021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

نظافت فیلتر کولر گازی

نظافت فیلتر کولر گازی
نظافت فیلتر کولر گازی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

نظافت فیلتر کولر گازی یکی از مهمترین کارها برای بهبود کیفیت کارکرد و طول عمر کولر گازی شماست. تمیز نمودن فیلتر کولر گازی یکی از مهمترین مراحل سرویس کولر گازی می باشد. در حالت عادی کولرهای گازی به سرویس سالیانه نیاز دارند اما نظافت فیلتر یونولیتی داخل کولر گازی چون گرد و غبار محیط را به خود جذب می کند، بهتر است زودتر از سرویس سالیانه انجام شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله آموزش نظافت فیلتر کولر گازی را به ساده ترین روش به شما آموزش دهیم:

کاربران گرامی با مطالعه این مقاله و با استفاده از نظرات تعمیرکاران لوازم خانگی آی پی امداد می توانید به تمام پرسش های خود در مورد نظافت فیلتر کولرگازی پاسخ دهید.

تمیز نکردن فیلتر کولر گازی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

در ابتدا به بررسی عواقب نظافت نکردن فیلتر کولر گازی می پردازیم:

 • اختلال در چرخه کارکرد کولر گازی یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که عدم نظافت فیلتر کولرگازی به دنبال دارد. در زمان کارکرد کولر، به تناوب روشن و خاموش می شود، اما زمانی که نظافت فیلتر انجام نشود و فیلتر کثیف باشد، باعث می شود که تعداد دفعات این تناوب بیشتر شده و باعث هدر رفتن انرژی و ایجاد دما و تهویه نامناسب در فضا گردد.
 • یکی دیگر از مزایای نظافت فیلتر کولر گازی در زمان مناسب جلوگیری از یخ زدن شبکه هاست؛ به این معنی که فیلتر تمیز اجازه می دهد تا هوا به راحتی در پنل کولر گازی جریان داشته باشد و محیط را خنک کند، در صورتی که فیلتر هوای کثیف جریان هوای سرد را محدود می کند.
 • خرابی اجزای داخلی کولر گازی از دیگر مشکلاتی است که در پی نظافت نکردن فیلتر کولرگازی بروز می کند. یک فیلتر کثیف باعث آسیب رساندن به اجزای داخلی و ایجاد اختلال در نحو کارکرد صحیح کولر گازی می شود. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که با مشکل اجزای داخلی کولر گازی مواجه هستید، می توانید از تعمیرکاران اعزام به محل نمایندگی مجاز آی پی امداد کمک بگیرید.
 • کاهش کارایی کلی کولر گازی نیز معضلی است که در پی عدم نظافت فیلتر کولرگازی بروز می کند؛ زیرا یک کولر گازی با فیلتر کثیف از برق بیشتری برای خنک کردن محیط استفاده می کند و شما را برای تعمیر و پرداخت هزینه های برق دچار مشکل خواهد کرد.

نظافت فیلتر کولر گازی را هر چند وقت انجام دهیم؟

 • اگر از آن دسته افرادی هستید که از کولر گازی به طور دائمی و هر روز استفاده نمی کنید، می توانید نظافت فیلتر کولرگازی را به صورت فصلی یا در ابتدای شروع هر دوره استفاده انجام دهید.
 • نحو استفاده شما از کولرگازی و محیطی که در آن قرار دارید، تعیین کننده زمان تمیز کردن فیلتر کولرگازی است. اگر به طور متوسط هر روز و بیشتر از 6 ساعت از کولر گازی استفاده می کنید، بهتر است نظافت فیلتر کولرگازی را هر 3 هفته یکبار انجام دهید.
 • توجه کنید که اگر کولر گازی شما در مکانی به جز واحدهای مسکونی و اداری نصب شده است مانند فضای کارگاه و سایر فضاهایی که میزان گرد و غبار و آلودگی بیشتر است، باید فواصل نظافت فیلتر کولرگازی را به هر هفته کاهش دهید.

مراحل نظافت فیلتر کولر گازی به چه صورت است؟

 • در اولین قدم برای نظافت فیلتر کولرگازی باید دستگاه را خاموش کنید و به دستگاه تسلط کامل داشته باشید. پس اگر کولرگازی در ارتفاعی بالاتر از قد شماست، حتما از یک چهار پایه برای این کار استفاده کنید.
 • حالا باید قاب بدنه خارجی کولر گازی را باز کنید. در اکثر کولرهای گازی در سمت راست و چپ دستگاه ضامن ها و قفل هایی وجود دارد که ابتدا باید آنها را باز کنید.
 • پس از باز کردن، اگر گرد و غبار زیادی روی فیلتر کولرگازی می بینید به آرامی فیلتر را از محفظه جدا کنید.
 • می توانید برای نظافت فیلتر از یک برس نرم و آب استفاده کنید و حتی می توانید برای شستشوی بهتر از شوینده های معمولی استفاده کنید.
 • بعد از شستشوی فیلتر بهتر است آن را در محیطی قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.
 • برای تمیز کردن فیلتر کولرگازی می توانید از دستگاه بخار شور هم استفاده کنید.
 • برای جا زدن فیلتر کولرگازی بعد از نظافت، ابتدا قسمت های عقبی فیلترها را جا زده و پس از آن قسمت جلویی فیلتر را جا بیندازید.

نکات مهم در نظافت فیلتر کولرگازی

 1. اولین نکته مهم در نظافت فیلتر کولرگازی این است که هیچ یک از قسمت های برقی دستگاه نباید خیس شوند.
 2. قبل از جا زدن مجدد فیلترها به داخل کولر گازی از خشک بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 3. از جابه‌جا کردن اضافی قطعات و انجام حرکات غیرضروری در هنگام نظافت خودداری نمایید.

نتیجه گیری از نحوه نظافت فیلتر کولرگازی

نظافت فیلتر کولرگازی به تنهایی نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد و در منزل به راحتی قابل انجام است، ولی باز کردن سایر قسمت ها کاری کاملا تخصصی است و گاهی شاید نیاز باشد که کولرگازی به طور کامل و به هدف رفع ایراداتی مثل چکه کردن آب، ایجاد صدا هنگام روشن کردن کولر، خنک نشدن فضا به میزان مطلوب و … کاملا باز و توسط تعمیرکار نمایندگی مجاز تعمیرات کولرگازی سرویس گردد. توصیه ما به شما سپردن رفع ایراد و تعمیر کولر گازی در محل به متخصصین آی پی امداد است.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست