روش تست کمپرسور کولر گازی

روش تست کمپرسور کولر گازی

Rating: 3.9/5. From 16 votes.
Please wait...

آموزش تست کمپرسور کولرگازی

روش تست کمپرسور کولر گازی

روش تست کمپرسور کولر گازی موضوعی که نیاز دیدم در آی.پی امداد به آن بپردازیم.اهمتی کمپرسور در کولر های گازی همانند قلب در بدن انسان می باشد. این قطعه در صورتیکه با مشکل مواجه شود می تواند کل سیستم کولر گازی را دچاز اختلال کند از این رو در شرایط مختلف که عیبی در کولر گازی دیده می شود می تواند یکی از عوامل این مشکل کمپرسور کولر گازی باشد.

اگر به تعمیر کولر گازی نیاز دارید و یا میخواهید اطلاعاتی درباره عیب یابی کولر گازی , هزینه تعمیر کولرگازی , علت داغ شدن کمپرسور کولرگازی و علت خنک نکردن کولرگازی کسب کنید بر لینک کلمات کلیک کنید.

در هنگامی که کولر گازی دچار عیب می شود باید یک تعمیر کار حرفه ای کولر گازی قبل از هر کار اقدام به تست انواع قطعات مرتبط با مشکل به وجود امده باشد زیرا او روش درست تست را میداند مانند روش تست کمپرسور کولر گازی. از انجا که یکی از  مهم ترین قطعات کولر هازی گازی کمپرسور است تست این قطعه اهمیت زیادی دارد. اهمیت و ضرورت این کار موقعی بیشتر خود را نشان می دهد که متوجه شوید که کمپرسور یک قطعه تعمیری نیست و در صورت خرابی باید تعویض شود لذا اگر در تشخیص عیب تعمیر کار کولر گازی اشتباه بکند نه تنها مشکل را برطرف نکرده است بلکه با تحمیل هزینه های زیاد به مشتری برای تعویض این قطعه شهرت خود را هم زیر سئوال برده است.

اما چه مواردی می تواند نشان از عیب کمپرسور کولر گازی باشد و تست کمپرسور کولر گازی را ضرورت بخشد؟

روش تست کمپرسور کولر گازی
روش تست کمپرسور کولر گازی

کولرهای گازی ممکن است مشکلات زیادی همانند سایر لوازم برقی برایشان بوجود بیاد اما هر گاه یکی از این نشانه ها در کولر های گازی دیده شد باید هم زمان با تست سایر قطعات مرتبط کمپرسور هم تست شود :

 • در زمانیکه به محض روشن کردن کولر گازی کمی فن داخلی کار می کند و وقتی کمپرسور وارد مدار می شود فیوز عمل می کند و کولر خاموش می شود
 • در زمانی که با وجود روشن شدن فن بیرونی، کولر گازی روشن نمی شود
 • در زمانی که کولر گازی به خوبی خنک نمی کند

قبل از اینکه به سراغ روش تست کمپرسور کولر گازی بروید بهتر است ابتدا موارد زیر را بررسی و از سلامت انها اطمینان پیدا کنید :

 • تست و اطمینان از این که برق به کندانسور کولر به اندازه کافی می رسد. منظور اینکه ولتاژ ورودی کولر گازی قدرت کافی را دارد.
 • تست خود کندانسور برای اطمینان از اینکه سالم است و به خوبی عمل می کند. یعنی جریان برق را به خازن انتقال بدهد.
 • تست خود خازن به منظور اطمینان از اینکه خازن دچاز عیب و مشکلی برای راه اندازی کمپرسور نشده باشد.

در نهایت اگر با یادگیری روش تست کمپرسور کولر گازی و تست و بررسی شرایط گفته شده مطمئن شدید که برق به دستگاه می رسد ، کندانسور و خازن هم سالم هستند باید به سراغ قلب دستگاه یعنی کمپرسور بروید.

راه های تست کمپرسور کولر گازی

کمپرسورها را به سه روش تست می کنند که در ادامه به آن می پردازیم:پ

 • تست سیم پیچی کمپرسور
 • تست صدای کمپرسور
 • تست فشار کمپرسور

روش تست سیم پیچی کمپرسور

تست سیم پیچی کمپرسور هم در سه حالت انجام می شود :

 • در حالت اول از روش تست کمپرسور کولر گازی باید درب ترمینال کمپرسور باز شود و سوکت های کمپرسور بازدید شود. اگر سوکت ها روغنی بود مانع ارتباط بین ترمینال و سوکت می شود . با پاک کردن این روغن ها ارتباط بین سوکت و ترمینال بهبود می یابد و مشکل حل می شود.
 • حالت دوم بررسی سیم پیچی تست سیم پیچی است که بواسطه یک اهم متر انجام می شود . در این حلت با قرار دادن اهم متر روی حالت Buzzer باید کانکتورهای کمپرسور دو به دو تست شوند و ارتباط انها باید مشخص شود. همه این کانکتورها باید به هم راه داشته باشند. برای این منظور باید همه کانکتورها صدای بوق بدهند. اگر صدای بوق نیامد مشکل در سیم پیچی هست در غیر اینصورت با شنیدن صدای بوق مشخص می شود که همه کانکتورها و سیم پیچی ها سالم هستند.

اگر صدای بوق نداد اولین مشکل می تواند مرتبط با اورلود کمپرسور باشد بنابراین قبل از اینکه به سراغ سیم پیچی بروید باید اولود را بررسی کنید که خراب نشده باشد و یا در حالت عمل کردن نباشد.

 • حالت سوم از روش تست کمپرسور کولر گازی بررسی اتصال بدنه کمپرسور است. بواسطه همان اهم متر اتصال بدنه را تست کنید . اگر کانکتورها به بدنه راه داده باشند کمپرسور اتصال کوتاه دارد و صدای بوق می دهد. برای تست بوسیله اهم متر باید یک سر اهم متر به یکی از کانکتورها و سر دیگر به بدنه اهم متر اتصال داده شود. اگر صدای بوقی نیامد یعنی اتصال بدنه ندارید ولی در صورت شنیدن صدای بوق اتصال بدنه رخ داده است.

موضوعی که باید در اتصال بدنه مورد نظر شما باشد این است که اگر سر اهم متر را بر قسمت رنگ شده کمپرسور قرار بدهید و یا کثیفی زیادی در ان منطقه باشد اهم متر به درستی عمل نمی کند.

نکته دیگر این است که بدانید همیشه نداشتن اتصال بدنه و یا راه ندادن کانکتورها به یکدیگر  نشان دهنده سالم بودن سیم پیچی کمپرسور نمی تواند باشد و یا سالم بودن سیم پیچی کمپرسور نمی تواند دلیل محکمی برای سالم بودن خود کمپرسور باشد زیرا سایر موارد نیز می تواند بر خراب بودن کمپرسور کولر گازی دلالت داشته باشد.

ضمن اینکه برای روش تست کمپرسور کولر گازی تست اتصال بدنه باید سیم های کمپرسور را قبلا جدا کرد هباشید و بعدا تست را انجام دهید.

تست فشار کمپرسور و تشخیص خرابی کمپرسور کولر گازی

یکی از علل خرابی کولر‌های گازی افت فشار کمپرسور کولر گازی می‌باشد کمپرسور در کولرهای گازی به منظور ایجاد جریان گاز کولر گازی از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر استفاده می‌شود که این امر با ایجاد اختلاف فشار لازم، انجام می‌پذیرد

حال برای درک بهتر اینکه اختلاف فشار چگونه می‌تواند سبب خرابی در کولرهای گازی شود می‌توان به این شکل بیان نمود که  یک سمت از کمپرسور دارای فشار قوی بوده و طرف دیگر دارای فشار ضعیف می‌باشد مایع حاصل از گاز کولر گازی می‌‌تواند از شیر انبساط به سمت اپراتور رفته یا رانده شود. حال چنانچه هرگونه عاملی سبب کاهش فشار کمپرسور گردد  می‌توانند باعث افت فشار کمپرسور و در نهایت خرابی کولر‌های گازی شود.

برای انجام تست فشار در کمپرسور کولرگازی ابتدا لازم است که گاز دستگاه را خالی نموده و سپس لوله‌های ورودی و خروجی یونیت را باز نموده و  بخشی که در خارج از محل کولر نصب شده را آزاد کرده و سپس به یکی از دو روش استفاده از گیج مانوفیلد و یا به صورت دستی تست فشار کمپرسور کولر را انجام داد.

در روش تست دستی یا با کمک دست، ابتدا دمای کولر را کاملا پایین آورده تا در حالت کاملاً سرد قرار گیرد سپس دستگاه کولر گازی روشن کرده و دست در جلوی لوله خروجی کمپرسور قرار داده می‌شود.

پس از انجام این کار اگر دست در مدت ۳ تا ۵ ثانیه توسط دستگاه کمپرسور دفع شد یعنی دستگاه کمپرسور کاملاً سالم می‌باشد اما اگر طی این مدت دست توسط دستگاه کمپرسور دفع نشد و  پس از آن نیز این امر میسر نگردید یعنی دستگاه دچار افت فشار شده است

در روش دوم که استفاده از گیج مانوفیلد می‌باشد می‌توان ابتدا به توضیح در رابطه با گیج مانوفیلد پرداخت به صورتی که گیج مانوفیلد عبارت است از ابزاری که برای تعمیر تجهیزات تبرید مورد استفاده قرار داده می‌شود و دارای دو قسمت آبی رنگ و قرمز رنگ می‌باشد که رنگ قرمز نشان دهنده فشار بالا و رنگ آبی نشان دهنده فشار پایین دستگاه می‌باشد حال پس از آن که با دستگاه گیج آشنا شده توضیح چگونگی  اندازی گیری فشار کمپرسور با استفاده از این ابزار توضیح داده می‌شود.

در این بخش گیج مانوفیلد را به لوله خروجی متصل کرده و پس از روشن نمودن دستگاه میزان فشار وارده توسط کمپرسور توسط گیج اندازه گیری شده و اگر عقربه گیج به سمت رنگ آبی میل نماید یعنی فشار کم بوده و اگر به سمت رنگ قرمز میل نماید یعنی فشار زیاد می‌باشد.

 

روش تست صدای کمپرسور

روش تست کمپرسور کولر گازی
روش تست کمپرسور کولر گازی

تست صدای کمپرسور هر چند به نظر شاید ساده به نظر برسد ولی این کار فوق العاده تخصصی است و به هیچ عنوان اگر توسط افراد حرفه ا ی و تعمیرکار مجرب کولر گازی انجام نشود اصلا قابل اطمینان نمی تواند باشد.

بهتر است در روش تست کمپرسور کولر گازی تست صدای کمپرسور کولر گازی پس از بررسی اتصال بدنه و کانکتورها انجام شود  زیرا در صورتیکه اتصال بدنه وجود داشته باشد و یا کانکتورها به هم راه بدهند عملا تست صدا بی فایده است زیرا کمپرسور سوخته است.

اما دلیل تست صدای کمپرسور این است که ما از سلامت روتور و سیم پیچ اطمینان پیدا کنیم. برای تست صدا باید ابتدا کابل استارت را از ترمینال کمپرسور جدا کنید و سپس کمپرسور را به برق مستقیم و یا بواسطه راه انداز کولر روشن کنید.

در این حالت اگر کمپرسور روشن نشد که هیچ، مشخص می شود که کمپرسور کولر گازی سوخته است و تنها راه باقی مانده تعویض کمپرسور می باشد ولی اگر کمپرسور به راه افتاد ولی صدایی غیر طبیعی داشت و یا کمی کار کرد و از کار بیافتد و برای این کار از جریان برق زیادی استفاده کند  نشان دهنده خرابی روتور است. در این حالت هم کمپرسور باید کلا تعویض شود  زیرا روتور را نمی توان تعمیر کرد.

نکته بسیار مهم در روش تست کمپرسور کولر گازی  به این حالت این است که باید فورا تست را انجام دهید. نباید تست کمپرسور با برق مستقیم و با صدا بیش از 2 تا 3 ثانیه زمان ببرد زیرا بسیار خطرناک است.

تست فشار کمپرسور

یکی از متداول ترین و مهم ترین روش تست کمپرسور کولر گازی تست فشار کمپرسور می باشد. برای تست فشار کمپرسور باید تعمیرکار کولر گازی این کار را انجام دهد و در ضمن خود تعمیرکاران نیز باید کاملا مسائل ایمنی را در نظر داشته باشند.

معمولا تست فشار کمپرسور کولر گازی را زمانی انجام می دهیم که دو روش تست قبلی یعنی تست سیم پیچی و تست صدای کمپرسور را انجام داده ایم و نتیجه بدی دریافت نکرده ایم اما برای اطمینان و نظر نهایی تست فشار کمپرسور هم انجام می دهیم.

تست فشار طمانی انجام می شود که کولر کاملا شارژ است و هیچ نشانه ای از رطوبت و نشتی  و یا هوا در سیکل کولر گازی نیست اما باز هم کولر باد خنک نمی زند. در چنین حالتی به اصطلاح گفته می شود که کولر گازی از فشار افتاده است.

برای تست این موضوع باید ابتدا شیر برقی و  مسدود نبودن لوله مویین کولر گازی بررسی شود اگر شیر برقی و لوله مویی سالم بود باید فشار تست شود.

برای این کار باید گاز موجود در کولر کاملا تخلیه شود و سپس لوله های ورودی و خروجی یونیت را باز و پنل بیرونی را رها کنید.. سپس با یکی از دو روش زیر نسبت به کم فشار بودن و یا از فشار افتادن کمپرسور کولر گازی  اطمینان حاصل کنید:

 • با استفاده از پیج مانوفیلد

گیج مانوفیلد به ما کمک می کند که بدون در نظر گرفتن ظرفیت و مدل و اختلاف فشاری که در انواع کولرهای گازی وجود دارد از افت فشار کولر گازی مطمئن شویم. برای این کار به اندازه گرفتن میزان دهش کولر می پردازیم و ان را با نمونه سالم و با میزان استاندارد مقایسه می کنیم که در هر کولر متفاوت است.

 • استفاده از دست برای تست فشار کمپرسور

این روش ,  راهی در روش تست کمپرسور کولر گازی است ولی نیاز به تخصص بیشتری دارد. برای این کار باید کمپرسور در حالت سرمایش راه اندازی شود و با کف دست و یا انگشت جلوی دهش کمپرسور را بگیرید . اگر دهش و میزان فشار کافی باشد شما نباید بتوانید بیش از 3 تا 5 ثانیه کف دست و یا انگشت خود را جلوی آن بگیرید زیرا قدرت دهش دست شما را پس خواهد زد ولی اگر کمپرسور کولر گازی افت فشار داشته باشد شما مدت زمان بیشتری بدون هیچ فشار زیادی دست خود را می توانید جلوی دهش نگه دارید. البته نباید در هر صورت بیش از 10 ثانیه دست خود را در مجاورت گاز کولر قرار دهید.

ضمنا دست خود را به زور جلوی خروجی و یا دهش گاز نگیرید زیرا ترمینال کولر گازی به شکلی طراحی شده که در صورت بالا رفتن فشار بترکد  تا خود کمپرسور آسیب نبیند.

نکتات مهمی که در روش تست کمپرسور کولر گازی باید در نظر یک تعمیرکار کولر گازی باشد این است که:

 • قبل از تست فشار درپ.ش ترمینال کمپرسور را در جای خود محکم کرده باشدو مهره آن را به خوبی سفت کرده باشد
 • از دست خود بوسیله دستکش ایمنی و از چشم خود بوسیله عینک ایمنی محافظت کند و در ضمن سر خود را در جلوی ترمینال کمپرسور قرار ندهد
 • تست فشار را بیش از 5 ثانیه ادامه ندهد
 • فشار زیاد به کمپرسور برای دقت بیشتر تست وارد نکند .

اگر به دنبال عیب یابی و تعمیر کمپرسور کولر گازی خود هستید بهتر است این کار را به تعمیرکاران حرفه ای ما در شرکت تعمیر کولر گازی ای پی امداد واگذار کنید.

تجربه بالغ بر  سال تعمیر انواع کمپرسورها و لوازم خانگی در شرکت ای پی امداد نشان می دهد که تجربه و دانش کافی در تعمیر لوازم خانگی و تعمیر کولرهای گازی اهمیت بسیار زیادی دارد و این تجربه می تواند شما در عیب یابی انواع کولر گازی تا حد فوق العاده زیادی موثر باشد.

تعمیرکاران حرفه ای ما با گذراندن دوره های تخصصی زیاد و ببا دانش و تجربه زیاد تست کولر گازی و کمپرسور آن را در محل شما و با نظارت خود شما انجام خواهند داد. ما این کار را با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان و با استفاده از قطعات اصلی کارخانه تولید کننده برای شما انجام می دهیم و تعمیرات خودرا تا یک سال ضمانت می کنیم تا مشتری از رفع عیب کولر گازی خود اطمینان داشته باشد و به تعهدات ما مطمئن باشد.

برندهای مختلف کولرگازی در خانه های شما عزیزان موجود میباشد ، آی.پی امداد سعی نموده است با آموزش تعمیرات کولرگازی شما را راهنمایی کند تا چنانچه فنی هستید اقدام به رفع عیب نمایید ولی باید بدانید کولرگازی های مختلف برای تعمیرات راهکارهای مختلف دارد ، به همین منظور آی.پی امداد سعی نموده است برای تعمیرات برندهای مختلف تعمیرکاران مرتبط با آن برند را در محل شما اعزام نماید ، برای تعمیرات کولرگازی با برندهای الجی ، سامسونگ ، میتسوبیشی ، تراست ، اجنرال ، بلومبرگ ، بکو ، گری ، هایسنس و ... با نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی الجی ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی اجنرال ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی تراست ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی هایسنس تماس حاصل نمایید تا با استفاده از قوانین مشتری مداری و تعمیرکار مرتبط با آن برند ظرف کمتر از یک ساعت رفع عیب گردد .

12 دیدگاه

 • ناشناس

  سلام روز بخیر با سپاس از اطلاعات خوبتون …بنده یه سوال داشتم از خدمتتون و این بود که تمام این راه ها رو رفته و در نهایت کمپرسور رو تعویض نمودم اما کمپرسور وارد مدار نمیشود علتش چیه ؟

  Rating: 4.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
 • رسول مدنی

  سلام خسته نباشید اگه برق تاکمپرسوربیادسه ثانیه هوم میکنه قطع میکنه ایرادچیه درضمن کمپرسورداغ میشه لطف میکنیدراهنمایی کنید

  Rating: 4.5/5. From 2 votes.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام رله و اورلود موتور چک شود .

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
 • Hoaaein

  سلام خسته نباشی ممنون از راهنمایی های دقیق تون.من یک موتور ۱۸۰۰۰هزار دارم زمانی که استارت میکنم بعد از چند ثانیه موتور قطع میکنه.خازن. خروجی برق وگاز دستگاه هیچ مشکلی نداره ممندن میشم اگه بگید چطوری تستش کنم

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، نظرها را بخونید ، توضیح دادیم .

   No votes yet.
   Please wait...
 • جهانشاهلو

  سلام من يه كولر ٢٤٠٠٠هزار دارم كخ بعد به صداي مثل انفجار خاموش شد الانم نميدونم ايرادش چيه خازنشم عوض كردم بازم فيوز ميزنم فيوض ميپره ممنون ميشم راهنماي كنيد

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، موتور کولرگازی و برد الکترونیکی کولرگازی چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • پاپی

  عالی بود اما عملی باشد بهتر چون همه کولرها درتهران نبستند شهرستان باید چکار کر د ایا شما کسی از شهرستان بیاید اموزش میدهید

  No votes yet.
  Please wait...
 • ناشناس

  سلام یونیت داخلی وخارجی سیم ها بهم وصل میشن ؟؟؟؟

  Rating: 4.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • ناشناس

  سلام یه سوال درمورد برق یونیت داخلی وخارجی چطور بهم مرتبط میشن

  No votes yet.
  Please wait...
 • قدرت غنچی

  سلام
  کولر ۳۶۰۰۰ دارم که بعد از روشن شدن حدود ده دقیقه خیلی خوب خنک میکنه و بعد روی فن میره و دیگه کمپرسور کار نمیفته . ممنونم میشم راهنمایی کنید مشکلش چی هست.

  No votes yet.
  Please wait...
  • مدیر

   سلام ، ابتدا کولرگازی خود را سرویس نمایید ، سپس شارژگاز و خازن چک شود .

   No votes yet.
   Please wait...
 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.