طریقه نصب خازن کولر گازی

تاریخ انتشار: 14 فروردین دسته بندی: آموزش تعمیرات کولرگازیتعمیر اسپلیت و کولرگازی 28 دیدگاه
طریقه نصب خازن کولرگازی

آموزش نصب خازن کولرگازی

طریقه نصب خازن کولر گازی

طریقه نصب خازن کولر گازی : یکی از بیشترین خرابی ها در کولر های گازی که اغلب باعث نگرانی مصرف کننده هم می شود خرابی خازن کولر گازی است که ما در این قسمت از آی.پی امداد مقاله ای از طریقه نصب خازن کولر گازی برای شما آماده کرده ایم. دلیل اصلی سوختن و خراب شدن خازن هم در یک کلام کارکرد بیش از اندازه کولر گازی است. وقتی در فصل گرم سال کرتب کولر گازی کار می کند در چند دقیقه یک بار ترموستات با فرمان به خازن کمپرسور را راه اندازی می کند این موضع باعث استهلاک و در نهایت خرابی خازن کولر گازی می شود.

خازن دو صفحه موازی فلزی است  که بصورت طراحی می شود که در بین آنها لایه هایی از عایق و هوا قرار بگیرد  و بتوانند انرژی الکتریکی را نگهداری کنند و در زمان تایمینگ به همراه مقاومت ها استفاده شوند.

اگر به تعمیر کولر گازی نیاز دارید و یا میخواهید اطلاعاتی درباره عیب یابی کولر گازی , هزینه تعمیر کولرگازی , علت داغ شدن کمپرسور کولرگازی و علت خنک نکردن کولرگازی کسب کنید بر لینک کلمات کلیک کنید.

 

طریقه تشخیص خرابی خازن کولر گازی

هر گاه هر یک از عوامل زیر را در کولر گازی خود مشاهده نمودید باید به خرابی خازن کولر شک کنید و در نهایت به طریقه نصب خازن کولر گازی نیاز پیدا میکنید :

 • با اینکه فن به کار می افتد ولی کمپرسور استارت نمی کند
 • با وجود قرار دادن فن بر روی کلیه حالت ها اما فن همچنان روشن نمی شود

وقتی فن روشن شده ولی کمپرسور راه اندازی نمی شود در اکثر قریب به اتفاق موارد مشکل از خرابی خازن استو نیاز به آموزش طریقه نصب خازن کولر گازی .در این حالت وقتی خازن کولر گازی خراب است با اینکه یک لحظه موتور نشان می دهد که می خواهد استارت کند ولی نمی تواند و از کار می ایستد. در این حالت اورلود نیز اتفاق می افتد زیرا جریان زیادی برای راه اندازی موتور استفاده می شود ولی نتیجه ای ندارد .برای اطلاع بیشتر درباره اورلود کولر گازی کلیک کنید.

در صورتیکه فن بر روی کلیه حالت ها تست شود  و روشن نشود و یا صدای هوم بدهد و روشن نشود و تنها آمپر کشی داشته باشد  مشکل از خازن است و اگر خیلی زود کلید فن را خاموش نکنید په بسا باعث سوختن موتور فن هم خواهید شد.

برای اینکه اطمینان پیدا کنید که خازن خراب است و برای تعویض خازن کولر گازی از طریق مقاله طریقه نصب خازن کولر گازی اقدام نمایید بهتر است ابتدا خازن را به روش های گفته شده زیر تست کنید .

