logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال

علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال
علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

یخچال فریزر یکی از مهمترین لوازم آشپزخان است که به حفظ تازگی و ماندگاری مواد غذایی کمک می‌ کند. اما در برخی مواقع شاهد یخ زدن مواد غذایی در یخچال هستیم که می‌ تواند کیفیت و طعم آنها را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله از آی پی امداد به بررسی علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال می‌ پردازیم و راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق ارائه می‌ دهیم. اطلاع پیدا کردن از علل بروز این مشکل نه تنها به حفظ کیفیت مواد غذایی شما کمک می‌ کند، بلکه از هدر رفتن آنها نیز جلوگیری خواهد کرد. به طور کلی یخ زدن وسایل داخل یخچال می تواند مربوط به تنظیمات نادرست دما، انسداد دمپر، محل قرارگیری مواد غذایی، ایراد در کمپرسور و سایر بخش های دستگاه می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

مشکلات ناشی از یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال

یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال به طور قطع نشان دهنده یک اختلال در عملکرد دستگاه است. توجه داشته باشید که مشکل سرد بودن بیش از اندازه میوه و سبزیجات در یخچال، یک مشکل اساسی است و حتما دستگاه شما فرایند سرماسازی را به خوبی انجام نمیدهد و در آینده مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای تعمیرات خواهید شد. یخ زدن مواد غذایی در یخچال باید هرچه سریع تر رفع شود؛ زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود که عبارتند از:

 • خراب شدن مواد غذایی، سبزیجات و … طی زمانی کوتاه
 • پوسیدگی میوه و سبزیجات در یخچال
 • بالا رفتن میزان مصرف انرژی یخچال
 • فاسد شدن مواد غذایی و عدم امکان استفاده از آنها
 • کاهش طول عمر یخچال

یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال

بنابراین اگر متوجه شدید که مواد غذایی در یخچال شما یخ می زند، لازم است هرچه سریع تر اقدام به بررسی مشکل و رفع آن نمایید.

چرا مواد غذایی در یخچال یخ میزند؟ 7 علت + راه‌حل

یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال زمانی اتفاق می‌ افتد که دمای آنها به زیر نقطه انجماد (0 درجه سانتیگراد یا 32 درجه فارنهایت) برسد. این مسئله می تواند باعث ایجاد تغییرات ناخواسته در کیفیت، طعم و بافت مواد غذایی مختلف شود. از این رو لازم است هریک از دلایل بروز این مشکل عیب یابی و برطرف گردد. به طور کلی علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال شامل موارد زیر می باشد:

 1. تنظیم نبودن دما
 2. یکسره کار کردن موتور
 3. خرابی ترموستات یا سنسور محیطی
 4. نزدیک بودن مواد غذایی به فن
 5. مسدود بودن دریچه دمپر
 6. ایراد در برد الکترونیکی
 7. مشکل در گاز یخچال

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

در ادامه به بررسی هریک از این موارد به طور کامل پرداخته ایم.

1. تنظیم نبودن دمای یخچال

یخ زدن مواد غذایی در یخچال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که یکی از شایع ترین آنها تنظیم نبودن دمای یخچال است. تمامی یخچال های موجود در بازار دارای تنظیمات دما هستند که از طریق آن می توان دمای یخچال را با توجه به نوع مواد غذایی موجود در یخچال تنظیم کرد. اگر تنظیم دما یخچال را اشتباه انجام دهید یا دمای یخچال را افزایش دهید، ممکن است غذا، سبزیجات و میوه ها در یخچال یخ بزنند. اگر احساس می کنید داخل یخچال خیلی سرد است، ابتدا دمای داخل یخچال را تغییر دهید. چنانچه مکانیکی است یک درجه کمتر کنید و اگر الکترونیکی است یک درجه بیشتر کنید. در صورتی که درجه دمای یخچال در تابستان یا زمستان به اشتباهی تنظیم شود، با مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال مواجه خواهید شد. در جدول زیر دمای مناسب یخچال فریزرهای قدیمی و جدید را بررسی کرده ایم.

دمای یخچال در تابستان
 • مکانیکی: 2 یا 3
 • الکترونیکی: 5 یا 6
درجه یخچال در زمستان
 • مکانیکی: 2
 • الکترونیکی: 5
دمای فریزر
 • -18 درجه سانتیگراد

2. یکسره کار کردن موتور یخچال

اگر کمپرسور یخچال یکسره کار کند، سرمای زیادی تولید می شود. توجه داشته باشید که کمپرسور یخچال از گاز برای انجام فرآیند خنک سازی در یخچال استفاده می کند. حال این روند متوقف نمی شود و دستگاه شما همواره کار کرده و در نهایت منجر به سرمای زیاد یخچال می شود و وسایل داخل آن یخ می زند. همچنین اگر دمای یخچال به طور کلی خیلی پایین تنظیم شده باشد، موتور برای حفظ آن دمای سرد مجبور به کارکرد مداوم خواهد بود. این مسئله باعث یخ زدن مواد غذایی، به خصوص در قسمت های سردتر یخچال مانند قفسه های پشتی یا کشوی فریزر می شود. بروز این مشکل می تواند مربوط به سنسور، ترموستات، برد، گاز و خود کمپرسور باشد.

 • برای رفع این مشکل لازم است دمای یخچال را به درستی تنظیم کنید.
 • ترموستات و سنسور یخچال را برای رفع ایراد کارکرد یکسره کمپرسور بررسی نمایید.
 • کویل های کندانسور را که معمولا در پشت یا پایین یخچال قرار دارند، به طور مرتب با یک برس یا جاروبرقی تمیز کنید.
 • در صورتی که هریک از بخش های کمپرسور یخچال خراب شده باشد، باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

تنظیم نبودن دمای یخچال

3. خرابی ترموستات یا سنسور محیطی یخچال

در یخچال های قدیمی یا مکانیکی، ترموستاتی وجود دارد که دمای داخل یخچال را کنترل می کند. زمانی که دما به حد مطلوب برسد، ترموستات کمپرسور را خاموش کرده و زمانی که دما بالا رود، دوباره آن را روشن می کند. اگر ترموستات به درستی کار نکند، می تواند باعث شود که دمای یخچال بیش از حد پایین آمده و مواد غذایی یخ بزنند. همچنین در یخچال های الکترونیکی و جدید، سنسور محیطی برای تشخیص دما تعبیه شده است.

زمانی که درجه دما را تنظیم می کنید، سنسور محیطی متناسب با دمای داخل یخچال به برد الکترونیکی اطلاع می دهد که کمپرسور روشن یا خاموش شود. بنابراین در صورتی که سنسور یخچال آسیب دیده باشد، قادر به ارسال اطلاعات صحیح دما نیست و این امر باعث عملکرد غیراستاندارد آن می شود. در صورت خرابی سنسور محیطی، کمپرسور به طور کامل کار می کند یا اصلا کار نمی کند که ممکن است یخچال خیلی سرد یا خیلی داغ باشد.

 • برای تست ترموستات می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.
 • اگر این قطعه خراب یا فرسوده شده باشد، لازم است اقدامات لازم را در جهت تعمیر ترموستات یخچال یا تعویض آن انجام دهید.
 • روش تست سنسور محیطی با توجه به مدل یخچال شما متفاوت است.
 • در صورت خرابی سنسور، باید آن را با نمونه‌ جدید مطابق با کلیو اهم سنسور قبل جایگزین نمایید.

خرابی ترموستات یا سنسور محیطی یخچال

4. نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال

فن یخچال برای گردش هوای سرد در سراسر محفظه یخچال کار می کند. اگر مواد غذایی را خیلی نزدیک به فن قرار دهید، هوای سرد به طور مستقیم به آنها برخورد می کند و باعث یخ زدن آنها می شود.

 • از قرار دادن مواد غذایی، به خصوص غذاهایی که به یخ زدن حساس هستند، مانند میوه ها و سبزیجات، در نزدیکی فن خودداری کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ چیزی مانند جعبه های مواد غذایی، بطری ها یا ظرف ها، مقابل فن را مسدود نکند.

نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال

5. مسدود بودن دریچه دمپر یخچال

دریچه دمپر در یخچال دریچه‌ای است که جریان هوای سرد را از فریزر به داخل یخچال کنترل می‌کند. اگر دریچه یخچال دچار صدمه و خرابی شود، ممکن است به صورت مداوم باز مانده و باعث ورود حجم زیادی از سرما در یخچال شود. همچنین اگر این دریچه مسدود شود، هوای سرد کافی به یخچال نمی‌رسد و دمای آن بیش از حد پایین می‌ آید. در نتیجه، مواد غذایی داخل یخچال یخ می‌زنند. دو مدل دمپر در یخچال فریزرها وجود دارد: دمپر مکانیکی و الکترونیکی.

 • دمپر مکانیکی یک دریچه دستی دارد و با تنظیم کردن آن به راحتی می توانید دریچه را محدود یا تنگ تر کنید.
 • دمپر الکترونیکی، سنسور دارد و اگر خراب شود، باید تعویض کنید.
 • برای رفع انسداد دریچه دمپر، ابتدا باید یخچال را از برق بکشید و سپس آن را به طور کامل یخ زدایی کنید.
 • برای یخ زدایی، می‌توانید از سشوار یا یک فن استفاده کنید.
 • پس از یخ زدایی، دریچه دمپر و محفظه آن را به طور کامل تمیز کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ ماده غذایی جلوی دریچه دمپر قرار نگرفته باشد.
 • در صورتی که این بخش دچار خرابی یا شکستگی شده باشد، باید اقدام به تعمیر دمپر یخچال خود نمایید.

مسدود بودن دریچه دمپر یخچال

6. ایراد در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی اصلی یخچال یکی از بخش های حائز اهمیت است که در اکثر موارد به عنوان مغز یخچال شناخته می شود. در صورتی که بخش متصل به دما، موتور، کمپرسور در برد خراب شود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل، عدم دریافت دمای دقیق یخچال و کارکرد یکسره کمپرسور در یخچال شود. تمام این عوامل علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال هستند که بهتر است هرچه سریع تر تعمیر شوند. در بیشتر موارد اگر برد یخچال خراب شود، آن را تعویض کرده و با برد الکترونیکی جدید را جایگزین می کنند. توجه داشته باشید که خرابی برد الکترونیکی یخچال، منجر به کار نکردن دستگاه نیز خواهد شد.

ایراد در برد الکترونیکی یخچال

7. مشکل در گاز یخچال

اگر به هر دلیلی یخچال نشتی گاز داشته باشد یا گاز بیش از حد مجاز تزریق شده باشد، کمپرسور یکسره کار می کند. به دلیل کار مداوم کمپرسور، مواد غذایی در یخچال یخ می زنند. اما توجه داشته باشید که با نشت گاز، سرمای داخل به مرور زمان از بین می رود. همچنین با تزریق بیش از حد گاز، لوله های رفت و برگشت یخ می زند و به مرور زمان سرمای داخل از بین می رود. بنابراین مشکل در شارژ گاز باعث یخ زدن دائمی مواد غذایی نمی شود و در یک بازه زمانی غذا یخ می زند و سپس سرمای داخل کاهش می یابد.

 • لوله‌ های گاز را برای مشاهده هرگونه انسداد یا خوردگی بررسی کنید.
 • برای رفع مشکل ابتدا باید نشتی را پیدا کرد و سپس گاز را طبق استاندارد شارژ کرد.
 • اگر فکر می کنید یخچال شما کمبود گاز دارد، لازم است که برای رفع مشکل با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.
 • شارژ گاز یخچال یک فرآیند پیچیده است که باید توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود.

