021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت نچرخیدن پره های پنکه

علت نچرخیدن پره های پنکه
علت نچرخیدن پره های پنکه
زمان مطالعه: 3 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

پنکه ها یکی از پرکاربردترین وسایل سرمایشی و شاید جزء اولین های این حوزه باشند که به دلیل کارآمد بودن آنها مورد علاقه بسیاری از افراد هستند اما ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در اثر استفاده طولانی از این دستگاه شاهد افت کارایی آن شده باشید یکی از مشکلاتی که اگر شما دارای پنکه باشید حتما آن را تجربه کرده اید نچرخیدن پره های پنکه است با ما همرا باشید تا در ادامه این مقاله به بررسی علت نچرخیدن پره های پنکه بپردازیم.

کاربران چنانچه با مشکل نچرخیدن پره های پنکه مواجه اید به شما توصیه می کنیم تا در این مقاله با متخصصین تعمیرگاه آی پی امداد همراه باشید.

علت کم شدن سرعت پنکه رو میزی

پنکه رومیزی میتواند چرخش بیشتری نسبت به مدل سقفی این دستگاه داشته باشد در واقع یک پنکه رومیزی به آسانی میتواند فضای یک اتاق را خنک کند به خصوص که میتوان در این مدل باد را روی یک منطقه ثابت نگه داشت، در ادامه این مقاله قصد داریم علت کم شدن سرعت پنکه رومیزی را بررسی نماییم:

 • ممکن است از روی صفحه کلید سرعت کم را انتخاب کرده باشید.
 • ممکن است برق منطقه شما ضعیف باشد که این امر معمولا در ساعات اوج مصرف برق اتفاق میافتد که نوسان برق ایجاد شده و به دنبال آن شما شاهد کم شدن سرعت پنکه هستید.
 • یکی دیگر از علل کم شدن سرعت پنکه رومیزی مشکل استاتور میتواند باشد البته باید بدانید در این مرحله موتور پنکه شما در حالت نیم سوز است و باید در اسرع وقت توسط یک تعمیر کار استاتور آن تعویض شود و به این نکته دقت داشته باشید که نادیده گرفتن این مشکل میتواند منجر به سوختن کامل موتور دستگاه شما شود.
 • ممکن است با روشن شدن پنکه صدایی طبیعی از آن شنیده شود اما سرعت پره های آن کم شده باشد که این مشکل میتواند در اثر قطع شدن یک سیم کمکی ایجاد شده باشد.

علت چپ و راست نشدن (نچرخیدن) پنکه

یکی دیگر از مشکلاتی که برای پنکه ها اتفاق میافتد نچرخیدن پره های آن است که درادامه به بررسی علت چپ و راست (نچرخیدن) پنکه چیست میپردازیم:

 • اصلی ترین دلیل نچرخیدن پنکه گرفتگی در قسمت پشت پره ها میباشد.
 • این گرفتگی میتواند در بین پره ها و همچنبن صفحه ای که پره ها به آن متصل هستند نیز باشد.
 • در برخی موارد نیز گیر افتادن یک جسم خارجی در فضای پشت پره ها میتواند موجب نچرخیدن پنکه گردد.
 • برای برطرف کردن این مشکل میتوانید پنکه را از برق کشیده بین پره ها و پشت آن را تمیز کرده و مجددا روشن نمایید.
 • اگر با تمیز کردن مشکل دستگاه شما برطرف نشد میتوانید راهکار روغن کاری را امتحان نمایید بدین منظور تمام قطعات پنکه را میتوانید روغن کاری کنید.

چرا پنکه سقفی باد ندارد؟

در بررسی اینکه چرا پنکه سقفی باد نمیزند مبتوان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 • ممکن است محلی که پنکه سقفی را در آن نصب کرده اید دارای پنجره هایی زیاد و در نتیجه ورود هوای بسیار گرم به داخل محل باشد در این صورت تنها یک پنکه سقفی پاسخگو نخواهد ود.
 • ممکن است نیاز باشد با توجه به مساحت بالای محیط تعداد پنکه هی سقفی شما بیش از یک عدد باشد.
 • دمای هوای بیرون در میزان بادی که شما از پنکه در یافت میکنید تاثیر گذار است زیرا پنکه هوای محیط را سرد نمیکند و تنها با به حرکت در آوردن هوای گرم باعث جریان آن و کاهش مختصری دمای محیط میشود.
 • ممکن است اتصالات پره های پنکه شما به مشکل مواجه شده باشد که در این صورت باعث درست نچرخیدن و در نتیجه باد نزدن پنکه میگردد.
 • ممکن است درجه پنکه شما در سطح پایینی قرار داشته باشد و چرخش پره های آن روی دور کند باشد.
 • یکی دیگر از پاسخ های این سوال که چرا پنکه باد نمیزند میتواند نیم سوز شدن موتور پنکه سقفی شما باشد که در این و صورت شما چرخش مناسب و باد مناسبی از دستگاهتان دریافت نخواهید کرد.
 • خرابی بوش های پنکه سقفی نیز از دیگر علل باد نزدن پنکه میباشد.

علت قفل کردن پنکه در هنگام چرخش پره های آن

در برخی موارد دیده شده است که پنکه به صروت طبیعی در حال انجام کار میباشد اما به یکباره در یک جهت قفل شده و دیگر نمیچرخد، علت قفل کردن پنکه در هنگام چرخش پره های آن چیست؟

 • ممکن است دستگاه شما در حین کار یاتاقان زده باشد.
 • ممکن است دکمه ثابت نگه داشتن دستگاه شما هرز شده باشد و یک باره روی این حالت بایستد.

نتیجه گیری از علت نچرخیدن پنکه

با توجه به عملکرد پنکه ها و نقش آنها در ایجاد هوای خنک برای ما گاهی با ثابت ماندن پنکه در یک جهت ما از استفاده آن در سایر نقاط محل خود بی نصیب خواهیم ماند و در این صورت پنکه تنها میتواند یک جهت را برای ما خنک نماید ، با خواندن مقاله بالا تا حدودی میتوانید راهکارهایی را برای جلوگیری از بروز ثابت شدن پنکه خود به کار گیرید.

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. عرفان 27 مرداد 1400

  ممنون از راهنمایی تون به دردم خورد

  پاسخ دادن