021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

تمیز نشستن لباس در لباسشویی

تمیز نشستن لباس در لباسشویی
تمیز نشستن لباس در لباسشویی
زمان مطالعه: 10 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه
podcast

پادکست علت های تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

منتظر خواندن دیدگاه شما بعد از گوش کردن به این پادکست خواهیم بود.
331

علت تمیز نشستن لباس در لباسشویی را همراه با نحوه رفع این مشکل به صورت کامل در آی پی امداد شرح داده ایم تا دیگر از شر لباس های کثیف رهایی یابید. برای اینکه لباس های کثیفی نداشته باشید به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

کاربران گرامی، چنانچه مشکل تمیز نشتن لباس ها در لباسشویی شما حل نشد، میتوانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ سوال خود را مطرح نمایید تا کارشناسان آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

در مقاله دلیل تمیز نکردن لباس ها در لباسشویی به موارد زیر پرداخته ایم:

ماشین لباسشویی در چند سال اخیر جزء یکی از پیشرفته ترین لوازم برقی منزل به شمار می آید. لباس ها علاوه بر قرار گرفتن در آب نیاز به یک فشار پر شدت به پارچه دارند تا کثیفی از آن ها خارج شود.

اغلب مواقع لباس ها پس از خارج شدن از ماشین لباسشویی بسیار تمیز و خوشبو خواهند بود و گاهی اوقات دیگر علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل حجم بالا لباس ها، تنظیم نکردن زمان مناسب برای شستشو لباس و یکی از اصلی ترین موارد، تخریب یکی از اجزای ماشین لباسشویی است و بسیاری از موارد دیگر که در ادامه مطلب حتما به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی 8 دلیل تمیز نشستن لباس ها یا کثیف شدن آن ها در ماشین لباسشویی

پاکیزه نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی از گذشته تا امروزه دارای دلایل متفاوتی داشته است؛ که هر یک باعث ایجاد یک دغدغه خواهد بود. تعمیرات ماشین لباسشویی جزء آن دسته از مواردی است که سپردن تعمیر آن به دست افراد نا بلد باعث به وجود آمدن خسارت های زیان آور خواهد بود.

8 دلیل های پاکیزه نشدن لباس ها و پارچه ها در ماشین لباسشویی به شرح زیر میباشد:

 1. استفاده از شوینده های نامناسب در لباسشویی باعث عدم تمیز شستن درست لباس ها می شود.
 2. انتخاب برنامه نامناسب و تایم کم برای شستشو در لباسشویی باعث میشود که لباس های تمیزی نداشته باشید.
 3. یکی از دلایل تمیز نشستن لباس در لباسشویی ، کثیفی محفظه جاپودری است.
 4. کثیف بودن درام لباسشویی از دیگر علت های، تمیز نشستن لباس در لباسشویی میشود.
 5. مسدود بودن راه تخلیه منجر به تمیز نشستن لباس در لباسشویی میشود
 6. مسدود بودن فیلتر لباسشویی از دیگر دلایل تمیز نشستن لباس ها میباشد.
 7. استفاده نادرست از لباسشویی باعث عدم تمیزی لباس ها میشود.
 8. اگر مقدار لباسی که در لباسشویی میریزید استاندارد نباشد لباس های تمیزی نخواهید داشت.

تاثیر استفاده نادرست از مواد شوینده در تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

شاید شما هم دچار این سوء تفاهم شده باشید که اضافه کردن موادی مانند تاید و نرم کننده های لباس که برای تمیزی و خوشبو شدن لباس ها استفاده خواهد شد هر چه مقدار آن بیشتر باشد البسه ها تمیز تر خواهند شد، اما باید بدانید که این نظریه اشتباه باعث تخریب دستگاه و تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما خواهد شد.

استفاده نادرست از مواد شوینده در تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

حجم بالای لباس ها و تایم کم برای شست و شو باعث تمیز نشستن لباس در لباسشویی می شود

ممکن است ماشین لباسشویی شما 7 کیلویی و یا 5 کیلویی باشد و حجم لباس قرار گرفته در ماشین لباسشویی 5 کیلو باشد و درجه زمان را نیم ساعته و یا کمتر بگذارید. حجم بالای لباس ها و اندک زمان برای شستشو ، لکه ها را از بین نمی برد و بنابرین متواند دلیلی بر تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

حجم بالای لباس ها و تایم کم برای شست و شو باعث تمیز نشستن لباس در لباسشویی می شود

کثیف بودن محفظه جاپودری دلیل تمیز نشستن لباس در لباسشویی می باشد

عمده علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی شما به این دلیل است که خط منتهی از محفظه مواد شوینده به درام با پودر مسدود شده است، یعنی جاپودری لباسشویی کثیف است. این بدان معنی است که فقط مقدار کمی مواد شوینده در واقع به درام می رسد و بقیه آن در پشت محفظه گیر می کنند.

کثیف بودن محفظه جاپودری دلیل تمیز نشستن لباس در لباسشویی

آیا می دانید که در واقع لازم نیست پودر و مایع شستشو را درون محفظه مواد شوینده قرار دهید؟ می توانید پودر را مستقیماً درون درام در بالای لباس خود قرار دهید، یا کپسول مایع شستشو بخرید و این ماده را قبل از روشن کردن دستگاه در درام قرار دهید. اگر این کار لباس شما را با موفقیت تمیز کرد، بهتر است با پاک کردن محفظه مواد شوینده و مسیر حرکت پودر به داخل درام، ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید.

همچنین توصیه می شود در آینده از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. مواد شوینده زیاد در داخل دستگاه باعث انسداد مسیر می شود. دستورالعمل های روی بسته بندی مواد شوینده را دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی برای رفع مشکل تمیز نشستن لباس ها

اگر می خواهید نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی خود را بدانید ، دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید. برخی از ضمانت های ماشین لباسشویی وقتی مالک از محصولات غیر استاندارد استفاده کند نامعتبر می گردد.

پاک کننده های ماشین لباسشویی در بیشتر سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ دیگر موجود هستند. اگر دفترچه راهنمای لباسشویی تان می گوید شما می توانید از این موارد استفاده کنید، یک بسته را انتخاب کنید و دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی

شستشو و پاک کردن لباسشویی از نیاز به تعمیر لباسشویی جلوگیری می کند. جاپودری ماشین لباسشویی را بیرون آورده و آن را در آب گرم قرار دهید. با مواد شوینده ملایم مثل صابون و به کمک یک مسواک محفظه را شستشو دهید. اگر لکه های قدیمی و سختی در محفظه وجود دارد بهتر است زمان خیساندن در آب بیشتر باشد.

ماشین لباسشویی خود را به بالاترین درجه حرارت ممکن برسانید و سرکه سفید یا تمیز کننده ماشین لباسشویی را به آن اضافه کنید و شستشو را بدون هیچ لباسی شروع کنید. پس از اتمام چرخه، درب را باز کنید، اگر هنوز تمیزی حاصل نشده، دوباره شستشو را اجرا کنید. اگر تمیز به نظر می رسد، هر نوع مهر و موم لاستیکی و سایر نواحی را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید.

کثیف بودن درام ماشین لباسشویی باعث عدم تمیز شدن لباس می شود

آخرین باری که درام ماشین لباسشویی خود را تمیز کردید را به یاد دارید؟ اگر جوابتان به این سوال این است «یادم نیست» یا «هرگز»، پس علت اصلی تمیز نشدن لباسها پس از شستشو مشخص است و دیگر نیاز به تعمیرات ماشین لباسشویی نخواهید داشت.

کثیف بودن درام ماشین لباسشویی باعث عدم تمیز شدن لباس می شود

اگرچه به نظر می رسد که ماشین لباسشویی شما به دلیل تمام مواد شوینده ای که برای هر شستشو مصرف می کنید تمیز است، در اشتباهید. لباسشویی گاهی اوقات نیاز به تمیز کردن عمیق دارد تا تمام آلودگی ها و زباله هایی که به مرور زمان با شستشوی کثیفی لباستان ایجاد می شود، از بین برود.

اگر شیلنگ تخلیه لباسشویی مسدود شده باشد لباس ها درست شسته نمی شوند و لباس های کثیفی خواهید داشت

دلیل دیگر اینکه چرا لباس‌هایتان به اندازه کافی تمیز نمی شود این است که شلنگ تخلیه لباسشویی به علت انسداد لوله به درستی تخلیه نمی‌شود. این اتفاق گاهی ممکن است زمانی رخ دهد که یک شی کوچک مسیر تخلیه آب را مسدود کرده باشد، مثل سکه ای که در جیب شلوارتان بوده یا دکمه ای که از لباستان جدا شده یا حتی جوراب های کودکتان.

اگر شیلنگ تخلیه لباسشویی مسدود شده باشد لباس ها درست شسته نمی شوند و لباس های کثیفی خواهید داشت

برای چک کردن شلنگ لوله تخلیه، آن را جدا کنید و به دنبال هر گونه موانع باشید و در صورتی که آن‌ها را پیدا کردید بردارید. اگر شلنگ فرسوده و یا آسیب‌دیده به نظر می رسد، باید آن را تعویض کنید تا لباسشویی بهتر تخلیه شود. اگر به وضوح هیچ موردی یافت نشد، لوله را دوباره متصل کنید؛ حالا برای مشکل تخلیه نشدن آب در لباسشویی، نوبت به بازرسی فیلتر تخلیه می رسد.

اگر فیلتر تخلیه پمپ لباسشویی مسدود شده باشد لباس ها به خوبی شسته نمی شوند و لباس های کثیفی خواهید داشت

اگر علت تمیز نشدن لباسها، مشکل در تخلیه لباسشویی باشد، همانطور که ذکر شد ابتدا باید شلنگ تخلیه بررسی شود، سپس فیلتر تخلیه را چک کنید.

اشیاء کوچک مانند کلید، جواهرات یا دکمه ها می توانند توسط فیلتر اسیر شوند، اما با گذشت زمان می تواند آنقدر مانع ایجاد کنند که بر عملکرد لباسشویی تأثیر بگذارد. برای پاک کردن فیلتر پمپ در پانل جلویی قسمت پایین درب کوچک را برداشته تا فیلتر را باز کنید. فراموش نکنید قبل از شروع هر گونه تعمیرات دوشاخه را از پریز جدا کنید؛ درب دسترسی را باز کنید و یک سطل کم عمق را در زیر آن قرار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. دستگیره فیلتر را به آرامی در جهت عقربه های ساعت چرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.

فیلتر تخلیه پمپ لباسشویی مسدود شده باشد لباس ها به خوبی شسته نمی شوند

فیلتر پمپ را خارج کنید و هر گونه زباله ای که گرفتار شده را از بین ببرید. فیلتر را به داخل بکشید و در جهت عقربه های ساعت چرخانید تا آن را محکم کنید. درب دسترسی را ببندید و سپس یک چرخه شستشو را آزمایش کنید تا ببینید آب به درستی تخلیه می شود یا خیر.

استفاده نادرست از لباسشویی باعث تمیز نشتن لباسها میشود

بدیهی است که یک ماشین لباس‌شویی که لباس‌ها را تمیز نمی‌کند، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. ماشین لباسشویی باید قادر به حذف بیشتر لکه ها، تکه‌های عرق و بوی بد لباس‌ها در یک شستشوی سریع با کمی مواد شوینده باشد، اما در طول زمان، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که لباس آن‌ها بعد از شستن زیاد و یا حتی چند شستشو کثیف است.

اگرچه ماشین لباس‌شویی شما لباس‌ها را به درستی تمیز نمی‌کند، اما هیچ موردی برای ترسیدن وجود ندارد. تا زمانی که ماشین لباس‌شویی می‌چرخد و با آب پر می‌شود، باز هم باید قادر به تمیز کردن لباس‌هایتان باشد. مسائل زیر را برای راهنمای نهایی در نظر بگیرید تا از تعمیرات ماشین لباسشویی بی نیاز شوید.

اگر لباسشویی را بیش از حد بارگیری کنید لباس ها به خوبی شسته نمی شود

این امر باعث می شود تا شستشو در تمیز کردن لباس ها کمتر موثر باشد و می تواند باعث آسیب به اجزای درام لباسشویی شود و شما را نیازمند تعمیر لباسشویی کند. ماشین لباسشویی هرگز نباید از سه چهارم فضای درام بیشتر پر شود.

با عدم انتخاب برنامه مناسب در لباسشویی؛ لباس ها به خوبی شسته نمیشود و لباس های کثیفی خواهید داشت

در حالی که شستشوی سازگار با محیط زیست ، با درجه حرارت پایین و چرخه سریع ، برای اکثر لباس ها مناسب است (و از نظر محیط زیست سازگارتر هستند) اما لباس های کثیف و یا دارای بوی بد عرق به شستشوی طولانی تری نیاز دارند. اگر مطمئن نیستید که برنامه انتخابی شما می تواند با لکه ها مقابله کند، دما را افزایش دهید. دمای نامناسب می تواند علت تمیز نشدن لباس‌ها در لباسشویی باشد.

کاربرد دکمه های کنترل پنل لباسشویی

اگر دفترچه راهنمای خود را نخوانده اید، همین حالا اقدام به مطالعه آن کنید، ممکن است این دکمه ها روی توانایی شما در تمیز کردن صحیح لباس تأثیر بگذارد و علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی همین انتخاب نادرست تنظیمات باشد.

تنظیم معمول مناسب شستشوی همه لباسهایتان نیست، وقت بگذارید تا با تمامی برنامه های شستشوی لباسشویی خود آشنا شوید، لباسهایتان را به گروه های کوچک و مناسب تقسیم کنید، همانگونه که لباس های رنگ روشن و تیره را از هم جدا می کنید، این عمل نیز اهمیت دارد.

چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟

قطعا مواجه شدن با صحنه ای که لباس ها را از لباسشویی بیرون میاورید و لباس ها همچنان لک دار هستند برای شما ناخوشایند و آزار دهنده است اما چه عواملی سبب ایجاد این موضوع میشوند در ادامه این مقاله سعی داریم برای شما به بررسی این موضوع که چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟ بپردازیم:

 • ممکن است در هنگام اعمال تنظیمات بر روی ماشین لباسشویی خود این تنظیمات را به درستی انجام نداده باشید که این موضوع سبب تمیز نشدن و لک داشتن لباس ها پس از بیرون آوردن از لباسشویی میشود.
 • ممکن است دمای آب استفاده شده در شستشو برای لباس های داخل لباسشویی مناسب نباشد که این موضوع نیز سبب ماندن لک روی لباس ها میشود.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم همچنان لک داشته باشد میتوان حجم زیاد لباس های داخل لباسشویی باشد.
 • لک داشتن لباس ها بعد از بیرون آوردن لباس ها از لباسشویی میتواند به دنبال نامرغوب بودن پودر و ماده شوینده استفاده شده در لباسشویی باشد.
 • ممکن است بیرون آوردن لباس ها را از لباسشویی با تاخیر انجام داده باشید که این موضوع سبب میگردد وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک داشته باشد.
 • ممکن است مخزن لباسشویی شما به دلایل مختلف کثیف و یا روغنی باشد که این امر دلیلی است برای ایجاد لک روی لباس بعد از بیرون آوردن از لباسشویی میگردد.
 • ممکن است در جیب یکی از لباس ها خودکار و یا تکه ای ماده غذایی وجود داشته باشد که در صورت بیرون نیاوردن و خیس شدن بقیه لباس ها را نیز لک دار کرده باشد.

