logo logo تعمیرات چرخ گوشت با ما در تماس باشید 021-58941

علت نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت

علت نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت
علت نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

اگر در منزل از دستگاه چرخ گوشت استفاده میکنید یا در محل کار خود چرخ گوشت صنعتی ابزار کارتان محسوب میشود، ممکن است تا کنون برایتان پیش آمده باشد که متوجه شده باشید مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت نمیچرخد و به همین دلیل گوشت به خوبی چرخ نمیشود. علت نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت موضوعیست که در این مقاله به سراغ بررسی آن رفته ایم.

این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا اگر کمی اطلاعات فنی دارید بتوانید مانند یک تکنسین به تعمیر و رفع مشکل نچرخیدن اسکرول در چرخ گوشت بپردازید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه علت نچرخیدن تیغه و اسکرول چرخ گوشت میتوانید آن را در بخش نظرات و دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ از کارشناسان آی پی امداد پرسش نمایید.

دلایل اصلی نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی از لوازم برقی کوچک است که در اشپزخانه و به خصوص برای افرادی که به کیفیت مواد غذایی خود اهمیت می دهند و نمی خواهند گوشت را به صورت چرخ شده خریداری کنند، بسیار مهم است. همچنین امروزه چرخ گوشت های صنعتی نیز کاربرد فراوانی دارند و در مشاغلی مانند قصابی ها، برخی کبابی ها و حتی دامداری ها استفاده می شوند.

در برخی مواقع دیده می شود که با روشن شدن چرخ گوشت، دستگاه شروع به چرخ کردن نمی کند، در این هنگام اولین قطعه در چرخ گوشت که باید کارکرد آن را چک کنید مارپیچ می باشد. پر تکرارترین مشکل به وجود آمده در چرخ گوشت ها نچرخیدن اسکرول یا مارپیچ در هنگام روشن کردن چرخ گوشت می باشد. که می توان گفت این مشکل علت 4 دلیل اصلی دارد که با شناختن این علل می توانیم در نگه داری از چرخ گوشت خود به عنوان یک وسیله الکتریکی و کاربردی در منزل عملکرد بهتری داشته باشیم.

اما علل اصلی نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول در چرخ گوشت عبارتند از:

 1. هرز شدن آرمیچر در چرخ گوشت می تواند موجب نچرخیدن مارپیچ شود.
 2. ایجاد ساییدگی در انتهای مارپیچ یا اسکرول می تواند باعث نچرخیدن آن شود.
 3. خرابی چرخ دنده گیربکس در چرخ گوشت می تواند از علل اصلی نچرخیدن مارپیچ باشد.
 4. خرابی پین فنر یا شفت موتور منجر به نچرخیدن مارپیچ می شود.

هرز شدن آرمیچر در چرخ گوشت از علت های نچرخیدن مارپیچ

هرز شدن آرمیچر در چرخ گوشت از علت های نچرخیدن مارپیچ به شرح زیر است:

 • آرمیچر با استفاده از انرژی برق به حرکت در می آید و تاثیر به سزایی در چرخیدن مارپیچ دارد. در حقیقت نیروی محرک اسکرول در چرخیدن آرمیچر می باشد.
 • گاهی اوقات با مشکل مواجه شدن ارمیچر و ایجاد اختلال در آن، نیروی محرکی برای چرخاندن مارپیچ وجود ندارد و عملا آرمیچر نیاز به تعمیر توسط یک متخصص تعمیرات چرخ گوشت دارد.

اگر آرمیچر هرز شود مارپیچ چرخ گوشت نمیچرخد

چگونه چرخ گوشت را تمیز کنیم؟
چگونه چرخ گوشت را تمیز کنیم؟

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

مشاهده ویدیو

ایجاد ساییدگی در انتهای مارپیچ یا اسکرول از عوامل نچرخیدن آن

ایجاد ساییدگی در انتهای مارپیچ یا اسکرول از عوامل نچرخیدن آن به صورت زیر است:

 • در انتهای قطعه اسکرول یا همان مارپیچ قطعه ای شش ضلع ای که از فلزی بسیار مستحکم ساخته شده است وجود دارد.
 • بخاطر استحکام فلز به کار رفته در این قسمت کم پیش می آید که این ایراد هویدا شود، اما اگر با ایجاد ساییدگی در انتهای مارپیچ یا اسکرول که می تواند باعث نچرخیدن آن بشود مواجه شدید می توانید با تراشیدن آن قسمت در اکثر مواقع این مشکل را حل کنید.
 • اما اگر این مشکل با تراشیدن حل نشد شما نیاز به تعویض این قطعه در چرخ گوشت خود دارید.

ساییدگی مارپیچ چرخ گوشت باعث نچرخیدن آن میشود

خرابی چرخ دنده گیربکس در چرخ گوشت از علل اصلی حرکت نکردن مارپیچ

خرابی چرخ دنده گیربکس در چرخ گوشت از علل اصلی حرکت نکردن مارپیچ به شرح زیر است:

 • چرخ دنده گیر بکس سطحی 6ضلعی می باشد که مارپیچ را در جای خود مستقر می کند.
 • این قطعه می تواند دچار هرگونه مشکل اعم از ساییدگی، شکستگی و خرابی شود.

خرابی چرخ دنده گیربکس در چرخ گوشت از علل اصلی حرکت نکردن مارپیچ

بروز و ایجاد خرابی چرخ دنده گیربکس در چرخ گوشت می تواند از علل اصلی نچرخیدن مارپیچ باشد، که جزو تعمیرات پر هزینه در چرخ گوشت محسوب می شود که می توان با رعایت چند نکته از آن جلو گیری کرد.

 • تکه های گوشت را قبل از چرخ کردن ریز کنید.
 • از ریختن استخوان و گوشت به همراه پوست خوددرای بفرمایید.
 • در هنگام چرخ کردن دستگاه به ماده غذایی در لوله چرخ گوشت فشار نیارید.
 • چرخ گوشت را به صورت طولانی مدت روشن نگه ندارید.

اگر چرخ دنده های گیربوکس چرخ گوشت ناسیونال شما دچار مشکل شده است، میتوانید تنها با تعویض چرخ دنده ها توسط تعمرکار تخصصی تعمیرات چرخ گوشت ناسیونال این مشکل را رفع نمایید.

خرابی پین فنر یا شفت موتور منجر به نچرخیدن مارپیچ میشود

آیا میدانید خرابی پین فنر یا شفت موتور چگونه منجر به نچرخیدن مارپیچ میشود؟

 • قبل از هر چیز به این نکته توجه کنید که تعمیرات پین فنر یا شفت موتور بسیار سخت و تخصصی می باشد و اگر در این زمینه تخصص صد درصدی ندارید بهتر است کار را به کاردان بسپارید.
 •  خرابی پین فنر یا شفت موتور که می تواند منجر به نچرخیدن مارپیچ می شود اغلب به صورت شکستگی ظاهر میشود و نیازمند تعویض بعضی از قطعه ها می شود.

خرابی پین فنر یا شفت موتور منجر به نچرخیدن مارپیچ چرخ گوشت میشود

نتیجه گیری از مقاله علت نچرخیدن اسکرول یا مارپیچ چرخ گوشت

ما علت های نچرخیدن مارپیچ یا اسکرول را به شما گوشزد کردیم، اما توجه داشته باشید که چرخ گوشت هم مانند بسیاری از لوازم خانگی دیگر نیاز به نگه داری و استقاده منطقی دارد و اگر درست از آن استفاده شود می تواند جزو وسایلی باشد که سخت نیاز به تعمیر پیدا می کند. در صورت وجود هرگونه ایراد و خرابی در چرخ گوشت خانگی و صنعتی خود نگران تعمیرات آن نباشید. تعمیرکاران متخصص آی پی امداد به صورت 24 ساعته آماده تعمیر و عیب یابی چرخ گوشت شما در مناطق مختلف تهران میباشند.

5 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. سیاوش 09 خرداد 1401

  سلام. پین گلویی چرخ گوشت شکسته. شما قطعه هم ارسال میکنید؟

  پاسخ دادن
 2. علیرضا 21 مرداد 1400

  با سلام ، چرخ گوشت خانگی بیم دارم که بعد از گیر کردن تکه ای چربی از حرکت ایستاد و دیگر قدرت چرخ کردن ندارد ، وقتی روشن میکنم قطعه مارپیچ میچرخد ولی بعد از انداختن گوشت از حرکت می ایستد و فقط گوشت خیلی نرم را چرخ میکند قطعات بیرونی سالم به نظر می‌رسد ، آیا چرخ دنده مشکل پیدا کرده ؟ اگر مشکل از چرخ دنده هست هزینه تعمیر چقدر هست ؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 22 مرداد 1400

   سلام، هم تیغه و هم شبکه باید تیز شود. شفت حلزونی هم به دلیل فشار، احتما توسط گیربکس خرده شده و باید تعویض شود.

   پاسخ دادن
    علیرضا 25 مرداد 1400

    ممنون از پاسخگویی شما ، دستگاه را به تعمیر گاه نشان دادم نظر ایشان این بود که موتور نیمسوز شده و باید سیم پیچ عوض بشه با هزینه ۴۵۰ تومان دو به شک هستم که تعمیر بشه یا نه و اینکه بعد از تعمیر آیا کار می‌کنه یا مجدد خراب میشه ، صرفه در تعمیر هست یا خرید دستگاه جدید مثلاً با ۱۶۰۰ میشه پارس خزر ۱۴۰۰ خرید که میگن کیفیت قابل قبولی داره در ضمن یک دستگاه چرخ گوشت معیوب تفال فرانسه هم دارم که دسته کفگیر چوبی داخلش گیر کرده و لوله و مغزی آسیب دیده نمی‌دونم این دستگاه را تعمیر کنم یا چرخ گوشت جدید خریداری کنم اگر راهنمایی کنید که چی به صلاح هست ممنون میشم

    پاسخ دادن
     آی پی امداد 26 مرداد 1400

     سلام؛ با توجه به این که این مشکل ها قابل حل هس قطعا تعمیر خیلی بهتر از خرید دستگاه جدید هست.

     پاسخ دادن