logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

شیربرقی ماشین لباسشویی

شیربرقی ماشین لباسشویی
شیربرقی ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله شیربرقی ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه
podcast

پادکست عیب یابی و بررسی دلایل خرابی شیربرقی لباسشویی

منتظر خواندن دیدگاه شما بعد از گوش کردن به این پادکست خواهیم بود.
2532

شیربرقی ماشین لباسشویی یکی از مهمترین قطعات دستگاه است که شناخت قطعه و کارکرد صحیح آن برای ماشین لباسشویی ضروری است. با شناخت شیر برقی لباسشویی و علائم خرابی آن، می توانید در صورت بروز مشکل در عملکرد قطعه، سریعا آن را تعمیر یا تعویض کنید و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری نمایید. از این رو در این مقاله از آی پی امداد به بررسی نحوه عملکرد، انواع مدل ها، اجزای تشکیل دهنده، علت و علائم خرابی، نحوه تعمیر و تعویض و همچنین نکات مهم جلوگیری از خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی برای شما پرداخته ایم. بنابراین اگر لباسشویی شما در روند آبگیری دچار مشکل شده است، می توانید از مطالب این مقاله برای تست، تعمیر و تعویض شیر برقی لباسشویی خود کمک بگیرید. با ما همراه باشید.

کاربر گرامی هرگونه سوالی در زمینه شیربرقی لباسشویی دارید کافی است در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا تعمیرکار لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشد.

نحوه عملکرد شیر برقی در ماشین لباسشویی

شیر برقی ماشین لباسشویی قطعه الکترونیکی است که برای کنترل جریان آب ورودی به ماشین لباسشویی استفاده می شود. این قطعه در واقع کنترل، قطع و وصل جریان آب ورودی را بر عهده دارد. هنگامی که برد الکترونیکی دستور آبگیری را صادر می کند، جریان برق به سیم پیچ شیر برقی می رسد. این جریان برق باعث تولید میدان مغناطیسی می شود که دیافراگم شیر برقی را به سمت بالا می کشد.

به این ترتیب، جریان آب از لوله ورودی به دیگ ماشین لباسشویی باز می شود. پس از مدت زمان مشخصی، برد الکترونیکی دستور قطع آبگیری را صادر می کند. این دستور باعث قطع جریان برق به سیم پیچ شیر برقی می شود. در نتیجه، میدان مغناطیسی از بین می رود و دیافراگم شیر برقی به سمت پایین می افتد. به این ترتیب، جریان آب از دیگ ماشین لباسشویی قطع می شود. لازم به ذکر است که آبگیری در فرآیند شستشو لباسشویی تکرار می شود. بنابراین شیربرقی در چندین مرحله کار می کند و قطع می شود.

نحوه عملکرد شیر برقی در ماشین لباسشویی

آشنایی با انواع شیربرقی ماشین لباسشویی

انواع مدل های شیر برقی ماشین لباسشویی بر اساس عوامل مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به این عوامل و انواع شیر برقی بر اساس فاکتورها اشاره می کنیم:

تعداد بوبین

 • شیر برقی تک بوبین: این نوع شیر برقی دارای یک بوبین است و تنها یک مسیر برای ورود آب دارد. شیر برقی های تک معمولا در لباسشویی های قدیمی استفاده می شوند.
 • شیر برقی دو بوبین: این مدل شیر برقی از دو بوبین و دو مسیر برای ورود آب برخوردار است. در ماشین لباسشویی های جدید معمولا از شیرهای برقی دوقلو یا سه قلو استفاده می گردد.

نوع آب ورودی

 • شیر برقی آب سرد: این مدل شیر برقی تنها برای ورود آب سرد به ماشین لباسشویی استفاده می شود.
 • شیر برقی آب گرم: از این نوع شیر برقی می توان برای ورود آب گرم به لباسشویی استفاده کرد.

نوع عملکرد

 • شیر برقی ساده: این نوع شیر برقی معمولا در لباسشویی های قدیمی بوده و دارای یک عملکرد ساده است و تنها وظیفه قطع و وصل جریان آب را بر عهده دارد.
 • شیر برقی هوشمند: این نوع شیر برقی از عملکردی هوشمند برخوردار بوده و می تواند مقدار جریان آب ورودی را کنترل کند که در لباسشویی های جدید استفاده می شود.