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد

چرا لباس ها در لباسشویی درست تمیز نمیشوند؟ این سوالی است که اکثر کاربران سایت آی پی امداد از تعمیرکاران این مجموعه در بخش پرسش و پاسخ و مقاله “تمیز نشستن لباس در لباسشویی” میپرسند. بدین منظور در ادامه به شرح کامل این مشکل میپردازیم:

 • اگر از ماشین لباسشویی خود استفاده بهینه نداشته باشید، منجر به تمیز نشستن لباس ها میشود.
 • به میزان ظرفیت لباسشویی خود در حین ریختن البسه برای شستشو توجه نمایید.

بیش از ظرفیت لباسشویی، لباس نریزید.

 • به سرویس و جرم گیری 6 ماهه لباسشویی خود اهمیت دهید.
 • جرم گرفتن قطعات داخلی لباسشویی و همینطور جا پودری میتواند از دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی باشد.

جرم گرفتن قطعات داخلی لباسشویی و جاپودری میتواند، باعث تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی شود.

 • بعد از هر بار شستشو فیلتر کف لباسشویی را تمیز نمایید و اگر آب به درستی تخلیه نمیشود، حتما چک نمایید تا مسیر تخلیه گرفتگی نداشته باشد.

ایراد در تخلیه آب لباسشویی، میتواند مشکل تمیز نشستن لباس ها را به وجود بیاورد.

 • اگر آب به درستی در لباسشویی وارد نشود، لباس ها تمیز نخواهند شد.

مشکل آبگیری در لباسشویی را با بررسی شیلنگ ورودی آب، شیربرقی و هیدروستات چک نمایید.

 • استفاده از شوینده های بی کیفیت مثل شامپو به کیفیت میماند.

اگر از شوینده بی کیفیت استفاده نمایید، لباس های تمیزی از لباسشویی تحویل نمیگیرید.

 • مهم ترین دلیل تمیز نبودن لباس ها بعد از فرایند شستشو در لباسشویی، مربوط به مشکل گرم نبودن آب میباشد.

اگر لباسشویی آب را به درستی گرم نکند و دمای لازم را نداشته باشد، لباس ها تمیز نخواهند بود.

نتیجه گیری مقاله علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی توسط تعمیرکار آی پی امداد

اگر لباس های کثیفی دارید و لباسشویی شما به خوبی لباس ها را نمیشوید، بدانید که تا حدی میتوانید این مشکل را رفع نمایید. ما در اینجا به نکات مهمی در این باره پرداخته ایم تا با رعایت کردن آن ها لباس های تمیزی داشته باشید.

 • اگر آب به درستی تخلیه نشود لباس های تمیزی نخواهید داشت.
 • فیلتر کف لباسشویی و پمپ تخلیه را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد.
 • اگر دمای کافی برای شستن لباس در لباسشویی نباشد ، البسه تمیزی نخواهید داشت.
 • انتخاب برنامه مناسب و دانستن ظرفیت لباسشویی به شستن لباس های تمیز کمک میکند.

فراموش نکنید ، آی پی امداد طیف وسیعی از تعمیرات لوازم خانگی را پوشش می دهد تا اطمینان حاصل کند که در صورت مشاهده تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی خود اقدامات بالا را انجام دهید. اگر موفق به برطرف کردن مشکل نشدید آرامش خاطرتان را حفظ کنید و خودتان سعی نکنید تعمیرات ماشین لباسشویی را انجام دهید، مگر اینکه واقعاً مطمئن باشید که چه کاری انجام می دهید. اشتباهات ممکن است به برق گرفتگی، سوختن، بریدن و آتش سوزی منجر شود. جهت تعمیرات لوازم خانگی و مخصوصا ماشین لباسشویی با آی.پی امداد تماس بگیرید.

3 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. پیروزی 18 دی 1400

  چرا لباس شویی ایوولی تمیز نمی شوید

  پاسخ دادن
 2. علی محرمی 16 مهر 1400

  با سلام ممنون از توضیحاتون لباسشوئی که استفاده میکنیم الجی بیشتر مواقع سفیدی پودر روی لباسها مشکی می ماند

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 17 مهر 1400

   سلام، یا شوینده ای که استفاده میکنید مناسب نیست، یا آبگیری و یا تخلیه به درستی انجام نمیشود

   پاسخ دادن