logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی
زمان مطالعه: 8 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی یکی از مشکلات رایج می باشد که برای بسیاری از افراد رخ خواهد داد. برای جلوگیری از بروز این مشکل و بررسی علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی باید چندین نکته مهم را در رابطه با نحوه شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی بدانید. در این مقاله از آی‌پی امداد به نکات مختلفی از جمله روش شستن لباس رنگ شده،نحوه شستن لباس دو رنگ،چگونه از رنگ گرفتن لباس سفید و مشکی جلوگیری کنیم؟،چگونه از رنگ دادن شلوار لی جلوگیری کنیم و برگرداندن رنگ لباس سفید و مشکی اشاره کرده ایم.

خلاصه ای از دلایل قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی

کاربران گرامی آی‌پی امداد برای این که وقت کمتری از شما بگیریم در این قسمت خلاصه ای از مقاله علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی را مطرح کرده ایم.

علت قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی
 • آب داغ دلیل اصلی رنگ دادن لباس.
 • شستن مداوم و در زمان طولانی، باعث قاطی شدن رنگ خواهد شد.
 • استفاده بیش از حد از محصولات شوینده
روش های جلوگیری از قاطی شدن رنگ در ماشین لباسشویی
 • لباس‌ ها را بر اساس رنگ جدا کنید
 • از تثبیت کننده رنگ استفاده کنید
 • مانع سایش لباس‌ ها شوید
 • استفاده از آب ولرم و یا سرد برای شستشو
نحوه برگرداندن رنگ لباس سفید و مشکی
 • شستن مداوم لباس
 • استفاده از سرکه
 • تاثیر جادویی چای سبز
 • استفاده از آسپرین
 • مصرف جوش شیرین
 • استفاده از نمک
چگونگی برگرداندن رنگ لباس رنگی
 • استفاده از سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن
 • مصرف چای سبز

قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی

تغییر رنگ لباس به این معنی است که رنگ برخی از لباس های تیره به لباس های روشن تر منتقل می شود. در نتیجه این فرآیند، رنگ لباس تغییر می کند که می تواند از انتقال جزئی رنگ تا حذف کامل رنگ لباس متغیر باشد. هنگامی که تغییر رنگ رخ می دهد، کار زیادی برای رفع آن نمی توانید انجام دهید و بیشتر لباس های آسیب دیده باید دور ریخته شوند. با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از این اتفاق در شستشوهای آینده انجام دهید.

قاطی شدن رنگ لباس در لباسشویی

روش های جلوگیری از قاطی شدن رنگ در ماشین لباسشویی

 • هنگام درآوردن لباس های رنگ شده باید مراقب بود که هرگز لباس های رنگ شده را خشک نکنید. خشک کردن لباس ها باعث تثبیت رنگ روی آن ها می شود و از محو شدن لکه های رنگی باقی مانده جلوگیری می کند. سعی کنید قبل از خشک شدن لباس، لکه ها را پاک کنید. اگر متوجه شدید که لباس در حال خشک شدن است و هنوز لکه ها پاک نشده اند، برروی آن با آب اسپری کنید تا مرطوب بماند و رنگ روی آن ننشیند.
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب داغ در حین شستشو ممکن است باعث شود که رنگ از پارچه خارج شود. اگر این ماده محافظ را بشویید، دیگر الیاف لباس های رنگی را نگه نمی دارد. بنابراین در صورت امکان از آب با کمترین درجه حرارت برای شستن لباس های رنگی استفاده کنید
 • برای اینکه رفتار خشن پارچه ها را تحت کنترل داشته باشید، آن ها را زیاد در ماشین لباسشویی نشویید، چند اصل ساده را رعایت کنید: ماشین لباسشویی را با مواد شوینده شیمیایی قوی برای شستن لباس های رنگی پر نکنید، مگر اینکه لازم باشد. و از شستن لباس های ظریف در آب سخت که می تواند به الیاف پارچه آسیب برساند و رنگ را کمرنگ کند، خودداری کنید.
 • از استفاده بیش از حد از محصولات سفید کننده، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و گرمای بیش از حد که می تواند باعث محو شدن رنگ شود، خودداری کنید. قبل از پوشیدن شلوار جین یا هر لباسی که فکر می کنید می تواند رنگ از آن جدا شود، آن ها را جداگانه بشویید. برای بررسی رنگ پارچه از یک پارچه سفید برای مالش سریع روی الیاف پارچه استفاده کنید.

لباس‌ ها را بر اساس رنگ جدا کنید

 • قبل از انداختن لباس ها در ماشین لباسشویی، لباس های سفید را از لباس های تیره جدا کنید و لباس های روشن را کنار بگذارید.
 • همین تقسیم بندی ساده باعث می شود رنگ لباس ها با هم هماهنگ باشد.
 • اگر این کار برای شما زمان می برد، می توانید یک سبد کوچک برای جداسازی لباس ها و رنگ ها در کنار ماشین لباسشویی قرار دهید تا زمان را برای جدا کردن لباس ها تلف نکنید.
 • لباس های مشابه را در یک سبد قرار دهید، متوجه می شوید که فقط لباس های نو نیست که فرسوده شده اند.
 • مواد شیمیایی و تثبیت کننده هایی که برای حفظ رنگ و بافت لباس استفاده می شوند، پس از شستشوی مکرر باز شاهد پوسیدگی و شاهد قاطی شدن رنگ ها به مرور زمان خواهیم بود.
 • بنابراین لباس های مشابه را بدون توجه به دفعات شستشو مرتب بشویید تا از رنگ دادن آن ها جلوگیری کنید.

لباس‌ ها را بر اساس رنگ جدا کنید

از تثبیت کننده رنگ استفاده کنید

با تثبیت کننده رنگ، از لباس های خود در برابر انتقال رنگ محافظت کنید. این ماده تثبیت کننده انتقال رنگ روی پارچه هایی که به درستی رنگ یا شسته نشده اند را کاهش می دهد. این مواد شیمیایی می توانند ذرات شل یا سست رنگ را تثبیت کنند و از مخلوط شدن رنگ با لباس های داخل ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. با این حال، تثبیت کننده های رنگ برای مواد پلی استر و اکریلیک چندان موثر نیستند.

از تثبیت کننده رنگ استفاده کنید

مانع سایش لباس‌ ها شوید

لباس های داخل ماشین لباسشویی در اثر مالش به یکدیگر آسیب می بینند و باعث می شوند رنگ پارچه از قسمت های آسیب دیده محو شود. بنابراین قبل از شستن لباس ها (مخصوصاً لباس های زیر) از داخل بچرخانید و به زیپ و دکمه های لباس نگاه کنید. همچنین بهتر است ماشین لباسشویی را در چرخه کندتری قرار دهید. چرخش سریع باعث افزایش اصطکاک لباس می شود. این نکات ساده به حفظ ثبات رنگ لباس بافتنی و سایر انواع الیاف کمک زیادی می کند.

مانع سایش لباس‌ ها شوید

استفاده از آب ولرم و یا سرد برای شستشو

ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد قرار دهید. شستن لباس ها در آب سرد بهترین راه برای جلوگیری از انتقال رنگ از لباس به لباس های دیگر است. بنابراین حتما پیشنهاد می شود ماشین لباسشویی خود را روی آب سرد قرار دهید. همچنین برای شستشوی پارچه های ظریف از چرخه آهسته استفاده کنید تا رنگ پارچه از بین نرود. برای جلوگیری از جدا شدن رنگ به لباس، آن را در آب خنک یا سرد بشویید. آب داغ الیاف پارچه را شل می کند و جدا شدن رنگ از پارچه را آسان می کند. اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید، ممکن است آب در زمستان بسیار سرد باشد، بنابراین دمای آب ماشین لباسشویی را روی 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای شستشو در آب سرد بهتر است از مواد شوینده مرغوب استفاده کنید.

استفاده از آب ولرم و یا سرد برای شستشو

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

 • برای جلوگیری از لکه های رنگی، لباس های نو هم رنگ را چندین بار در آب سرد بشویید.
 • لباس های بسیار روشن و ظریف را جداگانه و با دست بشویید.
 • شستن رنگ های ناپایدار از لباس، چندین بار شستشو لازم دارد.
 • ممکن است برخی از لباس ها در ابتدا رنگ نگیرند، اما پس از چند بار شستشو، روند بازگشت رنگ آغاز می شود.
 • اگر رنگ اضافی را نمی توان با یکی از روش های ذکر شده پاک کرد، ممکن است لازم باشد از یک پاک کننده رنگ روی لباس آسیب دیده خود استفاده کنید. همچنین می توانید لباس ها را جداگانه بشویید.

چگونه رنگ لباس را برگردانیم؟

اگر بنا به دلایلی تجربه ناخوشایندی از بازگشت رنگ لباس خود دارید، نگران نباشید، ما چندین راه حل برای حل این مشکل داریم. در ادامه به شما خواهیم گفت چه روش هایی برای برگرداندن رنگ لباس های سفید، مشکی  و رنگی موثر است.

نحوه برگرداندن رنگ لباس سفید و مشکی

برگرداندن رنگ لباس مشکی و سفید کار چندان سختی نیست و تنها کافی است مراحل ذکر شده را به ترتیب عملی کنید تا به نتیجه برسید.

نحوه برگرداندن رنگ لباس سفید و مشکی

شستن مداوم لباس

بعد از رنگی شدن لباس اولین راه حلی که به ذهنمان می رسد شستن چند بار لباس است. البته به طور کلی این یک روش موفق محسوب می شود. این یک فرآیند ساده است، فقط باید لباس ها را چندین بار با آب داغ و مواد شوینده بشویید. برای برخی از لباس های سفید مانند لباس های نخی، پس از انتقال رنگ به آن، چندین بار شستن با مواد شوینده در آب داغ لکه های رنگ را کاملا از بین می برد. لکه ها سریع تر ظاهر می شوند، به خصوص اگر لباس خیس باشد و هنوز خشک نشده باشد. بنابراین، اگر لباس های نخی شما لکه دار شده است، سعی کنید ابتدا آن ها را با مواد شوینده و آب گرم بشویید. اگر جواب نداد، راه حل های بعدی را امتحان کنید.

شستن مداوم لباس

استفاده از سرکه

اگر لکه های روی لباس های سفیدتان با شستن مکرر از بین نمی رود، سعی کنید با سرکه آن ها را پاک کنید. سرکه در از بین بردن لکه های رنگ بسیار موثر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک یا دو لیوان سرکه سفید را با مواد شوینده مخلوط کنید و سپس آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید. یا می توانید لباس های سفید را به مدت یک شبانه روز در مخلوط فوق خیس کنید تا لکه ها کاملا از روی لباس پاک شوند.

استفاده از سرکه

تاثیر جادویی چای سبز

چای سبز همچنین خاصیت پاک کنندگی دارد و می تواند لکه ها را از روی لباس شما پاک کند. برای استفاده از این روش ابتدا باید لباس ها را به مدت 15 دقیقه در آب سرد بشویید. سپس یک تابه را با آب داغ پر کنید و دو تا سه فنجان چای سبز اضافه کنید و اجازه دهید لباس به مدت 15 دقیقه بماند. بعد از 15 دقیقه پارچه را از مخلوط فوق جدا کرده و پهن کنید. روی قسمت های رنگ شده نمک بپاشید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس لباس ها را با صابون معمولی بشویید. به این ترتیب لکه های رنگی روی لباس از بین می رود.

تاثیر جادویی چای سبز

استفاده از آسپرین

اگر لکه های روی لباس سفید شما از غذا و آب میوه است، می توانید از آسپرین برای از بین بردن آن ها استفاده کنید. برای استفاده از این روش باید یک تابه را پر از آب کنید، 16 عدد آسپرین له شده را داخل آن بریزید و صبر کنید تا آسپرین کاملا در آب حل شود. پس از حل شدن آسپرین در آب، مخلوط را خوب هم بزنید و لباس را به مدت نیم ساعت در آن خیس کنید. بعد از نیم ساعت پارچه را از تابه بردارید و با مواد شوینده معمولی بشویید.

استفاده از آسپرین

مصرف جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک کننده محرک و موثر است که می تواند به شما کمک کند لکه های رنگی را از لباس های سفید پاک کنید. هنگام استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن لباس های لکه دار باید موارد زیر را انجام دهید: یک لیوان جوش شیرین را با 4 لیتر آب مخلوط کنید. لباس های خود را در آن قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. سپس لباس ها را از محلول بالا جدا کرده و بشویید.

استفاده از جوش شیرین

استفاده از نمک

برای استفاده از این روش ابتدا باید مقداری جوش شیرین، پودر لباسشویی و نمک را در آب حل کرده و خوب مخلوط کنید. سپس لباس را در آن قرار دهید تا خیس شود. بعد از مدتی لباس ها را با همان محلول بشویید. این روش مخصوصاً برای از بین بردن کثیفی لباس های ورزشی سفید عملکرد بسیار خوبی از خود نشان خواهد داد.

استفاده از نمک

چگونگی برگرداندن رنگ لباس رنگی

برگرداندن لباس رنگی تفاوت بالایی با برگرداندن لباس مشکی و سفید ندارد. در ادامه روش های مفیدی را برای برگرداندن رنگ لباس رنگی معرفی خواهیم کرد.

استفاده از سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن

استفاده از سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن می تواند لباس های رنگی را به حالت اولیه بازگرداند و رنگ اصلی آن را بازگرداند. حتما برچسب لباس را بررسی کنید تا ببینید آیا اجازه استفاده از سفید کننده مبتنی بر اکسیژن را می دهد، زیرا این محلول می تواند برای از بین بردن تغییر رنگ لباس های رنگی استفاده شود.

استفاده از سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن

مصرف چای سبز

یکی از ویژگی های چای سبز پاکسازی آن است. چای سبز تازه دم شده راه حل خوبی برای بازگرداندن رنگ لباس های سفید و رنگارنگ است. به سادگی لباس های رنگی را با مواد شوینده و آب سرد به مدت 15 دقیقه بشویید. سپس لباس ها را در یک کاسه آب داغ و 2 تا 3 فنجان چای سبز تازه دم کرده به مدت 15 دقیقه خیس کنید و 20 دقیقه صبر کنید. پس از این مدت، دوباره با مواد شوینده معمولی خود بشویید. مشکل اختلاط رنگ لباس کاملا حل شده است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. خانم بابایی 07 مرداد 1402

  چرا وقتی در ماشین لباسشویی دوقلو لباس های مشکی میندازیم، قرمز میکنه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 07 مرداد 1402

   درود، در صورتی که لباس های رنگی را همراه با لباس های مشکی در لباسشویی قرار دهید، امکان قاطی شدن رنگ آنها وجود دارد.

   پاسخ دادن
اینستاگرام آی پی امداد