برند تولیدکننده

شیر برقی ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند. برخی از برندهای معروف شیر برقی عبارتند از:

 • الجی LG
 • سامسونگ Samsung
 • بوش Bosch
 • ایندزیت Indesit
 • آمانا Amana
 •  و …

بررسی اجزای تشکیل دهنده شیر برقی لباسشویی

شیر برقی لباسشویی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هریک از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. در ادامه به معرفی بخش های تشکیل دهنده شیر برقی و کاربرد آنها می پردازیم:

 1. بوبین: سیم پیچی است که جریان برق را از برد الکترونیکی دریافت می کند و باعث تولید میدان مغناطیسی و باز شدن جریان آب می شود.
 2. دیافراگم: یک قطعه پلاستیکی یا لاستیکی است که در قسمت بالایی شیر برقی قرار دارد. دیافراگم وظیفه باز و بسته کردن جریان آب را بر عهده دارد.
 3. مجاری ورودی و خروجی آب: سیر حرکت آب را در شیر برقی فراهم می کنند.
 4. ترمینال: محل اتصال سیم های برقی به شیر برقی هستند.
 5. فنر: دیافراگم را به سمت پایین نگه می دارد و باعث بسته شدن جریان آب می شود.
 6. لاستیک آب بندی: اطراف مجاری ورودی و خروجی آب را می پوشاند و از نشتی آب جلوگیری می کند.
 7. شیار مجرای فشار: محل ورود آب به شیر برقی است.
 8. شیطانک: در قسمت پایینی شیر برقی قرار دارد که با دیافراگم درگیر می شود و باعث باز و بسته شدن جریان آب می گردد.
 9. اهرم آهنی: شیطانک را به دیافراگم متصل می کند.
 10. وزن پیستون: دیافراگم را به سمت پایین نگه می دارد.
 11. محفظه فشار: محل قرارگیری دیافراگم و شیطانک است.

اجزای تشکیل دهنده شیر برقی لباسشویی

لازم به ذکر است که خرابی هریک از اجزای تشکیل دهنده شیر برقی می تواند باعث اختلال در عملکرد شیر برقی و ماشین لباسشویی شود.

علت خراب شدن شیر برقی لباسشویی

در صورتی که هریک از قطعات تشکیل دهنده شیربرقی لباسشویی معیوب شده باشند، باعث خرابی این قطعه می شود و  شیر برقی نمی تواند عملکرد صحیحی را داشته باشد. بیشترین خرابی های شیر برقی، معمولا در فصل زمستان به علت یخ زدن آب و ترکیدگی لوله ها اتفاق می افتد. در این صورت در قسمت شیر برقی با نشتی آب روبرو می‌شویم. یکی از دلایل آبریزی در پشت لباسشویی مربوط به همین مشکل است. به طور کلی شیر برقی یک قطعه ضروری در ماشین لباسشویی است که در صورت خرابی، عملکرد ماشین لباسشویی مختل می‌شود. از جمله دلایل خرابی شیر برقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوختن سیم پیچ
 • قطع شدن سیم پیچ
 • گرفتگی فیلتر ورودی آب
 • خرابی هیدروسنسور

علت خرابی شیر برقی لباسشویی

علائم خرابی شیر برقی لباسشویی

شیر برقی ماشین لباسشویی قطعه ای است که عملکرد صحیح ماشین لباسشویی را تضمین می کند. اگر شیر برقی خراب شود، ماشین لباسشویی آب را به درستی وارد یا تخلیه نمی کند. در نتیجه، فرآیند شستشو مختل می شود. بنابراین می توان گفت از جمله نشانه های خراب شدن این قطعه شامل موارد زیر می باشد:

در صورت بروز هریک از این علائم، بهتر است برای تعمیر یا تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی با تعمیرکار متخصص آی پی امداد تماس بگیرید.

آیا شیر برقی لباسشویی قابل تعمیر است؟

در صورت بروز هرگونه خرابی در عملکرد شیربرقی، ممکن است برای بسیاری از کاربران این پرسش ایجاد شود که آیا شیر برقی لباسشویی قابل تعمیر است؟ در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم که بله این قطعه قابل تعمیر می باشد، اما به نوع خرابی آن بستگی دارد. برخی موارد، معیوب شدن شیر برقی به دلیل خرابی یکی از اجزای تشکیل دهنده آن مانند بوبین، دیافراگم یا فنر است. تعمیر شیر برقی در این شرایط ممکن است امکان پذیر باشد. در موارد دیگر، خرابی شیر برقی به دلیل آسیب فیزیکی به قطعه است. طی این شرایط، تعمیر شیر برقی ممکن است امکان پذیر نباشد و تعویض شیر برقی تنها راه حل ممکن است.

نحوه تست و تعمیر شیر برقی لباسشویی

برای اینکه بتوانید خرابی و ایرادات شیربرقی لباسشویی را برطرف کنید، ابتدا لازم است آن را تست کرده و سپس اقدامات لازم را در جهت تعمیر آن انجام دهید:

 1. ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید.
 2. درپوش شیر برقی را باز کنید.
 3. سیم برقی را به ترمینال سیم پیچ شیر برقی وصل کنید.
 4. با استفاده از یک مولتی متر، ولتاژ برق را در ترمینال سیم پیچ اندازه گیری کنید.
 5. اگر ولتاژ برق وجود داشت، شیر برقی سالم است.
 6. اگر ولتاژ برق وجود نداشت، شیر برقی معیوب است.
 7. همچنین می توانید برنامه آبگیری لباسشویی را انتخاب کنید.
 8. اگر شیر برقی سالم باشد، جریان آب به دیگ ماشین لباسشویی وارد می شود.
 9. چنانچه جریان آب وارد دیگ لباسشویی نشد، شیر برقی معیوب است.

نحوه تست و تعمیر شیر برقی لباسشویی

اگر شیر برقی ماشین لباسشویی شما معیوب است، می توانید آن را تعمیر کنید. برای تعمیر شیر برقی، باید آن را باز کرده و اجزای داخلی آن را بررسی کنید:

 • ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 • درپوش شیر برقی را که معمولا در پشت دستگاه تعبیه شده است، باز کنید.
 • اجزای داخلی شیر برقی را بررسی کنید.
 • در صورت شل بودن اتصالات یا خرابی سیم پیچ، اقدام به رفع مشکل آنها نمایید.
 • همچنین اگر فنر آن شل شده است، اقدام به سفت کردن آن نمایید.
 • چنانچه بخشی از این قطعه خراب شده باشد، لازم است آن را تعویض کنید.

آموزش تعویض شیر برقی لباسشویی

در بسیاری از مواقع، خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی به گونه ای است که امکان تعمیر آن وجود نداشته و لازم است اقدامات لازم را در جهت تعویض قطعه انجام دهید. برای انجام این کار می توانید به روش زیر عمل کنید:

 1. قبل از شروع کار، دو شاخه ماشین لباسشویی را از پریز برق بکشید.
 2. در اکثر ماشین لباسشویی ها، برای دسترسی به شیر برقی باید پشت دستگاه را باز کنید. برای این کار، پیچ های پشت لباسشویی را باز کنید.
 3. پیچ های نگهدارنده پنل شیرهای برقی را با پیچ گوشتی باز کنید.
 4. شیرهای ورودی آب سرد و آب گرم را مشاهده می کنید. فیلتر آب گرم رنگ قرمز دارد و ممکن است شیرهای برقی آب سرد و گرم با هم چسبیده باشند.
 5. در صورتی که اطراف شیر برقی را چک کردید، اگر رطوبت و نشتی وجود داشت، شیر برقی نیاز به تعمیر دارد.
 6. همچنین امکان رسوب گرفتن شیر برقی نیز به دلیل وجود املاح در آب هست.
 7. سپس با پیچ گوشتی، اتصالات برقی را آزاد کرده و پس از آن شلنگ هایی را که به شیر الکتریکی متصل هستند را با انبردست و فشار دست باز کنید.
 8. اکنون اتصالات برقی و آبی شیر برقی را آزاد کرده اید. بنابراین شیر برقی خراب را از ماشین لباسشویی جدا کنید.
 9. سپس شیر برقی خریداری شده را جایگزین کرده و اتصالات برقی و آبی یعنی شلنگ ها را به آن وصل کنید.
 10. هیتر المنت موجود در ماشین لباسشویی وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. بنابراین باید ورودی آب را به شیر آب سرد وصل کنید.
 11. حالا می توانید پنل ماشین لباسشویی را بر روی آن نصب کنید و به شستشوی لباس ها بپردازید.

تعمیر شیربرقی ماشین لباسشویی

روش های پیشگیری از خرابی شیربرقی در لباسشویی

برای اینکه بتوانید مانع از خراب شدن و از کار افتادن شیر برقی ماشین لباسشویی خود شوید، لازم است مواردی را رعایت کنید که در ادامه آنها را بررسی کرده ایم:

 • برای سلامت و عمر بهینه شیر برقی سعی کنید فشار آب شهری را تا آخر باز نکنید.
 • اگر آب با فشار وارد شیر برقی شود، بین اهرم و بوبین قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که اهرم نتواند کارایی خودش را داشته باشد.
 • برای رفع مشکل باید اجزای شیر برقی را درآورید و خشک کنید و سپس در جای خود قرار دهید تا شیر برقی کار کند.
 • استفاده از فیلتر لباسشویی برای جلوگیری از ورود املاح به دستگاه نیز میتواند به طول عمر و کیفیت این قطعه کمک کند.
 • تمیز کردن منظم ماشین لباسشویی می تواند از تجمع رسوبات و رسوب در شیر برقی جلوگیری کند.

قیمت شیر برقی ماشین لباسشویی

اگر شیربرقی لباسشویی شما به مشکل برخورده است، لازم است بدانید که امکان تعمیر و تعویض آن وجود دارد، بنابراین با مطالعه مقاله فوق، در حفظ شیربرقی لباسشویی خود کوشا باشید. در این قسمت قبل از اینکه به قیمت شیر برقی ماشین لباسشویی اشاره کنیم، انواع موجود این قطعه در بازار تهران را شرح می دهیم:

 1. شیر برقی لباسشویی سامسونگ
 2. شیر برقی 90 درجه تکی
 3. شیر برقی 90 درجه دوقلو
 4. شیر برقی لباسشویی ارج
 5. شیر برقی دوقلو صاف
 6. شیر برقی صاف تکی
 7. شیر برقی صاف دوقلو پیچی
 8. شیربرقی لباسشویی مدل a3
 9. شیر برقی تک لباسشویی اتومات مدل ارج

به طور کلی قیمت شیر برقی ماشین لباسشویی به عوامل مختلفی نظیر برند و کیفیت شیر برقی، نوع و مدل آن، نوع آب و مدل ماشین لباسشویی بستگی دارد. در حال حاضر، قیمت شیر برقی ماشین لباسشویی در بازار ایران از حدود 300 هزار تومان تا 3 میلیون تومان متغیر است.

برای رفع مشکل و تعمیر شیر برقی لباسشویی با کجا تماس بگیریم؟

کاربران گرامی، اگر قصد بررسی، تعمیر یا تعویض شیربرقی لباسشویی خود به دلیل خرابی این قطعه و یا مشکل عدم آبرسانی در دستگاه خود را دارید، کافی است، جهت عیب یابی و رفع مشکل به ثبت درخواست آنلاین در سایت آی پی امداد بپردازید و یا با شماره 02158941 یا 02191093903 تماس حاصل نمایید تا تعمیرکار مربوطه، ظرف کمتر از یک ساعت جهت عیب یابی و رفع مشکل در منزل شما حضور پیدا کند. حال در ادامه به شما می گوییم که چرا برای تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی بهتر است از خدمات آی پی امداد استفاده نمایید:

 • حضور به موقع تکنسین
 • ارائه ضمانتنامه رسمی
 • تحویل فاکتور دیجیتال بعد از اتمام خدمات
 • پشتیبانی در مدت زمان گارانتی
 • محاسبه بهترین قیمت شیربرقی لباسشویی
 • استفاده از بهترین کیفیت در قطعات
4.2/5 - (26 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

159 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • ولی مسلمی 06 فروردین 1403

  مطالبتان عالی بود استفاده کردیم

  پاسخ دادن
 • کاویانی 27 اسفند 1402

  سلام ماشین لباسشویی ایندزیت دارم شیربرقی آن دوقلوهست. بوبینهای اون سالم هستندولی دیافراگماشون خشک شدن ویکیشون پاره شده. میخواستم بدونم آیادیافراگم سراغ دارین. آخه حیفه بخاطر۲تادیافراگم تواین شرایط شیربرقی نوبندازم.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 27 اسفند 1402

   درود، بهتر است شیر برقی را به طور کامل تعویض کنید تا مشکلی در روند کار دستگاه ایجاد نشود.

   پاسخ دادن
   • کاویانی 27 اسفند 1402

    ممنون ازپاسخ سریعتون. هدفم ازارسال درخواست این بودکه ببینم آیاقطعات شیربرقی پیدامیشه یانه. بهرحال ازاینکه خدمات رایگان ارائه میدیدجای تشکرداره. پیشاپیش عیدشماومجموعه آی پی امداد مبارک. پیروزوسربلندباشید.

    پاسخ دادن
 • جواد 12 اسفند 1402

  آبگیری بیش از حد هم علت خرابی شیر برقی هست؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 12 اسفند 1402

   درود، شیر برقی یک قطعه ای است که وظیفه‌ آن کنترل آب ورودی به لباسشویی می باشد. اگر این قطعه خراب شود، ممکن است لباسشویی بیش از حد نیاز آبگیری نماید.

   پاسخ دادن
 • علیرضا 26 بهمن 1402

  ایا اگر یک بوبین از کار بیفتد میتوان جای سیمها راعوض کرد

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 27 بهمن 1402

   درود، خیر، به طور کلی تعویض جای سیم‌های بوبین کار درستی نیست و می‌ تواند به خرابی بیشتر دستگاه منجر شود.

   پاسخ دادن
1 2 3 4
اینستاگرام آی پی امداد