • سیگار نکشید.
 • از حمام استفاده نکنید. استفاده از حمام باعث افزایش گاز می شود.
 • از تلفن همراه یا نلفن منزل استفاده نکنید.

در صورت مشاهده هریک از علائم زیر:

 • بوی تخم مرغ فاسد
 • صدای خش خش یا سوت
 • کم شدن جریان گاز

با اورژانس تماس بگیرید و از تلفن همسایه برای کمک اضطراری استفاده کنید. اگر مشکوک به نشت گاز هستید، از داخل خانه تماس نگیرید و هرگز از تلفن در داخل خانه استفاده نکنید. اگر نیاز به استفاده از تلفن همراه دارید، برای استفاده از آن به خانه همسایه بروید و درها و پنجره ها را باز کنید. این کار را فقط در صورتی انجام دهید که به راحتی نفس بکشید و بوی گاز شدید نباشد و صدای بلند خروج گاز را نشنوید. اگر می توانید، منبع گاز را در کنتور یا جعبه اصلی خاموش کنید. تا زمانی که شرکت گاز به شما دستور ندهد، گاز را روشن نکنید.

اگر بوی گاز شدید نیست و میتوانید به راحتی نفس بکشید، موارد زیر را انجام دهید:

 • شعله های گاز را بررسی نمایید.
 • اجاق گاز را از نظر شعله هایی که روشن هستند اما نمی سوزند، بررسی کنید.
 • دستگیره ها باید همه در یک موقعیت (خاموش) باشند. همه دستگیره ها را خاموش کنید.

برای رفع مشکل نشت گاز از اجاق گاز با کجا تماس بگیریم؟

در مقاله حاضر به بررسی احتمالات ممکن برای نشتی گاز در اجاق گاز پرداختیم. این ایرادات گاها می تواند خطرات بسیار زیادی داشته باشند. وجود چنین مشکلاتی در طول شب می تواند مشکلات تنفسی زیاد و حتی انفجار نیز ایجاد کند. از این رو در صورت بروز این مشکل، در سریع ترین زمان ممکن به فکر رفع آن باشید. تکنسین های متخصص و مجرب مجموعه آی پی امداد، همواره آماده ارائه خدمات سرویس و تعمیر اجاق گاز در محل برای رفع مشکل نشتی گاز به کاربران می باشد. بنابراین اگر هرگونه علائمی از نشتی گاز مشاهده نمودید، می توانید سریعا با شماره 02158941 یا 02191093903 تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز در محل شما برای رفع مشکل حاضر شوند.

4.6/5 - (9 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

17 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. z 27 آذر 1402

  سلام ما گاز رومیزی داریم فندک خودکارش صدا میداد از برق کشیدیم چندماهه ممکنه نشتی گاز وجود داشته باشه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 27 آذر 1402

   درود، خیر، ترانس فندک و جرقه زن ها را چک کنید.

   پاسخ دادن
 2. تورج 17 شهریور 1402

  سلام فرگاز ما وقتی شیر گاز بسته باشه هم شعله خاموش نمیشه و روشن می مونه . دلیلش چی می‌تونه باشه ؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 17 شهریور 1402

   درود، مقداری گاز درون مدار وجود دارد که باعث روشن ماندن آن می شود. همچنین ممکن است شیر دستگاه خراب باشد.

   پاسخ دادن
  شلیر 20 اردیبهشت 1402

  سلام گاز رومیزی ما چهار شعله هست مادرم یکی لز شعله ها شو بیشتر روشن میکنه ی مقدار طول میکشه تا روشن بشه باید دستمون رو نگه دارید و بعد الان ی مدت ک وقتی روشن بوی گاز از اطراف شعله روشن میاد مشکل چیه میشه کمک کنید

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 20 اردیبهشت 1402

   درود، مشکل می تواند از ترموکوپل گاز باشد. اگر بوی گاز منتشر می شود، اتصالات شعله باید بررسی شود که خطرناک بوده و بهتر است سریعا اقدام به رفع آن نمایید.

   پاسخ دادن
  سارا 22 اسفند 1401

  سلام شیر اجاق گاز رو همه روباز گذاشتم الان کنتر برق هم قطع کردم چند دقیقه گاز بازباشه توی خواب دچار گازگرفتگی ومرگ میشم تاصبح حتمی هست .یعنی گازبازنزارم صبح یاظهربیان ببینن زنده ام ؟ بعد ۱ الی ۲ ساعت مرگ خاموش اتفاق میفته ؟ کنتور برق روقطع کردم که دچارحریق نشه خونه فقط خواستم مطمعن بشم مرگ حتمی هست ازشب تاصبح شیراصلی گازبازباشه؟

  پاسخ دادن
  متین 10 شهریور 1401

  یک اجاق گاز فردار قدیمی دارم به تازگی اسباب کشی کردیم و بخاطر نداشتن گاز شهری مجبور به تعویض پستونک دوتا از شعله های اجاق گاز شدیم. بعد از تعویض ، قسمت فر پایین نشت گاز دارد به نظر شما مشکل از کجاست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 10 شهریور 1401

   ژیگلورها باید تعویض شوند

   پاسخ دادن
   رويا 20 شهریور 1402

   سلام ايا نشت گاز باعث مرگ حتمي ميشود

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 21 شهریور 1402

    درود، می تواند موجب مسمومیت، انفجار و یا مرگ شود.

    پاسخ دادن
  رضا 11 بهمن 1400

  سلام .چند رو پیش اجاق گاز رو تمیز کردم .حالا بعضی از شعله ها بعد از روشن کردن پس از دقایقی ناگهان از پایین شعله روشن میشه.بی زحمت یه راهنمایی کنید.با تشکر

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 12 بهمن 1400

   سلام، با باد سشوار خشک کنید. اگر مشکل حل نشد، ژیگلورها بررسی شود و اگر از شیر ولوم نشتی گاز دارد، ولوم ها تعویض شود.

   پاسخ دادن
  جرجندی 02 دی 1400

  سلام ازاجاق گاز اون قسمتی که شلنگ گاز بهش متصل میشه چندتا سوراخ کوچیک داره که گاز ازش میاد چیکار کنم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 02 دی 1400

   سلام، شیلنگو عوض کنید

   پاسخ دادن
  صادقی 18 آذر 1400

  متاسفانه ساعت نزدیگ12شب که میشه تا دوساعت بوی گازاز کوچه ما میاد وخونه رو پرمیکنه علتش چیه وچطور رسیدگی کنم؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 18 آذر 1400

   سلام با اداره گاز تماس بگیرید

   پاسخ دادن
اینستاگرام آی پی امداد