آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو

آخرین به روزرسانی: 28 اردیبهشت 1399
آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو

آموزش تعمیر و عیب یابی ماشین لباسشویی دوقلو

ما در این مقاله سعی کردیم تا کارآمدترین متود آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو را برایتان ارزیابی کنیم. در گذشته، ماشین لباسشویی دوقلو یا نیمه اتوماتیک و دو مخزنه در هر خانه‌ای یافت می‌شد. زیرا پیشرفته‌ترین نوع لباسشویی در بازار به شمار می‌رفت. اما با گذشت زمان، رفته‌ رفته متخصصین تغییراتی را چه از نظر ظاهری و چه کارکرد و قابلیت‌هایی را به آن افزودند. در ماشین لباسشویی دوقلو علاوه بر اینکه یک قسمت کار یعنی تمیز کردن لباس بر عهده ماشین لباسشویی بود، قسمت دیگر ماجرا بر عهده شما بود. یعنی می‌بایست لباس‌ها را خودتان برای شستشو وارد مخزن دیگر می‌کردید و این کار را تا حدودی سخت می‌کرد. با گذر زمان، علاوه بر تغییر در شکل آن‌ها، کارکردهای متفاوت‌تر و پیشرفته‌تری را برای لباسشویی نیز در نظر گرفتند.

امروزه، لباسشویی‌ها برندهای متفاوتی دارند و شرکت‌ها از نظر محبوبیت با یکدیگر به رقابت تنگاتنگ می‌پردازند. لباسشویی در این دوره علاوه بر تمیز کردن، کار شستشو و خشک کردن همزمان و پیوسته با تنظیم درجه را به ‌راحتی و با قابلیت‌های خود انجام خواهند داد. از آنجایی‌ که لباسشویی یک مدل قدیمی است و در آن زمان پیشرفت چندانی نبود که دستگاه از نظر فنی دارای قدرت زیاد باشد، به همین دلیل با خرابی قطعات مواجه می‌شدند یا امروزه که لباسشویی‌های جدید جای لباسشویی دو مخزنه دوقلو را گرفتند، باعث شده تا به دلیل طول عمر زیاد با تنش‌ها و خرابی‌هایی همراه باشند.

توجه: آی.پی امداد کلیه خدمات مربوط به تعمیرات ماشین لباسشویی را ارائه می دهد. برای تعمیر لباسشویی مورد نظر خود کلیک کنید:

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو

ما در این مقاله سعی کردیم تا کارآمدترین متود آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو را برایتان ارزیابی کنیم. امروزه، تعمیرکاران نسل جدید چندان واقف به تعمیر لباسشویی دوقلو نیستند. به همین سبب، اگر همچنان از مدل قدیمی لباسشویی‌های دوقلو در منزل خود یا محیط کار استفاده می‌کنید، در صورت خرابی حتماً به تعمیرکار اعلام کنید که ماشین لباسشویی شما از مدل دوقلو است. آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو چندان کار سختی نیست. شما با مطالعه این مقاله می‌توانید با تمامی مشکلات آشنا شوید و مهارت‌های فنی زیادی کسب کنید. هر چند توصیه ما این است در صورت نیاز و مشکلات پیچیده، خودتان اقدام به عملی برای تعمیر نکنید. بلکه یک متخصص مجرب را که پیش ‌زمینه فعالی در این زمینه دارد، مطلع کنید. در ادامه مطالب، گام ‌به‌ گام آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو را شرح داده‌ایم. پس ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

مشخصات ظاهری و فنی ماشین لباسشویی دوقلو

آشنایی بیشتر با مشخصات ماشین لباسشویی دوقلو:

 • دارای دو مخزن دوقلو
 • رنگ‌ بندی
 • لوله ورودی آب سرد و گرم
 • چرخش موتور بر سرعت تنظیم شده
 • دارای ارتفاع و عمق زیاد
 • زاویه باز و بسته شدن درب لباسشویی
 • اندازه دهانه لباسشویی
 • بدنه از جنس پلاستیک

موارد ذکر شده، از مشخصات فنی و ظاهری ماشین لباسشویی دوقلو هستند که در ادامه راه با آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو بیشتر به این موارد و تعمیرات خواهیم پرداخت.

قابلیت های بیشتر ماشین لباسشویی دوقلو

برای آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو شما نیاز دارید که تمامی قابلیت‌های لباسشویی را بشناسید تا بتوانید آموزش تعمیرات را به‌خوبی فرا گیرید.

 • در هنگام شستشو و کار می‌توانید لباس اضافه کنید.
 • قابلیت بخارشوی
 • دارای قفل کودک
 • تنظیم تایمر شستشو
 • قفل aqua
 • دارای برنامه شستشو
 • سلکتور وضعیت آب
 • دارای 2 موتور خشک‌کن و شستشو
 • توان مصرف کمپرسو شستشو
 • توان مصرف موتور خشک‌کن
 • قابلیت پمپ تخلیه
 • باز شدن در لباسشویی از بالا
 • میزان سرعت چرخش موتور خشک‌کن

این موارد، قابلیت‌های لباسشویی دو مخزنه هستند که تمامی قابلیت‌های اجرایی بالا را دارند.

اجزا ماشین لباسشویی دوقلو یا دو مخزنه

 • تایمر شستشو
 • تایمر خشک‌کن
 • میکروسوئیچ
 • فیوز محافظ
 • کلید انتخاب ‌کننده
 • موتور شستشو لباسشویی
 • موتور خشک‌کن
 • خازن
 • ترمز مکانیکی

خرابی ماشین لباسشویی های دوقلو چیست؟

 • لباسشویی دوقلو روشن نمی‌شود.
 • بدنه پلاستیکی لباسشویی دوقلو دچار برق‌گرفتگی است.
 • موتور شستشو و خشک‌کن لباسشویی استارت زده نمی‌شود. (روشن نخواهد شد.)
 • نچرخیدن پروانه همزن
 • هنگام شستن لباس‌ها در لباسشویی دوقلو، لباس‌ها نخ کش و دارای جراحت و پارگی خواهند شد.
 • باز شدن پروانه همزن در هنگام شستن لباس‌ها
 • چکیدن آب از کف مخزن

موارد گفته شده در بالا، از موارد مهمی هستند که در لباسشویی دوقلو امکان خرابی آن‌ها وجود دارد. با آموزش تعمیر لباسشویی دوقلو می‌توانید مشکلات لباسشویی دوقلو را مورد نقد و بررسی قرار دهید و دانش و مهارتی در این زمینه کسب کنید.

چرا ماشین لباسشویی دوقلو روشن نمی شود، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

زمانی که کلید ماشین لباسشویی دوقلو را زدید تا استارت کار آغاز شود، ممکن است با روشن نشدن آن مواجه شوید. با آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو علت این کار را برایتان شرح خواهیم داد. در وهله اول، در ماشین لباسشویی‌های دوقلو ممکن است ایراد از پریز برق یا دوشاخه باشد که باعث روشن نشدن لباسشویی دوقلو خواهد شد. پس از بررسی‌های لازم در این زمینه و چک کردن پریز و دوشاخه، به سراغ سیم رابط بروید. امکان دارد دلیل بعدی بر روشن نشدن لباسشویی دوقلو از سیم رابط و فیوز داخلی دستگاه باشد.

چرا بدنه ماشین لباسشویی دوقلو برق دارد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

با مطالعه آموزش تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو در این قسمت با علت برق‌دار بودن بدنه و تعمیر آن آشنا خواهید شد. در صورت مواجه شدن با این مشکل، سیم‌های مدار را مورد بررسی قرار دهید. امکان دارد با یک سیم لخت شده مواجه شوید که در این صورت باید آن را سریعاً تعویض کنید تا از برق‌دار بودن بدنه جلوگیری کنید. دلیل دیگری که ممکن است باعث برق‌دار بودن بدنه لباسشویی دوقلو شود، کشش جریان المنت یا خراب بودن عایق لباسشویی دوقلو خواهد بود. هنگامی‌ که یکی از قطعه‌های مدار اتصالی دهد، باعث برق‌گرفتگی بدنه می‌شود. بنابراین، به صورت کاملاً جداگانه باید اقدام به تست قطعات برقی کنید تا دلایل اتصالی آن‌ها را پیدا کنید.

چرا موتور ماشین لباسشویی دوقلو استارت نمی زند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

موتور خشک‌کن لباسشویی دوقلو خازنی است. گریپاژها در موتور لباسشویی به وسیله بلبرینگ اتفاق خواهد افتاد. توجه به این موضوع بسیار ضروری است که قبل از پیگیری عیب موتور و مدار الکتریکی چرخش روتور باید انجام بگیرد. بلبرینگ‌ها در این زمینه باید با دیگر قطعات مشابه خود تعویض شوند. خرابی بلبرینگ قابل تعمیر نخواهد بود و با تعویض نکردن آن همچنان موتور خشک‌کن لباسشویی دوقلو استارت نخواهد خورد. از دلایل دیگری که امکان وقوع این مسئله وجود دارد، این است که خازن راه‌انداز ممکن است دچار آسیب ‌دیدگی شده باشد. خازن راه‌انداز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با تعویض خازن می‌توانید مجدداً لباسشویی خود را راه‌اندازی کنید.

دلیل سوم بر استارت زده نشدن موتور خشک‌کن، خارج شدن سیم ‌پیچی است. ممکن است سیم ‌پیچی موتور مجدداً تعمیر شود که توصیه خواهد شد به یک تعمیرکار مراجعه کنید. جدایی لنت‌های ترمز، از دیگر موارد علت استارت زده نشدن موتور خشک‌کن هستند. وقتی لنت‌های ترمز از مدار جدا شوند، خرابی را با خود به وجود می‌آورند. در این هنگام، باید اول درب لباسشویی و موتور خشک‌کن را ببینید و سپس به پردازش لنت‌ها بپردازید. تعمیر لباسشویی دوقلو گاهی از نظر فنی شما را با چالش‌هایی مواجه خواهد کرد که در این زمینه بهتر است با تعمیرکاران و متخصصین لباسشویی در ارتباط باشید تا شما را در برطرف سازی مشکلاتتان همراهی کنند. آموزش تعمیر لباسشویی دوقلو با جزئیات و مواردی همراه است که با آشنایی جز به‌ جز آن می‌توانید مهارت‌هایی را در این زمینه کسب کنید.

چرا پروانه هم زن ماشین لباسشویی دوقلو نمی چرخد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

دوپولی و تسمه در تمام ماشین‌های لباسشویی دوقلو به وسیله یک نیروی چرخشی شروع به کار خواهند کرد که در برخی مواقع با آسیب‌ دیدگی و پارگی تسمه همراه هستند. توجه داشته باشید که در هنگام تعویض کردن تسمه، آن را نشان دهید تا مشابه آن به شما تسمه لباسشویی دوقلو بدهند.

چرا لباس ها در ماشین لباسشویی دوقلو پاره و نخکش می شوند، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

یکی از اصلی‌ترین علت خرابی‌های لباسشویی دو مخزنه یا دوقلو را می‌توان به همین نخ‌کش شدن و پارگی لباس در ماشین لباسشویی دوقلو نسبت داد. در این حالت، زمانی که پروانه مخزن لباس نسبت به مخزن فاصله زیادی داشته باشد، دچار پارگی و نخ‌کش شدن خواهند شد. برای برطرف کردن این مشکل، باید فاصله ایجاد شده پروانه تا کف لباسشویی و مخزن 2mm باشد. زمانی که لباس بین پروانه و مخزن قرار بگیرد، دچار پاره شدن و نخ‌کشی خواهد شد. نخ‌کشی لباس و البسه دیگر به دلیل این فاصله ایجاده شده میان پروانه و مخزن است که می‌توانید با استفاده از زاویه تنظیم درست از پارگی لباس‌ها جلوگیری کنید.

چرا پروانه همزن لباسشویی دوقلو باز می شود، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

هنگامی‌ که جهت موتور لباسشویی دوقلو به ‌صورت اشتباه متصل شده باشد، پروانه همزن باز خواهد شد. وقتی جهت موتور در هنگام چرخیدن به‌ درستی نصب شده باشد، پروانه موتور دیگر باز نخواهد شد. همیشه پروانه مخزن خود را چک کنید. تنظیم درست آن به صورت کاملاً ساده انجام خواهد شد که به ‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. به یاد داشته باشید که می‌توانید با استفاده از نقشه راهنما در لباسشویی به راحتی این عمل را پیاده کنید. نصب و تنظیم همزن لباسشویی دوقلو یک کار کاملاً ساده و پیش‌ پا افتاده است که نیاز به تعمیرکار نخواهد بود و خودتان با دانش و مهارت و آموزشی که گفته شد، قادر به تنظیم آن هستید.

چرا از کف ماشین لباسشویی آب می چکد، برای تعمیر و عیب یابی چه باید کرد؟

تنها دلیل چکه کردن این مشکل مربوط به خراب بودن کاسه‌ نمد لباسشویی دو مخزنه خواهد بود. کاسه نمد و موتور آسنکرون عمل آب‌بندی دستگاه را به شیوه‌ای جدید انجام خواهند داد. زمانی که کف مخزن با چکه شدن آب مواجه شد، سریعاً باید کاسه مخزن لباسشویی را تعویض کنید تا مانع از چکه شدن آب شود. کاسه ‌نمد قابل به تعمیر نخواهد بود؛ زیرا با تعمیر احتمال به وجود آمدن مجدد این مشکل بسیار زیاد است. با چکه کردن کاسه‌ نمد، ممکن است با هر بار شستشو مقدار زیادی آب وارد موتور ماشین لباسشویی دوقلو شود و عامل به وجود آوری مسائل بسیار ناگوارتری شود.

نتیجه گیری از آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی دوقلو

توجه به این نکات بسیار امری ضروری و حائز اهمیت است؛ زیرا شما با مطالعه این مقاله، مهارت‌ها و آموزش‌های تعمیر ماشین لباسشویی دوقلو را تا حدودی یاد خواهید گرفت اما این بدان معنا نیست که وارد به تمامی فنون تعمیرات ماشین لباسشویی دوقلو هستید. برخی از تعمیرات لباسشویی دوقلو عملاً نیاز با تبحر و تجربه بالا دارند که در این زمینه بهتر است ماشین لباسشویی خود را به خدمات یا نمایندگی‌هایی که تعمیرات را انجام می‌دهند، عرضه کنید.

مطالب پیشنهادی

38 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
avatar
صادقی 05 خرداد 1399

ماشین لباس شویی من دوقلو پاکشوماست هنگام چرخش یه دور میچرخه میسته اگر با دست حرکتش بدم باز میچرخه علتش چیه؟؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی پی امداد 06 خرداد 1399

  سلام ، تسمه و موتور لباسشویی پاکشوما شما باید چک شود.

  پاسخ دادن
avatar
مصی 11 اردیبهشت 1399

.ماشین لباسشویی ما برفاب هست فاظلاب و خیلی خیلی دیر تخلیه میکنه مشکلش چیه؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 11 اردیبهشت 1399

  چک نمایید در مسیر تخلیه گرفتگی نباشد

  پاسخ دادن
avatar
حسین 09 اردیبهشت 1399

ماشین لباسشویی من هایره دوقلو هست وقتی میزنم که بشوره یه صدایی ززززز میده و نمیچرخه

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 10 اردیبهشت 1399

  سلام ، برای رفع مشکل لباسشویی دوقلو حایر ، تایمر و تسمه و موتور چک شود

  پاسخ دادن
   avatar
   حسین 10 اردیبهشت 1399

   سلام موتور یا همان دینام

   پاسخ دادن
    avatar
    آی.پی امداد 10 اردیبهشت 1399

    دینام همان موتوره

    پاسخ دادن
   avatar
   حسین 10 اردیبهشت 1399

   ببخشید تو تلگرام واتس آپ اینستا گرام هستید

   پاسخ دادن
avatar
محمود 25 فروردین 1399

تقریبا سرعت و قدرتش نصف شده

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 25 فروردین 1399

  سلام ، موتور احتمالا مشکل دارد. توجه : یک خازن مکمل اضافه کنید یا خازن با قدرت بیشتر ( 6 یا 7 میکرو ) اگر مشکل حل نشد موتور بررسی شود

  پاسخ دادن
avatar
محمود 25 فروردین 1399

من یک خازن ۵ میکرو برای خشک کن لباسشویی دوقلو حایر انداختم ولی سرعت و قدرت قبلی رو نداره ایراد از کجاست

پاسخ دادن
avatar
محمود 25 فروردین 1399

سلام

پاسخ دادن
avatar
مهراب 16 فروردین 1399

سلام تایمرکار میکنه چه چیز تایمر چک کنم ممنون میشم راهنمایی بیشتری کنید

پاسخ دادن
avatar
مهراب 16 فروردین 1399

سلام کجایی تایمر چک کنم ممنون از راهنمایی شما

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 16 فروردین 1399

  تایمر باید توسط تعمیرکار لباسشویی دوقلو انجام گردد ، اینکار نیازمند تخصص است

  پاسخ دادن
avatar
مهراب 16 فروردین 1399

سلام امکان داره راهنمایی بیشتری کنید ممنون میشم

پاسخ دادن
avatar
مهراب 16 فروردین 1399

سلام تایمرکار میکنه

پاسخ دادن
avatar
مهراب 16 فروردین 1399

سلام سال نو شما مبارک خشک کن لباسشویی برق دارد هنگام استارت یه لرزش کوچک داره ولی شروع بچرخش نمی کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 16 فروردین 1399

  سلام ، تایمر لباسشویی دوقلو شما باید چک شود.

  پاسخ دادن
avatar
علی 08 فروردین 1399

سلام و ممنون از سایت و زحمتتون من یزد هستم و دوقلو فریدولین دارم قبلاً وقتی آب توی قسمت خشک کن و آبکشی می‌رختم آب جمع می‌شد بعد تتیمر رو می‌چرخوندم تخلیه می‌شد، اما الان آب که میریزم مستقیم خارج میشه و توی مخزنش خشک کن جمع نمیشه. یک اتفاقی که افتاده اینه که قبل از این مشکل، به اشتباه تایمر رو موقع کار کردن برعکس چرخوندن.

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 08 فروردین 1399

  سلام ، دوست عزیز علاوه بر اینکه تایمر لباسشویی دوقلو فریدولین شما مشکل دارد لازم است بدانید که شیلنگ لباسشویی در زمان شستشو نباید پایین باشد .

  پاسخ دادن
avatar
سارا 07 فروردین 1399

سلام روز بخیر زمان تخلیه ی آب داخل مخزن خیلی طولانی شده، انگار که مانعی سر راهش قرار داشته باشه زمانیکه از بیرون لوله به داخل فوت می کنم مشکلی نیست به نظرتون چیکار باید انجام بدم؟

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 08 فروردین 1399

  سلام دوست عزیز ، لوله فاضلاب لباسشویی دوقلو را چک نمایید تا گرفتگی نداشته باشد

  پاسخ دادن
avatar
هادی 16 اسفند 1398

سلام و وقت بخیر خسته نباشید اگر ممکنه توضیحاتی در مورد علت صدا دادن خشک کن لباسشویی دو قلو و عیب یابی آنرا ارائه نمایید چون با توجه به اینکه بنده دست به آچار و فنی هستم مطلب را میگیرم لباسشویی سامسونگ مدل tw65b1 می باشد با سپاس و تشکر از زحمات شما

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 16 اسفند 1398

  درود ، گیربکس لباسشویی دوقلو شما مشکل دارد

  پاسخ دادن
   avatar
   هادی 16 اسفند 1398

   ممنونم از اطلاع رسانی سریع ولی از آنجاییکه ور دور زیاد صدایی ندارد منتها به وقت اتمام تایمر و کم شدن دور خشک کن صدای تق تق زیادی میده باز با توجه به مطرح کردن موضوع بصورت شفاف علت میتواند از گیربکس باشه با سپاس و درود

   پاسخ دادن
    avatar
    آی.پی امداد 16 اسفند 1398

    بله مشکل از گیربکس است .

    پاسخ دادن
    avatar
    آی.پی امداد 16 اسفند 1398

    بلبرینگ و کاسه نمدی که به دیگ وصل میشود هم جهت اطمینان بیشتر چک نمایید

    پاسخ دادن
     avatar
     هادی 16 اسفند 1398

     با سپاس و درود فراوان و خسته نباشید میخواستم ببینم شما در منزل سرویس انجام میدهید ؟ در صورت مثبت بودن چنانچه تشریف بیارید صادقیه بلوار فردوس هزینه ایاب و ذهاب و برطرف کردن عیبی که ایجاد شده چقدر هزینه دارد ؟

     avatar
     آی.پی امداد 16 اسفند 1398

     مجموعه آی پی امداد در سراسر تهران دارای شعبات میباشد که تکنسین های این مجموعه خدمات را در محل انجام میدهند ، ولی متاسفانه لباسشویی دوقلو انجام نمیدهیم.

avatar
لیلی 08 اسفند 1398

سلام. ماشین دو قلو من پاکشوماست با اینکه دکمه درین در حالت بسته ست ولی آب تو مخزن جمع نمیشه و مثل حالت باز عمل میکنه کلا آبش خارج میشه. ممکنه لطفا منو راهنمایی کنین

پاسخ دادن
avatar
یک ایرانی 21 بهمن 1398

سلام.لطفامنوراهنمایی کنید.من لباسشویی دوقلوپاکشومادارم.وقتی لباسهارومیشورم تخلیه رومیزنم آب کثیف به مخزن خشک کن میاد وخیلی هم طول میکشه تاکل آب تخلیه بشه خیلی معطلی داره علتش چیه لطف میکنید کمکم کنید.تاکل اب تخلیه نشه ماشین رو تمیزنکنم نمیشه مجددلباس شست.ممنون منتظرم

پاسخ دادن
  avatar
  آی.پی امداد 23 بهمن 1398

  سلام ، فاضلاب چک کنید و زمان تخلیه شیلنگ را پایین بزارید

  پاسخ دادن
avatar
فرشاد 09 بهمن 1398

سلام خشک کن لباسشویی دوقلو پاکشوما درحالت بدون بار خوب کار میکند ولی وقتی لباس داخل خشک کن میریزیم.قدرت موتور از نصف هم کمتر میشود علت چیست؟؟

پاسخ دادن
  avatar
  لباسشويى دوقلو 06 اسفند 1398

  سلام ماشين لباسشويى دوقلو داريم چند مدته خشك كن روشن نميشه مشكل از چى ميتونه باشه بوى سوختگى چيزى هم نداده تاحالا

  پاسخ دادن
   avatar
   جواداسماعیلی 08 اسفند 1398

   احتمال داره موتورخشک کن ازداخل سیم پیچ قطع شده باشد یاسیم پیچی یا تعویض کامل موتور.

   پاسخ دادن
  avatar
  جواداسماعیلی 08 اسفند 1398

  آقا فرشادعزیز موتورخشک کن ضعیف شده چون زیربارکم میاره یابدین سیم پیچی کنن یاتعویض کنید.

  پاسخ دادن
پیشگیری از ویروس کرونا