برای رفع مشکل یخ زدن وسایل داخل یخچال با کجا تماس بگیریم؟

در این مطلب به بررسی علت یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال پرداختیم. بهترین راه برای رفع مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال این است که از یک تکنسین متخصص و حرفه ای کمک گرفته شود. یخچال دستگاه نسبتا پیچیده ای است که ممکن است علت یخ زدن مواد غذایی در آن به دلیل خراب شدن قطعات مختلف دستگاه نظیر کمپرسور، ترموستات، سنسور و … باشد. بنابراین در ابتدا بهتر است تکنسین مجرب به عیب یابی دستگاه پرداخته و عاملی که باعث خرابی یخچال می شود را تشخیص دهد. آی پی امداد یکی از قدیمی ترین و بهترین مراکز تعمیر یخچال است که انواع خدمات را به صورت تخصصی و پیشرفته به مشتریان ارائه می دهد. بنابراین برای رفع مشکل دستگاه خود می توانید با شماره های 02158941 یا 02191093903 تماس حاصل نمایید.

4.6/5 - (9 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
در بحث‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • محمدی 01 تیر 1403

  یخچال و فریزر هیمالیا مدل پاناروما دارم برای چی هر چی داخلش می‌گذارم با اینکه درجه روی ۷ هست داخلش یخ میزنه در ضمن مدتی هست صفخه لمسش خود به خودکار میونه و باعث خاموش شدن یخچال میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 02 تیر 1403

   درود، درجه را مقداری کاهش دهید و اطمینان حاصل کنید که دریچه دمپر یخچال سالم باشد.

   پاسخ دادن
 • ابوالفضل 03 اردیبهشت 1403

  باسلام بسته های گوشت و مواد غذایی داخل فریزر دچار برفک زدگی میشن. البته مواد غذایی تقریبا خشک و مانند قبل که برفک نمیزد بسته بندی میشن. در صورت امکان بفرمایید اشکال و راه حل چیه/ یخچال هیتاچی w660

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 03 اردیبهشت 1403

   درود، اگر در سیستم یخچال های نوفراست برفک ایجاد شود، مربوط به بروز مشکل در قطعات سیستم دیفراست نظیر برد، المنت، ترمودیسک، ترموفیوز یا گرفتگی درین و عدم کارکرد صحیح فن می باشد که باید هریک از این موارد توسط تکنسین متخصص بررسی شود.

   پاسخ دادن
 • امیر پورمتشکر 11 آذر 1402

  سلام وقت بخیر علت یخ زدن محتویات کشوی سوم و هر آن چه که پایین یخچال روی درب قرار دارد، چیست؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 11 آذر 1402

   درود، ممکن است درجه یخچال بالا بوده، دمپر خراب شده و یا یخچال یکسره کار می کند.

   پاسخ دادن
 • مینا 19 آبان 1402

  سلام وقت بخیر یخچالمون ساید کنوود هستش. داخل یخچال و مواد غذایی داخلش یخ زده روی صفحه ی روی یخچال دو ، سه بار علامت اخطار اومده بود و دمای فریزر از ۱۸- به E جابجا می‌شد علتش چه چیزایی میتونه باشه؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 19 آبان 1402

   درود، دریچه دمپر داخل یخچال، سنسور محیطی و اواپراتور پشت یخچال را چک کنید.

   پاسخ دادن
 • فاطمه ذوالقدر 09 آبان 1402

  با سلام و خداقوت، یخچال فریز بلومبرگ داریم. قسمت یخچال رو درجه ۱ هستش اما داخلش یخ میزنه و میوه ها سبزی ها خیلی سرد میشن و گاهی یخ هم می زنن. چیکار کنم؟ ممنون میشم کمکم کنین

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 09 آبان 1402

   درود، ممکن است مشکل از دریچه دمپر دستگاه باشد.

