logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز

علت سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز
زمان مطالعه: 4 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

سیاهی قابلمه روی گاز یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکلاتی محسوب می‌شود که ممکن است پس از پخت‌وپز با آن مواجه شوید. در واقع این مشکل به دلایلی مختلفی رخ می‌دهد که باید بلافاصله بعد از مواجه شدن با آن، اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن انجام دهید. در این مقاله از آی پی امداد می‌خواهیم به بررسی علت سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز بپردازیم تا در صورت بروز این مشکل بتوانید آن را حل کنید. چنانچه سوال خاصی دربارۀ این مشکل دارید، می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها یا بخش پرسش و پاسخ سایت آی پی امداد به اشتراک بگذارید.

چرا اجاق گاز قابلمه را سیاه می کند؟ 6 علت + راه‌حل

هنگامی که قابلمه روی اجاق‌ گاز سیاه می‌شود، احتمالاً مشکلی وجود دارد. مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم 6 مورد از رایج‌ترین دلایلی هستند که موجب سیاه شدن قابلمه روی اجاق‌ گاز می‌شوند. هنگام مشاهده سیاهی قابلمه روی اجاق گاز دلایل زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 1. کثیف بودن شعله‌ها
 2. زرد سوختن شعله‌ها
 3. کج بودن سر شعله‌ها
 4. ایراد در عملکرد شعله
 5. نو بودن اجاق‌گاز
 6. خرابی و معیوب شدن المنت حرارتی

سیاهی قابلمه روی اجاق گاز

در ادامه این بخش دلایل سیاهی قابلمه روی اجاق‌ گاز را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم و راهکارهایی برای رفع آنها بیان می‌کنیم. لازم به ذکر است که این راهکارها در شرایط خاص کاربردی نیستند و به مهارت و تخصص نیاز است. در نتیجه باید برای عیب‌یابی دقیق مشکل سیاهی قابلمه از افراد متخصص کمک بگیرید.

1. کثیف بودن شعله‌ها

از اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایلی که باعث سیاه شدن قابلمه روی اجاق‌گاز می‌شوند، می‌توان به کثیف بودن شعله‌های گاز اشاره کرد. در واقع ذرات روغن و چربی‌هایی که هنگام آشپزی و پخت‌وپز به اطراف پراکنده می‌شوند، کثیف شدن شعله‌ها و در نتیجه سیاه شدن قابلمه روی اجاق را به همراه خواهند داشت. در بیشتر مواقع ذرات روغن قابل مشاهده نیستند، اما می‌توانند باعث ایجاد مشکل و اختلال در فرآیند اشتعال شوند و دود سیاه تولید کنند. بنابراین این موضوع به‌مرور زمان موجب تغییر رنگ قابلمه‌ها می‌شود.

کثیف بودن شعله‌ها

راه‌حل:

 • بهترین راهکار برای حل این مشکل، تمیز نگه داشتن شعله‌های اجاق‌گاز محسوب می‌شود.
 • اگر اجاق‌گاز شما برقی است، باید ابتدا از وصل نبودن آن به پریز برق اطمینان حاصل کنید.
 • سپس تمیز کردن صفحه اجاق گاز و شعله‌ها را با دقت و به کمک یک دستمال تمیز و محلول‌های چربی‌زدا انجام دهید.
 • این روش علاوه بر تضمین سلامت قابلمه‌ها، موجب افزایش طول عمر اجاق‌گاز شما می‌شود.

2. زرد سوختن شعله‌های اجاق‌گاز

یکی دیگر از مواردی که باعث سیاهی قابلمه روی اجاق‌گاز می‌شود، زرد سوختن شعله‌ها است. همانطور که می‌دانید، شعله‌های اجاق‌گاز در حالت عادی به رنگ آبی هستند و زرد سوختن آن‌ها، نشانه این است که اجاق‌گاز دچار مشکل می‌شود و به‌درستی نمی‌سوزد. کمبود اکسیژن یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که زرد سوختن شعله اجاق‌ گاز و در نتیجه سیاه شدن قابلمه‌های روی گاز را به دنبال دارد.

زرد سوختن شعله‌های اجاق‌گاز

راه‌حل:

 • برای رفع این مشکل بهتر است صفحه اجاق‌ گاز را به‌درستی باز کنید و اجازه دهید تا هوای بیشتر به مجرای انتقال گاز منتقل شود.

3. کج بودن سر شعله‌ها

اگر روزانه پس از پخت‌وپز، شعله‌ها و سطوح اجاق‌ گاز را تمیز می‌کنید، ممکن است به دلایل مختلف مانند عجله و یا سهل‌انگاری، شعله‌ها کج شوند. در چنین شرایطی فرآیند اشتعال با مشکل مواجه می‌شود و دود سیاه از آن بیرون می‌آید. کج بودن سر شعله‌ها از دیگر دلایل سیاه شدن قابلمه روی اجاق‌ گاز به شمار می‌آید که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند.

کج بودن سر شعله‌ها

راه‌حل:

 • برای رفع این مشکل سر شعله‌های اجاق‌ گاز را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده هرگونه ایراد و یا کج‌شدگی، آن‌ها را به‌درستی روی اجاق‌ گاز قرار دهید.

4. ایراد در عملکرد شعله

اگر شعله اجاق‌ گاز شما مشکل و یا خرابی داشته باشد، می‌تواند با گذشت زمان موجب سیاه شدن قابلمه روی اجاق‌ گاز شود. استفاده مداوم، مراقبت کم، بالا بود عمر اجاق‌گاز و … از جمله مواردی هستند که باعث بروز اختلال و نقص در عملکرد شعله می‌شوند. وجود ایراد در عملکرد شعله، معیوب شدن و گرفتگی مسیر اشتعال شعله‌ها و در نتیجه سیاه شدن قابلمه‌های روی اجاق را به همراه خواهد داشت.

ایراد در عملکرد شعله

راه‌حل:

 • اگر مشکل سیاه شدن قابلمه‌های شما، وجود نقص در عملکرد شعله‌های اجاق‌ گاز باشد، تنها راهکار برای رفع این مشکل مراجعه به تکنسین حرفه‌ای است تا کار تعمیر اجاق‌گاز شما را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

5. نو بودن اجاق‌ گاز

اگر اجاق‌ گاز خود را به‌تازگی خریداری کرده‌اید، به‌احتمال زیاد در اولین استفاده با بوی نامطبوع و اندکی دود سیاه که تولید می‌کند، مواجه خواهید شد. بنابراین می‌توان گفت نو بودن دستگاه نیز می‌تواند علت سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز باشد. این موضوع امری کاملاً طبیعی است و نشانه بی‌کیفیت بودن اجاق‌گاز نیست؛ زیرا باقیمانده موادی مانند پلاستیک که در ساخت اجاق‌ گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد، هنگام روشن شدن می‌سوزد.

نو بودن اجاق‌ گاز

راه‌حل:

 • تنها کاری که برای برطرف این مشکل می‌توانید انجام دهید، این است که قبل از استفاده اولیه از اجاق‌ گاز حدود 15 الی 20 دقیقه شعله‌ها را به‌صورت آزاد و بدون اینکه قابلمه‌ای را روی آن قرار دهید، روشن کنید.
 • این موضوع موجب عدم تولید دودهای غیرعادی و سیاه در استفاده‌های بعدی می‌شود.

6. خرابی و معیوب شدن المنت حرارتی

معیوب شدن المنت‌های حرارتی یکی دیگر از دلایلی مهمی است که موجب سیاه شدن قابلمه روی اجاق‌ گاز می‌شود. در واقع اگر این المنت‌ها شکسته باشند و یا خرابی شوند، دود تولید می‌کنند و موجب سیاه شدن قابلمه‌های روی اجاق‌گاز شوند. به‌طورکلی اگر ته قابلمه شما به طور مدام سیاه می‌شود، به‌احتمال زیاد المنت‌های حرارتی اجاق شما با مشکل مواجه شده‌اند.

خرابی و معیوب شدن المنت حرارتی

راه‌حل:

برای رفع مشکل سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز با کجا تماس بگیریم؟

به‌طورکلی سیاه شدن قابلمه روی اجاق ‌گاز یکی از مشکلات رایجی است که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. از جمله اصلی‌ترین این دلایل می‌توان به وجود ایراد در عملکرد شعله، نو بودن اجاق ‌گاز، کثیف بودن شعله‌ها و … اشاره کرد. این مشکل گاهی اوقات نیز به دلیل خرابی المنت‌های حرارتی رخ می‌دهد که بایستی آن را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تعمیر اجاق گاز خود را انجام دهید. در صورتی که بعد از بررسی موارد بالا همچنان مشکل سیاهی قابلمه روی اجاق ‌گاز وجود داشت یا ایراد دستگاه مربوط به خرابی قطعات داخلی اجاق گاز می‌باشد، شما می‌توانید برای ارتباط با متخصصین باتجربه آی پی امداد با شماره‌های 02158941 یا 02191093903 تماس برقرار کنید تا راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند و آن را تعمیر کنند.

دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده!

کاربر عزیز لطفا قبل از ارسال دیدگاه حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • سوال شما توسط تعمیرکاران آی پی امداد پاسخ داده می شود.
 • لطفاً سوال خود را با جزئیات کامل مطرح کنید تا بتوانیم بهترین راهنمایی را به شما ارائه دهیم.
 • در صورتی که ایمیل خود را صحیح وارد نمایید، بعد از پاسخ از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
در صورتی که ایمیل ندارید، لطفاً ایمیل "test@ipemdad.com" را وارد کنید. ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست