021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات چای ساز در تهران با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

آموزش تعویض المنت چای ساز

آموزش تعویض المنت چای ساز
آموزش تعویض المنت چای ساز
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

طریقه تعویض المنت چای ساز چگونه است؟ هدف از نشر این مقاله آشنایی با یکی از مهمترین قطعات موجود در چای ساز با نام المنت و همچنین آموزش تعویض المنت چای ساز می باشد. با مطالعه دقیق این مقاله می توانید چای ساز را عیب یابی کرده و در صورت بروز مشکل در المنت دستگاه آن را تعمیر و یا تعویض نمایید. اما اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، باید به نمایندگی تعمیرات چای ساز در تهران مراجعه کنید.

آی.پی امداد به بهترین شکل ممکن می تواند دستگاه شما را عیب یابی کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام نماید. برای دریافت خدمات تعمیرات با ما تماس بگیرید.

با استفاده از خدمات تعمیرات چای ساز در آی پی امداد تا 75 % در هزینه خدمات صرفه جویی نمایید.

در ادامه این مقاله برای بررسی تعویض المنت چای ساز به ارزیابی عناوین زیر خواهیم پرداخت:

 • نقش المنت در دستگاه چای ساز
 • آموزش تعویض المنت چای ساز
 • نحوه باز کردن چای ساز برای تعویض المنت
 • نحوه تست المنت چای ساز
 • طریقه تعویض المنت چای ساز
 • نتیجه گیری از آموزش تعویض المنت چای ساز

در ادامه با آی پی امداد همراه بمانید.

نقش المنت در دستگاه چای ساز

المنتی که در چای ساز مورد استفاده قرار می گیرد از نوع گرم نگه دارنده است. در واقع این المنت از طریق اتصالات خود انرژی برق را دریافت کرده و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. گرمای منتشر شده از طریق آن می تواند هم در دم کشیدن و گرم ماندن چای در قوری نقش داشته باشد و هم موجب گردد تا آب داخل کتری به جوش آید. چراغی بر روی دستگاه تعبیه شده است که مختص المنت است و در صورتی که چای ساز را روشن کنید این چراغ روشن می شود و نشان دهنده این موضوع است که المنت شروع به کار کرده و تا چند دقیقه آب به جوش خواهد آمد.

اگر دستگاه خراب شده باشد و خرابی آن به دلیل به وجود آمدن ایراد در المنت چای ساز باشد، خرابی ممکن است در دو حالت اتفاق افتاده باشد. نوع اول آن مربوط به خود المنت است که ممکن است بر اثر استفاده مکرر و یا هر دلیل دیگری دچار سوختگی شود که در این حالت نیاز به تعویض دارد. در این صورت در هنگام روشن کردن چای ساز چراغ مربوط به المنت روشن نمی شود که این امر نشان دهنده سوختن کامل المنت دستگاه است. نوع دوم از خرابی در المنت مربوط به اتصالات و پایانه های آن می شود که ممکن است یکی از آنها قطع شده باشد. در این صورت نیز با تعویض هر کدام از اتصالات آن که دچار ایراد شده است می توان دستگاه را تعمیر کرد.

آموزش تعویض المنت چای ساز

در مواردی که چای ساز به دلیل بروز خرابی و یا سوختن المنت، کار نکند، برای این که بتوان دستگاه را تعمیر کرد باید با روش باز کردن کتری چای ساز و آزمایش صحت المنت آشنایی داشته باشید. در همین راستا در این بخش از مقاله آموزش تعویض المنت چای ساز باز کردن کف کتری و آزمایش المنت را برای شما به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

چای ساز دارای یک سکو به نام سکوی شارژ است که کتری و قوری بر روی آن قرار می گیرد. برای این که المنت مخصوص کتری و قوری را در این دستگاه بررسی کنیم باید کف کتری و سکوی جای گیری قوری را باز کرده و آنها را بررسی نماییم. برق از طریق جایگاه مخصوصی که در قسمت میانی سکو تعبیه شده است به المنت موجود در کف کتری منتقل می شود و المنت با عملکرد خود این انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل کرده و عملکرد چای ساز را ممکن می سازد.

نحوه باز کردن چای ساز برای تعویض المنت

نحوه باز کردن چای ساز برای تعویض المنت به صورتی است که برای این که المنت موجود در کف کتری را بررسی کنید باید:

 • ابتدا کتری را از سکوی شارژ برداشته و سپس آن را باز نمایید.
 • برای باز کردن کف کتری کافی است آن را برگردانید و سپس سه عدد پیچی چهار گوشی را که در قسمت وسط آن قرار دارد که به دقت باز کنید.
 • استفاده از پیچ گوشتی مناسب و همچنین باز کردن این پیچ ها با احتیاط از آسیب دیدن زبانه های پیچ جلوگیری خواهد کرد.
 • بعد از باز کردن پیچ ها، کف پلاستیکی که کتری را با آرامی بردارید تا به داخل آن دسترسی داشته باشید.
 • با برداشتن این کف می توانید به کلید اتوماتیک و ترموستات و المنت کتری چای ساز دسترسی داشته باشید و نحوه جای گیری آنها را مشاهده کنید.
 • بر روی این المنت تمامی مشخصات آن اعم از ولتاژ و قدرت آن حک شده است. بعد از اتمام این مراحل شما باید اقدام به آزمایش صحت عملکرد المنت نمایید.

باز کردن چایساز ها و تعویض المنت آن ها در تمامی برند ها تقریبا یکسان است. برخی از چایساز ها مانند آاگ المنت کف کتری قرار دارد. برای تعویض المنت میتوانید دستگاه را تعمیرگاه مجاز تعمیرات چایساز آاگ در آی پی امداد بسپارید.

نحوه باز کردن کف قوری برای دسترسی به المنت

برای این که المنت قوری در چای ساز را مورد بررسی قرار دهید:

 • ابتدا باید پیچ های موجود در زیر سکوی دستگاه را باز کنید.
 • برای این کار، هم باید از پیچ گوشتی مناسبی بهره گرفته و پیچ ها را با دقت بالا باز کرد.
 • سپس قاب را با طرف بالا حرکت داد تا دو قسمت سکو از هم جدا شوند.
 • بعد از جدا کردن قاب می توانید به سیم کشی موجود در داخل سکو و المنت قوری و برد الکترونیکی آن دسترسی داشته باشید.
 • بعد از آن با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های مربوط به اهرم نگهدارنده المنت قوری را باز کنید و المنت را آزاد نمایید.
 • بر روی این المنت نیز تمامی مشخصات آن حک شده است.
 • بعد از این مرحله نیاز به آزمایش صحت المنت وجود دارد.

نحوه تست المنت چای ساز

برای این که مشخص کنید که خرابی چای ساز مربوط به المنت آن است یا نه و همچنین برای این که بدانید المنت سوخته و یا مشکل در اتصالات آن است باید آزمایش صحت عملکرد المنت را انجام دهید:

 • برای انجام این آزمایش بر روی المنت کتری به یک اهم متر نیاز دارید و در اولین مرحله باید یک سر المنت را را از مدار موجود در کف کتری خارج کنید.
 • سپس باید دو سر اهم متر را به دو طرف ترمینال المنت دستگاه متصل نمایید.
 • در این صورت اگر المنت سالم باشد باید اهم متر عددی معادل Ω 27 را نشان دهد. اما اگر عددی غیر از این نمایش داده شد، نشان دهنده این امر است که المنت دستگاه آسیب دیده و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

بعد از سپری کردن این مراحل برای آموزش تعویض المنت چای ساز نوبت به آزمایش المنت قوری چای ساز می رسد:

 1. برای این کار کافی است دو سر المنت را به اهم متر وصل کنید و مقدار مقاومت آن را اندازه گیری نمایید.
 2. اگر اهم متر عدد 183 را نشان داد یعنی المنت سالم است.
 3. ولی اگر عدد نمایش داده شده بر روی اهم متر معادل 1 باشد یعنی المنت معیوب بوده و نیاز به تعویض دارد.

طریقه تعویض المنت چای ساز

بعد از این که مراحل ذکر شده در بالا را به صورت دقیق انجام دادید و متوجه شدید که المنت چای ساز مشکل دارد باید نسبت به تعویض المنت چای ساز اقدام نمایید. بر این کار تقریباً نصف راه را رفته اید و دستگاه را باز کرده اید. در ادامه باید المنت موجود در کف کتری و همچنین سکوی شارژ قوری را به آرامی از جای خود خارج نمایید. قبل از هر کاری بهتر است از اتصالات آن یک عکس بگیرید تا بعد از تعویض برای برقراری این اتصالات به مشکل برنخورید. بعد از خارج کردن المنت معیوب المنت جدید را جایگزین آن کنید و اتصالات آن را وصل کرده و قاب و کف کتری را در جای خود قرار دهید.

نتیجه گیری از آموزش تعویض المنت چای ساز

نتیجه گیری از آموزش تعویض المنت چای ساز به شرح زیر می باشد:

اگر المنت چای ساز شما دچار سوختگی و یا ایراد شد و با استفاده از نکاتی که در مقاله آموزش تعویض المنت چای ساز ارائه شده است، نتوانستید آن را تعمیر کنید، بهتر است برای تعویض آن از یک تعمیرکار ماهر و آشنا به کار کمک بگیرید. بهترین گزینه مراجعه به آی.پی امداد است. این مرکز که نمایندگی تعمیرات چای ساز در تهران را دارد با استفاده از مدرن ترین روش ها می تواند دستگاه های معیوب شما را تعمیر کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

از این طریق می توانید:

 • به بهترین تعمیرکار چای ساز در تهران دسترسی داشته باشید
 • هزینه های خود را تا 75 درصد بهینه سازی کنید
 • از خدمات تعمیرات چای ساز در محل استفاده نمایید
 • برای تعمیرات انجام گرفته گارانتی دریافت کنید
 • در هر زمانی بتوانید با تعمیرکار تماس بگیرید
 • در زمان صرفه جویی کنید
 • به قطعات فابریک چای ساز در محل دسترسی پیدا کنید
 • طول عمر دستگاه خود را در حد بالا حفظ نمایید

آی پی امداد ارائه دهنده خدمات تعمیرات چای ساز در محل می باشد.

7 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. ف_ز 19 شهریور 1400

  سلام اگر المنتی که به صورت لوله پیچ خورده داخل محفظه کتری برقی و درون اب است ، ترک بردارد،خطرناک است؟

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 19 شهریور 1400

   سلام، بله. موجب اتصالی میشود

   پاسخ دادن
 2. توفیق سواری 07 خرداد 1400

  باسلام خدمت شما لطفا نحوی بازکردن خود المنت از کف کتری برقی را توضیح دهید نه نحوی تست آن با تشکر فراوان و قدردانی از زحمات شما

  پاسخ دادن
  علی اکبر احمدی 04 آذر 1399

  با درودی گرم به متخصصین هم رشته ام نوشته شما نوشته کاملی د ر مورد موضوع مورد بحث می‌باشد من شخصا علاقه خاصی به اوراق کردن لوازم خانگی و درصورت امکان پیدا کردن قطعه معیوب دارم مدتها بود چای ساز در گوشه کمدی در آشپزخانه افتاده بود از همین رو از همسرم خواستم که آن را پیدا کرده به من بدهد تا آن را اوراق کنم با دقت تمام پایه و کنری را تک تک اوراق کردم ابتدا پای را باز کردم مدار را کنترل کردم سپس جداگانه به برق زدم و دیدم قسمت گرم کن قوری قشنگ داغ میکند و مطمئن شدم سالم است آنرا بستم و کنار گذاشتم رفتم سراغ کتری چقدر دردسر داشت با دقت کامل تمام قسمت ها را جدا کردم دستگیره لوله ها و توری لوله تبریز کتری و دستگاه کنترل و قطع وصل خودکار و فیش استوانه ای اتصال به المنت همه را باز کرده رو سفره تعمیرات چیدم که چیزی کم میارم کتری با المنت کاملا جدا شد دوتا سیم با کفشک فیش دار و عایق دار المنت را به برق وصل کردم داخل کار هم مقداری آب ریختم چراغ سیگنال هم روشن شد البته تمام این کار ها را پس از نصب کامل دسته کتری و متعلقاتش انجام دادم ولی کتری به جوش نیامد اهمتر در منزل نداشتم با تست لامپ المنت را چک کردم چراغ روشن نشد مطمئن شدم که المنت ایرادی پیدا کرده است الان تمام قطعات را مونتاژ کرده ام فقط مونده تعویض المنت چقدر ریزه کاری داشت حداقل شش ساعت روش کارکردم این خلاصه تجربه من در مورد تعمیر چای ساز بود که برای اولین بار انجام دادم واقعا در این اوضاع و احوال کرونای و بیماری های عفونی و بیکاری تعمیر لوازم خانگی در وضعیت گرانی روز افزون و کمرشکن بخشی از هزینه های وحشتناک را کم میکند .و از سوی دیگر نوعی آدم را درگیر کار دقیق میکند و از بی حوصله کی می کاهد ارادتمند شما علی اکبر احمدی راستی یادم رفت هزینه المنت چقدر است چطور از محفظه اش بیرون کشیده می شود امکان دارد موقع بیرون کشیدن یا جا زدن عایق چینی آسیب ببیند یا برای اینکار وسیله ویژه ای لازم است ممنون می شوم اگر راهنمایی به فرمایید با سپاس فراوان و به درود پرتوان و سرانجام به خیر وسربلند و شاد و تر و تازه و شاداب باشید

  پاسخ دادن
   آی پی امداد 04 آذر 1399

   سلامف اکثر المنت ها پرسی است و اگر پرسی نباشد قیمت آن حدود 100 تومان است.

   پاسخ دادن
  حمید 12 اردیبهشت 1399

  تقریبا تمام چای سازها المنت پرس شده دارند . چگونه میتوان المنت آنها را تعویض نمود.؟ با تشکر

  پاسخ دادن
   حسين 30 اردیبهشت 1400

   با سلام المنت پرسي قابل تعويض نيست چرا كه با كف كتري يكپارچه است. كاري كه همه مي‌كنند استفاده از المنت كف خواب مارپيچ و سوراخ كردن (و البته آب بندي) كف كتري است. اين المنت در بازار فراوان و ارزان است

   پاسخ دادن