logo logo تعمیرات چای ساز با ما در تماس باشید 021-58941

علت های نشتی آب از چای ساز

علت های نشتی آب از چای ساز
علت های نشتی آب از چای ساز
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت های نشتی آب از چای ساز به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت های نشتی آب از چای ساز چیست؟ از اصلی ترین ایراداتی که برای یک چای ساز ایجاد می شود، می توان به آب دادن کتری چای ساز اشاره کرد، اینکه شما در هنگام خرید چه چای سازی را انتخاب می کنید، بسیار مهم است. زیرا نشت آب در چای ساز هایی از جنس پلاستیک یا شیشه بسیار بیشتر است تا چای ساز های فلزی و پیرکس. اما علت آب دادن چای ساز چیست؟ در این مقاله مشکل نشتی آب از چایساز را بدون در نظر گرفتن برند آن بررسی خواهیم کرد. با مطالعه مقاله عوامل ایجاد نشتی و آب دادن از انواع کتری برقی و چای ساز از آی پی امداد می توانید مانند یک تعمیرکار در منزل به عیب یابی دستگاه چایساز خود بپردازید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه علت های نشتی آب از چای ساز می توانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ از کارشناسان آی پی امداد بپرسید.

چرا آب از چایساز و کتری برقی نشت می کند؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی چای سازهای در آشپزخانه ها جایگزین قوری و کتری های قدیمی شدند. این چای ساز ها بسیار کاربردی هستند و اگر شما دوست دارید که در مدت زمان کوتاه تری چای خود را آماده کنید و از عطر طعم چای خود لذت ببرید، قطعا انتخاب چای ساز به جای قوری و کتری برای شما هوشمندانه خواهد بود.

اما هر وسیله ای در منزل ممکن است با خرابی و بروز مشکلات مختلف مواجه شود. بیشترین خرابی که به گفته تکنسین ها در چای ساز بروز می دهد، آب دادن چای ساز است. عملکرد کلی چای سازهای مختلف به این شکل است که با استفاده از المنت هایی که در کتری موجود است، در کوتاه ترین زمان ممکن آب را جوش می آورد و با استفاده از قوری و سینی چای ساز کمک می کند تا چای اصطلاحا زودتر دم بکشد. اما علت های نشتی آب از چای ساز چیست؟

 • انتخاب و خرید یک چای ساز بی کیفیت
 • تمام شدن آب داخل کتری برقی
 • جمع شدن املاح در چای ساز
 • خرابی ترموستات و سنسورها در چای ساز
 • نداشتن توری در چای ساز

در ادامه این مقاله به طور کامل به نحوه عیب یابی و تعمیر نشت آب از چایساز و کتری برقی می پردازیم.

بی کیفیت بودن برند دستگاه و تاثیر آن در نشت آب از چای ساز

یکی از دلایل بروز این مشکل بی کیفیت بودن برند چای ساز است که تاثیر آن در آب دادن چای ساز به شرح زیر است:

 • علتی که در کوتاه مدت موجب نشت آب می شود، بی کیفیتی چای ساز است.
 • بی کیفیت بودن چای ساز و نشت آب ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند.
 • معمولا چای ساز هایی که از جنس پلاستیک هستند، در مدت کوتاه تری عملکرد خوب خود را از دست می دهند.
 • پس در هنگام خرید چای ساز صرفا به قیمت پایین توجه نکنید و سعی کنید از چای ساز هایی استفاده کنید که در آن ها از جنس فلز و پیرکس استفاده شده است.

چرا چایساز نشتی آب دارد

شاید چای سازهای باکیفیت قیمت بیشتری داشته باشد، اما بارها این نکته ذکر شده که در هنگام خرید باید نگاهی توام با سرمایه گذاری داشت، مخصوصا وقتی با قیمت بالاتر می توان کالایی را خریداری کرد که در بلند مدت خرج تعمیرات بسیار پایین تری را برای شما دارد.

بدون آب بودن کتری از علل آب دادن چای ساز

بدون آب بودن کتری چه ارتباطی با نشت آب از چایساز دارد؟

 • شاید در روزمره این اتفاق را تجربه کرده باشید که از روی بی توجهی هنگامی که درون کتری یا چای ساز آب نیست یا کم هست، آن را روشن کنید و منتظر شوید تا جوش بیاید.
 • بدون آب ماندن کتری چای ساز باعث می شود که المنت ها حرارت بالای خود را به بدنه وارد کنند که این موضوع آسیبی جدی به کتری چای ساز شما می زند و موجب نشت آب می شود.

جمع شدن املاح در کتری و نقش آن در نشت آب چایساز

جمع شدن املاح در کتری و نقش آن در آب دادن چای ساز به شرح زیر است:

 • با جوش آوردن پیاپی آب در کتری چای ساز شاهد به وجود آمدن املاح روی دیواره ها و کف کتری خواهیم بود که می تواند در طولانی مدت باعث خوردگی بدنه چای ساز شود و حفره های کوچکی را در آن ایجاد کند.
 • پس ما باید برای مقابله با جمع شدن املاح در کتری چای ساز، قبل از اینکه چای ساز نیازمند تعمیر شود، مرتبا جرمگیری را انجام دهیم.
 • البته حتما به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام جرم گیری اقدام به انجام این کار با اشیای سخت یا نوک تیز نکنید؛ زیرا این کار می تواند مستقیما موجب آسیب رسیدن به دستگاه شما شود.
نحوه جرم گیری چای ساز
نحوه جرم گیری چای ساز

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

مشاهده ویدیو

خرابی ترموستات و سنسورها علت نشتی آب از چایساز

خرابی ترموستات و سنسورها در چای ساز باعث دیر قطع شدن جریان ورودی برق به المنت می گردد. در نتیجه مدت زمان جوشیدن و بالاتر رفتن حرارت بیشتر می شود.

 • این موضوع موجب آسیب رسیدن به آب بندهای چای ساز می شود.
 • به مرور زمان بدنه چایساز از حرارت بالا سوراخ شده و موجب نشت آب از چای ساز می شود.

خرابی ترموستات دستگاه چایساز

نداشتن توری دلیل آب دادن چای ساز یا نشت آب در آن

قسمت قبل متوجه شدید که عملکرد غلط ترموستات و قطع نکردن جریان ورودی برق به المنت ها در زمان مناسب می تواند موجب نشت آب در چای ساز شود. اما سوالی که ایجاد می شود این است که نداشتن توری و ایجاد نشت در چای ساز چه ارتباطی با همدیگر دارند؟

 • نداشتن توری موجب می شود که بخار درون چای ساز به سرعت خارج شود و دمای دستگاه علی رغم دمای آب بالا خیلی بالا نباشد.
 • این مسئله موجب عدم قطع جریان برق ورودی توسط ترموستات می شود.
 • در این هنگام آب بندی و عایق اطراف چای ساز از بین می رود و موجب نشت آب می شود.

اگر چای ساز آاگ شما نشت آب دارد، با بهره مندی از خدمات تعمیر چای ساز آاگ می توانید به راحتی مشکل آن را رفع نمایید.

نکات مهم جهت رفع مشکل آب دادن چای ساز

پس از عیب یابی نشتی آب چای ساز و بررسی دلایل بروز این مشکل چندین راه حل وجود دارد. شما با استفاده از آنها می توانید اقدام به برطرف کردن مشکل آب دادن چای ساز خود کنید:

 • در صورتی که بدنه چای ساز شما از نوع پلاستیک شفاف است، ممکن است آب از آن به بیرون نشت پیدا کند که می توانید از جلوگیری از این مشکل از چسب های مخصوص استفاده کنید.
 • چنانچه قوری دستگاه چایساز شما از جنس شیشه ای است، بهتر است به هنگام شستشوی آن دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا هرگونه خط و خش می تواند موجب نشت آب از چایساز شود.
 • همواره بهتر است برای شستن چای ساز از یک اسفنج نرم استفاده نمایید.
 • زمانی که با این مشکل در دستگاه خود مواجه شدید، بهتر است برای تعمیر یا تعویض قطعات معیوب از تعمیرکاران متخصص چایساز کمک بگیرید.

نگاهی کلی به علل اساسی آب دادن چای ساز

ما در این مقاله اصلی ترین علت های آب دادن چای ساز را بررسی کردیم. به یاد داشته باشید که شما با خرید یک چای ساز رده بالا و نگهداری مناسب از آن بسیار کمتر با مشکل در چای ساز خود مواجه می شوید. البته دلایل متفرقه دیگری هم در آب دادن چای ساز وجود دارد که احتمال رخ دادن آن ها بسیار پایین می باشد. برای مثال شکستن کفی کتری چای ساز، آب شدن بدنه چای ساز، سوراخ شدن و شکستگی بدنه چای ساز و …

و در اخر همواره باید به این نکته در خرید چای ساز توجه کرد که خرید چای سازهایی با بدنه پلاستیکی شاید ارزان قیمت باشند، اما اصلا منطقی نیستند و سطح عملکرد آن ها در کوتاه مدت پایین می آید. در خرید چای ساز همیشه به سراغ چای سازهایی فلزی یا از جنس پیرکس بروید تا خیال شما از کیفیت آنها جمع باشد.

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. حسین نوروزی 29 مهر 1401

  چرا کتری چایی ساز از جای دست گیرش اب میده و کف کتری رو اب پر میکنه متشکرم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 29 مهر 1401

   باید کتری تعویض شود. تَرَک خورده

   پاسخ دادن