021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

راهنمای تعمیر سیستم دیفراست یخچال

راهنمای تعمیر سیستم دیفراست یخچال
راهنمای تعویض دیفراست یخچال
زمان مطالعه: 6 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

یخچال فریزرها که از وسایل مهم و جدا نشدنی آشپزخانه به شمار می‌روند، سالهاست که در نگه‌داری مواد غذایی به بشر کمک کرده­ و می‌کنند. حتما به خاطر دارید که از یخچال‌های قدیمی گرفته تا امروزی، همه به دلیل رطوبت ایجاد شده از مواد غذایی و سرما، باعث ایجاد برفک می‌شوند. از این رو در یخچال‌های امروزی از سیستم یخ‌زدایی برفک‌ها که به سیستم‌های دیفراست و نوفراست معروف هستند؛ استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی با دیفراست به راهنمای تعمیر دیفراست یخچال نیز بپردازیم.

دیفراست یخچال چیست؟

دیفراست که به معنی یخ‌زدایی است، برای آب کردن برفک‌های اواپراتور یا همان پنل خنک‌کننده در بعضی از سیستم‌های تبرید مانند: یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم در واقع وظیفه از بین بردن برفک‌های ناشی از رطوبت مواد غذایی را برعهده دارد. در یخچال‌های قدیمی برای از بین بردن برفک یخچال‌ها افراد مجبور به خاموش کردن یخچال بودند تا برفک‌های ایجاد شده در یخچال آب شده و از بین بروند. از آنجایی که این کار بسیار وقت گیر بود و موجب باز شدن یخ مواد غذایی و همچنین فاسد شدن آنها می‌شد، تولیدکنندگان با اضافه کردن قطعاتی به یخچال‌ها به عنوان سیستم دیفراست درصدد رفع این مشکل برآمدند. از این رو یخچال‌های بدون برفک وارد بازار شدند.

حال ساختاری که این گونه یخچال‌ها دارند به این صورت است که ممکن است برفک در این یخچال‌ها تولید شود؛ اما به دلیل قرار گرفتن در پشت کاور، این برفک‌ها قابل مشاهده نیستند و فقط با برداشتن کاور می‌توان برفک یخچال را مشاهده کرد.

اجزا و قطعات تشکیل‌دهنده سیستم دیفراست یخچال

اجزا و قطعاتی که سیستم دیفراست یخچال را تشکیل می‌دهند، عبارتند از:

 • اواپراتور
 • ترموفیوز
 • ترمودیسک
 • تایمر دیفراست
 • سنسور دیفراست
 • المنت جداری و درین

این اجزا و قطعات در یخچال‌های امروزی آنقدر کامل‌تر شدند که در حال حاضر به طور بسیار هوشمندی عمل می­کنند.

نحوه عملکرد سیستم دیفراست یخچال

همانطور که با قطعات این سیستم آشنا شدید، باید گفت که هر یک از این قطعات در این سیستم وظیفه مهمی را برعهده دارند. سنسور دیفراست دمای اطراف اواپراتور را اندازه‌گیری کرده و آن را به برد اصلی یخچال ارسال می‌کند. این سنسور در دمای خاصی با توجه به مدل یخچال، دستور روشن و یا خاموش شدن المنت را می‌دهد. همچنین زمانی که دما تا حدی زیاد پایین بیاید، سنسور دستور روشن شدن هیتر برای آب کردن برفک را صادر می‌کند و پس از اتمام این فرآیند، دستور خاموش شدن هیتر صادر می‌گردد. ترموفیوز نیز در این سیستم وظیفه کنترل هیتر المنت را در جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه، بر عهده دارد. همچنین ترمودیسک وظیفه وصل کردن و قطع کردن جریان ورودی به هیتر را برعهده دارد.

5 علت خرابی سیستم دیفراست یخچال 

یکی از ایراداتی که ممکن است در کارکرد این نوع یخچال‌ها به وجود بیاید، دیفراست نکردن و در نتیجه کاهش سرمای فضای داخلی یخچال است. که این ایرادات می‌تواند وابسته به دلایلی باشد. از علل خرابی سیستم دیفراست یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم شدن تدریجی دمای یخچال فریزر
 • احساس صدای زیاد در یخچال
 • بالا رفتن دمای یخچال فریزر یا یکی از آنها
 • جمع شدن یخ، برفک در یخچال فریزر
 • کار نکردن فن یخچال فریزر

علاوه بر این خرابی هر یک از قطعات سیستم دیفراست، موجب ایجاد برفک در یخچال فریزر می‌شود. در صورت بروز هر یک از این مشکلات در یخچال فریزر برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و همچنین آسیب نرسیدن به قطعات دیگر دستگاه باید مشکل سریعا بررسی و رفع گردد.

راهنمای تعمیر سیستم دیفراست یخچال

در برخی مواقع که تعمیر سیستم دیفراست یخچال مقدور نیست باید اقدام به تعویض دیفراست یخچال کرد؛ اما قبل از این که اقدام به تعویض این قطعه در یخچال کنید بهتر است بدانید که برخی اوقات خرابی در این سیستم از سوی خود این قطعه نیست و قطعات دیگری هم روی این قطعه تاثیر گذار هستند؛ در این بخش از راهنمای تعویض دیفراست یخچال قصد داریم قطعاتی که کارکرد آن ها روی عملرکرد دیفراست یخچال تاثیر دارد را معرفی کنیم.

