logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت خاموش شدن جاروبرقی

علت خاموش شدن جاروبرقی
علت خاموش شدن جاروبرقی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت خاموش شدن جاروبرقی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

جاروبرقی‌ ها از جمله لوازم خانگی پرکاربردی هستند که به طور مرتب از آنها استفاده می‌ شود. اما در برخی مواقع ممکن است این دستگاه‌ ها در حین کار به طور ناگهانی خاموش شوند و کار نظافت را نیمه‌ کاره رها کنند. این اتفاق می‌ تواند بسیار آزاردهنده باشد، به خصوص اگر در حین تمیز کردن منزل یا محل کارتان باشید. در این مقاله از آی پی امداد، قصد داریم به بررسی علت خاموش شدن جاروبرقی در حین کار و راه‌ حل‌ های رفع آنها بپردازیم. با مطالعه این مقاله و مشاهده ویدیو آموزشی در آن به شما کمک می‌ کنیم تا مشکل جاروبرقی خود را به راحتی تشخیص داده و آن را برطرف کنید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد علت خاموش شدن جاروبرقی می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرکاران  آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

فیلم آموزشی علت خاموش شدن جاروبرقی

در ویدیو آموزشی زیرر، کارشناس متخصص آی پی امداد هریک از دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را برای شما مورد بررسی قرار داده است.

9 علت خاموش شدن جاروبرقی حین کار + راه‌حل

یکی از مشکلاتی که اغلب جاروبرقی ها پس از مدتی کار کردن با آن رو به رو می شوند، این است که ناگهان خاموش می شوند. بطور کلی جاروبرقی اگر بدون سابقه و برای یک لحظه خاموش و روشن شود با زمانی که مرتب خاموش شود و دیگر روشن نشود تفاوت دارد. خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی را می توان از نشانه وارد شدن فشار به موتور دانست. در این بخش به معرفی 9 علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می پردازیم و در ادامه توضیحات کامل آنها را خواهیم داد.

 1. داغ شدن زیاد موتور
 2. سوختن موتور
 3. مسدود شدن لوله خرطومی
 4. پر بودن کیسه یا پارگی آن
 5. کثیف بودن فیلتر
 6. خراب شدن محافظ برق
 7. قطعی در سیم کشی
 8. اتصالی در کلید روشن/خاموش
 9. نوسان جریان برق

چنانچه شما نیز با این مشکل مواجه شده اید، در ادامه این بخش می توانید توضیحات مربوط به هریک از موارد بالا را بررسی کنید.

1. داغ شدن موتور جاروبرقی

یکی از دلایلی که باعث می شود جاروبرقی شما خاموش شود، استفاده طولانی مدت از آن است. هرچه موتور بیشتر کار کند، احتمال گرم شدن بیش از حد و خاموش شدن آن بیشتر می شود. در اغلب جاروبرقی ها ترموستات یا سنسور حرارتی بر روی موتور تعبیه شده است تا در صورتی که میزان حرارت جاروبرقی زیاد شد، بصورت اتوماتیک آن را خاموش کند تا پس از خنک شدن دوباره راه اندازی شود.

از این رو اگر در فواصل حدود 20 تا 30 دقیقه کار کردن جاروبرقی خاموش می شود، فرآیند خاموش شدن جاروبرقی بعد از چند دقیقه کاملا طبیعی و مرتبط با عملکرد صحیح ترموستات جاروبرقی می باشد و حتی می توان آن را نشانه ای از سالم بودن جاروبرقی شما دانست. اما گاهی ترموستات حساس می شود و در اصل قدرت خود را از دست می دهد. در این شرایط ممکن است با هر بار گرم شدن موتور، ترموستات عمل کند و موتور را از کار بیاندازد.

 • برای این کار هم می توانید از یک ترموستات سالم برای چک کردن استفاده کنید و هم اینکه با اهم متر سلامت ترموستات را بررسی کنید.
 • از جاروبرقی برای مدت طولانی بدون وقفه استفاده نکنید. هر 30 دقیقه یکبار به جاروبرقی استراحت دهید.
 • همچنین هنگام تعویض اتاق برای استراحت بین استفاده، بهتر است جاروبرقی خود را خاموش کنید.

2. خراب شدن موتور جاروبرقی

دومین علتی که باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می شود، خراب شدن یا سوختن موتور جاروبرقی است. متاسفانه عوامل متعددی چون استفاده مداوم از جاروبرقی، روشن کردن دستگاه طی ساعت های طولانی، قدیمی شدن موتور، روشن کردن جاروبرقی در ساعت اوج مصرف و … باعث خاموش شدن آن می شود. همچنین اگر ذغال جاروبرقی تمام شود یا هرییک اجزای آن نظیر کلکتور آسیب ببیند نیز موتور از کار افتاده و جاروبرقی خاموش خواهد شد.

 • اگر بوی سوختگی از جاروبرقی خود متوجه شدید، این می تواند نشانه ای از گرم شدن بیش از حد موتور و احتمال سوختن آن باشد.
 • برای رفع این مشکل باید دقت نمایید که ذغال های موتور کثیف و یا کوتاه نشده باشند.
 • همچنین فاصله زغال ها با الکترود نباید کم باشد.
 • اگر موتور جاروبرقی سوخته یا هریک از اجزای آن خراب شده است، بهترین راه این است که برای تعویض یا تعمیر موتور جاروبرقی با آی‌ پی امداد تماس بگیرید.

خرابی و سوختگی موتور جاروبرقی

3. مسدود شدن لوله خرطومی جاروبرقی

گاهی در هنگام جارو کردن اتاق ممکن است زباله ای بزرگ تر و حجیم در لوله جاروبرقی گیر کند. این کار باعث می شود تا موتور خفه کند و سیستم ایمنی جاروبرقی فورا موتور را از کار بیاندازد. چنانچه مسیر لوله های جاروبرقی به وسیله گرد و غبار مسدود شوند، فشار زیادی بر دستگاه وارد شده و خاموش می شود. برای این کار بهتر است تمامی مسیر مکش جاروبرقی بررسی شود تا اگر زباله بزرگ و یا تجمع زباله های ریز دهانه مکش را خفه کرده است، آن را باز کنید تا جارو مجددا راه اندازی شود.

 • خرطومی را از جاروبرقی جدا نمایید و بررسی کنید.
 • گاهی ممکن است سکه، کاغذ، جوراب یا … داخل آن گیر کرده باشد.
 • اشیاء گیر کرده داخل شیلنگ یا لوله را خارج نمایید.
 • از جاروبرقی برای تمیز کردن اجسام بزرگ یا مرطوب استفاده نکنید.
 • در صورت بروز هرگونه پارگی یا آسیب دیدگی اقدام به تعویض خرطومی جاروبرقی خود نمایید.

مسدود شدن لوله خرطومی جاروبرقی

4. پر بودن کیسه جاروبرقی

کیسه جاروبرقی یکی از قطعات مهم است که نیاز به رسیدگی مداوم دارد. کیسه جاروبرقی اگر پر شده و جای جدیدی برای زباله های جدید نداشته باشد، می تواند دلیلی برای خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی شما باشد. به همین دلیل همواره از خالی بودن پاکت جاروبرقی خود اطمینان حاصل فرمایید و از پر شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

 • برای حفظ کیفیت جاروبرقی خود از پاکت های یک بار مصرف استفاده نمایید و بعد از پر شدن آن را تعویض کنید.
 • اگر فیلتر یا پاکت جاروبرقی شما در حین کار پر شود، باید سریعا اقدام به تمیز کردن یا تعویض کیسه جاروبرقی یا پاکت آن نمایید.

پر بودن کیسه جاروبرقی

5. خرابی یا کثیفی فیلتر جاروبرقی

همانطور که می دانید، درون جاروبرقی فیلتری تعبیه شده است که باعث تجمع ذرات و آلودگی ها می شود. فیلتر هوا دقیقاً در اطراف موتور شما قرار می گیرد و وظیفه آن این است که تمام کثیفی ها و زباله هایی را که سعی می کنند راه خود را به داخل پیدا کنند، جمع کند. هر چه کثیفی و سایر آلاینده ها بیشتر وارد موتور شوند، داغتر می شود. فیلتر هوا به مرور زمان مسدود می شود زیرا زباله های زیادی را جذب می کند. فیلتر جاروبرقی ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت کارایی خود را از دست بدهد و خراب شود. کاهش کارایی فیلتر موجب ورود ذرات به درون دستگاه و در نتیجه فشار زیاد به موتور جاروبرقی، داغ شدن آن و در نهایت خاموش شدن این قطعه نیز می شود. بنابراین با تعویض فیلتر جاروبرقی از خاموش شدن ناگهانی موتور جاروبرقی جلوگیری کنید.

