logo logo تعمیرات کولرگازی با ما در تماس باشید 021-58941

آموزش گام به گام تمیز کردن و شستشوی کولرگازی

آموزش گام به گام تمیز کردن و شستشوی کولرگازی
شستشوی کولر گازی
زمان مطالعه: 9 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله آموزش گام به گام تمیز کردن و شستشوی کولرگازی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

شستن کولر گازی یکی از بهترین و ساده‌ ترین روش‌ های نگهداری صحیح دستگاه به شمار می‌ رود. آموزش گام به گام تمیز کردن و شستشوی کولرگازی و تمیز کردن پنل داخلی و بیرونی آن به حفظ کیفیت و افزایش طول عمر دستگاه شما کمک می کند. بنابراین در فصل تابستان به صورت ماهیانه و در دیگر فصل ها هر 2 ماه یک دفعه به تمیز کردن اسپیلت خود بپردازید. در آی پی امداد به آموزش شستن کولر دو تیکه و پنجره ای پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

کاربران گرامی سوالات خود را در زمینه نحوه تمیز کردن اسپیلت در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان مرکز تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

چگونه کولر گازی را تمیز کنیم؟

چگونه کولر گازی خود را شستشو دهیم

اگر صاحب یک کولر گازی هستید، ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که در روند کارکرد کولر شما اختلال ایجاد شده است و خنک سازی خانه شما را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. در حالی‌ که طیف گسترده‌ای از عوامل گوناگون می تواند باعث خنک نکردن کولر گازی شما شود. اما اگر می‌خواهید دستگاه کولر گازی خود را به ظرفیت کامل در کارکرد برسانید، کاری که باید انجام دهید، این است که شستشوی کولر گازی را در اولویت خود قرار دهید. تمیز کردن اسپیلت به فصل یا زمان مشخصی مربوط نیست، بلکه بهتر است این کار پیشگیرانه را انجام دهید تا از خرابی کولر گازی جلوگیری کنید. برای تمیز کردن کولر گازی خود کافیست دو مرحله اصلی زیر را انجام دهید:

 1. شستشوی پنل داخلی کولر گازی
 2. تمیز کردن پنل بیرونی کولر گازی

تمیز کردن اسپیلت هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

ممکن است برای شما نیز این پرسش ایجاد شود که هر چند وقت یکبار باید اقدامات لازم را جهت شستشوی کولر گازی خود انجام دهید. در پاسخ به این پرسش پرتکرار می توانیم بگوییم که این عوامل مختلفی می تواند در تعیین زمان شستن کولر گازی تاثیرگذار باشد. در صورت استفاده مکرر از دستگاه لازم است که هر دو هفته یا یک ماه یکبار اقدام به تمیز کردن دستگاه خود نمایید. با شروع فصول گرم سال یا سالی یکبار می توانید قسمت های دگیر کولر گازی خود را تمیز کنید.

بهترین مواد برای شستشوی کولر گازی

بهترین مواد برای شستشوی کولر گازی

یکی از روش هایی که به کمک آن می توان اقدام به شستشوی کولرگازی در منزل نمود، استفاده از مواد طبیعی برای انجام این کار است. مایع تمیز کردن اسپیلت می تواند به عنوان مواد ضدعفونی کننده بخش های مختلفی کولرگازی به شمار رفته و هرگونه بوی بد و آلودگی را به راحتی از بین ببرد. بسیاری از کاربران همواره به دنبال ساخت محلول شستشوی کولر گازی برای تمیز کردن بخش های مختلف پنل دستگاه خود هستند. در همین راستا ما به شما شستن کولر گازی با جوهر نمک را پیشنهاد خواهیم داد.

جوهر نمک یکی از انواع مواد طبیعی است که می توانید به راحتی می توانید از آن برای تمیز کردن بخش های مختلف دستگاه خود کمک بگیرید. جهت شستن کولر گازی پنجره ای با جوهر نمک یا کولرگازی دو تیکه می توانید جوهر نمک را با آب مخلوط کرده و آن را ترکیب نمایید. پس از اسپری کردن محلول به بخش آلوده و تمیز کردن آن، باید پس از گذشت مدت زمان 30 ثانیه سریعا بخش مورد نظر را با آب شستشو دهید.

نحوه تمیز کردن پنل داخلی کولر گازي

چگونه پنل داخلی کولر گازی را تمیز کنیم؟ در ابتدای امر شستشوی کولرگازی می توانید از پنل داخلی دستگاه شروع کنید. به طور کلی پنل داخلی کولرگازی از قطعات و بخش های مختلفی نظیر فیلتر، فاضلاب، کویل، فن و … تشکیل شده است که هریک از این بخش ها ممکن است دچار آلودگی یا کثیفی شوند. از این رو می توانید هریک از این بخش ها را با استفاده از مواد شوینده تمیز کرده و آلودگی های آن را از بین ببرید. در ادامه به بررسی نحوه تمیز کردن بخش های مختلف پنل داخلی اسپیلت برای شما خواهیم پرداخت.

روش تمیز کردن فیلتر کولر گازي

تمیز کردن و شستشوی فیلتر ها کولر گازی

در ادامه به بررسی نحوه شستشوی فیلتر کولر گازی می پردازیم:

 • وقت آن است که برای انجام این مرحله به قسمت اواپراتور برویم.
 • اگر پنجره جلوی دستگاه کولر گازی را بردارید یا آن را بچرخانید، شما باید قادر به حذف یک پانل بزرگ یا دو پانل کوچک‌تر باشید.
 • این پانل‌های فیلتر، خط دفاع اصلی شما در برابر آلودگی‌های هوایی مختلف مانند گرد و غبار و باکتری‌ها هستند.
 • با این‌ حال، این پنل ها فوق‌العاده سریع کثیف و مسدود شده و نیاز به شستشو و تمیز کردن بیشتر نسبت به دیگر بخش‌های دستگاه دارند.
 • فیلترها ساده‌ترین بخش برای شستشو و تمیز کردن کولرگازی هستند.
 • برای شستشوی فیلترها می توانید آنها را جدا کرده و به کمک آب یا سایر مواد شوینده مناسب شستشو دهید.
 • در صورت کهنه بودن فیلترها و یا از بین رفتن عمر آنها باید اقدام به تعویض فیلتر نمایید.

نحوه تمیز کردن فن کولر گازی

تمیز کردن و شستشوی فن کوئل (بلوور) اواپراتور کولر گازی

برای تمیز کردن فن اسپیلت موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • این بخش در قسمت داخلی دستگاه است که در واقع هوای سرد را به اتاق می‌دمد.
 • برای دسترسی و نظافت فن کوئل کولرگازی باید کل شاسی داخلی را بیرون آورید.
 • توجه نمایید که این فن بسیار شکننده است و در صورت شکسته شدن صدای بسیار مهیبی در قسمت اواپراتور تولید میکند.
 • به‌ سادگی آن را اسپری کنید.
 • یک‌ راه حل مناسب برای تمیز کردن این است که آن را چند دقیقه رها کرده و سپس آن را با آب گرم بشویید.
 • فن کویل را بشویید و اجازه دهید تا قبل از قرار دادن شاسی، فن کویل تا حدی خشک شود.
 • مزیت اسپری این است که اسپری به‌عنوان یک‌راه حل ضد باکتری مورد تأیید برای تمام اجزای کولر گازی شما محسوب می‌شود.
 • این اجزا شامل فیلترها، فن کویل و … می‌شود.
 • این امر از رشد باکتری‌ها و همچنین قارچ‌ها در داخل کولر گازی جلوگیری می‌کند که باعث خواهد شد که شما تهویه بهتری را استفاده کنید.

طریقه تمیز کردن فاضلاب اواپراتور اسپیلت

تمیز کردن قسمت فاضلاب اواپراتور کولرگازی

برای تمیز کردن قسمت فاضلاب اواپراتور کولر گازی موارد زیر را انجام دهید:

 • ابتدا پنجره پنل داخلی کولرگازی را باز نمایید.
 • زیر فن شیلنگی تعبیه شده است که به آن شیلنگ فاضلاب می گویند.
 • شیلنگ را باز نمایید.
 • داخل شیلنگ یک کتری آب جوش بریزید تا اگر راه فاضلاب مسدود شده است، باز نمایید.
 • آبی که از طریق فاضلاب باید خارج شود، بر اثر گرفتگی در قسمت مجرای پایین میریزد و بر اثر فشار فن آب به بیرون پرتاب می شود.

آموزش تمیز کردن سنسور کولر گازی

در این بخش از نحوه شستشوی کولرگازی به بررسی راهنمای تمیز کردن سنسور پنل داخلی دستگاه می پردازیم. سنسور همان حسگری است که داخلی یونیت داخلی دستگاه و پشت فیلترها تعبیه شده است. شما با وارد کردن فشار می توانید سنسور دما را خارج کرده و به کمک یک پارچه خشک آن را تمیز نمایید. پس از پاک کردن سنسور آن را مجددا در جای خود قرار دهید. این سنسور در واقع دمای هوای فضا را‌ می‌ سنجد و فرمان روشن شدن را به دستگاه صادر‌ می‌ کند و کثیف بودن آن موجب ایجاد اختلال در کارکرد آن و در نتیجه افزایش مصرف انرژی‌ می‌ شود. از این رو باید هر چند وقت یکبار آن را تیمز کنید.

نحوه شستن کویل‌ های پنل داخلی کولر گازی

نحوه شستشوی کویل پنل داخلی کولر گازی

کویل یا صفحات رادیات بخشی است که به هنگام باز کردن پنل جلویی کولر گازی می توانید آن را مشاهده کنید. این کویل ها به صورت مستقیم به هوای درون محیط در ارتباط هستند، از این رو می توانند در عملکرد  دستگاه تاثیر زیادی داشته باشد. از آنجایی که این کویل ها معمولا چرب هستند، برای شستشوی آنها باید از مایع شستشوی چربی زدا و اسپری مخصوص استفاده کرد. برای تمیز کردن کویل کولر گازی باید آنها را با مایع شستشو کمی خیس کرده و سپس صبر کنید تا اثر کند. در ادامه می توانید به کمک یک برس نرم آن را تمیز نمایید. همچنین با استفاده از دستگاه بخارشو و دمنده هوا می توانید این کار را آسان تر انجام دهید.

نحوه شستن پنل بیرونی کولر گازی

تمیز کردن وشستشوی کویل های کندانسور و پنل بیرونی کولر گازی

در ادامه به بررسی نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت پرداخته ایم:

 • برای شروع به تمیز کردن کولر گازی خود ابتدا آن را از برق بکشید.
 • برای دسترسی و تمیز کردن کندانسور کولر گازی خود باید پوشش بیرونی را بردارید که احتمالاً نیاز به پیچ‌ گوشتی یا ابزار مشابه دارید.
 •  هنگامی‌ که پوشش خارجی را برداشتید، هرگونه موردی را که مانع دسترسی به کویل ها می‌شود، حذف کنید.
 • بعد از 10 یا 15 دقیقه، با استفاده از یک ماده تمیزکننده مناسب و بعد از آن با آب (پاشش از داخل) و با استفاده از قلم‌ مو گرد و خاک را تمیز کنید.
 • در همان زمان که مشغول این کار هستید، فوراً کویل ها را نیز بررسی کنید و اگر ظاهر آن خمیده و یا آسیب‌ دیده باشد، می‌توانید آنها را به‌طور مستقیم با شانه‌های مخصوص تمیز کنید.
 • این شانه را می‌توانید از فروشگاه‌ های ارائه‌ دهنده لوازم کولر تهیه کنید.

چگونه کمپرسور کولر گازی را تمیز کنیم؟

شستشوی کمپرسور کولر گازی

جهت شستشوی کمپرسور کولر گازی می توانید ابتدا پنل بیرونی دستگاه را جدا کرده و به موتور یا کمپرسور آن دسترسی پیدا کنید. خاک هایی که بر روی موتور جمع شده اند را به خوبی تمیز کرده و سیم پیچ های آن را محکم نمایید. برای انجام این کار می توانید از یک فرچه یا برس نرم کمک بگیرید. استفاده از محلول مناسب نیز می تواند در شستشوی بدنه کمپرسور موثر واقع شود. اما باید دقت داشته باشید که آب وارد قطعات داخلی موتور نشود. پس از شستن موتور اسپیلت آن را به سرعت روشن نکنید. باید چند ساعت صبر کنید تا موتور به خوبی خشک شود؛ زیرا روشن کردن اسپیلت در حالتی که آب درون موتور است؛ کاری بسیار خطرناک می باشد و احتمال خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد.

چه زمانی بعد از تمیز کردن اسپیلت می‌ توان آن را روشن کرد؟

پس از اینکه پنل داخلی و خارجی کولرگازی خود را شستشو کردید، به هیچ وجه نباید سریعا اقدام به روشن کردن دستگاه خود نمایید، بلکه باید یک الی دو ساعت فرصت دهید تا بخش های مختلف دستگاه و آب درون هر قسمت به طور کامل خشک شود. دقت داشته باشید که اگر آبی درون بخش های مختلف کولرگازی باقی مانده باشد، با روشن کردن آن موجب بروز اتصالی شده و در نهایت قطعات درون اسپیلت خواهند سوخت. از این رو برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است پس از شستشوی کولرگازی تا خشک شدن کامل دستگاه صبر کنید.

نتیجه گیری در مورد شستشوی کولر گازی توسط تعمیرکار آی پی امداد

در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی روش های تمیز کردن بخش های مختلف پنل داخلی و خارجی اسپیلت پرداختیم و راهکارهای موثری را در این زمینه برای شما شرح دادیم. کولر گازی هم مانند یک ماشین و یا هر وسیله دیگر نیاز به انجام کارهای پیشگیرانه دارد تا مطمئن شوید که کولرگازی شما با راندمان بالایی کار می‌کند و دچار خرابی نمی شود. این مسئله در افزایش طول عمر آن نیز مؤثر است. تمیز کردن اسپیلت به دلیل اینکه دیگر کولر گازی شما لازم نیست که به‌ سختی کار کند، در هزینه‌های برق مصرفی خانواده شما نیز صرفه‌ جویی می‌کند.

در تابستان به دلیل گرمای بیش از حد، فرآیند شستشوی کندانسور و اواپراتور را به صورت ماهیانه انجام دهید. توجه نمایید که بر اثر کیپ شدن کندانسور سرمای کولرگازی به حداقل می رسد، بنابراین به شستشوی کولرگازی خود اهمیت دهید. در صورتی که به هنگام شستشو، دستگاه شما با مشکل مواجه شده است، می توانید از متخصصین و کارشناسان آی پی امداد برای رفع آن کمک بگیرید.

16 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. برلیان 26 تیر 1400

  سلام وقتتون بخیر، علت اینکه اب از راه لوله فاضلاب پنل رد نیمشه و از موتور کولر میاد بیرون چیه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 27 تیر 1400

   سلام، گرفتگی در قسمت راه آب خروجی

   پاسخ دادن
   مسعود 30 خرداد 1401

   تراز نبودن پنل هم میتونه باشه

   پاسخ دادن
 2. مصطفی کریمی 07 تیر 1400

  سلام کولرگازی اوجنرال 30 هزار دارم روز مشکلی ندارم ولی نصف شب ببعد که هوای بیرون خنک میشه با وصف اینکه رو 16 گذاشتم آف زیاد میشه و داخل منزل گرم میشه

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 09 تیر 1400

   سلام، سنسور فرمان قطع میدهد. نصف شب از روز هوا خنک تر است و این امر طبیعی است

   پاسخ دادن
   مسعود 30 خرداد 1401

   سلام باکسب اجازه از کارشناس سایت دوست عزیز به احتمال زیاد پنل رو جایی نصب کردین که با دیوار روبروی خود فاصله زیادی نداره و با انعکاس بادخنک سمت سنسور محیطی و تشخیص هوای خنک، دستور به خاموش شدن میده، راهکار: درب جلوی پنل داخلیو بده بالا، سمت راست اواپراتور، یک سیم خواهید دید که به یک گیره وصل شده و سیم در همان نقطه تمام شده، زیر روکش سیم ، همان سنسور محیطی است، آنرا جابجا کنید و پشت قاب یا قسمتی از پنل مخفی کنید که انعکاس باد خنک بهش برخورد نکنه، این پاسخ شما، اما عزیزجان باید بهت بگم، صددرصد دمای غلطی رو انتخاب کردی، دمای صحیح انتخابی 23 یا 24 است ولاغیر

   پاسخ دادن
  محمد 14 اردیبهشت 1400

  سلام،خسته نباشید،اوابراتور دستگاه ما ، وقتی روشن میکنیم بیشتر وقتها ، پرتاب بادش از گوشه های دستگاه فعاله، بخاطر همین محیط خونه خنک نمیشه، ولی بعضی وقتها که پرتاب یاد از تمام دستگاه انجام میشه خوب خنک میشه ،علت چیه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 15 اردیبهشت 1400

   سلام، بلوور فن کثیفه و باید تمیز شود

   پاسخ دادن
    محمد 03 خرداد 1400

    سلام ممنون، بله بلوور فن خیلیی کثیف بود و تمام شیارهاش گرفته بود، خودم اجزای پنلو یکی یکی باز کردم و شستشو کردم، اینقدر خنک میکنه که مثل یخچال میشه خونه، تعمیرکار برای شستشو روی زمین ۵۰۰ و روی دیوار ۳۵۰ گفته بود

    پاسخ دادن
    بهار 05 مرداد 1400

    سلام کولر ما ۳۰ هزار هست از ساعت ۲ ظهر تا شب کم روگاز میفته همش اور لود میکنه با ایکنه سنسورش رو عوض کردیم گاز گیری هم کردیم فقط آخرای شب خوبه

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 06 مرداد 1400

     سلام، کمپرسور از مدار خارج میشود. کندانسور و اواپراتور شسته شود و یک خازن اضافه نمایید

     پاسخ دادن
      بهار 06 مرداد 1400

      ممنون که جواب دادید، خیلی ببخشید یه سوال دیگه، ما خیلی رو این کولر خرج کردیم ولی کاملا درست نشد،کسی رو تو اهواز می‌شناسید که معرفی کنید،بیام برامون انجام بده،و هزینه اش چقدر میشه؟؟

      سید عبداله 07 شهریور 1401

      با سلام و خسته نباشید. کولرگازی ۳۶هزار تراست دارم که یکدفعه موتور جام کرد و روشن نمیشه.چندتا تعمیرکار اوردم میگن نمیصرفه درستش کنی باید موتور نو بخری.امکانش هست راهنمایی بفرمایید که به صرفه هست تعمیر بشه یا نو بخرم.عمر کولر کمتر از ۵ ساله

      آی پی امداد 08 شهریور 1401

      سلام، یک خازن اضافه نمایید

  جواد 21 فروردین 1400

  سلام برای شستشوی کولرکازی میشه از موادی مانند جرمگیر یا وایتکس استفاده کرد؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 فروردین 1400

   سلام، خیر. جوهر نمک را با آب محلول کنید و بعد از 30 ثانیه سریع آب بگیرید

   پاسخ دادن