logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941

رفع بوی بد ماشین لباسشویی

رفع بوی بد ماشین لباسشویی
رفع بوی بد ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 7 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله رفع بوی بد ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

داخل درام یا دیگ ماشین لباسشویی به دلیل اینکه محیطی تاریک و مرطوب دارد شرایط مناسبی برای حیات میکروب ها و میکروارگانیسم ها فراهم میشود. وجود این میکروب ها باعث ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی می شود. در این مواقع باید با استفاده از روش های ذکر شده در این مقاله که توسط تعمیرگاه مجاز و مرکزی آی پی امداد گردآوری شده، نسب به رفع بوی بد ماشین لباسشویی خود اقدام نمایید. در ادامه با علل بوجود آمدن بوی نامطبوع لباسشویی و نحوه برطرف کردن بوی بد لباسشویی آشنا خواهیم شد.

کاربران گرامی سوالات خود را در زمینه رفع بوی بد ماشین لباسشویی در انتهای صفحه ( قسمت دیدگاه ) پرسش نمایید تا کارشناسان وبسایت تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

با مقاله ای دیگر از آی پی امداد همراه باشید.

سوالات و جواب های مهم در ارتباط با نحوه از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی

کاربران عزیز سایت آی پی امداد، به منظور صرفه جویی در زمان شما و دسترسی سریع به موضوع، برخی از مهمترین سوالات در زمینه نحوه رفع بوی بد لباسشویی در جدول زیر آورده شده اند:

سوالات در زمینه بوی بد ماشین لباسشویی پاسخ
علل بوی بد لباسشویی چیست؟
 1. ماندن لباس ها داخل آبکش برای چندین ساعت
 2. بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از اتمام کار
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب بعد از اتمام شستشو
 4. عدم سرویس لباسشویی
 5. عدم تمیز کردن مسیر خروجی (فیلتر، پمپ تخلیه و شیلنگ)
 6. تمیز نکردن جاپودری
 7. باز بودن مسیر فاضلاب
چگونه میتوان از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کرد؟
 1. استفاده از آب گرم برای شستشو
 2. استفاده از مواد شوینده مناسب
 3. بهبود تهویه هوای داخل لباسشویی
 4. تمیز کردن منظم دستگاه

7 علت بوی بد در ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی به یکباره ایجاد نمی شود. بلکه عوامل مختلف در طول زمان دست به دست هم می دهند تا جرم و رسوب در داخل دستگاه و محفظه های آن تشکیل شود و در نهایت بستر مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب ها، باکتری ها، قارچ ها و کپک ها ایجاد شود.

شاید بسیاری از این عوامل حتی برای شما قابل رویت نباشند اما در این مقاله در مورد این عوامل و تاثیرات آنها توضیح می دهیم تا پس از مطالعه این متن به رعایت نکات ذکر شده توجه بیشتری داشته باشید.در صورتی که این مشکلات در لباسشویی شما بروز کرد هر چه سریعتر برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی اقدام کنید.

7 علت بوی بد ماشین لباسشویی به شرح زیر است:

 1. ماندن لباس ها داخل آبکش برای چندین ساعت
 2. بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از اتمام کار
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب بعد از اتمام شستشو
 4. عدم سرویس لباسشویی
 5. عدم تمیز کردن مسیر خروجی (فیلتر، پمپ تخلیه و شیلنگ)
 6. تمیز نکردن جاپودری
 7. باز بودن مسیر فاضلاب

ماندن لباس ها برای چندین ساعت داخل دستگاه، علت بوی بد لباسشویی

ماندن لباس در ماشین لباسشویی و باز نکردن درب ماشین باعث ایجاد رطوبت و بخار به همراه گرما در داخل ماشین می شود. علاوه بر ایجاد رسوب در داخل سوراخ های دیگ ماشین لباسشویی، محیط مساعدی را برای رشد میکروب ها و باکتری ها ایجاد کرده و باعث ایجاد بوی بد داخل ماشین لباسشویی می شود. با درآوردن لباس ها در زمان مناسب، هوای داخل دستگاه خارج می شود و این موضوع تاثیر مثبتی در مشکلات مربوط به بوی بد در لباسشویی خواهد داشت.

بستن درب بلافاصله بعد از اتمام کار از دلایل ایجاد بوی بد لباسشویی

اکثر افرادی که با ماشین لباسشویی سر و کار دارند، بلافاصله پس از درآوردن لباس ها از درون آن، درب ماشین را می بندند. این یک اشتباه رایج است; زیرا به هوای داخل دستگاه اجازه تهویه به میزان لازم را داده نمی شود و به همین دلیل گرما و رطوبت تا حدودی در دستگاه باقی می ماند و این بهترین شرایط را برای ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی فراهم خواهد کرد. رفع بوی بد لباسشویی در این حالت کار سختی است و ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت افرادی که از لباس های شسته شده در این ماشین استفاده می کنند داشته باشد.

خشک نکردن لاستیک دور درب دستگاه باعث ایجاد بوی بد لباسشویی می شود

لاستیک درب ماشین لباسشویی در برخی قسمت ها دارای چین خوردگی است و رسوب آب و مواد شوینده در این قسمت ها باعث ایجاد بوی بد می شود. این روی کیفیت دستگاه تاثیر بدی دارد. اگر پس از اتمام کار دستگاه و درآوردن لباس ها از دستگاه، لاستیک را کاملا خشک کنید، از ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی جلوگیری می کنید و همچنین از ایجاد محیط مساعد برای رشد میکروب ها جلوگیری میشود.

خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی باعث ایجاد بوی بد می شود

سرویس دوره ای موجب از بین رفتن بوی بد لباسشویی می‌شود

ماشین لباسشویی مانند سایر لوازم خانگی بزرگ نیاز به نگهداری و سرویس دارد. در صورت استفاده صحیح و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی از این دستگاه باید سالانه آن را سرویس کنید. با سرویس ماشین لباسشویی از عدم وجود رسوب و کثیفی در قسمت های مختلف آن و همچنین عدم گرفتگی و مشکل در لوله های تخلیه و ورودی آب دستگاه اطمینان حاصل می شود و از بوی بد لباسشویی جلوگیری می شود.

عدم تمیز کردن فیلتر و پمپ تخلیه میتواند علت بوی بد در لباسشویی باشد

فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی از قطعات ماشین لباسشویی است که در طولانی مدت ممکن است در آن رسوب جمع شود. تمیز نشدن آن و ماندگاری رسوب باعث ایجاد بوی بد در دستگاه می شود و این موضوع به لباس ها نیز سرایت می کند و باعث بوی بد آن ها می شود. پس از چند بار استفاده از دستگاه می توانید با تمیز کردن آن از این مشکل جلوگیری کنید.

البته یکی از دلایل بوی بد لباسشویی خالی نکردن جیب و عدم توجه به اشیاء ریز است. این وسیله ها با مسدود کردن فیلتر لباسشویی می توانند باعث ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی شوند. آی‌پی امداد به کاربران توصیه می‌کند قبل از شستن لباس‌ها، وسایل را از جیب خود خارج کنند.

عدم تمیز کردن فیلتر و پمپ تخلیه میتواند علت بوی بد در لباسشویی باشد

جاپودری را به موقع تمیز کنید تا از بو گرفتن آن جلوگیری کنید

ممکن است پس از چندین بار استفاده از جاپودری لباسشویی متوجه شوید که بخشی از پودر روی دیواره های آن باقی مانده و سفت شده است. در این صورت می توان با تمیزکردن این قسمت بوی بد ماشین لباسشویی را از بین برد و باید جاپوداری را بیرون آورده و تمیز کنید.

بوی بد ماشین لباسشویی میتواند ناشی از فاضلاب باشد

در برخی موارد ممکن است بوی بد لباسشویی ناشی مسیر فاضلاب باشد. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که سیفون در مسیر فاضلاب متصل به شیلنگ تخلیه وجود نداشته باشد و از طریق تخلیه، بو به داخل لباسشویی راه پیدا کند. برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی بهتر است مسیر فاضلاب را با سیفون ببندید. چنانچه مشکل حل نشد، با نمایندگی تعمیرات لباسشویی در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران تماس بگیرید.

عدم توجه به وضعیت جاپودری باعث به وجود آمدن بوی بد در لباسشویی میشود

آموزش نحوه رفع بوی بد ماشین لباسشویی

اگر هنگام استفاده از ماشین لباسشویی متوجه بوی بدی شدید یا بوی نامطبوعی در محیط آشپزخانه احساس کردید، حتما ماشین لباسشویی خود را چک کنید. اگر مشکل از همین جاست، باید نسبت به رفع بوی بد ماشین لباسشویی اقدام کنید تا از بدتر شدن این وضعیت یا ایجاد اختلال در ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. در این قسمت به ارائه راهکارهایی می پردازیم که می تواند در برطرف کردن بوی بد لباسشویی موثر باشد.

 1. استفاده از آب گرم
 2. استفاده از مواد شوینده مناسب
 3. بهبود تهویه هوای داخل لباسشویی
 4. تمیز کردن منظم دستگاه

در ادامه به توضیحات کامل موارد آموزش نحوه رفع بوی بد در لباسشویی پرداخته ایم.

استفاده از آب گرم برای از بین بردن بوی بد لباسشویی

اکثر افراد معمولاً از تنظیم آب سرد دستگاه برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های خود استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که این کار ممکن است بوی بدی را در دستگاه ایجاد کند و حتماً در برخی از شستشوهای خود که نیازی به آب سرد ندارند از آب گرم استفاده کنید تا تمام مواد باقی مانده در دستگاه پاک شود.

استفاده از مواد شوینده مناسب برای برطرف کردن بوی بد لباسشویی

استفاده از پودر و مواد شوینده لباسشویی باعث ایجاد کف مناسب در ماشین می شود و در نهایت کف صابونی کمتری ایجاد شده و در ماشین باقی می ماند. این کار کیفیت شستشو را بهبود می بخشد و به از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی کمک می کند.

استفاده از مواد شوینده مناسب برای از بین بردن بوی بد لباسشویی

بهبود تهویه هوای داخل ماشین لباسشویی به رفع بوی بد کمک میکند

اگر بلافاصله پس از اتمام شستشو، لباس ها را از ماشین لباسشویی خارج کنید، رطوبت و گرما در داخل ماشین لباسشویی حبس نمی شود و این امر از ایجاد شرایط مساعد برای میکروب ها و سایر میکروارگانیسم ها و در نتیجه بوی بد جلوگیری می شود.

البته باید توجه داشته باشید که پس از درآوردن لباس ها، درب دستگاه را مدتی باز بگذارید تا تهویه به درستی انجام شود و داخل دیگ به خوبی خشک شود. خشک کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در برطرف کردن بوی بد لباسشویی است.

تمیز کردن ماشین لباسشویی باعث از بین رفتن بوی بد در لباسشویی میشود

همان گونه که در قسمت قبلی ذکر شد یکی از عوامل ایجاد بو در ماشین لباسشویی عدم تمیز کردن قسمت پمپ تخلیه ی دستگاه و جاپودری آن می باشد. به همین جهت لازم است تا این قسمت ها به صورت منظم تمیز شوند.

شما می توانید برای این کار از راه های مختلفی خانگی و یا مواد تولید شده در کارخانجات استفاده کنید. یکی از راه‌های خانگی برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین است. در ضمن شما می توانید از جرم گیر و بوگیر ماشین لباسشویی موجود در بازار نیز برای این کار استفاده کنید.

نتیجه گیری پایانی از برطرف کردن بوی بد ماشین لباسشویی

اگر بخواهیم در مورد نتیجه گیری مقاله نحوه رفع بوی بد لباسشویی صحبت کنیم، باید بگوییم که پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از اینکه بوی بد لباس شما را آزار دهد، به تمیز کردن داخل و خارج آن توجه کنید. فراموش نکنید که جرم گیری ماشین لباسشویی و سرویس دوره ای سالانه می تواند از همه این اتفاقات جلوگیری کند. این امر موجب می‌شود حتی کمتر نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی خود را داشته باشد.

اگر مشکلی برای دستگاه شما پیش آمد، آی پی امداد به عنوان نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات به کاربران عزیز می باشد. این مرکز با بهره گیری از کادری مجرب و ماهر توانسته در زمینه تعمیرات، عیب یابی و سرویس انواع ماشین لباسشویی بسیار موفق عمل کرده و رضایت تمامی مشتریان را جلب نماید.

4.4/5 - (13 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. نریمان 28 شهریور 1401

  با رعایت این موارد بوی بد لباسشویی به کل از بین رفت. تشکر از آی پی امداد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 28 شهریور 1401

   ممنون از انرژی مثبت شما

   پاسخ دادن