logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

مشکلات پنکه

مشکلات پنکه
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله مشکلات پنکه به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

در این مطلب مشکلات پنکه و روش برطرف کردن آنها در اختیارتان قرار خواهیم دارد. اگر در مورد مشکلات پنکه سوالات بیشتری داشتید و یا نیاز به مشورت با تعمیرکار حرفه ای دارید، میتوانید از بخش نظرات این مطلب و یا بخش پرسش و پاسخ سایت آی پی امداد سوال هایتان را مطرح کنید. همچنین در صورتی که برای عیب یابی و رفع عیب مشکلات پنکه نیاز به حضور تکنسین دارید، میتوانید از تعمیرکاران مجرب مرکز تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد کمک بگیرید.

آشنایی با 6 ایراد رایج پنکه

پنکه یکی از وسایل سرمایشی کاربردی است که با سیستم ساده ای که دارد میتواند در روزهای گرم سال هوا را به گردش درآورد و از میزان گرمای آزار دهنده محیط داخلی بکاهد. اگر چه سیستم پنکه ساده است اما این دستگاه نیز ممکن است دچار مشکلاتی شود که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد:

 1. پنکه روشن نمی شود.
 2. پنکه باد گرم تولید می کند.
 3. پنکه نویز ایجاد می کند.
 4. سرعت پنکه کاهش پیدا کرده است.
 5. موتور پنکه آسیب دیده است.
 6. بوی بدی از پنکه به مشام می رسد.

مشکلات رایج پنکه

عیب یابی و رفع مشکلات پنکه

در قسمت قبلی با لیستی از مشکلات رایجی که ممکن است برای پنکه به وجود بیاید آشنا شدیم. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد علت خرابی پنکه و نحوه تعمیر آنها خواهیم گفت.

1. پنکه روشن نمی شود

یکی از مشکلات همیشگی پنکه ها این است که گاهی دستگاه روشن نمی شود. علت روشن نشدن پنکه ممکن است مربوط به نقص در عملکرد موتور، ایراد سیستم کنترل کننده پنکه، سیم و کابل دستگاه و یا سوییچ پنکه باشد.

 • راه حل: سیم و کابل پنکه را از نظر وجود پارگی و خراش بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.
 • مرحله بعد اطمینان از سلامت سوییچ پنکه است. در صورت خرابی سوییچ پنکه باید آن را عوض کنید.
 • اگر با انجام اقدامات گفته شده مشکل پنکه حل نشد، تنها راه حل این است که از یک تکنسین حرفه ای مانند تعمیرکار مجموعه آی پی امداد کمک بگیرید تا سیستم کنترل کننده را بررسی کند.

2. پنکه باد گرم تولید می کند

با توجه به مطلبی که در ابتدای مقاله گفتیم، پنکه ها به طور معمول باد خنک تولید نمی کنند و تنها هوا را جابجا می کنند. بنابراین اگر پنکه باد گرم تولید می کند، احتمالا به خاطر گم بودن و مرطوب بودن بیش از حد هوا، گرم شدن موتور و یا روشن بودن وسایل گرما زا باشد.

 • راه حل: بهتر است ابتدا از خاموش بودن وسایل گرمایشی مطمئن شوید و باز باز کردن درب و پنجره ها مسیر عبور و گردش هوا را فراهم کنید.
 • برای افزایش راندمان پنکه به صورت منظم و دوره ای آن را سرویس کنید.

پنکه باد گرم تولید می کند

3. پنکه نویز ایجاد می کند

اگر مدتی است پنکه را نظافت نکرده اید و از تمیز کردن قسمت های پره و اتصالات آن غافل شده باشید، ممکن است گرد و غبار بین پره ها و اتصالات آن گیر افتاده باشد و حین چرخش چره ها و کار پنکه صدای نویز آزاردهنده ایجاد کند. همچنین دلیل ایجاد نویز پنکه ممکن است به خاطر اتصالات غلط بین بلبرینگ و محور پنکه باشد.

 • راه حل: بهتر است در ابتدا با یک روش آسان از نفوذ گرده و غبار به درون پنکه جلوگیری کنیم. در این روش از یک پوشش حفاظتی نازک استفاده کنید.
 • همچنین بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید تا اتصالات پنکه را باز و بسته کند و در صورت نیاز با روغن کاری کردن بلبرینگ از ایجاد صدای نویز جلوگیری شود.

4. سرعت پنکه کاهش پیدا کرده است

اگر مدتی است متوجه شده اید پنکه مانند گذشته سرعت زیادی در گردش هوا ندارد، ممکن است به این دلایل باشد:

 • وجود مانع در مسیر پرخش پنکه
 • خرابی موتور
 • مشکل درد دور انگشتی پنکه

با یک تکنسین تماس بگیرید تا پس از باز کردن پنکه از سلامت موتور مطمئن شود. همچنین در صورت وجود مانع در مسیر چرخش، آن را بردارد. تعمیرکار باید دور انگشتی را نیز بررسی کند و از سلامت یا خرابی آن اطمینان حاصل کند.

5. موتور پنکه آسیب دیده است

اگر بار روی موتور بیش از حد مجاز باشد و یا قطعات داخلی پنکه آسیب دیده باشند و در زمان مناسب تعمیر یا تعویض نشوند، منجر به خرابی موتور خواهد شد.

 • راه حل: عیب یابی و رفع مشکل خرابی موتور پنکه از جمله کارهای تخصصی است که افراد عادی نمی توانند انجام دهند.
 • بنابراین بهتر است یک تکنسین حرفه ای از پنکه و قطعات داخلی آن بازدید کند.
 • تنها کاری که بهتر است برای کاهش بار روی موتور انجام دهید این است که سرعت چرخش را کم کنید.

موتور پنکه آسیب دیده است

6. بوی بدی از پنکه به مشام می رسد

دلیل بروز این مشکل مربوط به وجود گرد و غبار در محیط یا رطوبت زیاد هواست.

 • راه حل: برای رفع مشکل بوی بد پنکه کافی است هرچند وقت یکبار آن را باز کنید و همه قسمت های آن را با کمک آب و الکل تمیز کنید و گرد و غبار را از روی آن بزدایید.

برای تعمیر مشکلات پنکه از خدمات کدام مجموعه استفاده کنیم؟

مخاطبین گرامی امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب برای حل مشکلات پنکه در اختیارتان قرار داده شد، برایتان مفید بوده باشد. در پایان این مطلب قصد داریم بهترین روش برای حل مشکل پنکه را به شما بگوییم. اگر مدتی است عملکرد پنکه شما دچار مشکل شده است، جای نگرانی نیست؛ زیرا با وجود تکنسین های حرفه ای آی پی امداد که توانایی تعمیر هر نوع وسیله برقی خانگی را دارند، خیال شما از تعمیرات مشکلات پنکه با بهترین کیفیت آسوده خواهد شد. بنابراین تنها کافی است برای حضور تعمیرکار پنکه در محل با شماره تلفن های 02158941 یا 02191093903 تماس بگیرید و یا به بخش ثبت درخواست در سایت آی پی امداد مراجعه کنید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست