طرز کار ماشین لباسشویی

آخرین به روزرسانی: 28 اردیبهشت 1399
طرز کار ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی چگونه کار می کند؟

ماشین لباسشویی جزء آن دسته از لوازم برقی است که آسایش و راحتی زیادی را برای افراد با خود به ارمغان آورده است. با استفاده از این دستگاه هم می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد و هم مواد شوینده را بیش از حد استفاده نکرد. همه ی ما در منزل برای شستن لباس ها از ماشین لباسشویی استفاده می کنیم اما شاید به نوع عملکرد آن توجه نکرده باشیم ، در حالی که این موضوع می تواند برای بسیار جالب باشد. در این مقاله به صورت ساده درباره طرز کار ماشین لباسشویی و اینکه لباسشویی چگونه کار می کند توضیح خواهیم داد.

قطعات و طرز کار ماشین لباسشویی

قبل از این که با طرز کار این دستگاه آشنا شویم بهتر است با قطعات و عملکرد آنها آشنا شوید تا در هنگام توضیح طرز کار ماشین لباسشویی درک بهتر و واضح تری از آن داشته باشید.

توجه: آی.پی امداد کلیه خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی های برندهای مختلف را انجام می دهد. برای تعمیر لباسشویی مورد نظر خود کلیک کنید:

شیر کنترل ورودی آب در طرز کار ماشین لباسشویی

 • شیر کنترل آب ورودی در ماشین لباسشویی نزدیکی محل ورودی آب قرار دارد.
 • بعد از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی و روشن کردن آن ، این شیر به صورت خودکار باز شده و بسته به مقدار آب مورد نیاز، پس از مدتی به طور خودکار بسته خواهد شد.
 • شیر کنترل آب لباسشویی دریچه ای الکترونیکی است که عبور آب داغ و سرد را را امکان پذیر می کند.

پمپ تخلیه یا پمپ آب در طرز کار ماشین لباسشویی

پمپ آب لباسشویی در دو قسمت عمل می کند:

 1. یکی در گردش مجدد آب در چرخه شستشو و دیگری در تخلیه آب در چرخه چرخش می باشد.
 2. آب از طریق پمپ تخلیه ، از دیگ دستگاه تخلیه می‌گردد.

دیگ داخلی ماشین لباسشویی در طرز کار ماشین لباسشویی

یکی دیگر از قسمت هایی که در نحوه کار ماشین لباسشویی اهمیت دارد ، دیگ داخلی می باشد.

 • دیگ محفظه ای است که لباس‌ها در داخل آن قرار داده می‌شوند و همان جا شسته، آبکشی و خشک می‌شوند.
 • دیگ داخلی ، دارای سوراخ های کوچکی است که از آنها برای تخلیه آب داخل آن استفاده می شود.
 • آنچه که باعث بیرون کشیده شدن آب از داخل دیگ می شود ، نیروی گریز از مرکز است.

دیگ خارجی ماشین لباسشویی در طرز کار ماشین لباسشویی

 • دیگ خارجی یکی دیگر از قسمت های دستگاه است که دیگ داخلی را پوشانده و در طی چرخه های مختلف شستشوی لباس با پشتیبانی از آن موجب بهبود عملکرد دستگاه می شود.
 • این دیگ ثابت بوده و آب از آن پمپ می‌گردد.
 • پس از خروج آب، دیگ داخلی دوباره با آب تمیز پر شده و همزن دوباره به کار می‌افتد تا لباس‌ها را بچرخاند.

همزن یا دیسک چرخان در طرز کار ماشین لباسشویی

 • همزن در مرکز داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار داشته و بخش مهمی از ماشین لباسشویی به حساب می آید.
 • وظیفه ی این بخش در طرز کار ماشین لباسشویی در واقع عملیات تمیز کردن لباس ها می باشد.
 • در طول چرخه شستشو همزن به طور مداوم چرخیده و جریان‌های چرخشی قوی را درون آب ایجاد می‌کند که باعث چرخش لباس ها می شود.
 • چرخش لباس در داخل آب که حاوی مواد شوینده می باشد، سبب می گردد ذرات آلوده از بافت لباس‌ها خارج شوند.
 • در نتیجه می توان دریافت که همزن مهم‌ترین عملکرد در تماس لباس‌ها با یکدیگر و همچنین با آب را بر عهده دارد.

موتور ماشین لباسشویی در طرز کار ماشین لباسشویی

 • در داخل دستگاه ، همزن و دیگ داخلی به موتور ماشین لباسشویی متصل هستند.
 • موتور هنگام کار دستگاه آنها را به چرخش درمی‌آورده و باعث می شود شتاب در چرخه اول ایجاد شود.
 • موتور ماشین لباسشویی قابلیت چند سرعته دارد، به این معنا که سرعت آن را مطابق با نیاز می توان تغییر داد.

تایمر ماشین لباسشویی در طرز کار ماشین لباسشویی

با استفاده از تایمر می توان زمان شستشوی لباس‌ها را به صورت دستی تنظیم کرد. در حالت اتوماتیک نیز ، بسته به تعداد لباس داخل ماشین لباسشویی و نوع چرخه شستشو ، مدت زمان لازم به صورت خودکار تنظیم می گردد.

برد جریان چاپی در طرز کار ماشین لباسشویی

PCB یا همان برد جریان چاپی شامل اجزای الکترونیکی و مدارهای مختلفی می باشد که با توجه به شرایط و میزان لباس های بارگذاری شده در ماشین لباسشویی، برنامه ریزی شده‌ تا وظایف منحصر به فردی را به انجام برساند.

