عیب یابی اجاق گاز

سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز  که برای مردم در ارتباط با عیب یابی اجاق گاز  به وجود می آید و جواب آنها به شرح زیر می باشد . آی.پی امداد سعی نموده است با شرح کامل مشکلات اجاق گاز شما را راهنمایی نماید تا چنانچه نیازمند تعمیرات اجاق گاز شدید با دانش و آگاهی از خدمات آی.پی در تهران بهره مند شوید .

سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز همراه با عیب یابی در آی.پی امداد

در صورتیکه اجاق گاز شما نیاز به تعمیر یا سرویس داشت با نمایندگی تعمیرات اجاق گاز آی پی تماس حاصل نمایید . در ادامه به سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز و عیب یابی  میپردازیم .

چرا اجاق گاز شما جرقه نمیزند ؟

علت : مشکل مربوطه می تواند از موارد زیر باشد  1: ترانس جرقه 2 : کلید یا ولوم جرقه 3 : سیمها قطع است 4 :چینی جرقه شکسته

برای دریافت پاسخ سوالات متداول تعمیرات اجاق گاز و عیب یابی اجاق گاز خود از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید .

چرا شعله های اجاق گاز روشن نمی شود؟

علت 1 : سوراخهای مشعل یا پیلوت اجاق گاز شما مسدود شده ، جهت رفع عیب : در ابتدا با یک وسیله باریک یا برس ؛ پیلوت را تمیز تمیز کنید ، در غیر اینصورت اقدام به تعویض آن نمایید .

علت 2 : امکان دارد پیلوت خاموش باشد ، جهت رفع عیب پیلوت را روشن نمایید .

آیا باید زمان زیادی طی شود تا شعله های اجاق گاز روشن شود؟

علت : در این موارد باید ترموکوبل و ملحقات آن به طور مثال سیم یا بوبین چک شود . در صورت نیاز با نمایندگی تعمیرات اجاق گاز آی پی امداد تماس حاصل نمایید .

چرا شعله اجاق گاز زرد میسوزد؟

علت : نسبت هوای موجود در مخلوط کم میباشد ، جهت رفع عیب : صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را کمی باز کنید .

چراحرارت به یک اندازه در شعله پخش کن اجاق گاز مشاهده نمی شود ؟

علت : ژِیگلور یا تنظیم هوا یا سوراخهای شعله پخش کن مورد دارد.

هر چیززی که سوخت ار آن رد شود ژیگلور نام دارد.

آیا فر اجاق گاز شما روشن نمیشود ؟

علت 1 : شعله پیلوت اجاق گاز شما خاموش است ، جهت رفع عیب : پیلوت را روشن نمایید .

علت 2 : تایمر در وضعیت مناسب تنظیم نشده است ، جهت رفع عیب : تایمر را تنظیم نمایید .

آیا پیلوت اجاق گاز خاموش میشود ؟

علت : آن مقدار گازی که باید به پیلوت برسد اندک است یا هوای زیادی به مخلوط کن وارد میشود ، جهت رفع عیب : باید اجاق گازی که از نوع مخلوط کن دار است ، صفحه محفظی آن را اندکی ببندید .

 چرا شعله اجاق گاز شما وزش دارد و تولید سر و صدا میکند ؟

علت : باز هم نسبت هوا به گاز در مخلوط زیاد میباشد ، جهت رفع عیب : صفحه مخلوط کن را اندکی ببندید .

چرا شعله اجاق گاز شما دود میکند ؟

علت : مقدار گاز نسبت به هوا بیشتر است ، جهت رفع عیب : مقدار گاز را کم کنید .

چرا  شعله مشعل اجاق گاز شما خیلی بلند است ؟

علت : مقدار گاز همراه هوا زیاد میباشد ، جهت رفع عیب : گاز و هوا را کم نمایید .

 آیا فر گاز شما در درجه تنظیم شده نگهداری نمیشود ؟

علت : ترموستات فر شما به صورت صحیح تنظیم نشده است ، جهت رفع عیب : ترموستات فر گاز را آزمایش و تنظیم نمایید .

چرا فر اجاق گاز خاموش نمی شود ؟

دلیل اول – ترموستات کنترل دما، دمای داخل فر را کنترل کرده و زمانی که دمای پایین بیاید، به فر گرما می دهد. اگر ترموستات خراب شود، فر گرما نمی دهد. قبل از تعویض ترموستات، ابتدا قطعات دیگری که ممکن است در این مشکل دخیل باشند چک کنید؛ مخصوصا فندک و المنت کباب پز و پخت. اگر این بخش ها مشکلی ندارند، احتمال بعدی خرابی ترموستات است. تست کردن ترموستات کار ساده ای نیست. اگر به خراب بودنش شک دارید، آن را تعویض کنید.

دلیل دوم- برد کنترل فر رله هایی دارد که با توجه به تنظیمات انجام شده و ورودی سنسور، ولتاژ را به مدارهای پخت غذا و کباب پز می فرستد. اگر یکی از رله های برد کنترل بسته باشد، ممکن است برد کنترل به طور مداوم به مدار حرارات دهی ولتاژ بفرستد. اگر فر بعد از پایان کار به گرما دادن ادامه داد، ممکن است برد کنترل ایراد داشته باشد. در صورتی که از خراب بودن برد کنترل اطمینان حاصل کردید، آن را تعویض کنید.

دلیل سوم- بعضی وقت ها اگر المنت گرم کننده بسوزد، ممکن است به داخل فر اتصال کوتاه شود. اگر المنت اتصال کوتاه شود، خرابی آن با بررسی چشمی مشخص می شود. المنت را از نظر ظاهری بررسی کنید. برای تعیین اینکه المنت اتصال کوتاه شده است یا خیر، پیوستگی آن را با مولتی متر تست کنید و در صورت عدم وجود پیوستگی آن را تعویض کنید.

دلیل چهارم- اگر المنت کباب پز اتصال کوتاه شود، فر خاموش نمی شود. اغلب اوقات اتصال کوتاه شدن المنت کباب پز را می توانید با مشاهده و بررسی ظاهری آن مشخص کنید. برای این کار به دنبال وجود حفره یا تورم در المنت بگردید. برای بررسی دقیق تر، می توانید با مولتی متر پیوستگی المنت را چک کنید. اگر المنت در بین پایانه ها و روکش خارجی پیوستگی نشان دهد، نشان دهنده آن است که اتصال کوتاه شده است. در این صورت المنت کباب پز را تعویض کنید.

دلیل پنجم- بعضی فرها مجهز به برد رله هستند. برد رله، دارای رله های مختلف است که ولتاژ را در المنت کنترل می کنند. اگر این رله ها دچار مشکل باشند، ممکن است المنت ها پیوسته ولتاژ دریافت کنند و خاموش نشوند. اگر برد رله خراب بود، آن را تعویض کنید.

علت دود زدن اجاق گاز

دیر یا زود، اغلب صاحبان خانه با یک اجاق گاز که هنگام استفاده دود می زند روبرو می شوند که مشکلاتی ایجاد می ‌کند، گاهی اوقات، مه در هوا قابل‌ مشاهده است، در حالی که در زمان ‌های دیگر ممکن است بوی دود تند شما را متوجه این موضوع کند،

علت هر چه که باشد اجاق گازی که از آن دود خارج می شود باید بلافاصله مورد توجه قرار گیرد، این خروج دود نه تنها می ‌تواند یک طعم ناخوشایند را به هر غذایی که دارید بر روی اجاق آن را پخت و پز می کنید بدهد بلکه دود شدید خبر از یک آتش سوزی می دهد.

علل استعمال دود از اجاق گاز

اجاق گازها زمانی که جدید هستند و یا پس از اینکه به شدت برای مدتی استفاده می ‌شوند، دود بدهند، گاهی اوقات، آن‌ ها حتی با اینکه کاملا تمیز شده‌ اند، دود می دهند.

چرا  اجاق گاز جدید دود می کند

جای نگرانی نیست، برای یک اجاق گاز جدید کاملا طبیعی است که چند بار اول از آن استفاده می کنید، حداقل یک بوی قابل ‌توجه از خود ساطع کند، گرما از یک لایه محافظ از روغن را که در فرآیند تولید به کار رفته است، می‌ سوزاند، تولیدکنندگان اجاق گاز ممکن است آن را ذکر کرده و یک دوره «سوزاندن» را توصیه کنند، در طی آن اجاق را بدون وارد کردن غذا در داخل برای حذف بقایای نفت اجرا می کنید، در هر صورت، بوی بد یا خروج دود از اجاق گاز جدید باید در عرض چند ساعت اول مصرف ناپدید شود.

چرا اجاق گاز قدیمی دود می کند

هیچ‌کس واقعا دوست ندارد این را بشنود اما بیشتر اجاق گازهایی که دود می ‌کنند و بوی بد تولید می کنند به دلیل کثیفی بیش از حد اجاق گاز می باشد، بیشتر از همه این است که روغن روی دیواره ها و کف اجاق گاز پاشیده شده‌ است، این می ‌تواند بعد از کباب کردن گوشت که حاوی درصد بالایی از چربی است رخ دهد، بعد از چند بار پخت و پز، لایه چربی ایجاد شده همزمان با شروع به پختن وعده غذایی فعلی، می سوزد و دود و بوی ناخوشایند چربی سوخته فضای آشپزخانه را پر می کند.

گاهی دود در اجاق گاز ایجاد می شود، نه از طریق روغن، بلکه توسط ذرات دیگر مواد غذایی درون فر، یک مقصر اصلی پیتزای یخ زده است که به طور مستقیم بر روی قفسه فر قرار داده می شود (همانطور که بسیاری از بسته بندی کنندگان مواد غذایی توصیه می کنند)،  ذرات پوسته به کف اجاق می ریزند، تبدیل به زغال می شوند و این خاکستر بوی نامطبوع و دود بسیار تولید می کند.

 چرا اجاق گاز تمیز می کند

در نهایت، اجاق گاز شما ممکن است پس از تمیز کردن آن، دود کند - گاهی اوقات حتی بدتر از قبل - دلیل اینجا بسیار ساده است: این ناشی از باقی مانده های مواد شیمیایی است که در هنگام تمیز کردن اجاق گاز به طور کامل پاک نشده است، این مواد شیمیایی باقی مانده در حال حاضر سوزانده می شوند و دود تولید می کنند که نه تنها ناخوشایند است بلکه کاملا ناسالم نیز هستند.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل دفترچه راهنمای تان را دنبال کنید، اجاق گازهای تمیز کننده به طور کلی یک مکانیزم قفل دارند که در حین چرخه خود تمیز نگه داشتن، درب اجاق گاز را به طور امن بسته نگه می دارند - که ممکن است تا 14 الی 2 ساعت طول بکشد، اجازه دهید که چرخه تمیزکاری را به طول کامل اجرا کند تا آلودگی های سخت نرم شوند و بتوانید بایک اسفنج مرطوب آنها را حذف کنید؛ تکه های مواد غذایی خرد شده ممکن است کمی در طول دوره چرخه تمیز کردن شعله ور شوند، سعی نکنید در این زمان درب را باز کنید تا این شعله ها را ببندید، اما به سادگی می توانید چرخه تمیز کردن را تمام کنید و قبل از اینکه درب را باز کنید، اجاق گاز خنک می شود.

تمیز کردن دستی اجاق گاز

اگر از ویژگی خود تمیز کردن در اجاق گاز خود استفاده نمی کنید یا اجاق گازتان این آپشن را ندارد، از روش دستی برای تمیز کردن آن استفاده کنید - با استفاده از پاک کننده اجاق گاز یا یک روش غیر شیمیایی.

تعدادی از محصولات تمیز کننده اجاق گاز در بازار وجود دارد که کار تمیزکاری را برایتان آسان می کند،  این محصولات حاوی مواد شیمیایی خشن هستند که می توانند پوست را بسوزانند و باعث تحریک تنفسی شوند، بنابراین دستکش های لاستیکی را بپوشید و پنجره ی مجاور را برای هوای تازه باز کنید (همچنین اگر آلرژی به تنفس این مواد دارید می توانید از ماسک استفاده کنید)؛ فراموش نکنید از تنفس دودها اجتناب کنید.

فرایند تمیزکاری معمول این است که پاک کننده را بر روی دیوارها و کف اجاق اسپری کنید و 20 دقیقه صبر کنید، باقی مانده را با یک اسفنج نرم (نه یک پد زبر) بشویید، اسفنج را بعد از هر پاک کردن بشویید، اطمینان حاصل کنید که تمام مواد شیمیایی را از سطوح با شستشو با آب پاک پس از تمیز کردن حذف کنید.

طبق گفته پروفسور دانشگاه مری هریسون، پروفسور دانشگاه فلوریدا، شما می توانید مواد غذایی سوخته را با یک روش ارگانیک تر و پاک تر از استفاده از مواد شیمیایی تمیز کنید، اجازه دهید لکه ها 30 دقیقه خیس شوند سپس با آب تمیز آنها را بشویید.

نکاتی برای جلوگیری از مشکلات تولید دود از اجاق از در آینده

شما می توانید از یکی از راه های مختلف برای جلوگیری (به حداقل رساندن) مشکلات ایجاد دود از اجاق گاز در آینده استفاده کنید:

بلافاصله بعد از پخت و پز هر ظرف که حاوی مقدار زیادی چربی یا سس است که می ‌تواند روی سطوح فر بریزد، فر خود را تمیز کنید.

هنگام پخت استیک و یا دیگر غذاهای سرخ ‌شده، سعی کنید سینی سرخ را کمی دورتر از المنت قرار دهید.

تابه کوچک یا فویل آلومینیومی ای را مستقیما زیر غذای پخت و پز در قفسه دیوار پایین تر قرار دهید،  قفسه ها را به طور کامل پوشش ندهید، زیرا این امر مانع جریان هوا برای تهیه غذا می شود و یک ماهی تابه یا فویل را به طور مستقیم روی کف فر اجاق گاز قرار ندهید زیرا این کار سطح مینای فر را خراش می دهد.

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

اجاق گاز وسیله ضروری برای هر خانه ای است، زمانی که با مشکلات در کارکرد معمول مواجه می شود می تواند دردسر ساز باشد، یکی از مشکلات رایج در اجاق گازها این است که شما اماده پخت و پز هستید و مواد اولیه تهیه غذا را اماده کرده اید اما زمانی که دستگیره را می چرخانید شعله ای روشن نمی شود و با عث تعجبتان می شود، اگر اجاق گاز شما نیز شعله ور نمی شود نگران نباشید همانطور که گفتیم این مورد یکی از رایج ترین مشکلات اجاق گازها است، ، راهنمای زیر به شما کمک می کند مشکل را پیدا کنید و بهترین راه حل را برای تعمیر اجاق گاز و شروع برنامه پخت و پز خود پیدا کنید.

عیب یابی و تعمیر مشعل گاز

مهم: قبل از عیب یابی، از علائم نشت گاز مطلع شوید، قرار گرفتن در معرض گاز طبیعی می تواند منجر به بیماری و حتی مرگ شود، اگر مشکل نشت گاز داشته باشید، گاز را خاموش کنید و بلافاصله خانه خود را ترک کنید، هنگامی که با خیال راحت در خارج از خانه قرار گرفتید، با یک تعمیرکار حرفه ای برای پیدا کردن مشکل و تعمیر نشت تماس بگیرید، اگر احساس سرگیجه، تهوع و سردرد دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

اخطار: قبل از بررسی مشعل، اجاق گاز را از برق بکشید و اطمینان حاصل کنید که شبکه چدنی  و مشعل کاملا خنک شده اند.

حفره های مشعل خود را پاک کنید، اگر مشعل روشن نمی شود، ممکن است نیاز به تمیز کردن سوراخ های مشعل داشته باشید، این روزنه ها معمولا با چربی و بقایای پخت و پز اشباع می شود. اطمینان حاصل کنید که برق خاموش است و عناصر خنک شده اند، سپس ایگنیتر را در وسط مشعل و سوراخ های مشعل را با یک مسواک سفت پاک کنید و حفره ی مشعل را با قرار دادن سوزن در آن تمیز کنید.

معین کنید که آیا یک سیستم احتراق الکترونیکی یا یک پیلوت و یا یک مشعل باز دارید، اگر محدوده شما زمانی که مشعل روشن است کلیک کند، احتمالا یک سیستم احتراق الکترونیکی معیوب است که امروزه بسیار رایج است.

برای بررسی ایگنیتر، شبکه های سرد شده روی مشعل را بردارید، یکی پس از دیگری هر دستگیره ی مشعل را روشن کنید تا ببینید آیا صدای کلیک را می شنوید، اگر شما صدای کلیک را نمی شنوید، احتمالا ایگنیتر کار نمی کند.

در صورت لزوم با استفاده از چراغ قوه، سیم های کوچک بین ایگنیتر و کنترل های مربوط به قسمت مشعل را بررسی کنید، اگر یک سیم جداگانه را می بینید، سیم را به عقب هل بدهید، اگر سیم ها وصل شده و مشعل هنوز کار نمی کند، ممكن است نیاز به جایگزینی ایگنیتر داشته باشید.

فقدان گاز؛ اگر گاز در اجاق گاز جریان نداشته باشد، گازی برای روشن شدن شعله به مشعل نمی رسد، بنابراین باید چک کنید که گاز روشن است یا خیر، از مشعلی که گاز به آن برسد اما روشن نشود باید بوی گاز را استشمام کنید.

برای بررسی مشکالت خط گاز، دستگیره ی سوپاپ را تا نیمه باز کنید و شعله آتش یک کبریت یا فندک را در نزدیکی مشعل قرار دهید، (احتیاط کنید سر و لباس های خود را از آتش دور نگه دارید، چرا که شعله در صورتی که مشعل روشن شود، آتش می گیرد.)، اگر فندک گاز را روشن نمی‌کند، ممکن است مجبور شوید با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا بررسی کنید و ببینید آیا خط گاز درست کار می کند.

به جرقه های ایگنیتر توجه کنید آنها باید سفید مایل به آبی باشند، اگر شعله های زرد یا نارنجی  را می بینید، ممکن است عناصر ایگنیتر معیوب باشند و ممکن است نیاز به جایگزینی ایگنیتر باشد.

اگر اجاق گاز شما یک پیلوت داشته باشد و مشعل روشن نشود، ممکن است لازم باشد آن را خاموش کنید، به دستورالعمل های تولید کننده مراجعه کنید یا از شرکت گاز یا یک تکنسین خدمات برای راهنمایی کمک بخواهید.

اگر اجاق گاز شما یک پیلوت داشته باشد که روشن نمی شود، ببینید آیا پورت پیلوت مسدود شده است، در صورت وجود مسدودیت، شما می توانید از سیم کوچک برای تمیز کردن پورت استفاده کنید.
اگر مشكلات نور پیلوت همچنان ادامه دارد، بررسی كنید كه آیا وجود باد و هوای مخالف سبب از بین رفتن شعله می شود یا خیر؛ یک پنجره باز در هنگام وزش باد، یک فن در حوالی آشپزخانه می توانید شعله ها را به خاموشی یا عدم تعادل هدایت کند.

