021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی

گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی
گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

کولر گازی‌ ها که وسیله‌ای برای ایجاد سرمایش و گرمایش در محیط‌های بسته هستند، موجب مطبوع شدن هوای اطراف می‌گردند. کولرهای گازی مانند دیگر وسایل برای بهتر کار کردن و داشتن عمر مفید نیاز به رسیدگی و نگهداری صحیح دارند؛ اما با این وجود گاهی ممکن است که این وسیله‌ها نیز با مشکلاتی روبه‌رو شوند. در این مقاله می‌خواهیم به یکی از مشکلات آن که گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی و نحوه رفع آن است، بپردازیم.

کاربران گرامی؛ چنانچه با مشکل گرفتگی در لوله کولرگازی مواجه هستید در این قاله با متخصصین آی پی امداد همراه باشید و به تعمیر و عیب یابی این مشکل در منزل بپردازید.

کارایی لوله تخلیه کولرگازی چیست؟

لوله یا شلنگ تخلیه در کولرگازی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ضمن جمع‌آوری رطوبت و انتقال آب به بیرون، در خنک‌سازی محیط، به دستگاه کمک می‌کند.  همانطور که می‌دانید کولرهای گازی برای خارج کردن آب ناشی از رطوبت هوا به یک لوله یا شلنگ در جهت تخلیه آب نیاز دارند. لوله‌های تخلیه‌ای که در کولرگازی‌ها تعبیه شده‌اند، وظیفه خارج کردن آب از کولرگازی را برعهده دارند. این لوله‌ها که از جنس پی وی سی بوده توسط فیتینگ (اتصالات مرتبط با لوله) به خروجی آب یونیت داخلی کولر گازی متصل می‌شوند؛ اما در بعضی موارد این لوله‌ های تخلیه کولرگازی دچار گرفتگی می‌شوند که در زیر به مشکلات گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی بیشتر پرداخته‌ایم.

گرفتگی لوله تخلیه کولر گازی

گرفتگی لوله تخلیه مشکلات زیادی را در کولرگازی به همراه دارد که از دلایل گرفتگی لوله تخلیه کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رشد جلبک در طول مسیر لوله تخلیه، به دلیل جمع شدن رطوبت در طول این مسیر
 • تبدیل شدن گرد و خاک به لجن و رسوب کردن آن در لوله تخلیه

علائم گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی

یکی از علائم واضح گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی، درست کار نکردن دستگاه است. گرفتگی لوله تخلیه در کولر گازی علائم دیگری را نیز به همراه دارد که از جمله این علائم می‌توان به مواردی که در زیر آمده، اشاره کرد:

 • بوی نم و رطوبت در خانه
 • بوی کپک یا نم در هنگام کار کردن کولرگازی
 • آبریزی از پنل داخلی کولرگازی
 • یخ‌زدن کویل‌های کولرگازی و مسیر تخلیه
 • خنک نکرن هوا در هنگام کار کردن کولرگازی
 • نم زدن دیوارها یا خیس شدن کف خانه
 • بروز نشتی از سینی تخلیه آب کولرگازی

نحوه تشخیص گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی

برای رفع مشکل گرفتگی لوله تخلیه در کولر گازی ابتدا باید لوله تخلیه را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر علائمی که در بالا به آنها اشاره کردیم، می‌توانید از روش زیر به گرفتگی لوله تخلیه کولرگازی پی ببرید. از این رو در پنل داخلی به دنبال لوله‌ای از جنس پی وی سی که به رنگ خاکستری و یا سفید است، باشید.

دقت داشته باشید که این لوله داخل یونیت به سمت پنل خارجی کولرگازی ادامه دارد. بعد از پیدا کردن لوله تخلیه، ظاهر آن را چک کرده و ترک‌خوردگی و یا پوسیدگی آن را بررسی کنید. بعد از یافتن ترک‌خوردگی و یا پوسیدگی لوله، اتصال لوله تخلیه آب را که به یونیت داخلی کولر گازی متصل است، جدا کرده و بعد مقداری آب را آهسته به درون شلنگ تخلیه بریزید. در صورتی که آب با سرعت بسیار کم به سمت یونیت خارجی حرکت کرد و یا آب به سمت لوله برگشت، می‌توان گفت که لوله دچار گرفتگی شده است که باید تعویض و یا تعمیر شود.

رفع مشکل گرفتگی لوله تخلیه در کولر گازی

حال که از گرفتگی لوله یا شلنگ تخلیه کولرگازی مطمئن شدید، لازم است که برای تعمیر و یا تعویض آن به انجام مراحل زیر بپردازید.

بهتر است بدانید که برای رفع مشکل گرفتگی لوله تخلیه دو راه تعمیر و تعویض را پیش رو دارید. در صورتی که گرفتگی لوله شدید نیست و شلنگ سالم است؛ می‌توانید به تعمیر لوله که در زیر آمده است بپردازید؛ اما در صورتی که شدت گرفتگی لوله بسیار زیاد باشد و یا در صورت ناسالم بودن لوله تخلیه باید برای تعویض لوله اقدام نمایید.

برای تعویض لوله یا شلنگ تخلیه به مراحل زیر توجه کنید:

 • ابتدا کولر گازی را از برق کشیده
 • شلنگ یا لوله که از یک طرف به یونیت خارجی کولر گازی و از طرفی دیگر به پنل داخلی متصل است را جدا نمایید. برای تعویض لازم است که اتصال لوله را از هر دو طرف باز کنید.
 • بعد از باز کردن آن لوله را کشیده تا از دستگاه جدا شده و از درون سوراخ دیوار خارج شود.
 • سپس لوله جدیدی را که از قبل تهیه کرده‌اید به جای لوله پوسیده و ناسالم جای‌گذاری نمایید. (دقت داشته باشید که در هنگام خرید لوله جدید آن را هم سایز شلنگ قبلی تهیه نمایید.)

برای پاکسازی لوله یا شلنگ تخلیه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • ابتدا کولرگازی را از برق کشیده
 • لوله تخلیه آب کولرگازی را پیدا کرده
 • ورودی شلنگ آب را پیدا کرده و اتصال آن را باز نمایید.
 • درون لوله تخلیه را به خوبی نگاه کرده و در صورتی که گرفتگی لوله با چشم قابل دیدن بود، در جهت برداشتن آلودگی‌ها با دست اقدام کنید.
 • اما در صورتی که گرفتگی لوله دورتر و غیرقابل دسترس بود، درون شلنگ که اتصال آن را باز کردید از سرکه پر کنید. همچنین می‌توانید سرکه را با کمی آب مخلوط کرده و آن را درون لوله بریزید.
 • توجه داشته باشید که این محلول 30 دقیقه درون لوله نگه داشته شود و سپس مقداری آب در داخل سینی تخلیه در پنل داخلی ریخته و اجازه دهید آب تمام سرکه‌ها را شسته و از خروجی شلنگ خارج کند.

نحوه نگهداری از کولرگازی در جهت جلوگیری از گرفتگی لوله تخلیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم نگهداری صحیح از دستگاه‌هایی چون کولرگازی موجب می‌شود که دستگاه شما طول عمر بیشتری داشته باشد و دیرتر مشکل پیدا کند. برای نگهداری صحیح از کولرگازی و جلوگیری از انسداد لوله تخلیه کولرگازی، بهتر است که به نکات زیر توجه نمایید:

 • برای جلوگیری از انسداد لوله تخلیه کولرگازی هر چند ماه یکبار، یک فنجان سرکه مخلوط با آب را درون لوله طبق گفته‌های بالا بریزید تا جرم‌ها و جلبک‌های ایجاد شده از بین بروند.
 • هر از چند گاهی جهت زدودن جلبک‌ها و رسوبات جمع شده در لوله تخلیه، لوله را با استفاده از برس نرم بشویید.
 • همچنین می‌توانید برای رفع این رسوبات و کثیفی‌ها در فصل تابستان و در هنگام کار کردن کولرگازی از مقدار کمی ماده سفیدکننده یا وایتکس در مسیر تخلیه آب استفاده نمایید.

رفع مشکل گرفتگی لوله تخلیه در کولر گازی توسط ای پی امداد

به طور کلی لازم است که کولرگازی‌ها هر چند ماه یکبار سرویس شوند. از آنجایی که تعمیر و سرویس کولرگازی کار چندان راحتی نیست و همه افراد از پس سرویس کردن آن برنمی‌آیند، در نتیجه برای رفع مشکل دستگاه خود و همچنین جلوگیری از آسیب رسیدن به دیگر قسمت‌های کولرگازی میذتوانید از کارشناسان زبده آی پی امداد درخواست کمک نمایید. تعمیرکاران و متخصصان آی پی امداد با داشتن ابزارها و تجهیزات لازم کولرگازی شما را بهتر از روز اول تعمیر کرده و به شما تحویل می‌دهند.

 

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست