021-58941 تماس
Logo
logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

آشنایی با مین برد تلویزیون ها

آشنایی با مین برد تلویزیون ها
آشنایی با مین برد تلویزیون ها
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

مادربرد یا برد اصلی در تلویزیون همانطور که از نام آن معلوم است کارایی و وظایف زیادی دارد. مین برد سیگنال‌های صوتی و ویدئویی دریافت را دریافت کرده و سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند. تقریبا تمامی ورودی‌های تصویری و صوتی به مین برد تلویزیون متصل می‌شوند. البته در برخی از مدل‌ها این ورودی‌ها به مادربرد متصل نمی‌شوند، بلکه برروی بردی جداگانه متصل گردیده و سپس از طریق کابل‌های نوری به مادربرد وصل میشوند. مین بردها ویژگی‌های زیادی دارند برای انکه با مین برد تلویزیون ها بهتر آشنا شوید این مقاله را تا انتها بخوانید.

اجزای مین برد

مین بردهای تلویزیون‌ها تمام دستوراتی را که ما به آن می‌دهیم را وظیفه دارد با قطعات دیگر هماهنگ کرده و اجرا نماید. مین بردهای تلویزیون‌ها از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که از عمده‌ترین قطعاتی که در اکثر مادربردهای تلویزیون می‌توان موارد ذیل را نام برد:

Cpu یا همان بخش اصلی و پردازنده مین برد، ورودی‌ها و خروجی‌های تصویر و صدای تلویزیون، درگاه‌های USB و HDMI، گیرنده‌هایی برای دیجیتال و آنالوگ که به بخش‌های تیونر نیز معروف هستند و … .

اجزای مین برد تلویزیون‌های هوشمند

در تلویزیون‌های هوشمند علاوه بر اجزای اجزای مین بردهای قدیمی، در مین بردهای هوشمند اجزای ویژه‌ای تعبیه شده‌ که باعث تفاوت‌ قابل ملاحظه آنها با سایر تلویزیون‌ها می‌گردد. از اجزای دیگر مین بردهای هوشمند می‌توان به ماژول‌های وای فای و همچنین ورودی‌های مانند لن برای اتصال تلویزیون و مین برد به اینترنت نیز اشاره کرد.

پردازش دستورات در مین برد تلویزیون

دستوراتی که ما از طریق کنترل به تلویزیون می‌دهیم از طریق چشم قابل مشاهده نیستند؛ این دستورات برای آنکه به درستی اجرا شوند ابتدا توسط مین برد تجزیه و تحلیل می‌گردند. اگر در مادربرد یا همان مین برد تلویزیون ایراد و مشکلی وجود داشته باشد، این مشکل در نحوه کار کرد تلویزون و اجرای دستورات اختلال ایجاد می‌کند.

تعمیر و تعویض مین برد تلویزیون

ماردبردهای تلویزیون‌ها در انواع مختلفی ساخته و تولید می‌شوند. اکثر تلویزیون‌ها دارای مین برد مخصوص خود هستند. به این معنا که مین بردهای دیگر برروی این دستگاه‌ها عملکرد صحیحی ندارند. اگر نیاز به تعویض مین برد تلویزیون باشد، باید حتما از مین برد همان برند و مدل جایگزین گردد. البته برخی از مین برد تلویزیون‌ها با یکدیگر مشترک بوده و از آنها می‌توان در چندین تلویزیون که مین برد مشترک دارند استفاده کرد.

نحوه تشخیص مین برد تلویزیون

اگر میخواهید مین برد تلویزیون خود را پیدا کنید، نیازی نیست به دنبال آن بگردید. معمولا درگاه USB در پشت تلویزیون قرار دارد، این درگاه نشانه بسیار خوبی برای پیدا کردن محل قرار گیری مین برد تلویزیون است. بردی که برروی آن درگاه‌های USB و ورودی‌های دیگر وجود دارد، مین برد تلویزیون می‌باشد.

 مین برد تلویزیون چگونه خراب می‌شود؟

توجه داشته باشید که هر قطعه الکترونیکی ممکن است خراب شود. خراب شدن مادربرد تلویزیون نیز به نحوی ممکن است رخ دهد. به طور کلی چندین عوامل وجود دارد که باعث خرابی مین برد تلویزیون می‌گردد.

