021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

نحوه شارژ گاز کولرگازی

نحوه شارژ گاز کولرگازی
نحوه شارژ گاز کولرگازی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

کولرگازی‌ها که برای ایجاد سرمایش و گرمایش در محیط اطراف ما به کا برده می‌شوند، برای انجام تهویه هوا و خنک کردن محیط از مبردها یا سیال‌های خنک‌کننده که به اصطلاح گاز نامیده می‌شوند، استفاده می‌کنند. در صورتی که این گازها در سیستم کولرگازی نباشند، موجب می‌شوند که سیکل سرمایش با مشکلات جدی رو به رو شوند. گاهی ممکن است این گاز تخلیه شده و یا با مشکل مواجه شود. در این مقاله قصد داریم به نحوه شارژ گاز کولرگازی بپردازیم.

کاربران گرامی؛ چنانچه قصد شارژ گاز کولرگازی را در منزل دارید اما به مراحل انجام این کار اشراف کافی را ندارید به شما توصیه می کنیم تا در این مقاله با متخصصین آی پی امداد همراه باشید.

شارژ کردن گاز کولرگازی

کولر گازی‌ها برای خنک کردن محیط اطراف به گاز یا میبر نیاز دارند. مبرد در کولرگازی نقش مهمی را ایفا می‌کند. در صورتی که به هر دلیلی کولرگازی فاقد گاز شود، سیکل سرمایش در آن با مشکل رو‌به‌رو می‌گردد. گازهایی که در کولرگازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب گاز R22 هستند. در هر دستگاهی معمولا از گاز مبرد مخصوص همان دستگاه استفاده می‌شود. در صورتی که گاز مبرد کولرگازی با گاز دستگاه‌های دیگر جایگزین شود؛ باید شرایطی چون تعویض روغن دستگاه با توجه به گاز استفاده شده رعایت گردد.

کولرگازی‌ها در چه شرایطی نیاز به گاز دارند؟

کولرگازی‌ها در سه حالت نیاز به شارژ گاز دارند که این سه حالت عبارتند از:

 • کولرگازی نو بوده و تازه نصب شده است.
 • سیستم کاملا فاقد گاز باشد.
 • سیستم نیاز به شارژ کردن گاز داشته باشد.

در هرکدام از این موارد نحوه شارژ کردن گاز کولرگازی متفاوت است که در زیر به هرکدام از آنها به صورت جداگانه پرداخته‌ایم.

علائم کمبود گاز کولرگازی

 • عدم سرمادهی کافی در محیط نصب شده
 • هزینه برق بالا در صورت نداشتن هوای مطبوع
 • یخ یا برفک‌زدن فین‌های اواپراتور در حالت سرمایش کولر
 • یخ‌زدن لوله رفت کندانسور

نحوه شارژ گاز کولرگازی

شارژ کردن گاز کولرگازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمل شارژ کردن گاز کولرگازی باید طبق اصول بررسی و انجام پذیرد. به طور کلی برای شارژ کردن گاز کولرگازی باید مراحل زیر را پیش بگیرید:

 • ابتدا باید اتصال کولر گازی را از برق قطع نمایید.
 • شیلنگ گیج مانیفولد را به پمپ‌های فشار کولرگازی وصل کنید. (شیلنگ فشار قوی بطور کلی قرمز رنگ است و به خط مایع وصل شده (لوله کوچکتر). شیلنگ کم فشار به رنگ آبی است و به خط مکش متصل شده است. (لوله بزرگتر))
 • با رعایت استاندارد، شیلنگ شارژ گاز یا منبع تغذیه را به کپسول گاز کولرگازی وصل کنید (به کپسول گاز کولر گازی ضربه نزنید چون این کار باعث کشیده شدن گاز مبرد به سمت قسمت مکش کمپرسور شده و به کولرگازی شما صدمه می‌زند.)
 • به آرامی و در مقادیر کم، گاز مبرد را در خط مکش کولرگازی قرار دهید. برای به ثبات رسیدن آن 5 الی 10 دقیقه پس از اضافه کردن مقداری گاز مبرد صبر نمایید. هنگام شارژ گاز کولرگازی جدید یا کولرگازی خالی، گاز مبرد بر اساس وزن و مشخصات کولرگازی شارژ خواهد شد. برای اطمینان بیشتر از مقدار مورد نیاز گاز مبرد کولر گازی، دما و فشار را بطور مکرر چک کنید. تا صدمه‌ای به کولر گازی شما نرسد.
 • هنگامی که کولرگازی یک سیکل کامل را به اتمام رساند و یک چرخه کامل خنک‌سازی را به طور کامل مشاهده کردید؛ پاور را خاموش کرده؛ اتصال گیج مانیفولد را قطع کنید.
 • در ادامه به آموزش شارژ گاز کولرگازی در شرایط مختلفی که در بالا به آنها اشاره کردیم، پرداخته‌ایم.

