logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

باز نشدن درب ماشین لباسشویی

باز نشدن درب ماشین لباسشویی
باز نشدن درب ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله باز نشدن درب ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه
podcast

پادکست علت باز نشدن در لباسشویی با راهنمای رفع مشکل

منتظر خواندن دیدگاه شما بعد از گوش کردن به این پادکست خواهیم بود.
9573

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی در منازل است. این دستگاه می تواند به سرعت و به راحتی لباس ها را تمیز کند و از خستگی ناشی از شستن لباس ها به صورت دستی جلوگیری نماید. با این حال، ممکن است گاهی اوقات مشکلاتی در عملکرد لباسشویی ایجاد شود که یکی از رایج ترین این مشکلات، باز نشدن درب ماشین لباسشویی در پایان شستشو می باشد که می تواند مربوط به خرابی یا مشکل در بخش های مختلف دستگاه باشد. از این رو در این مقاله از آی پی امداد، به بررسی و شرح هریک از دلایل باز نشدن درب لباسشویی و نحوه رفع این مشکل خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید از ویدیو آموزشی قرار داده شده در این مقاله برای بررسی بهتر مشکل دستگاه خود کمک بگیرید. با ما همراه باشید.

کاربر گرامی هرگونه سوالی در زمینه علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی خود دارید، کافی است در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) پرسش نمایید تا تعمیرکاران مجموعه تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

چرا درب ماشین لباسشویی باز نمیشود؟ (فیلم آموزشی)

اگر مدت زمان شستشوی لباسشویی شما به پایان رسیده است و درب آن باز نمی شود، می تواند مربوط به بروز مشکل در بخش های مختلف دستگاه باشد. در ویدیو آموزشی زیر، تکنسین متخصص آی پی امداد هریک از این موارد را به صورت کامل برای شما شرح خواهد داد.

درب ماشین لباسشویی چگونه قفل می‌شود؟

برای اینکه بتوانید علت بسته نشدن درب لباسشویی را بررسی کنید، ابتدا بهتر است بدانید که درب دستگاه به چه صورت قفل می شود. در ادامه به بررسی این مکانیزم برای شما پرداخته ایم:

 1. درب ماشین لباسشویی با استفاده از یک مکانیزم قفل مغناطیسی قفل می‌شود.
 2. این مکانیزم شامل یک زبانه پلاستیکی در درب و یک آهنربا در پشت ماشین لباسشویی است.
 3. وقتی درب بسته می‌شود، زبانه پلاستیکی در مقابل آهنربا قرار می‌گیرد و توسط آن قفل می‌شود.
 4. برای قفل شدن درب ماشین لباسشویی، ابتدا باید یک برنامه شستشو را انتخاب کنید.
 5. پس از انتخاب برنامه، برد ماشین لباسشویی دستور قفل شدن درب را به موتور قفل درب می‌دهد.
 6. موتور قفل درب زبانه پلاستیکی را به سمت آهنربا حرکت می‌دهد و درب را قفل می‌کند.
 7. یعنی شما حتی اگر هم به اشتباه دستگیره لباسشویی رو بکشید، قادر به تکان دادن دستگیره نیستید؛ زیرا در جای خودش قفل شده است.

6 علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی + راه‌حل

در حالت عادی، لباسشویی شما هنگام شروع شستشوی لباس هایتان، درب را به طور اتوماتیک قفل می کند تا مانع از ریختن آب به بیرون دستگاه شود. این قفل یک مکانیسم ایمنی برای ماشین لباسشویی محسوب می شود. در انتهای کار و پس از پایان کار شستشو، درب لباسشویی از حالت قفل خارج شده و شما می توانید لباس های تمیزتان را از آن خارج کنید. اما در شرایط عدم باز شدن درب ماشین لباسشویی، درب دستگاه قفل شده و لباس ها داخل آن باقی خواهند ماند. باز نشدن درب ماشین لباسشویی علت های زیادی دارد که ما در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 1. خرابی میکروسوئیچ و قفل درب
 2. ایراد در دستگیره درب
 3. خرابی یا گرفتگی مجرای هیدروستات
 4. تخلیه نشدن آب لباسشویی
 5. ایراد در برد الکترونیکی
 6. فعال بودن قفل کودک

1. خرابی مجموعه قفل یا میکروسوئیچ درب لباسشویی

مجموعه قفل درب ماشین لباسشویی شامل، دستگیره، زبانه، قفل و میکروسوئیچ می شود. بر روی تمام درب های لباسشویی زبانه ایی وجود دارد که زمانی که درب دستگاه بسته میشود، داخل میکروسوئیچ کیپ می‌شود. زمانیکه استارت کار دستگاه را میزنیم، میکروسوئیچ با یک جابجایی کوچک، باعث قفل شدن زبانه می گردد. در این شرایط اگر هر کدام از مجموعه قفل درب لباسشویی مشکل داشته باشد، درب باز نمی شود. همچنین تمامی ماشین های لباسشویی‌ دارای میکروسوئیچ هستند که برای اطمینان از بسته شدن درب و امن بودن فرآیند شستشو در لباسشویی تعبیه شده اند.

 • میکروسوئیچ به کمک مجموعه قفل، درب را به طور کامل بسته نگه می دارد و اجازه نمی دهد درب باز شود.
 • هنگامی که چرخه شستشو شروع می شود، میکروسوئیچ، مارپیچ قفل را فعال می کند تا از باز شدن درب جلوگیری شود. در پایان چرخه، سوئیچ درب فعال می شود.
 • به طور معمول حداقل یک یا دو دقیقه طول می کشد که تا بعد از فرآیند شستشو، میکروسوئیچ فعال شود.
 • اگر درب در انتهای چرخه باز نباشد، ممکن است میکروسوئیچ مشکل داشته باشد.

برای حل این مشکل:

 • می توانید اقدام به تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی کنید.
 • اما قبل از آن بهتره میکروسوئیچ را تست نمایید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • بر روی 3 سوکت میکروسوئیچ عدد درج شده است.
 • دو عدد بزرگتر را به برق مستقیم بزنید و با پیچ گوشتی، زبانه را فشار دهید.
 • اگر درب قفل شد، یعنی سالم است. در غیر اینصورت باید میکروسوئیچ را تعویض کنید.

خراب میکروسوئیچ لباسشویی باعث باز نشدن درب میشود

2. ایراد در دستگیره درب لباسشویی

دستگیره ماشین لباسشویی مسئول باز و بسته شدن درب آن است. این دستگیره به یک مکانیزم قفل متصل است که درب را در جای خود نگه می‌ دارد. اگر دستگیره درب خراب شود، درب ماشین لباسشویی باز نخواهد شد. چنانچه دستگیره درب شکسته یا آسیب دیده باشد یا اگر سیم کشی دستگیره درب خراب شده باشد، نمیتواند با مکانیزم قفل ارتباط برقرار کند و این مشکل رخ خواهد داد.

 • اگر درب ماشین لباسشویی شما باز نمی شود، ابتدا باید بررسی کنید که آیا دستگیره درب خراب است یا خیر.
 • برای انجام این کار، می توانید دستگیره درب را با دقت بررسی کنید تا ببینید شکسته یا آسیب دیده نباشد.
 • همچنین می توانید سعی کنید دستگیره درب را حرکت دهید تا ببینید هنوز می تواند درب را باز کند.
 • اگر دستگیره درب خراب است، باید آن را تعویض کنید که برای انجام این کار می توانید از تعمیرکار متخصص آی پی امداد کمک بگیرید.

ایراد در دستگیره درب لباسشویی

3. خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی

مجرا یا همان شلنگ هوای هیدروستات لباسشویی رابطی بین دیگ و هیدروستات است. زمان آبگیری لباسشویی، هوا داخل شیلنگ هیدروستات فشرده میشود و هیدروستات متوجه میشود که آب به اندازه تعیین شده به داخل لباسشویی وارد شده است. سپس با اطلاع رسانی به برد، آب ورودی از شیر برقی را قطع می کند. اگر زمان تخلیه آب، مایع یا پودر لباسشویی یا کثیفی دیگ جلوی مجرای هیدروستات را بگیرد و هیدروستات متوجه تخلیه آب نشود، میتواند مانع از باز شدن درب لباسشویی شود.

 • در این شرایط باید هیدروستات و بخش های مختلف آن را به صورت دقیق بررسی نمایید.
 • برای انجام این کار می توانید از قسمت پشتی لباسشویی به هیدروستات دسترسی پیدا کنید.
 • در صورتی که این قطعه یا مخزن و شلنگ آن خراب شده باشند، لازم است قطعات معیوب را تعویض کنید.

خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی

4. تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب درون لباسشویی نیز می تواند موجب باز نشدن درب آن شود. ماشین لباسشویی برای باز شدن درب، باید ابتدا آب را تخلیه کند. اگر آب در مخزن لباسشویی باقی مانده باشد، درب دستگاه باز نخواهد شد. برای رفع مشکل تخلیه نشدن آب درون لباسشویی، ابتدا باید بررسی کنید که فیلتر پمپ تخلیه مسدود نشده باشد. فیلتر پمپ تخلیه یک قطعه کوچک است که در قسمت پایینی ماشین لباسشویی قرار دارد. این فیلتر از ورود اشیاء خارجی به پمپ تخلیه جلوگیری می کند. اگر فیلتر تخلیه مسدود شود، می تواند مانع از تخلیه آب خواهد شد..

 • شیلنگ خروجی و فیلتر کف را چک نمایید (فیلتر را بیرون آورید و کامل تمیز کنید) تا گرفتگی نداشته باشد.
 • همچنان، پروانه های پمپ تخلیه را بررسی کنید تا چیزی به آن گیر نکرده باشد.
 • اگر با رفع گرفتگی در این قطعات مشکل حل نشد، اقدام به تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی نمایید.

باقی ماندن آب در دیگ لباسشویی باعث باز نشدن درب میشود

5. خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی یک قطعه مهم است که وظیفه کنترل تمام عملکردهای دستگاه را بر عهده دارد. اگر برد الکترونیکی خراب شود، می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در لباسشویی از جمله باز نشدن درب آن شود. در حالت عادی، پس از اتمام برنامه شستشو، برد الکترونیکی دستور باز شدن درب را به موتور قفل درب می‌ دهد. اگر برد الکترونیکی خراب شود، نمی تواند این دستور را صادر کند و در نتیجه درب لباسشویی باز نخواهد شد. علاوه بر این، برد الکترونیکی مسئول تشخیص سطح آب در مخزن ماشین لباسشویی نیز می‌ باشد و اگر خراب شود،سطح آب را به درستی تشخیص نداده  و در نتیجه لباسشویی آب را تخلیه نکرده و درب بسته می ماند.

 • برای رفع مشکل می توانید سیم کشی و اجزای برد الکترونیکی را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید. در صورت خرابی، باید برد الکترونیکی را تعمیر یا تعویض کنید.
 • تعمیر برد الکترونیکی یک کار تخصصی است که باید توسط یک تعمیرکار متخصص و مجرب انجام شود.

خرابی برد الکترونیکی لباسشویی

6 فعال بودن قفل کودک ماشین لباسشویی

فعال شدن قفل کودک لباسشویی هم از مواردی است که احتمال می‌ رود علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی باشد. قفل کودک یک ویژگی ایمنی است که از دسترسی کودکان به ماشین لباسشویی در حین کار یا بلافاصله پس از اتمام کار جلوگیری می کند. هنگامی که قفل کودک فعال است، میکروسوئیچ درب لباسشویی غیرفعال می شود. این بدان معناست که حتی اگر دکمه باز کردن درب را فشار دهید، درب باز نخواهد شد.

 • برای غیرفعال کردن قفل کودک، باید دکمه child lock یا lock را به مدت 3 تا 6 ثانیه فشار دهید.
 • در برخی از مدل ها، لازم است دکمه قفل کودک و دکمه دیگری را همزمان فشار دهید.

چگونه درب ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

اگر پس از اتمام شستشو درب لباسشویی باز نمی شود، ممکن است مربوط به هریک از موارد ذکر شده در بخش قبل باشد که به بررسی راه حل های رفع هریک از آنها پرداختیم، اما اگر می خواهید بلافاصله درب دستگاه را باز کرده و لباس های خود را خارج کنید، می توانید به هریک از روش های زیر عمل کنید:

1. بررسی سطح آب

 • اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی سطح آب در مخزن ماشین لباسشویی است. اگر آب در مخزن ماشین لباسشویی باقی مانده است، باید آن را تخلیه کنید.
 • برای این کار، می توانید فیلتر کف دستگاه را باز کنید تا آب به طور کامل خالی شود. پس از تخلیه آب، درب ماشین لباسشویی به راحتی باز خواهد شد.

2. استفاده از ضامن دستی

 • در برخی از ماشین لباسشویی ها، یک ضامن دستی وجود دارد که می تواند برای باز کردن درب لباسشویی استفاده شود. این ضامن معمولا در قسمت پشتی دستگاه قرار دارد.
 • برای استفاده از ضامن دستی، باید ماشین لباسشویی را خاموش کرده و سپس ضامن دستی را پیدا کنید. ضامن دستی معمولا یک دکمه یا اهرم است.
 • پس از پیدا کردن ضامن دستی، آن را فشار دهید یا اهرم آن را بکشید. این کار باعث می شود که میکروسوئیچ درب غیرفعال شده و درب ماشین لباسشویی باز شود.

برای تعمیر مشکل باز نشدن درب لباسشویی با کجا تماس بگیریم؟

در این مقاله به بررسی 6 علت مهم در بروز مشکل بسته ماندن درب ماشین لباسشویی پس از اتمام شستشو پرداختیم و راه حل های رفع مشکل را نیز گفتیم. با توجه به اینکه رفع ایرادات احتمالی به وجود آمده در درب ماشین لباسشویی، ممکن است نیازمند حضور افراد متخصص باشد، به شما پیشنهاد می کنیم تا برای رفع مشکل باز نشدن درب لباسشویی خود از خدمات آی پی امداد بهره جویید و از آنها کمک بخواهید. کارشناسان فنی و متخصص آی پی امداد جهت تعمیر لباسشویی در اسرع وقت در محل  شما حاضر می شوند. برای بهره مندی از این خدمات می توانید از طریق شماره تلفن های 02158941 یا 02191093903 با این مرکز تماس بگیرید.

4.3/5 - (48 امتیاز)

در بحث و گفتگوی این مقاله شرکت کنید!

206 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. نودهانی 08 آبان 1402

  سلام من لباس ها رو داخل لباسشویی انداختم. مراحل شست شو همه کامل شد و خواستم درب لباسشویی رو باز کنم، باز نشد. دوباره میزنم بشوره دو تا نقطه روی خشک کن و استپ ماشین ضاهر میشه و آبی هم داخل ماشین وجود نداره. مشکلش چیه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 08 آبان 1402

   درود، ابتدا می توانید فیلتر کف لباسشویی را باز کنید. اگر هیچگونه آبی خارج نشود، مشکل مربوط به میکروسوئیچ درب است.

   پاسخ دادن
 2. رومینا عبدالملکی 20 مهر 1402

  درب ماشین لباسشویی اسنوا بعد از اتمام باز نمیشود

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 20 مهر 1402

   درود، میکروسوئیچ درب لباسشویی را چک کنید.

   پاسخ دادن
  رسول هزارجریبیان 31 شهریور 1402

  پس از اینکه شستشو تمام شد پیغام end به همراه قفل ظاهر گشته و درب لباسشویی باز نمیشود. چگونه آن را برطرف کنم؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 31 شهریور 1402

   درود، مشکل مربوط به عدم تخلیه آب یا میکروسوئیچ درب است. فیلتر کف لباسشویی را باز کنید تا آب تخلیه شده و درب باز شود.

   پاسخ دادن
  هستی اعظمی 04 شهریور 1402

  باسلام، ماشین لباسشویی اسنوام درحین کار نمیدونم دخترم دست زد، یهو یه قفلی اومد رو صفحه و علامت H5 روش اومد و دیگه کار نمیکنه. میشه راهنماییم کنید چکار کنم؟ لباس داخلشه. ممنون

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 05 شهریور 1402

   درود، این ارور معمولا در صورت بروز مشکل در دمای آب داخل دستگاه رخ می دهد که می توانید برای تخلیه آب و خارج کرده لباس ها فیلتر کف را باز کنید. پس از تخلیه کامل آب یک بار لباسشویی را از برق کشیده و پس از چند دقیقه مجددا وصل کنید. در نهایت اگر مشکل رفع نشد، باید ترمیستور، المنت، سیم کشی ها و برد دستگاه را بررسی کنید.

   پاسخ دادن
  عاطفه 25 مرداد 1402

  سلام من ماشین لباسشویی رو روشن کردم، چندثانیه بعد که صدای بکار افتادنش اومد، خواستم خاموشش کنم تا مجدد لباس بریزم. دکمه پاور‌ رو زدم و لباسشویی ایستاد(حالت استپ). بعد چرخوندم و روی off گذاشتم، درش قفل موند، دوباره روشن کردم de اومد، روی خشک کن زدم هم همینطور. ازبرق هم کشیدم و دوباره روشن کردم و بازم درش قفل و ارور de میده. لباسشویی کاملاسالمه و تا الان هیچ مشکلی نداشت، باید چیکار کنم؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 25 مرداد 1402

   درود، فیلتر کف لباسشویی را باز کنید تا آب دستگاه خارج شده و درب باز شود.

   پاسخ دادن
  نگین رحمانی 19 تیر 1402

  سلام وقتتون بخیر، من می‌خوام درب لباسشویی رو باز کنم ولی الان وسط کارشه. چکار کنم آبش تخلیه بشه؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 19 تیر 1402

   درود، فیلتر تخلیه کف لباسشویی را باز کرده و آب را تخلیه کنید تا درب دستگاه باز گردد.

   پاسخ دادن
  مهسا 02 خرداد 1402

  سلام لباسشویی من اسنواست اصلا استفاده نکردم برا اولین بار میخام بازش کنم الان قفل شده چکارش کنم

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 02 خرداد 1402

   درود، یک بار لباسشویی را از برق کشیده و مجددا به برق وصل کنید.

   پاسخ دادن
   فاطمه 19 آبان 1402

   سلام من لباسشویی روروشن کردم داشت کار می‌کرد که بچم رفت کلید رو چرخوند برنامه شست‌وشو بهم ریخت خاموش کردم ولی درب باز نمیشه کار نمیکنه

   پاسخ دادن
    آی پی امداد 20 آبان 1402

    درود، فیلتر کف لباسشویی را باز کنید تا آب درون آب تخلیه شده و درب باز شود.

    پاسخ دادن
1 3 4 5
اینستاگرام آی پی امداد