logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

علت عرق کردن داخل یخچال

علت عرق کردن داخل یخچال
علت عرق کردن داخل یخچال
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت عرق کردن داخل یخچال به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

چرا داخل یخچال شبنم می زند؟ یکی از مشکلاتی که ممکن است باعث آسیب زدن به قطعات یخچال شود، عرق کردن داخل یخچال است. شبنم زدن یا بخار داخل یخچال طی عوامل خارجی و داخلی اتفاق می افتد. شناخت علت عرق کردن داخل یخچال کمک می کند تا شما بتوانید برای رفع آن مشکل اقدام کنید. بر همین اساس در این مقاله از آی ‌پی امداد به بررسی اینکه علت شبنم زدن داخل یخچال چیست و چه راه های برای رفع علت رطوبت درون یخچال موثر است، می پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد اینکه چرا داخل یخچال عرق می کند، می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرکاران سایت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

خلاصه عیب یابی علت عرق کردن داخل یخچال

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در این بخش به خلاصه عیب یابی علت عرق کردن داخل یخچال میپردازیم.

توجه داشته باشید که عرق کردن داخل یخچال به دلیل کم شدن سرما اتفاق می افتد.

علت شبنم زدن یخچال توضیحات
خرابی در ترموستات یا سنسور محیطی
 • سنسور محیطی در یخچال های الکترونیکی و ترموستات در یخچال های مکانیکی تعبیه شده است.
 • اگر این قطعات مشکل داشته باشند، تنظیم دما به مشکل برمیخورد و کمپرسور در زمان مناسب استارت نمیخورد یا خاموش نمیشود.
مشکل در نشتی گاز یا تزریق کم گاز
 • نشتی یا کمبود گاز، باعث کاهش سرما و در نتیجه عرق کردن داخل یخچال میشود.
خرابی کمپرسور
 • با خرابی کمپرسور، گاز در لوله ها پمپاژ نمیشود و در نتیجه سرما کم میشود.
 • در ابتدا رله اورلود یا خازن کنار کمپرسور را بررسی نمایید.
مشکل در قطعات دیفراست
 • با خرابی قطعات دیفراست عملیات یخ زدایی انجام نمیشود.
 • سرما کم میشود و داخل یخچال عرق میکند.
مسدود شدن فاضلاب یخچال
 • با مسدود شدن فاضلاب ، به مرور زمان سرما از بین میرود و داخل یخچال عرق میکند.
خراب شدن فن
 • اگر فن اواپراتور کار نکند، سرما منتقل نمیشود و سرمای داخل یخچال کم کم از بین میرود و عرق میکند.
مشکل در لولا یا لاستیک درب و یا باز و بسته کردن بیش از اندازه درب
 • مشکل در لولا و لاستیک دور درب باعث خروج برودت از داخل به بیرون میشود.
 • کمی به لولا روغن بزنید و یا تعویض کنید.
 • لاستیک هم قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.
 • همینطور زمانیکه درب یخچال یا فریزر را بیش از اندازه باز و بسته میکنید، برودت از بین میرود و داخل یخچال عرق میکند.
استفاده از غذای گرم یا چیدمان اشتباه مواد غذایی در یخچال
 • اگر مواد غذایی را جلوی دریچه دمپر قرار دهید، مانع انتقال برودت به داخل میشود.
 • همچنین اگ مواد غذایی گرم را داخل یخچال بگذارید، به دلیل برخورد هوای گرم و سرد، عرق میکند.

علت عرق کردن یا شبنم زدن داخل یخچال از چیست؟

علت عرق کردن یخچال یا شبنم زدن به شرح زیر می‌باشد:

 • در نظر داشته باشید که اگر سرمای یخچال کم شود، اولین چیزی که شما مشاهده میکنید، شبنم زدن یا همان عرق کردن داخل یخچال است.
 • حالا باید متناسب با مدل یخچال خودتان، علت کم شدن برودت را بررسی نمایید.
 • اگر یخچال شما قدیمی یا مکانیکی است برای کم شدن یا از بین رفتن سرما، باید به بررسی ترموستات، نشتی گاز و خرابی در کمپرسور باشید.
 • اگر یخچال شما الکترونیکی است، باید به بررسی سنسور محیطی، فن، نشتی گاز، خرابی کمپرسور، برد الکترونیکی و قطعات دیفراست بپردازید.
 • یکی دیگر از دلایل کم شدن سرما، مربوط به گرفتگی در لوله فاضلاب میباشد.
 • اگر مسیر تخلیه مسدود باشد، داخل یخچال ابتدا شبنم میزند و سپس تبدیل به آب شده و در کف یخچال جاری میشود.
 • توجه داشته باشید که دفرمه شدن، پارگی یا خراشیدگی در لاستیک دور درب یخچال در تمام مدل ها باعث دم و بازدم هوا می‌شود، که به مرور زمان برودت از بین میرود و داخل یخچال عرق می‌کند.
 • اگر درب یخچال از حالت خود خارج شود و یا لولای درب مشکل داشته باشد که درب به درستی بسته نشود، داخل کابین یخچال به دلیل دم و باز دم هوا عرق می‌کند.
 • بارها در بیشتر مقالات آی پی امداد گزارش داده ایم که از گذاشتن مواد غذایی گرم در داخل یخچال خودداری نمایید.
 • یکی از مهم ترین علت های عرق کردن یخچال، استفاده از غذای گرم داخل دستگاه میباشد.
 • اگر چیدمان مواد غذایی به گونه ای باشد که دریچه دمپر داخل یخچال مسدود شود، باعث عدم رفت و آمد هوا به داخل کابین یخچال شده که در نهایت منجر به شبنم زدن یا همان عرق کردن میشود.
 • باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال، منجر به کم شدن برودت داخل کابین و در نهایت عرق کردن داخل یخچال میشود.

وجود رطوبت درون یخچال باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

قطعاً با ایجاد رطوبت در یخچال و از دست دادن سرما، بخش زیادی از یخچال عرق میکند. عرق کردن و از بین رفتن سرما، باعث خراب شدن مواد غذایی درون یخچال نیز می شود. همانطور که در بالا تمام علت های عرق کردن یخچال را توضیح دادیم، متوجه شدید که دلیل اصلی این مشکل از بین رفتن یا کم شدن سرما می‌باشد. وقتیکه سرما از بین میرود، رطوبتی در یخچال ایجاد میشود و این رطوبت به مایع (آب) تبدیل شده و در کل کابین جاری می‌شود که منجر به پوسیدگی بدنه یخچال می‌شود.

ارتباط مسدود بودن یا گرفتگی لوله تخلیه و شبنم زدن یخچال

گرفتگی لوله تخلیه باعث عرق کردن داخل یخچال میشود

گرفتگی لوله یخچال یکی از عواملی است که باعث شبنم زدن درون یخچال می شود. در تمام یخچال فریزرهای نوفراست لوله ای به نام فاضلاب (درین) وجود دارد که باعث جذب شبنم و عرق از یخچال شده و آن را به درون کاسه ای که بر روی کمپرسور وجود دارد منتقل می کند. آب جمع شده در درون کاسه روی موتور به واسطه گرمای حاصل از کمپرسور تبخیر و از بین می رود. در صورتیکه لوله تخلیه قادر به خارج کردن آب از یخچال نباشد، بدنه یخچال برفک میزند.

باز و بسته کردن بیش از حد درب و عرق کردن درون یخچال

باز و بسته کردن زیاد در یخچال باعث عرق کردن میشود

باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال عامل دیگری است که به عنوان علت عرق کردن درون یخچال شناخته می شود. با تکرار باز و بسته کردن و بیش از اندازه درب یخچال باعث جابه جا شدن هوای داخل و بیرون یخچال می شود. این عامل باعث می شود تا شبنم در بخش های یخچال ایجاد شود. همچنین باز و بسته کردن مداوم یخچال باعث خراب شدن لاستیک و نفوذ هوا به درون یخچال می شود.

بنابراین اگر عواملی که باعث شبنم زدن درون یخچال می شود را بررسی کرده و نتوانستید به رفع علت عرق زدن درون یخچال بپردازید، بهتر است درب یخچال را برای مدتی کمتر باز و بسته کرده تا شاید بتوانید عاملی که باعث عرق زدن درون یخچال می شود را پیدا کنید.

ارتباط تنظیم نبودن دمای یخچال و عرق کردن درون یخچال

آیا تنظیمات دمای یخچال، می تواند علت عرق زدن داخل یخچال باشد؟ قطعاً یکی از مهم ترین عواملی که باعث شبنم زدن داخل یخچال می شود، تنظیم نبودن دمای یخچال است. در مواقعی ممکن است دمای یخچال متعادل نبوده و بالا یا پایین باشد. هرچه قدر میزان دمای داخل یخچال بالاتر باشد، کمپرسور نیز بیشتر کار کرده و باعث اختلال در عملکرد بخش های مختلف یخچال مانند ترموستات می شود. بنابراین بهتر است همیشه دمای یخچال در حالت متعادل یعنی بین 0 تا 5 درجه سانتی گراد تنظیم شود تا از عرق کردن درون یخچال جلوگیری شود.

چگونه نصب نادرست یخچال باعث ایجاد رطوبت در یخچال می شود؟

محل نصب یخچال عاملی موثر در ایجاد شبنم درون یخچال است‌. در مواقعی ممکن است یخچال شما در جایی قرار داشته باشد که حجم زیادی از گرما در اطراف یخچال جمع می شود و با باز کردن درب یخچال گرمای زیادی وارد یخچال شده و باعث ایجاد عرق درون دیواره و درب داخل یخچال می شود. معمولاً یخچال هایی که در کناره سماور، اجاق گاز، شوفاژ و وسایل گرمایشی دیگر قرار دارند، بعد از مدتی دچار تجمع شبنم می شوند.

برای رفع مشکل عرق کردن داخل یخچال می توانید جای آن را عوض کنید و در سردترین نقطه آشپز خانه قرار دهید. با این کار می توانید از ورود حجم زیادی از گرما به داخل یخچال جلوگیری کرده و اقدام به رفع عرق کردن درون یخچال کنید.

آیا خراب شدن لاستیک دور یخچال باعث شبنم زدن یخچال می شود؟

لاستیک در خراب باشد داخل یخچال شبنم میزند

یک علت عرق کردن درون یخچال خراب شدن لاستیک دور درب آن است که باعث جفت نشدن دقیقه درب و دیواره یخچال می شود. در اکثر مواقع اگر لاستیک دور درب یخچال سالم نباشد، از میان فاصله بین درب و بدنه هوا وارد یخچال شده و باعث عرق کردن بخش داخلی یخچال می شود. اگر علت ایجاد رطوبت درون یخچال مربوط به لاستیک دور درب یخچال باشد، می توان از طریق تعویض لاستیک در یخچال برای رفع مشکل عرق کردن داخل یخچال اقدام کرد.

اختلاف دما چگونه باعث ایجاد شبنم درون یخچال می شود؟

آیا می خواهید بدانید که اختلاف دما چگونه باعث شبنم زدن درون یخچال می شود؟ اختلاف دما عاملی است که بیشتر در فصل های گرم تابستان باعث شبنم زدن داخل یخچال می شود. زمانی که اختلاف دما بین هوای بیرون و داخل یخچال زیاد باشد، بعد از هر بار باز شدن یخچال، حجم زیادی از گرما وارد یخچال می شود. این عامل طی زمان کوتاهی باعث ایجاد شبنم درون یخچال شده و قطره های ریز و درشتی را روی بخش های مختلف یخچال ایجاد می کند‌.

چگونه می توان برای رفع مشکل عرق کردن درون یخچال اقدام کرد؟

در این مطلب به بررسی دلایلی که باعث عرق کردن داخل یخچال می شوند، پرداختیم. عرق کردن درون یخچال قطعاً نشان دهنده یک مشکل در یخچال است که باید هرچه سریع تر رفع شود. زیرا شبنم زدن داخل یخچال باعث خراب شدن قطعات مختلف در یخچال می شود. به همین علت بهتر است برای حل مشکل وجود رطوبت در یخچال هرچه سریع تر اقدام شود.

اگر شما نیز با این سوال که چگونه می توان برای رفع علت عرق کردن داخل یخچال اقدام کرد، مواجه هستید، بهتر است با شرکت آی پی امداد تماس بگیرید. آی پی امداد با مشاوره و راهنمایی شما عزیزان راه های متعددی را برای حل مشکل شبنم زدن یخچال در اختیارتان قرار می دهد. آی پی امداد نیز تعمیرگاهی است که به صورت حرفه ای در حوزه بررسی مشکلات یخچال فریزر فعالیت می کند. شما می توانید با این مجموعه تماس گرفته و درخواست تعمیرکار یخچال جهت تعمیر مشکل شبنم زدن درون یخچال را داشته باشید. تکنسین و کارشناسان این مجموعه در طی کمتر از یک ساعت در محل حاضر شده و اقدام به تعمیر یخچال در منزل و مشکلاتی که باعث خراب شدن دستگاه تان شده است، می کنند.

14 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. رها 01 مهر 1401

  لطفا بفرمایید علت عرق کردن ابریزگاه یخچال ساید ال جی( قسمتی که لیوان گذاشته تا اب داخل ان بریزید) در تابستان چیست؟؟ این مشکل در زمستان مرتفع می گردد . با توجه به اینکه هیچگونه پخت و پزی در اشپزخانه صورت نمی گیرد

  پاسخ دادن
 2. رها 31 شهریور 1401

  لطفا بفرمایید علت عرق کردن کف ابربزگاه یخچال ساید( قسمتی که لیوان گذاشته تا اب داخل ان ریخته شود ) در تابستان چیست؟ این مشکل در زمستان مرتفع می شود

  پاسخ دادن
  رها 31 شهریور 1401

  لطفا بفرمایید علت عرق کردن کف ابریزگاه یخجال ساید ال جی ( قسمتی که لیوان گذاشته تا اب داخل ان ربخته شود) در تابستان چیست؟؟ این‌مشکل در زمستان مرتفع می شود.

  پاسخ دادن
  محمدمهدی امرالهی 09 شهریور 1401

  درود برشما هموطن ها و هم زبانان دلسوز گرامی ، بسیار سپاسگذارم که توضیح کامل وجامع در مورد ایرادها ورفع آنها داده اید کاش تمام شرکتها مانند شما بودنند

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 09 شهریور 1401

   ممنون از توجه شما

   پاسخ دادن
  MojtabaMIMoji 20 مرداد 1401

  درود بر یکان یکان شما عزیزان مسئولیت پذیر و زحمت کش درود بیکران حق☝️ بر شما دوستان عزییییز تشکر وسپاس و قدردانی ویژه خسته نباشید، دوستان عزیز. به نظر من تیم IPEMDAD خیلی جامع و کامل عمل میکنن و در این مسیر کم تجربه ترین فرد هم، باتوضیحات جامع وکاملتون به راحتی مشکل را پیدا و رفع خواهد کرد. امیدوارم حضرت حق ☝️به عمر وسلامتی و زندگی یکان یکان شما عزیزان خیر و برکت بی انتها عنایت بفرماید(آمین)

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 20 مرداد 1401

   ممنون از انرژی مثبت شما دوست عزیز

   پاسخ دادن
  احمدی 08 مرداد 1401

  ایجاد شبنم بر روی دیواره بیرونی (پشت یخچال) به چه دلیل میتونه باشه؟

  پاسخ دادن
  احمدی 08 مرداد 1401

  ایجاد شبنم در دیواره بیرونی (پشت یخچال) به چه دلیل میتونه باشه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 08 مرداد 1401

   عدم عایق مناسب

   پاسخ دادن
  Hadi 03 خرداد 1401

  علت شبنم زدن داخل یخچال که نو هستش چیست؟ نمایندگی میگه این مدلش همینطوریه و مشکلی نداره!

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 04 خرداد 1401

   علت شبنم زدن مربوط به کم بودن برودت داخل یخچاله. درجه سرما را بیشتر کنید

   پاسخ دادن
  ملیخه از مشهد 11 فروردین 1401

  با سلام و درود . علت ترک خوردن دیواره یخچال بوش و زنگ زدگی قفسه ها ایا از لاستیک دور درب میباشد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 14 فروردین 1401

   سلام، به دلیل فیک بودن دستگاه این اتفاق می افتد

   پاسخ دادن
اینستاگرام آی پی امداد