021-58941 تماس
Logo
logo logo تعمیر لباسشویی در تهران با ما در تماس باشید 021-58941 021-88959591 021-26154968 021-22729703 021-44840509 021-77170036 021-66715774

کاسه نمد لباسشویی

کاسه نمد لباسشویی
کاسه نمد لباسشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

کاسه نمد لباسشویی قطعه ای است که برای دستگاه شما ضروری است و با شماره مندرج شده در آن منحصر میشود ؛ در مقاله آموزش و راهنمای تعمیرات کاسه نمد ماشین لباسشویی به راهنمای عیب یابی 0 تا 100 میپردازیم.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه عیب یابی کاسه نمد لباسشویی در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

شما عزیزان برای تعمیر لباسشویی میتوانید از خدمات آی.پی امداد بهره مند شوید.

کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟

پیشرفت ماشین لباسشویی حاصل نمی شد مگر با به روز رسانی قطعات و اجزای ماشین، زیرا این اجزای ماشین هستند که با هماهنگی با هم به کارکرد هرچه بهتر وسیله کمک می کنند، یکی از این اجزای ماشین لباسشویی کاسه نمد است که معمولا در وسایل الکتریکی و صنعتی موجود می باشد و وسیله ای برای آب بندی می باشد، در این مقاله به تشریح کارایی و انواع آن و هم چنین تعمیرات و تعویض این قطعه در ماشین لباسشویی می پردازیم.

محل قرارگیری کاسه نمد بر روی شفت در کنار بلبرینگ لباسشویی و پولی بزرگ است. کاسه نمد معمولا برای آب بندی به کار می رود و از نشت آب به بیرون جلوگیری می کند. در نحوه قرار گیری آن باید دقت شود که در روی کفی پروانه قرار بگیرد؛ به طوری که زیر باشد و با آب تماس پیدا نکند و باعث آسیب به این قطعه نشود. این واشرهای آهنی پلاستیک دار در واقع برای جلوگیری از نفوذ آب به بیرون کاربرد دارند.

اجزای تشکیل دهنده کاسه نمد لباسشویی که از مجموعه آب بندی تشکیل شده است، به شرح زیر میباشد:

 • لاستیک نیترل
 • لاستیک پلی اکلریک
 • لاستیک سیلیکون
 • لاستیک فلورو
 • تفلون تا مجموعه را محکم تر نگه دارد و باعث خم شدن و تاخوردگی نشود.

انواع کاسه نمد لباسشویی

برای کارایی بیشتر کاسه نمد بهتر است با کاسه نمد شیاردار و معمولی آشنا شویم.

تفاوت در اندازه قطر خارجی، جلد کاسه نمد لباسشویی، طرح لبه کاسه نمد، طرح کمکی، استفاده از شیارهای مارپیچی که به کارکرد بهتر کاسه نمد لباسشویی کمک می کند باعث ایجاد تنوع در کاسه نمدهای ماشین لباسشویی شده اند. کاسه نمد شیار دار از کاسه نمد های معمولی کارایی بیشتری دارند، عمل پمپاژ را برای ایجاد مانع از نشتی آب انجام می دهند و آب را به محفظه باز می گردانند.

کاسه نمدها در اندازه های مختلفی برای ماشین های متفاوت تولید می شوند و عددی برای اندازه آن ها بر روی این وسیله حک شده است که واحد آن میلی متر است و باید از سمت چپ خوانده شود.

عیب یابی و خرابی ماشین لباسشویی که به کاسه نمد مرتبط است

خرابی ماشین لباسشویی که به کاسه نمد لباسشویی مربوط است، به شرح زیر میباشد:

 • معیوب شدن کاسه نمد لباسشویی باعث نفوذ آب و رطوبت به بلبرینگ هاى دیگ شستشو و پمپ آب شده و به آنها آسیب کلى مى رساند.
 • به همین دلیل هنگام تعمیر اساسى دیگ ، بهتر است کاسه نمد نیز تعویض شود.
 • اگر کاسه نمد لباسشویی دچار مشکل شود محفظه شستشو ماشین لباسشویی دچار نشتی آب خواهد شد چون وظیفه کاسه نمد پیشگیری از نشتی آب از ورودی مخزن است و در صورت معیوب شدن این قسمت آب از ماشین لباسشویی نشت می کند.
 • اگر ماشین لباسشویی پس از روشن شدن و در حال پر کردن آب در دیگ شستشو و یا چرخش آن با نشتی آب مواجه شد ایراد در خراب شدن کاسه نمد ماشین لباسشویی است، این امر باعث اختلال در کارکرد ماشین لباسشویی می شود.

توصیه برای عیب یابی کاسه نمد لباسشویی : توصیه می شود در صورتی که اطلاعات فنی کافی ندارید از باز کردن قطعات برای تعمیر جدا بپرهیزید چون امکان دارد در هنگام باز و بستن وسایل ، قطعه ای را به اشتباه در جای دیگری قرار دهید و باعث آسیب جدی تری به ماشین لباسشویی شوید و هزینه های گزافی را برای تعمیرات بتراشید.

آموزش نحوه تست کاسه نمد ماشین لباسشویی

کارایی کاسه نمد در ماشین لباسشویی برای آب بندی قسمت ورودی شفت گیربکس یا سفت سبد به دیگ شستشو می باشد بنابراین در صورت خرابی این قطعه آب از ماشین نشت می کند و در انتها باعث خرابی یاتاقان ماشین می شود اما قبل از تعمیرات باید از خرابی این قطعه اطمینان حاصل کنیم :

 • ابتدا پنل جلویی ماشین لباسشویی را برداشته در حالی که ماشین در حال آبگیری می باشد قسمت شفت گیربکس در حال عبور از دیگ را از لحاظ چکه کردن بررسی می کنیم اگر چکه می کرد برای تعویض کاسه نمد باید کل دیگ شستشو را از ماشین خارج کنیم.
 • برای بررسی ماشین لباسشویی های سطلی باید پنل پشتی ماشین برداشته شوند و حفره های مجاور یاتاقان را از جهت چکه کردن بررسی کنیم.

نکاتی مهم برای تعویض کاسه نمد ماشین لباسشویی

برای تعویض کاسه نمد باید به نکات زیر توجه کنید:

 • کاسه نمد داری قطر داخلی و قطر خارجی و ارتفاع می باشد و اندازه ای به واحد میلی متر بر روی آن وجود دارد در صورت خرید باید اندازه ها را در نظر بگیرید تا قطعه خریداری شده جدید دقیقا در جای خود قرار بگیرد و بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد.
 • هم چنین به کیفیت قطعه خریداری شده و اصل بودن آن توجه کنید.
 • زیرا اگر کاسه نمد کیفیت مطلوبی نداشته باشد به زودی خراب می شود و قطعات دیگر را نیز درگیر می کند و باید هزینه و وقت بیشتری را برای تعمیرات ماشین لباسشویی بپردازید.

آموزش تعمیرات و تعویض کاسه نمد لباسشویی

 •  قبل از هر گونه تعمیری بر روی لباسشویی برای ایمنی دوشاخه را از پریز بکشید.
 • پشت ماشین لباسشویی را به وسیله پیچ گوشتی باز کنید.
 • برای رها سازی بلبرینگ و سپس خارج ساختن کاسه نمد ابتدا با کمک چکش بلبرینگ خارجی دیگ شستشو را با ضربه زدن خارج کنید.
 • بلبرینگ خراب شده را پس از یادداشت مشخصات آن خارج کنید اگر در شماره روی آن پسوند نیز وجود داشت نشان دهنده محافظ فلزی بر سر آن است.
 • برای خارج کردن کاسه نمد لباسشویی به وسیله یک پیچ گوشتی بزرگ که نقش اهرم را دارد به آن فشار بیاورید و آن را از محفظه خارج کنید.
 • بر روی کاسه نمد شماره ای حک شده است که به ترتیب نشان دهنده ارتفاع – قطر داخلی – قطر خارجی کاسه نمد است.
 • پس از یادداشت مشخصات کاسه نمد ، قطعه جدید را طبق مشخصات قطعه معیوب تهیه کنید.
 • قبل از تعویض کاسه نمد محل قرار گیری آن را به وسیله محلول شستشو و دستمال نرم یا اسفنج تمیز کنید تا عاری از هر گونه باکتری و جرم و رسوبی باشد ، بر روی فنر کاسه نمد گریس بمالید تا زنگ نزند.
 • پس از آن کاسه نمد جدید را در جای آن به وسیله فشار دست قرار دهید و درست جای بیندازید.
 • از یک چکش کمک بگیرید و با وارد کردن ضرباتی به روی کاسه نمد سعی کنید قطعه در محل خود کاملا جا بیفتد.

3 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
 1. حسن شجاعی 30 فروردین 1400

  با سلام بیزحمت بفرمایید جهت کاسه نمد چطور باید باشد و آیا چسب کاسه نمد نیاز هست زده بشه یا نه.سپاس مدل xqg50_600txb

  پاسخ دادن
 2. اسماعیل حیدری مقدم 22 اسفند 1397

  تشکر از لطف شما بابت این همه راهنمایی های مفید

  پاسخ دادن
   مدیر 22 اسفند 1397

   سلام ، ممنون از توجهتون .

   پاسخ دادن