logo logo تعمیرات کولرگازی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان
یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان
زمان مطالعه: 10 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان یکی از مشکلاتی است که ممکن است بسیاری از مصرف کنندگان با آن مواجه شوند. به طور کلی کولرهای گازی ممکن است در ناحیه اواپراتور، کمپرسور، رادیاتور و کندانسور دچار برفک شوند که می تواند به علت … باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم علت یخ زدن کولر گازی را را برای شما عزیزان شرح دهیم تا چنانچه مشکل یخ زدن اسپیلت برای شما به وجود آمد، به راحتی به عیب یابی دستگاه خو پرداخته و راه حل یخ زدن کولر گازی را پیدا نمایید. در ادامه با آی پی امداد همراه باشید.

کاربران گرامی سوالات خود را دررباره علت یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

درباره علت یخ زدگی کولر گازی بیشتر بدانید!

یخ زدن کولر گازی یکی از مشکلات متداولی است که ممکن است برای هر دستگاهی در فصول مختلف رخ دهد که در فصل زمستان بیشتر شاهد این موضوع هستیم. در مواجهه با این شرایط باید علت یخ بستن کولر گازی را پیدا نموده و از خراب شدن دستگاه خود جلوگیری نماییم. در ادامه این بخش جدولی را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که می تواند دلایل یخ زدن کولر گازی را به شما اطلاع دهد.

سوال علت
یخ زدن اواپراتور کولر گازی
 1. جریان هوای ضعیف در اواپراتور
 2. کثیف شدن کویل ها
 3. کار نکردن فن
 4. گرفتگی درین
 5. مشکل شارژ گاز
یخ زدگی کمپرسور و رادیاتور اسپیلت
 • عدم دیفراست دستگاه
 • خرابی سنسور دیفراست
یخ زدن پنل کولر گازی
 • کمبود گاز
 • کثیفی رادیات داخلی و بلوور فن
آب دادن کندانسور کولرگازی
 • انجام عمل یخ زدایی

بررسی عملکرد کولر گازی در هوای سرد

معمولا در عملکرد سیستم سرمایش کولر گازی، سیستم تهویه هوا هوای گرم را از داخل اتاق بیرون می کشد و گرمای آن را از بین می برد و در نهایت اتاق را خنک خواهد کرد. بدین صورت که میرد گازی درون کمپرسور متراکم شده و با فشار به سمت کندانسور می رود. سپس در آنجا گرمای خود را از دست داده و تبدیل به مایع می شود. سپس مایع خارج شده از کندانسور از شیر انبساط عبور کرده و دچار افت فشار شدید می شود که در اثر این فشار حالت دو فازی به خود گرفته و به سمت ورودی اواپراتور هدایت خواهد شد.

بهتر است بدانید در اواپراتور تحت تاثیر دمای محیط تبخیر و دوباره تبدیل به گاز شده و به همین خاطر سرمای خود را به محیط یا همان سیم پیچ های اواپراتور پس می دهد. معمولا هوای اتاق با گردش فن خنک کننده از یک سمت پنل داخلی وارد شده و پس از عبور از بین سیم پیچ های اوپراتور سرد و از قست دیگر به داخل اتاق هدایت خواهد شد.

چرا کولر گازی یخ میزند؟

آیا کولر گازی می تواند در زمستان یخ بزند؟

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟ در برخی از مواقع ممکن است کولرگازی در فصل زمستان دچار مشکلاتی در کارکرد خود نظیر یخ زدگی شود. از این رو قصد داریم به نکاتی بپردازیم که می توانید به کمک آنها علت یخ زدن هریک از بخش های اسپیلت خود را متوجه شده و سپس اقدام به رفع آن نمایید. همچنین علت هایی که سبب می شوند تا کولرگازی شما ریزش آب داشته باشد را نیز بیان نمودیم تا بتوانید سطح آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهید. به طور کلی ممکن است در قسمت های اواپراتور، کندانسور، پنل و رادیاتور برفک و یخ ایجاد شود که در ادامه دلیل برفک زدن کولر گازی را برای شما بیان خواهیم کرد.

علت یخ زدن اواپراتور کولر گازی

در این قسمت به بررسی دلیل یخ زدن کولر گازی و در ادامه به شرح کامل آن ها پرداخته ایم.

 1. جریان هوای ضعیف در اواپراتور
 2. کثیف شدن کویل ها
 3. آسیب دیدن و کار نکردن فن کولرگازی
 4. گرفتگی فاضلاب و درین
 5. مشکل شارژ گاز

در ادامه به شرح کامل 5 علت یخ زدن و عیب یابی کولر گازی در زمستان پرداخته ایم.

بررسی جریان هوای ضعیف در اواپراتور برای رفع مشکل یخ زدن کولر گازی

بررسی اواپراتور برای مشکل یخ زدن در کندانسور کولرگازی

در صورتی که هوای گرم پس از کشیده شدن درون کولرگازی متراکم شده و روی کویل ها بنشید، به روز موجب تبدیل شدن به برفک و در نهایت یخ زدگی کولر گازی خواهد شد.

 • ابتدا فیلترهای هوا را بررسی و جای گذاری کنید.
 • حتی اگر فیلترهای هوا تمیز باشند، جریان هوایی ضعیف می تواند یک مشکل باشد.
 • تمام دریچه های هوا را در خانه تان بررسی کنید، دستتان را جلوی آنها نگه دارید تا هوا را از کناره های دریچه احساس کنید.
 • همچنین به دنبال مجاری مسدود شده، بسته یا دریچه های مسدود شده و عایق های بسته باشید.

کویل های کثیف علت یخ زدگی کولر گازی

بررسی کویل های کثیف برای رفع مشکل یخ زدگی در کولرگازی

دومین علت یخ زدن کولر گازی مربوط به کویل های کثیف دستگاه است.

 • دلیل اینکه کویل های تبخیرکننده کولرگازی می توانند منجمد شوند، این است که علاوه بر خنک کردن هوای داخل خانه، کولر گازی هم آنها را خشک می کند.
 • کویل ها آب را از هوا بیرون می کشند که عملیات چگالش روی کویل ها را ایجاد می کند.
 • به طور معمول این وضعیت مشکلی را ایجاد نمی کند؛ زیرا قطرات فشرده از کویل ها درون حفره تخلیه می ریزند.
 • اما اگر حفره تخلیه پر شود، کویل ها می توانند سنگین و منجمد شوند.
 • کویل های کثیف می توانند باعث ایجاد یخ شوند؛ زیرا لایه کثیف روی کویل ها می تواند مانع از جذب سریع آب شود.
 • چکاپ های هر دو سال یکبار متخصص کولر گازی می تواند کویل های کولر گازی را تمیز نگه دارد.

بررسی فن آسیب دیده برای رفع مشکل یخ زدن کولر گازی

بررسی فن دمنده آسیب دیده برای مشکل یخزدگی در کولرگازی

به طور کلی فن دمنده کولر گازی به ورود هوای سرد به درون محیط کمک زیادی می کند، اما در مواقعی ممکن است دچار ایراداتی در کارکرد خود گردد.

 • هنگامی که هوا در داخل کولر گازی خنک می شود، متراکم تر شده و به خوبی حرکت نمی کند.
 • فن دمنده به حرکت هوای سرد با مکش هوای بسیار گرم به بیرون از خانه کمک می کند.
 • اینکه چگونه کولر گازی شما می تواند هوای خنک ایجاد کند و آن را به سمت شما سوق دهد، بستگی به این دارد که دستگاه تعادل مناسب جریان هوا و فشار هوا را دارا باشد.
 • گاهی اوقات فن دمنده می تواند در طول کارکرد خود شکسته یا خراب شود.
 • زمانی که فن دمنده در این حالت باشد، به طور قابل توجهی جریان هوای درون مخزن هوا را تغییر می دهد.
 • در نتیجه چگالش زیاد روی کویل ها ایجاد خواهد شد و قطرات آب به طور مناسب تبخیر و یا تخلیه نخواهند شد.
 • بدون هوای گرم که بر روی قسمت های مناسب حرکت می کند، فن دمنده شکسته نیز می تواند باعث ایجاد خط مبرد برای برفک زدن کولر گازی شود.
 • اگر خط مبرد یخ زده باشد، مراقب باشید! یخ زدگی می تواند به راحتی تمام مسیر را به بیرون از دستگاه چگالش هدایت کند که این امر باعث بروز مشکلاتی می شود.

گرفتگی فاضلاب و درین دلیل برفک زدن کولر گازی

درون پنل کولرگازی یک سینی تخلیه یا درین وجود دارد که به اصلاح ناودانی به آن گفته می شود. به طور کلی رطوبتی که درون منبع جمع می شود، پس از رسیدن به حفره مورد نظر جهت خروج آب، تخلیه می گردد. در برخی مواقع ممکن است به دلایل مختلفی این درین دچار گرفتگی شود که در این شرایط رطوبت جامانده درون این بخش در اثر افزایش دما منجر به یخ زدن کولر گازی خواهد شد. از این رو باید در سریع ترین زمان نسبت به رفع گرفتگی فاضلاب اسپیلت خود اقدام نمایید.

کمبود یا نبود گاز از دلایل یخ زدن کولر گازی

در برخی مواقع کاهش میزان گاز کولرگازی یا تخلیه کامل گاز به دلایل مختلفی موجب بروز مشکل در عملیات سرمایشی دستگاه شده و در نهایت منجر به یخ زدگی کولر گازی در ناحیه پنل داخلی و لوله ها خواهد شد. این مشکل را می توان با تنظیم میزان گاز درون دستگاه و شارژ گاز کولرگازی به راحتی برطرف نمود. دقت داشته باشید که در صورت وجود هرگونه نشتی در مخزن گاز کولرگازی و یا کم بودن گاز دستگاه، به هنگام روشن کردن دستگاه، لوله ها شروع به یخ زدن نموده و طی مدت زمان کوتاهی تمامی لوله های دچار یخ زدگی خواهند شد.

چرا پنل کولر گازی یخ میزند؟

علت یخ زدن پنل کولر گازی

علت یخ زدن پنل کولر گازی یکی دیگر از سوالاتی است که توسط بسیاری از کاربران این دستگاه مطرح می گردد. در پاسخ به این پرسش می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • یکی از مهمترین دلایلی که موجب یخ زدن پنل کولر گازی می گردد، کمبود گاز دستگاه است.
 • از این رو به هنگام مواجهه با این مشکل باید در اولین گام اقدام به بررسی گاز اسپیلت و شارژ مجدد گاز آن نمایید.
 • همچنین در صورتی که رادیات داخلی دستگاه و فن داخلی اواپراتور که به آن فن بلوور نیز گفته می شود، دچار کثیفی شوند، اسپیلت با برفک هایی در پنل داخلی خود مواجه خواهد شد.

علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی در زمستان

کمپرسور از جمله قطعات اصلی کولرگازی است که ممکن است کاربران به هنگام بررسی آن با یخ زدگی هایی مواجه شوند و این پرسش در ذهنشان ایجاد شود که علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ در این بخش قصد داریم به بررسی علت یخ زدن رادیاتور کولر گازی و کمپرسور برای شما بپردازیم:

 • اسپیلت برای جلوگیری از یخ زدن یونیت خارجی که بیرون از منزل قرار دارد، عملیات دیفراست یا برفک زدایی را انجام می دهد.
 • در صورتی که این عملیات در کولر گازی به درستی انجام نشود، موجب ایجاد برفک در ناحیه بیرونی دستگاه خواهد شد.
 • یکی از عوامل موثر در بروز این مشکل، خرابی سنسور دیفراست کولر گازی است که باید نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید.

دلیل آب دادن کولر گازی در زمستان

دلیل آب دادن کولر گازی در زمستان

آب دادن کولر گازی در زمستان یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. به طور کلی آب دادن اسپلیت می تواند سبب آسیب رساندن به بخش های مختلفی شود. نشت آب از اسپیلت دلایل مختلفی دارد که در این بخش به آنها پرداخته خواهد شد. اصلی ترین علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان را می توان مربوط به انجام عملیات دیفراست یا یخ زدایی کولرگازی دانست که به هنگام آب شدن یخ های ایجاد شده در اسپیلت، ممکن است دستگاه آبریزی پیدا نماید.

راه حل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

در ادامه راهکارهایی را برای شما بیان خواهیم کرد که به کمک آنها می توانید اقدام به رفع مشکل یخ زدن کولر گازی خود نموده و از بروز آسیب دیدگی های بیشتر به دستگاه خود جلوگیری نمایید.

 • با عیب یابی و تعمیر اواپراتور، می توان مشکل یخ زدن کولرگازی در زمستان را تا حد زیادی برطرف کرد. البته این کار باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود و کاربران به هیچ عنوان قادر به تعمیر اواپراتور نیستند.
 • هنگام شارژ گاز کولر، تنها از گازهای مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشید.
 • سرویس به موقع و شستن کویل ها و فیلترها، به راحتی مشکل یخ زدگی کولر گازی را برطرف می کند.
 • اگر مشکل یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان همچنان ادامه داشت و تکرار شد، باید فن دستگاه را تعمیر و یا تعویض نمایید.

نکات پیشگیری از برفک زدن کولر گازی

برای اینکه بتوانید از بروز مشکل یخ زدگی اسپیلت خود پیشگیری نمایید، در این بخش روش هایی را ذکر کرده ایم که با رعایت هریک از این موارد می توانید از ایجاد این مشکل و سایر اختلالات در کولرگازی خود به راحتی جلوگیری نمایید.

 1. یکی از عوامل بروز مشکل یخ زدن کولر گازی مربوط به نقص فنی قطعات مختلف دستگاه است که با سرویس های دوره ای می توان از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کرد.
 2. حتما به عدم اتمام گاز کولر گازی خود دقت داشته باشید؛ زیرا کمبود گاز یکی از عوامل موثر در یخ زدن دستگاه است.
 3. کارکرد مداوم و یکسره کولرگازی منجر به استهلاک قطعات دستگاه خواهد شد و در صورت عدم نیاز بهتر است آن را خاموش کنید.
 4. در صورتی که دمای هوای بیرون کاهش پیدا کرده است، از حالت فن استفاده نمایید؛ زیرا استفاده زیاد از حالت سرمایشی موجب ایجاد برفک خواهد شد.

نتیجه گیری در مورد یخ زدن کولر گازی

همانطور که در مطالب بیان شده مطالعه کردید، یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. این یخ زدگی که ممکن است در نواحی مختلفی نظیر کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، پنل و .. رخ دهد، به علت جریان هوایی ضعیف، کویل های کثیف، فن دمنده آسیب دیده، کمبود گاز، عدم دیفراست و … می‌تواند به وجود آید. همچنین در ادامه مطلب به روش های برطرف کردن مشکل یخ زدگی کولر گازی پرداختیم تا به کمک راهکارهای ارائه شده بتوانید در سریع ترین زمان اقدام به رفع ایراد دستگاه خود نمایید. چنانچه پس از مطالعه این مطلب و یا سایر مطلب مرتبط با رفع عیب کولرهای گازی همچنان قادر به تعمیر کولر گازی خود نشدید؛ با آی پی امداد به عنوان نمایندگی تعمیرات کولر گازی در تهران تماس حاصل فرمایید. متخصصین این مجموعه می توانند هرگونه مشکل در اسپیلت شما را به راحتی برطرف نمایند.

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
در بحث‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 • حسن کوهکن 29 دی 1401

  سلام کولر گازی ۲۶۰۰۰ ال جی دارم تو حالت گرمایشی زمستان صدای بلند خالی شدن گاز داد و یخ و برفک زده بود ولی گرمایش مشکلی نداره الان روشن میکنم گرم میکنه ولی پس از مدتی یخ میزنه پنل داخلی و موتور و فن بیرونی کار میکنه ولی برفک میزنه ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 29 دی 1401

   سلام، سنسور دیفراست بررسی شود

   پاسخ دادن
 • محمد 26 دی 1401

  سلام ببخشید من تو دمای -7 درجه کولر گازی میزارم روی سرما 20 مشکلی برای کولر پیش نمیاد

  پاسخ دادن
 • دانیال 23 دی 1401

  سلام کولر سرما و گرما هایسنس دارم ، الان که هوا منفی ۱۵شده کار نمیکنه. میشه راهنماییم کنین ، ممنون

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 24 دی 1401

   سلام. کولر باید روی درجه بالا 30 یا 35 بوده و بر روی حالت heat قرار داشته باشد. اگر همچنان کولر گرما ندارد، شیر برقی چهارطرفه آن خراب شده است.

   پاسخ دادن
 • جواد 20 دی 1401

  باسلام کولر گازی سرمایش گرمایش ایران رادیاتور داریم که الان تو فصل زمستان نشتی اب زیاد از لوله ها داریم.,و به صورت مکرر فن کنانسور خاموش و روشن میشه مشکل چیه ممنون

  پاسخ دادن
 • حمید 15 آذر 1401

  سلام اگه دور کمپرسور بپوشیم گرما کولر بیشتر می‌شود

  پاسخ دادن
 • یاسمن بیغم 14 خرداد 1401

  سلام کولر گازی مدیا از داخلش آب می‌ریزم و یخ میوفته بیرون مشکلش چیه؟ اگه راهنمایم کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 16 خرداد 1401

   سلام، مشکل از گرفتگی در قسمت فاضلاب است

   پاسخ دادن
 • علی 03 فروردین 1401

  سلام کولر گازی ال جی سرما و گرما داریم وقتی ر وی گرما میزاریم کندانسور یخ میزند و گرما نمی‌دهد ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چیکار کنیم.مرسی

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 06 فروردین 1401

   سلام، مشکل از شیربرقی چهارطرفه میباشد

   پاسخ دادن
 • زره نازی 26 دی 1400

  سلام.کولر اسپیلت ال جی سرما و گرما دارم.در زمستان گاها یخ میرند و مجددا آب میشه.آیا طبیعی است؟ یا نه

  پاسخ دادن
  • آی پی امداد 26 دی 1400

   سلام، بله طبیعی است. اگه اواپراتور یخ بزنه مشکل از گاز میباشد

   پاسخ دادن
 • علی 21 آذر 1399

  سلام اون رادیاتور یخ میزنه فکر میکنم به حاطر پرز هایی است که بین شبکه ها را گرفته چگونه تمیز کنم با مسواک و فرچه کشیدم تمیز کامل نشد اسیدی چیزی هست که بزنیم تمیز بکنه؟

  پاسخ دادن
  • حسینی 11 مرداد 1400

   سلام دراین صورت باید پنل باز بشه وکارواش بشه

   پاسخ دادن