نحوه شارژ گاز کولرگازی که تازه نصب شده است به چه صورت است؟

زمانی که کولرگازی نو را از کمپانی خریداری می‌کنید، در داخل سیستم کندانسور معمولا 5 متر لوله گاز مبرد قرار گرفته است. از این جهت بعد از نصب کولرگازی حتما باید به صورت کامل سیستم را وکیوم کنید. زمانی که کار وکیوم کردن به پایان رسید و از عدم وجود رطوبت و هوا درون سیستم اطمینان حاصل نمودید، می‌توانید شیر سرویس را باز کرده و گاز را به کل سیستم منتقل کنید. همانطور که گفتیم گاز شرکتی موجود برای 5 متر لوله کافی است در صورتی که از لوله بیشتری استفاده کردید، باید به ازای هر یک متر لوله کشی اضافی 20 گرم گاز به سیستم اضافه نمایید.

نحوه شارژ گاز کولرگازی که فاقد گاز است

برای اطلاع از خالی بودن گاز کولرگازی می‌توانید والف سر شیر را فشار داده و اگر گازی خارج شد به معنی داشتن مقداری گاز در سیستم است؛ اما در صورتی که گازی خارج نشد کولرگازی فاقد گاز بوده و باید شارژ شود.

برای شارژ آن ابتدا باید به طور کامل سیستم را وکیوم کرده و از ورود هوا و رطوبت به داخل دستگاه اطمینان حاصل نمایید. بعد از وکیوم کردن به دنبال علت خالی شدن گاز باشید. ممکن است که سیستم نشتی داشته باشد اگر نشتی داشت مشکل نشتی را برطرف کرده و با توجه به مقدار لوله‌ای که به کار برده شده به کولرگازی گازمبرد اضافه نمایید. دقت نمایید در صورتی که مقدار لوله استفاده شده 5 متر است مقدار استاندار موردنیاز کولرگازی را با ترازو شارژ نمایید و اگر طول لوله بیشتر از 5 متر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ کنید.

نحوه شارژ مجدد گاز کولرگازی

عواملی که موجب کمبود گاز در کولرگازی می‌شوند را در بالا مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که با استفاده از روش‌های بالا متوجه کمبود گاز در سیستم شدید می‌توانید طبق روش‌های زیر برای شارژ مجدد گاز کولرگازی اقدام نمایید.

 • برای شارژ مجدد گاز کولرگازی ابتدا باید مقدار شارژ گاز کولرگازی را تخمین بزنید که این کار با استفاده از ترازو امکان‌پذیر است. در این صورت گاز باید تخلیه شده و مجدد کاملا شارژ شود که این نووع شارژ گاز می‌تواند هم برای محیط ضرر داشته و هم هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد.
 • روش دقیق و مناسبی که می‌توان آن را جایگزین کرد، استفاده از آمپرمتر است. همچنین برا شارژ مجدد گاز کولرگازی می‌توانید از گیج مانیفولد استفاده نمایید. البته این روش نسبت به دمای هوا حساس است.

شارژ گاز کولرگازی توسط کارشناسان آی پی امداد

در این مقاله به آموزش شارژ گاز کولرگازی پرداختیم. مصرف‌کنندگان کولرگازی باید بدانند که فقط با اطلاع داشتن از نحوه شارژ کولرگازی نمی‌توانند مشکل گاز آن را برطرف نمایند و حتما باید این کار را به دست افراد حرفه‌ای و کاربلد  بسپارند. کارشناسان آی پی امداد در زمینه کولرهای گازی و نحوه شارژ گاز آن تجربیات بسیاری دارند که می‌توانند با مناسب ترین قیمت کار سرویس و تعمیر کولرگازی شما را انجام داده و کولرگازی شما را مانند روز اول تحویل دهند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست