logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت بوق زدن یخچال

علت بوق زدن یخچال
علت بوق زدن یخچال
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت بوق زدن یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت بوق زدن یخچال چیست؟ صدای بوق زدن یخچال یکی از مشکلاتی است که به نوعی نشان دهنده بروز ایراد یا خطا در هریک از بخش ها و اجزای داخلی یخچال است. در برخی مواقع ممکن است یخچال به صورت ناگهانی شروع به بوق زدن کند. در این شرایط کاربران به دنبال این هستند که بدانند چرا یخچال بوق می زند و چگونه باید مشکل آن را برطرف نمایند. از این رو در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم به بررسی مشکل بوق زدن یخچال های مختلف و روش های برطرف کردن این ایراد اقدام نماییم.

چرا یخچال بوق می زند؟

به طور کلی زمانی که هریک از اجزا و بخش های مختلف یخچال فریزر دچار ایرادات و مشکلاتی در کارکرد خود شود، شروع به بوق زدن می کند. چراکه در این حالت سیستم یخچال با مشکل مواجه شده است و به دلیل غیرطبیعی بودن این مشکل، بوق زده و آلارم هشدار می دهد. اما توجه داشته باشید که در بعضی از مدل های الکترونیکی و نوفراست، هشدار یا آلارم همراه با کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود.

در ادامه به بررسی رایج ترین دلایل بوق زدن یخچال و راهکارهای رفع این مشکل برای شما خواهیم پرداخت:

 1. باز ماندن درب یخچال
 2. خرابی فن، مشکل در قطعات دیفراست، نشتی گاز، خرابی برد الکترونیکی، سنسور یا ترموستات
 3. قطع شدن برق یخچال
 4. قرارگیری حجم زیاد مواد غذایی در یخچال
 5. مشکل در سوئیچ درب
 6. اتصالی در برد الکترونیکی

اگر به دنبال رفع مشکل بوق زدن یخچال در منزل خود هستید، میتوانید از خدمات تعمیرکار آی پی امداد بهره مند شوید.

باز گذاشتن درب دلیل صدای بوق یخچال است

یکی از مهمترین علت های بوق زدن یخچال مربوط به باز ماندن درب دستگاه است. در صورتی که درب یخچال به دلایل مختلفی مانند خرابی و خشکی لاستیک درب یخچال، آسیب دیدگی درب، بی توجهی، پر بودن مواد غذایی درون یخچال و … به طور کامل بسته نشده و باز بماند، یخچال شروع به ایجاد صدای بوق و هشدار میکند. از این رو سعی کنید درب یخچال را به مدت طولانی باز نگه ندارید و از بسته شدن کامل درب نیز اطمینان حاصل کنید. حتما دقت داشته باشید که یخچال به طور صحیح تراز شده باشد؛ زیرا این مسئله نیز در باز ماندن درب دستگاه و صدای بوق یخچال بسیار تاثیرگذار است.

باز ماندن درب علت بوق زدن یخچال

کم شدن سرمای یخچال به دلیل مشکلات فنی باعث بوق زدن آن میشود

در مواقعی که هریک از قطعات و اجزای داخلی دستگاه دچار ایرادات و خرابی هایی شود، یخچال فریزر شروع به بوق زدن خواهد کرد. زیرا در این حالت سیستم داخلی یخچال با مشکل مواجه شده است و به همین جهت شروع به هشدار دادن می کند. به طور کلی یخچال فریزرها از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی برخوردار هستند که هریک از آنها با گذشت زمان و به دلایل مختلفی ممکن است با خرابی روبرو شوند. فن داخلی یخچال، سیستم دیفراست یخچال، نشت گاز و … از جمله مشکلات فنی است که می تواند علت بوق زدن یخچال باشد. در این شرایط بهتر است برای تعمیر یخچال خود از آی پی امداد کمک بگیرید.

اگر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما، به علت خرابی یکی از موارد زیر سرمای خود را از دست دهد، با صدای بوق (آلارم) در دستگاه خود مواجه خواهید شد. اما توجه داشته باشید که در یخچال های امروزی، مشکلات همراه با کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود یا در بعضی دیگر از مدل ها با صدای بوق همراه خواهد بود.

 1. فن
 2. نشتی گاز
 3. قطعات دیفراست
 4. برد الکترونیکی
 5. سنسور محیطی یا ترموستات

بروز مشکلات فنی از دلایل صدای بوق یخچال

قطعی برق و تاثیر آن در مشکل بوق زدن ممتد یخچال

در صورتی که برق به مدت طولانی قطع شود، باعث از دست دادن سرمای یخچال می گردد. در نتیجه با بروز این مشکل، بعد از وصل شدن برق؛ دستگاه شروع به اخطار و بوق زدن خواهد کرد. بهتر است در صورت قطع شدن برق به مدت طولانی، یخچال را از برق بکشید و مواد غذایی را از آن خارج کنید. پس از گذشت چندین ساعت از وصل شدن برق می توانید یخچال را مجددا به برق متصل نموده و مواد غذایی را درون آن قرار دهید. اگر قطع شدن برق طی مدت زمان کوتاهی بوده است، بهتر است درب یخچال را باز نکنید تا به دمای مناسب برسد و صدای بوق یخچال قطع شود.

قطعی برق علت بوق زدن ممتد یخچال

قرار دادن حجم بالای مواد غذایی باعث بوق زدن یخچال میشود

در برخی از انواع یخچال فریزرها اگر حجم بسیار زیادی از موارد غذایی درون دستگاه قرار داده شود، موجب می شود دمای یخچال به صورت چشمک زن روشن شده و صدای بوق یخچال به گوش برسد. در این شرایط باید مدت کوتاهی صبر کنید تا یخچال به دمای مناسب و مطلوب خود برسد. پس از تنظیم دمای یخچال، هشدار و صدای بوق آن متوقف می گردد. به طور کلی بهترین اقدامی که می توانید انجام دهید، این است که همواره به اندازه مناسب درون یخچال مواد غذایی قرار داده و میان آنها فضاهای خالی نیز بگذارید.

قرار دادن حجم بالای مواد غذایی دلیل بوق زدن یخچال

ایراد در سوئیچ درب باعث بوق زدن یخچال میشود

با باز و بسته شدن درب یخچال، سوئیچی که در قسمت فوقانی درب قرار گرفته است فعال میشود. این سوئیچ به برد الکترونیکی یا فن اطلاع باز شدن درب را میدهد، تا فعالیت فن قطع شود. و همچنین با بسته شدن درب فن شروع به کار میکند. در یخچال های الکترونیکی، اگر سوئیچ درب خراب شود، منجر به صدای بوق میشود. برای رفع مشکل هم باید سوئیچ را تعویض نمایید.

اتصالی در برد الکترونیکی از دیگر علت های بوق زدن یخچال است

اگر برد الکترونیکی اتصالی داشته باشد، احتمال بوق زدن در یخچال وجود دارد. در بعضی از مدل ها مشاهده شده است که با اتصالی در برد، یخچال بوق میزند. همچنین در نظر داشته باشید که اگر بیزر (قطعه ای بر روی برد الکترونیکی) که وظیفه صدا دادن را بر عهده دارد، اتصالی کرده باشد، احتمال بوق زدن در یخچال وجود دارد.

البته توجه داشته باشبد که صدای بیزر با بوق متفاوت است، اما در بعضی از مدل ها به مانند صدای بوق شنیده شده است.

نتیجه گیری از علت بوق زدن یخچال

در مدل های الکترونیکی و نوفراست، مشکل در یخچال به همراه آلارم یا کد خزا نمایش داده میشود. همچنین در بعضی از مدل ها هم، مشکل یخچال با صدای بوق همراه است. به طور کلی زمانی که با مشکل صدای بوق یخچال خود مواجه شدید، باید هشدار یخچال را جدی گرفته و آن را مورد بررسی قرار دهید. از این مقاله به طور کامل به بررسی دلایل بوق زدن یخچال پرداختیم و راهکارهایی را نیز برای رفع مشکل به اطلاع شما رساندیم. در صورتی که پس از مواجهه با این مشکل و بررسی علت بوق یخچال خود متوجه شدید که ایراد از قطعات داخلی دستگاه است، بهتر است برای عیب یابی یخچال خود از تکنسین های متخصص آی پی امداد کمک بگیرید.

خلاصه مقاله علت بوق زدن یخچال:

 • اگر یخچال بوق میزند، یا مشکل فنی دارد یا از دستگاه استفاده نادرست می‌کنید.
 • چنانچه درب یخچال به مدت طولانی باز باشد، با بوق زدن به شما هشدار میدهد.
 • خراب بودن قطعات مکانیکی و یا الکترونیکی، منجر به کم شدن سرما می‌شود؛ که در بعضی از مدل ها با بوق زدن همراه است.
 • قطعی برق و کم شدن سرما، بوق زدن یخچال را به همراه دارد.
 • قرار دادن مواد غذایی در جلوی دریچه دمپر یخچال باعث میشود تا برودت لازم به یخچال نرسد و در نهایت با کاهش دما و بوق زدن یخچال مواجه خواهید شد.
4.5/5 - (8 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

27 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. محسن رجبی 05 خرداد 1402

  سلام یخچال ال جی ما یکدفعه شروع به بوق زدن کرده و هر چند دقیقه بوق میزند کلید درب یخچال خارج کردم و صدای بوق قطع شد بنظرتون خرابی کلید هست یا برد یا جای دیگر مشکل داره اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 05 خرداد 1402

   درود، مشکل می تواند از سوئیچ درب یا بیزر روی برد الکترونیکی دستگاه باشد.

   پاسخ دادن
 2. صادق صابری 21 فروردین 1402

  درجه یخچال رو تنظیم کردم، اما یکسره بوق می زنه. علت چیه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 21 فروردین 1402

   درود، مشکل از اتصالی در برد یا بیزر روی برد الکترونیکی است که باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

   پاسخ دادن
  راضیه معین 12 فروردین 1402

  سلام من چند ساله ساید کنوود دارم که یک دفعه ای تک بوق میزنه و شماره ۴۵ نشون میده و یخچال خاموش میشه ولی بعد یک ربع الی بیست دقیقه دوباره یخچال شروع به کار می کنه و خوب میشه علتش چیه یکدفعه نسوزه؟ از یخ ساز و آب چکونشم استفاده نمی کنم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 12 فروردین 1402

   سلام. سیستم برد یا سنسور محیطی دستگاه دچار ایراد شده است که باید چک شود.

   پاسخ دادن
  محمد امین رعایا 08 فروردین 1402

  سلام و خسته نباشید یخچال فریزر بکو دارم دائم بوق میزنه دمای یخچال و فریزر خوبه هیچ error روی صفحه نداره ریست کردم تاثیری نداشت لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 08 فروردین 1402

   سلام. بیزر روی برد یخچال را چک کنید که اتصالی نکرده باشد.

   پاسخ دادن
  مهرجو 06 اسفند 1401

  سلام فریزر لایف چراغ اکو هر ۵ ثانیه چشمک میزنه و همزمان تک بوق هم دارد مشکل چیه؟ همه چیش هم کار میکنه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 06 اسفند 1401

   سلام، فن و اتصالی در برد باید بررسی شود.

   پاسخ دادن
    سمیه عینعلی 18 اردیبهشت 1402

    سلام..یخچال دیپوینت آلارم ارور میزنه دما هم داخل یخچال پایینه برد سالمه ایراد از کجاست؟

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 18 اردیبهشت 1402

     درود، فن داخل فریزر و سیستم دیفراست یخچال را چک کنید.

