logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941021-91093903

علت روشن نشدن بخاری گازی

علت روشن نشدن بخاری گازی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت روشن نشدن بخاری گازی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

ممکن است شما هم با مشکل روشن نشدن بخاری گازی روبرو شده باشید. در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم تا علت روشن نشدن بخاری گازی را با یکدیگر بررسی کنیم و راه حل های رفع مشکل را با شما در میان بگذاریم. برخی از مشکلاتی که برای بخاری گاز پیش می آید، با بررسی خودتان قابل حل است، اما در صورت خرابی قطعات یا مشکلی در سیستم گازرسانی بخاری وجود داشته باشد خودتان قادر به رفع آن نیستید و بهتر است از متخصصین آی پی امداد برای حل مشکل کمک بگیرید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا درخواست تعمیرات از بخش نظرات یا راه های ارتباطی با آی پی امداد در تماس باشید.

دلایل اصلی روشن نشدن بخاری گازی چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث روشن نشدن بخار گازی شود. از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی ترموکوپل
 • خرابی شمعک
 • قطع گاز
 • خیس بودن بخاری
 • خرابی سوئیچ ها
 • افت فشار گاز

هریک از موارد گفته شده می تواند علت عدم روشن شدن بخاری گازی باشد که در ادامه به بررسی قطعات و دلایل خرابی آنها می پردازیم.

خرابی ترموکوپل

زمانی که حرارت شمعک به ترموکوپل می رسد، به دلیل وجود دو سیم غیر هم جنسی که درون ترموکوپل وجود دارد، الکترسیته ضعیفی ایجاد می شود. الکتریسیته ایجاد شده به بوبین بخاری میرسد، مسیر گاز باز می شود و با ایجاد جرقه توسط ترموکوپل شمعک روشن می شود. با روشن نگهداشتن شمعک و گرم شدن آن شعله پایدار می شود.

در صورتی که ترموکوپل، بوبین یا شمعک دچار مشکل شوند، گاز به شمعک نرسیده و روشن نمی شود. برای تست ترموکوپل و اطمینان از سالم بودن بقیه اجزای مدار احتراق می توانید با استفاده از کبریت یا فندک بجای جرقه ترموکوپل استفاده کنید. اگر شمعک روشن شود، به این معنی است که ترموکوپل خراب و سیستم احتراق به درستی کار می کند و بوبین بخاری نیز سالم است.

برای تست ترموکوپل می توانید از مولتی متر با 200 میلی ولت DC نیز استفاده کنید. 8 تا 30 میلی ولت نشان دهنده یک ترموکوپل سالم است و کمتر از 7 میلی ولت نشان دهنده نیاز به تعویض ترموکوپل می باشد.

خرابی پایلوت یا شمعک

شمعک، پایلوت یا ODS برای روشن کردن بخاری گازی استفاده می‌شود. به این صورت که پس از رسیدن گاز از بوبین به شمعک با جرقه زدن ترموکوپل، شمعک گرم و پس از مدتی شعله پایدار روشن می ماند. اگر پایلوت درست کار نکند، هیچگاه شعله به صورت پایدار روشن نمی‌ماند و همچنین نمی توان بخاری را روشن کرد.

خراب شدن بوبین

با گرم شدن ترموکوپل، بوبین مسیر گاز به سمت شمعک را باز می کند. در صورتی که ترموکوپل به درستی کار نکند، بوبین مسیر گاز را مسدود کرده و از نشت گاز نیز جلوگیری می کند. با سرد شدن ترموکوپل  و کاهش ولتاژ، بوبین مسیر گاز را مسدود می کند. در واقع بوبین قطعه ای برای افزایش ایمنی بخاری است و با قطع و وصل جریان گاز باعث روشن شدن بخاری می شود. در صورتی که بوبین خراب شده باشد، گاز به بخاری نمی رسد یا مسیر گاز به طور دائمی باز می ماند که در این صورت خطر پخش گاز و آتش سوزی وجود دارد.

خیس بودن بخاری

در صورتی که بخاری را بشویید و آب به اجزای داخلی بخاری مخصوصا ترموکوپل، پایلوت و بوبین برسد، سیستم احتراق با مشکل مواجه می شود. در این صورت باید چند ساعت صبر کنید تا بخاری و اجزای خیس شده کاملا خشک شود و سپس برای روشن کردن بخاری اقدام کنید.

مشکل در سیستم گاز رسانی

سیستم گاز رسانی به بخاری از شیر اصلی گاز، شیلنگ و بخش اتصال به بخاری تشکیل شده است. در صورتی که هر یک از بخش های گفته شده به درستی کار نکند یا با مشکلی مواجه شود، گاز به بخاری نمی رسد و در نتیجه دستگاه روشن نمی شود. از دلایل شایع عدم وجود گاز می توان به مواردی مانند قطع گاز، مسدودی شیلنگ، مسدودی محل اتصال شیلنگ به بخاری اشاره کرد.

دلایل اصلی روشن نشدن بخاری گازی چیست؟

عیب یابی قطعات و رفع مشکل روشن نشدن بخاری گازی

به دلایل مختلفی ممکن است که بخاری گازی شما روشن نشود. در ادامه، 8 دلیل رایج برای این اتفاق لیست شده‌اند، همراه با توضیحاتی برای عیب یابی قطعه مورد نظر و رفع مشکل آن آورده شده است.

