021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیرات زودپز با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

چرا غذا در زودپز نمیپزد؟

چرا غذا در زودپز نمیپزد؟
چرا غذا در زودپز نمیپزد
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

استفاده از زودپز دلیلی جز افزایش سرعت پخت غذا ندارد، اما نپختن غذا در زود پز به چه دلیلی می تواند باشد؟. حتما برای شما هم پیش آمده که غذایی که در زود پز بار می گذارید نپخته به عمل آید، در پاسخ به این سوال که چرا غذا در زودپز نمیپزد؟ می توان پایین آمدن سطح عملکرد اجزا را در زودپز مورد بررسی قرار داد.

کابران گرامی، در صورت وجود هرگونه سوال در زمینه علت نپختن غذا در زودپز میتوانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله و یا بخش پرسش و پاسخ با کارشناسان آی پی امداد در میان بگذارید.

علت نپختن غذا ذر زودپر

نپختن غذا در زودپز امری است که رخ دادن آن نشان دهنده وجود یک ایراد در زودپز است. تعمیر زودپز امری کاملا تخصصی محسوب می شود و در مواردی که افراد خود دست به تعمیر می زنند ممکن است با عواقبی مانند ترکیدن آن همراه باشد، پس سعی کنید تعمیر زود پز خود را به تکنسین های مجرب بسپارید. ما در این مقاله به بررسی تاثیر عملکرد اجزا زود پز در نپختن غذا می پردازیم.

 • خرابی واشر
 • خرابی درب زود پز
 • خرابی واشر سوپاپ تنظیم
 • خرابی سوپاپ اطمینان در زود پز

خرابی واشر و تاثیر منفی آن در پخت غذای زودپز

خرابی واشر و تاثیر منفی آن در پخت غذای زودپز به شرح زیر است:

 • یک زودپز با فشار بخار پخت غذای سریع تری را به ما هدیه می دهد، اما اگر واشر های متصل به درب زودپز عملکرد کامل و صحیحی نداشته باشند جریان بخار درون زودپز به بیرون نفوذ می کند و از فشار گرمای درون ظرف می کاهد.
 • خرابی واشر و تاثیر منفی ای که در پخت غذای زودپز می گذارد باعث می شود که این دستگاه علی رغم طی کردن زمان کامل برای پخت یک غذا نتواند غذای پخته ای را به ما تحویل دهد.

خرابی درب زودپز چطور بر عدم پخت غذا تاثیر دارد؟

خرابی درب زودپز و تاثیر آن بر عدم پخت غذا در زودپز به شرح زیر است:

 • اینکه خرابی درب زودپز چگونه می تواند بر عدم پخت غذا تاثیر بگذارد قطعا سوال شما نیز هست، درب زودپز یکی از اصلی ترین اجزای آن می باشد که تاثیر زیادی در پخت غذا دارد و مانع از خروج بخار درون زودپز می شود.
 • هرگونه شکستگی، قر شدن و تغییر شکل در آن می تواند باعث خروج بخار درون زود پز شود و کارایی آن را از بین ببرد.

خرابی واشر سوپاپ تنظیم در زودپز از علت های نپختن غذا

خرابی واشر سوپاپ تنظیم در زودپز از علت های نپختن غذا در زودپز به شرح زیر است:

 • سوپاپ تنظیم در زودپز این مسئولیت را بر عهده دارد که با توجه به مواد غذایی و حرارت درون زودپز سطح متعادلی از بخار را به وجود بیاورد.
 • خرابی واشر سوپاپ تنظیم در زودپز موجب می گردد که غذای درون زودپز به پختگی نرسد، زیرا سطح بخار موجود در زودپز رابطه مستقیمی با پخت غذا دارد.

خرابی سوپاپ اطمینان در زود پز و تاثیر آن در نپختن غذا

خرابی سوپاپ اطمینان در زود پز و تاثیر آن در نپختن غذا به شرح زیر است:

 • زود پز ایده آل زودپزی می باشد که سوپاپ اطمینان مناسبی داشته باشد، زود پز هایی که فاقد سوپاپ اطمینان هستند میتوانند باعث حوادث خطرناکی شوند.
 • خرابی سوپاپ اطمینان به دو شکل است که در شکل اول سوپاپ بخار بیش از حد را از زود پز خارج نمیکند و اگر بخار تخلیه نشود می تواند موجب انفجار شود.

اما خرابی سوپاپ اطمینان در زود پز و تاثیر آن در نپختن غذا به چه شکل است؟

 • سوپاپ اطمینان در نوع دوم از خرابی خود مانع متراکم شدن بخار درون زود پز می شود و بخار را حتی در کمترین سطح به خارج از زود پز می فرستد.
 • این امر موجب می شود که حرارت در زودپز بایین بماند و غذا به پختگی کامل نرسد.

آیا تنها علت نپختن غذا در زودپز، ایراد اجزا می باشد؟

مشکل در کارکرد اجزا اصلی ترین عامل نپختن غذا در زودپز می باشد، اما در مواقعی هرچند کم علل دیگری هم در نپختن غذای زودپز سهیم هستند.

 • زود پز های بی کیفیت: همواره از زودپز هایی استفاده کنید که برند آن ها قبلا امتحان خود را پس داده و استاندارد های لازم را رعایت کرده، زود پز های متفرقه از قطعات بی کیفیتی استفاده می کنند که بعد از مدتی کوتاه فرسوده می شوند.
 • استفاده نکردن از دستوالعمل زودپز: زودپز های مختلف دستوالعمل های متفاوتی دارند که باید به شکل اصولی از آن ها استفاده کرد، شما می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای هر محصول بهترین تجربه استفاده از آن محصول را داشته باشید.
 • حجم مواد غذایی باید با حجم زودپز هماهنگ باشد: شما نمی توانید یک زود پز کوچک را تا نزدیک درب آن پر از مواد غذایی کنید و انتظار داشته باشید به خوبی بپزد، همچنین استفاده از مواد غذایی کم در زودپزی با سایز بزرگ هم پخت خوبی را برای شما به ارمغان نمی آورد.
 • بی کیفیتی مواد غذایی: سلامت و تازگی مواد غذایی همیشه مورد توجه آشپزان بوده و هست، برخی از مواد غذایی مانند گوشت در مرحله ای قبل از بو گرفتن اصطلاحا ناپز می شوند، بدین صورت که پخت آنها نمی تواند مانند پخت مواد غذایی تازه باشد.

خلاصه مقاله علت نپختن غذا در زودپز

هرگاه که زودپز شما غذایی با پخت مناسب تحویل شما نداد می توانید با عللی که ما به شما معرفی کردیم نقص را پیدا کنید، اما در مورد رفع این نقص ها هرگز خود دست به کار نشوید، زیرا شما فرصت امتحان این را ندارید که متوجه شوید درست عمل کردید یا نه. ممکن است با اشتباه و سهل انگاری ای ناچیز حادثه ای پرخطر رخ دهد که بتواند حتی جان شما را به خطر بندازد. همچنین قبل از اینکه در زود پز خود دنبال ایراد بگردید مطمئن شوید که درست از آن استفاده کردید.

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. دنیا 12 اردیبهشت 1400

  زودپربرقی من مارک جیپاس هست و زود اتوماتیک میکنه چراغ ،keep warm روشن میشه و دیگه داغ نمیشه بخار جمع لشه داخل قابلمه.ولی اگه در جیپاس رو نزارم ۵ دقیقه اب رو جوش میاره ینی هیچ مشکلی از بابت داغ کردن سطح داغ نداره

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 14 اردیبهشت 1400

   سلام، سنسور حرارتی زودپز شما حساسیتشو از دست داده و باید تعویض شود.

   پاسخ دادن