طریقه نصب خازن کولر گازی
طریقه تشخیص خرابی خازن کولر گازی
 • ابتدایی ترین و ساده ترین راه که در مقاله طریقه نصب خازن کولر گازی توصیه میکنیم این است که از یک خازن متناسب و با مشخصات دقیق خازن خود کولر گازی به جازی خازن اصلی کولر استفاده کنید. اگر خازن سالم شما باعث راه اندازی کمپرسور و روشن شدن کولر شد  و در واقع مشکل بر طرف شد نیازی به اقدام دیگر نیست و باید خازن کولر گازی تعویض شود.
 • دومین راه این است که اگر دسترسی به خازن سالمی ندارید خازن را با چشم بر انداز کنید. خازن خراب معمولا باد می کند یا می ترکد و یا فرو رفتگی دارد . اگر هر یک از این علائم را دیدید خازن خراب است و باید اقدام بهتعویض خازن کولر گازی شود.
 • اما کاربردی ترین و اصولی ترین روش که در مقاله طریقه نصب خازن کولر گازی توصیه میشود تست خازن کولر گازی استفاده از یک اهم متر است. برای این کار باید دو سر سیم های اهم متر را به خازن متصل کنید  . اگر عقربه اهم متر تا انتها بالا رفت و بلا فاصله دوباره تا وسط برگشت و کم کم و به آرامی به حالت اول خود  بازگشت نشان می دهد که خازن سالم است  ولی اگر هیچ تغییری در عقربه دیده نشد و یا عقربه تا انتها بالا رفت و باز نگشت نشان می دهد که خازن خراب شده است.
 • روش دیگر که البته توصیه نمی کنیم افراد معمولی انجام دهند زیرا خیلی خطرناک است و باید حتما توسط تعمیرکار کولر گازی با وسایل ایمنی انجام شود این است که دو سر خازن را با دو رشته سیم  برق با ولتاژ دقیقی که بر روی خازن نوشته شده  اتصال دهیم و سپس این دو سر سیم را به هم وصل کنید . در این حالت اگر جرقه آب رنگ شدید زد نشان می دهد که خازن سالم است ولی اگر جرقه ای در کار نبود و یا زرد رنگ و ضعیف بود یعنی خازن خراب است و باید اقدام به تعویض خازن کولر گازی شود.

 

چرا خازن کولر گازی خراب می شود؟

عوامل متفاوتی می تواند در خراب شدن خازن نقش داشته باشد که عمده ترین آنها در مقاله طریقه نصب خازن کولر گازی عبارتند از :

 • بالا رفتن دمای کارکرد کولر گازی

وقتی مرتبا دمای کارکرد کولر گازی به هر دلیل بیشتر از محدوده طراحی شده برای خازن باشد باعث می شود تا کم کم خازن استهلاک پیدا کند و خراب شود. در حالت کلی موتورهای کولر گازی در دمای بالا کار می کنند و تهویه مناسب برای انها اهمیت زیادی دارد. اگر کولر رد محیط مناسب نصب نشود و یا تهویه خوبی نداشته باشد و یا فن آن ضعیف باشد دمای آن بیش از حد نرمال خواهد شد که این تاثیر بدی بر روی خازن و کمپرسور دارد .

طریقه نصب خازن کولر گازی
چرا خازن کولر گازی خراب می شود
 • جریان اضافی در کولر

معمولا اگر موتور خراب شود بار اضافی می کشد. هر چند خیلی کم این اتفاق می افتد  ولی در صورت خرابی سیم پیچ های راه انداز و اصلی موتور بار اضافی موتور می کشد . بار اضافی یکی از خطرناک ترین موارد برای خازن کولر گازی است و خیلی راحت آن را خراب می کند و در نتیجه نیاز به آموزش طریقه نصب خازن کولر گازی پیدا میکنید.

 • اضافه ولتاژی که وارد کولر گازی می شود

یکی از تاثیر گذارترین عواملی که عمر مفید خازن را کاهش می دهد اضافه ولتاژ برق ورودی کولر گازی می باشد. ولتاژ نامی که بر روی خازن درج شده بهترین حالت برای ان است و اگر بیش از این اندازه ولناژ دریافت کند ممکن است همان موقع واکنش نشان ندهد ولی به مرور خراب می شود. معمولا ولتاژ افزایش جریان زیادی را به همراه دارد و افزایش شدت جریان باعث بالا رفتن دمای کولر گازی می شود. بهتر است در بازدید دوره ای کولر گازی شدت جریان و میزان ولتاژ برق بررسی شود  و حداقل میزان ولتاژ همیشه در دستگاه رعایت شود تا خزان عمر زیادی داشته باشد.

 

طریقه نصب و تعویض خازن کولر گازی

خازن های کولر گازی در کنار کمپرسور قرار می گیرند. وقتی از خراب بودن خازن کمپرسور کولر گازی اطمینان یافتید باید از طریقه نصب خازن کولر گازی اطلاعات کسب کرده و ان را تعویض کنید . برای این کار ابتدا باید با مراجعه به مشخصات درج شده بر روی خازن  و یا دفترچه راهنمای کولر گازی خازنی دقیقا مشابه خازن کولر گازی خود را خریداری نمایید.

سپس باید برق کولر را قطع کنید . اقدام بعدی این است که مطمئن شوید که کولر گازی اورلود نکرده باشد .

برای تعویض خازن و مراجعه به آموزش طریقه نصب خازن کولر گازی در نظر داشته باشید که علامت c به معنی com  و مشترک بر روی خازن است و دو علامت  s به معنی استارت و R به معنی رانینگ می باشند. همچنین دو علامت MAIN و SUB را نیز می توانید بر روی خازن مشاهده کنید  که به اصطلاح سیم پیچ اصلی همان MAIN یا به صورت اختصاری C-R می باشد و سیم پیچ SUB یا به اختصار C-S به معنی سیم پیچ راه انداز می باشد.  شناخت این علامت ها برای نصب سیم های خازن ضرورت زیادی دارد .

طریقه نصب خازن کولر گازی
طریقه نصب و تعویض خازن کولر گازی

برای اتصال سیم ها به خازن در در مراحل طریقه نصب خازن کولر گازی نظر داشته باشید که c برای سیم مشترک استفاده می شود، FAN برای اتصال سیم فن و HPEM در برخی از خازن ها برای اتصال کمپرسور است که در صورت متفاوت بودن باید سیم سوم یا کمپرسور به این سری اتصال داده شود.

نحوه تعویض خازن بسیار ساده است . ابتدا بست خازن قبلی را از بدنه با پیچ گوشتی باز کنید و  برای اینکه دچار اشتباه نشوید باید یکی یکی سیم های خازن قدیمی را از جای خود خارج و به خازن جدید اتصال دهید. هر سیم را دقیقا به ورودی مشابه وصل کنید. در نظر داشته باشید که COM در ورودی و یا دو سیم دارد . از این رو باید دو سیم از خازن قبلی جدا وبه خازن جدید وصل شود.

سپس خازن قبلی را کنار گذاشته و خازن جدید را به محل خازن قبلی با بست اتصال دهید. برق را وصل کنید و کولر را روشن کنید. اگر مشکل از خازن بوده باشد ککولر و کمپرسور راه اندازی می شود.

قویا توصیه می کنیم برای اینکه خطر برق گرفتن و یا مشکلات تعویض خازن را نداشته باشید بهتر است از تعمیرکار کولر گازی برای تست و تعمیر خازن کولر گازی استفاده کنید.

شرکت آی پی امداد متخصص در تعمیر انواع کولر های گازی با بیش از  سال سابقه مفید و با استفاده و بهره مندی از مجرب ترین و کارکشته ترین متخصصین تعمیر کولر آماده همکاری با مشتریان خود در تمامی ساعات شبانه روز می باشد.

کلیه خدمات تعمیر کولر های گازی در محل مشتری و با استفاده از اصلی ترین قطعات و با ضمانت  12 ماهه تعمیرات انجام می شود تا به مشتری در خصوص کیفیت خدمات اطمینان داده شود.

شما هم می توانید در صورت خراب بودن کولر گازی خود با تماس با کارشناسان ما ضمن دریافت خدمات تعمیر کولر گازی در کمترین زمان از تخیفیات ویژه مشتریان ما در شرکت تعمیر لوازم خانگی آی پی امداد بهره مند شوید.

آی.پی امداد در این مقاله سعی نموده است به آموزش نصب خازن کولرگازی بپردازد ، اما در نظر داشته باشید که چنانچه نیاز به تعمیرات کولرگازی برندهای مختلف دارید با نمایندگی تعمیرات همان برند تماس حاصل نمایید تا از قطعات فابریک و خدمات تعمیرکار  آن برند بهره مند شوید . شما عزیزان میتوانید برای ارتباط با نمایندگی تعمیرات کولرگازی الجی ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی اجنرال ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی هایسنس ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی تراست کلیک نمایید .

 

 

 

28 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
ناشناس 07 شهریور 1398

سپاس

پاسخ دادن
مصطفی 05 تیر 1398

سلام خازن قبلی که روی کولر بوده ۲ سر هستش ولی جدید که گرفتم ۳ سر چطور عوضش کنم ممنون

پاسخ دادن
محمدحسن کریمی 03 تیر 1398

سلام آیا برای کاهش جریان استپ استارت میشود خازن اضافه کرد و اختلاف جریان خازن وسلف را به حد اقل صفر رساند؟ اگرآری ، بفرمایید چندتا وچگونه؟

پاسخ دادن
  مدیر 03 تیر 1398

  سلام ، بله . وقتی خازن اضافه میکنید هنگامیکه استارت میخورد آن خازنی که اضافه کرده اید از مدار خارج میشود .

  پاسخ دادن
قاسم حسین زاده 25 خرداد 1398

سلام کولر پنجره ای 18 آل چی دارم که علائم سوختن خازن آشتیانی فقط برق برد داشت فن و کمپرسور روشن نمی شد فقط صدای خفیف هوم برای روشن شدن داشت تعمیر کار آمد خازن را تعویض کرد ولی در وصل کردن سیم های خازن دچار شک و تردید شد و چند بار سیم های رنگی خازن را جابجا کرد فن روشن می شد اما کمپرسور روشن نشد در عرض 25 دقیقه موتور خیلی شدید داغ شد نهایتا بعد از خنک شدن و امتحان دوباره گفتند موتور سوخته آیا وصل کردن اشتباه سیم خازن می تواند علت سوختن موتور باشد ؟

پاسخ دادن
علی رضا ازادی 17 خرداد 1398

سلام خسته نباشید کولر گازی الجی ۲۴۰۰۰دارم درجه رو روی آخرین درجه ی سرما میزارم ولی نشانگر دما همچنان پایین نمییاد و سرمای خوبی هم نمیده علت چیه؟با تشکر

پاسخ دادن
محمد دستوان 15 خرداد 1398

سلام.خسته نباشید.کولر گازی من سامسونگ۱۸هزاه.خازنی که گرفتم دوسر و هر سر چهار پایه داره.ولی خازن خود کولر یه سر دو پایه داره که یک سیم بهش وصله و سر دیگه پنج پایه داره و پنج سیم بهش وصل شده.حلا باید چطور وصلش کنم؟ ممنون

پاسخ دادن
ابراهیم کلیمی 19 اردیبهشت 1398

سلام خازن کولرگازی من یه طرف ۲پایه وطرف دیگه ۳پایه هست.ولی خراب شده بجاش یه خازن خریدم هر۲پایش۴فیشه آیاپایه هاباهم فرق داره یادسته فیش هارو طبق نصب قبلی بایدانجام دادضمناروی پایه هاش هیچ نوشته ای نیست

پاسخ دادن
  مدیر 21 اردیبهشت 1398

  سلام ، قدرت خازن ها با هم برابر باشد ، فیس ها هم به مانند قبل باید همخوانی داشته باشد .

  پاسخ دادن
حیدر شفیعی 10 اسفند 1397

سلام خدمتتون میخواستم بپرسم کولر من خیلی سخت استارت میکند و اور لود میکند. آیا خازنهای کولر را باخازنهای باطرفیت بیشتر میتوان جایگزین کرد؟من خازنهای کولر را با مولتی متر تست کردم و ظرفیت نشان داده شده با ظرفیت روی خازن برابراست آیا باز هم میتواند خراب باشد؟

پاسخ دادن
  مدیر 11 اسفند 1397

  سلام ، بله میتوانید تعویض نمایید .

  پاسخ دادن
محمد 05 شهریور 1397

سلام ممنون از مطالب کاربردی که قرار دادید یه سوال دارم .اگر در اسپلیت از یک خازن کمپرسوربا ظرفیت پایین تر استفاده بشه چه مشکلاتی پیش میاد. مثلا بجای 50 از 40 میکرو فاراداستفاده بشه

پاسخ دادن
مهدی 09 مرداد 1397

سلام، یه کولر گازی سامسونگ 24 دارم که روش کمپروسر 30000 نصب کردم ،مشکل : وقتی ظهر برق ضعیف میشه یا موتور از کار میفته ،دیگه استارت نمیزه وباید خاموشش کنم تا بعد 2ساعت تا اینکه روشن بشه ، ایا میشه دلیلش خازن باشه چون هنوز روش خازن 45 نصب شده ،و سوال دوم ایا میشه دوتا خازن رو باهم ترکیب کرد بخاطر استارت زدن؟

پاسخ دادن
  مدیر 09 مرداد 1397

  سلام کمپرسور کولرگازی سامسونگ خود را چک نمایید .

  پاسخ دادن
سیدحسین ناصری علوی 06 مرداد 1397

با سلام وتشکر از کلیه متخصصین دست اندرکار ،که زحمت میکشید با ارایه مقالات متنوع مشتریان را تا حدودی از نقاط ضعف وقوت سیستم سرمایش اشنا میسازید،واین امر موجب بالا رفتن اطلاعات مصرف کنندگان به انواع کولر های گازی میشود،

پاسخ دادن
جعفر 29 تیر 1397

سلام اگر سيم فاز رو به خازن وصل كنيم چه اتفاقي مي افته،؟؟؟؟

پاسخ دادن
  مدیر 30 تیر 1397

  سلام ، فاز و نول را باید با هم بزنید .

  پاسخ دادن
محمود صادقی 26 تیر 1397

باعرض پوزش از مدیر نازنین.فراموشکردم که بگم کولر ها اسپلیت هستند .موفق باشید

پاسخ دادن
محمود صادقی 26 تیر 1397

با سلام خدمت همه عزیزان دستاندر کار وزحمت کش .کولرگازی که دارم سامسونگ 25هزاره وکمپرسور قفل کرده وضمن کشیدن بار بسیار زیاد فیوز میپرونه برای تعویض کمپرسور دوستان شرکتی یک ملیون وششصد هزرتومان براورد هزینه کردن.از آنجائی که کولرم 25هزاره ویک کیس کامل 25 هزار برند دیگه (احتمالا rtc) سراغ دارم میتونم یکسره باتمام لوازم به این برند وصل کنم.البته باتوجه به سیمکشی درست وهمآهنگی قطعات سامسونگ واین کیس جدید.ممنون وسپاسگذاری از پاسختون

پاسخ دادن
ناشناس 24 تیر 1397

بسیار ممنون

پاسخ دادن
منصور 19 تیر 1397

بسیار ممنون

پاسخ دادن
Bahram rezai 21 خرداد 1397

Mr30

پاسخ دادن
ناشناس 21 خرداد 1397

ممنونم از راهنمایتون

پاسخ دادن
مهدی سازور 10 خرداد 1397

سلام واقعاعالی بودمطالبتون خیلی متشکرم

پاسخ دادن
  مدیر 12 خرداد 1397

  سلام ، ممنون لطف دارید .

  پاسخ دادن