علت برفک زدن یخچال فریزر

علت برفک زدن یخچال فریزر و راهکار برطرف کردن آن چیست؟

علت و راهکار برطرف کردن برفک و یخ زدگی یخچال فریزر

عوامل متعددی در علت برفک زدن یخچال فریزر مؤثر هستند. شاید شما هم در یخچال فریزر منزل خود با این مورد مواجه شده باشید. تمام یخچال‌ فریزرها دچار یخ ‌زدگی و برفک می شوند. فرقی نمی‌کند شما یخچالتان را تازه خریده باشید یا چند سال پیش. هرچند یخ ‌زدگی و برفک در یخچال‌هایی که عمر طولانی ‌مدت دارند، بیشتر قابل مشاهده است. وقتی یخچال فریزر برفک می‌زند، باید زود به‌ زود تمیز شود تا مواد غذایی را از شدت منجمد شدن خراب نکند. یخ‌ زدگی و برفک زدن همیشه یکی از دردسرهای همیشگی و عظیم خانم‌های خانه‌دار است که دلشان نمی‌خواهد شاهد یخ ‌زدگی یخچال فریزر منزلشان باشند. با وجود پیشرفت تکنولوژی و گسترده‌تر شدن دامنه علم، کسانی هستند که همچنان علت برفک زدن یخچال فریزر خود را نمی‌دانند و به دنبال راهکارهایی برای نجات و خلاصی از دست این برفک‌ها هستند.

علت برفک زدن یخچال فریزر

ما در این مقاله با پردازش‌های مختلف و بررسی علت‌های اصلی یخ‌ زدگی، سعی کردیم تا با جمع ‌آوری اطلاعات از منبع‌های معتبر و ارتباط با متخصصین و کارشناسان تعمیرکار یخچال علت‌های یخ زدن و برفک زدن یخچال فریزر را برایتان به اشتراک بگذاریم. برفک یخچال فریزر باعث افت کارکردهای سرمایش در یخچال خواهد شد و با جلوگیری نکردن از عملکرد یخ ‌زدگی و برفک، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. پس اگر یخچال منزل یا محیط کارتان دچار اختلال یخ ‌زدگی و برفک بود، علت آن را جویا شوید و سریعاً از پیشروی آن‌ها جلوگیری کنید تا خرابی‌ها و آسیب ‌دیدگی‌های جدی‌تری را با خود همراه نداشته باشد.

یخ‌ زدگی و برفک زدن یخچال بسیار مهم و حائز اهمیت است که نباید به‌ هیچ ‌وجه از آن‌ها چشم ‌پوشی کرد. در صورت دیر اقدام کردن برای جلوگیری از یخ‌ زدگی ممکن است هزینه‌های گزافی نیز در این ‌مورد بپردازید و خسارت‌های مالی جدی به وجود بیاید. در این بازار سخت اقتصادی که با افزایش روزانه هزینه‌ها رو به رو هستیم، به‌ هیچ ‌عنوان خرابی یخچال یا تعویض آن مقرون‌ به‌ صرفه نخواهد بود. پس مشکلات یخ زدن و برفک زدن را پشت گوش نیندازید. دانستن علت‌های یخ ‌زدگی علاوه بر اینکه دانش شما را بالا خواهد برد، بلکه موجب می شود که در صورت برخورد با این موارد، دست به عمل‌های ندانسته نزنید تا باعث خرابی بیشتر یخچال فریزر نشوید.

علت برفک و یخ زدن یخچال فریزر
علت برفک و یخ زدن یخچال فریزر

توجه: آی.پی امداد، نمایندگی تعمیرات یخچال، کلیه خدمات تعمیرات یخچال برندهای مختلف را ارائه می کند. برای تعمیر یخچال مورد نظر خود کلیک نمایید:

چرا یخچال فریزر برفک و یخ می زند؟ راهکار برفک نزدن یخچال چیست؟

توجه داشته باشید که برفک زدن یخچال فریزر توسط ساده‌ترین عملکرد از جانب شما یا محیط اطراف نیز می‌تواند به جود بیاید. علت‌های بسیار ساده که شاید در طول روز به ‌راحتی از کنار آن‌ها بگذرید. در ادامه، شما را با علت برفک زدن یخچال فریزر بیشتر آشنا خواهیم کرد تا بدانید چه عواملی تأثیر مستقیمی بر روی یخچال شما خواهد گذاشت. هوا ملایم و خنکی که در داخل یخچال شما همواره در حال جریان است، باید به ‌صورت کاملاً یکنواخت در تمام قسمت‌های یخچال فریزر به یک صورت جریان داشته باشد. زمانی که هوا گرم و سرد بیرون در طولانی مدت وارد یخچال شود، با یکدیگر برخورد کرده و برفک را به وجود خواهند آورد. از مهم‌ترین علت‌هایی که ممکن است باعث برفک زدن یخچال فریزر شما باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار دادن یخچال در محل نامناسب.
 • خرابی یک قطعه از یخچال؛ مانند لاستیک‌های دور درب.
 • آسیب ‌دیدگی یا خرابی ترموستات یخچال فریزر.

3 عامل مهم در برفک زدن یخچال ذکر شد که در ادامه مطلب با توضیحات بیشتر آن ها آشنا خواهید شد.

برفک زدن یخچال با قرار گرفتن در محل نامناسب

مهم‌ترین چیز در هر خانه، محل قرار گرفتن یخچال فریزر خواهد بود. اگر فضا آشپزخانه از درجه دما بالا و رطوبت زیادی برخوردار باشد، با هر باز و بسته شدن درب یخچال در طول شبانه ‌روز، رطوبت و هوا بیرون وارد یخچال فریزر خواهد شد که در نتیجه به عنوان علت برفک زدن یخچال فریزر شناخته خواهد شد. سماور، اجاق‌گاز، بخاری، شوفاژ، نور مستقیم خورشید در فضا آشپزخانه و... می‌تواند محیط اطراف را همیشه گرم نگه دارد. در حد امکان سعی کنید یخچال را از وسیله‌های گرمایشی دور نگه دارید؛ زیرا هر یک از این موارد، خود به‌تنهایی گرما زیادی را تولید می کنند و با هر بار باز و بسته شدن درب، این گرما وارد یخچال شده و موتور را گرم نگه می‌دارد و در نتیجه، باعث برفک زدن یخچال فریزر خواهد شد.

برفک زدن یخچال با خرابی لاستیک‌های دور درب یخچال

از مهم‌ترین علت‌های دیگر که ممکن است علت برفک زدن یخچال فریزر باشد، خرابی لاستیک‌های دور درب یخچال است. همیشه متوجه لاستیک‌های دور درب یخچال خود باشید. توجه کنید که پس از گذشت مدت ‌زمان طولانی از داشتن یخچال فریزر، لاستیک‌های دور درب را به‌ دقت بررسی کنید که دچار موارد زیر نشده باشند:

 • ساییدگی
 • شل شدن
 • پارگی
 • کنده شدن

اگر با هر یک از این موارد برخورد کردید، سریعاً لاستیک دور درب را تعویض کنید؛ زیرا با وارد شدن هوا بیرون در داخل دستگاه، امکان برفک زدن و یخ زدگی یخچال فریزر بسیار زیاد است. بنابراین، همیشه به لاستیک‌های دور درب یخچال خود توجه داشته باشید.

برفک زدن یخچال فریزر با خرابی ترموستات

از دلایل دیگری که می‌توان در برفک زدن یخچال به آن اشاره کرد، خرابی ترموستات یخچال فریزر خواهد بود. خرابی ترموستات علاوه بر برفک زدن، پیامدهای بد دیگری را با خود به همراه خواهد داشت. تعویض یا تعمیر ترموستات یک کار کاملاً فنی مهندسی است که حتماً باید توسط کارشناس، تعمیرکار یا یک تکنسین مجرب مورد بررسی و تکامل قرار گیرد. خرابی ترموستات نیز برفک زدن یخچال را به سرعت افزایش داده و باعث کند شدن عمل دستگاه و کارکرد آن خواهد شد. داشتن دانش و مهارت کافی در تعمیر و تعویض ترموستات الزامی است؛ پس سعی کنید به نمایندگی و تعمیرکار معتبر مراجعه کنید. همان‌طور که گفته شد، علت برفک زدن یخچال فریزر به عوامل مختلفی بستگی دارد که با مطالعه این مقاله، می‌توانید دانش خود را در این زمینه گسترده کنید.