برای نگهداری اجاق‌گاز در حالت بسیار عالی، باید از آن به درستی استفاده کنید، پس از نشت مواد غذایی و یا نشستن رسوبات بر روی مشعل و سطح پخت و پز اجاق گاز، صبر کنید تا اجاق گاز خنک شود و سریعا از سرکه و آب برای حذف رسوبات و آلودگی ها استفاده کنید، برای جلوگیری از آسیب رساندن به مشعل ها و عناصر گرمایشی، از ظروف و تابه های مناسب با اندازه ی مشعل استفاده کنید و از استفاده ظروف خیلی بزرگ و سنگین خودداری کنید، سرپوش محدوده را فراموش نکنید، دقت کنید که فیلترهای اگزوز را به طور مرتب تمیز کنید یا تعویض کنید تا کاپوت برای ایمنی از آتش به درستی عمل کند.

موراد زیر را به عنوان بررسی های نهایی روشن  نشدن شعله اجاق گاز انجام دهید:
دلیل 1. ماژول
ماژول های جرقه قدرت را برای الکترود جرقه مشعل مهیا می کنند، اگر مشعل یک جرقه ضعیف تولید می کند یا اگر مشعل به طور متناوب جرقه ایجاد کند، ماژول جرقه ممکن است معیوب باشد، قبل از جایگزینی ماژول جرقه ابتدا الکترود جرقه و سیم جرقه را بررسی کنید، اگر الکترود جرقه و سیم جرقه مشکلی نداشته باشند، ماژول جرقه معیوب است و نیاز به جایگزینی دارد.

دلیل 2. سوئیچ جرقه ایگنیتر

هنگامی که مشعل روشن است، سوئیچ برای ایجاد جرقه ولتاژی را به ماژول می فرستد، اگر سوئیچ جرقه ایگنیتر معیوب باشد، ولتاژ را به ماژول جرقه ارسال نمی کند و مشعل قادر نخواهد بود جرقه ایجاد کند، اگر مشعل اجاق گاز جرقه ندارد، بررسی کنید که آیا مشعل های دیگر به درستی جرقه می زنند یا خیر، اگر مشعل های دیگر به درستی جرقه می زنند، سوئیچ جرقه ایگنیتر احتمالا معیوب است.

علت خاموش شدن فر اجاق گاز

در این مقاله می خواهیم در مورد خاموش شدن فر اجاق گاز برای شما مطالبی را بیان کنیم مواردی که باعث بروز این مشکل می شود را با یکدیگر بررسی می کنیم.

3مورد را زیر نظر بگیرید.

  • بررسی کردن پیلوت دستگاه از لحاظ مسدودی:

از مواردی که شایع است و در عین حال می توان به عنوان دلیل اصلی خاموش نشدن دستگاه دانست. شما باید راه پیلوت را از نظر مسدود بودن بررسی کنید.برای حل این مشکل می توانید با استفاده از ابزار مناسب و ایمن آن را تمیز کنید و این مشکل را بر طرف کنید در صورتی که حتی بعد از تمیز کردن این ایراد پابرجا بود می توانید اقدام به تعویض کردن پیلوت دستگاه خود کنید.

  • خاموش بودن پیلوت:

ممکن است دلیل اینکه فر دستگاه شما خاموش است و روشن نمی شود ،خاموش بودن پیلوت باشد که تنها کافی است آن را روش کنید.حالا اگر پیلوت دستگاه شما روشن نمی شود باید بررسی کرد دلیل آن چیست،ممکن است مقدار گازی که باید به آن برسد کافی نباشد که در این صورت باید به تنظیم کردن صحیح شعله ی پیلوت بپردازید.

  • تنظیم نبودن صحیح تایمر:

عملکرد صحیح تایمر دستگاه بر روی کارکرد موثر آن بسیار حائز اهمیت است.زیرا این تایمر است که وظیفه دارد قطعات دستگاه را با یکدیگر هماهنگ کند.در صورت خاموش شدن فر اجاق گاز حتما این مورد را نیز بررسی کنید که آیا تایمر دستگاه شما تنظیمات درستی دارد یا خیر.

 

نمایندگی تعمیرات اجاق گاز

نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بوش ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز دوو ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز اسنوا  ،  نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بلومبرگ ، تعمیر اجاق گاز در تهران

پیشگیری از ویروس کرونا