آموزش نصب اجاق گاز

آموزش نصب اجاق گاز

آموزش نصب اجاق گاز

مجموعه آی.پی نمایندگی تعمیرات اجاق گاز برندهای داخلی و خارجی اینجا است تا شما را با آموزش نصب اجاق گاز های مختلف آشنا کند ، برای نصب اجاق گاز نیاز به رعایت کردن مسائل ایمنی و داشتن دانش کافی در این امور میباشد ، توجه داشته باشید قبل از اینکه به نصب اجاق گاز خود بپردازید ، لازم است بدانید گاز خطرناک میباشد و بسیاری از آتش سوزی ها و انفجار در ساختمانها دلیل آن عدم نصب ایمن اجاق گاز و پکیج بوده است ، با این تفاسیر نصب اجاق گاز خود را به تعمیرکار اجاق گاز بسپارید .

در زیر آموزش نصب اجاق گاز ، فر دیواری و ... را برای شما عزیزان شرح داده ایم . همچنین برای تعمیر اجاق گاز میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

آموزش نصب اجاق گاز رومیزی

نکات و موارد مهم در نصب اجاق گاز رومیزی

اولین ویا شاید مهم ترین نکته ای که میتوانیم به آن اشاره کنیم فاصله ی لوله ی گاز از کاشی آشپزخانه و انتهای شیشه و یا استیل گاز رومیزی است که باید از کاشی 10cm و از انتهای شیشه 20cm فاصله داشته باشد.

در هنگام نصب دقت کنید لوله گاز شهری درمجاورت یا بالای گاز رومیزی قرار نداشته باشد زیرا درصورت نزدیک بودن لوله گاز به حرارت مستقیم احتمال خطراتی همچون آتش سوزی و یا انفجار افزایش می یابد . در صورتی که هنگام نصب متوجه نزدیکی لوله گاز شهری با گاز شدید با تکنسین مربوطه تماس بگیرید تا سریعا برای تغییر مسیر لوله گازشهری اقدام شود.

درهنگام نصب گاز رومیزی حتما از تکنسین متخصص کمک بگیرید تا از اتصالات غیر فنی لوله های آب ,شلنگ استیل و تغییر مسیر غیر اصولی آن ها جلوگیری شود.

دقت فرمائید کابینت ساز شما قسمت قرار گیری گاز برروی صفحه کابینت را طوری برش داده باشد که در هنگام قرارگیری گاز رومیزی در محل آن اجاق گاز به شکلی مطلوب محل برش خورده جای داده شود.نه آنقدر باز باشد که لبه شیشه یا استیل گاز رومیزی نتواند به درستی و با اطمینان روی کابینت قرار گیرد و نه آنقدر بسته که گاز درمحل قرار نگیرد.

بهترین کار این است که فضا دقیقاً بر مبنای سطح زیر گاز رومیزی برش بخورد که با کمی فشار گاز در محل مورد نظر جای گیرد.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تکنسین مربوط از لوازم و تجهیزات استاندارد مانند بست مناسب، شیلنگ با قطر و جنس مطلوب، سرشیلنگی ترجیحاً استیل و با نوک بلند استفاده نماید.

حتما در هنگام نصب گاز رومیزی روی صفحه کابینت و در محلی که لبه‌های گاز رومیزی روی کابینت قرار می‌گیرد از درزبند لاستیکی مخصوص استفاده کنید

و در مکان‌ مربوطه بچسبانید. این نوار درزگیر در کارتن‌های گاز رومیزی از طرف کارخانه‌ها قرار داده می‌شود و سرویس‌کار موظف است از آن در جهتی که عنوان شد، استفاده کند.
از فواید درزبند میتوان به ایجاد بستری ارتجاعی در زیر گاز رومیزی برای جلوگیری از عبورجرم، خرده غذا و گردو غبار به زیر گاز و همچنین چسبیدن و عدم تکانش گاز رومیزی روی صفحه کابینت اشاره کرد.

این ویژگی ها ایمنی بیشتری به آشپزخانه شما میدهد.اما چیزی که الزامیست نصب بست‌های گاز رومیزی که در کارتن مخصوص آن از طریق کارخانه تولیدی قرار داده شده,میباشد زیرااین بست ها نیز درجایگاه خود کارکردی در جهت ایمنی بیشتر داشته و موجب اتصال مطلوب گاز رومیزی به کابینت زیر خود می‌گردد.

پس از نصب نهایی و اتمام کار تکنسین باید با استفاده از کمی کفِ رقیق تست نشت یابی را انجام داده در صورت وجود هرگونه نشت ابتدا آن را رفع نموده سپس شعله‌ها را تست نماید.پساز عملیات نشت یابی و تست شعله ها گاز آماده استفاده است. در برخی از گازهای رومیزی آشپزخانه، اصطلاحاً سیستم تاپ تایم (top time) یا روشن شدن سریع و بلافاصله به کار رفته و این بدان معناست که با فشردن ولوم (دکمه روشن نمودن گاز رومیزی که رو صفحه گاز تعبیه شده را ولوم می نامند) در کسری از ثانیه شعله روشن شده و گاز رومیزی آماده بهره‌برداری می‌باشد.

در اکثر گازهای تولیدی در ایران مدت زمان 3 تا 5 ثانیه زمان می‌برد تا فندک جرقه بزند و ترموکوپل گرم شده و در نهایت شعله بایستد.

به هیچ وجه کابل برق گاز رومیزی را به پریز هایی که بالای گاز قرارگرفته متصل نفرمایید علاوه بر این پریز بالای گازرا مسدود کرده و نسبت به انتقال کابل برق از جایی دیگر به زیر کابینت اقدام نمائید.

بدیهی است از آنجائیکه وسایلی نظیر گاز رومیزی در ارتباط مستقیم با مصرف کننده قرار دارد، توجه ویژه به نکات ایمنی در استفاده از انواع گازهای رومیزی، ضمن بهره‌مندی طولانی تر از وسیله مذکور می‌تواند ایمنی و سلامتی بیشتری را برایمان فراهم سازد.

آی.پی امداد برای ایمنی بیشتر شما عزیزان نکات بالا را توضیح داده و امیدواریم مفید بوده باشد.

آموزش نصب فر دیواری

فر دیواری معمولا طوری طراحی می شود تا در کابینتی با ابعاد معین جای بگیرد. به همین دلیل مهم است که ابتدا اندازه کابینت مورد نظر را داشته باشید و با ابعاد فر که در دفترچه آن نوشته شده است، مقایسه کنید. در بعضی موارد، ممکن است نیاز باشد جایی برای فر باز کنید.

 • اخطار: اگر با کارهای برقی آشنایی ندارید، باید از یک تکنسین با صلاحیت بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

برای نصب فر دیواری مراحل زیر را انجام دهید:

 1. مدارشکنی که به فر برق می رساند را خاموش کنید. برای اطمینان بیشتر، دورمدارشکن چسب نواری ببندید تا از روشن شدن تصادفی آن جلوگیری کنید.
 2. در فر قدیمی را باز کنید.
 3. پیچ ها را به دقت باز کرده و فر را از جایگاهش بیرون بکشید. ممکن است برای این کار نیاز به کمک داشته باشید.
 4. سیم هایی که به داخل فر قدیمی می روند را قطع کنید.
 5. در پشت کابینت به دنبال جعبه اتصال برق بگردید. در برخی خانه های این جعبه در درون دیوار تعبیه شده است.
 6. دهانه کابینت را اندازه گیری کنید و با ابعاد فر که در دفترچه آن ذکر شده است، مقایسه نمایید. اگر ابعاد فر بزرگتر از دهانه کابینت است، مقدار تفاوت آن ها را تقسیم بر دو کنید و سپس مقدار به دست آمده را بر روی کابینت علامت زده و از دو طرف ببرید.
 7. فر را نزدیک به کابینت قرار دهید تا کابل برق آن به جعبه اتصال برق برسد.
 8. یک گیره با زاویه قائم را به کابل بچسبانید.
 9. هر کدام از سیم های فر را به سیم مربوط از خانه متصل کنید. سیم ها را با در پوش مخصوص سیم ایمن کنید.
 10. سیم های به هم متصل شده را با دقت تا کرده و در جعبه اتصال برق قرار دهید. کاور را در جای خود قرار داده و بست زاویه قائم کابل فر را به کاور بچسبانید. اگر قبلا برای دسترسی به جعبه اتصال برق دیوار را کنده اید، دریچه ایجاد شده را با دقت مهر و موم کنید.
 11. فر جدید را بلند کرده و در جایش قرار دهید. سپس آن را با پیچ ها در جایش محکم کنید.
 12. در فر و هر گونه برشی که احتمالا ایجاد کرده اید در جایش متصل کنید.
 13. مدار شکن را روشن کنید.

4 دیدگاه

 • حسین امیری گنجه

  باسلام بند ه خریدار سینجر گاز وهود هستم بیش یک هفته منتظر نصب هستم کسی پاسخ گو نیست

 • یونسی

  سلام.ببخشید روی اجاق گاز های قدیمی که ترموکوبل ندارن امکان نصب ترموکوبل هست؟

 • سعيد جعفري

  با سلام و خسته نباشيد
  ببخشيد اجاق گاز بنده قسمت پايين ( فر ) چند وقتي هستش که از کار افتاده
  حتي لامپ داخل شم روشن نميشه
  دستگاه برق داره
  صفحه نمايش روشن ميشه
  قبلا هم يه همچين اتفاقي افتاده بود
  بنده با بخش خدمات ( کارشناسان )ايندزيت تماس گرفتم
  بنده را راهنمايي کردن و گفتند چند تا حرکت روي دکمه ها انجام دادم و مشکل برطرف شدولي متاسفانه الان قابل برطرف شدن نيست

 • یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.