عوامل خرابی مین برد تلویزیون

به طور کلی مین برد تلویزیون‌ها عمری حدود 20 هزار ساعت دارند. در برخی از مواقع به دلیل استفاده نادرست عمر مین بردها به شدت کاسته می‌شود. تحقیقات زیادی در رابطه با علت‌های خرابی مین بردها صورت گرفته که عمده ترین این مشکلات و عوامل به شرح زیر می‌باشند:

گرما و استفاده مداوم عامل خرابی مین برد تلویزیون

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث خرابی مین برد تلویزیون‌ها می‌گردد استفاده مداوم از تلویزیون است. در اثر استفاده مداوم از تلویزیون گرمای زیادی ایجاد می‌شود، این گرما احتمال خرابی مین برد تلویزیون را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

استفاده از اینترنت عامل خرابی مین برد تلویزیون

در استفاده از اینترنت بخاطر آنکه از درگاه لن و یا وای فای استفاده می‌گردد، به چیپ فشار بیشتری وارد می‌شود. به همین استفاده زیاد و مکرر از این عملکرد توصیه نمی‌شود.

تغییر منو سرویس عامل خرابی مین برد تلویزیون

به طور معمول اکثر تلویزیون‌ها دارای یک منو سرویس و تنظیمات هستند. این منو سرویس برای رفع مشکل توسط تعمیرکار و تکنسین متخصص انجام می‌شود. اگر از نحوه عملکرد این تنظیمات اطلاعاتی ندارید به هیچ عنوان آن را دستکاری نکنید. این مقاله برای آنکه با مین برد تلویزیون ها بهتر آشنا شوید گردآوری شده؛ اگر تلویزیون شما نیز خراب شده بهتر است از تعمیر کار متخصص کمک بگیرید.

اتصال در درگاه‌های ورودی عامل خرابی مین برد تلویزیون

از آنجا که درگاه‌های ورودی مانند AV و HDMI یا USB به طور مستقیم به مین برد تلویزیون متصل هستند، کوچک‌ترین اتصال در این نواحی عواقب جبران ناپذیری می‌تواند داشته باشد.

راهکارهایی برای افزایش طول عمر مین برد تلویزیون

همان گونه که عواملی باعث خرابی مین برد تلویزیون می‌گردد، راهکارهایی نیز وجود دارند که در افزایش طول عمر مین برد تلویزیون تاثیر بسیار زیادی دارند. برای آنکه با مین برد تلویزیون ها بهتر آشنا شوید و راهکارهای افزایش طول عمر آن را بدانید لازم است ادامه این مقاله را بخوانید.

عوامل افزایش طول عمر مین برد تلویزیون

عوامل مختلفی برای افزایش طول عمر مین برد تلویزیون وجود دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • تلویزیون را هرگز به طور مداوم روشن نگذارید.
  • اگر برای مدتی طولانی به بیرون از خانه می‌روید و از تلویزیون استفاده‌ای ندارید بهتر است آن را از برق جدا نمایید.
  • از قابلیت‌هایی مانند اتصالات وای فای و اینترنت کمتر استفاده نمایید.
  • قبل از آنکه از درگاه‌های ورودی مین برد استفاده کنید ابتدا از سالم بودن انها اطیمنان حاصل نمایید.
  • اگر از سلامت فلش و یا درایورهایی برای اتصال اطینان ندارید هرگز آنها را با مین برد تلویزیون تست نکنید.
  • اگر درباره تنظیمات تلویزیون اطلاعات و آشنایی ندارید هرگز آنها را تغییر ندهید. معمولا تنطیمات پیش فرض تعیین شده شرکت سازنده استانداردترین کارایی را ارائه می‌دهند.
  • هرگز مین برد تلویزیون را با محلول‌های شوینده پاک نکید.
  • اگر تلویزیون شما نیاز به تعمیر دارد اگر تخصص ندارید هرگز این کار را خود سرانه انجام ندهید.

خرابی مین برد کدام برند تلویزیون بیشتر است؟

در صورت استفاده نادرست فرقی ندارد تلویزیون شما ال جی، سامسونگ، سونی و یا هر برند دیگری باشد. برای هر برندی خرابی مین برد ممکن است رخ دهد. در اکثر اوقات خرابی مین بردها در اثر استفاده نادرست و اشتباه کاربران به وجود می‌آیند. اما به طور کلی تلویزیون‌هایی که گارانتی ندارند در بیشتر اوقات دچار چنین مشکلاتی می‌شوند.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست