021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علت عرق کردن داخل یخچال

علت عرق کردن داخل یخچال
علت عرق کردن داخل یخچال
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

چرا داخل یخچال شبنم می زند؟ یکی از مشکلاتی ممکن است باعث آسیب زدن به قطعات یخچال شود، شبنم زدن یخچال است. شبنم زدن داخل یخچال طی عوامل خارجی و داخلی اتفاق می افتد. شناخت علت عرق کردن داخل یخچال کمک می کند تا شما بتوانید برای رفع آن مشکل اقدام کنید. بر همین اساس در این مطلب به بررسی اینکه علت شبنم زدن داخل یخچال چیست و چه راه های برای رفع علت رطوبت درون یخچال موثر است، می پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد اینکه چرا داخل یخچال عرق می کند، می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرکاران سایت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

وجود رطوبت درون یخچال باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

رطوبت درون یخچال باعث بروز مشکلات زیادی در یخچال می شود. قطعاً با ایجاد رطوبت در یخچال و از دست دادن گرما، بخش زیادی از یخچال برفک میزند. برفک زدن یخچال باعث خراب شدن مواد غذایی درون یخچال نیز می شود. همچنین با آب شدن برفک های یخچال تمام بخش های یخچال خیس شده و قسمت های فلزی یخچال زنگ می زنند و کارایی خود را از دست می دهند. به همین علت بهتر است برای رفع علت شبنم زدن داخل یخچال هرچه سریع تر اقدام شود تا یخچال دچار آسیب بیشتر نشود. علت عرق کردن داخل یخچال عبارت است از:

 • خراب شدن لوله تخلیه یخچال
 • باز و بسته شدن درب یخچال
 • تنظیم نادرست دمای یخچال
 • قرار گرفتن یخچال در جای نامناسب
 • خراب شدن لاستیک دور درب یخچال
 • اختلاف دما در داخل و بیرون یخچال

تمام عوامل نام برده شده ممکن است از دلایل شبنم زدن درون یخچال باشند. بنابراین بهتر است علت رطوبت درون یخچال توسط کارشناسان و متخصصان حرفه ای بررسی شود تا بتوانند به رفع مشکل رطوبت درون یخچال بپردازند.

ارتباط خراب بودن لوله تخلیه یخچال و شبنم زدن یخچال

گرفتگی لوله یخچال اولین عاملی است که باعث شبنم زدن درون یخچال می شود. در تمام یخچال ها لوله ای به نام لوله تخلیه یخچال وجود دارد که باعث جذب شبنم و عرق از یخچال شده و آن را به درون سینی که کف یخچال وجود دارد منتقل می کند. آب جمع شده در درون سینی یخچال به واسطه گرمای حاصل از کمپرسور تبخیر و از بین می رود. در صورتی که لوله تخلیه یخچال قادر به خارج کردن شبنم از یخچال نباشد، حجم زیادی از شبنم درون یخچال جمع شده و باعث خراب شدن قطعات یخچال می شود.

گرفتگی لوله تخلیه باعث عرق کردن داخل یخچال میشود

بنابراین اولین راه برای رفع علت رطوبت درون یخچال، چک کردن لوله تخلیه یخچال است. بنابراین بهتر است تعمیرکار یخچال لوله تخلیه یخچال را چک کرده و اقدام به رفع علت عرق داخل یخچال کند.

باز و بسته کردن بیش از حد درب و عرق کردن درون یخچال

باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال عامل دیگری است که به عنوان علت عرق کردن درون یخچال شناخته می شود. همانطور که می دانید باز و بسته کردن مداوم و بیش از اندازه درب یخچال باعث جابه جا شدن هوای داخل و بیرون یخچال می شود. این عامل باعث می شود تا شبنم در بخش های یخچال ایجاد شود. همچنین باز و بسته کردن مداوم یخچال باعث خراب شدن لاستیک و نفوذ هوا به درون یخچال می شود.

باز و بسته کردن زیاد در یخچال باعث عرق کردن میشود

بنابراین اگر عواملی که باعث شبنم زدن درون یخچال می شود را بررسی کرده و نتوانستید به رفع علت عرق زدن درون یخچال بپردازید، بهتر است درب یخچال را برای مدتی کمتر باز و بسته کرده تا شاید بتوانید عاملی که باعث عرق زدن درون یخچال می شود را پیدا کنید.

ارتباط تنظیم نبودن دمای یخچال و عرق کردن درون یخچال

آیا تنظیمات دمای یخچال، می تواند علت عرق زدن داخل یخچال باشد؟ قطعاً یکی از مهم ترین عواملی که باعث شبنم زدن داخل یخچال می شود، تنظیم نبودن دمای یخچال است. در مواقعی ممکن است دمای یخچال متعادل نبوده و بالا یا پایین باشد. هرچه قدر میزان دمای داخل یخچال بالاتر باشد، کمپرسور نیز بیشتر کار کرده و باعث اختلال در عملکرد بخش های مختلف یخچال مانند ترموستات می شود. بنابراین بهتر است همیشه دمای یخچال در حالت متعادل یعنی بین 0 تا 5 درجه سانتی گراد تنظیم شود تا از عرق کردن درون یخچال جلوگیری شود.

چگونه نصب نادرست یخچال باعث ایجاد رطوبت در یخچال می شود؟

محل نصب یخچال عاملی موثر در ایجاد شبنم درون یخچال است‌. در مواقعی ممکن است یخچال شما در جایی قرار داشته باشد که حجم زیادی از گرما در اطراف یخچال جمع می شود و با باز کردن درب یخچال گرمای زیادی وارد یخچال شده و باعث ایجاد عرق درون دیواره و درب درون یخچال می شود. معمولاً یخچال هایی که در کناره سماور، اجاق گاز، شوفاژ و وسایل گرمایشی دیگر قرار دارند، بعد از مدتی دچار تجمع شبنم می شوند.

برای رفع مشکل عرق کردن داخل یخچال می توانید جای آن را عوض کنید و در سردترین نقطه آشپز خانه قرار دهید. با این کار می توانید از ورود حجم زیادی از گرما به داخل یخچال جلوگیری کرده و اقدام به رفع علت عرق زدن درون یخچال کنید.

آیا خراب شدن لاستیک دور یخچال باعث شبنم زدن یخچال می شود؟

یک علت عرق کردن درون یخچال خراب شدن لاستیک دور درب آن است که باعث جفت نشدن دقیقه درب و دیواره یخچال می شود. در اکثر مواقع اگر لاستیک دور درب یخچال سالم نباشد، از میان فاصله بین درب و بدنه هوا وارد یخچال شده و باعث عرق کردن بخش داخلی یخچال می شود. اگر علت ایجاد رطوبت درون یخچال مربوط به لاستیک دور درب یخچال باشد، می توان از طریق تعویض لاستیک در یخچال برای رفع مشکل عرق کردن داخل یخچال اقدام کرد.

لاستیک در خراب باشد داخل یخچال شبنم میزند

اختلاف دما چگونه باعث ایجاد شبنم درون یخچال می شود؟

آیا می خواهید بدانید که اختلاف دما چگونه باعث شبنم زدن درون یخچال می شود؟ اختلاف دما عاملی است که بیشتر در فصل های گرم تابستان باعث شبنم زدن داخل یخچال می شود. زمانی که اختلاف دما بین هوای بیرون و داخل یخچال زیاد باشد، بعد از هر بار باز شدن یخچال، حجم زیادی از گرما و بالعکس وارد یخچال می شود. این عامل طی زمان کوتاهی باعث ایجاد شبنم درون یخچال شده و قطره های ریز و درشتی را روی بخش های مختلف یخچال ایجاد می کند‌.

برای رفع این مشکل بهتر است با استفاده از وسایل سرمایشی مانند پنکه و … اختلاف دمای داخل و بیرون یخچال را کم کرد تا مشکل شبنم زدن دیواره یخچال نیز رفع شود. همچنین می توان میزان دمای یخچال را کمی پایین آورد تا میزان شبنم در یخچال کم شود.

چگونه می توان برای رفع مشکل عرق کردن درون یخچال اقدام کرد؟

در این مطلب به بررسی دلایلی که باعث عرق کردن داخل یخچال می شوند، پرداختیم. عرق کردن درون یخچال قطعاً نشان دهنده یک مشکل در یخچال است که باید هرچه سریع تر رفع شود. زیرا شبنم زدن داخل یخچال باعث خراب شدن قطعات مختلف در یخچال می شود. به همین علت بهتر است برای حل مشکل وجود رطوبت در یخچال هرچه سریع تر اقدام شود.

اگر شما نیز با این سوال که چگونه می توان برای رفع علت عرق کردن داخل یخچال اقدام کرد، مواجه هستید، بهتر است با شرکت آی پی امداد تماس بگیرید. آی پی امداد با مشاوره و راهنمایی شما عزیزان راه های متعددی را برای حل مشکل شبنم زدن یخچال در اختیارتان قرار می دهد. آی پی امداد نیز تعمیرگاهی است که به صورت حرفه ای در حوزه بررسی مشکلات یخچال فریزر فعالیت می کند. شما می توانید با این مجموعه تماس گرفته و درخواست تعمیرکار یخچال جهت تعمیر مشکل شبنم زدن درون یخچال را داشته باشید. تکنسین و کارشناسان این مجموعه در طی کمتر از یک ساعت در محل حاضر شده و اقدام به تعمیر یخچال در منزل و مشکلاتی که باعث خراب شدن دستگاه تان شده است، می کنند.

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. ملیخه از مشهد 11 فروردین 1401

  با سلام و درود . علت ترک خوردن دیواره یخچال بوش و زنگ زدگی قفسه ها ایا از لاستیک دور درب میباشد

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 14 فروردین 1401

   سلام، به دلیل فیک بودن دستگاه این اتفاق می افتد

   پاسخ دادن