logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

کولر گازی روتاری بهتر است یا پیستونی؟

کولر گازی روتاری بهتر است یا پیستونی؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله کولر گازی روتاری بهتر است یا پیستونی؟ به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

همراهان گرامی آی پی امداد، از اینکه قرار است با ارائه مطلبی با عنوان کولر گازی روتاری بهتر است یا پیستونی در خدمت شما عزیزان باشیم بسیار خوشحالیم. در این مطلب در مورد ویژگی های کولرگازی روتاری و ویژگی های کولرگازی پیستونی خواهیم گفت و به مقایسه کولرگازی پیستونی و روتاری خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

حتما شما نیز مانند همه افراد دوست دارید گرمای تابستان را با هوای خنکی که کولرگازی ایجاد می کند، تحمل کنید و قصد خرید کولر گازی را دارید، اما در انتخاب بین مدل های مختلف مردد شده اید. نگران نباشید؛ زیرا قطعا با اطلاعاتی که در مورد ویژگی های کولرگازی روتاری و پیستونی کسب خواهید کرد، میتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. این مقایسه مابین دو نوع از محبوب ترین و پرفروش ترین اسپیلت های موجود در بازار است. اگر تا انتهای مطلب با آی پی امداد همراه باشید، به شما قول میدهیم که میتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

خلاصه ای از اینکه کولرگازی روتاری بهتره یا پیستونی؟

خوانندگان گرامی، چنانچه زمان و یا حوصله کافی برای مطالعه همه مطالب ندارید، میتوانید در خلاصه ترین حالت ممکن به مقایسه کولرگازی پیستونی و روتاری بپردازید.

ویژگی ها کولرگازی روتاری بهتر است یا روتاری؟
بازدهی
 • کولر گازی روتاری بازدهی بالاتر و کمترین میزان اتلاف انرژی نسبت به نوع پیستونی دارد.
ظرفیت
 • به دلیل ساختار کمپرسور کولرگازی روتاری تا حداکثر 18 کیلو وات ظرفیت دارد و از لحاظ ظرفیت کولرگازی پیستونی برتری دارد.
 • به همین دلیل کولرگازی روتاری برای نصب در مناطق گرمسیری پیشنهاد نمی شود.
ابعاد، اندازه، وزن 
 • کولر گازی روتاری نسبت به نوع پیستونی از لحاظ ابعاد و اندازه برتری دارد؛ زیرا ابعاد مناسبی دارند و وزن آن ها نی کمتر است.
قابلیت اطمینان
 • در کولرگازی پیستونی به دلیل به کار رفتن قطعات کمتر، قابلیت اطمینان بالاتری دارد که این مورد در مقابل نوع روتاری صادق نیست.
لرزش و ارتعاش حین کار
 • اسپیلت روتاری به دلیل داشتن قطعات کمتر لرزش کمتری نسبت به نوع پیستونی دارد.
مصرف انرژی
 • کولر گازی روتاری مصرف برق بسیار کمتری دارد.
ایجاد سر و صدا
 • کولرگازی روتاری حین کار بسیار کم صداتر است.
قیمت
 • اسپیلت روتاری در مقایسه با نوع پیستونی گران تر هستند.
کاربرد گسترده
 • کولرگازی روتاری به دلیل کارایی مناسب برای خنک کردن فضاهای بزرگ مثل شرکت ها و کارخانجات بسیار مناسب است.
مدت زمان استفاده 
 • کولرگازی پیستونی از لحاظ مدت زمان استفاده بهتر از نوع روتاری است؛ زیرا کارکرد بیش از حد کولرگازی روتاری میتواند باعث ایجاد چگالش آب و در نهایت زنگ زدن فنرهای آن شود.
تولید باد خنک
 • تولید باد خنک توسط کولرگازی روتاری بهتر از نوع پیستونی است.
هزینه تعمیر و نگهداری
 • هزینه تعمیر و نگهداری کولرگازی روتاری نسبت به نوع پیستونی بیشتر است.
 • اگرچه میله ها و پیستون های کولرگازی نیاز به مراقبت دارند، اما نگهداری آن کار سختی نیست.
 • همچنین به دلیل ساختار قدیمی و ساده ای که دارند، امکان تعمیر آنها توسط تعمیرکاران بیشتر است.
مکان قابل استفاده
 • کولرگازی پیستونی، در مناطقی که فشارهوا بالاست نیز کاربردی هستند.
 • همچنین برای محیط های گرم مانند جنوب ایران و مناطق گرمسیری نیز قابل استفاده می باشند.

آشنایی با ویژگی های کولر گازی پیستونی

قبل از اینکه بخواهیم در مورد ویژگی کولرگازی پیستونی یا روتاری بگوییم، بهتر است در مورد یکی اجزای خاص آن ها که باعث ایجاد تفاوت در ویژگی های آن ها میشود صحبت کنیم، منظور ما از آن قسمت خاص از کولرگازی کمپرسور آن می باشد.

آشنایی با ویژگی های کولر گازی پیستونی

نام  کولرگازی های پیستونی حتما شما را یاد پیستون خودرو می اندازد و اتفاقا یادآوری درست و به جایی نیز هست؛ زیرا در این نوع از کولرگازی ها یک کمپرسور پیستونی به کار رفته است که مانند سیستم احتراق اتومبیل شامل چند ردیف سیلندر و پیستون است و پیستون با انجام حرکات رفت و برگشتی و ایجاد مکش، میتواند مقدار گاز مبردی که در محفظه وجود دارد را به سیلندر وارد کند. سیلندر میتواند گاز موجود را فشرده کند و سپس به بیرون هدایت کند.

بررسی ویژگی های کولرگازی روتاری

کولرگازی روتاری نوع دیگری از اسپلیت های موجود در بازار است که کمپرسور آن ها بسیار خاص و با عملکرد مناسب می باشد. کمپرسور کولر گازی روتاری از نوع چرخشی است و دارای 2 عدد غلتک است کنار هم است؛ این دو غلتک مخالف یکیدیگر به چرخش در می آیند و هوا را مکش می کنند و تحت فشار بسیار بالا قرار می دهند و پس از فشرده سازی به سمت لوله خروجی منتقل می کنند.

بررسی ویژگی های کولرگازی روتاری

مقایسه تفاوت های اسپیلت روتاری و پیستونی

در این بخش به بررسی تفاوت های اسپیلت روتاری و پیستونی خواهیم پرداخت:

کولرگازی روتاری کولرگازی پیستونی
بیشترین بازدهی را دارد؛ زیرا بخش هایی که باعث اتلاف انرژی میشود مثل شیر تخلیه و فضای لقی پیستون در این نوع کولر وجود ندارد. نسبت به مدل روتاری از بازدهی کمتری برخوردار است.
وزن پایین تری دارد و حجم آن کوچکتر است. از وزن و حجم بیشتری نسبت به اسپیلت روتاری برخوردار است.
میزان مصرف برق و صدای کولرگازی کم است. نسبت به مدل روتاری از مصرف انرژی و صدای بالاتری برخوردار می باشد.
قابلیت اطمینان این نوع کولرگازی به دلیل قطعات بیشتر، کمتر می باشد. به دلیل داشتن قطعات کمتر نسبت به نوع روتاری، قابلیت اطمینان بالایی دارد.
به دلبل وجود کلیرانس و مقاومت شیر تخلیه بازدهی انرژی پایینی دارد. دارای بازدهی انرژی بالاتری می باشد.
اسپیلت روتاری نباید خیلی روشن بماند؛ زیرا ممکن است بر اثر ایجاد چگالش آب، فلزهای آن ها زنگ بزند و در نهایت به موتور و قطعات آن آسیب وارد شود. اگر برای طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد هیچ مشکلی نخواهد داشت.
هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری آن بالاتر است. هزینه تعمیر و نگهداری کولرگازی پیستونی کمتر از نوع روتاری است.
دارای کمپرسور ضعیف تری است و به همین خاطر برای مناطق خیلی گرم نمی توان از این نوع کولرگازی ها استفاده کرد. از کمپرسور بسیار قدرتمندتری نسبت به نوع روتاری برخوردار است.

نتیجه گیری از مقایسه کولرگازی روتاری و کولرگازی پیستونی

همراهان گرامی آی پی امداد، از اینکه تا انتهای مطلب با ما همراه بودید، از شما سپاسگذاری. در این مطلب به مقایسه کولرگازی پیستونی و روتاری پرداختیم و ویژگی های هرکدام از آن ها را بررسی کردیم. اینکه بخواهیم بگوییم کدام نوع از این کولرها نسبت به دیگری برتری دارد، منطقی به نظر نمی رسد؛ زیرا انتخاب بهترین نوع کولرگازی بر اساس شرایط آب و هوایی محل زندگی خریدار، متراژ محیط ، ظرفیت مورد نیاز و میزان کارایی مد نظر شما بستگی دارد، اما به طور کلی گفتیم که کولرگازی روتاری نسبت نوع پیستونی از لحاظ بازدهی، تولید سر و صدا، دمای مناسب، ابعاد و اندازه و حجم، کمترین میزان اتلاف انرژی برتری دارد.

اما کولرگازی پیستونی نیز مزیت هایی نسبت به نوع روتاری دارد، برای مثال قابلیت اطمینان از کارایی دستگاه، تعمیر و نگهداری آسان، کمپرسور پر قدرت و قیمت از مزیت های کولرگازی پیستونی است. امیدواریم خواندن این مطلب از آی پی امداد برای شما مفید بوده باشد. اگر به خواندن چنین مقالاتی با موضوع مقایسه و انتخاب بین دستگاه های مختلف علاقه دارید، میتوانید سایر مقالات مشابه را از سایت آی پی امداد مطالعه فرمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست