logo logo نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی با ما در تماس باشید 021-58941

چرا یخساز یخ نمیسازد؟

چرا یخساز یخ نمیسازد؟
چرا یخساز یخ نمی سازد؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
comment
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله چرا یخساز یخ نمیسازد؟ به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ارسال دیدگاه

چرا یخساز یخ نمیسازد؟ علت کار نکردن یخساز چیست؟ مشکلات یخ ساز یخچال ساید بای ساید چیست؟ ممکن است در مواقعی یخچال توانایی تولید یخ را از دست بدهند و قادر به تشکیل یخ نباشند. اما چرا یخساز یخچال یخ نمیسازد؟ دلایل متعددی هستند که ممکن است باعث خراب شدن یخچال و در نتیجه عدم تشکیل یخ می شوند. بر این اساس آی‌پی امداد در این مقاله به بررسی اینکه چرا یخساز یخ نمیسازد و سایر عوامل مرتبط با این موضوع می پردازد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با علت ساخته نشدن یخ در یخساز تا انتهای این مقاله با آی پی امداد همراه باشید.

کاربران گرامی، در صورت وجود هرگونه پرسش علت کار نکردن یخساز خود می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آی پی امداد به پرسش و پاسخ بپردازید.

چرا یخساز یخچال ساید بای ساید یخ نمیساز؟

اگر برای شما این سوال پیش آمده که چرا یخساز یخچال ساید بای ساید یخ نمیسازد، باید از یک سری موارد فنی و غیر فنی مطلع شوید. یعنی احتمال دارد؛ به دلیل یک خطای انسانی به مانند روشن نکردن یخساز، با مشکل عدم تولید یخ مواجه شوید. همچنین علت یخ نساختن یخساز هم میتواند مربوط به مشکل در قطعات فنی باشد که لازم است با نحوه کارکرد یخساز آشنا شوید.

از شیر ورودی پشت یخچال، آب وارد شیربرقی میشود. یعنی از شیر ورودی تا شیربرقی با شیلنگ متصل شده است. در پشت بعضی از یخچال میان این اتصالات، فیلتر هم تعبیه شده است. از شیربرقی تا یخساز هم یک اتصال برقرار شده است. یخساز ها در دو مدل دارای برد الکترونیکی و بدون برد وجود دارند. مراحل آبگیری در این دو مدل یکسان است.

در یخسازهای قدیمی موتور تایم، ترمودیسک، بازوی اهرم و در یخساز های جدید موتور، سنسور، برد الکترونیکی و بازوی اهرم وجود دارد. شیربرقی توسط برد الکترونیکی در یخچال های جدید و  موتور تایم در مدلهای قدیمی در مدار قرار میگیرد. میزان آبگیری قالب یخساز را سنسور تشخیص میدهد، همچنین در مدل های قدیمی موتور تایم در زمان مشخص وقتیکه روی سوئیچ می افتد، شیربرقی شروع به آبگیری میکند. وقتیکه آب وارد قالب یخساز میشود، با دمای فریزر به یخ تبدیل میشود(تشخیص تبدیل آب به یخ توسط سنسور یا دیفراست انجام میشود. ) و در نهایت موتور تایم، به وسیله بازوی اهرم یخ های قالب را در مخزن سرازیر میکند. زمانیکه پدال را فشار میدهید، دریچه باز میشود و یخ ها از قالب داخل لیوان شما میریزند. این فرایند در طول روز 3 بار تکرار میشود.

7 علت یخ نساختن یخ در یخساز یخچال از زبان تعمیرکار آی پی امداد

تعمیرکار آی پی امداد در ادامه به بررسی 7 علت یخ نساختن یخساز یخچال پرداخته است که با بررسی این موارد میتوانید در منزل خود به رفع مشکل بپردازید.

  1. ابتدا چک نمایید تا یخساز روشن باشد و کافی است کلید turn on را لمس نمایید.
  2. در مرحله بعد، از ورودی آب به یخساز مطمئن شوید که باید بررسی نمایید تا شیر آب ورودی باز باشد.
  3. اگر شیربرقی یخساز خراب باشد، آب به یخساز برای تولید یخ نمیرسد و بنابراین برای رفع این مشکل فقط باید شیربرقی تعویض شود.
  4. اگر برودت فریزر کافی نباشد، یخساز قادر به تولید یخ نمیباشد. بدین منظور بررسی نمایید تا درجه دمای فریزر -18 باشد و همچنین به دلیل مشکلات فنی سرمای داخل فریزر کم نشده باشد.
  5. چنانچه موتور تایم یا کیت الکترونیکی یخساز خراب باشد، یخساز یخچال یخ نمیسازد. توجه داشته باشید که تمام فرایند یخ سازی توسط موتور تایم یا کیتی الکترونیکی در مدل های جدید انجام میگردد.
  6. سنسور یا ترمودیسک در مدل های مختلف بر روی یخساز تعبیه شده است. و وظیفه آن ها تنظیم میزان و دمای آب در یخساز میباشد. اگر به هر دلیل آبگیری کم باشد و یا بیش از حد آب وارد دستگاه شود، یخساز یخچال یخ میسازد، اما قالب یخ شما کامل نمیباشد و یا شاید یخ از قالب لبریز شده باشد.
  7. اگر اهرم فلزی یخساز به هر دلیلی دچار مشکل شود، باعث عدم انتقال یخ به مخزن میشود. پس اگر یخساز یخچال یخ نمیسازد، اهرم فلزی هم بررسی نمایید. توجه داشته باشید که اگر اهرم فلزی خراب باشد، یخ در قالب یخساز برگردانده نمیشود.

خراب شدن سنسور یا ترمودیسک یخساز باعث یخ نساختن میشود

یکی از دلایلی که موجب یخ نساختن یخساز می شود، خراب شدن ترمودیسک یا سنسور قالب یخساز یخچال است. توجه داشته باشید که سنسور یا ترمودیسک یخساز وظیفه تنظیم آب را بر عهده دارد. اگر به هر دلیل آب از یخساز لبریز شود، مربوط به خرابی در این قطعات است. در صورتی که به هر علتی ترمودیسک یا سنسور قالب یخساز خراب شود، هیچ قطعه ای قادر به کنترل و تنظیم آب یخساز نخواهد بود. موتور تایم یا کیت الکترونیکی بعد از رسیدن دمای قالب به درجه خاصی، دستور تخلیه یخ را می دهد و دستگاه را برای تولید یخ جدید آماده می کند.

توجه داشته باشید که در بعضی از مدل های یخساز، ترمودیسک و در بعضی دیگر سنسور تعبیه شده است، که وظیفه این قطعات تنظیم آب میباشد.

خراب شدن موتور تایم یخساز یخچال ساید بای ساید باعث عدم تشکیل یخ میشود

چرا یخساز یخ نمی سازد؟ چه عاملی باعث تشکیل نشدن یخ در یخساز می شود؟ یکی از دلایل عمده ای که باعث عدم تشکیل یخ در یخساز می شود، خراب شدن موتور تایم یخساز است. هر موتور تایم یا مدول  از یک موتور تشکیل شده است که با روشن شدن موتور، بازوهایی که در یخساز، قطعات یخ را از قالب به سطح منتقل می کنند را حرکت می دهد‌ در صورتی که هر عاملی موجب خراب شدن مدول یا موتور این قطعه شود، بازوها نیز کارایی خود را از دست می دهد و قادر به تخلیه یخ نخواهند بود. به همین علت یخساز نمی تواند یخ جدیدی را تولید کند.

گرفتگی و خراب شدن فیلتر یخساز یخچال ساید منجر به یخ نساختن میشود

گرفتگی و خراب شدن فیلتر یخچال، باعث یخ نساختن یخساز میشود

یکی از علت هایی که باعث خراب شدن یخساز یا یخ نزدن یخ در یخساز ساید بای ساید و سایر یخچال و فریزر ها می شود، خراب شدن فیلتر یخساز است. در پشت یخچالاگر فیلتر وجود دارد، بدانید که هر گونه گرفتگی در آن موجب کاهش کارایی آن و از کار افتادن یخساز می شوند. بنابراین بهتر است ابتدا فیلتر را بررسی کنید و به اینکه آیا عاملی موجب خرابی یا گرفتگی آن شده است، بپردازید. اگر فیلتر دچار گرفتگی شده و خراب شده است، توصیه می شود متناسب با نوع یخچال و فریزر خود، فیلتر جدیدی را خریداری کرده و با فیلتر قدیمی جایگزین کنید.

یخ زدگی لوله های انتقال آب در یخچال ساید بای ساید باعث میشود یخساز یخ نسازد

چرا یخساز یخ نمی سازد؟ چه عاملی باعث تشکیل نشدن یخ در یخساز می شود؟ سایر عواملی که موجب تشکیل نشدن یخ در یخساز می شود، یخ زدگی لوله های انتقال آب در دستگاه فریزر و یخچال است. ممکن است لوله های انتقال آب به دلیل گیر کردن جسمی یا یخ زدن آب در آن، قادر به انتقال آب به یخساز نبوده و نتوانند شرایط مناسب برای ایجاد یخ را در یخساز تامین کنند. در چنین شرایطی در ابتدا به بررسی لوله های انتقال آب بپردازید. اگر لوله انتقال آی یخ زده باشد، شما می توانید با ایجاد گرما یخ را آب کرده و باعث به جریان افتادن آب و انتقال آن به یخساز شوید. برای اینکار می توانید از سشوار استفاده کنید.

گرفتگی و خراب شدن شیر ورودی آب در یخساز

عاملی دیگری که برای تشکیل نشدن یخ در یخساز باید مورد بررسی قرار بگیرد، خراب شدن شیر ورودی آب است که در صورت خراب شدن ممکن است قادر به تامین آب مورد نیاز برای ایجاد یخ در یخساز نباشد. شیر برقی یا شیر ورودی آب را بررسی کرده و در صورت خراب شدن آن را تعویض کنید. با تعویض شیر ورودی، آب به درون قالب های یخ جریان پیدا می کند و باعث تشکیل یخ در یخساز می شود.

روشن نبودن دکمه تشکیل یخ در یخساز

روشن نبودن دکمه یخساز

روشن نبود دکمه تشکیل یخ در یخساز موضوعی است که در صورت ساخته نشدن یخ در یخساز باید مورد بررسی قرار بگیرد. قطعاً می دانید که در یخچال یا فریزر، دکمه ای وجود دارد که روشن یا خاموش بودن آن تعیین کننده تشکیل یخ یا عدم تشکیل یخ است. اگر به هر علتی یخ در یخساز ساخته نمی شود، بهتر است به بررسی روشن بودن یا نبودن دکمه تشکیل یخ پرداخته و در صورت خاموش بودن آن را روشن کنید تا یخ در یخساز ساخته شود.

اگر یخ ساز یخچال یخ نمیسازد چیکار کنیم؟

اگر یخ ساز یخچال یخ نمیساز در ابتدا بررسی نمایید تا مشکل از روشن نبودن یخساز نباشد. توجه داشته باشید که برای استفاده از یخساز یخچال باید آن را روشن نمایید. بعد از اینکه از روشن بودن آن اطمینان حاصل نمودید، کافی است به بررسی ورودی آب بپردازید. توجه داشته باشید که یخساز برای تولید یخ، نیاز به آب دارد و اگر به هر دلیلی آب وارد یخساز نشود، نمیتواند یخ تولید کند. آب تامین شده برای یخساز، از طریق شیر ورودی آب پشت یخچال و همچنین شیربرقی تامین میشود. شیربرقی وظیفه تامین آب طبق درخواست شما برای یخساز را دارد. در مرحله بعد مشکل یخ نساختن یخساز فنی است و مربوط به قطعات موتور تایم یخساز، ترمودیسک و یا سنسور قالب یخساز است، که برای عیب یابی این مشکل میتوانید از خدمات آی پی امداد بهره مند شوید.

نتیجه گیری از اینکه چرا یخساز یخ نمی سازد؟

در مطالب فوق به بررسی همه عواملی که باعث عدم تشکیل یخ در یخساز می شوند، می پردازیم. عدم تشکیل یخ در یخساز به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی چون عدم تنظیم دما، قرار گرفتن فریزر یا یخچال در محیطی گرم، خراب شدن کمپرسور و … از جمله عواملی هستند که موجب تشکیل نشدن یخ در یخساز می شوند. بهترین راه برای رفع این مشکل، سپردن آن به یک تعمیرگاه مجاز و معتبر است که تعمیرات یخساز را با کیفیت بالایی انجام می دهد.

آی پی امداد یکی از شرکت های معتبر در زمینه تعمیر انواع لوازم خانگی مانند یخچال و فریز است که بیشتر از 50 سال است که در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت می کند و بهترین خدمات را جهت تعمیرات یخچال در اختیار مشتریان قرار می دهد. شما می توانید با مراجعه به این تیم حرفه ای هزینه تعمیرات را تا 75 درصد کاهش دهید و در کمترین زمان ممکن دستگاه خود را به صورت تعمیر شده تحویل بگیرید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
دیدگاهی بنویسید
دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست