تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

آخرین به روزرسانی: 25 دی 1399
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی مقاله ای جامع از آی پی امداد است که میتواند برای رفع مشکل آبگیری در لباسشویی به شما کمک شایانی نماید، آی پی امداد در مقاله علت خرابی هیدروستات و نحوه تست آن به راهنمای 0 تا 100 پرداخته است. با ما همراه باشید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه عیب یابی هیدروستات لباسشویی در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آموزش نحوه تنظیم، تست و تعمیر هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات یکی از کاربردی ترین بخش های لباسشویی است و نقش مهمی را در در لباسشویی ایفا می کند. وظیفه‌ی آن کنترل کردن سطح آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی می باشد. بدنه ی هیدروستات دارای یک پیچ مخصوص است که این پیچ مقدار آب وارد شده به ماشین لباسشویی را کنترل می کند. در واقع با تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی می توانید مقدار آب ورودی را به دیگ ماشین لباسشویی تان تنظیم کنید.

توجه : کاربر گرامی هرگونه سوالی در زمینه نحوه تنظیم هیدروستات لباسشویی داشتید کافی است در انتهای صفحه ( قسمت دیدگاه ) پرسش نمایید تا تعمیرکاران آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 آی.پی امداد، نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی، کلیه خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی های برندهای مختلف را ارائه می کند. برای تعمیر لباسشویی مورد نظر خود کلیک کنید:

انواع هیدروستات در ماشین لباسشویی

در ماشین های لباسشویی از دو نوع هیدروستات استفاده می شود.

 1. یکی از آن ها هیدروستات های سه فیش است.
 2. دیگری هیدروستات ها‌ی شش فیش می باشد.

به وسیله ی هیدروستات می توان سطح آبی که به دستگاه ماشین لباسشویی وارد می شود را تنظیم کنید.

متعلقات هیدروستات لباسشویی

هیدروستات یک شلنگ دارد که به محفظه فشار در قسمت پایین دیگ متصل می شود. وقتی که سطح آب در داخل دیگ بالا آمد هوای داخل شلنگ فشرده و با فشار روى ديافراگم داخل هيدروستات، فرمان قطع آب را به شير برقى لباسشویی مي دهد و به همین ترتیب آب ورودی به ماشین لباسشویی شما قطع می شود.

بعد از ساخت و تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی متخصصین اغلب روی آن لاک می ریزند تا به این ترتیب اهمیت موضوع را نشان دهند. در صورتی که شما پیچ مخصوص روی بدنه ی آن را به چپ یا راست بچرخانید، مقدار آب ورودی به دیگ ماشین لباسشویی تغییر خواهد کرد.

در صورتی که هیدروستات از تنظیم درآمده باشد مشکلات زیادی را برای شما رقم می زند که در این صورت هیدروستات ماشین لباسشویی نیازمند تنظیمات صحیح می باشد. این تنظیمات بر اساس ارتفاع محل مسکونی شما و فشار آب در آن جا صورت می گیرد.

مشکل رایج ناشی از عدم تنظیم هیدروستات لباسشویی

مشکلات رایجی که در لباسشویی ها به وجود می آید و شما با تنظیم هیدروستات لباسشویی می توانید آن مشکل را حل کنید به شرح زیر است:

اکثر این مشکلات مربوط به نحوه آبگیری ماشین لباسشویی است و ارتباط مستقیمی با نحوه کارکرد هیدروستات دارد. اگر در نحوه آبگیری لباسشویی خود مشکل دارید و مهم تر از همه در فرایند شستشوی لباسشویی شما تداخلی ایجاد شده است، بدانید که یکی از مشکلات هیدروستات میباشد. با خرابی هیدروستات، لباسشویی توان تنظیم سطح آب مورد نیاز را ندارد.

نحوه تنظیم هیدروستات برای آبگیری استاندارد ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما بیش از اندازه آب می گیرد یا خیلی کم آب می گیرد نیاز به تنظیم هیدروستات دارد که به وسیله ی یک پیچ گوشتی می توانید تنظیم کنید که ماشین لباسشویی چقدر آب بگیرد یا به عبارت دیگر مقدار آب ورودی به لباسشویی چقدر باشد.

 • اگر می خواهید مقدار آب ورودی به ماشین لباسشویی زیاد باشد باید پیچ آن را باز کنید.
 • اگر می خواهید کم تر آب بگیرد یا مقدار کمی از آب به ماشین لباسشویی وارد شود باید پیچ آن را ببندید.

برخی اوقات ممکن است ماشین لباسشویی شما روشن باشد و مرحله آب گیری را انجام ندهد. این یکی از مشکلات به وجود آمده به دلیل خرابی هیدروستات می باشد. در این صورت پلاتین مربوط به شیر برقی را در هیدروستات، با دمیدن در لوله ورودی آن، مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکل شما هنوز هم باقی مانده بود هیدروستات ماشین لباسشویی باید تعویض شود.

طریقه تنظیم هیدروستات برای بعد از آبگیری ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج که در اثر خرابی هیدروستات ممکن است به وجود آمده باشد این است که :

 • ماشین لباسشویی مرحله آبگیری را به خوبی انجام می دهد و به خوبی آب می گیرد ولی در عملیات بعدی آن متوقف می شود. زمانی که هیدروستات شما خراب باشد چنین مشکلاتی پیش می آید.

در این صورت مشکل از پلاتین ها است که پلاتین های مربوط به تغذیه موتور تایمر در هیدرواستات ، وصل نمی شود. می توانید با دمیدن در لوله ورودی هیدرواستات عملکرد پلاتین های هیدرواستات را مورد بررسی قرار دهید و اگر دیدید که این روش جوابگوی راه حل شما نبود و مشکل شما حل نشد، در این صورت هیدروستات ماشین لباسشویی باید تعویض شود.

نحوه تنظیم هیدروستات برای حین آبگیری ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است ماشین لباسشویی شما در حالی که روشن است دائما آب نیز بگیرد و آب داخل مخزن لباسشویی تان در یک سطح معینی نباشد. یکی دیگر از مشکلاتی که بر اثر خرابی هیدروستات به وجود می آید مشکل آبگیری دائمی لباسشویی است که باید بررسی شود. برای بررسی این وضعیت :

 • شلنگ ورودی به هیدروستات را نظارت کنید.
 • در این شلنگ نباید هیچ گونه سوراخ و چاک خوردگی ایجاد شود.
 • در صورتی که این شلنگ دارای عیب و ایراداتی بود، آن را تعویض کنید.

تنظیم هیدروستات برای عملکرد صحیح موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج مربوط به خرابی هیدروستات که در کارکرد ماشین لباسشویی شما تاثیر به سزایی می گذارد این است که ماشین لباسشویی کاملا آبگیری می‌ کند اما موتور شستشو به کار نمی افتد. در این صورت هیدروستات پلاتین مربوط به موتور تایمر را به کار نمی‌اندازد که باید آن را تعویض کنید. همچنین سیم رابط هیدروستات به موتور تایمر قطع است بنابراین این سیم رابط را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

نتیجه گیری از تنظیم و تعمیر هیدروستات ماشین لباسشویی توسط تعمیرکار آی پی امداد

وظیفه هیدروستات تنظیم کردن آب لباسشویی می باشد ، اگر این قطعه دچار خرابی شود مشکلات زیر در دستگاه شما به وجود میاید و نیازمند تعمیر یا تنظیم هیدروستات میشوید :

 • آب بدون هیچ اصول و منطقی وارد لباسشویی شما می شود.
 • خرابی هیدروستات باعث بیرون ریختن آب از دیگ لباسشویی می شود.
 • باعث ایجاد اختلال در چرخه شستشو می شود.

دو مدل هیدروستات در لباسشویی موجود است :

 1. الکترونیکی
 2. مکانیکی

توجه: تنظیم هیدروستات الکترونیکی لباسشویی باید توسط تعمیرکار نمایندگی مربوطه انجام گردد ، چون توسط برنامه با دستگاه انجام میگردد.

توجه: هیدروستات مکانیکی توسط پیچی که در خود قطعه تعبیه شده قابل تعمیر و تنظیم می باشد.

در هر بخشی از مشکلات رایج مربوط به لباسشویی از جمله تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی می توانید بر روی آی.پی امداد به عنوان نمایندگی مجاز تعمیرات ماشین های لباسشویی حساب کنید و مشکل خود را به خوبی برطرف نمایید. برای تعمیر ماشین لباسشویی در محل با آی پی امداد در تماس باشید..

مطالب پیشنهادی

32 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
avatar
محمودی 15 دی 1399

سلام خسته نباشید لباسشویی ما مارک سامسونگه دو دقیقه مونده به اخر پیغام 1E میده مشکلش از چیه؟ممنون میشم جواب بدید

پاسخ دادن
avatar
احمد 10 آذر 1399

سلام ماشین ما ارج قدیمی است روی شیر هیدروستات دوتا پیچه یکی وسطه و چهارسو ویکی کنار است و دوسو مال تنظیم آبه ؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 11 آذر 1399

  سلام، بله. مربوط به تنظیم آب است.

  پاسخ دادن
  avatar
  احمد 11 آذر 1399

  سلام ممنون از پاسخ شما من نوشته بودم کدوم یک از پیچ ها مال تنظیم آبه دوسو یا چهارسو به عبارت دیگر پیچ منها یا پیچ بعلاوه ؟

  پاسخ دادن
   avatar
   آی پی امداد 12 آذر 1399

   این پیچ ها برای کم و زیاد کردن آب است، بنا بر تشخیص باید کم یا زیاد کنید.

   پاسخ دادن
avatar
وحید 10 آذر 1399

سلام.ماشین لباس شویی پاکشوما دارم.وقتی مراحل آبگیری انجام میشه هنگامی که موتور میخواد فعال بشه اتصال میکنه.فیش موتور رو هم کشید گفتم شاید ایراد موتور باشه.اما بازم اتصال میکنه ..لطفا راهنمایی کنید.ضمنا میکانیکی است.برد نداره .

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 11 آذر 1399

  سلام، خازن موتور چک شود و در صورت خرابی تعویض نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
رسول 07 آذر 1399

باسلام لباسشویی من زاروتی نام دارد مشکلش اینه که ۱دقیقه ابگیری میکنه وE1میزنه بعضی موقع ها ابگیری میکنه تا پر میشه واب قطع نمیکنه ودوباره ارور میزنه.بعضی وقتها هم هیدروستات وفوت میکردم لباسشویی کار میکرد. ولی اینبار دیگه نشد .یه هیدروستاتم خریدم گذاشتم روش ولی همین ارور ها رو میزنه.میشه بگید که عیبش چیه.ممنون از لطفتون.

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 07 آذر 1399

  سلام، هیدروستات لباسشویی زاروتی شما باید تعویض و تنظیم شود. توجه نمایید که انتخاب هیدروستات مناسب مهم میباشد.

  پاسخ دادن
   avatar
   امامی 30 آذر 1399

   سلام من لباسشویی ابسال دارم لباساروپرازکف وخیس تحویل میده خشک کنش کارنمیکنه وپیغامش هم F02هست مشکلش چیه؟

   پاسخ دادن
    avatar
    آی پی امداد 30 آذر 1399

    سلام، موتور بررسی شود.

    پاسخ دادن
  avatar
  Farzad 07 آذر 1399

  سلام داداش .مشکله دستگاه شما شیره برقی ورودی اب هستش .یا کیپ شده یا معیوب .این خطا مربوط به اون هستش .

  پاسخ دادن
avatar
احسان 15 آبان 1399

سلام یه سوال دارم لباسشویی من مارک سینجره چنوقت پیش وقتی روشنش میکردم دودقیق زمانش جلومیرفت دیگه متوقف میشدو اصلا زمانش کم نمیشد تعمیرکاراومد بردشو برد دوباره ک اورد نصب کرد همونطوره و موقع شست وشو آب جمع میشه تو دیگ ولی موقع خشک کن راحت آب تخلیه میشه مشکلش ازکجاست؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 16 آبان 1399

  سلام، برد باید بررسی شود.

  پاسخ دادن
avatar
مرتضی 09 آبان 1399

سلام‌تنظیم پیچ‌هیدرو استارت حایر مدل ۶۰۱ ب چ نحویه ممنون میشم بگید

پاسخ دادن
avatar
Hojat 19 شهریور 1399

سلام یک ماشین لباسشویی (مدل آزمایش ۲۰۰۳) وقتی آب میشه شستشو رو انجام نمیده و آب از سطح نصفه دیگ بالاتر میره و آب تخلیه میشه دو تعمیر کار آوردیم یکی از هیدروستات عیب گرفت و گفت باید تعویض شه یک تعمیرکار هم از تایمر عیب گرفت میخواستم ببینم تشخیص عیب شما چیه و اگه هیدروستات هس کسی رو سراغ دارید که داشته باشه و بفرسته برام چون از مغازه های شهر کسی نداشت

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 20 شهریور 1399

  با سلام، هیدروستات مشکل دارد. ابتدا هیدروستات را تعمیر و در صورت نیاز تعویض نمایید. اگر مشکل حل نشد تایمر را بررسی نمایید.

  پاسخ دادن
   avatar
   Hojat 21 شهریور 1399

   برای تعمیر بایدقابش بازشه و رله هارو چک کنم؟

   پاسخ دادن
avatar
سینا 15 شهریور 1399

سلام خسته نباشید. لباس شویی ما، رفت و برگشت آبش درسته ولی وقتی به آخر کارش میرسه ارور میده قطع میشه از چی میتونه باشه؟ ارور ش هم 1E هستش

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 16 شهریور 1399

  با سلام، پمپ و فیلتر تخلیه را بررسی نمایید. در صورت رفع نشدن مشکل برد الکترونیکی را بررسی نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
مجتبی 11 شهریور 1399

سلام با تشکر از مطالب بسیار مفید شما مشکل ماشین لباس شویی ارج ما با راهنمایی شما حل شد.شیلنگ هیدروستات پاره شده بود که با تعویض آن مشکل حل شد.

پاسخ دادن
avatar
سعید 10 شهریور 1399

سلام وقتی دکمه استارت ماشینو میزنم آب داخل ماشین از حد مجاز بالا می ره و صدای بوق میاد وارد مرحله بعد نمیشه آب از درش خارج میشه

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 11 شهریور 1399

  با سلام، هیدروستات را بررسی نمایید.

  پاسخ دادن
avatar
مصطفی 20 مرداد 1399

سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار لباسشویی توشیبا a750 درب از بالا دارم و آب گیری نمیکنه شیر برقی تست کردم و بمحض روشن شدم بوق میزنه و گیربکس هر ده ثانیه تق تق صدا میده و آب گیری نمیکنه هیدروستات هم دو فیش هست و با اهم متر وقتی چک میکنم بدون باد وصله یی راهنمایی بکنی ممنون میشم .دم شما گرم

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 20 مرداد 1399

  سلام، ابتدا بررسی نمایید تا شیلنگ ورودی آب خمیدگی نداشته باشد و سپس به بررسی شیربرقی بپردازید، همچنین برای رفع مشکل صدا گیربکس را چک نمایید تا مشکلی نداشته باشد.

  پاسخ دادن
avatar
ایلیا 05 مرداد 1399

سلام وقتتان بخیر ماشین ما آبگیری را دیگر قطع می کند و از زیر لباسشوئی آب خارج می شود پیچ تنظیم هیدروستات را تا حد کاملا بستن نیز بستم ولی بازهم مشکل برقرار است لطفا بفرمایید باید هیدروستات را عوض کنم یا قابل تعمیر است در ضمن هیدروستات سه فیشی است و ماشین لباسشوئی هم سوپرا است با تشکر و سپاس فراوان

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 05 مرداد 1399

  سلام، هیدروستات تعویض شود.

  پاسخ دادن
avatar
میثم 29 تیر 1399

دم شما گرررررم واقعا استفاده کرم

پاسخ دادن
  avatar
  حمزه 13 دی 1399

  سلام من یه لباسشویی ارج قدیمی دارم.وقتی روشنش میکنم آبگیری نمیکنه لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دادن
   avatar
   آی پی امداد 15 دی 1399

   سلام، شیربرقی بررسی شود و در صورت خرابی تعویض شود.

   پاسخ دادن
avatar
سعید 25 اردیبهشت 1399

سلام من یه ماشین لباس شویی دوو دارم میخوام ببینم محل نصب هیدرو سات کجاست آیا بالای لباسشویی هست یا پایین

پاسخ دادن
avatar
جم 12 فروردین 1399

با سلام و تشکر فراوان از شما خوبان که نکات کلیدی را در اختیار ما قرار میدهید لباسشویی ارج ۴۲۲۴ هیدرواستارت رو تعوض کردنی یادم رفت جای سیمهاش رو که کدوم سیم به کدوم سوکت باید وصل بشه لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دادن
پیشگیری از ویروس کرونا