تعویض یا تعمیر یخچال فریزر

تعویض یا تعمیر یخچال فریزر

یخچال فریزر را تعویض کنیم بهتر است یا تعمیر ؟

تعویض یا تعمیر یخچال فریزر ، کدام راه حل بهتر است ؟ آی.پی امداد برای آگاهی بیشتر شما عزیزان موارد مختلفی که میتواند باعث آزار شما و در نهایت تصمیمی که به تعویض منجر شود را شرح داده است ، همچنین از دیدگاه عموم ، تعمیرکار و فروشنده به موضوع تعویض یخچال بهتر است یا تعمیر پرداخته ایم . ( با آرامش به مطالعه بپردازید . )

تعویض یا تعمیر یخچال فریزر ؟ کدام بهتر است

جواب درست به این سوال می‌تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد. یخچال فریزر از وسایل گران در منزل محسوب می‌شود و تعویض آن هزینه بر است بنابراین باید سعی شود که به شکل فنی و دقیق مورد بررسی قرار گرفته و ایرادات ان برطرف شود البته در برخی از شرایط تعمیر و نگهداری از یک یخچال نیز عاقلانه نمیباشد و باید به فکر تعویض آن بود. در این مطلب به این موضوع پرداخته‌ایم که در چه مواردی باید اقدام به تعمیر یخچال کرده و در چه مواردی تعویض یخچال بهتر و عاقلانه تر است.

با شنیدن سر و صدای نا هنجار و آزار دهنده از یخچال آن را تعویض کنیم یا تعمیر ؟

یکی از عواملی که می‌تواند یک یخچال را به وسیله‌ای آزاردهنده تبدیل کند سر و صدای بیش از حد و مداوم است. البته به این نکته توجه داشته باشید که به طور طبیعی یخچال در هنگام کار کردن مقداری صدا را تولید خواهد کرد و در اینجا منظور ما سر و صدای غیر عادی و بیش از حد است. زمانی که با این مشکل مواجه شدید باید بدانید که یخچال شما در عملکرد اولیه خود دچار مشکل شده است. با مشاهده این مشکل ابتدا یخچال را یک بار خاموش و روشن کرده و بخش‌های مختلف مانند درب یخچال را بررسی کرده و همچنین از تراز بودن یخچال بر روی زمین اطمینان حاصل کنید اگر مشکل برطرف نشد با تعمیرکار یخچال تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید این مشکل را برطرف کنند. اما در مواردی هم دیده می‌شود که تعمیر یخچال هم نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند و یخچال شما دارای ایرادات اساسی است که معمولاً در یخچال‌هایی با طول عمر بالاتر دیده می‌شود در این حالت بهتر است به فکر تعویض یخچال خود باشید.

اگر یخچال شما مصرف انرژی بالایی دارد تعویض بهتر است یا تعمیر ( رفع عیب ) ؟

اگر هزینه‌هایی که برای انرژی پرداخت می‌کنید زیاد است باید ریشه این مسئله را در لوازم خانگی خود جستجو کنید. شرکت‌های سازنده لوازم خانگی از جمله یخچال به دنبال ساخت یخچال‌هایی هستند که مصرف انرژی کمتری دارند و پول بیشتری را در جیب شما حفظ می‌کنند. اگر یخچال فریزر شما دارای مصرف انرژی بالایی است استفاده از آن در دراز مدت از نظر اقتصادی به هیچ وجه به صرفه نیست مخصوصا یخچال‌هایی که با کمپرسور معمولی کار می‌کنند مصرف انرژی بیشتری دارند. اگر چنین یخچالی در خانه دارید و سن آن بالا هم رفته است باید به فکر تعویض یخچال خود باشید. همچنین در نظر داشته باشید که هنگام خرید یخچال جدید به برچسب انرژی آن توجه نمایید .

اگر کمپرسور یخچال شما خراب است تعویض بهتر است یا تعمیر ؟

کمپرسور یخچال را می‌توان قلب تپنده یخچال دانست که وجود ایراد در این بخش کارکرد یخچال شما را مختل خواهد کرد. معمولاً کمپرسورها دارای ضمانت نامه‌هایی طولانی مدت‌تری هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر کمپرسور یخچال شما خراب شده است لازم است که با کمک گرفتن از تعمیرکار‌های متخصص این مشکل را هر چه سریعتر برطرف کنید تا دچار مشکلات بزرگتر در آینده نشوید. هزینه تعمیر کمپرسور گاها سنگین نیست و عیب آن به صورتی است که قابل برطرف شدن است اما در عین حال در برخی از موارد تعمیر کمپرسور میتواند برای شما گران باشد و همچنین اگر از عمر یخچال شما بیش از ده سال گذشته باشد این امکان وجود دارد که دفعات دیگری هم مجبور به تعمیر کمپرسور شوید پس اگر یخچال قدیمی دارید که کمپرسور آن به صورت مداوم دچار اشکال می‌شود و به تعمیر نیاز دارد به شما پیشنهاد می‌کنم که به فکر خرید یک یخچال جدید باشید . تعویض کمپرسور یخچال یا همان قطعه ای که قلب تپنده محسوب میشود ، میتواند مشکل شما را برطرف نماید تا دیگر نیازی به پرداخت هزینه گزاف بابت خرید یخچال نداشته باشید . تعمیر کمپرسور یخچال به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود و همچنین این کار در تعمیرگاه ها اتفاق نمی افتد چون مقرون به صرفه نیست .

اگر سن یخچال شما بیش از ده سال است تعویض بهتر است یا تعمیر ؟

به صورت تقریبی گفته می‌شود که عمر مفید یک یخچال بین ده تا بیست سال است. هر چه سن یخچال شما بالاتر برود هزینه تعمیر یخچال هم بیشتر خواهد شد. اگر یخچالی با سن بالای ده سال دارید که مرتباً نیاز به تعمیر پیدا کرده و هزینه بر روی دستان شما باقی می‌گذارد لازم است که کم کم به فکر تعویض آن باشید. البته همانطور که گفته شد این عدد تقریبی است و در مورد یخچال‌های مختلف فرق میکند. شما ممکن است یخچال بالای ده سالی داشته باشید که تنها دچار ایرادات جزئی شده که با هزینه کم و کمک گرفتن از تعمیرکاران متخصص می‌توانید این ایرادات را برطرف کنید.

اگر مواد غذایی در یخچال شما خراب می‌شوند تعویض بهتر است یا تعمیر ؟

علت خراب شدن زود هنگام مواد غذایی در یخچال این است که یخچال شما قادر نیست که سرمای کافی را برای حفظ مواد غذایی تامین کند. این ایراد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در بسیاری از موارد با کمک گرفتن از یک تعمیرکار متخصص و با هزینه مناسب می‌توانید آن را بر طرف کنید اما اگر یخچال شما به شکلی این ایراد را پیدا کرده است که حتی با تعمیر هم بعد از مدتی باز این مشکل ایجاد شده و نیاز به تعمیر مجدد ( عیب یابی یخچال ) دارد بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

اگر تعرق و رطوبت بیش از حد بالا است آن را تعویض کنیم یا تعمیر ؟

ممکن است یخچال شما رطوبت زیادی درونش ایجاد شود به شکلی که وقتی درب آن را باز میکنید قطرات آب را ببینید. در چنین حالتی معمولا اشکال از سیستم خنک کننده یخچال شما است. وقتی که متوجه این مشکل شدید ابتدا باید لاستیک‌ها و واشر‌های اطراف درب را بررسی کنید ( تعویض لاستیک درب یخچال  ) و منشا قطرات آب را پیدا کنید اگر با این بررسی مشکل حل نشد باید به سرغ تعمیرکار بروید. معمولاً این مشکل قابل حل بوده و نیازی به تعویض یخچال نیست مگر اینکه یخچال شما قدیمی بوده و بعد از تعمیر و پس از مدتی باز هم به این مشکل دچار شود.

اگر غذا در یخچال تبدیل به تکه ای یخ می‌شود آن را تعویض کنیم یا تعمیر ؟

هدف از قرار دادن مواد غذایی در یخچال جلوگیری از خراب شدن آن‌ها است اما مطمعناً شما دوست نخواهید داشت که مواد غذایی در یخچال تبدیل به تکه ای یخ زده شوند و کیفیت خود را از دست بدهند. در صورت وجود همچین مشکلی باید به سراغ تنظیمات یخچال بروید. البته در یخچال‌های جدید که با سیستم اتومات کار می‌کنند این مورد کمتر دیده می‌شود. اگر با تنظیمات مجدد این مشکل برطرف نشد باید از تعمیرکار کمک بگیرید و در مرحله اخر اگر یخچال شما به صورتی است که بعد از گذشت مدت زمانی از تعمیرش باز هم این اشکال را داشت بهتر است به تعویض یخچال هم فکر کنید. البته معمولاً این مشکل با تنظیمات و نهایتا کمک گرفتن از یک تعمیرکار برطرف می‌شود.

تعویض یا تعمیر یخچال فریزر از دیدگاه تعمیرکار

تعویض یا تعمیر یخچال فریزر به پارامترهای متفاوتی نیازمند است و لازم است بدانید این پارامترها از دیدگاه افراد مختلف کاملا متفاوت است ، من به عنوان تعمیرکار بارها در منازل بالای شهر ، مرکز یا نقاط مختلف تهران حضور داشتم و آن افراد یخچال فریزر یا ساید بای ساید های بسیار خوبی داشتند که میتواند آرزوی خیلی ها در نقاط مختلف کشورمان ایران باشد . این مشتریان به دلیل وسواس یا هر چیز دیگری ؛ هنگامیکه به قول خودشان لوازم برقی دست بخورد دیگر وقت تعویض آن است . البته اکثرا دیدگاه خیرخواهانه هم دارند و آن یخچال را به سرایدار یا شخص نیازمندی که میشناسند واگذار میکنند . من به عنوان یک تعمیرکار یا بهتر است بگویم کارشناس عنوام میکنم آن یخچال ها هیچ نیازی به تعویض ندارند و با یک تعویض قطعه جزء مشکل برطرف میشود . مثال عکس هم قابل شرح است که در مناطقی از شهرم تهران افرادی هستند که از بضاعت مالی پایین تری برخوردارند و انقدر آن یخچال را تعمیر کرده اند که دیگر وقت تعویض است . اینکه تعویض یا تعمیر یخچال فریزر ! کدام بهتر است  را واضح تر بیان میکنیم .
از دیدگاه من تعمیرکار تعویض یا تعمیر یخچال فریزر به پارامترهای زیر وابسته است :

  • تعداد سالیان کارکرد یخچال نسبت به تعداد افراد مصرف کننده  : یک یخچال ساید بای ساید شاید 20 سال است برای یک زوج کار میکند و هیچ مشکلی هم پیش نیامده است ، همچنین یک یخچال ساید بای ساید شاید برای یک خانواده پر جمعیت 10 سال هم دوام نیاورد .
  • کارخانه تولید کننده یخچال : یخچال با برند آمریکایی ، آسیایی ، اروپایی و ایرانی از کیفیت های مختلفی برخوردارند که میتواند تاثیر بسزایی بر طول عمر آنها داشته باشد .
  • تعمیرکار یخچال یا نمایندگی تعمیرات برند مربوطه : اینکه خدمات پس از فروش آن برند، به طور مثال خدمات نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ در تهران به چه اندازه به مشتریان خود احترام میگذارد و در تعویض قطعات معیوب از قطعات فابریک استفاده میکند یا خیر میتواند پارامتر مهمی باشد . همچنین اگر از خدمات تعمیرگاه مجاز بهره مند میشوید باید از لحاظ فنی و انسانی آن شرکت یا شخص مطمئن باشد .
  • نظافت یخچال و سرویس سالیانه : اینکه تا چه اندازه به نظافت یخچال و سرویس سالیانه آن اهمیت دهید میتواند پارامتر مهمی در طول عمر یخچال شما و در نهایت تعویض یا تعمیر یخچال فریزر باشد .

نتیجه‌گیری تعویض یا تعمیر یخچال فریزر

اینکه تصمیم بگیرید یخچالتان را تعمیر کنید و یا به دنبال خرید یک یخچال جدید باشید به عوامل زیادی بستگی دارد اما  مهمترین عامل بحث هزینه است. گاهی اوقات میتوان یک یخچال را با یک هزینه مناسب تعمیر کرد و برای مدت طولانی از آن استفاده کرد و گاهی اوقات یخچال شما به دلایل مختلفی مثل عمر بالای ده سال مکرراً هزینه‌هایی را به عنوان تعمیر بر روی دست شما باقی می‌گذراد و یا اینکه مصرف انرژی خیلی بالایی دارد در چنین مواردی این شما هستید که باید حساب و کتاب کرده و با در نظر گرفتن جوانب مختلف برای تعویض یخچال خود تصمیم بگیرید.

 

No votes yet.
Please wait...

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.