logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت گرد و خاک در جاروبرقی

علت گرد و خاک در جاروبرقی
علت گرد و خاک در جاروبرقی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت گرد و خاک در جاروبرقی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

گرد و خاک در جاروبرقی یکی از شایع ترین مشکلاتی است ممکن است هر فرد حین استفاده از جاروبرقی با آن مواجه شود. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی نظیر گرفتگی و پارگی کیسه، خرابی فیلتر، انسداد لوله و … داشته باشد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله از آی پی امداد، ابتدا به طور کلی به بررسی اینکه تجمع گرد و خاک و آلودگی در جاروبرقی باعث بروز چه مشکلاتی می شود، می پردازیم. سپس به سراغ علت گرد و خاک در جاروبرقی و موتور آن می رویم و به طور مفصل هریک از آنها را شرح می دهیم. در نهایت راه حل های مناسب برای رفع هریک از این مشکلات را به همراه ویدیو آموزشی تخصصی ارائه خواهیم داد.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد اینکه چرا در جاروبرقی گرد و خاک میباشد، می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرکاران تعمیرگاه مجاز لوازم خانگی آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

ویدیو آموزشی علت گرد و خاک در جاروبرقی

در صورتی که به هنگام کار با جاروبرقی شاهد خارج شدن گرد و خاک از آن هستید، می توانید به کمک ویدیو آموزشی زیر از دلایل بروز این مشکل و رفع آن اطلاع پیدا نمایید.

جمع شدن اشغال داخل جاروبرقی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

تجمع آشغال و هرگونه گرد و خاک درون بخش های مختلف جاروبرقی و عدم رفع آن با گذشت زمان می تواند منجر به بروز مشکلاتی در عملکرد دستگاه شود که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت:

 • وقتی که آشغال و گرد و غبار در داخل جاروبرقی جمع می شود، جریان هوا را مسدود می کند و قدرت مکش دستگاه را کاهش می دهد.
 • تجمع زباله و مسدود شدن جریان هوا می تواند باعث داغ شدن جاروبرقی و در نهایت آسیب دیدگی یا سوختگی موتور شود.
 • آشغال و گرد و غبار جمع شده در داخل جاروبرقی می تواند بوی بدی ایجاد کند، به خصوص اگر مرطوب باشد. این بو می تواند در خانه شما پخش شود و ناخوشایند باشد.
 • انسداد داخل جاروبرقی می تواند باعث ایجاد صدای بلندتر هنگام کار دستگاه شود.
 • آشغال و گرد و غبار می تواند فیلترهای جاروبرقی را مسدود کند و به آنها آسیب برساند.

جمع شدن گرد و خاک داخل جاروبرقی

6 علت خاک دادن جارو برقی + راه‌حل

جاروبرقی یکی از لوازم خانگی ضروری برای تمیز نگه داشتن خانه است. این دستگاه به دلیل استفاده مداوم ممکن است در معرض آسیب ها و مشکلات زیادی قرار بگیرد. در برخی مواقع ممکن است جاروبرقی ها به جای تمیز کردن، گرد و غبار را در هوا پخش کنند. 6 علت گرد و خاک در جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

 1. جارو کردن وسایل ممنوعه
 2. جمع کردن زباله های بزرگ
 3. پر بودن یا پارگی کیسه
 4. تجمع کثیفی در فیلترها
 5. مسدود شدن لوله
 6. تنظیم نبود برس

در ادامه هریک از این موارد را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. جارو کردن وسایل ممنوعه با جاروبرقی

یکی از دلایل مهمی که باعث خاک دادن جاروبرقی می شود، جارو کردن وسایل ممنوعه است. از جاروبرقی برای تمیز کردن موارد زیر استفاده نکنید:

 1. سطح مرطوب یا خیس
 2. تکه های شیشه
 3. خاکستر داغ
 4. سنگ ریزه
 5. سکه
 6. جسم سخت

حتی اگر بهترین جاروبرقی دنیا را در دست داشته باشید، باز هم ممکن است دستگاه شما به دلیل استفاده نا مناسب خراب شود. جمع کردن انواع زباله و کثیفی با استفاده از جاروبرقی از دلایل ورود گرد و خاک به موتور می باشد. فرض کنید در حال تمیز گردن اتاق خود با استفاده از جاروبرقی هستید، حال ممکن است تکه ای کوچک یا بزرگ از شیشه به وسیله لوله کشیده شده و به داخل کیسه جاروبرقی وارد شود. شیشه به دلیل تیز بودن ممکن است باعث پارگی کیسه جاروبرقی و خروج گرد و غبار از آن شود.