عیب یابی ترموکوپل

 • در صورت خرابی ترموکوپل نیاز است تا دو سیم غیر هم جنس را در صورت نیاز تعویض کنید.
 • در صورتی که سیم ها سالم باشند و جرقه ایجاد نشود، ممکن است قطعه اصلی ترموکوپل خراب شده باشد که در این صورت باید تعویض شود.
 • توجه کنید که برای تعویض ترموکوپل تا حد امکان ترموکوپلی مشابه ترموکوپل قبلی انتخاب و خریداری کنید.
 • در زمان تعویض مراقب اتصال بوبین به ترموکوپل باشید تا برای بوبین دستگاه مشکلی پیش نیاید و حتما از آچار مخصوص استفاده کنید.
 • در صورتی که ترموکوپل را تعویض کردید، حتما از اتصال صحیح و کامل سر ترموکوپل به پایلوت مطمئن شوید.
 • تست سالم بودن ترموکوپل را می توانید از طریق بویین و مولتی متر نیز انجام دهید.

بررسی و عیب یابی بوبین

 • توجه کنید که قطعه بوبین بخاری درون قسمت سیستم احتراق قرار دارد و پس از باز کردن ترموکوپل می توانید بوبین را نیز تعویض کنید.
 • برای تعویض بوبین نیز توجه کنید حتما قطعه جدید مشابه قطعه قبلی باشد و از نظر شکل و ابعاد تفاوتی با قطعه قبلی نداشته باشد.
 • در صورتی که از بوبین نا مناسب استفاده کنید، ممکن است گاز از بخاری نشت پیدا کند. پس در زمان خرید بوبین به ابعاد و شکل آن دقت کنید.

عیب یابی عدم کار کردن پایلوت یا شمعک

کار نکردن شمعک به دو قطعه ترموکوپل و بوبین مشروط است.

 • در صورتی که شمعک پس از جرقه زدن ترموکوپل روشن می شود ولی شعله پایدار نمی ماند، ممکن است علت اصلی کثیفی شمعک یا پایلوت باشد و با تمیز کردن شمعک این مشکل رفع می شود.
 • برای تمیز کردن پایلوت می توایند از یک سمباده نسبتاً نرم استفاده کنید و سطح قطعه را به خوبی تمیز کنید و دوباره روشن کردن بخاری را امتحان کنید.
 • در صورتی که شمعک بخاری خراب یا خیس شده باشد، بخاری نمی‌تواند روشن شود. در صورتی که علت روشن نشدن خیس شدن شمعک باشد، پس از مدتی این مشکل رفع می شود.
 • در مواردی ممکن است که شمعک بخاری دچار مشکل شده باشد که نیاز است تا تعویض شود.

عدم اتصال گاز به بخاری

 • خرابی بوبین
 • مسدود شدن شیلنگ گاز
 • جدا شدن شیلنگ گاز از بخاری
 • مسدود شدن شیلنگ گاز: اگر شیلنگ گاز که برای اتصال بخاری استفاده می‌شوند، بسته یا مسدود شوند، گاز به بخاری نمی‌رسد. برای بررسی این مشکل، بهتر است یک تکنسین متخصص برای عیب یابی دستگاه کمک بگیرید.
 • شعله بخاری ضعیف است: در صورتی که شعله بخاری ضعیف باشد (فشار گاز کم باشد)، ممکن است نتواند به درستی شمعک بخاری را گرم کند. در این صورت، می‌توانید بررسی کنید که آیا میزان گازی که به بخاری می‌رسد، کافی است یا خیر؟ اگر این مشکل پابرجا باشد، بهتر است با یک تکنسین تعمیرات یا شرکت گاز تماس بگیرید تا مشکل افت فشار گاز را حل کند.
 • قطع گاز: در صورتی که گاز کنتور یا شرکت گاز قطع شده باشد بخاری روشن نمی شود.

مسدود شدن مسیر خروج هوا

برخی از بخاری ها مجهز به سنسور برای بررسی خروج گاز CO2 هستند. در صورتی که مسیر هوا از بخاری به بیرون مسدود شده باشد، برای جلوگیری از گاز گرفتگی و انتشار گاز CO2 بخاری به صورت خودکار خاموش می شود.

خرابی مشعل ها و سیستم گاز رسانی بخاری

در صورتی که تمام موارد را بررسی کردید و علت روشن نشدن بخاری را نیافتید، می توانید از تعمیرکار مجرب آی پی امداد کمک بگیرید تا تمام سیستم گاز رسانی، روشن شدن و روشن ماندن بخاری را تست و بررسی کند.

سرویس های دوره ای

آخرین راه حل برای رفع مشکل روشن نشدن بخاری و روشن نماندن آن، سرویس به موقع دستگاه است. بخاری گازی نیز مانند دیگر لوازم خانگی نیاز به سرویس دوره ای دارد و در صورت خرابی هر یک از اجزا بهتر است که آن را سریعا تعویض کنید.

عیب یابی ولوم گاز

اگر ولوم گاز یا شیرگاز اصلی که به لوله متصل است، بسته باشد، گاز به بخاری نمی‌رسد و از دلایل روشن نشدن بخاری است. بهتر است ولوم گاز را از دسترسی کودکان محفوظ کنید تا از بسته شدن ناخواسته جلوگیری کنید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست