logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن
علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

آیا علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن را می دانید؟ لباسشویی دستگاهی است که هرگونه ایراد در عملکرد آن می تواند در کارهای روزانه اختلال ایجاد کند، بنابراین نگهداری صحیح و عیب یابی به موقع لباسشویی بسیار حائز اهمیت است. ماشین لباسشویی می تواند به مرور زمان دچار مشکل شود. یکی از این مشکلات، صدای زیاد ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لباس است. در این مطلب می خواهیم در مورد دلیل صدای لباسشویی هنگام خشک کن و روش های عیب یابی آن صحبت کنیم. در ادامه با آی پی امداد همراه باشید.

کاربران گرامی؛ چنانچه با مشکل صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن مواجه هستید به شما توصیه می کنیم تا در این مقاله با همراهی تعمیرکار نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به عیب یابی و نحوه رفع این مشکل در منزل بپردازید.

7 دلیل رایج صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

صدا دادن لباسشویی در زمان کارکرد خشک کن می تواند یکی از مشکلاتی باشد که بسیاری از کاربران ممکن است با آن مواجه شده باشند. به طور کلی صدای زیاد هنگام خشک کن در ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. تراز نبودن لباسشویی
 2. زیاد بودن حجم لباس ها
 3. وجود اشیایی مثل کمربند داخل لباسشویی
 4. خرابی بلبرینگ
 5. پارگی تسمه
 6. خرابی پمپ تخلیه
 7. مشکل در کمک ها

تراز نبودن دستگاه علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

عدم تراز بودن یکی از علت های صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن است. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که لباسشویی کاملا تراز است. برای تراز کردن ماشین لباسشویی کارهای زیر را انجام دهید:

 • ماشین لباسشویی دارای پایه های قابل تنظیم است.
 • برای تراز کردن، باید هر پایه را به ارتفاع مناسب تنظیم کنید.
 • مهره قفل را زیر بدنه‌ محکم کنید تا پایه نچرخد.
 • بعد از آن که پایه ها را تنظیم کردید، با دست کمی به دستگاه فشار دهید.
 • در صورت احساس هرگونه لقی، باید پایه ها را دوباره تنظیم کنید.
 • توجه کنید که بعضی از مدل های ماشین لباسشویی در قسمت پشت هم دارای پایه هستند و ممکن است نیاز باشد که آن ها را هم تنظیم کنید.
 • تا جایی که امکان دارد ارتفاع پایه را زیاد بالا نبرید و ماشین لباسشویی را تا حد ممکن نزدیک به کف زمین نگه دارید؛ زیرا دستگاه هر چه پایین‌تر باشد، احتمال لرزش آن کمتر است.
 • اگر بعد از تنظیم پایه ها، ماشین لباسشویی هنوز تراز نبود، کف اتاق را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است سطحی که ماشین لباسشویی روی آن نصب شده است صاف نباشد.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

زیاد بودن حجم لباس ها از دلایل صدای لباسشویی هنگام خشک کن

حجم استاندارد تعیین شده برای هر لباسشویی متفاوت است و باید لباس ها را متناسب با آن داخل دیگچه قرار دارد. در صورتی که مقدار لباس در ماشین لباسشویی بیشتر از وزن لباسشویی باشد، باعث سر و صدا در هنگام خشک کردن لباس ها می شود. به همین دلیل توصیه می شود که لباس ها را تا حدی داخل دیگچه بریزید که به اندازه یک وجب دست، جای خالی باشد.

وجود سگک، کمربند و دکمه‌ لباس داخل دستگاه علت صدای خشک کن لباسشویی

اینکه چه نوع لباس هایی داخل ماشین لباسشویی قرار می دهیم، بسیار مهم است. گاهی اوقات به دلیل بی دقتی ممکن است فراموش کنید که کمربند یا سگک لباس ها را جدا کنید. این وسایل نه تنها روی عملکرد دستگاه تاثیر بدی می گذارد و طول عمر لباسشویی را کاهش می دهد بلکه باعث صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کن خواهد شد.

خرابی بلبرینگ دلیل صدای زیاد هنگام خشک کن در ماشین لباسشویی

بلبرینگ یک قطعه‌ مهم در ماشین لباسشویی است که وظیفه شستشوی لباس‌ ها را بر عهده دارد. بلبرینگ در پشت دیگ لباسشویی تعبیه شده است و باعث می شود که دیگ لباسشویی در هنگام شستشو راحت تر بچرخد. یکی از علائم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی این است که هنگام خشک کن در ماشین لباسشویی صدای زیادی ایجاد می شود. تعویض و تعمیر بلبرینگ لباسشویی نیاز به مهارت و دانش کافی در این حوزه دارد. به همین دلیل اگر در تعمیرات تجربه زیادی ندارید با نمایندگی ماشین لباسشویی تماس بگیرید و درخواست اعزام تعمیرکار کنید.

خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

مراحل تعویض بلبرینگ لباسشویی

برای تعویض بلبرینگ ابتدا لباسشویی را خاموش کنید و دستگاه را از برق خارج کنید. مراحل تعویض بلبرینگ لباسشویی در ادامه شرح داده شده است:

 • پیچ‌های پنل بالایی را باز کنید تا بتوانید پنل جلویی را از بدنه جدا کنید.
 • لاستیک ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • برای خارج کردن لاستیک نیازی به وارد کردن فشار اضافه نیست و می توان به آرامی لاستیک را که توسط تسمه و فنر به دستگاه متصل شده‌ است را جدا کرد.
 • با استفاده از یک انبر سینی و لوله هدایت‌کننده مواد شوینده را خارج کنید.
 • المنت گرمایی، پنل عقبی، تسمه و فولی را به آرامی باز کنید و با دقت از جای خود جدا کنید.
 • موتور لباسشویی را باز کنید و سیم‌های متصل به دیگ را جدا کنید.
 • برای خارج کردن دیگ لباسشویی، پیچ‌ها را باز و کمک فنرهای آن را آزاد کنید.
 • بلبرینگ معیوب را از محل خود خارج کنید.
 • بلبرینگ جدید را در جای خود قرار دهید. (بسیار مهم است که در این مرحله اطمینان حاصل کنید که بلبرینگ جدید در جای خود تراز شده است.)
 • دیگ را به جای خود برگردانید و تمام اتصالاتی را که باز کرده اید؛ محکم ببندید.
 • تمام قطعات باز شده در مراحل قبلی را ببندید.

پارگی تسمه دلیل صدای زیاد ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لباس

لباسشویی یک تسمه دارد که با دیگ و در برخی از مدل ها با موتور در ارتباط است. خرابی تسمه لباسشویی می تواند مشکلات مختلفی به وجود آورد که مهم ترین آن صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لباس است. تسمه به دلایل مختلفی می تواند پوسیده یا پاره شود. در اغلب موارد تعمیر تسمه امکان پذیر نیست و باید آن را تعویض کرد.

پارگی تسمه ماشین لباسشویی

مراحل تعویض تسمه لباسشویی

قبل از هر اقدامی دستگاه را از برق بیرون بکشید و مراحل زیر را برای خارج کردن تسمه معیوب و گذاشتن تسمه جدید دنبال کنید:

 1. اگر لباسشویی شما پنل پشتی دارد با استفاده از پیچ گوشتی آن را باز کنید. (در بعضی از مدل های ماشین لباسشویی، پنل پشتی از دستگاه جدا نمی شود و تنها می توان پنل جدایی را باز کرد.)
 2. بعد از آن که پنل را باز کردید، می توانید تسمه را ببینید که معمولا دور قرقره دیگ لباسشویی تعبیه شده است.
 3. در این مرحله تسمه را بررسی کنید.
 4. اگر تسمه در محل خود شل است، ممکن است صدای لباسشویی هنگام خشک کن به این دلیل باشد.
 5. در این صورت کافی است تسمه را در محل خود محکم کنید و نیازی به تعویض آن نخواهد بود.
 6. با استفاده از یک پیچ گوشتی تسمه را به یک سمت روی پولی و قرقره بچرخانید. این کار کمک خواهد کرد تا تسمه بالا بیاید و راحت تر بتوانید آن را خارج کنید.
 7. قبل از اینکه تسمه جدید را در محل خود قرار دهید، حتما بررسی کنید که شیارهای تسمه با قسمت پولی مطابقت داشته باشد. تسمه جدید را دور پولی بیندازید.
 8. بدون وارد کردن هیچ گونه فشار اضافه تسمه را در اطراف قرقره ثابت کنید.
 9. در پایان باید رقره را به آرامی بچرخانید تا تسمه در محل خود سفت شود.

ایراد در پمپ تخلیه علت بروز مشکل صدا دادن خشک کن ماشین لباسشویی

وظیفه پمپ تخلیه، تخلیه آب هنگام شستشو یا بعد از آن است. ممکن است یکی از دلایل صدای خشک کن ماشین لباسشویی، وجود مشکل در پمپ تخلیه یا موتور آن باشد. برای تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی مراحل زیر را به دقت طی کنید:

 1. پنل جلویی دستگاه را باز کنید و آن را بردارید.
 2. محل پمپ تخلیه را پیدا کنید و ماشین لباسشویی را به کار بیاندازید.
 3. دقت کنید که آیا صدای اضافه ای از پمپ لباسشویی می شنوید یا خیر؟
 4. اگر متوجه شدید که پمپ تخلیه صدایی بیش از حد نرمال دارد دستگاه را خاموش کنید و از برق بیرون بکشید.
 5. پمپ را از جای خود خارج کنید و پروانه‌ پمپ را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است در بین پره های پمپ چیزی گیر کرده باشد.
 6. در این صورت سعی کنید که اجسام باقی مانده در بین پروانه را خارج کنید.
 7. اگر پروانه پمپ مشکلی نداشت به احتمال زیاد موتور پمپ تخلیه معیوب است و باید آن را تعویض کنید.

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

فرسودگی کمک‌ های دیگ از علل صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

اگر در کمک فنر دیگ لباسشویی مشکلی وجود داشته باشد می تواند یکی از علائم آن صدای زیاد ماشین لباسشویی هنگام خشک کن باشد. در بعضی از مدل های ماشین لباسشویی در گوشه‌ های دیگ ماشین لباسشویی سه کمک وجود دارد که حرکت دیگ را در زمان آبکشی کنترل می‌کنند.

این کمک ها ممکن است که در اثر گذشت زمان فرسوده شوند. در این صورت به هنگام آبکشی یا هنگام خشک کن ممکن است که از جای خود تکان بخورند و به بدنه دستگاه برخورد کنند.  در نتیجه این برخورد صدای اضافه تولید خواهد شد که باید کمک های دیگ تعویض شوند.

چگونه از سر و صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن جلوگیری کنیم؟

صدا دادن خشک کن ماشین لباسشویی یکی از مشکلات رایجی است که می تواند برای دستگاه شما هم اتفاق بیافتد. جهت جلوگیری از هرگونه آسیب بیشتر به دستگاه باید این مشکل سریعا عیب یابی باشد. اما توجه داشته باشید که از بروز برخی از مشکلات در ماشین لباسشویی با سرویس دوره ای می توان جلوگیری کرد. شما بهتر است که حداقل هر دو سال یکبار با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید که برای سرویس لباسشویی، تکنسین مجرب اعزام کنند.

نتیجه گیری از صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

در صورتی که با کمک این راهنما موفق نشدید تا مشکل صدای لباسشویی هنگام خشک کن حل کنید، بهتر است برای عیب یابی از تعمیرکاران آی پی امداد کمک بخواهید. کارشناسان فنی مجموعه آی پی امداد جهت تعمیر لباسشویی شما در اسرع وقت در محل حاضر می شوند و در سریع ترین زمان ممکن، لباسشویی شما را تعمیر خواهند کرد.

3.7/5 - (4 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

4 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. مجید نیرومند 05 دی 1401

  سلام و خسته نباشید ،لباسشویی الجی ۸ کیلو درب استیل مدلf1422td5دارم،چند روزیه ک موقع آبکشی و اول خشک کن دیگ میلرزه و همون اول لباسشویی رو میلرزونه،و توی خشک کن دیگ حالت تاب داره وفتی دیگ رو بادست میچرخونم احساس میکنم دیگ ویبره کمی داره و توی خشک کن صدایی شبیه فرود هواپیما میده،ممنون میشم بگید صدای لباسشویی الجی از کجاست؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 05 دی 1401

   سلام، صدا در دور خشک کن مربوط به آبکش، شفت، بلبرینگ، کمک ها یا تراز نبودن پایه ها است و اگر از ابدا لرزش دارد یا کمک ها مشکل دارد یا پایه های زیر لباسشویی تراز نیست

   پاسخ دادن
 2. مریم کرمی 01 آبان 1401

  علت تق تق و صدای ماشین لباسشویی هنگام ابکشی و خشک کردن چیست

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 02 آبان 1401

   پمپ تخلیه. احتمالا یا فیلتر کثیفه یا دور پروانه پمپ چیزی گیر کرده

   پاسخ دادن