 • المنت های یخچال
 • سنسور یخچال
 • ترموفیوز یخچال
 • تایمر یخچال
 • برد الکترونیکی یخچال

چک کردن خرابی المنت در هنگام تعمیر دیفراست یخچال

برای چک کردن قطعات بهتر است که اول به سراغ المنت موجود در سیتسم دیفراست بروید. از آنجایی که کار المنت آب کردن برفک اواپراتور است، در صورتی خرابی این قطعه سیستم دیفراست با مشکل مواجه می‌شود.

برای اطمینان از درستی آن، لازم است که المنت را تست نمایید. برای این کار اتصالات آن به سیم‌ها را بررسی کنید. سیم‌هایی که به المنت متصل شده‌اند را از المنت جدا و دو سر آن را با اهم‌متر اندازه بگیرید. در صورتی که اهم‌متر عددی غیر از 200 تا 300 اهم را نشان می‌داد، می‌توان گفت المنت به مشکل خورده و باید تعویض گردد.

بررسی خرابی سنسور دیفراست یخچال

قطعه دیگری که باید در این سیستم چک بشود، سنسور دیفراست است. این سنسور که در کنار اواپراتور قرار گرفته است، باید مقاومتی بین 2000 تا 40000 اهم را نشان دهد. در صورتی که مقاومت این قطعه را اندازه‌گیری کرده و به این عدد نرسیدید. باید به خراب بودن سنسور دیفراست شک کنید. با تعویض این سنسور در صورتی که دیگر قطعات سالم باشند، مشکل دیفراست برطرف می‌گردد.

بررسی خرابی ترموفیوز در هنگام تعمیر دیفراست یخچال

این قطعه که یک فیوز حرارتی است؛ کار المنت را تحت نظر دارد. در صورتی که المنت به هر دلیل بعد از آب کردن برفک‌ها خاموش نشود و دمای آن قسمت بیش از ۷۰ درجه شود، این فیوز حرارتی می‌سوزد و المنت را از مدار خارج می‌کند. در صورتی که متوجه شدید ترموفیوز سوخته است ضمن اینکه باید آن را تعویض کنید، باید مواردی که موجب خارج نشدن المنت از مدار شده است را نیز مورد بررسی قرار دهید. سنسور دیفراست، تایمر دیفراست یا برد الکترونیکی می‌توانند در خارج نشدن المنت از مدار نقش داشته باشند.

خرابی تایمر و منجر شدن آن به از کار افتادن سیستم دیفراست یخچال

خرابی تایمر نیز از دیگر دلایلست که می‌تواند باعث اختلال در سیستم دیفراست شود. برای تست تایمر پیچ‌هایی که تایمر دیفراست را به یخچال فیکس کرده؛ باز کنید. سیم‌های آن را جدا کرده و با مولتی تستر آن را تست کنید. مولتی تستر باید روی x1 قرار داشته باشد. یکی از میله‌هایی که منطبق با سیم سفید است را لمس کنید. میله را به سه ترمینال متصل نگه دارید. اهم‌ها باید حداقل روی یک یا در نزدیکی صفر و احتمالاً دو جفت پایانه باقی بمانند و حداقل یکی از این پایانه‌ها باید در حالت بی‌نهایت تست گردد. در صورتی که صدای کلیک را با چرخاندن سوئیچ تایمر در جهت عقربه‌های ساعت شنیدید. باید دیگر پایانه‌ها را نیز تست کنید. آنهایی که در صفر اهم مانده‌اند، اکنون باید در بی‌نهایت تست شوند. اگر هر یک از آنها کار نکرد، باید تایمر جدید جایگزین شود.

ارتباط خرابی برد الکترونیکی با خرابی دیفراست یخچال

اگر تمامی مراحل بالا را طی کرده و به صحت و سلامتی این قطعات پی بردید، می‌توان گفت که مشکل از برد الکترونیکی است که باید تعمیر و یا تعویض گردد.

رفع مشکل تعمیر دیفراست یخچال به کمک کارشناسان آی پی امداد

در یخچال‌های قدیمی عیب‌یابی و تعویض این قطعات کار راحت‌تری بود. اما در یخچال‌های بدون برفک که امروزه در بازار موجود هستند، تعمیر سیستم دیفراست پیچیده‌تر شده و کار چندان آسانی نیست. از این جهت نمایندگی‌های تعمیرات یخچال، بهترین مکان برای تعمیر و تعویض قطعات یخچال شما هستند و شما با سپردن این کار به متخصصان و افراد کار بلد می‌توانید با خیالی آسوده یخچال خود را تعمیر نمایید. آی پی امداد یکی از نمایندگی‌هایی است که با پیشرفته‌ترین تجهیزات و همچنین با داشتن کارشناسان خبره در کمترین زمان ممکن یخچال شما را تعمیر و عیب‌یابی می‌کند.

نتیجه‌گیری از تعمیر دیفراست یخچال

در این مقاله به سیستم دیفراست و راهنمای تعمیر دیفراست یخچال پرداختیم. همانطور که گفته شد در یخچال‌های امروزی تعویض و یا تعمیر دیفراست یخچال کار آسانی نیست؛ زیرا قطعات سیستم ضدبرفک پشت کاور در انتهای کابین فریزر قرار دارند و دسترسی به آنها کار آسانی نبوده و بهتر است که این کار توسط متخصصان و کارشناسان آی پی امداد انجام پذیرد.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست