021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر

علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر
علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

در مقاله علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر ، تمام دلایل موثر بر داغ شدن بدنه از جمله خرابی فن، اشکال در لامپ مگنتران و … را به طور کامل مورد بررسی قرار میدهیم. امیدواریم به کمک این مقاله بتوانید مشکل داغ کردن بدنه مایکروفر خود را به سادگی رفع نمایید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال، انتقاد و یا پیشنهاد در زمینه علت داغ شدن بیش از حد بدنه ماکروفر در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ از کارشناسان آی پی امداد در میان بگذارید.

6 دلیل گرم شدن بیش از اندازه بدنه مایکروفر و سولاردوم

مشکل گرم شدن بیش از اندازه بدنه مایکروفر، یکی از مشکلاتی است که ممکن است در هر مدل ماکروفر و سولاردومی در خانه یا محل کار شما رخ دهد. در بعضی از مواقع بدنه ماکروفر به حدی گرم میشود که ممکن است دست شمارا بسوزاند.

این مشکل علل متعددی دارد که در مقاله سعی کردیم مهم ترین دلایل گرم شدن بیش از اندازه بدنه مایکروفر و سولاردوم را به طور کامل شرح داده و گام به گام بررسی نماییم تا بتوانید در اسرع وقت مشکل دستگاه خود را رفع نمایید.

عناوین علل اصلی گرم شدن بیش از حد بدنه ماکروفر به صورت زیر هستند:

 • خرابی لامپ مگنتران
 • انتخاب برنامه پخت غذای با مدت زمان طولانی
 • اشکال در فن خنک کننده
 • خرابی قطعه TOD
 • استفاده از ظرف های نامناسب در ماکروفر
 • اشکال در برد الکترونیکی

با ادامه مقاله علت داغ شدن بیش از حد بدنه مایکروویو همراه باشید تا به طو کامل با هر یک از این موارد آشنا شوید.

خرابی لامپ مگنتران، از دلایل داغ کردن بدنه ماکروفر

لامپ مگنترون یا مگنتران در مایکروفر قطعه ای است که با تولید امواج الکترومغناطیسی باعث گرم شدن غذا در ماکروفر میشود. امواج تولید شده توسط لامپ مگنتران باعث نوسان مولکول های آب در مواد غذایی شده و با افزایش انرژی جنبشی آن ها باعث گرم شدن بیش از حد ماکروفر میشوند. لامپ مگنتران برای تولید امواج مغناطیسی نیازمند انرژی الکتریکی بالا میباشد. همین امر در مواردی به نسبت برنامه ای که به ماکروفر میدهید موجب داغ کردن بیش از حد آن میشود.

خرابی لامپ مگنتران که با سر و صدایی بسیار زیادی همراه است، ممکن است آنتن سر ماکروفر خراب شده و همچنین موجب سوراخ کردن صفحه میکا هدایت کننده امواج شده و پس از آن به بدنه ماکروفر برخورد کرده و عایق بده را از بین میبرد. برخورد امواج به فلز بدنه مایکروفر موجب جرقه زدن، داغ کردن بدنه و آتش سوزی میشود.

در انتهای مقاله نحوه پیشگیری از خرابی لامپ مگنتران را خواهید آموخت.

خرابی فن خنک کننده، از دلایل داغ کردن بدنه مایکروفر

فن خنک کننده در ماکروفر وظیفه از بین بردن گرمای بیش از حد و خنک کردن ماکروفر را بر عهده دارد. خرابی فن، از دلایل مهم داغ کردن بدنه مایکروفر به شمار می آید.

خرابی فن موجب میشود تا لامپ مگنتران خنک نشود و گرمای خود را به بدنه ماکروفر انتقال دهید. اگر مگنتران گرمای خود را به بدنه منتقل کند با گذشت زمان تمام قسمت های الکترونیکی داخل مایکروفر دچار آسیب و از کار افتادگی میشوند.

فن خنک کننده ممکن است علائمی از جمله سر و صدای آزار دهنده و زیاد از خود نشان دهد که این خود شروع خرابی و از کار افتادن فن داخل ماکروفر است. در صورتی که سر و صدا از فن ماکروفر شنیدید حتما دستگاه را خاموش کنید و به رفع مشکل فن بپردازید پیش از آنکه به طور کامل دچار مشکل شود.

خرابی ترموستات، از علل اصلی گرم شدن بدنه ماکروفر

ترموستات در ماکروفر، فرمان قطع و وصل لامپ مگنتران را صادر میکند. در صورت خرابی ترموستات تنظیم حرارت در ماکروفر دچار مشکل میشود و لامپ مگنتران گرمای بیش حد تولید میکند اما متوقف نمیشود. همین امر موجب بالا رفتن گرمای داخل ماکروفر شده و بدنه را نیز گرم میکند.پس میتوان خرابی ترموستات را از علل اصلی گرم شدن بدنه مایکروفر دانست.

انتخاب برنامه پخت غذا طولانی مدت، از دلایل اصلی گرم شدن بدنه ماکروفر

در بسیاری از مدل های قدیمی ماکروفر پس از آنکه برنامه پخت غذا با تایم طولانی انتخاب میکنید، شاهد آن هستید که بدنه ماکروفر بسیار داغ میشود به حدی که اگر به آن دست بزنید دستتان میسوزد.

اگر ماکروفر مدت زمان طولانی کار کرده و گرما و بخار زیادی تولید کرده است، سنسور افزایش دما فعال شده و دستگاه را خاموش میکند. چنانچه به دلیل قدیمی بودن ماکروفر یا خرابی سنسور دستگاه خاموش نشود گرمای بیش از حد ماکروفر ممکن است سیستم الکترونیکی آن را از کار بیندازد.

خرابی قطعه TOD ، از عوامل داغ شدن زیاد از حد بدنه مایکروویو

سنسور افزایش دمای بیش از حد در ماکروفر، قطعه ای به نام TOD میباشد. این سنسور در هنگام افزایش بیش از حد دما در ماکروفر فعال شده و دستگاه را خود به خود خاموش میکند. اگر این قطعه به هر دلیل دچار مشکل شده باشد، در هنگام داغی ماکروفر فعال نمیشود و افزایش دما سیستم الکترونیکی مایکروفر را از کار می اندازد.

فعال شدن قطعه TOD باعث میشود لامپ مگنتران به دمای متعادل خود برسد و پس از آن مجدد میتوانید از دستگاه استفاده نمایید.

استفاده از ظروف نامناسب، از دلایل داغ کردن بیش از حد ماکروفر

استفاده از ظروف نامناسب مانند ظروف فلزی در ماکروفر باعث ایجاد جرقه و گرمای بیش از حد ماکروفر میشود. حتی در مواردی ممکن است موجب آتش سوزی در ماکروفر شود و خطرات جانی به همراه داشته باشد.

هشدار: به هیچ عنوان از ظروف فلزی و ظروف چینی دور طلایی در ماکروفر استفاده نکنید.

طریقه جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدنه مایکروفر

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، عواملی از قبیل خرابی برد، خرابی سنسور، اشکال در لامپ مگنتران و… ممکن است موجب گرم شدن بیش از حد مایکروفر شوند. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه ماکروفر موارد زیر را رعایت نمایید:

 • برای حفاظت از لامپ مگنتران، از کاور هدایت موج (ورق میکا) استفاده نمایید.
 • این کاور وظیفه متمرکز کردن امواج برای گرم کردن غذا را دارد.
 • در صورتی که این پوشش از بین برود از داغ شدن بیش از حد لامپ مگنتران مطلع خواهید شد.
 • خرابی ورق میکا باعث برخورد امواج به بدنه ماکروفر و از بین رفتن عایق روی بدنه شده و موجب جرقه زدن میشود.
 • پس در صورت ایجاد مشکل در ورق میکا سریعا آن را تعویض نمایید.
 • اگر ماکروفر شما قدیمی است از پخت غذا در طولانی مدت بپرهیزید.
 • اگر فن دستگاه تولید سر و صدا میکند حتما آن را بررسی نمایید.
 • ظروف فلزی را به هیچ عنوان داخل مایکروفر قرار ندهید.

خلاصه مقاله علت داغ شدن بیش از حد ماکروفر

اگر ماکروفر شما بیش از حد داغ شده است، حتما یکی از دلایلی که در بالا برای آن بر شمردیم باعث این مشکل شده است. توصیه میکنیم حتما از یک متخصص مجرب تعمیرات مایکروفر کمک بخواهید تا به تعمیر دستگاه شما بپردازد.

 • در هنگام تعمیر و عیب یابی مایکروفر ابتدا حتما دستگاه را از برق بکشید.
 • قبل از هر کاری ابتدا فیوز های ماکروفر را بررسی نمایید.
 • ورق میکا را بررسی نماید از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.
 • آنتن منگنتران را بررسی کرده در صورت نیاز تعویض کنید.
 • در صورتی که عملکرد خوبی از مگنتران مشاهده نمیکنید، به طور کامل مگنتران را تعویض نمایید.
 • خرابی فن خنک کننده مگنتران متداول ترین علت داغ کردن بدنه مایکروفر میباشد.
 • حتما از سلامت فن خنک کننده اطمینان حاصل نماید.
 • به هیچ عنوان از ظروف فلزی در ماکروفر استفاده نکنید.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. مجید 12 آبان 1399

  روز خوش آهنربای دور بعد از اینکه تعویض کردم مجددا ترکید علت چیه.سپاس

  پاسخ دادن