 • در بعضی از مدل های جاروبرقی، برای کیسه و موتور، فیلتر تعبیه شده است.
 • متناسب با مدل دستگاه خود، فیلترها را بررسی نمایید.
 • گاهی اوقات می‌توانید فیلتر را بیرون بیاورید و آن را خوب بشویید تا از شر تمام آلودگی‌ها خلاص شوید.
 • چنانچه فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو نیست، بهتر است هر 6 ماه یا یک سال آن را تعویض نمایید.
 • اگر فیلتر دقیقاً اندازه مناسبی نداشته باشد، به درستی کار نمی کند و با خاموش شدن تصادفی جاروبرقی با همان مشکلات مواجه خواهید شد.
 • همچنین توجه داشته باشید که  در بعضی از مدل ها پشت پاکت جاروبرقی، فیلتر تعبیه شده است. به نظافت آن نیز اهمیت دهید.

خرابی یا کثیفی فیلتر جاروبرقی

6. خرابی محافظ یا پریز برق

اگر پریز شل یا آسیب دیده باشد، ممکن است اتصال برق را قطع کند و باعث خاموش شدن جاروبرقی شود. همچنین امروزه به دلیل کمبود برق و نرسیدن جریان برق کافی به لوازم خانگی، از دستگاهی به نام محافظ برای جلوگیری از اتصالی و آسیب به دستگاه استفاده می کنند. در مواقعی ممکن است نوسانات جریان برق باعث سوختن وسیله برقی شود. به همین جهت از دستگاه محافظ استفاده می کنند. اما ممکن است محافظ به دلیل تحمل فشار زیاد یا عبور جریان برق زیاد بسوزد و خراب شود. در صورت خراب شدن محافظ احتمال خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی وجود دارد.

 • سایر لوازم برقی را به همان پریز وصل کنید تا ببینید کار می کنند یا خیر.
 • اگر پریز کار نمی کند، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.
 • پیشنهاد می کنیم برای محافظت از جاروبرقی و جلوگیری از خرابی آن از محافظ برق استفاده نمایید.

خرابی محافظ یا پریز برق جاروبرقی

7. قطع شدن کابل و سیم جاروبرقی

عامل دیگری که باعث خاموش شدن جاروبرقی حین کار می شود، قطع شدن سیم و کابل است. هر جاروبرقی برای روشن شدن و جریان برق باید از طریق کابل به پریز جاروبرقی متصل شود. در صورتی که هر نوع خوردگی یا قطعی در کابل جاروبرقی وجود داشته باشد، ممکن است جاروبرقی حین کار خاموش شود. همچنین یکی از مشکلات که باعث خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می شود، این است که برخی از افراد، سیم جاروبرقی را تا بی نهایت باز می کنند.

وقتی سیم جاروبرقی تا انتها باز شود، تنها سر سیم که به دو رشته نول و فاز تقسیم شده و زیر قرقره جاروبرقی گیر کرده است، تمام قدرت سیم را تحمل خواهد کرد. بدیهی است که با یک حرکت ناگهانی و یا زیاد کشیدن سیم، یک یا هر دو رشته سیم از جای خود خارج می شود و برق به موتور انتقال داده نمی شود و موتور به صورت ناگهانی قطع می شود.

 • هنگامی که در حال جارو کردن هستید، اگر طول سیم تمام شود یا به گوشه ای بپیچید، ممکن است به طور تصادفی سیم برق را بکشید.
 • اگر این اتفاق بی افتد، باعث ساییدگی و پارگی سیم های الکتریکی داخل سیم می شود. به خصوص اگر سیم از دیوار کشیده شود.
 • با گذشت زمان، سیم ها شروع به جدا شدن می کنند و باعث قطع و وصل شدن مجدد جریان های الکتریکی می شوند.
 • به همین دلیل است که ممکن است جاروبرقی شما به طور تصادفی خاموش شود.
 • اگر با این مشکل مواجه شدید، بهتر است سیم را تعویض نمایید.

قطع شدن کابل و سیم جاروبرقی

8. اتصالی در کلید روشن/خاموش جاروبرقی

با گذشت زمان ممکن است کلید روشن/خاموش جاروبرقی به دلیل استفاده مکرر فرسوده شود. هرگونه اتصالی در کلید روشن/خاموش جاروبرقی می تواند با ایجاد مسیر عبور جریان غیر مجاز، باعث گرم شدن بیش از حد سیم ها و قطعات داخلی و در نهایت خاموش شدن دستگاه برای جلوگیری از آسیب دیدگی شود.

 • برای رفع مشکل باید کلید را از نظر علائم آسیب دیدگی یا سوختگی بررسی کنید. اگر کلید آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض کنید.
 • اگر کلید آسیب ندیده است، می توانید با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک آن را تمیز کنید.
 • درپوش کلید را دوباره نصب کرده و پیچ ها را سفت کنید.
 • سپس می توانید جاروبرقی را به برق بزنید و تست کنید.

خرابی کلید روشن/خاموش جاروبرقی

9. نوسانات جریان برق

نوسان جریان برق به شیوه مستقیم و غیر مستقیم موجب خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می شود. همانطور که می دانید، نوسان جریان برق در صورت نبود محافظ باعث اتصالی قطعات و در نتیجه سوختگی جاروبرقی می شود. همچنین ممکن است به دلیل نرسیدن جریان برق به اندازه کافی به جاروبرقی، دستگاه خاموش شده و از کار بیافتد. این موضوع بیشتر در مواقعی اتفاق می افتد که دستگاه جاروبرقی در ساعت های اوج مصرف روشن شود. در صورتی که محافظی برای جلوگیری از اتصالی در جاروبرقی وجود نداشته باشد ممکن است جاروبرقی به دلیل نوسان برق بسوزد. هرگونه اتصالی یا نوسان برق در برد الکترونیکی نیز باعث خاموش شدن جاروبرقی میشود.

 • از یک محافظ برق استفاده کنید. محافظ برق می تواند در برابر نوسانات جزئی ولتاژ از جاروبرقی شما محافظت کند.
 • اگر جاروبرقی را به پریز برق دیگری وصل کنید، ممکن است مشکل حل شود.
 • از اتصال جاروبرقی به چند راهی خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث افت ولتاژ شود.

چرا جاروبرقی بعد از 5 دقیقه خاموش میشه و دوباره روشن میشه؟ (ویدئو آموزشی)

در صورتی که جاروبرقی شما به صورت ناگهانی پس از گذشت مدت پنج دقیقه خاموش شده و مجددا روشن می گردد، مربوط به مواردی است که در فیلم آموزشی زیر، تکنسین آی پی امداد این موارد را توضیح داده است.

راهکارهای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

با رعایت نکات زیر می توانید از بروز مشکل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار جلوگیری کنید و عمر مفید جاروبرقی خود را افزایش دهید.

 • اگر از جاروبرقی برای مدت طولانی استفاده می کنید، هر 30 دقیقه یکبار آن را خاموش کنید و بگذارید خنک شود.
 • از جاروبرقی در مکان هایی که گرد و غبار زیاد است استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث گرفتگی فیلترها شود.
 • از جاروبرقی در سطوح مرطوب یا خیس استفاده نکنید.
 • از کیسه ها یا فیلترهای مناسب جاروبرقی خود استفاده کنید.
 • کیسه و فیلترهای جاروبرقی را به طور مرتب تمیز کنید.
 • جاروبرقی خود را به طور مرتب توسط یک متخصص سرویس کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

برای رفع مشکل خاموش شدن جاروبرقی با کجا تماس بگیریم؟

در این مطلب از آی پی امداد به بررسی همه عواملی که موجب خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می شود، پرداختیم. عوامل متعددی چون خراب شدن فیلتر، موتور، سیم و کابل و نوسانات جریان برق و…باعث خاموش شدن جاروبرقی در حین کار می شود. در صورتی که جاروبرقی شما خراب شده است، می توانید جهت تعمیرات آن به مرکز مجاز و معتبری چون آی پی امداد مراجعه کنید. آی پی امداد از بهترین و معتبرترین مجموعه هایی است که تعمیرات جاروبرقی را انجام می دهد. شما می توانید با تماس با شماره های 02158941 یا 02191093903 و بهره مندی از خدمات این مرکز خیال خود را از بابت تعمیرات جاروبرقی راحت کنید.

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
در بحث‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • محمدزاده 08 اردیبهشت 1403

  سلام علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی و داغ شدنش چیه؟ ایا سرویس لازم هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 08 اردیبهشت 1403

   درود، اگر دستگاه شما در حین کار خاموش می شود، سنسور حرارتی یا ترموستات حرارتی موتور باعث بروز این مشکل می شود. لازم است فیلترها، پاکت و پروانه های موتور تمیز شود.

   پاسخ دادن
 • فریبرز قنبری 04 دی 1402

  سلام وقت بخیر. یه جاروبرقی ال جی برامون آوردن. یک دقیقه بعد از روشن شدن خاموش میشه و بوق میزنه. بازش کردیم کامل تمیزش کردیم. مسیر شیلنگ و لوله تمیز شده ولی باز خاموش میشه و بوق میزنه. ولوم تنظیم روی دسته هستش. بعد خاموش شدن هم دکمه را خاموش روشن میکنیم، جاروبرقی روشن میشه و بعد یک دقیقه بدون اینکه جارو بکشیم، خاموش میشه. ظرف زباله خالی هستش و تا موتور باز کردیم گردگیری کردیم و باد گرفتیم ولی مشکل حل نشده.

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 04 دی 1402

   درود، مشکل مربوط به پلاتین سیم جمع کن، ترایاک برد دستگاه، کلید پاور یا سنسور حرارتی جاروبرقی می باشد که باید هریک از این موارد بررسی شوند.

   پاسخ دادن
 • فاطمه 27 شهریور 1402

  سلام وقت بخیر جارو برقی کروپ مدل 2550_vcc روشن میشه ولی مکشش ضعیف شده و بعد دو دقیقه جارو کردن چراغش روشن میشه و قرمز میشه و بعد خودش خاموش میشه و تا چند ساعت روشن نمیشه و بعد چند ساعت روشن میشه و همینجوری مثل قبل دلیلش چیه؟

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 27 شهریور 1402

   درود، خرطومی، برس، پروانه های موتور، سنسور حرارتی موتور، فیلتر و کیسه جاروبرقی را بررسی کنید.

   پاسخ دادن
 • ازاده شیخ هادی 22 شهریور 1402

  سلام. جارو برقی کنوود مدل 2400w رو 16 سال دارم. چند وقت پیش دورش کند شد و تعمیر کردم ولی الان ۵ دقیقه کار میکنه، خاموش میشه تا ۱ الی ۲ ساعت تا باز روشن شه. الان مشکل چیه و چکارش کنم؟ چون موتورش عالی دلم نمیاد بندازم دور. ممنون از شما

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 22 شهریور 1402

   درود، ترموستات حرارتی تعبیه شده درون موتور را خارج کنید.

   پاسخ دادن
  • فرهاد 26 فروردین 1403

   جاروایستاده فاکر دارم، یه مدته هنگام کار کردن مدام خاموش و روشن میشه، مشکل از کجاش میتونه باشه؟ اول فک کردم از سیم باشه، سیم رو عوض کردم بازم حل نشد، ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ دادن
   • آی پی امداد 27 فروردین 1403

    درود، پلاتین های داخل سیم جمع کن، اتصالات موتور و کلیدها نیاز به بررسی دارد.

    پاسخ دادن
 • اکرم میر 02 مرداد 1402

  سلام، من ۸ ماهه که جاروبرقی کروپ خریدم. امروز در حین جارو کردن یدفعه درب عقب که فیلتر موتور هست، باز شد و جارو هم خاموش شد. الان هم دیگه روشن نمیشه. فک کردم فیلتر کثیف شده و با آب و مایع شستمش. میشه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 02 مرداد 1402

   درود، مشکل می تواند مربوط به کابل های دستگاه، پلاتین های انتهای سیم جمع کن یا ترایاک برد الکترونیکی باشد که باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
   • اسرا گودرزی 11 فروردین 1403

    سلام جارو برقیم داخل لولش یه چیز گیر کرد خفه شد و خاموش شد و دیگه روشن نميشه چکار کنم

    پاسخ دادن
    • آی پی امداد 11 فروردین 1403

     درود، این مشکل مربوط به برد الکترونیکی، کلیدها، اتصالات و پلاتین های سیم جمع کن می باشد که باید این موارد بررسی شوند.

     پاسخ دادن