     پاسخ دادن
   موسی صادقی 22 اسفند 1401

   باسلام و وقت بخیر ، یخچال ساید سامسونگ دارم مکرر قفل کودک خاموش و روشن میشه علت چیه

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 23 اسفند 1401

    درود، قفل کودک را چند ثانیه فشار دهید

    پاسخ دادن
  محسن محمودزاده 05 اسفند 1401

  با سلام و احترام یخچال الکترو استیل در اثاث کشی در حالی که در پشت وانت خوابیده بود کرکره برقی میاد پایین و دچار ضربه میشود.بعد از اینکه به برق وصل کردم بوق میزنه مدام.یخچال بدون فریزر می باشد.

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 05 اسفند 1401

   سلام، از درب یخچال، سوکتی به برد متصل است، احتمالا از جای خود در آمده

   پاسخ دادن
  حسین 29 بهمن 1401

  یخچال ما مابه هست بوق یکسره میزنه مجبور شدیم کابل برد یخچال قطع کنیم مشکلش چیه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 30 بهمن 1401

   اگر یخچال شما دائماً بوق می‌زند و مجبور شدید آن را از برق بکشید، ممکن است سنسور دما یا برد کنترل مشکل داشته باشد. صدای بوق اغلب نشان دهنده نقص یا خطا در سیستم کنترل الکترونیکی یخچال است که باعث کم شدن سرما میشود. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شناسایی و رفع مشکل انجام دهید: تنظیمات دما را بررسی کنید: مطمئن شوید که تنظیمات دما به درستی تنظیم شده باشد و یخچال خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد. مهر و موم درب را بررسی کنید: مطمئن شوید که مهر و موم درب به درستی محفظه یخچال را آب بندی می کند. اگر مهر و موم ها آسیب ببینند یا فرسوده شوند، ممکن است هوای سرد از یخچال خارج شود که باعث کار بیش از حد یخچال و ایجاد صدای بوق می شود. کویل های کندانسور را بررسی کنید: کویل های کندانسور واقع در پشت یخچال ممکن است با گرد و غبار و زباله مسدود شوند که می تواند بر عملکرد خنک کننده یخچال تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که کویل ها تمیز و عاری از زباله هستند.

   پاسخ دادن
  نجفی 13 بهمن 1401

  باسلام.یخچال امرسان ما وقتی درش باز میمونه یه مدت بوق نمیزنه و الارم نمیده که درب باز مونده.مشکل کجاست؟؟

  پاسخ دادن
  سعیدی 11 بهمن 1401

  سلام من در یخچالو کمی دیر بستم شروع به آلارم کرد وقتی در و بستم بعد یک دقیقه باز شروع به آلارم کرد دوباره در یخچالو باز وبسته کردم قطع شد ولی باز شروع به آلارم میکنه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 11 بهمن 1401

   این امکان وجود دارد که درب یخچال شما به درستی درزبندی نشده باشد و باعث روشن و خاموش شدن مکرر سیستم خنک کننده شود. واشرها و لولاها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمیز و محکم هستند، رفع هر گونه مشکلی می تواند مشکل را حل کند.

   پاسخ دادن
    متین 07 اسفند 1401

    سلام خسته نباشید من یخچال صنام دارم بعضی وقت ها خودش خودکار هر۱۰دقیقه یابیشتر یه تک بوق میزنه علت چیه ممنونم راهنمایی کنید

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 07 اسفند 1401

     سلام، یا اتصالی در بیزر روی برد است یا فن مشکل دارد یا سوئیچ درب به درستی متصل نشده

     پاسخ دادن
  ناشناس 03 بهمن 1401

  یخچال ما همه چیش درسته ولی مدام بوق میزنه ایکس ویژنه مدلش

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 04 بهمن 1401

   سلام. کلید بیزر روی برد دچار اتصالی شده و باید تعویض شود.

   پاسخ دادن
  علی هراتی 02 دی 1401

  قبلا در یخچال باز میکردم بوق میزد ولی حالا نمیزنه علت چیه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 02 دی 1401

   یا سوئیچ درب مشکل دارد یا بیزر روی برد الکترونیکی خراب شده است

   پاسخ دادن