021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

علل برق داشتن بدنه یخچال

علل برق داشتن بدنه یخچال
علل برق داشتن بدنه یخچال
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه
podcast

پادکست دلیل برق داشتن یخچال

منتظر خواندن دیدگاه شما بعد از گوش کردن به این پادکست خواهیم بود.

یخچال فریزرها که با متصل شدن به برق، کار خنک کردن و نگه‌داری مواد غذایی را انجام می‌دهند، ممکن است گاهی اوقات دچار ایجاد برق خفیفی در بدنه گردند، که وقتی مصرف‌کننده به بدنه آن دست می‌زند، این برق خفیف به بدن فرد منتقل می‌شود. به همین دلیل لازم است که این مشکل که جز مشکلات رایج در لوازم برقی چون یخچال است، مورد بررسی قرار گیرد. در این مقاله می‌خواهیم علل برق داشتن بدنه یخچال را باهم بررسی کنیم.

کاربران گرامی؛ چنانچه با برق داشتن مشکل در بدنه یخچال مواجه شده اید می توانید با همراهی ما در آی پی امداد به عیب یابی و رفع این مشکل در منزل بپردازید.

چرا بدنه یخچال برق دارد؟ 7 علت اصلی برق داشتن بدنه یخچال

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در هنگام استفاده از یخجال دچار برق گرفتگی خفیف و یا شوک شوید. برق داشتن بدنه یخچال می‌تواند دارای دلایلی متنوعی چون دلایلی که در زیر آمده، باشد:

 • اتصالی کردن ترموستات یخچال
 •  سوختن موتور یخچال یا اتصال با بدنه
 • از بین رفتن عایق سیم‌کشی یخچال
 • اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه
 • معیوب بودن برد الکترونیکی
 •  وصل نبودن ارت دو شاخ برق
 • افزایش رطوبت

 اتصالی کردن ترموستات یخچال چگونه می تواند منجر به برق داشتن بدنه یخچال شود؟

اتصالی سیم‌های ترموستات و همچنین انتقال برق به بدنه ترموستات و انتقال این برق به بدنه از اصلی ترین علل برق داشتن بدنه یخچال است.

در صورتی که مشکل از اتصالی سیم‌های ترموستات باشد، لازم است که برای رفع این مشکل، ترموستات یخچال توسط تعمیرکاران تعویض گردد.

ارتباط سوختن موتور با برق داشتن بدنه یخچال

از آنجایی که اتصال سیم پیچ داخلی به بدن موتور باعث سوختن موتور می‌شود و موتور که به بدنه یخچال وصل است، سوختن موتور نیز می تواند یکی از اصلی ترین علل برق داشتن بدنه یخچال باشد.

در صورتی که این اتفاق برای موتور یخچال پیش آید، باید موتور یخچال حتما تعویض گردد.

از بین رفتن عایق سیم‌کشی یخچال دلیلی برای برق داشتنه بدنه

در یخچال‌ها ممکن است که به دلیل بالا رفتن شدت جریان، جابه جایی، استهلاک و … عایق سیم‌کشی‌ها از بین بروند. در این صورت وقتی رشته سیم‌ها با بدنه یخچال برخورد کنند، باعث انتقال جریان الکتریکی به بدنه یخچال می‌شوند و در نتیجه موجب برق داشتن بدنه یخچال می‌گردند.

برای رفع این مشکل لازم است که سیم‌هایی که عایق خود را از دست داده‌اند، از مدار یخچال توسط متخصصان در این زمینه جدا شوند.

اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه رایج تری ایراد برق دار شدن یخچال

سرپیچ لامپ روشنایی یخچال ممکن است در صورت اتصالی یا یک نوسان برق ساده، بسوزد و سیم‌های آن با بدنه یخچال اتصالی و در نتیجه باعث برق داشتن بدنه یخچال بشود.

برای رفع این مشکل باید سیم پیچ لامپ روشنایی تعویض شده و سیم‌های مربوط به آن به درستی عایق‌بندی شود. برای انجام این کار مصرف‌کنندگان می‌توانند طبق توضیحات زیر این مشکل را برطرف سازند یا اینکه می‌توانند از تعمیرکاران درخواست کمک کنند.

 • تعویض سرپیچ لامپ روشنایی یخچال
 • یخچال را از برق خارج کرده
 • پیچ‌های مربوط به لامپ را باز کرده
 • لامپ روشنایی را نیز  جدا کرده
 • پیچ‌های سرپیچ را باز و سرپیچ جدید را جایگزین کرده
 • سیم‌های سرپیچ را با لنت برق عایق کرده
 • سرپیچ و لامپ جدید را سرجای خود قرار دهید

آیا معیوب بودن برد الکترونیکی می تواند موجب برق داشتن بدنه یخچال شود؟

خراب بودن برد الکترونیکی نیز می‌تواند موجب برق داشتن بدنه یخچال شود. در صورت انتقال نادرست جریان برق به سیم‌های ارت یخچال، ارت که به بدنه یخچال متصل است، برق را به بدنه یخچال منتقل می‌کند.

برای رفع این مشکل لازم است که برد الکترونیکی عیب‌یابی شده و توسط افراد متخصص تعویض شود.

 وصل نبودن ارت دو شاخ برق و ارتباط آن با برق دار شدن بدنه

برای پریزهای آشپزخانه سه رشته سیم فاز و نول و ارت در نظر گرفته می‌شود. عدم وجود سیم ارت در پریزها باعث می‌گردد که برق به زمین منتقل نشده و موجب ایجاد برقی خفیف در بدنه یخچال شود.

برای رفع این مشکل باید از وجود سیم ارت در پریزها اطمینان حاصل کنید.

افزایش رطوبت چگونه می تواند منجر به جلوگیری از برق داشتن بدنه یخچال شود؟

برای کاهش شوک در بدنه یخچال ­ها بهتر است از مرطوب‌کننده‌های آشپزخانه استفاده نمایید. استفاده از مرطوب کننده موجب می‌شود تا رطوبت موجود در هوا افزایش یافته و به طور طبیعی الکتریسیته ساکن کاهش یابد و موجب کاهش شوک در بدنه یخچال گردد.

برطرف کردن مشکل وجود برق در بدنه یخچال

در بیشتر موارد برق داشتن بدنه یخچال نشات گرفته از اتصال بدنه موتور است. برای برطرف کردن هرگونه از این مشکلات باید ابتدا یخچال را از برق خارج نمایید. برای اینکه بدانیم مشکل برق داشتن بدنه یخچال از موتور یخچال است یاخیر؟ رله استارت و اوورلود را از موتور یخچال جدا کرده و یخچال را به برق می‌زنیم و بعد توسط ولت‌متر یا فازمتر جریان برق را اندازه‌گیری می‌کنیم. در صورتی که بدنه یخچال همچنان دارای برق باشد، می‌توان گفت که مشکل از موتور یخچال است که باید از تعمیرکار متخصص درخواست کمک کرد.

برطرف کردن مشکل برق بدنه یخچال توسط متخصصان آی پی امداد

در این مقاله به علل برق داشتن بدنه یخچال پرداختیم و هر یک از این دلایل را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور گفته شد، از آنجایی که این موضوع با برق سر و کار دارد، مصرف‌کنندگان خودسرانه نباید یخچال را تعمیر کنند. متخصصان آی پی امداد، در صورتی که یخچال شما به هر دلیلی با خرابی مواجه شود؛ به شما با حوصله مشاوره داده و مشکل شما را برطرف می‌سازند. همچنین شما با سپردن یخچال خود به تعمیرکاران آی پی امداد می‌توانید با خیالی آسوده در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل خود را برطرف سازید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست