logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

علت جرقه زدن ماکروفر

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت جرقه زدن ماکروفر به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

علت جرقه زدن ماکروفر، شامل دلایل متعددی میباشد که سعی کرده ایم به طور کامل در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. عللی از قبیل خرابی لامپ مگنتران، وجود جسم فلزی داخل ماکروفر و … باعث جرقه زدن مایکروفر میشود. امیدواریم بتوانید به کمک مقاله علت جرقه زدن ماکروفر به سادگی به رفع مشکل مایکروفر و مایکروویو خود بپردازید.

کاربران گرامی، در صورت وجود سوال، انتقاد و یا پیشنهاد در زمینه علت جرقه زدن مایکروفر میتوانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشنسان آی پی امداد در میان بگذارید.

6 دلیل جرقه زدن مایکروفر

مشکل جرقه زدن در مایکروفر یکی از مشکلات متداولی است که ممکن است در محل کار یا خانه با آن رو به رو شوید. جرقه زدن مایکروفر اتفاقی بسیار خطرناک است که ممکن است باعث برق گرفتگی شما یا آتش سوزی شود.

دلایل جرقه زدن مایکروفر را در زیر نام برده و در ادامه به توضیح و تفصیل هر یک از آن ها میپردازیم:

 1. وجود فلز در مایکروفر
 2. از بین رفتن عایق دیواره ماکروفر
 3. خرابی ورق میکا در ماکروفر
 4. خراب شدن 3 پایه فلزی
 5. اشکال در سه پایه فلزی
 6. اشکال در لامپ مگنتران

با ادامه مقاله علت جرقه زدن ماکروفر همراه باشید تا به طور کامل با هر یک از این موارد آشنا شوید.

وجود جسم فلزی در ماکروفر، از عوامل موثر در جرقه زدن ماکروفر

یکی از متداول ترین و مهم ترین علت های جرقه زدن مایکروفر که ممکن است در صورت بی دقتی در هر خانه ای اتفاق بیفتد، وجود جسم فلزی در ماکروفر میباشد. جاماندن یک قاشق فلزی داخل ظرف، وجود فویل روی غذا، قرار دادن ظرف استیل، ظروف چینی دور طلایی و هر جسم فلزی دیگر در ماکروفر ایجاد جرقه میکند و ممکن است باعث آتش سوزی در دستگاه شود.

وجود جسم فلزی در ماکروفر باعث جرقه زدن میشود

از بین رفتن عایق بدنه ماکروفر، از علت های جرقه زدن مایکروفر

یکی از علت های مهم جرقه زدن مایکروفر پوسیدگی رنگ دیواره مایکروفر یا از بین رفتن عایق بدنه ماکروفر میباشد. عایق دیواره ماکروفر هنگامی که از بین میرود، اشعه های مایکروویو به دیواره بدون عایق برخود میکند و باعث ایجاد جرقه میشود. این جرقه ها منجر به صدا در ماکروفر میشود..

خرابی پوشش انتشار امواج (صفحه میکا) ، از علت های جرقه زدن مایکروفر

صفحه ای بر روی دیواره ی مایکروفر وجود دارد که مسئولیت همسو کردن امواج و متمرکز کردن گرما برای گرم کرم کردن غذا را بر عهده دارد. این صفحه همچنین وظیفه محافظت از لامپ مگنتران را بر عهده دارد که مانع از ورود مواد غذایی به داخل لامپ مگنتران شود. خرابی این پوشش موجب پراکنده شدن امواج میشود و برخورد امواج به دیواره ماکروفر باعث از بین بردن عایق دیواره ها شده و باعث تولید جرقه و سر و صدای بلند میشود.

ورق میکا ماکروفر بسوزد دستگاه جرقه میزند

خرابی لامپ مگنتران، از علت های جرقه زدن مایکروفر

اگر لامپ مگنتران ماکروفر خراب شود، ممکن است آنتن ماکروفر و صفحه میکا را از بین ببرد. در صورت از بین رفتن صفحه میکا و آنتن در ماکروفر جرقه ایجاد میشود و ممکن است باعث آتش سوزی شود.

خرابی لامپ مگنتران ماکروفر باعث جرقه زدن میشود

ویدیو آموزش تعویض لامپ مگنترون مایکروفر
ویدیو آموزش تعویض لامپ مگنترون مایکروفر

ویدیویی مرتبط با این مقاله توسط تیم آی پی امداد تهیه شده است که شما کاربران گرامی می توانید در بخش ویدیو ها آن را مشاهده کنید.

مشاهده ویدیو

اشکال در سه پایه فلزی، از علت های جرقه زدن ماکروفر

برخی مایکروفرها دارای سه پایه های فلزی هستند که می‌توان مواد غذایی یا ظروف را بر روی آن قرارداد. این پایه ها یشتر برای پختن کیک و شیرینی در ماکروفر مورد استفاده قرار میگیرند. اگر این پایه به صورت غیراستاندارد ساخته‌شده باشد ممکن است باعث ایجاد جرقه در مایکروفر شود. در هنگام استفاده از این پایه ها حتما دقت نمایید که سر پایه ها عایق پلاستیکی وجود داشته باشد، همچنین عایق روی 3 پایه فازی از بین نرفته باشد.

اشکال در سه پایه فلزی، از علت های جرقه زدن ماکروفر

سوختن دیود در ماکروفر، از دلایل جرقه زدن در ماکروفر

سوختن دیود یکی از دلایلی است که میتواند باعث جرقه زدن ماکروفر شود. دیود قطعه‌ای است که کار آن تبدیل توان خروجی ترانسفورماتور AC به DC است. این قطعه ایجادکننده ولتاژ بالا است. از ولتاژ بالا به منظور قدرت دادن به مگنتران برای طبخ غذا در ماکروفر استفاده می‌شود. اگر دیود ولتاژ بالا در اثر اتصال کوتاه بسوزد موجب ایجاد جرقه در ماکروفر خواهد شد.

سوختن دیود در ماکروفر، از دلایل جرقه زدن در ماکروفر

چرا مایکروفر جرقه میزند؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است بسیاری از کاربران دستگاه های ماکروفر با آن مواجه شوند، جرقه زدن مایکروفر است که تعمیرکار آی پی امداد نظرات تخصصی خود را در زمینه علت بروز این مشکل در ادامه بیان کرده است:

 • قرار دادن ظروف فلزی در ماکروفر یا ظروفی که که از تزئینات آبکاری برخوردار هستند، موجب بروز جرقه هایی در دستگاه خواهد شد.
 • در برخی موارد عایق تعبیه شده در دیواره دستگاه ماکروفر دچار خرابی می شود که در این حالت ممکن است جرقه در دستگاه ایجاد گردد.
 • ممکن است جرقه های حاصل شده در دستگاه ماکروفر به دلیل استفاده از پایه های کوتاه یا آب شدن پین های سه پایه باشد که باید بررسی گردد.
 • در برخی مواقع ممکن است بروز جرقه به دلیل خط و خظ های ایجاد شده بر روی درپوش بخار پز باشد که لازم است این قطعه را تعویض نمایید.

روش های پیشگیری از جرقه زدن ماکروفر

با توجه به مواردی که بالا گفته شد در صورت رعایت مواردی به سادگی میتوانید از جرقه زدن مایکروفر خود جلوگیری نمایید:

 • مطمئن شوید که هیچ قطعه فلزی داخل ماکروفر نباشد.
 • بررسی نمایید که صصفحه میکا سالم باشد.
 • عایق های بدنه ماکروفر را بررسی نمایید که دچار مشکل نشده باشد.
 • از سلامت دیود مطلع شوید.
 • 3 پایه فلزی را بررسی نمایید و از سلامت آن مطمئن شوید.
0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
اینستاگرام آی پی امداد