از بین بردن برفک های یخچال فریزر

در صورتی ‌که برفک یخچال فریزر همه قسمت‌های یخچال را پوشانده باشد و این برفک دچار یخ ‌زدگی شده باشد، نشان از این دارد که درب یخچال یا یخچال فریزر به مدت بسیار طولانی باز گذاشته شده است که این کار، آسیب بسیار جدی به یخچال و موتور یخچال وارد خواهد کرد. در این زمان باید عملیات یخ‌ زدایی را انجام دهید. یکبار انجام دادن عملیات یخ زدایی باعث از بین رفتن آن‌ها نخواهد بود، بلکه بیش از 2 بار باید این عملیات صورت بگیرد. بعد از بین بردن یخ‌ها و برفک‌ها، یخچال به حالت اولیه خود باز خواهد گشت و دیگر اثری از برفک در یخچال بر جای نخواهد ماند. توجه داشته باشید که در صورت برفک زدن موتور یا اتصالات دیگر، دستگاه را دست‌کاری نکنید تا مشکل بزرگ‌تری پیش نیاید. علت برفک زدن یخچال فریزر دلایل خاص خود را دارد که نیازی به تعمیر یا تعویض قطعات دیگر ندارد.

حال، زمانی پیش خواهد آمد که انتها کشو فریزر دچار برفک زدگی خواهد شد؛ در مکانی بسیار خطرناک، در کنار سیم‌ها و اتصالات یخچال فریزر. این امر می‌تواند نشان از آسیب دیدن مواردی همچون: بیمتال، هیتر و... باشد. برای از بین بردن و رفع برفک در این ناحیه توصیه خواهد شد که به ‌هیچ‌ وجه خودتان اقدام به کاری نکنید؛ بلکه آن را به دست یک تعمیرکار یا نماینده بسپارید.

اگر در شمال کشور زندگی می‌کنید یا در مکانی ساکن هستید که آن منطقه به ‌شدت دارای رطوبت است، در طول شبانه ‌روز هر مقدار درب یخچال فریزر را باز و بسته می‌کنید، رطوبت فضا حاکم بر بیرون وارد فضا درونی یخچال خواهد شد که در این مواقع، توصیه ما به شما عزیزان این است که حساسیت زیادی نداشته باشید. زیرا رطوبت علت برفک زدن یخچال فریزر است که در این مناطق، وجود مقدار سطحی برفک در درون یخچال کاملاً امری ضروری است. (هیتر به راحتی می‌تواند این برفک‌های سطحی را از بین ببرد؛ پس نگران این موضوع نباشید و هیچ اقدامی برای از بین بردن آن نکنید.)

علت برفک زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر

یکی از بیشترین و بارزترین مشکلاتی که در یخچال فریزر به وجود خواهد آمد، برفک زدن است. آیا می‌دانید بیشترین جایی که دچار برفک زدگی خواهد شد، کجاست؟ بله! لوله‌های قسمت‌های پشتی یخچال فریزر که به ‌صورت روکار در پشت یخچال وجود دارند، باعث ایجاد برفک خواهند شد. رطوبت‌های فضا اتاق با عمل میعان تبدیل به یخ ‌زدگی و برفک خواهند شد. این برفک‌ها و یخ‌زدگی‌ها به لوله‌های پشت یخچال می‌چسبد. در این زمان باید عمل یخ‌ زدایی انجام شود. تجمع برفک بر روی لوله‌های اوپراتور با عمل برفک ‌زدایی از بین خواهند رفت. در صورت عمل یخ ‌زدایی، برفک‌ها پیشروی می‌کنند که باعث یخ زدن لوله‌ها و شدت آن‌ها خواهد شد که عواقب نا به هنجاری را به همراه دارد و باعث انسداد هوا در داخل لوله‌ها خواهد شد. مسدود شدن هوا در داخل لوله‌ها باعث دردسرهای زیادی خواهد شد؛ زیرا با این کار دیگر عملیات خنک شدن در یخچال انجام نخواهد شد.

علت‌های یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر

از علل یخ زدن لوله‌ها در پشت یخچال فریزر می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • آسیب ‌دیدگی تایمر دیفراست.
 • خرابی هیتر دیفراست.
 • خرابی ترموستات.

موارد ذکر شده، از عامل‌های مهم یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر هستند. شما با مشاهده این عوامل و برطرف کردن این مشکلات، می‌توانید یخ ‌زدگی لوله‌های یخچال خود را از بین ببرید.

خرابی و آسیب‌ دیدگی تایمر دیفراست؛ از علل یخ‌ زدگی لوله‌های پشت یخچال

دیفراست یا یخ ‌زدایی اغلب در تمامی یخچال‌هایی که بدون برفک هستند، وجود دارد که وظیفه خنک ‌کنندگی یخچال فریزر را بر عهده‌ دارند و دیفراست را کنترل خواهند کرد. تایمر دیفراست نیز از اصلی‌ترین مهره‌های کاربردی این قسمت است که وظیفه کنترل سرما و دیفراست را به طور یکنواخت در یخچال بر عهده خود دارد. هنگامی‌که تایمر دیفراست دچار آسیب‌ دیدگی و خرابی شود، برفک با سرعت بیشتری به لوله‌های یخچال که در پشت آن نصب هستند، می چسبد و در صورت درست نکردن تایمر دیفراست، این یخ‌ زدگی با شدت زیاد، افزایش خواهد داشت.

خرابی هیتر دیفراست؛ از علل یخ ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال

یکی از اصلی‌ترین وظایف هیتر دیفراست در یخچال فریزر، از بین بردن تمام برفک لوله‌های پشت یخچال فریزر خواهد بود. اگر هیتر دیفراست یخچال خراب شود یا بنا بر هر دلیلی نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، لوله‌های پشت یخچال، برفک‌ها را به خود جذب می‌کنند و دیگر ذوب نمی‌شوند. در این صورت، برفک‌ها تبدیل به یخ خواهند شد. یخ‌ زدگی لوله‌ها باعث می‌شود که دیگر هوا به ‌صورت طبیعی در لوله‌ها جریان نداشته باشد. برای از بین بردن یخ ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال بهتر است از خرابی آن جلوگیری شود یا هر چه سریع‌تر اقدام به درست کردن آن کنید؛ زیرا وقتی هیتر خراب باشد، مزید بر علت یخ‌زدگی لوله‌های یخچال فریزر خواهد شد.

خرابی ترموستات؛ از علل یخ ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال

علت برفک زدن یخچال فریزر می‌تواند از خرابی ترموستات باشد. ترموستات به هیتر دیفراست در پشت یخچال فریزر نصب می شود. کار ترموستات به این صورت است که دما لوله‌ها را به راحتی شناسایی خواهد کرد. هرگاه دما لوله‌ها به تنظیم و درجه مناسبی برسد، ترموستات با متصل بودن به هیتر دیفراست دستور عمل یخ‌ زدایی را خواهد گرفت و آغاز به عملیات می‌کند. در این هنگام، برفک‌ها از روی لوله‌ها ذوب شده و دیگر دچار یخ ‌زدگی نخواهند شد. توجه داشته باشید چنانچه ترموستات خراب باشد یا دچار اختلالات شده باشد، نمی‌تواند دیگر دما لوله‌های پشت یخچال را از هم شناسایی کند و هیتر دیفراست نیز هیچ عملی را در این هنگام انجام نخواهد داد. با این حساب، لوله‌های پشت یخچال شروع به یخ‌ زدگی خواهند کرد و این فرایند همچنان ادامه‌ خواهد داشت. در نتیجه می‌توان دید که یخچال فریزر دیگر عمل سرمایشی و خنک‌سازی را انجام نمی‌دهد و رفته ‌رفته موتور یخچال از حرکت خواهد ایستاد.

علت برفک و یخ زدن وسایل و مواد داخل یخچال

شاید شما هم متوجه این موضوع شده باشید که اغلب خوراکی‌های داخل یخچال دچار یخ زدگی شده اند. این یخ‌زدگی‌ها بیشتر مواقع در میوه‌ها، سبزیجات، هندوانه، طالبی و... به خوبی قابل مشاهده است. یخ ‌زدگی مواد درون یخچال فریزر دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که ما در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • تنظیم دما یخچال برحسب میزان سانتی‌گراد: یکی از علت‌های یخ‌زدگی یخچال، دما یخچال است. دما یخچال، همان‌طور که در بالا گفته شده است، از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه مواد داخل یخچال شما یخ بزند، امکان دارد که تنظیم و درجه دما یخچال پایین باشد. هر چه دما برحسب سانتی‌گراد پایین‌تر باشد، یخچال سردتر خواهد بود و در نتیجه، مواد خوراکی نیز دچار یخ ‌زدگی خواهد شد. دما 5 تا 6 درجه سانتی‌گراد، دما مناسب داخلی یخچال است و کمتر از این دما برای یخچال مناسب نیست.
 • تعبیه شدن فن: امروزه در ساخت یخچال‌های فریزر، مکان فن در داخل یخچال تعبیه شده است. بنابراین، لازم به ذکر است که مواد خوراکی خود را رو به رو محل تعبیه فن‌ها قرار ندهید؛ به ‌خصوص مواد خوراکی حساسی مانند سبزی، میوه و...
 • تجمع چربی و گرد و غبار بر روی کویل موتور یخچال: قرار گرفتن یخچال در داخل آشپزخانه عوامل منفی را با خود به همراه دارد. یکی از آن‌ها، این است که چربی‌های پخش شده از غذا در هوا و گرد و غبار بر روی کویل موتور یا کمپرسور یخچال جمع می شوند که موجب خواهد شد تا موتور با شدت بسیار بیشتری عملکرد داشته باشد و همین امر باعث یخ ‌زدگی مواد در داخل یخچال خواهد شد.
 • خراب بودن ترموستات: کار ترموستات کنترل دما یخچال است. زمانی که ترموستات معیوب یا خراب باشد، موجب یخ زدن مواد غذایی یخچال می‌شود. در واقع، دما به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 • خرابی ترمیستور یخچال: نقش مهم ترمیستور در یخچال، کنترل هوا اطراف بدنه یخچال است و این هوا را به برد کنترل یخچال که در پشت قرار دارد، می‌رساند. برد نیز وظیفه دارد تا این هوا را به کمپرسور یا موتور یخچال تعبیه کند. فن اوپراتور زمانی دچار چالش خواهد شد که ترمیستور دچار اختلال و خرابی باشد. ترمیستور که معیوب باشد، کمپرسور با شدت زیادی به کار گرفته خواهد شد و هوا درونی یخچال پایین می‌آید که با یخ‌ زدگی مواد غذایی همراه خواهد شد.

نتیجه گیری از علت ها و راهکارهای برفک و یخ زدن یخچال فریزر

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید برفک زدن یخچال فریزر با توجه به قسمت‌های مختلف، دلایل متعددی دارد. برفک زدن و یخ‌ زدگی یخچال با یکدیگر متمایز است که در ادامه بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برفک زدن یخچال فریزر بسته به عامل‌های مختلفی است. اگر لاستیک‌های دور یخچال فریزر دچار برفک زدگی شده است، نشان از این دارد که کشوهای یخچال فریزر بسیار پر است و وسیله‌ها به ‌شدت بر روی‌ یکدیگر سوار شدند و مانع بسته شدن در یخچال فریزر هستند. شاید هم بیانگر این باشد که درب یخچال را به طور صحیح و کامل نبستید. علت برفک زدن یخچال فریزر می‌تواند به خراب بودن واشر یا بست درب نیز مربوط باشد. ساییدگی لاستیک‌های دور درب یخچال نیز نشان از تعویض شدن آن‌ها دارد و باید تعویض شوند. مورد دیگری که می‌توان به آن‌ اشاره کرد، این است که اگر یخچال فریزری دچار برفک زدگی شد و این برفک‌ها به‌گونه‌ای بود که یک سطح صاف را پوشاند، به دلیل کاهش دما یخچال فریزر خواهد بود. اگر دما یخچال بسیار پایین باشد، هوا داخل یخچال زمانی برای به جریان انداختن گرما درون به بیرون ندارد؛ پس باید دما یخچال تنظیم شود که در غیر این صورت تبدیل به برفک خواهد شد. دمای استاندارد تمامی یخچال‌ها 3 درجه سانتی‌گراد و دما استاندارد تمامی یخچال‌های فریزر دار -18 درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

آی.پی امداد، نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال، با ارائه بهترین خدمات و بهترین گروه تیمی در سالیان متمادی توانسته در تعمیرات لوازم‌خانگی از جمله تعمیر برفک زدن و یخ ‌زدگی یخچال عملکرد خوبی از خود به‌ جا بگذارد. بنابراین، دیگر نگران تعمیر یخچال خود نباشید. برای درک بهتر علت برفک زدن یخچال فریزر می‌توانید با آی.پی امداد تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت، متخصصین نمایندگی مجاز آی.پی امداد را برایتان اعزام کنند. گروهی متشکل از کارشناسان و تکنسین‌های آموزش ‌دیده در این مرکز مجاز وجود دارند که تمام نقاط تهران را تحت پوشش فعالیت‌های خود قرار داده‌اند.

No votes yet.
Please wait...

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.