   پاسخ دادن
 • زهرا شیرانی 18 شهریور 1402

  سلام تقریبا ۲سال یخچال فریزر دوقلو الکترو استیل دارم. از همون ابتدا با یخ زدگی وسایلم توی یخچال مواجه میشدم. اول فکر میکردم بخاطر نو بودنشه اما همچنان با این مسئله درگیرم. بعضی از خوراکی ها مثل خیار همیشه توی یخچالم بخاطر یخ زدگی خراب میشن. دمای یخچالم روی ۶ و منفی۳۰ درجه هست. آیا مشکل از دماشه؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 18 شهریور 1402

   درود، اگر یخچال الکترونیکی است، درجه را روی 7 و اگر ترموستاتی است، آن را روی 2 قرار دهید.

   پاسخ دادن
 • هادی 12 مرداد 1402

  سلام خسته نباشید یخچال من هیمالیا tn530 هست داخل یخچال میوه یا هر وسیله ی دیگه زیر صفر هم گوشت یا میوه میذارم دمای یخچال بالا میره و ۲ یا ۳ ساعت کار میکنه تا به دمای استاندارد برسه علت چی میتونه باشه

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 13 مرداد 1402

   درود، مشکل می تواند مربوط به برد، سنسور، گاز یا کمپرسور باشد که باید بررسی گردد.

   پاسخ دادن
 • فاطمه حاجی زاده 23 تیر 1402

  سلام وقت بخیر، من یخچال الکترواستیل es27 دارم. دمای یخچال رو روی +5 و فریزر رو روی -18 گذاشتم خوبه؟ و اینکه میوه در یخچالم یخ میزنه چیکار باید کرد؟ به تازگی هم دیفراستش تعمیر شده.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 23 تیر 1402

   درود، درجه یخچال را مقداری کم کنید تا مشکل رفع شود.

   پاسخ دادن
 • آرش 16 فروردین 1402

  سلام. ساید ال جی دارم فقط در تابستان و فقط هندوانه آن هم در طبقه اول یخچال طرفی که به دیواره چسبیده یخ میزند. علت چیست؟؟ دمای یخچال را اندازه گرفتم با درجه تنظیمی یکی هست. سوال دوم اینه وقتی یخچال ساید کامل آف هست بعد از مدتی از آف بودن وقتی درب فریزر رو باز میکنم فن داخل فریز شروع به کار میکند و بعدش یخچال شروع به کار میکند. آیا طبیعیه؟؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 17 فروردین 1402

   سلام. خیر طبیعی نیست. قسمت درین، اتصالات برد، دمپر و فن یخچال را بررسی کنید.

   پاسخ دادن
 • سارا 08 آذر 1401

  سلام.یخچال سامسونگ فریز بالا و یخچال پایین. چندوقتی ک در پایین یخچال اب جمع میشه در زیر کشوها...دما رو زیاد کردیم محتویات یخچال مثل مربا و سبززیجات یخ زد. ولی مشکل جمع شدن اب در زیر کشوها رفع نشده..راهنمایی میکنید؟تشکر

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 09 آذر 1401

   سلام، قسمت فاضلاب گرفتگی دارد

   پاسخ دادن
 • مجتبی ضیائی مهر 17 آبان 1401

  سلام محتویات کل یخچال یخ میزند لطفاً راهنمایی کنید درجه چگونه تنظیم میشود ارج شش کلید

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 17 آبان 1401

   سلام، یا درجه زیاده یا دمپر خرابه

   پاسخ دادن
 • مهری 08 مهر 1401

  یخچال ال جی دارم درجه روی یخچال همون ۳ هست درجه داخل فریزر هم روی ۴ .مواد غذاییبیش از اندازه یخ میشه البته یخ نمیزنه ولی در یخچال زیاد یخ میشه آیا مشکل از تنظیم درجه هست یا چیز دیگه

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 08 مهر 1401

   سلام، مشکل از تنظیم درجه است. از راهنمای مقاله استفاده کنید

   پاسخ دادن