logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت تغییر طعم غذا در یخچال

علت تغییر طعم غذا در یخچال
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت تغییر طعم غذا در یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

کاربران گرامی، بسیار خرسندیم که سایت آی پی امداد را برای مطالعه مطلبی با عنوان علت تغییر طعم غذا در یخچال انتخاب کرده اید. امیدواریم با ارائه اطلاعات مفید در افزایش آگاهی شما در زمینه نگهداری مواد غذایی در یخچال موثر باشیم. در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چرا باید مواد غذایی را در یخچال نگه داری کرد؟ صحبت کنیم. همچنین دلایل تغییر طعم مواد غذایی در یخچال و راه های جلوگیری از تغییر طعم غذا در یخچال را به شما خواهیم گفت. اگر شما هم جزء کسانی هستید که به سلامت غذایی که مصرف می کنید، اهمیت می دهید، این مقاله برای شماست، لطفا ما را تا انتها دنبال کنید.

چرا باید مواد غذایی را در یخچال نگهداری کرد؟

احتمالا همه شما پاسخ این سوال را می دانید. بله، برای جلوگیری از فساد زود هنگام غذا، باقیمانده غذا باید در یخچال نگهداری شود. اما آیا تمام دلایل نگهداری مواد غذایی در یخچال به همین یک مورد ختم می شود؟ خیر. نگهداری مواد غذایی در یخچال مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

تازه نگه داشتن غذا

 • نگهداری مواد غذایی در یخچال کیفیت آن ها را حفظ می کند؛ زیرا دمای مناسب یخچال از رشد باکتری های مضر در غذا جلوگیری می کند، از فاسد شدن غذا جلوگیری می کند و تازگی آن را حفظ می کند.

افزایش ماندگاری مواد غذایی

 • نگهداری مواد غذایی در یخچال ماندگاری آن را افزایش می دهد؛ زیرا دمای یخچال کمتر از دمای محیط است و از رشد کپک و باکتری جلوگیری می کند.

سهولت نگهداری

 • نگهداری مواد غذایی در یخچال بهترین راه برای محافظت از آن در برابر آلودگی و حشرات است.

حفظ ارزش غذایی

 • شاید نمی دانستید که ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های غذا در دمای پایین یخچال از بین نمی رود و در نتیجه ارزش غذایی آن حفظ می شود.

خودداری از اسراف کردن

 • با نگهداری غذا در یخچال می توانید از آن برای وعده های بعدی استفاده کنید و نیازی به پخت مجدد غذا نیست.

چرا باید مواد غذایی را در یخچال نگهداری کرد

دلایل تغییر طعم غذا در یخچال

با اینکه حالا می دانیم نگهداری غذا در یخچال چقدر اهمیت دارد، اما گاهی پیش می آید که طعم غذا درون یخچال عوض میشود و این نگرانی به وجود می آید که ممکن است غذا فاسد و غیرقابل استفاده شده باشد. در ادامه به بررسی علت تغییر طعم غذا در یخچال برای شما خواهیم پرداخت:

اکسیداسیون و رشد باکتری

 • غذای نگهداری شده در یخچال ممکن است با اکسیژن درون یخچال واکنش دهد و در نتیجه مزه آن عوض شود.
 • همچنین یکی از شرایط رشد کپک و باکتری وجود رطوبت است، یخچال هم محیط مرطوبی است و ممکن است به درون غذا نفوذ کند و باعث تغییر مزه آن شود.
 • بعضی از غذاها هستند که در هر صورت در یخچال طعم آن ها عوض می شود، برای مثال غذاهایی که روغن زیادی دارند، زودتر در معرض اکسیداسیون هستند و طعم آن ها عوض میشود.

جذب بوی سایر مواد غذایی

 • اگر شما عادت دارید مواد غذایی مختلف را بدون درپوش مناسب در کنار غذا در یخچال قرار دهید، ممکن است غذا بوی سایر مواد غذایی را جذب کند و باعث تغییر مزه آن شود.
 • همچنین نفوذ بوی برخی از مواد شیمیایی مثل آنتی بیوتیک ها، مواد نگهدارنده و برخی پلاستیک ها درون غذا باعث تغییر طعم آن خواهد شد.

تغییر مداوم دمای یخچال

 • اگر غذا برای مدت طولانی در شرایط نامناسبی در یخچال قرار داده شود، برای مثال درجه یخچال بالا باشد، ممکن است شرایط رشذ کپک و باکتری های مضر را ایجاد کند و در نتیجه مزه غذا در یخچال عوض شود.
 • همچنین در صورتی که غذا در دمای ناپایداری در یخچال باقی بماند، قطعا ماندگاری آن پایین می آید و مزه آن نیز عوض میشود.

بسته بندی نامناسب غذا

 • اگر غذا را در ظروف نامناسبی که هوا و رطوبت به درون آن نفوذ می کند ریخته باشید و درون یخچال قرار داده باشید، ممکن است مزه آن عوض شود و دیگر قابل استفاده نباشد.

نگهداری طولانی مدت غذا

 • غذای قرار داده شده در یخچال را نمی توانید برای مدت طولانی نگه دارید؛ زیرا قطعا طعم آن عوض خواهد شد.

دلایل تغییر طعم غذا در یخچال

آیا مصرف غذایی که مزه آن در یخچال عوض شده مضر است؟

به طور کلی بهتر است مواد غذایی که طعم آنها در یخچال تغییر کرده است را هرچه زودتر دور بریزید؛ زیرا تغییر طعم و بوی غذا در یخچال می تواند نشانه فساد آن باشد که برای سلامتی مضر است و منجر به مسمومیت خواهد شد. پس سعی کنید همیشه از غذاهای تازه و سالم استفاده کنید.

 • برای پاسخ به این سوال که آیا خوردن غذاهایی که طعم آنها در یخچال تغییر کرده است برای سلامتی مضر است؟ باید غذا را چک کنید.
 • اگر علاوه بر تغییر طعم، بوی غذا نیز تغییر کرده است، به هیچ عنوان آن را مصرف نکنید.
 • همچنین هیچ غذایی را بیش از 2 روز در یخچال نگهداری نکنید.

روش های جلوگیری از تغییر طعم مواد غذایی در یخچال

برای اینکه بتوانید از مشکل تغییر در طعم غذا درون یخچال جلوگیری کنید، می توانید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 1. نگهداری مواد غذایی در ظروف در بسته و غیر قابل نفوذ
 2. دمای یخچال را تنظیم کنید تا طعم غذا تغییر نکند.
 3. قبل از قرار دادن در یخچال از برچسب تاریخ انقضا استفاده کنید.
 4. تهویه مناسب یخچال، بررسی مسیرهای ورودی و خروجی هوا و حفظ رطوبت یخچال
 5. تمیز کردن یخچال به صورت منظم

نتیجه گیری از علت تغییر طعم غذا در یخچال

در این مطلب از سایت آی پی امداد سعی کردیم اطلاعات مفیدی در مورد علت تغییر طعم غذا در یخچال در اختیار شما قرار دهیم.

اکنون می دانیم که چرا باید مواد غذایی را در یخچال نگهداری کرد و می دانیم که مواد غذایی که در یخچال قرار می گیرند، ممکن است با اکسیژن واکنش نشان دهند یا به دلیل نفوذ رطوبت و جذب بوی سایر مواد غذایی، بسته بندی مناسب و نگهداری طولانی مدت غذا و نوع غذا طعم و بوی خود را تغییر می دهد. همچنین راه هایی برای جلوگیری از تغییر طعم مواد غذایی در یخچال یاد گرفتیم. از توجه شما به این مقاله بسیار خرسند و سپاسگزاریم. اگر علاقه مند به مطالعه مقالاتی مشابه مطلبی هستید که مطالعه کردید، توصیه می کنیم سایر مقالات آی پی امداد را مطالعه کنید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
اینستاگرام آی پی امداد