2. جمع کردن زباله های بزرگ با جاروبرقی

جمع کردن زباله های بزرگ با جاروبرقی نیز از دلایل دیگری است که باعث خاک دادن دستگاه می شود. حتما می دانید که جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است و گیر کردن هرگونه زباله درون آن باعث ناتوانی جاروبرقی در مکش خواهد شد. گیر کردن زباله های بزرگ درون لوله و قطعات جاروبرقی یکی از علت های گرد و غبار در جاروبرقی هستند. در مواقعی ممکن است زباله هایی چون دکمه، شیشه، کاغذ، درون بخش های مختلف دستگاه گیر کرده و باعث کاهش مکش شود که نیاز به راهکار تقویت مکش جاروبرقی دارید. بنابراین قبل از جارو کشیدن اتاق به وسیله جاروبرقی، تمام زباله های بزرگ و مرطوبی که در اتاق قرار دارند، با دست جمع شود تا حین جارو کشیدن به درون جاروبرقی نفوذ نکند.

3. پر بودن یا پارگی کیسه یا مخزن جاروبرقی

پر شدن یا پارگی کیسه یا مخزن جاروبرقی، یکی از دلایل رایج خاک دادن این دستگاه است. در این حالت گرد و غبار و آلودگی به جای اینکه به طور کامل داخل کیسه یا مخزن جمع آوری شوند، از طریق منافذ و پارگی ها به بیرون نشت کرده و در هوا پخش می شوند. اگر کیسه یا مخزن جاروبرقی به طور مرتب تخلیه نشود، به مرور زمان پر شده و احتمال پارگی آن افزایش پیدا می کند. همچنین استفاده از کیسه یا مخزن غیراصلی یا نامناسب با مدل جاروبرقی به راحتی پاره شده و باعث نشت گرد و غبار می شود. جارو کردن اجسام تیز یا زبر مانند شیشه، فلز یا تکه های چوب می تواند به کیسه یا مخزن آسیب برساند و باعث پارگی آن شود.

 • پس از هر بار استفاده از جاروبرقی، مخزن را خالی کرده و اقدام به تمیز کردن کیسه جاروبرقی نمایید.
 • امروزه به دلیل اهمیت کیسه، از چند لایه برای پوشش آن استفاده می شود.
 • هنگام خرید کیسه جاروبرقی به جنس آن و تعداد لایه ها دقت نمایید تا گرد و خاک از آن عبور نکند.
 • اگر از کیسه دائمی استفاده می کنید، آن را با آب سرد بشویید و بعد از 5 بار شستشو، کیسه را تعویض نمایید.

فیلتر جاروبرقی را به موقع تمیز کنید تا گرد و خاک وارد دستگاه نشود

4. تجمع کثیفی در فیلترهای جاروبرقی

هر جاروبرقی از فیلترهایی تشکیل شده است که نقش جذب کردن برخی از ذرات از لوله را دارند. در صورتی که عمر فیلتر جاروبرقی تمام شود و نیاز به تعویض فیلتر داشته باشد، فیلتر توانایی خود را برای جذب ذرات گرد و غبار از دست می دهد و باعث خروج گرد و خاک در جاروبرقی می شود. همچنین ذرات ریز گرد و غبار می توانند در فیلترها جمع شده و به مرور زمان آنها را مسدود کنند. این انسداد می تواند از عبور جریان هوا به داخل جاروبرقی جلوگیری کند و باعث شود که گرد و غبار به جای رفتن به داخل کیسه یا مخزن، از جاروبرقی خارج شود.

 • اگر فیلتر جاروبرقی قابل شستشو است، آن را با آب سرد بشویید و اجازه دهید تا خشک شود و سپس نصب نمایید.
 • چنانچه فیلتر قابل شستشو نمی باشد، آن را با سشوار یا برس رنگ گردگیری نمایید.
 • به هنگام تمیز کردن فیلتر جاروبرقی باید توجه کنید که فیلتر را بیشتر از 3 الی 5 دفعه نشویید.
 • در صورتی که منفذهای فیلتر، گرد و خاک را از خود عبور می دهند، فیلتر را تعویض نمایید.

خراب شدن فیلتر یا خراب شدن قطعات جاروبرقی چگونه باعث تجمع گرد و خاک در جاروبرقی می شود؟

5. انسداد لوله ها یا خرطومی جاروبرقی

هنگامی که لوله ها یا خرطومی جاروبرقی مسدود می شوند، جریان هوا مختل می شود که باعث می شود که گرد و غبار و ذرات ریز از فیلترها عبور کرده و به بیرون از جاروبرقی نشت کنند و در نتیجه باعث خاک شدن جاروبرقی و محیط اطراف آن شوند. گرد و غبار، مو، خرده ریزها و سایر زباله ها می توانند به مرور زمان در داخل لوله ها و خرطومی جاروبرقی جمع شوند و باعث انسداد شوند. همچنین مکش اشیاء بزرگ مانند سکه، اسباب بازی یا تکه های پارچه نیز از دیگر دلایل گرفتگی لوله و خرطومی می باشد.

 • برای رفع مشکل هرگونه زباله یا اشیاء بزرگ را که مشاهده می کنید، از داخل لوله ها و خرطومی خارج کنید.
 • با استفاده از یا یک پارچه مرطوب یا لوله نازک منعطف، اقدام به تمیز کردن لوله جاروبرقی کنید.
 • اگر لوله ها یا خرطومی خم شده یا پیچ خورده است، سعی کنید آن را به حالت اولیه برگردانید.
 • در صورت مشاهده پارگی یا سوراخ، باید لوله ها یا خرطومی را تعویض کنید.

انسداد لوله ها یا خرطومی جاروبرقی

6. تنظیم نبودن برس جاروبرقی

هر جاروبرقی دارای تنظیماتی است از طریق آن می توان ساختار جاروبرقی را مطابق با نوع فرش یا پرده یا هر سطح دیگری تنظیم کرد. اگر برس جاروبرقی با نوع سطوح هماهنگ نبودخ و به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است جاروبرقی نتوانند به درستی گرد و غبار را به درون کیسه عبور داده و باعث عدم مکش مناسب و خروج گرد و غبار در جاروبرقی می شود. همچنین با گذشت زمان، برس جاروبرقی ممکن است فرسوده یا آسیب ببیند. خم شدن یا شکستن الیاف برس می تواند قدرت مکش را کاهش داده و از جمع آوری کامل ذرات جلوگیری کند.

 • اکثر جاروبرقی ها دارای دکمه ای برای تنظیم ارتفاع برس هستند.
 • ارتفاع برس جاروبرقی را با توجه به نوع سطحی که جارو می کنید تنظیم کنید.
 • برس جاروبرقی را به طور مرتب بررسی کرده و در صورت فرسودگی یا آسیب دیدگی، آن را تعویض کنید.
 • می توانید برای تمیز کردن برس جاروبرقی از قیچی برای جدا کردن موهای پیچیده شده به دور آن استفاده کنید.

تنظیم نبودن برس جاروبرقی باعث ایجاد گرد و خاک در جاروبرقی میشود

علت خاک گرفتن موتور جاروبرقی چیست؟

همانطور که می دانید، خاک دادن جاروبرقی یکی از مشکلات شایع اکثر افرادی است که از این دستگاه استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که ورود گرد و خاک در موتور جاروبرقی در صورت رفع نشدن باعث بروز مشکلاتی می شود که عبارت است از:

 • ورود خاک به موتور جاروبرقی و اجزای آن آسیب می رساند.
 • در صورتی که مشکل گرد و غبار در جاروبرقی حل نشود، تجمع گرد و غبار درون جاروبرقی باعث آسیب به موتور و سوختن ناگهانی آن می شود.
 • با ورود خاک به موتور جاروبرقی، بلبرینگ خشک می شود و ایجاد صدا می کند.
 • همچنین زمانی که گرد و خاک بر روی پروانه موتور بشیند، باعث خرابی، خشک شدن و شکستن آن می شود.

اما چه دلایلی باعث خاک گرفتن موتور جاروبرقی می شود؟ در ادامه این دلایل را ذکر کرده ایم:

 • اگر فیلترها به درستی کار نکنند، برخی از این ذرات می توانند از فیلترها عبور کرده و به موتور برسند.
 • چنانچه کیسه یا مخزن جاروبرقی پاره یا سوراخ شده باشد، گرد و غبار و کثیفی می تواند به طور مستقیم به داخل موتور راه پیدا کند.
 • هر وسیله تیز به مانند شیشه، امکان دارد کیسه جاروبرقی را سوراخ کند و خاک وارد موتور شود.

برای رفع مشکل خاک دادن جاروبرقی با کجا تماس بگیریم؟

در این مطلب به بررسی علت گرد و خاک در جاروبرقی و روش های رفع آن پرداختیم. گرد و غبار در جاروبرقی و موتور آن عامل مهمی است که باعث بروز مشکلات مختلف در عملکرد دستگاه و کاهش مکش آن می شود. بنابراین با مطالعه این مقاله و نکات درج شده در آن می توانید از بروز این مشکل در دستگاه خود جلوگیری نمایید. در صورتی که همچنان قادر به رفع مشکل دستگاه خود نیستید، بهتر است از خدمات یک تکنسین متخصص بهره مند شوید. آی پی امداد یکی از مراکز مجاز و معتبری است که تعمیرات جاروبرقی را با کیفیت بالا و به صورت تخصصی انجام می دهد. شما می توانید با تماس با شماره های 02158941 یا 02191093903 و استفاده از خدمات تیم آی پی امداد، مشکل دستگاه خود را در سریع ترین زمان ممکن برطرف نمایید.

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
در بحث‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • مرجانه شهبازی 13 اردیبهشت 1403

  سلام وقت بخیر جارو برقی من بوش پرو۸ هستش در استفاده قبلی کیسه رو عوض کردم اینبار که جارو میکردم جیزی داخل جارو رفت بازش کردم که خارجش کنم متوجه شدم کیسه درست جا نخورده بوده و گردو خاک زیادی داخل جارو رفته بود و فیلر هم کثیف بود نگرانم داخل موتور هم خاک رفته باشه میشه راهنمایی کنید که چیکار باید کنیم؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 13 اردیبهشت 1403

   درود، چنانچه جاروبرقی دارای فیلتر باشد، گرد و خاک وارد موتور نشده است که باید فیلتر را به صورت کامل تمیز کرده و شستشو دهید.

   پاسخ دادن
 • مشاور 04 آذر 1402

  ممنون عالی بود .

  پاسخ دادن