این بخش در طرز کار ماشین لباسشویی تاثیر بسزایی دارد. به صورت کلی می توان گفت که PCB وزن کل لباس ها را محاسبه کرده و مقدار آب و مواد شوینده مورد نیاز و کل زمان لازم برای شستن لباس ها را تشخیص می‌دهد.

مراحل شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی

شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی شامل افزودن آب و مخلوط مواد شوینده به لباس‌ها می باشد. در پشت دستگاه دو ورودی جداگانه برای آب سرد و آب گرم در نظر گرفته شده است. شستشو با ورود آب به محفظه ی مواد شوینده شروع می گردد. در این بخش مواد شوینده با آب مخلوط شده و از طریق لوله‌های متصل به جاپودری وارد دیگ می شود. سپس با ورود آب زیاد به دیگ ، محفظه‌ی ماشین لباسشویی شروع به پر شدن از آب می نماید.

در لباسشویی‌های امروزی در این مرحله دیگ شروع به چرخش می کند تا لباس‌ها خیس شده و آب را جذب کنند ، که این امر در پر شدن محفظه تا بالاترین سطح نقش مهمی دارد. البته قابل ذکر است که زمان پر شدن با توجه به مدل ماشین لباسشویی ، فشار آب ، مقدار لباس‌ها و این که لباس‌ها چقدر جذب کننده‌ آب باشند و… با هم متفاوت می باشد.

بعد از پر شدن دیگ ، آب موجود در دیگ با استفاده از هیتر موجود در زیر دیگ تا دمای مناسبی گرم شده و پس از آنکه دمای آب به مقدار مناسب رسید، دستگاه به وسیله یک نیروی چرخشی که به وسیله ی موتور ماشین لباسشویی ایجاد می گردد با چرخیدن در جهت ساعتگرد و پادساعتگرد، لباس ها را به صورت کامل شستشو می دهد.

وظیفه ی متعادل کردن دستگاه از بالا و پایین در حین شستشو ، بر عهده فنرهایی است که در داخل آن تعبیه شده اند. وجود این فنرها موجب می‌شود که در هنگام چرخش ماشین لباسشویی تکان نخورده و در جای خود ثابت بماند.

چرخه آبگیری (آبکشی) ماشین لباسشویی

بعد از اتمام مرحله‌ شستشوی لباس ها ، دستگاه وارد مرحله ی آبکشی می شود. طرز کار ماشین لباسشویی در مرحله ی آبکشی به این صورت می باشد که :

 • با پایان یافتن چرخه ی شستشو ، تایمر به پمپ تخلیه فرمان تخلیه آب را خواهد داد و پمپ شروع به کار کرده تا آب و کف را خارج نماید.
 • پس از آن دیگ دستگاه از آب تمیز سرد پر می‌گردد تا لباس‌ها با استفاده از این آب به صورت تمیز و بهداشتی آبکشی شود.
 • پس از تخلیه کامل آب و شوینده‌ها ، پمپ به صورت خودکار قطع می شود.
 • پس از آن با توجه به برنامه ای که برای شستشوی لباس ها انتخاب می شود ، لباس‌ها برای مدت زمان مشخصی در آب سرد به چرخش درمی آیند.
 • این کار به تمیزتر شدن لباس ها کمک شایانی می نماید.

چرخه چرخش در نحوه کار ماشین لباسشویی

پس از به پایان رسیدن مرحله ی آبکشی ، دستگاه وارد مرحله ی جدید و پایانی شستشوی لباس ها می شود. در این مرحله ماشین لباسشویی :

 • شروع به چرخش می‌نماید که این کار به منظور پخش متعادل و یکنواخت لباس ها در داخل دیگ دستگاه انجام می شود.
 • این موضوع در نحوه کار ماشین لباسشویی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
 • اهمیت این موضوع به این سبب است که در این مرحله با توجه به این که سرعت چرخش تحت تاثیر برنامه ی انتخاب شده از سوی کاربر بسیار بالا خواهد بود.
 • در این شرایط اگر در دیگ دستگاه تعادل وجود نداشته باشد در اثر سرعت چرخش بالا، صداهای غیر عادی در دستگاه ایجاد شده و موجب ایجاد لرزش در دستگاه خواهد شد که این امر هم باعث اذیت افراد شده و هم از کیفیت عملکرد و همچنین طول عمر مفید دستگاه کاسته می شود.
 • در ضمن در این مرحله هنگامی که ماشین لباسشویی در حال چرخش می باشد، پمپ خشک‌کن یا پمپ تخلیه نیز روشن شده و آب خارج شده از لباس‌ها را تخلیه می شوند و موجب خشک شدن تقریبی لباس ها می شود.

خلاصه‌ای از نحوه کار ماشین لباسشویی

در بالا با نحوه کار ماشین لباسشویی و همچنین قطعات به کار رفته در آن و نقش آنها در دستگاه آشنا شدید. در صورتی که در هر کدام از بخش ها و یا به صورت کلی در عملکرد ماشین لباسشویی به مشکلی برخورد کردید، بهتر است با یکی از شعب شرکت آی.پی تماس برقرار کرده و از تعمیرکاران آن کمک بگیرید.

شرکت آی.پی امداد یکی از نمایندگی های مجاز تعمیرات ماشین لباسشویی در تهران است که با تجربه ای بالغ بر نیم قرن در زمینه ی ارائه ی خدمات و سرویس هایی در جهت نصب و تعمیر انواع لوازم برقی فعالیت می کند. این شرکت با ارائه ی خدمات در اسرع وقت و کاهش هزینه های ناشی از تعمیر می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای رفع مشکل شما باشد.

مطالب پیشنهادی

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
پیشگیری از ویروس کرونا